informatiepagina van de gemeente vlissingen Plan van aanpak I voor Witte Wijk Verstandig stoken voorkomt vervuiling I Te vroeg afsteken van vuurwerk wordt aangepakt vernieuwt; \I O Sluiting winkels tijdelijk gewijzigd Concrete maatregelen voorgesteld Wegschap Walcheren start groot onderhoud aan wegbeplanting Commissies en Raad VERGADERSCHEMA 1992 sorry mrdiowkst... I Herinrichting Nieuwstraat voltooid redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Oplossingen Woningen Woonomgeving Groen Sociale aspecten Parkeren Inspraak Even bijpraten met wethouder De Haas Onvolledige verbranding Infoblad over WAO-voorstellen Houtbrikketten Opening van het wijkpunt Paauwenburg Plan havengebied Industrie-ontwikkeling Informatie bedrijven Eerste paal Arsenaal Maritiem Attractie Centrum Woensdag 11 december 1991 DE VLISSINOFR IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Vorige week verscheen het plan van aanpak voor de Witte Wijk in Oost-Souburg. In dit gemeentelijke plan staan de problemen in de Witte Wijk op een rij en worden passende maatregelen voorgesteld. Be langrijke conclusies uit het plan zijn dat de publiciteit in het verleden een te negatief beeld van de wijk heeft gege ven en dat de problemen in de wijk voor een groot deel door concrete maatregelen kunnen worden opgelost. De problemen hebben onder an dere betrekking op de woningen (bijvoorbeeld vocht- en tocht- klachten), de woonomgeving (slechte verlichting) en sociale aspecten (bijvoorbeeld weinig contact in de buurt). Als oplossing voor de problemen wordt voorgesteld de kwaliteit van de woningen en de woon omgeving zo veel mogelijk te verbeteren. Vervolgens zal de bereikte kwaliteit moeten wor den gehandhaafd (beheren). Dit beheer zal zowel betrekking hebben op de sociale aspecten als op de woonomgeving en de woningen. De Woningstichting Walcheren (WSW) is inmiddels begonnen met het opknappen van haar wo ningen in de wijk. Het gaat voor al om het verbeteren van de gevelpuien waardoor vocht- en tochtproblemen sterk zullen ver minderen. Ook worden het dak en het glas in de keukenramen geïsoleerd. De kleurstelling van de woningen wordt ook ge wijzigd. Woningbouwvereniging Basco heeft inmiddels een woontech- nisch onderzoek uit laten voeren naar haar woningen in de wijk. De resultaten daarvan zullen op korte termijn worden besproken met de betreffende huurders. In het plan van aanpak staat dat in de woonomgeving diverse verbeteringen plaatsvinden. Zo moeten de verkeersdrempels worden verbeterd en moet de verlichting op een aantal plaat sen verbeterd worden of worden aangebracht. Dat gaat gebeuren ter hoogte van de volgende pan den: Maasstraat 18, Ooster- scheldestraat 26, Westerscheldestraat 28, 105, 113, Merwedestraat 28, IJs- selstraat 101, IJsselstraat 18, Middelburgsestraat 103, voetpad naar Van Duijvenvoordeschool en toegang en plein naar De Schuur. Ook zullen de bewegwijzering en de straatnaamborden worden vernieuwd en verduidelijkt en zullen de pleinen ter hoogte van de Westerscheldestraat nr. 1 en naast Maasstraat 11 opnieuw worden ingericht in nader over leg met de bewoners. In het plan van aanpak staat ook dat alle speelplaatsen in de wijk op hun functionaliteit opnieuw zullen worden beoordeeld. In de groenvoorziening kan ook veel verbeteren. Daarom zullpn de reststroken openbaar groen die voortdurend worden ver nield, worden betegeld (naast Oosterscheldestraat 12, de doorsteek in de groenvoorzie ning achter IJsselstraat 39-49 en het toegangspad Middelburg sestraat naar de Schuur). Rondom de vijver zal een schel penpad worden gelegd. Na het aflopen van het pachtcontract van de vijver zal bezien worden of de vijver meer functioneel kan worden gemaakt voor de buurt (bijvoorbeeld door er een visvij ver van te maken en het maken van een vlonder in de vijver). Op een aantal kenmerkende punten in de wijk wordt voor gesteld tuinschermen te plaat- aan de Merwedestraat, selsstraat en Rijnstraat. IJs- In de Witte Wijk is al enige tijd een wijkbeheerder van Basco actief die spreekuur heeft in wijkgebouw "De