Ergonoom Wil Schoenmaker: "In een niet-ergonomische keuken moet steeds geïmproviseerd worden' I 1 I I I I I I 1 1 1 I 1 I I i I i s Energiegebruik en het broeikaseffect Nota Energiebesparing Seks op leeftijd I I 1 1 i i 1 1 1 1 i i y :ft 1 Prettig wonen en leven in de eigen woonomgeving wordt niet alleen bepaald door persoonlijke smaak. Naast de esthetische waarde, draagt ook de functionaliteit een steentje bij als het gaat om het leefgenot. Ergonomie in huis speelt in toenemende mate een rol bij het ontwerpen van meubels voor thuis, of dat nu voor wonen, slapen, koken of studeren/werken geldt. Bevolkingsonderzoek Bewustwording Niveauverschillen «git i ENERGIEBESPARING KAN: VIER SEIZOENEN LANG I :j:j 1 i In de zomer staan wij niet alle da gen stil bij ons energiegebruik. De kachel is uit (als de zon een beetje wil meewerken) en de dagen zijn lang, zodat de lampen in onze huiskamer pas laat op de avond hoeven te worden aangedaan. Het broeikaseffect Kooldioxide 10 procent verspilling Routing Gelijkmatig verwarmen blijft moeilijk bij magnetrons Het testrapport I 1 1 ft 1 1 1 il ft 1 Woensdag 4 december 1991 DE VLISSINGER V A ijij ft: •jij X; Ergonomie is de studie naar aanpassing van de werkomstandigheden van de mens, waarbij rekening wordt gehouden met de aard en de beperkingen van de mens. Een jonge tak van wetenschap die nauw verwant is aan de leer van de be wegingswetenschappen. In het bedrijfsle ven, waar zaken ten aanzien van veiligheid, gezondheid en welzijn vastge legd zijn in de Arbo-wetgeving, is de aan dacht voor veilige en gezonde werkomstandigheden sterk vergroot. Ook in huis werkt dat nu geleidelijk aan door. Gezond werken betekent bijvoorbeeld aan dacht voor een juiste zit- of andere werkhou ding. Rugklachten vinden vaak hun oorzaak in niet passend zit- of werkmeubilair. Uit een on derzoek enkele jaren geleden in een middel grote Nederlandse gemeente gehouden, bleek dat meer dan de helft van alle inwoners wel eens last heeft van rugklachten. Ze vormen dan ook het grootste probleem bij arbeids machten. Maar ook thuis zijn oorzaken aan te wijzen. Iemand die jarenlang de afwas doet aan een te hoog of te laag keukenblad, zal on getwijfeld daar de relatie met zijn of haar rug klachten moeten zoeken. Toch leert de praktijk dat de consument zich nog te vaak laat verleiden door uiterlijke vormgeving. Meestal ligt het accent bij het ontwerp, ook in de keuken, dan ook op een fraai gestyleerd uiterlijk en minder op de functionaliteit. Er zijn echter uitzonderingen. Sommige fabrikanten zijn wel degelijk actief als het gaat om ergono mische toepassingen in de keuken. Zo ont wierp Almanova, keukenfabrikant van Almat Keukens een bijzondere ergonomische keuken met een variabele werkhoogte: de Almat Va- rio. Een druk op de kop is voldoende om iede re gewenste werkhoogte tussen 72 en 105 centimeter te realiseren. Op deze wijze kan de keuken aangepast worden aan de lengte en aard van werkzaamheden van de gebruikers. Een keuken voor mensen met een lengte van 175 tot 195 centimeter, de Almat Maxio, is eveneens een opmerkelijk resultaat van 'ergo nomisch denken' van deze fabrikant uit Oisterwijk. Voor mensen die langer zijn dan 195 centimeter werd zelfs de Almat Ultimo ontwikkeld. Ergonoom Wil Schoenmaker, directeur van de Stichting Ergonomie en Gezond Bewegen is van mening dat ergonomie thuis veel be wuster toegepast kan worden. 'Mensen zijn nog te weinig doordrongen van de relatie die er tussen de inrichting van het huis en hun ge zondheid bestaat. Bij beroepsgroepen die zware lichamelijke arbeid moeten verzetten, zoals bouwvakkers en stratenmakers is dat verband duidelijker herkenbaar. Maar bij een typiste die jarenlang op een verkeerde werk hoogte achter een beeldscherm zit, ligt dat al moeilijker. Die brengt haar rug- en nekklach- ten niet meteen in verband met haar zithou- ding'. In de privé-sfeer blijkt die relatie echter nog minder duidelijk te zijn. 