Sociaal statuut voor werknemers PSD International Troublemakers in 't Karrewiel Wijkvereniging Dauwendaele: behartiging wijkbelangen ,<ePv SLAAPKAMER ALPINE WIT COMPLEET nu 1990,- Matiae QrOGi Provinciaal bestuur treft voorbereidingen voor opheffen PSD als vaste oeververbinding klaar is. Zorgvuldigheid naar perso Schuldsanering Nieuwe Muziek Reiskosten statenleden Tien jaar Schaapskooi COMMISSIES neel is een vereiste. Bemiddeling Herkansing IN BEROEP Bedrijfs voering PSD Rectificatie tarieven veerdiensten OPRICHTING IN KADER VAN SOCIALE VERNIEUWING Contact Expositie van tekeningen met gedichten LEDIKANT NACHTKASTJES en OMBOUW 1.125,- SCHUIFKAST met SPIEGEL 180 breed 1.175,- Zie onze etalage Woninginrichting VLISSINGEN BELLAMYPARK 46-48 TEL. 01184-12988 Nostalgie Woensdag 4 december 1991 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER 13 I E UWS Optreden Geofry Madge Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dat in één klap de schulden van de Stichting Nieuwe Muziek gesaneerd moeten worden. Het col lege wil dat doen in samenwerking met de gemeente Middelburg en met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc). Het dagelijks provinciebestuur is bereid f 95.000.-uittetrekken voor deze sanering. De Stichting Nieuwe Muziek is met name in 1989 in de proble men gekomen. Er ontstond een tekort van f 168.000,-. WVC stelde geen subsidie beschikbaar, met als gevolg dat de Stichting een deel van de programmering moest schrappen. Doordat niet het hele programma werd uitge voerd was er geen recht meer op de volledige subsidie van de pro vincie. Tot slot kwam de belas tingdienst met een navordering over de jaren '85-89. Gedeputeerde staten vinden dat Nieuwe Muziek niet voor een aan tal jaren mag worden opgezadeld met het inlopen van deze achter stand. De kwaliteit van de pro grammering zou daar te veel onder lijden. Vandaar de bereid heid extra geld beschikbaar te stellen. Ontstaat in de toekomst een nieuw tekort dan zal de subsidië ring aan Nieuwe Muziek worden beëindigd. WVC heeft ondertussen al vijf tigduizend gulden overgemaakt. De gemeente Middelburg heeft laten weten een aanvullende subsidie te willen geven. 20 December nemen provinciale staten een besluit over dit voor stel van het dagelijks provincie bestuur. Het algemeen bestuur van de provinciale raad van de volksge zondheid (Ravoz) vergadert maandag 9 december, aanvang 14.15 uur. In deze vergadering benoemt het bestuur leden van verschillende van haar commissies. Verder wordt gesproken over het welzijn- sonderzoek, de stelselherziening in de gezondheids-zorg, het werk plan voor de Ravoz in 1992, nieu we ambulances, klachtenop vang, taken van huisartsen en de tijdelijke opvang van acht perso nen voor wie op dit moment geen ruimte is in verpleeghuis Ter Schelde. De vergadering is openbaar en be gint met spreekrecht voor het pu bliek. De Ravoz komt bijeen in het gebouw van het ziekenfonds, Achter de Houttuinen 8 in Mid delburg. Een volledige agenda en de ver gaderstukken liggen ter inzage in het informatiecentrum van de provincie. Abdij 9 in Middelburg. Op grond van berekeningen door de provincie wordt verwacht dat tot het jaar 2000 het aantal inwo ners van Zeeland zal toenemen met 8.750 inwoners (2,5 pro cent) dan wel 12.200 inwoners (3,4 procent). De verschillende aantallen zijn een gevolg van de twee verschillende groeivarian- ten die worden gehanteerd. Verwacht wordt dat het aantal in woners zal afnemen tussen de ja ren 2000 en 2015. Per 1 januari 1991 telde Zeeland 357.454 in woners. Bij de berekening is uitge gaan van gegevens uit het jaar 1990. Onderscheid is gemaakt tussen een nul-variant en een trend variant. Bij de nul-variant wordt er van uit gegaan dat zich net zoveel mensen vestigen in Zeeland als er uit vertrekken. De groei wordt dan toegeschreven aan het geboorte overschot. De trendvariant houdt rekening met schommelingen in het vestigings- dan wel vertrekover- schot. In tegenstelling tot de eer dere prognose (1989) wordt