informatiepagina van de gemeente vlissingen Invoering Paspoortwet per 1 januari Bouw nieuwe sporthal I I r De bijstandsuitkeringen per 1 januari 1992 Samenlevingsregister in Vlissingen Project wijkbemiddeling van start in Vlissingen Vlissingen vernieuwt... Commissies Activiteiten redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 O 1/ Geldig paspoort Bijschrijven kinderen Toeristenkaart Aanvragen en wijzigen I Gemeentelijke nieuwjaarsreceptie Oude paspoorten Tarieven Openingstijden stadhuis gewijzigd Ophokken h van duiven Uitzondering Extra pagina Stadsgewest Commissies internationale samenwerking Even bijpraten met wethouder Meijers Vernieuwing Nieuw winkelcentrum De bijstandsbedragen per 1 januari 1992 Alleenstaande woningdelers Alleenstaanden (niet-woningdelers) Thuis-inwonende kinderen (werkloos) Schoolverlaters Meer weten? Goede verwachtingen Maandag 30 december 1991 DE VLISSINRFR IN DEN BLAUW GERUITEN Op 1 januari veranderen er een aantal regels voor het aanvra gen en afgeven van reisdocu menten. Deze veranderingen zijn het gevolg van de Paspoortwet die dan in wer king treedt. Reisdocumenten zijn nu en in de toekomst nodig om buiten de grenzen van Nederland te kun nen reizen. Een paspoort toont wie u bent en van welk land u staatsburger bent en is geldig in alle landen van de wereld. Met een toeristenkaart is reizen al leen mogelijk naar de landen die voorop de kaart vermeld staan. Dit zijn de meeste landen van Europa. Tot 1 april 1992 is het nog moge lijk met een paspoort dat niet langer dan vijf jaar is verlopen, te reizen naar diverse landen in Europa. Na die datum kan dat niet meer. Een reisdocument moet nu altijd geldig zijn. U kunt kiezen tussen een paspoort dat vijf jaar geldig is en een toeristenkaart die twee jaar geldig is. Zodra die termijn is verlopen kan het document niet meer worden gebruikt. Het is niet nodig om een verlo pen paspoort meteen op 1 april te vernieuwen. Een maand voor dat u naar het buitenland gaat is voldoende. De sektie Burgerza ken zou de enorme toeloop, wanneer iedereen op hetzelfde moment een nieuw paspoort komt aanvragen, niet snel ge noeg kunnen verwerken. Kinderen tot 16 jaar kunnen in het reisdocument van de ouders, die de ouderlijke macht hebben, of in het reisdocument van de voogd worden bijgeschreven. In het verleden was dat mogelijk tot 12 jaar en maar in één docu ment. Voortaan kunnen kinde ren dus bijgeschreven worden in het reisdocument van beide ouders. Ze kunnen dan met elke afzonderlijke ouder meereizen. Het kind kan op deze manier niet zelfstandig over de grenzen trek ken. Daarvoor heeft het een ei gen reisdocument nodig. Minderjarigen (tot 18 jaar) heb ben toestemming nodig van bei de ouders, mits deze een ouderlijke macht of voogdij heb ben, om een reisdocument aan te vragen of te worden bijge schreven. Tot nu toe konden jongeren tot 18 jaar een jeugdtoeristenkaart krijgen. Die leeftijd is verlaagd naar 16 jaar. Toeristenkaart C, de zogenaam de Beneluxpas is afgeschaft. Deze kaarten waren onbeperkt geldig, ledereen die nog in het bezit is van een dergelijke pas kan daar nog vijf jaar mee rei zen. Toeristenkaart A, het docu ment wat de Koninklijke Marechaussee in noodgevallen aan de grens verstrekt is vervan gen door het laissez-passer. Aanvragen van een reisdocu ment moet gebeuren bij de ge meente waar u staat ingeschreven in de bevolkings administratie. Wanneer u in Ne derland verblijft, maar niet in een gemeente staat ingeschre- Voor alle inwoners van Vlissin gen houden burgemeester en wethouders een nieuwjaarsre ceptie op vrijdag 3 januari. De receptie vindt plaats in de (foto: Ruben Oreel) raadzaal van het stadhuis van 16.30 tot 18.00 uur. Omstreeks 17.00 uur houdt burgemeester van der Doef een nieuw jaarstoespraak. "Lees dit nog maar een goed, na 1 januari kan het misschien niet meer". Gelijksoortige