'Er is veel voor lichting nodig om mensen meer bewust te maken. De overheid en instanties als onze stichting geven informatie over onder meer een juiste zit- of werkhouding. Maar ergono mie in huis werkt niet alleen tegen lichamelij ke klachten. Een goed en efficiënt ingerichte werkplek geeft ook meer plezier tijdens het werk en levert tijdsbesparing op. Een keuken die niet aangepast is aan de persoon die er in moet werken, geeft veel ongemak omdat er steeds geïmproviseerd moet worden. Je moet jezelf constant aanpassen aan de keuken in plaats van andersom. En dat veroorzaakt veel overbodig zoeken en vaak dubbele hande lingen'. ledereen met een gezond verstand kan ergo nomisch leren denken. Belangrijk is eerst en vooral duidelijk de persoonlijke eisen en ver wachtingen ten aanzien van de keuken te be-, palen. Wil Schoenmaker: 'Je zult met de fabrikant in zee moeten gaan die in zijn assor timent en mogelijkheden het meest voldoet aan de persoonlijke eisen. Dat betekent een goede oriëntatie vooraf. Het zou een goede zaak zijn als leveranciers, adviseurs op het gebied van ergonomie in huis zouden hebben. Zij kunnen de functione le eisen waaraan een keukenopstelling moet voldoen beter beoordelen, terwijl een verkoper juist meer technisch advies kan geven. Wie zich persoonlijk wil laten informeren zou eens Juist bij het koken blijkt de werkhoogte vaak onjuist te zijn: veelal aanleiding tot rug-, schouder- en nekklachten. Keukenfabrikant Almanova ontwikkelde daarom een keuken met een variabele werkhoogte. Met een druk op de knop kan een perfecte werkhoogte voor zowel zittend als staand werk gekozen worden. i 1 jij: X; X: X; jij! ijij j:j: SS I ijij x. :j:: Toch is zuinig omgaan met energie iets voor alle seizoenen, óók voor de zomer. Om een paar huiselijke voorbeelden te noemen: de was kan op zomerse dagen buiten drogen, zo dat de wasdroger 'vrijaf' kan krijgen. De zo mer is bovendien bij uitstek het seizoen om uw cv-installatie een onderhoudsbeurt te la ten geven, zodat hij van de winter weer zuinig kan branden. Wanneer u de cv niet als heet- watervoorziening gebruikt, kan de waakvlam in de zomermaanden uit en kunt u een pomp- schakelaar laten monteren die ervoor zorgt dat het water niet nodeloos wordt rond gepompt. Met een verstandig energiegebruik kan milieu vervuiling worden teruggebracht. Dat is de boodschap die ons van diverse kanten wordt voorgehouden door energie- en milieudeskun digen van de overheid en andere organisaties. In de afgelopen jaren is het wereldwijd stij gende energiegebruik mede oorzaak van het broeikaseffect en de dreigende gevolgen voor het milieu en voor onszelf. Wat is nu precies het broeikaseffect en hoe ligt de relatie met ons energiegebruik. Ons klimaat op aarde wordt voor een belang rijk deel door de dampkring bepaald. De dampkring is te vergelijken met een deken, die als een beschermende laag rond de aarde ligt. Hij beschermt tegen een teveel aan ultravio lette straling van de zon. Tegelijkertijd voor komt hij dat de aarde teveel warmte verliest en zorgt hij ervoor dat de temperatuur op aar de voor ons precies goed is om te kunnen leven. De dampkring is opgebouwd uit een mengsel van verschillende gassen, waaronder kooldi oxide, methaan en ozon. Deze gassen zijn al tijd al in een natuurlijke verhouding in de dampkring aanwezig geweest. Dit evenwicht is in de tweede helft van deze eeuw echter verstoord