uitgegaan van een vestigingso verschot. De verwachting is dat veel jonge ren Zeeland zullen verlaten. Het aantal inwoners in de leeftijd tus sen 25 en 50 jaar zal licht stijgen. Het aantal mensen van 50 jaar en ouder neemt gestaag toe. Binnen Zeeland zijn de regionale verschillen groot. Deze verschil len worden veroorzaakt door leef tijdsopbouw, het gemiddelde aantal kinderen per vrouw en de aanname van de mate waarin mensen naar of vanuit Zeeland verhuizen. De sterkste groei wordt toege schreven aan de regio Tholen- St.Philipsland (7,6% bij de nulva riant en 9% bij de trendvariant). Terugloop in de bevolking wordt voorzien op Noord-Beveland. In West-Zeeuwsch-Vlaanderen ver mindert het inwonertal rond 3,5% in beide varianten. De Zeeuwse verwachtingen in de groei blijven achter bij de landelij ke ontwikkelingen. Het Centraal bureau voor de statistiek gaat uit van een toename van de Neder landse bevolking van 6,5%. De landelijke cijfers tonen dat de ver grijzing in de rest van Nederland sneller gaat dan in Zeeland. Gedeputeerde staten gebruiken de bevolkingscijfers voor bijvoor beeld het plannen van het aantal woningen Hl Om iedere werknemer van de Provinciale Stoomboot Dienst (PSD) wachtgeld te kunnen ge ven tot zijn of haar pensionering, is een bedrag nodig van 149 mil joen gulden. Hoeveel geld van dit bedrag wer kelijk nodig is hangt onder meer af van de vraag hoeveel werkne mers van de PSD een andere baan kunnen krijgen. Gedeputeerde staten schrijven dit aan provinciale staten. Het dagelijks provinciebestuur wil voor de werknemers van de PSD een sociaal statuut laten vaststellen door provinciale sta ten. In het sociaal statuut wordt geregeld wat in bijzondere situa ties de rechten en plichten zijn van de werknemers en de werkgever, in dit geval de staten van Zeeland. Zo'n bijzondere situatie gaat zich voordoen als de PSD wordt opge heven op het moment dat de Westerschelde oeververbinding klaar is. Onderdeel van het sociaal sta tuut is het instellen van een be middelingscommissie. De voor naamste taak van de commissie wordt het zo veel als mogelijk is voorkomen van werkloosheid bij werknemers van de PSD. De commissie gaat dan ook na welke banen vrij komen bij de pro vincie, bij de exploitatie maat schappij van de WOV en bij mogelijke werkgevers als andere overheden en bedrijven. De com missie krijgt als opdracht mee al lereerst te proberen werknemers van de PSD te plaatsen binnen één van de provinciale diensten. De tweede voorkeur gaat uit naar een nieuwe baan bij de exploita tiemaatschappij WOV. Als laatste mogelijkheid voor plaatsing kun nen functies in aanmerking ko men bij andere overheden en bedrijven. De commissie begint haar werk op het het moment dat de con tracten zijn ondertekend voor de bouw van de WOV. Rekening houdend met de voor keuren en wensen van de werk nemers wordt een scholingsplan gemaakt. Dit, om te kunnen vol doen aan de behoefte aan om-of bijscholing. Werknemers kunnen worden ver plicht tot om- of bijscho-ling. Eventuele kosten komen volledig voor rekening van de provincie. Het volgen van cursussen ge beurt ook zo veel mogelijk "in de tijd van de baas". De verplichting tot scholing geldt niet voor mensen die op het mo ment van opheffing van de PSD 55 jaar zijn of ouder. Werknemers die vijf jaar of minder verwijderd zijn van hun mogelijke vrijwillige vervroegde pensionering hoeven zich eveneens niet te laten om scholen. Het dagelijks provinciebestuur denkt dat het over grote deel van de mensen die voor bemiddeling in aanmerking komen een nieuwe baan zal hebben kort nadat de bootdiensten zijn opgeheven. Er wordt rekening mee gehouden dat een nieuwe baan tegen zou kunnen vallen of dat de nieuwe werkgever na een eventuele proeftijd geen vaste aanstelling wil geven. In deze situaties zou opnieuw werkloosheid dreigen. Dinsdag 10 december, 10.00 uur, houdt de Arob-commissie uit ge deputeerde staten een hoorzit ting over een bezwaarschrift van de Koninklijke Nederlandse Gym- nastiekbond