UIT HET ZAKENHART Intratuïn Koudekerke behaalt derde plaats in landelijke beoordeling De winnaars ZONDER SSSSN s s X-ray: Vaag in aangepaste stijl Sint en Piet maken drukke tijden door DERACE TEGEN AIDS HEEFT SPONSORS NODIG. Kruiswoordraadsel Inzenden STEUN DE ARTSEN ZONDER GRENZEN De prijzen Theaterlijn Middelburger wint piano ter waarde van f 8.000,- Russisch verongelijkt Videotheek Walcheren opent haar deuren Argentijnse meester op de gitaar Nieuwe directeur Rayon Middelburg Ver. Spaarbank Kerstmarkt AIDS FONDS: GIRO 8957 Indien u de letters uit de vakjes uit de hierna opgegeven nummers achter elkaar zet krijgt u de naam van een plaats. Dit is de oplossing. De Nieuw Amsterdam Diana Geuze' uit Aagtekerke wint het avond je Theater Compleet. Behalve een culinair hoogstandje van de kok Peter Dingemanse van Du Theatre zijn twee stoelen gereseveerd bij de voorstelling Jeans. Het retourtje Antwerpen op zaterdagavond is voor Olga Splunder uit Oost-Souburg. Zij en een partner kunnen de reisbonnen afhalen bij Reisburo Carlier aan de Gravenstraat in Mid delburg. Het boek 'In weer en wind' van Uitgeverij Den Boer in Vlissingen dat handelt over de vis serij in Zeeland gaat naar C. Wattel in Grijps- kerke. GIRO 4054 AMSTERDAM I HARTGRONDIG Ad Hanneman Woensdag 4 december 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Sinds de gebroeders D. en W. Jo- ziasse in Koudekerke zich in maart 1990 met hun tuincen trum aan de Galgeweg 5 hebben aangesloten bij de landelijke or ganisatie Intratuin, bevindt het bedrijf zich in een voortdurend stijgende lijn. Dat werd onlangs nog eens bewezen door het be halen van een derde plaats in de landelijke consumentenbeoorde ling. Jaarlijks houdt de organisatie In tratuin onder de aangesloten le den een anonieme consumentenbeoordeling met betrekking tot de presentatie van het tuincentrum. Joziasse; „De derde plaats bewijst dat we op de goede weg zijn; daar zijn we uiteraard erg blij mee maar alle aanpassing en verandering is niet altijd een verbetering. Daarom hebben we besloten om heel ge leidelijk aan te proberen het be drijf kwalitatief omhoog te brengen. Als het goed gaat moet je dat niet ten koste van alles zo snel willen doen. Het belangrijk ste is dat je rekening houdt met de wensen van je klanten". Het tuincentrum aan de Galge weg was vroeger als (moes)tuin een onderdeel van de buiten plaats Moesbosch. Later hebben de broers Joziasse er tientallen jaren een groentekwekerij gerund maar zijn sinds het begin van de jaren zeventig geleidelijk aan overgeschakeld op het tuincen trum. Nu bestaat het bedrijf uit een modern tuincentrum en uit een kwekerij van potplanten met een oppervlakte van 6.000 m2. „Het voordeel van een eigen kwekerij is dat je veel potplanten uit je eigen kwekerij 'vers' aan de klant kan verkopen. Vooral voor de kwetsbare soorten is dat een i kl cc I Eén van de nieuwe ontwikkelingen op de kerstmarkt wordt gevormd door speelgoedbeertjes. Bij Intratuin Koudekerke staan er heel vee! uitgestald in alle soorten en maten. belangrijk voordeel", vertelt Jozi asse. Sinds zondag 1 december kunnen de liefhebbers van video-films hun hart ophalen in een nieuwe vi deozaak. Op die dag opende Videotheek Walche ren haar deuren aan de Zusterstraat 10 in Middelburg. De eigenaars van de zaak zijn de heer en mevrouw W. en M.M. Fleurbaay-Jansen. Ze zijn geen onbe kenden in de branche want mevrouw Fleurbaay werkte al enige jaren elders in een videotheek. „We waren al lange tijd van plan om een eigen zaak te