geraakt. De mens heeft de afgelo pen decennia te veel schadelijke gassen de lucht in gestuurd, waardoor de werking van de beschermende deken om onze aarde is aangetast. Het teveel aan gassen in de dampkring hee ft Wat de regering tussen nu en het jaar 2000 aan energiebesparing wil gaan doen, is beschreven in de nota Energiebesparing, die in 1990 is opgesteld door het Ministerie van Economische Za ken. De overheid wil jaarlijks ongeveer 2% besparen, zodat er in het jaar 2000 in totaal 20% minder energie is gebruikt dan wanneer er geen maatregelen waren genomen. Omdat ook de welvaart ondertussen zal toenemen - waardoor er meer huizen, bedrijven en auto's komen - zal er tegen die tijd toch niet meer energie worden gebruikt dan nu. De overheid, energiebedrijven en gemeenten trekken tot de eeuwwisseling per jaar samen 900 miljoen tot een miljard gulden uit om energiebesparing te stimuleren. Een deel hiervan is bestemd voor bedrijven en huiseigenaren voor het aanbrengen van isolatie en energiezuinige installaties. uiteindelijk tot gevolg dat de aarde warmer wordt. Dit proces werkt net als een broeikas. Vandaar dat we spreken van het broeikas effect. Het broeikaseffect heeft verschillende oorza ken. De grootste boosdoener is kooldioxide. Dit gas ontstaat onder andere bij de verbran ding van steenkool, aardolie en aardgas. Dit verbranden vindt plaats bij de opwekking van elektriciteit in elektriciteitscentrales, in de in dustrie, in het verkeer en in het huishouden. Hoe meer energie we gebruiken, hoe meer kooldioxide er vrij komt en hoe zwaarder het milieu wordt belast. Doordat de mens almaar meer energie ge bruikt, komt er ook steeds meer kooldioxide in de dampkring terecht. Met als gevolg een steeds ernstiger verstoring van het natuurlijke evenwicht hierin. Door deze verandering van de dampkring dreigt een wereldwijde klimaat verandering en een stijging van de tempera tuur op aarde. Dit kan tot gevolg hebben dat op de duur het poolijs smelt en het water in zeeën en ocea nen gaat stijgen. Laaggelegen gebieden, die niet of onvoldoende door dijken worden be schermd, lopen in de volgende eeuw dan het gevaar onder water te verdwijnen. Een ander gevolg kan zijn dat de weersomstandigheden gaan veranderen. Hittegolven, orkanen en overstromingen kunnen vaker en in andere ge bieden dan nu op aarde voorkomen. Aangezien vaststaat dat we tot ver in de vol gende eeuw voor onze energiebehoeften voor het grootste deel blijven aangewezen op olie, gas en steenkool, betekent dit eenvoudigweg dat we minder van deze brandstoffen moeten gebruiken willen we het milieu ontzien. Vooral de uitstoot van kooldioxide mag niet nog méér worden. Natuurlijk kunnen we niet zonder energie, daar is iedereen het over eens. Onder zoek heeft echter uitgewezen dat van het to tale energiegebruik in Nederland maar liefst 10% pure verspilling is. Of omgekeerd: dat we zonder veel moeite te doen gemakkelijk 10% energie kunnen besparen. Dat is ook de kernboodschap van de energie campagne die het Ministerie van Economi sche Zaken vorig jaar is gestart met de bekende slogan: 'Een beter milieu begint bij jezelf'. Het doel van de campagne is in de ko mende jaren de 10% energieverspilling met de helft te verminderen. In 1994 zou het mogelijk moeten zijn al 5% bespaard te hebben. Bij energiebesparing denken we al snel aan minder stoken. Energiebesparing is echter een kwestie van vier seizoenen. Ook in de zomer maanden kan men bewust omgaan met energie Men kan apparaten die onnodig aanstaan uit zetten, lampen uitdoen op plaatsen waar men niet of nauwelijks komt, en vaker de fiets pak ken. Het uitdoen van de waakvlam van de cv- ketel of gashaard