regio Zeeland. De bond had f 980,— subsidie aan gevraagd voor een opleiding jazz- gymnastiek. Gedeputeerde sta ten hebben f 490,— beschikbaar gesteld. Dat is te weinig vindt de gymnastiekbond, vandaar het be zwaarschrift. De hoorzitting is openbaar en wordt gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42 in Mid delburg. Hl Gedeputeerde staten vinden dat de provincie ook dan verplicht is te bemiddelen voor een tweede herplaatsing. De commissie werkt daarom door tot twee jaar na de opheffing van de PSD. Het voorstel voor een sociaal sta tuut waarover provinciale staten 20 december beslissen is door gedeputeerde staten opgesteld nadat de medewerkers van de PSD een half jaar de tijd hebben gehad in te spreken. Daarna is de zaak besproken in de dienstcom missie van de PSD. Vorige maand heeft de commis sie voor het georganiseerd over leg, vertegenwoordigers van de vakbonden en de werkgever, haar advies uitgebracht over de voorstellen. Zowel de dienst commissie als de commissie voor het georganiseerd overleg gaan accoord met de voor stellen. Het sociaal statuut gaat uitslui tend over de gevolgen voor het personeel bij opheffing van de PSD. Het kan zijn dat de bedrijfs voering van de PSD, de boten moeten varen en dergelijke, meer en meer in gevaar komt naarmate het tijdstip nadert dat de WOV klaar is. Dat kan met zich mee brengen dat in de sfeer van de ar beidsvoorwaarden aparte voor zieningen moeten worden ge troffen. Dit soort zaken worden geregeld in een later stadium. Gedeputeerde staten schrijven dat de vakbonden daarmee uit drukkelijk hebben ingestemd. WM Statenleden die een dienstreis maken met de eigen auto krijgen voortaan een vergoeding van vie renveertig cents per kilometer. Voorheen was deze vergoeding f 0,65. Het dagelijks provinciebestuur stelt deze verlaging voor op ver zoek van de statenleden zelf. Pro vinciale staten zullen in de vergadering van 20 december beslissen of de verlaging door gaat. Met deze voorgenomen verlaging lopen de statenleden in de pas met de vergoeding die betaald wordt aan de leden van het colle ge van gedeputeerde staten. De lagere uitbetaling per kilometer brengt niet alleen een financieel nadeel met zich mee, er zitten ook voordelen aan vast. De nieuwe re geling is goedkoper voor de pro vincie en het scheelt administra tieve rompslomp voor het staten lid. Bij de eerdere vergoeding moest belasting betaald worden over de laatste twintig cents. Dat hoeft nu niet meer omdat de ver goeding niet hoger is dan de fis cus redelijk vindt. Mi In Abdijnieuws van vorige week stond abusievelijk vermeld dat provinciale staten op 12 novem ber besluiten hebben genomen over de tarieven van de veer diensten. Deze mededeling was onjuist. De tarieven worden besproken op 20 december in de vergadering van provinciale staten. Dan ook worden de tarieven defi nitief vastgesteld. Na deze datum is een volledige lijst van de nieuwe tarieven be schikbaar bij de aanlegplaatsen. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 BONT GEZELSCHAP LEERDE ELKAAR KENNEN OP IBIZA Bar/dancing 't Karrewiel in Kou- dekerke vormt vrijdag 6 decem ber vanaf 23 uur het decor voor een eenmalig optreden van de formatie International Troublema kers. De groep bestaat uit vijf musici uit verschillende landen die elkaar afgelopen zomer heb ben leren kennen op het Spaanse eiland Ibiza en daar het hele sei zoen hebben opgetreden. Het bonte internationale gezel schap telt vijf leden. Zanger Hugh Kansa komt uit Zaïre en heeft lange tijd deel uitgemaakt van Candy Dulfer's Funky Stuff. Pianist Thomas Sasz is een voor het toenmalige communistische bewind gevluchte Hongaar die in Nederland samenwerkte met de Swinging Soul Machine De overige drie leden van de groep zijn Nederlanders: gitarist Erik de Wit heeft bekendheid gekregen door zijn werk met Sue Chalo- ner's Soul Train, drummer Pieter Cossee heeft lange tijd gewerkt met Berndien Sternberg en Alp- hons Riesthuis bespeelt de bas. De drie Hollanders in de groep noemen