kreten maken deel uit van de jongste vuurwerkcampagne van de Stichting Consument en Veilig heid en SIRE. De boodschappen zijn verstopt in reclame-uitingen van derden, zoals een tijdschriftadvertentie, een tv-commercial, een hitclip, en een filmtrailer. De campagne richt zich op de ongelukkige ge volgen van stunten met vuur werk. Nooit meer naar muziek luisteren, nooit meer televisie kij ken of nooit meer in je neus peuteren. ven kunt u een paspoort of toe ristenkaart aanvragen bij de gemeente Den Haag. Als de gegevens in het reisdocu ment niet meer kloppen met de werkelijkheid, laat het dan wijzi gen of vervangen. U mag zelf geen wijzigingen aanbrengen. Dat maakt het document ongel dig en het is bovendien straf baar. Het is aan te raden een aanvraag of wijziging tijdig in te dienen. Vooral tijdens de vakan tieperiode kan er enige vertra ging ontstaan bij de afgifte van reisdocumenten. Oude paspoorten moeten voortaan altijd worden ingele verd. Op deze regel is nog maar één uitzondering en dat is wan neer er een nog geldig visum of buitenlandse verblijfstitel in staat. Een aantal landen vereist dat een visum in een geldig paspoort staat. In dat geval moet u met een nieuw paspoort een nieuw visum aanvragen. Ook de tarieven voor de reisdo cumenten veranderen per 1 ja nuari. Hieronder volgen de nieuwe tarieven. Tussen haakjes staat het oude bedrag. Paspoort 16+: f 85,- (f 76,90) Jeugdpaspoort: f 70,- f 51,25) Wijziging paspoort: f 8,- {f 7,70) Toeristenkaart 16 f 32,- (f 30,75) Toeristenkaart tot 16 jaar: f 22,- (f 20,50) Laisser-passer (nooddokku- ment): f 54,- In januari start de bouw van de derde sporthal van Vlissingen. De hal komt achter de bestaan de sporthal aan de President Rooseveltlaan. De vorm wijkt sterk af van de bestaande spor thal. Het is een ontwerp van ar chitectenbureau M. Van Doorn BV te Goes. De hal wordt ge bouwd door aannemingsbedrijf Fraanje BV uit Lewedorp. Op de tekening een impressie van de nieuwe sporthal gezien vanaf het zwembadterrein. Homosexuele paren kunnen zich vanaf 1 januari in Vlissin gen in een samenlevingsregister in laten schrijven. De raad nam dit besluit in de raadsvergade ring van 19 december. Aanvan kelijk werden, in een eerder voorstel van B en W, extra voor waarden gesteld aan de paren. Na kritiek vanuit de raad werd het voorstel voor de invoering van het samenlevingsregister aangepast. De bepaling dat een van de le vensgezellen uit Vlissingen moet komen, is vervallen. Ook de eis dat beide partners een notarieel samenlevingscontract hebben vastgelegd, is ge schrapt. Tenslotte is de voor waarde dat de ambtenaar de paren tijdens de officiële plech tigheid wijst op het feit dat er geen juridische consequenties aan de bevestiging zijn verbon- In de sluitingstijden van de ge meentelijke sektoren zijn deze week een aantal wijzigingen. Op dinsdag 31 december en donderdag 2 januari sluiten de sektoren om 16.00 uur. Dins- Het projekt wijkbemiddeling, in het kader van de sociale ver nieuwing van de gemeente Vlissingen, gaat 6 januari a.s. van start. Vanaf deze datum beginnen vijf wijkbemidde- laars aan hun taak om klach ten en tips van de Vlissingse burgers, over de woon- en leefomgeving, aan te horen en te bespreken met de geëigen de organen binnen de ge meentelijke organisatie. De individuele klacht van de bur ger wordt vertrouwelijk behan deld en de resultaten die de wijkbemiddelaar behaalt zal hij ook met de betreffende burger doorspreken. De wijkbemidde- laars werken in 5 gebieden in Vlissingen. Zij houden kantoor en spreekuur in een wijkcentrum en zijn ook telefonisch dagelijks bereikbaar. Heeft u een klacht of een tip laat het hen weten. U bent van harte welkom op onderstaande adressen. Wijk 1: 'Centrum' (Binnenstad, Scheldebuurt en stadhuisplein e.o.): Wijkbemiddelaar: José (J.) Bakx-Sinke. Wijkcentrum: 'Scheldebuurt', Verkuijl Quakkelaarstraat 95 4381 TK Vlissingen, tel.: 01184-17307. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur (behalve donderdag morgen). Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Wijk 2: 'Middengebied'(Schil- dersbuurt, Bloemenbuurt.Bone- dijke, Vredehof): Wijkbemiddelaar: Ed (T.J.) de Held. Wijkcentrum: 'Het Woltershuis, Hogeweg 103-105, 4382 JD Vlis singen, tel.: 01184-17399. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Extra in het gebouw van de speeltuinver. 'Bloemenlaan': mondeling spreekuur op woens dag van 14.30-15.30 uur en in het gebouw van de speeltuinvereni ging 'Vlissingen-Oost' ook op woensdag van 16.00-17.00 uur. Wijk 3: 'Paauwenburg': Wijkbemiddelaar: Herman (H.) van Gerdingen. Wijkcentrum: 'Nieuw- Paauwenburg', (Verlengde) Ruys de Beerenbrouckstraat 121, 4384 ES Vlissingen, tel.: 01184-62098. Telef. spreekuur:dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Wijk 4: 'Groot-Lammerenburg' (Rosenburg, Papegaaienburg, Bossenburgh, Westerzicht, West-Souburg, Vrijburg): Wijkbemiddelaar: Ricky (H.W.) Kersten. Wijkcentrum: 'Aldegonde', Westerzicht 368, 4385BM Vlis singen, tel.: 01184-62097. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woennsdag van 10.00-11.00 uur en donderdag van 19.00-20.00 uur. Wijk 5: 'Oost-Souburg/Ritthem': Wijkbemiddelaar: Lenny (L.P.J.) van Wallenburg. Wijkcentrum: 'De Schuur', Mid delburgsestraat 113, 4388VP Oost-Souburg, tel.: 01184-62568. Telef. spreekuur: dagelijks van 9.00-10.00 uur en van 13.00-14.00 uur. Mondeling spreekuur: maandag en woensdag van 10.00-11.00 uur en maandag van 19.00-20.00 uur. Extra in wijkcentrum 'De Zwaan' Kromwegesingel 1, maandag en woensdag van 11.30-12.30 uur en woensdag van 19.00-20.00 uur. den vervallen. De partners wor den nu alleen nog bij de aanmelding bij Burgerzaken ge wezen op het vrijblijvende karak ter van de samenlevingsbevestiging. Het samenlevingsregister is in gevoerd voor die mensen die niet kunnen of willen huwen. Voor de wet kunnen twee men sen van hetzelfde geslacht niet in het huwelijk treden. Het alter natief is nu je in te schrijven in het samenlevingsregister. Het gaat hierbij niet om een formele huwelijkssluiting en de bevesti ging heeft geen juridische con sequenties. De samenlevingsbevestiging vindt plaats in de trouwzaal van het stadhuis. De kosten zijn het zelfde als die voor een huwe lijkssluiting. Tussen 4 januari en 1 februari 1992 zullen verwilderde duiven bestreden worden. Dit besluit namen de Postduivenorgani- saties, het Landbouwschap, de Koninklijke Jagersvereni ging en de directie Natuur, Bos en Landschap. Jachthouders hebben in deze periode een vergunning om op de beesten te jagen. In de periode van 4 januari tot en met 18 januari zullen de postdui- venhouders hun duiven ophok ken, terwijl de jachthouders aktief zijn in hun jachtveld. De duiven bezorgen veel over last aan de bevolking, ze bevui len gebouwen en richten schade aan aan de gewassen. De beste periode om de duiven te bestrij den is de winterperiode. dag in verband met de jaarwis seling en donderdag in verband met de nieuwjaarsre ceptie voor het personeel. Er is echter één uitzondering. Donderdag 2 januari blijft de sektie Burgerzaken, zoals ge bruikelijk op donderdag, tot 19.00 uur geopend. In 1991 werkten de bestuurders en medewerkers van de ge meente enthousiast aan het nieuwe Vlissingen. In 1992 worden zo wensen wer kelijkheid in een geheel ver nieuwde stad. Het gemeentebestuur en de me- (foto: Ruben Oreel) dewerkers van de gemeente wensen u een voorspoedig 1992 en begroeten u volgend jaar graag in het nieuwe Vlissingen! Foto: detail van het nieuwe win kelcentrum Scheldeplein in Vlis singen (foto: Ruben Oreel). Op 17 december 1991 zijn de steden Vlissingen en Middel burg door de Tweede Kamer der Staten Generaal aangewezen als "stadsgewest". Dit is ge beurd in het kader van