De winnaars DERACE TEGEN AIDS HEEFT SPONSORS NODIG. Neem eens een kijkje in de keuken van De Huifkar Wielemaker in Koudekerke viert 75-jarig bestaan Inzenden Gerestaureerde 'Roode Toren' werd herplaatst op De Timpaan Cafetaria Le Passage erkend als Kwalitaria Kruiswoordpuzzel Een avondje muziek De prijzen Theaterlijn Ijzerhandel De Bruijne pleegt forse uitbreiding AN DO roept 1992 uit tot jaar van de Nuchtere Jongeren Uit de vele goede inzending van de puzzel, die was geplaatst in De Faam/De Vlissinger van 11 december, zijn drie winnaars getrokken. De vrijkaartjes voor Capella Pratensis op zaterdag 26 december, die beschikbaar werden gesteld door Uit in Zeeland, zijn gewonnen door B.J. van den Hoek in Mid delburg. AIDS FONDS: GIRO 8957 IN HET KADER VAN DE LANDELIJKE OPEN HORECADAG Voorlichting Ambassadeurs Plannen In weer en wind Maandag 30 december 1991 DE FAAM DE VLISSINGER 11 Indien u de puzzel goed hebt opgelost vindt u In de hokjes met de volgende cijfers de naam van een plant. 28 - 65 - 62 - 8 - 4 - 26 - 7 - 54 - 42 HORIZONTAAL: 1 leerjaar; 4 Europeaan; 7 klein aambeeld; 8 Eur. Coal. Org.; 10 kloosterzuster; 12 woud; 13 lekkernij; 15 rond; 17 vaatwerk; 18 meetlat; 20 beroep; 21 pers. voornaamwoord; 23 vreemde titel; 24 vernis; 26 de oudere; 27 toiletartikel; 28 genoeg; 29 jongensnaam; 31 inwendig orgaan; 35 leeg; 37 hondsdolheid; 38 insekt; 39 muziekterm; 41 water in Duitsland; 43 senora; 45 groente; 46 hoefdier; 47 later; 49 binnenkort; 51 vrucht; 52 familielid; 53 in orde; 55 veroorzaken; 58 vod; 59 vreemde munt; 61 geen enkel ding; 62 roofdier; 63 clown; 65 stek; 66 veerkracht; 67 deel van een bijenkorf; 68 via. VERTIKAAL: 1 geld; 2 lectori salutem; 4 meisjesnaam; 5 niet even; 6 jongensnaam; 7 honderdduizend gulden; 9 Romeins heerser; 11 hoogste rand van een dak; 12 mop; 13 metaal; 14 veel; 16 katachtig roofdier; 17 telg; 18 soort onderwijs; 19 verbinding; 21 nog jeugdig; 23 denksportart.; 25 waterplant; 27 bekisting; 30 krachteloos; 32 opper- vlaktemaat; 33 verschrikking; 34 toren in Utrecht; 36 Spaanse kreet; 39 muziekterm; 40 groepen welpen; 42 vreemd; 44 soort papegaai; 46 kippenloop; 48 soort bijl; 50 voorzetsel; 51 vrucht; 52 sporeplant; 54 telwoord; 56 metalen pennetje; 57 jongensnaam; 58 haarkrul; 60 clown; 62 op grote afstand; 64 deel van een mast; 66 zangnoot. De theatercheque voor twee personen, die goed is voor een retourtje Antwerpen met de Theaterlijn van Carlier Tours Middelburg, ging naar Liesbeth de Nooijer in Oost- Souburg. De derde winnaar werd mevrouw A. Goedee in Koude- kerke; zij kreeg het boek 'In weer en wind' van uitgeverij Den Boer in Vlissingen. De inzendingen van de puzzel van deze week dienen uiterlijk 2 januari in het bezit te zijn van de redactie van De Faam/De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. (Storten op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook) Zaterdag 11 januari zal in geheel Nederland op initiatief van het On derwijscentrum Horeca de happening 'Kijk in de Keuken 1992 plaats vinden. Op Walcheren doet aan deze actie mee Brasserie De Huifkar aan de Markt 19 in Middelburg. Ongeveer 350 horecabedrijven in het gehele land zetten die dag hun deuren open voor jongeren die zich een beeld willen vormen van het werken in de horeca. Tij dens deze open dag, die wordt gehouden van 11 tot 15 uur, kun nen zij informatie krijgen over de carrière-mogelijkheden in deze bedrijfstak. Ook schooldecanen, ouders, vrienden en vriendinnen zijn tijden Kijk in de Keuken van harte welkom. Bezoekers van de open dag krij gen de gelegenheid om zowel voor als achter de schermen van het horecabedrijf uitgebreid rond te kijken. Eigenaar A.J.D. van Oostrom: „In De Huifkar zullen de belangstellenden bijvoorbeeld