Schuur". Met ingang van 1 januari 1992 zal voor de gemeente Vlissingen in de wijk Oost-Souburg een wijkbemiddelaar gaan werken. Deze wijkbemiddelaar, die voor heel Oost-Souburg is aan gesteld, gaat eveneens werken in de Witte Wijk. De nadruk zal worden gelegd op een meer individuele begelei ding van bewoners. De wijkbemiddelaar zal als schakel gaan fungeren tussen de gemeente en andere instellin gen en de bewoners. "De Schuur" zal in de toekomst als wijkcentrum gaan fungeren. Voor de Witte Wijk zal in het ka der van de sociale vernieuwing PMII as** sen en het openbaar groen te verdichten (onder andere tussen Westerscheldestraat 101 en 103, tussen Oosterscheldestraat 1 en 41, achter Maasstraat 11 (plein zijde) tussen Maasstraat 1 en Merwedestraat 2 en naast Rijnstraat 2). Een gedeelte van de (korte) IJs selstraat zal aangemerkt worden als "proeftuinproject". De tuinen en het openbaar groen zullen in overleg met de betrokken instan ties en bewoners extra aandacht krijgen. Voorgesteld wordt om het par keersysteem in de wijk volledig te herzien door een parkeerver bodzone in te stellen. Dit houdt in dat uitsluitend in de parkeer vakken en onder de carport ge parkeerd mag worden. Parkeren op de openbare weg - buiten de parkeervakken - wordt dus verboden. Bij de parkeerplaatsen ter hoog te van de panden Westerschel destraat 10 tot en met 14 wordt een wijkinformatiebord ge plaatst. Tenslotte zullen in de wijk zo mo gelijk kunstwerken worden aan gebracht. Gevels van woningen die daarvoor in aanmerking ko men zijn Westerscheldestraat 53 of de groenvoorziening er voor, IJsselstraat 30, Westerschel destraat 77 en de toegangen (foto: Ruben Oreel) een sociaal plan van aanpak worden opgesteld waarin pre ventie, samenwerking, maat werk en daadwerkelijke uitvoering centraal moeten gaan staan. Ter verbetering van de commu nicatie in de Witte Wijk ver schijnt periodiek huis-aan-huis een nieuwsbrief met informatie. Alle bewoners van de Witte Wijk ontvingen onlangs de nieuws brief voor hun wijk met daarin een samenvatting van het plan. Het volledige plan en een teke ning ligen ter inzage in "De Schuur en bij de sectie commu nicatie in het stadhuis. Inspraakreacties kunnen bij de gemeente worden ingediend tot 1 februari 1992. Op 9 januari 1992 zal het plan door de gemeente worden besproken met de bewoners van de woningen van Basco. Op 16 januari 1992 met de bewoners van de WSW-woningen. Beide inspraakavonden worden ge houden in wijkcentrum "De Schuur" (aanvang 19.30 uur). Na de inspraakavonden zullen alle reacties worden gebundeld en kan het college van burge meester en wethouders en de gemeenteraad een beslissing nemen over het plan van aanpak. De winkels in Vlissingen en Oost-Souburg mogen op een aantal dagen in december af wijken van de normale slui tingstijden. Op zondag 15 december is er een koopzondag, van 13.00 uur tot 17.00 uur. Op maandag 23 de cember openen de winkeliers om 09.00 uur hun deuren en op dinsdag 24 december zelfs al om 08.00 uur. Op maandag 30 december tenslotte gaan de win kels om 09.00 uur open in plaats van 13.00 uur. Burgemeester en wethouders hebben hiervoor toestemming verleend aan de Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf. De regeling geldt voor alle winkels in Vlissingen en Oost-Souburg. Het wegschap Walcheren gaat op korte termijn starten met groot onderhoud aan de weg beplanting van de Scheeweg en de Reijersweg. De werk zaamheden hebben een vrij in grijpend karakter, met name visueel. Op een gedeelte van de Reijers- Vanavond zijn er verschillende commissies van advies en bijstand die vergaderen. Deze vergaderingen vinden plaats in het stadhuis en beginnen om 19.30 uur. De bijeen komsten zijn openbaar en de bezoekers hebben spreek recht. Wanneer u informatie over de onderwerpen van de vergade ringen wilt hebben, kunt u in de gemeentelijke informatie- hoeken de agenda's en bijbe horende stukken inzien. Deze informatiehoeken vindt u in het stadhuis, de bibliotheken van Vlissingen en Oost- Souburg en in het wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg 59. Het vergaderschema ziet er als volgt uit: woensdag 11 december - welzijn, volksgezondheid en cultuur - financiën - onderwijs Volgende week woensdag ver gadert de emancipatiecom missie. Aanvang van de verga dering is 20.00 uur in het stad huis. Tenslotte kunt u op don derdag 19 december de laatste gemeenteraadsvergadering van 1991 bijwonen. Volgende week geven we in de Blauw geruiten kiel de agendapunten van deze vergadering. Vergaderschema 1992 Hieronder vindt u het nieuwe vergaderschema voor 1992 van de vergaderingen van de gemeenteraad en de vaste commissies van advies en bij stand: COMMISSIE JAN FEB MRT APR MEI JUN JUL AUG SEP OKT NOV DEC RUIMTELIJKE ORDENING EN VERKEER 15 12 11+122 15 20 10 8 -- 9 7 4 2 WELZIJN, VOLKSGEZONDHEID CULTUUR EN ACCOMMODATIES 15 12 11 15 20 10 8 - 9 7 4 2 ECONOMISCHE ZAKEN, DETAILHANDEL EN VISSERIJ 13 10 9 13 18 151 6 - 7 5 2+30 - VOLKSHUISVESTING, STADS VERNIEUWING EN MONUMENTEN 14 11 10+ 122 14 19 16 7 - 8 6 3 1 FINANCIËN 22 19 18 29 27 17 15 - 16 14 11 9 ONDERWIJS 22 19 18 29 27 17 15 - 16 14 11 9 OPENBARE WERKEN, STADSBEHEER EN MILIEU 20 17 16 27 25 15 13 - 14 12 9 7 SOCIALE ZAKEN, PERSONEELSZAKEN EN ORGANISATIE 21 18 17 28 26 16' 14 - 15 13 10 8 OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID* 6 3 9' 131 11 1+29 - - 7'+28 -- 2' 30' - EMANCIPATIECOMMISSIE** 29 26 25 29 27 24 - 26 30 28 25 16 GEMEENTERAAD 30 27 26 - 7 4+25 23 - 24 22 - 17 ALGEMENE BESCHOUWINGEN BEGROTING 24+27 De vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand beginnen om 19.30 uur. Commissie t.b.v. de burgemeester Geen vaste commissie van advies en bijstand; vergaderingen beginnen om 20.00 uur. 1 De vergaderingen van de commissie openbare orde en veiligheid op 9 maart, 13 april, 7 september 2 en 30 november, van de commissie economische zaken, detailhandel en visserij op 15 juni en van de commissie sociale zaken, personeelszaken en orga nisatie op 16 juni beginnen alle om 16.00 uur. 2 Op 12 maart vergaderen de commissies VSM en ROV gezamenlijk om 19.30 uur in Bachten Reede, Vredehoflaan 42 (onderwerp: Woonwagenlocaties). weg, tussen de Lekstraat en de Reijersdwarsweg en aan de Scheeweg, worden selektief bo men afgezet. De bestaande haag wordt ingesnoeid op een hoogte van ongeveer één meter. Over twee of drie jaar wordt be keken of het nodig is nog strui ken bij te planten. Deze termijn is nodig om eventueel wortel schot van de verwijderde bomen te bestrijden. De beplantingen op wegbermen bepalen in belangrijke mate het beeld van het Walcherse land schap. Om de kwaliteit van het landschap te waarborgen is doelmatig beheer van groot be lang. In opdracht van het weg schap Walcheren is door de Heidemij een ontwerp Land schapsbeleidsplan (LBP) op gesteld. Aan dit plan werkten mee de provincie Zeeland, Di- rektie Natuur, Bos, Landschap en Fauna, agrarische standorga nisaties, de Zeeuwse Milieu Fe deratie, Heidemij en het wegschap Walcheren. In het LBP zijn visies ontwikkeld op basis waarvan het beheer op kortere en langere termijn kan worden afgestemd. De werkzaamheden aan de Scheeweg en de Reijersweg vin den eind 1991 en/of begin 1992 plaats, afhankelijk van onder an dere de weersomstandigheden. De dagen zijn kort, de wind guur. In deze donkere, koude dagen is het heerlijk om bin nen bij de kachel of open haard te zitten. Maar hoe ge zellig het ook is, het is belang rijk stil te staan bij de gevolgen van het stoken voor de omge ving. Het stoken van hout en afval kan luchtvervuiling ver oorzaken, vooral als er op ver keerde wijze gestookt wordt. Het is natuurlijk heel makkelijk om allerlei afval in de houtkachel of open haard te verbranden. Maar bij het verbranden van kunststof, plastic, verf, multiplex, spaanplaat en dergelijke komen bij verbranding giftige gassen vrij. In houtkachels behoort alleen ongeverfd hout gestookt te wor den. Geverfd, gebeitst of geïm pregneerd hout geeft bij verbranding zeer schadelijke stoffen (gechloreerde koolwa terstoffen en zware metalen). Nat hout veroorzaakt meer lucht vervuiling dan nodig is. Door de