in de zomermaanden scheelt al zo'n 75 m3 gas, ofwel bijna 40 gul den. Het uitschakelen van de cv-pomp maakt ook een groot verschil; daarmee bespaart men circa 200 kWh ofwel ruim 40 gulden aan elektriciteit. Ook kan men in de zomerperiode vast nadenken over isolatie en concrete plan nen maken voor het aanbrengen van isolatie. Uitgebreide informatie en advies over de ver schillende mogelijkheden om in huis energie te besparen is te verkrijgen bij het energiebe drijf. Ook voor het aanvragen van subsidie voor isolatie en bij de aanschaf van een hoog rendementketel kunt u daar terecht. Voor nu en in de nabije toekomst is energie besparing vooral een kwestie van bewust ge drag: een beter milieu begint bij jezelf. contact kunnen opnemen met het Bouwcen trum in Rotterdam. Daar zijn bijvoorbeeld lengte-tabellen verkrijgbaar waar geschikte werkhoogten bij staand of zittend werk ver meld staan. Soms betekent dat werken met verschillende niveaus, die in het werkblad te rug moeten komen. Een stahoogte voor het voorbereiden van het eten en de afwas, een verlaagde kookhoogte of een nog lagere hoogte voor zittend werk. Een aangepast kookniveau belast de nek en schouders min der tijdens het roeren in de pannen, vooral als die achter op het blad staan. Toch zie je in mo derne keukens juist vaak het kookvlak in het werkblad op één niveau liggen met de rest. Als daar de pannenhoogte nog eens bij komt, betekent dat vaak een te grote hoogte om nog goed te kunnen kokkerellen'. Niet alleen de werkhoogte is belangrijk bij het ergonomisch inrichten van de keuken, ook een logische indeling van de keuken in ver band met de verschillende werkzaamheden speelt een rol: de routing. Schoenmaker: 'Hierbij is het van belang van tevoren goed te realiseren wèt, wéér gedaan moet worden. Een goede routing betekent zonder al te veel verplaatsingen de maaltijd comfortabel kun nen voorbereiden en klaarmaken. Uiteraard werken linkshandigen daarbij meestal in de te gengestelde richting van rechtshandigen. Het keukenblad moet als een 'lopende band' aan de achtereenvolgende handelingen plaats' kunnen bieden. Aan de ene zijde zal de voor raad en de attributen die nodig zijn bij de voor bereiding een plaats krijgen, bijvoorbeeld het snijden van groente. Vervolgens wordt er schoongemaakt en gespoeld. Daarna gaat de groente de pan in en het fornuis op. Na het eten komt een tweede routing die loopt vanaf het plaatsen van het gebruikte serviesgoed tot het opbergen er van na de afwas. Dan moet er een logische werkvolgorde zijn, waar bij rekening wordt gehouden met werkruimte voor de vuile en schone vaat, de (tijdelijke) af- valopslag en de afwasplaats. Sommige func ties, zoals de afvalplek, komen zowel bij de eerste als de tweede routing terug en moeten logisch in elkaar overgaan'. Een laatste belangrijk aspect ligt tenslotte bij de functies die de keuken heeft. Moet er ge geten worden of alleen voedsel klaargemaakt en opgeborgen worden? Dat bepaalt de loop ruimte maar ook de plaats en de invulling van laden, kasten en apparatuur. Kies bewust voor een kastenindeling. Schoenmaker: 'Het heeft weinig zin hoge bovenkasten te nemen, als je klein van stuk bent. De praktijk leert dat er dan weinig gebruik gemaakt wordt van die ruimte. Beter is het in zo'n geval voor zoveel mogelijk kastruimte onder het werkblad te kiezen. Soms moet je dan, zeker bij een kleine ruimte, andere accessoires als bijvoorbeeld een dubbele spoelbak laten vervallen'. Informatie over ergonomie in de keuken is ver krijgbaar bij Stichting Ergonomie en Gezond Bewegen, Postbus 3, 5087 ZG Diessen, tele foon 04254-2201. Voor het ontdooien, verwarmen en koken van kleine porties