kunnen zien hoe een tafel opge dekt moet worden, hoe een bestelling dient te worden opge nomen en op welke wijze men dient te serveren. Daarnaast bestaat er de mogelijkheid om een kijkje in de keuken te nemen om te zien hoe de bereiding van de bestelde gerechten plaats vindt en wat daarvoor moet ge- beuren". De jeugd kan zelf ook aan de slag in de keuken met het maken van figuurtjes van puree, met het bakken van met room gevulde flensjes, met het snijden van frites en andere keukenwerk zaamheden. Daartoe zijn die dag alle vier de koks aanwezig om al les te begeleiden en te laten zien. Bovendien zal in De Huifkar tij dens het evenement voorlichting worden verstrekt door deskundi gen van 'de streekschool', het Zeeland College aan het Molen water in Middelburg. Met de acti viteiten in De Huifkar wil men zich vooral richten op leerlingen van het LBO, MAVO, HAVO en van de basisscholen. De bezoe kende leerlingen kunnen ook meedoen aan een prijsvraag door het invullen van een enquête formulier met de opdracht om zelf het menu van een verjaar dagspartijtje samen te stellen. De winnaar mag dat later daadwer kelijk in de keuken van De Huifkar uitvoeren. De uitslag van de wed strijd zal plaatsvinden op de Be- roepenmanifestatie in februari te Goes. Hoewel Brasserie De Huifkar pas dit jaar voor het eerst meedoet aan Kijk in de Keuken, wordt de open dag in 1992 voor de derde keer in successie gehouden. In 1990 werkten er landelijk tachtig horecabedrijven mee met een be zoekersaantal van bijna 4.000. In 1991 groeide het aantal deelne mende bedrijven naar 175 met in totaal bijna 6.000 bezoekers. Het transport- en containerbedrijf Wielemaker bv in Koudekerke bestaat dit jaar 75 jaar. Het be drijf, dat is gespecialiseerd in af- vallogistiek, transport-lifting en containerservices, wordt geleid door drie broers en telt 35 mede werkers en een wagenpark van 30 voertuigen. Driekwart eeuw geleden werd het bedrijf als eenmanszaak op gezet door Wielemaker sr. met letterlijk één paardekracht als transportmiddel. Het familiebe drijf is in de loop der jaren uitge groeid tot een Zeeuws begrip op transportgebied. Afvallogistiek is één van de spe cialiteiten van het bedrijf. Men heeft daarvoor de beschikking over afvalcontainers tot in houdsmaten van 30 m3 voor niet-chemisch bedrijfs-, bouw- en sloopafval. Directeur K. Wielema ker: „Maar ook op het gebied van milieubeheersing heeft Wielema ker een gevestigde naam. In toe nemende mate komt het Zeeuws bedrijfsleven bij ons te rade wan neer het gaat om afvalverwijde ring en transport." Het dienstenpakket omvat tevens de inzameling van ruim 2 miljoen ki lo glasafval per jaar, waarmee de afvalberg van huishoudelijk afval voor de gemeentelijke reinigings diensten aanzienlijk is geredu ceerd. Voor de transport-lifting beschikt het bedrijf over geavan ceerde voertuigen die onder an- Wie/emaker-medewerker Lou Kluijfhout plaatst met behulp van een hydraulische laad- en loskraan een zwaar vrachtje nauwkeurig op zijn vrachtwagen. dere voorzien zijn van zware hydraulische laad- en loskranen. Dit materieel wordt ingezet in combinatie met teletraiiers voor transportlengtes tot 30 meter. Bij de afvalverwijdering worden de wet- en regelgeving nauwlet tend in het oog gehouden. De vermelding van het Koudekerkse bedrijf op de zogenaamde 'witte lijst' is daar een bevestiging van. Op deze lijst komen alleen die be drijven voor die garant staan voor een betrouwbare dienstverlening en een gedegen milieu- en kwali teitszorg. Het transport- en con tainerbedrijf hecht dan ook grote waarde aan haar personeel. Wie lemaker: „De medewerkers dra gen immers een grote verantwoordelijkheid.' Bij het af- valinzamelen zijn zij het die de containerinhoud beoordelen, de