beginnen alleen waren we het er nog niet over eens in welke branche we iets zouden gaan aan pakken. Door suggesties van mijn vroegere werk gever en het beschikbaar zijn van dit pand aan de Zusterstraat kwamen we uiteindelijk al snel op dit idee: een eigen videotheek", vertelt mevrouw Fleurbaay. Het pand biedt volop mogelijkheden om het aan bod aan video-banden ruim te etaleren. Het dage lijks aanbod bedraagt zo'n 3.000 banden waaronder de dagelijkse 'Top-50'. De openingstij den zijn van maandag t/m zaterdag van 13 tot 21 uur en op zondag van 14 tot 20 uur. Mevrouw Fleurbaay: „De klant hoeft dus nooit zonder een goede film te zitten want we staan elke dag voor hem of haar klaar". Dhr. en Mevr. Fleurbaay-Jansen De met fel rode stof aangeklede etalage springt in het oog. Een lange zwarte jurk met veren toont de voorbijgangers het ex travagante karakter van X-ray. Deze modezaak in de Vlissingse St. Jacobspassage heeft sinds kort het verouderde jasje afge worpen en zich een modernere look aangemeten. Nadat de St. Jacobsstraat enkele jaren geleden omgetoverd werd tot een overdekte promenade heeft nu ook de modezaak X-ray een gedaanteverwisseling onder gaan. Wietse Haak, de bedrijfslei der van X-ray: „De zaak, die inmiddels bijna vijf jaar in deze winkelstraat gevestigd is, was ten aanzien van de inrichting ver ouderd. De ruimte is hetzelfde gebleven, alleen het interieur is veranderd". Eén van de dingen die aangepast werd, is de vloer. Het zwart-wit geblokte patroon is tekenend voor de sfeer die de De etalage van X-ray springt in het oog. uitstraalt: strak en mo- winkel dern. „X-ray is een winkel die voorna melijk 'vage kleding' verkoopt", vindt Haak. „Het is geen speci fieke dames- of herenkleding, Sint Nico/aas en zijn gevolg hebben de afgelopen dagen drukke tijden doorgemaakt. Van de Goedheiligman werd verwacht dat hij op tal van plaatsen nog even zijn op wachting kwam maken. In de wijk Dauwendaele in Middelburg-Zuid bezocht hij zaterdag nog even het winkel centrum aan de Vrijlandstraat (zie foto) en in het winkelge bied Lange Delft en omgeving moest hij zelfs drie dagen lang present zijn. Maar daar had men gezorgd voor een riant onderkomen in de vorm van een kasteel. In zijn agenda prijkten evenwel nog tal van andere afspraken die varieer den van een simpel huisbe zoek tot een urenlang verblijf in een winkelgebied. Niemand heeft echter een woord van wanklank van de oude baas gehoord zodat de verwachting is dat hij volgend jaar opnieuw Nederland zal bezoeken. maar een stijl die er tussenin valt". Het assortiment aan kle ding bestaat onder andere uit houthakkershemden, spijkerbroe ken en T-shirts, petjes en riemen van het merk Harley Davidson. Daarnaast verkoopt X-ray veel leggings en riemgespen: „Kle ding en accessoires, die pas sinds vorig jaar een trend zijn ge worden in de modewereld, verko pen wij al jaren". Naast kleding passen ook bijzondere schoenen in de X-ray-look. Met name de populaire Dr. Martin en Dr. Adam boots verkoopt de zaak al jaren. De publiekgroep, die X-ray aan trekt, wordt ieder jaar breder. Haak vergelijkt dit met een wa gen waar iedereen op springt zo dra hij één keer goed rijdt. Sinds 1 december is R.A. Ver beek benoemd tot directeur van het rayon Middelburg van de Ver enigde Spaarbank. Met de be noeming is het management uitgebreid. Met de versterking wil de Verenigde Spaarbank haar dienstverlening verder uitbou wen. Verbeek komt uit Tilburg waar hij werkte bij de ABN/AMRO. De uit breiding van het management