VLISSINGEN MIDDELBURG Het Stadsgewest Vlissingen/Middelburg het Stadsgewest Vlissingen/Middelburg Naar elkaar toegegroeid Vooral deze eeuw zijn Vlissingen en Middelburg zowel letterlijk als figuurlijk steeds verder naar elkaar toegegroeid. Soms door verandering van de gemeentegrenzen, waardoor de steden direct aan elkaar kwamen te grenzen, maar ook door stadsuitbreiding en aanleg van wegen. Het is dan ook niet onlogisch dat zo'n nabuurschap er toe leidde dat men ook figuurlijk naar elkaar toegroeide en er samenwerking ontstond op diverse gebieden. De gemeenteraden van beide gemeenten stemden in februari 1989 in met een intentieverklaring voor een zo groot mogelijke samenwerking in het bijzonder op sociaal-economisch terrein en bij het beleid op het gebied van ruimtelijke ordening, volkshuisvesting, toerisme, grote voorzieningen, milieubeheer en promotie. Zo zijn de rivalen van weleer nu eikaars partner geworden! Ze blijven weliswaar zelfstandig, maar werken samen waar dat nuttig en/of noodzakelijk Vooral het verschijnen van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening vormde voor de gemeentebesturen aanleiding zich gezamenlijk in te spannen om het belang van dit enige stedelijke gebied van betekenis in zuid-west Nederland te beklemtonen en te streven naar een aanwijzing als stadsgewest. Met in totaal 85.000 inwoners behoort het stedelijk kerngebied Vlissingen/Middelburg gerekend naar bevolkingsomvang tot de grotere gemeenten in ons land. Aanvullend De steden zijn zeer verschillend van karakter, maar vullen elkaar juist daardoor op aantrekkelijke wijze aan. Middelburg met zijn monumenten en vooral dienstverlenende bedrijven en Vlissingen met zijn boulevards en veel maritiem getinte bedrijven oefenen grote aantrekkingskracht uit op zowel ondernemers als bezoekers. Jaarlijks vindt er in beide steden een reeks evenementen plaats die (inter)nationale aandacht trekken, zoals het Festival Nieuwe Muziek, tentoonstellingen in de Vleeshal, het Straatfestival en de Zomeruniversiteit Zeeland met een mix van kennisvermeerderende, culturele en recreatieve activiteiten. Het Zeeuws Museum en Miniatuur Walcheren in Middelburg vinden in Vlissingen een aanvulling in de vorm van het Stedelijk Museum en de Reptielenzoo Iguana. Er is sprake van aantrekkelijke en uitstekende sport-, vergader- en congresfaciliteiten, enzovoorts. Het stedelijk karakter van het stadsgewest blijkt onder meer uit het spectrum aan onderwijsmogelijkheden. De belangrijkste onderwijsvoorzieningen van Zeeland zijn in Vlissingen en Middelburg geconcentreerd. De ondernemende Hogeschool Zeeland met technische en maatschappelijke studierichtingen zoekt en stimuleert samenwerking met het bedrijfsleven. Contractonderzoek en onderwijs zijn er ingeburgerde begrippen. Een ambitieus plan voor Rivalen van weleer, partners van nu! Vlissingen en Middelburg, grootste steden van Zeeland, zijn samen aangewezen als "stadsgewest" in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (een nota waarin de regering haar ruimtelijk beleid voor de toekomst uiteenzet). Die aanwijzing is te zien als een erkenning van de kwaliteit en de economische mogelijkheden die beide steden in de regio bezitten. De aanwijzing vormt een kroon op de inzet van de beide gemeentebesturen en het provinciaal bestuur om de status van "stadsgewest" te verkrijgen. Wat houdt een stadsgewest nu in? De aanwijzing maakt het de gemeenten Vlissingen en Middelburg samen mogelijk hun centrumfunctie te onderstrepen en diverse voorzieningen op het gebied van onderwijs, gezondheidszorg, cultuur e.d. te realiseren. Bovendien wordt de kans groter dat de zogenoemde marktsector kan worden versterkt, evenals de zakelijke dienstverlening en de vastgoedontwikkeling. Verder zal het stadsgewest Vlissingen/Middelburg mogelijkheden kunnen ontwikkelen op het gebied van projecten die de landsgrenzen overschrijden. Het stadsgewest zal op allerlei terreinen een rol van betekenis kunnen gaan spelen die ook in het belang is van de regio. Nu de erkenning 'stadsgewest' is verkregen zullen de gemeentebesturen van Vlissingen en Mic^delburg zich verder moeten inspannen om gestalte te geven aan die beleidsterreinen die in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra zijn genoemd. Dit betekent dat er bijvoorbeeld overleg zal moeten komen met diverse ministeries. Hierna kunt u onder meer lezen hoe de steden Vlissingen en Middelburg elkaar aanvullen en hoe een verdere ontwikkeling tot stand kan worden gebracht. Ligging Vooral de ligging van het stadsgewest vormt een pluspunt. Zo dicht bij de Noordzee en het Scheldebekken kunnen de toeristische en recreatieve, maar ook de transport- en