registratie verzorgen en contact onderhouden met de opdracht gever. In die hoedanigheid vor men zij niet alleen de zintuigen van het bedrijf, maar ook de am bassadeurs van Wielemaker bv." Henk de Bruijne staat voor tal van klanten klaar met zijn nieu we zaagmachine. Henk de Bruijne startte zeven jaar geleden samen met een compag non een ijzerhandel c.q. doe-het- zelfzaak aan Achter de Houttui nen 48 in Middelburg. Twee jaar geleden ging hij alleen verder en hij heeft nu zijn zaak een forse uitbreiding laten ondergaan. Onder het motto 'Voor al uw vakwerk' hebben al veel mensen in en rond het centrum van Mid delburg de weg weten te vinden naar De Bruijne. Het is een doe- het-zelfzaak waar men nog te recht kan voor schroefjes, moert jes en boutjes die per stuk worden verkocht. Samen met zijn echtgenote en twee parttime medewerkers zorgt De Bruijne er voor dat iedereen kan kopen wat hij werkelijk nodig heeft: „We ver kopen geen schroefje te veel en staan voortdurend klaar om vak kundig advies te geven zodat de mensen alleen datgene kopen wat ze nodig hebben". Er is de afgelopen weken heel hard gewerkt aan een uitbreiding van de zaak. De verkoopruimte werd vergroot met 45 m2 door de installatie van een compleet ingerichte houtzagerij. De totale verkoopruimte beslaat nu 250 m2. Er werd een professionele (platen)zaagmachine geïnstal leerd waarmee alle houtmateria len op de gewenste maat gezaagd kunnen worden. „Vol gens mij zijn wij daarmee de eni ge in het centrumgebied van Middelburg", zegt De Bruijne trots. Ook het assortiment werd uitge breid, met alle maten vurehout, profielhout, panelen, vensterban- kén, aanrechtbladen, spaanplaat en triplex. Henk de Bruijne is al vijfentwintig jaar in de branche werkzaam, is afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaanderen en straalt een soort Bourgondisch vertrou wen uit: „We werken hier eigen lijk nog met de ouderwetse service en advi .-zen. In Middel burg bezorgen we de bestelde materialen dan ook gratis. Alleen de spijkers worden per pakje ver kocht maar al het andere ijzer werk gaat bij ons per stuk over de toonbank, zodat niemand méér hoeft te kopen dan hij of zij nodig heeft. We dienen de klan ten van een goed advies en bo vendien hebben we het voordeel dat we aan de rand van het cen trum zitten en voldoende par keergelegenheid pal voor de deur hebben. Het is belangrijker dat een klant met een klein beetje de deur uit gaat met de wetenschap dat het goed komt dan dat je een heleboel spullen verkoopt waar mee diezelfde klant uiteindelijk geen raad weet". De Stichting 'Vrienden van Mid delburg' heeft er voor gezorgd dat sinds woensdagavond 18 de cember de gevel van het onlangs volledig gerestaureerde pand 'De Timpaan' aan de Markt 83 in Middelburg weer is gesierd met het (eveneens gerestaureerde) gevel-beeld 'De Roode Toren'. Het beeld werd geïnstalleerd en op die dag onthuld op haar origi nele plaats boven de ingang van het pand door de voormalige eigenaar van het pand, de heer A.J. van Sluijs, die er jarenlang een dierenspeciaalzaak had. De Stichting 'Vrienden van Mid delburg' werd opgericht op 28 ju ni 1988 naar aanleiding van i protesten rond de bouw van de i Statenzaal. Een groep inwoners van Middelburg voerde destijds een actie tegen de toenmalige plannen van de gemeente Mid delburg met betrekking tot de herinrichting van het Abdijplein in Middelburg. Toen uiteindelijk de Hoge Raad het beroep tegen de voorgenomen plannen niet ont vankelijk verklaarde, werd de stichting opgericht. Het doel van de stichting is vol gens de statuten 'de bevordering van het behoud van Middelburg als monumentenstad en voorts al hetgeen wat met een en ander rechtstreeks of zijdelings verband houdt of daartoe