bij de Verenigde Spaarbank was ook al noodzakelijk omdat zij een aan tal jaren geleden is overgegaan van spaarbank naar algemene bank. Bij het Rayon Middelburg van de Verenigde Spaarbank horen ook de kantoren aan de Maasstraat, de Vrijlandstraat en het kantoor Dorpsplein in Koudekerke Voor de komende winter staan weer enkele verbeteringen op stapel. Zo zal worden gewerkt aan de optimalisering van de pre sentatie van het hele bedrijf en zal de routering in het tuincen trum worden verbeterd. Voorts zal de buitenafdeling qua opper vlakte worden verdubbeld en ge heel worden overkapt. Maar zover is het nog niet want eerst hebben de broers en hun mede werkers de handen vol aan de ko mende kerstdagen. In het tuincentrum is een reusachtige kerstmarkt ingericht waar werke lijk alle zaken met betrekking tot de kerst te koop zijn, van kunst bomen in alle maten tot de meest uiteenlopende gekleurde ballen en kaarsen, van een uitgebreide collectie doe-het-zelfartikelen tot een berenhoek. De steeds wijzigende trends in kerstversieringen dwingen de de tailhandel ertoe voortdurend de vinger aan de pols te houden en er voor te zorgen dat er tijdig de juiste zaken worden ingekocht. „Dat betekent dat we al aan het begin van het jaar beginnen aan de oriëntatie en de inkoop voor de komende kersttijd. En dan ge beurt het nog dat je spullen, die in maart zijn besteld, aan het be gin van de maand december nog niet geleverd zijn", vertelt Jozias se over zijn planning. Een andere zaak van plannen is te proberen wat spreiding te brengen in de toeloop van klanten: „Daarom geven we bezoekers van onze kerstmarkt, die vóór 9.30 uur binnen zijn en vóór 11.30 uur hebben afgerekend, tien procent korting op hun aankopen." (Sloften op bankrekeningnummer 70.70.70.228 kan ook Een retourtje Antwerpen op za terdagavond. Dat is de prijs die Carlier Toers in de vorm van een speciaal voor deze lijn ontworpen theatercheque beschikbaar stelt aan één van de winnaars van de ze puzzel. Let wel: voor twee per sonen. De winnaar kan op zaterdag avond comfortabel naar Antwer pen reizen om er wat dan ook te doen. Bezoek aan een theater, een restaurant of gewoon stap pen zijn de mogelijkheden. Carlier regelt trouwens van alles voor deze reis, dus ook reserveringen. Alcoholcontrole? Niet aan den ken. De Carlier-chauffeur zorgt voor een prima thuisreis. De te rugreis is trouwens variabel. De bus vertrekt retour Zeeland om middernacht en om drie uur. Carlier bust elke zaterdag naar Antwerpen en noemt deze trip de Theaterlijn Antwerpen. Wie er meer over wil weten over deze lijn kan terecht bij het reisbureau van Carlier in de Gravenstraat in Middelburg. Overigens is deze theatercheque - bijvoorbeeld om cadeau te geven - verkrijgbaar bij datzelfde reisbureau. 1 -49-35-16-61 -59-31 -18-52-55 HORIZONT AAL: 1 hoge pelsmuts; 6 prima in orde; 11 Europeaan; 13 lang opperkleed; 14 aardr. aand.; 16 ten naaste bij; 17 vierhandig dier; 18 lidw.; 19 bovenafsluiting; 21 openbaar ambtenaar; 23 smalle weg; 24 deel v.h. oog; 26 kleurling; 27 aanlegplaats; 28 gunstig toeval; 30 belemmering; 31 spijker; 32 vreemde munt; 34 drukletter; 35 Griekse held; 36 reinigingsmiddel; 37 steunpunt; 40 opstandeling; 43 lagere rang; 44 naaldboom; 46 voorm. muntstuk; 48 kleur; 49 verhaal; 51 Noordatlantische verdragsorganisatie; 52 wollen stof; 53 gulhartig; 55 honingdrank; 56 civiel ingenieur 57 trekvisnet; 58 boerenwoning; 60 deel v.d. dag; 61 verzorgster; 62 familielid; 64 dienaar van Neptunus; 65 mann. beroep. VERTIKAAL: 1 knap; 2 maanstand; 3 lage slee; 4 vloeistof; 5 vuur wapen; 6 dier; 7 vogel; 8 lijden; 9 motorrace; 10 misworp; 12 dier; 13 vrouwenverblijf; 15 hoofddeksel; 18 vrucht; 20 gewicht; 22 stad in Frankrijk; 23 edelknaap; 25 deel van Indonesië; 27 geweer; 29 vaar tuigje; 31 dichterbij; 33 drinkkom; 34 stoot; 37 bewijs; 38 Hebreeuws muziekteken; 39 kledingstuk; 41 pl. in N.