de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Ex tra, een nota waarin de regering haar ruimtelijke beleid voor de toekomst uiteenzet. De gemeentebesturen van Vlis singen en Middelburg achten de "geboorte" van dit stadsgewest van zo'n groot belang voor de beide steden, dat in deze editie van de Faam/Vlissinger een ex tra pagina is opgenomen. Deze pagina is geheel gewijd aan de vorming van het stadsgewest en de gevolgen daarvan. De gemeente Vlissingen houdt op maandag 13 januari een in formatieve bijeenkomst over het instellen van twee particu liere commissies voor interna tionale samenwerking. Er moeten in totaal vijf commis sies voor internationale sa menwerking worden ingesteld. Dit staat in de be leidsnotitie Van stedeling tot wereldburger" die de raad op 26 september vaststelde. Naast de drie begeleidingscom missies voor Bangladesh, Am- bon en eventueel Taganrog is het de bedoeling twee particulie re commissies in te stellen. Het initiatief tot het oprichten daar van moet echter uitgaan van de particuliere organisaties zelf. Het is de opzet een commissie te vormen voor Vredesbeleid, Mensenrechten en Milieu en een commissie voor particuliere (ontwikkelings) samenwerking. Particuliere organisaties, die geen uitnodiging hebben ont vangen maar wel interesse heb ben voor het vormen van de nieuwe commissies, kunnen op 13 januari om 20.00 uur in het stadhuis een informatiemiddag bezoeken. Voor meer informatie kunt u te recht bij de heer W.M. van Baa ien, sectie welzijn, telefoon 01184 - 87334 Als wethouder van financien, de tailhandel, visserij, ruimtelijke or dening, verkeer en openbaar vervoer wil ik aan het einde van 1991 nog eens terugblikken op het afgelopen jaar. Een jaar dat voor Vlissingen bol stond van vernieuwende activiteiten. Om maar direct met de deur in huis te vallen: vernieuwing kost geld. Het is duidelijk dat de ge meente het afgelopen jaar zeer betekenende bedragen heeft uit gegeven aan vernieuwing van de stad. Overigens gebeurde dat ook al in de jaren daarvoor en zal dat nog - zij hetin wat mindere mate - gaan gebeuren in de ko mende jaren. Het gemeente bestuur is er echter van overtuigd dat dit in toeristisch-, in recreatief- en in economisch op zicht en voor wat betreft werkge legenheid uiteindelijk ten goede komt aan alle Vlissingers! Een van de laatste grote bedra gen die de gemeenteraad be schikbaar stelde voor vernieuwing van het kernwinkel gebied was een bedrag van maar liefst f 6 miljoen. Dit bedrag wordt besteed aan het werk dat nu in uitvoering is: de hele inrich ting van het gebied rond het nieu we winkelcentrum, de beluifeling in de Walstraat en de overkap ping van de Lange Zelke. Als dit begin volgend jaar allemaal klaar is, heeft Vlissingen een kernwin kelgebied van Betje Wolffplein tot en met Sint Jacobsstraat waarin - als enige stadswinkelhart van Zeeland - helemaal droog kan worden gewinkeld! Op 6 januari vergadert de com missie Openbare orde en vei ligheid. De vergadering vindt plaats in het stadhuis en be gint om 19.30 uur. Commissie vergaderingen zijn openbaar en bezoekers hebben spreek recht. De agenda en bijbehorende stukken liggen ter inzage in de gemeentelijk informatiehoe- ken. Deze vindt u in het stad huis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogel- weg 59. Met ingang van 1 januari 1992 zijn de bijstandsnormen gewij zigd. Bijstandsuitkeringen zijn er in soorten en maten. Men onderscheidt de volgende ca tegorieën: echtparen, een oudergezinnen, alleenstaan den (niet woningdelers) van di verse leeftijden, alleenstaanden (woningde lers) van diverse leeftijden en thuisinwonenden van diverse leeftijden. De uitkering is afgeleid van het wettelijk minimumloon. De uitke ring bestaat uit normbedragen en vakantiegeld. Vakantiegeld wordt per maand weergegeven, maar eens per jaar in juni uit betaald. Echtpaar: f 1714,28 per maand en vakantiegeld f 93,95; Eén-oudergezin: f 1542,85 per maand en vakantiegeld f 84,56. Voor alleenstaande woningde lers die niet in onderhuur of als kostganger een woning bewo nen, gelden onderstaande be dragen. Deze gelden ook voor kinderen van 21 jaar en ouder die bij hun ouders wonen. 