bevorderlijk kan zijn in de ruimste zin des woords'. Het bestuur: „Dat betekent dat onderwerpen in een heel breed kader aan de orde komen om van Middelburg een (met de nadruk op: leefbare) monumentenstad te maken. We streven het behoud van het goede uit het verleden na en tevens het verbeteren van het minder goede in onze stad. En dat alles moet 'ruim' gezien worden". De stichting houdt zich bezig met tal van plannen voor een leefbaar Middelburg. Zo staan er voor de nabije toekomst'tal van actiepun- Cafetaria Le Passage in het win kelcentrum Dauwendaele in Middelburg-Zuid mag sinds 16 december de landelijk officieel er kende benaming Kwalitaria voe ren. De eigenaars, het echtpaar P. Nijssen, hebben daarover be richt gekregen van de Stichting Erkende Cafetaria's. Kwalitaria is de nieuwe naam voor cafetaria's, die voldoen aan strenge eisen op het gebied van onder andere hygiëne en pro ductbehandeling, presegtatie en vakbekwaamheid. Om het zover te kunnen laten komen heeft het echtpaar enkele cursussen moe ten volgen zoals 'Basis Snack keuken' en 'Snack Specialiteit'. De Kwalitaria's ondergaan ten minste driemaal per jaar onaan gekondigd zeer uitgebreide keuringen op hygiëne, productbe handeling en presentatie. Tijdens deze controle's worden alle mo gelijke materialen, producten en gereedschappen gecontroleerd. Bij elke keuring worden twee monsters meegenomen voor bacteriologisch laboratorium onderzoek. Daarnaast moet de cafetaria-houder beschikken over aantoonbare vakbekwaamheid. De initiatiefnemer van deze vrij willige erkenningsregeling in de cafetaria-sector is de sectie IJs- frica van de ondernemersorgani satie Horeca Nederland. De speciaal opgerichte Stichting Er kende Cafetaria's te Nieuwegein voert de regeling in de praktijk uit; het ministerie van Economi sche Zaken ondersteunt en sub sidieert het project. Er zijn nu 93 Kwalitaria's in Nederland, waar van er drie in Zeeland gevestigd zijn. Het echtpaar Nijssen heeft zich vijftien maanden geleden in het winkelcentrum Dauwendaele ge vestigd en is terecht heel erg trots op deze officiële erkenning. Nijssen: „Men zegt wel eens dat als je helemaal niets meer kunt dan begin je gewoon een cafeta ria, maar die vlieger gaat niet op. Als je echt hart voor je bedrijf en je producten, en vooral voor je klanten hebt dan komt er nog heel wat voor kijken voordat je in staat bent om aan diezelfde klan ten een echt goed product te kunnen leveren". Het echtpaar P. Nijssen achter de 'toonbank' van hun Kwalita ria in het winkelcentrum Dauwendaele. Eigenaar A.J.D. van Oostrom (rechts) met twee van zijn koks in de keuken van Brasserie De Huifkar. De Algemene Nederlandse Drankbestrijders Organisatie AN- DO heeft het jaar 1992 uitgeroe pen tot het jaar van de 'Nuchtere Jongeren'. Op 2 januari start de ANDO een landelijke campagne. Op 36 plaatsen zal steeds gedu rende 10 dagen een expositie te zien zijn in de hoofdbibliotheken. De campagne wordt samen met de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en andere ver slavingen gehouden. In septem ber vindt in Leiden een symposium plaats waar het on derwerp Jongeren en Alcohol centraal zal staan. De officiële start van de campagne vindt plaats op donderdag 2 januari in de Openbare Bibliotheek in Leeu warden en wordt verricht door drs. J. Liemburg, lid van GS van de provincie Friesland. De winnaar of winnares van deze prijs kan met twee personen een avondje genieten van een goed stuk muziek in het Vestzakthea ter in Vlissingen. Daar treedt na melijk op vrijdag 10 januari om 20.30 uur het duo Odile van Eek en Marijke van der Harst op. Odile van Eek speelt hobo en was gedurende vier jaar eerste hoboïste van het nationaal jeugd orkest, speelde twee jaar in het Nederlands