-Holland; 42 herrie; 43 onte vredenheid; 44 stad in Engeland; 45 voorz.; 47 wijnglas; 49 pl. in Drente; 50 provincie v.d Unie van Z.-Afrika; 53 soort papegaai; 54 rivier in O.-Siberië; 57 onbep. vnw.; 59 wandversiering; 61 bouwk. ingenieur; 63 loofboom. Eduardo Falu, die vrijdag 20 de cember optreedt in de Middel burgse Concert- en gehoorzaal, zal in ieder geval beluisterd kun nen worden door een winnaar (met aanhang) van deze puzzel. Slechts vijf keer betreedt deze Argentijnse meestergitarist dit jaar een Nederlands podium. Eduardo Falu is 68 jaar en reist nu al zo'n dertig jaar de wereld rond. Hij blijft onvermoeibaar zijn publiek met zijn bijzonder mooie gitaarspel boeien. Zijn muziek slaat een brug tussen de onver valste folklore en de klassieke Spaanse gitaarschool. Behalve spelen zingt de Argentijn zoalas dat bekend is in de Argentijnse folklore. Falu heeft een groot aantal platen gemaakt. Recentelijk kwam een solo cd uit. Vroeger werkte Falu veel samen met Paco Pena. De Nieuw Amsterdam is de titel van een boek dat de geschiede nis bevat van de historische pas sagiersboot met die naam. Eén van de drie winnaar van deze puzzel krijgt het boek van Uitge verij Den Boer in Vlissingen toe gestuurd. Het boek bevat historisch materiaal dat geen en kele liefhebber van maritieme za ken mag missen. Het schip maakte in 1938 de eerste over tocht naar New York en werd toen gezien als een symbool van de oplevende economie na de enorme crisisjaren. Nu nog wordt met respect gesproken over dit toonbeeld van Hollands scheeps- bouwvakmanschap. Dat wordt dus leesplezier voor de winnaar. De oplossing van deze puz zel moet binnen week (op briefkaart) verzonden wor den aan: Redactie De Faam De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Oplossing van puzzelkrant 27/11 HORIZONTAAL: 1 vrijster; 6 paktouw; 12 kers: 14 pias; 15 el; 17 ca.; 18 bas; 20 e.k.; 21 hl; 22 tel; 24 piaster; 27 das; 28 bult, 30 Assen; 31 bont; 32 as; 33 eg; 35 ion; 36 p.a 37 Dr.; 38 trans; 40 glans; 43 lorre; 44 aldus; 46 dieet; 48 steil. 50 ik; 52 N.N.; 53 rat; 55 te; 56 Ba; 57 twee; 59 Buren; 61 Tiel; 63 aal; 64 mistral; 66 ree; 67 dl; 68 d.i.; 69 tin; 70 oh; 72 K.B.; 73 vier; 75 zoon; 77 lazaret; 78 kompres. VERTIKAAL: 1 voetbal; 2 ijk; 3 sec; 4 trap; 5 es; 7 A.P.; 8 kier; 9 tak; 10 os; 11 walstro; 13 lasso; 16 leus; 18 basis, 19 steng; 21 hand; 23II.; 25 ia; 26 en. 27 do; 29 terrine; 31 bandiet; 34 garen; 36 palet; 38 tod; 39 nee; 41 lat; 42 sul, 45 citadel; 47 trust; 48 stern; 49 kalebas; 51 kwal; 54 Artis; 56 beek; 58 el; 59 b i.; 60 na; 62 Ir.; 64 mier; 65 loom; 68 dia; 71 hop; 73 vz.; 74 re; 75 zo; 76 nr. De winnaars van de puzzel van 20 november zijn: Chefkok Peter Dingemanse van Du Theatre, het restaurant van de Middelburgse Stads schouwburg, zorgt voor een heerlijk diner als voorafje bij een groot aantal voorstellingen in de Stadsschouwburg. Win woord: CHAMAGROSTIS Het was vorige week dinsdag een merkwaardige dag voor Al- win Aronson uit Middelburg. Hij werd die dag eigenaar van een piano ter waarde van f 8.000,- naar aanleiding van een abonnee wervingscampagne van de uit geefster van het