23 jaar en ouder: f 1019,17 Per maand en vakantiegeld 1 65,77; 22 jaar f 853,48 per maand en vakantiegeld f 69,46; 18 tot en met 21 jaar (werkloos en niet thuis-inwonend): f 838,30 per maand en vakantie geld voor 21 jaar: f 58,19 voor 20 jaar: f 50,14 voor 19 jaar: f 43,94 en voor 18 jaar f 38,42. 23 jaar en ouder: f 1200,00 per maand en vakantiegeld f 65,77; 22 jaarf 1007,30 per maand en vakantiegeld f 69,46; 21 jaar f 879,21 per maand en vakantie geld f 58,19; 18 tot en met 20 jaar (werkloos en niet thuis inwonend): f 838,30 per maand en vakantiegeld voor 20 jaar: f 50,14, voor 19 jaar: f 43,94 en voor 18 jaar: f 38,42. 20 jaar: f 488.02 per maand en vakantiegeld f 50,14; 19 jaar: f 395,78 per maand en vakantiegeld f 43,94: 18 jaar: f 393,64 per maand en vakantiegeld f 38,42. Voor werkeloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar gaat de eigen uitkering niet direct in als de studie erop zit. Dat gebeurt pas als twee volle kalenderkwar talen zijn verstreken. Wel kun nen de ouders voor die periode kinderbijslag aanvragen. Voor werkeloze schoolverlaters van 21 jaar en ouder kan de uitkering ingaan, als er geen aanspraak meer is op studiefinanciering. Dat geldt ook als de ouders de studie zelf hebben betaald. De bedragen zijn vastgesteld per 1 januari 1992. Hoe het zit met ziektekostenpremies, woon kosten, eigen inkomsten, vrij te laten vermogen en de manier van aanvragen weet de sectie sociale zaken van de gemeente Vlissingen. Tussen 9.00 en 10.00 uur op werkdagen kunt u bellen met medewerkers van deze sec tie, telefoon 87000. Langsgaan kan ook: de sectie sociale zaken is op werkdagen geopend van 8.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. Het adres: Dokter Gal- landatstraat 1. Het afgelopen jaar stond ook bol van de activiteiten voor en door de detailhandel. Zo was er de midzomernachtmarkt op de bou levards die weer ongekend veel bezoekers trok. Ook de Vlissing se braderie en de Souburgse Ka- rolingenmarkt waren weer bijzonder succesvol. Ik zie echter al uit naar de Vlissingse braderie in 1992, die kan worden gehou den in een totaal vernieuwd win kelgebied en die daardoor ongetwijfeld nog succesvoller kan zijn als die in 1991. Een grote, bijzondere activiteit die heel druk bezocht werd was de Dag van de Nederlandse Zee visserij in en om de Vlissingse vismijn op 24 augustus jl. Deze visserijdag werd gecombineerd met de Zeeuwse straatartiesten- dag in de binnenstad. Vanwege het succes van deze dag is het vanzelfsprekend dat de gemeen te volgend jaar in samenwerking met het (visserij)bedrijfsleven op nieuw een visserijdag wil houden! In het nieuwe winkelcentrum Scheldeplein gingen eind dit jaar de eerste winkels open. Ook de woningen boven de winkels zijn al bewoond. Begin volgend jaar volgen vestigingen van nog meer winkels en de officiële opening van het totale winkelcentrum. Dat wordt voor Vlissingen een grote feestdag! Vooruitlopend hierop is echter nu al merkbaar dat er meer koopkracht naar de Vlissin- ge binnenstad vloeit dan voor heen. Als ik ondernemers spreek dan ervaren zij nu tijdelijk veel overlast door de werkzaamhe den, en daardoor wat teruglo pende bezoekersaantallen. Zij hebben echter óók heel goede verwachtingen voor 1992. We zien nu immers allemaal hoe snel het centrum opknapt. Nu is nog het motto "Vlissingen vernieuwt, sorry voor de overlast" Straks kent u de binnenstad van Vlissin gen niet meer terug! Graag wil ik besluiten met u allen een gezonden voorspoedig 1992 toe te wensen.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5