onvolledige verbranding ontstaat meer rook en koolmonoxyde. Hout moet minimaal één jaar ge- Het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid heeft een informatieblad uitgegeven over ziekteverzuim en arbeids ongeschiktheid. Over de pre cieze inhoud van de maatre gelen zijn nog veel vragen. Om hierin tegemoet te komen is de folder Info samengesteld. De kabinetsvoorstellen hebben betrekking op: maatregelen voor een betere opvang en begelei ding van zieke en arbeidsonge schikte werknemers; maatrege len om ziekteverzuim terug te dringen; maatregelen om de (toename van) het aantal ar beidsongeschikten te beperken. Over deze drie groepen van maatregelen staat duidelijk tekst en uitleg in de folder. Achter op het informatieblad is een handi ge tabel afgedrukt, waarop te zien is welke voorstellen er zijn, voor wie ze gelden, in wiens be lang ze zijn, welk doel ze heb ben en wanneer de maatregelen vermoedelijk ingaan. Het informatieblad is verkrijg baar bij de sectie communicatie in het stadhuis droogd zijn. Onvolledige ver branding kan ook ontstaan wanneer er niet genoeg lucht toevoer is. Oranje vlammen en grijze rook wijzen op slechte ver branding en dus luchtvervuiling. Voor de open haard zijn er hout brikketten in de handel. Dit zijn blokken van parrafine, olie en zaagsel. De blokken moeten rustig uitbranden. De brikketten zijn overigens niet geschikt voor de kachel. De temperaturen lo pen daar zo hoog op dat aroma tische koolwaterstoffen vrij komen. Bij het verbranden van meerdere blokken of bij het gebruik in combinatie met hout ontstaat er ook extra vervuiling. De luchtvervuiling is te beperken door zo min mogelijk te stoken en door de geschikte brandstof fen op de juiste manier te gebrui ken. Denk ook aan omwonen den. Zij kunnen last krijgen van neerslaan van rook bij mistig of windstil weer. Volgende week maandag 16 december opent om 15.00 uur het wijkpunt "Nieuw Paau wenburg" in de Ruys de Bee- renbrouckstraat 121 de deuren. Het is een door de ge meente aangekochte woning die in het kader van de sociale vernieuwing als wijkpunt voor de hele wijk Paauwenburg gaat functioneren. De officiële opening van het wijkpunt wordt maandag aan staande om 15.00 uur gezamen lijk verricht door de wethouders L.C. Poppe - de Looff van sociale vernieuwing en C. de Keijzer van volkshuisvesting. Na afloop is er een bijeenkomst in het nabijge legen wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg en is er open huis in het wijkpunt. In het wijkpunt is tevens de foto tentoonstelling "Paauwenburg toen en nu" van fotograaf P. Jan- se te bezichtigen. Deze week verschijnt een extra nummer van de Nieuwsbrief voor Paauwenburg zuid-oost over het wijkpunt "Nieuw Paau wenburg". Omdat het wijkpunt is bedoeld voor alle bewoners van de wijk Paauwenburg zal dit nummer echter in de hele wijk worden verspreid. De aanpassingen in de Nieuwstraat zijn klaar. In de raad van 30 mei 1991 stemde de Vlissingse raad in met een plan van de straatwerkgroep Woonbuurtaanpassing Nieuwstraat voor de herinrich ting van de straat. Nu de werkzaamheden voltooid zijn heeft de Nieuwstraat een heel andere aanblik gekregen. Er is een 30 km/uur zone in gesteld, er liggen snelheidrem- mende voorzieningen, de De feestelijke periode rond de kerst en de jaarwisseling is voor velen helaas ook een tijd van ergernis. Het te vroeg af steken van vuurwerk veroor zaakt veel overlast. Dit is voor de twee Haltbureau's in Wal cheren en de Bevelanden aan leiding een vuurwerkproject te starten. Een project met een "lik op stuk" karakter. Met de leuze: "Verknald?? door naar Halt! worden jongeren door verwezen naar Buro Halt voor een alternatieve straf. Vanaf begin december is op de meest onverwachte momenten geknal te horen. Oudere men sen durven vaak de straat niet meer op en huisdieren en kinde ren worden de stuipen op het lijf gejaagd. Bovendien veroorzaakt gevaarlijk vuurwerkgebruik elk jaar weer slachtoffers. Wanneer een jongere buiten de toegestane periode aangehou den wordt voor het afsteken van vuurwerk moet hij of zij kiezen: of een geldboete of een alterna tieve werkstraf via Halt. Buro Halt gaat met de jongere aan de slag. Sommigen moeten bij de reinigingsdienst van de gemeen te afval ruimen en papier prik ken. Anderen moeten meewerken aan het verspreiden van een vuurwerkkrant, waarin staat waar vuurwerk oorspronke lijk vandaan komt, hoe het wordt gemaakt en wat de veiligste ma nier van afsteken is. Naast het werkmoment is er ook nog een leermoment. De jonge ren krijgen een videofilm te zien waarna ze een aantal vragen moeten beantwoorden. Geven ze een fout antwoord dan krijgen ze de video gewoon nog een keer te zien. Walcheren doet dit jaar voor het eerst mee aan een dergelijk vuurwerkproject. Op Zuid- Beveland wordt het vuurwerk probleem al drie jaar op een der gelijke manier benaderd. openbare verlichting is ver nieuwd en er zijn parkeervakken aangelegd. Als sluitstuk van de herinrichting is er een waterpomp geplaatst met aan weerszijden Japanse kersen. Deze week verscheen het ont werp van het bestemmingsplan "Industrieterrein Vlissingen- Oost" van burgemeester en wet houders. Dit bestemmingsplan legt, op grond van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, planolo gisch de bestemmingen vast van de gronden in het beheersgebied van het Havenschap Vlissingen. Hier zijn grote bedrijven als de Haven van Vlissingen, Hoechst en Pechiney gevestigd. Het gaat om een gebied dat economisch van groot belang voor Vlissingen is. Er werken ongeveer 4.500 mensen bij de daar gevestigde bedrijven. Het is een goede zaak dat er nu een bestemmingsplan komt in de plaats van de twee nu (gedeelte lijk) voor het gebied geldende bestemmingsplannen die nog dateren van eind jaren zestig, be gin jaren zeventig. Het nieuwe bestemmingsplan heeft tot doel zeehaven- en industrie-ontwikkeling in een groot deel van de Nieuw- en St. Jooslandpolder mogelijk te ma ken. Deze polder heeft nu nog een landbouwbestemming. Daarnaast wordt in het plan op systematische en evenwichtige wijze aandacht geschonken aan het milieu in relatie tot de ge wenste economische en ruimte lijke ontwikkeling. Op het ontwerp van het plan is in spraak mogelijk. Daarom hebben deze week alle bedrijven in het gebied en een aantal organisa ties, zoals het dorpscomité Rit- them en de Zeeuwse Milieu Federatie, een informatiebrief van de gemeente over het plan ont vangen. Ik hoop dat er van de in spraakmogelijkheid gebruik zal worden gemaakt zodat er uitein delijk een goed afgewogen en door velen gedragen plan voor dit economisch belangrijke ge bied zal ontstaan. Het plan, met een beschrijving van de daarbij behorende in spraakprocedure, ligt voor be langstellenden ook ter inzage bij de gemeente en bij het Haven schap Vlissingen aan de Enge- landweg. Schriftelijk op het plan reageren is mogelijk tot 24 janua ri 1992. Voor geïnteresseerden is het volledige plan ook te koop voor f 25,- bij de gemeente. Op de valreep van dit jaar is het dan zo ver: volgende week don derdag 19 december gaat de eerste paal de grond in voor het Arsenaalproject. De eer om deze officiële eerste paal te slaan valt te beurt aan de Zeeuwse gede puteerde de heer D.J.P. Bruinoo- ge, oud-wethouder van Vlissin gen. Zoals bekend wordt het Arse- naalgebied een toeristisch- recreatief gebied. Het gaat zeer uiteenlopende onderdelen om vatten. Voor ieder wat wils. In het uit circa 1850 daterende munitiedepot komt een Maritiem Attractie Centrum (MAC). Hierin worden het maritieme verleden en heden en de maritieme toe komst van Vlissingen bijeenge bracht. Een 45 meter hoge uitkijktoren zal een schitterend uitzicht bieden over de Wester- schelde, de stad Vlissingen en de rest van Walcheren. Naast het MAC en de uitkijktoren komen er in het complex een theaterruimte, een openlucht-theater, verschil lende commerciële ruimten en 31 koopappartementen. Nu volgende week de eerste paal wordt geslagen is het zeker dat het Arsenaalcomplex in het voor jaar van 1993 voor het publiek geopend kan worden. Een verheugende zaak voor Vlis singen!

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5