Blazers Ensemble en werkt nu, naast haar voortgezet te studie in Berlijn, als freelancer bij verschillende Nederlandse or kesten. Marijke van der Harst speelt van af haar zesde jaar piano. Zij stu deerde in mei 1990 af aan het Sweelinck Conservatorium in Amsterdam en is nu bezig met verdere studie. De beide dames vormen sinds 1983 een vast duo en treden re gelmatig op. Vrijdag 10 januari brengen zij werken van Teleman, Bach, Schumann en Poulenc. Een retourtje Antwerpen op za terdagavond. Dat is de prijs die Carlier Toers in de vorm van een speciaal voor deze lijn ontworpen theatercheque beschikbaar stelt aan één van de winnaars van de ze puzzel. Let wel: voor twee per sonen. De winnaar kan op zaterdag avond comfortabel naar Antwer pen reizen om er wat dan ook te doen. Bezoek aan een theater, een restaurant of gewoon stap pen zijn de mogelijkheden. Carlier regelt trouwens van alles voor deze reis, dus ook reserveringen. Alcoholcontrole? Niet aan den ken. De Carlier-chauffeur zorgt voor een prima thuisreis. De te rugreis is trouwens variabel. De bus vertrekt retour Zeeland om middernacht eh om drie uur. Carlier bust elke zaterdag naar Antwerpen en noemt deze trip de 'In weer en wind' is een tamelijk voor de hand liggende titel van een boek dat de oude visserij in Zeeland behandelt. De auteurs P.J. Huijbrecht en E.T.J. Rein- dersma tekenden voor de invul ling, Uitgevereij Den Boer bracht het op de markt. Een prijswinnaar kan in deze uit gave kennis maken met de vele honderden jaren visvangst in Zeeland. Goed uitgeruste sche pen bepaalden de horizon en doen dat nu ook nog vaak. Ook de romantiek rond het vissersle ven vroeger wordt beschreven, Oplossing van puzzelkrant 18/12 HORIZONTAAL: 1 bast. 4 kandij. 8 zeis, 12 arm; 13 zee; 14 net; 15 teil; 17 pijler; 19 lila; 20 degen; 22 lijvig; 24 vod; 25 zot; 27 hemel; 20 filet; 32 oven. 34 lenig 36 rijst; 38 mal. 39 gat; 40 gul; 41 aker; 43 berin; 45 sela; 46 rebus; 48 sober; 50 kor; 51 bar; 53 ketel; 55 peluw; 58 atol; 60 titel; 62 mica, 64 nop. 65 ras; 66 keu; 67 krijt; 68 depot; 69 hals. VERTIKAAL 1 bats; 2 are; 3 smid; 5 azijn:6nel;7 deel;9enig, 10 iel; 11 stam; 16 leven; 17 pedel; 18 rijzig; 19 liter. 21 gom; 23 vol; 26 roman: 27 heler; 28 leges; 29 fitis; 30 tijger, 31 atlas, 33 vak; 35 nar; 37 sul; 42 rekel; 43 buret; 44 nobel; 45 serum; 47 bot, 49 bal; 52 bank. 53 kopij. 54 lire; 55 peso; 56 wika; 57 paus; 59 tor; 61 tap; 63 cel. Winwpord: LIEBERMANN waardoor 'In weer en wind' meer is dan een historisch verant woord naslagwerk. Op de zeilen, overgeleverd aan de elementen en onder povere sociale omstan digheden werd de vis duur be taald. Overigens is voor deze puzzel een beperkt aantal boeken be schikbaar, eike veertien dagen verloten we er eentje onder de goede inzendingen. Theaterlijn Antwerpen. Wie er meer over wit weten over deze lijn kan terecht bij het reisbureau van Carlier in de Gravenstraat in Middelburg. Overigens is deze theatercheque - bijvoorbeeld om cadeau te geven - verkrijgbaar bij datzelfde reisbureau. 0,K)&tnï«WW iSr De heer A.J. van S/uijs verrichtte de onthulling van de ge restaureerde Roode Toren aan de geve! van De Timpaan aan de Markt in Middelburg. ten op het programma: een rollerskate-baan voor de jeugd; het autovrij maken van de win kelstraten, het bewoonbaar ma ken van ruimtes boven winkelpanden en het vrijmaken van Middelburg van hondenpoep. De public relations van de stich ting is in handen van Jaap van Wallenburg. Hij heeft dan ook maar één commentaar en dat is een oproep aan alle Middelbur gers om lid te worden van de stichting. De secretaris van de stichting is drs. P.J. Smallegange en is telefonisch bereikbaar op het nummer 01180-14474. 0

de Vlissinger | 1991 | | pagina 11