kunnen magnetrons handig zijn. Het verwarmen gebeurt echter vaak niet zo gelijkmatig. Dat concludeert de Stichting Ver gelijkend Warenonderzoek naar aanleiding van een onderzoek van 16 magnetrons, alle met een opgegeven nuttige inhoud van 20 tot 33 liter. Vier van de 16 magnetrons hadden nog een grillelement ingebouwd. Een gerecht moet tenminste tot 70CC ver warmd worden, willen mogelijke ziektema- kende (temperatuurgevoelige) bacteriën gedood worden. Is dat niet het geval, dan kan de consument een voedselvergiftiging oplo pen. Slechts één magnetron verwarmde de onderzochte gekoelde kant-en-klaar maaltij den op alle plaatsen tot boven de 70°C. Eén magnetron presteerde het sommige plaatsen van de onderzochte gerechten te verwarmen tot ca. 95°C en andere plaatsen te verwar men tot tussen de 30 en 40°C. Ronduit slecht dus! Het bereiden van kleine porties in een magne tron is energiezuiniger dan het bereiden op een fornuis. Tevens bespaart het tijd, maar hoe groter de porties, hoe kleiner de tijdwinst. De opwarm- of bereidingstijd wordt met be hulp van een electronische of mechanische tijdschakelaar ingesteld. De eerste is heel exact in te stellen, terwijl aan de nauwkeurig heid van de mechanische tijdschakelaar het een en ander mankeert. De consument hoeft niet bang te zijn voor lekstraling. Alle onderzochte magnetrons ble ken, ook wat betreft lekstraling, veilig te zijn. De resultaten van dit onderzoek zijn in de vorm van een brochure verkrijgbaar door over making van f 4,50 op postgiro 1477321 t.n.v. Stichting VWO, Sweelinckplein 74, 2517 GS Den Haag onder vermelding van 'mag netrons'. De resultaten van dit SVWO-onderzoek wor den ook gepubliceerd in de Consumenten gids, in Koopkracht en in de Woonconsument. Een man van tachtig jaar vertelt: 'Sinds vijf jaar heb ik een nieuwe partner. Ik had niet gedacht dat we dat op mijn leeftijd nog zou overkomen. We hebben samen ontdekt dat we het ook op het gebied van seks nog fijn kunnen hebben. Het is wel anders dan vroeger maar net zo spannend'. Seksualiteit en ouderen: voor veel mensen hoort dit niet bij elkaar. Als je jong bent dan wil je wat, maar als je oud bent? Ook oudere mensen hebben behoefte aan intimiteit en seksualiteit, zo blijkt uit de brochure 'Seks op leeftijd'. De brochure is uitgebracht door de PSVG, een landelijke stichting die voorlich tingsmateriaal maakt over seksualiteit en relaties. In de brochure wordt beschreven hoe oudere mensen vorm kunnen geven aan hun seksualiteit. Daarbij wordt uitgegaan van ouderen in ver schillende levensomstandigheden. Ouderen met een partner of alleenstaand, oudere mensen die zelfstandig wonen en ouderen die in een verzorgingstehuis verblijven. Voor deze laatste groep en met name ook voor hun partners, verandert er vaak veel. 'Als ik hem ga opzoeken in het verpleegtehuis, zit hij hand in hand met een andere vrouw. Hij weet niet meer dat ik met hem getrouwd ben', vertelt een vrouw. In de brochure wordt speciaal ingegaan op de lichamelijke ongemakken waar mensen met het ouder worden mee te maken krijgen. Minder goed kunnen bewegen, een ziekte of een handicap kunnen het vrijen belemmeren en de zin om te vrijen verminderen. In de brochure worden tips gegeven hoe oudere mensen op een andere manier kunnen vrijen. 'Seks op Leeftijd' is een brochure speciaal voor ouderen. De brochure is tevens van belang voor mensen die veel met ouderen te maken hebben. De brochure kan worden besteld door f 3,30 over te maken op giro 659712 t.n.v. PSVG, Den Haag, o.v.v. 'seks op leeftijd'. I 1 I X; •x iji; ijij 8 ft ft ij: xi;XWX:X:X:X:X:X:XvX;X;X;X;XWX;X-X-X-X-:-X-X-X-X-X;X-:-X-X;.;.;^ X

de Vlissinger | 1991 | | pagina 17