distributiefuncties worden benut. De bereikbaarheid van het stadsgewest is uitstekend. Een ruime infrastructuur van spoor-en wegverbindingen en veerdiensten is voor bedrijfsleven en particulieren voorhanden. Bezien wordt of het lokaal openbaar busvervoer in en tussen beide gemeenten in een samenwerkingsverband zelf kan worden gexploiteerd. De Olau- veerdienst op Engeland maakt van het stadsgewest een van de poorten tot (en voor) de Engelse markt. Beide stadsgewestpartners zijn met verve aan de slag om de potenties uit te buiten van het geheel aan voorzieningen, gecombineerd met de gunstige ligging aan het economisch en ecologisch waardevolle Westerschelde-estuarium. Steeds meer bedrijven gebruiken de kwaliteit van het woon- en werkklimaat immers als een belangrijk selectiecriterium bij vestigingsbeslissingen. Op dat gebied hebben Zeeland in het algemeen en het stadsgewest in het bijzonder veel te bieden. O ntwi kkel ingsperspectief Er zijn in Europa veel ontwikkelingen aan de gang. In de meeste landen orinteren overheden en bedrijven zich op de straks vrije markt van de Europese Gemeenschap. Het "stadsgewest" wil daarin zijn rol meespelen. Als enig stedelijk gebied van betekenis in zuidwest-Nederland mèt een haven- en industriegebied Vlissingen-Oost aan het economisch uiterst belangrijke Westerscheldebekken richten de stadsgewestpartners de blik voor een verdere samenwerking naar het zuiden. Met Terneuzen (haven- en industriegebied) en Gent (stedelijk knooppunt met universiteit) kan een belangrijke positie worden verworven in de zich verleggende handels- en distributiestromen. Gesprekken daarover met Gent zijn inmiddels gestart. nieuwbouw voor deze school is inmiddels van start gegaan. Het Innovatiecentrum Zeeland, het Informatie Technologisch Centrum Zeeland, de Open Universiteit Zeeland, de Technische Bibliotheek Zeeland en het Roosevelt Studiecentrum vormen belangrijke onderwijs- en kennisinstituten. Er wordt verdere samenwerking en uitwisseling gezocht met de Erasmusuniversiteit te Rotterdam en de Rijksuniversiteit te Gent. De Internationale Scheldefaculteit is een samenwerkingsproject van deze beide universiteiten, het bedrijfsleven en de overheden in de Schelderegio. Gemeente Vlissingen Stadhuisplein 2 4382 LG Vlissingen Postbus 6000 tel. 01 184 - 87000 fax. 01 184 - 10218 Gemeente Middelburg Lange Noordstraat I 4330 LA Middelburg tel. 01 180 - 75000 fax. 01 180- 23717 Belang Maar niet alleen voor het bedrijfsleven is de samenwerking van Vlissingen en Middelburg als stadsgewest van belang. De gehele regio kan er van profiteren wanneer gebruik kan worden gemaakt van stedelijke voorzieningen in dit gebied die waarschijnlijk anders niet zouden (kunnen) worden verwezenlijkt. En vanzelfsprekend is er zeker voor de inwoners van de op slechts ruim zes kilometer van elkaar gelegen steden sprake van een aantrekkelijke meerwaarde. Samenwerking leidt immers tot kwaliteitsverbetering van de dienstverlening, tot een doelmatiger inzet van menskracht en apparatuur en dus tot betere besteding van beschikbare gelden, tot een betere belangenbehartiging van beide steden, tot een kwaliteitsvoller en gevarieerder voorzieningenniveau. Kortom: de gemeenten Vlissingen en Middelburg maken er werk van. Samen: als "stadsgewest"! Veel ontwikkelingen In beide steden is een aantal grotere projecten in uitvoering. Hotelbouw, jachthavens, appartementenbouw, aanleg van promenades, nieuwbouw en uitbreiding van winkelgebieden, en educatief-recreatieve voorzieningen maken er deel van uit. De projecten Maisbaai, Arsenaal en Boulevards worden in de komende jaren gerealiseerd. Het gaat om investeringen van enkele honderden miljoenen guldens, waarbij de gemeenten proberen -met behulp van andere overheden- de voorwaarden te scheppen voor een goed functionerend bedrijfsleven. De status van "stadsgewest" zal daarop een extra stimulerende invloed kunnen hebben. Men staat immers sterker nu blijkt dat men ook op nationaal niveau de aantrekkelijkheden en mogelijkheden van de regio Vlissingen/Middelburg onderschrijft en ondersteunt. Nieuwe projecten die in samenwerking ontwikkeld zullen worden zijn: de inrichting van het gebied tussen Vlissingen en Middelburg (recreren en wonen): de aanleg van een hoogwaardig bedrijventerrein aan de zuidrand van Middelburg (met als thema: milieutechnologie): de inrichting van het gebied tussen het station Vlissingen en het Arsenaalgebied tot dienstenboulevard (diensten, wonen en recreren), en de aanleg van de Dammenroute met een kanaalkruising ten noorden van Middelburg (verbinding tussen de weg over de Stormvloedkering en de rijksweg A58).

de Vlissinger | 1991 | | pagina 6