blad 'Piano-wereld'. De overhandiging van het muziekinstrument vond plaats in 'De Hamernoot', de kla- vierinstrumentenhandel van J. Hartevelt aan de Herenstraat in Middelburg. De actie van Uitgeverij Eisma in Leeuwarden was er op gericht om in 1991 het abonneebestand flink op te vijzelen en daarvoor was een nieuwe Rönisch-piano beschikbaar gesteld als prijs, in samenwerking met piano importeur Schinck in Sassen- heim. Het lot wees uiteindelijk Aronson aan als winnaar van het instrument. De Middelburger heeft sinds zes maanden piano-les maar bezat nog geen eigen instrument: „Pia nospelen is heerlijk om te doen; het is een uitdaging om aan pia nolessen te beginnen en als je een beetje met de piano overweg kan, dan kun je heel veel kwijt in je spel", luidt zijn toelichting. Hij gaf ook aan dat het bericht over de gewonnen prijs eerst een beetje onwerkelijk overkwam. „Ik heb het eerst even moeten laten bezinken voordat ik het goed be sefte. Maar ik ben er ontzettend blij mee". Ai win Aronson krijgt in De Hamernoot de piano aangeboden door importeur Schinck en uitgever van Hes jr. 'ARTSEN ZONDER GRENZEN Had die Rus nou gelijk, of probeerde hij de tekortkomingen uit z'n eigen land te verdoezelen? Ik weet het niet. Die Rus, we zullen hem maar Iwan noemen, want z'n echte naam ben ik vergeten hoewel hij die een paar keer herhaalde, vond dat wij in Nederland niet leefden. We sliepen en haalden onvoldoende uit het leven, zei'ie vastbesloten. In Rusland had men het over het algemeen niet zo makkelijk om aan allerlei spullen te ko men, maar daartegenover stond wel weer dat de mensen meer lol hadden. Wij keken verbitterd uit onze ogen. Ontevre den. Ik ontmoette die man deze zomer op een terras in Vlissingen, waar hij zelfvoldaan om zich heen kijkend thee dronk. Alleen aan zijn tafel waren nog drie stoelen vrij, zodat ik beleefd vroeg of hij me duldde. Geen probleem, antwoordde hij in slecht Engels. Hij liet er geen gras over groeien. We hadden slechte thee, ons bier was chemisch en de koffie was goed. Onze wegen waren goed en de winkels (hij noemde ze magazine en na veel hand gebaren wist ik dat hij winkels bedoelde) waren prima gevuld. Beter dan in zijn land. Maar wij mensen niet; wij waren niet be ter. Ontevreden keken ze - zo betoogde hij - en ze hadden geen ge duld. Alles moest op stel en sprong gebeuren. In Rusland hul digde men de opvatting dat altijd alles ooit goed zou komen, ledereen zei dat altijd als er iets mis ging, vertelde Iwan aan zijn thee nippend - en die thee was dus niet lekker volgens zijn smaak. Ik vond hem eerst pedant, had spijt dat ik uitgerekend aan zijn tafel was gaan zitten. Zijn uitspraken sloegen als een tang op een varken, vond ik. Had hij immers niet kleren aan die onge twijfeld in een Vlissingse winkel waren gekocht? En vroegen zij niet in het westen om hulp? Nu het 's avonds wat donkerder wordt, waardoor ik meer thuis zit en nadenk, komt het beeld van die theedrinkende Rus op dat zonnige terras steeds vaker voor mijn geest. Ik weet niet waar hij nu zit. Misschien vertelt hij nu hetzelfde verhaal in een bar in Hamburg of zit hij in Amerika. Ik weet trouwens niet waarom ik dit opschrijf. Ik denk dat het iets met de komende feestdagen heeft te maken. Ontevreden mensen, noemde hij ons, met winkels vol spullen en de klassestrijd opgewaardeerd naar een concurrentieslag tussen de Kerstman en Sinterklaas. Ik moet maar tijdelijk verhuizen, denk ik. Of vakantie nemen in een arm land. t

de Vlissinger | 1991 | | pagina 9