zich ook wel de Manana Boys, een naam die beslag kreeg in Ibiza waar de band in juni dit The International Troublemakers tijdens hun zomersessie op Ibiza. jaar is begonnen en waar zij in twee periodes van zes weken avond aan avond de beroemde club 'Teatro Pereyra' op z'n kop zetten. De muziek van de band kan om schreven worden als soulful funk en staat garant voor een heerlijk •avondje swingen. De Middelburgse wijk Dauwen daele heeft binnenkort weer een wijkvereniging. In het kader van de sociale vernieuwing, waartoe de gemeente Middelburg in mei van dit jaar opriep, hebben een aantal wijkbewoners het initiatief genomen om te komen tot de oprichting van de Belangenver eniging Dauwendaele. Het voor lopig bestuur wil door middel van de wijkvereniging, in nauwe sa menwerking met andere actieve werkgroepen in de buurt en met de wijkcoördinator van de ge meente Middelburg, de leefbaar heid in de wijk bevorderen. Tot aan de definitieve oprichting van de belangenvereniging wordt het voorlopig bestuur gevormd door Rob Wesdorp (tel.: 37775), Gerrie Maandag (tel.: 36931), Eli sabeth Osinga (tel.: 25463) en Sari de Zeeuw (tel.: 29685). Zij hopen op een warme belangstel ling van de wijkbewoners die dan ook worden uitgenodigd om ac tief deel te nemen aan de activi teiten van vereniging door middel van aanmelding en het aandra gen van wensen, ideeën en sug gesties. Het bestuur ziet voor de vereni ging een grote taak weggelegd op het gebied van de belangen behartiging voor alle wijkbewo ners: „Dat willen we gaan doen door middel van inspraak via het beleggen van vergaderingen, het houden van een spreekuur en het instellen van een ideeënbus. Daardoor kunnen we de wensen van bewoners verzamelen en doorgeven aan overheid en in stanties." Ook wil men zich sterk maken voor het in praktijk bren gen van de sociale vernieuwing; mogelijkheden daarvoor zijn een samenwerking met de al actieve werkgroepen op het gebied van buurtbeheer, verkeersveiligheid, jongeren en speelvoorzieningen en met de wijkcoördinator van de gemeente Middelburg. Een ander belangrijk onderdeel van het wijkgebeuren, waarmee men aan de slag wil gaan, is het optimaliseren van het Ontmoe tingscentrum als actiepunt en middel voor meer sociaal contact tussen de wijkbewoners onder ling. Van daaruit wil men boven dien algemene voorlichting gaan verstrekken aan de wijkbewoners en belangrijke zaken bespreek baar maken. Ook zal een wijk krant worden opgezet waarin de wijkbewoners hun mening kun nen geven over bepaalde ontwik kelingen en waarmee nieuwtjes en activiteiten kunnen worden doorgegeven. „We zien voor die activiteiten ver schillende mogelijkheden die in goed overleg met de bewoners kunnen worden opgezet. De ge dachten gaan bijvoorbeeld uit naar een stukje recreatie, het brengen van cultuur zoals het houden van tentoonstellingen van werk van wijkbewoners, on derlinge hulpverlening door het helpen met kleine klusjes en het realiseren van een goede busver binding van en naar de wijk", al dus het bestuur. De Gereformeerd-Hervormde wijkgemeente Lammerenburg herdenkt zondag 8 december het feit dat het kerkgebouw 'De Schaapskooi' tien jaar geleden officieel in gebruik werd genomen. Dat gebeurt met een bijzondere kerkdienst, die om 9.30 uur be gint en waaraan medewerking wordt verleend door het kerkkoor Lammerenburg. Na de dienst kan een tentoonstelling worden be zichtigd over de activiteiten van gemeenteleden tijdens de kerk bouw. Tevens zal er van 14.30 tot 17.30 uur een open huis worden gehouden in het kerkgebouw. In het Frangois Ryckhalshuis in Middelburg wordt tot 28 decem ber een tentoonstelling gehou den van tekeningen met gedichten van Reinoud Kars- senberg. Reinoud Karssenberg vertrok in 1988 voor een wereldreis die voortijdig eindigde in een Spaan se gevangenis. Na zijn overplaat sing naar een Nederlandse gevangenis zocht hij manieren om zijn wanhoop vorm te geven. De expositie is één van de resul taten. Op 4 oktober jl. werd hij vrijgelaten. De tentoonstelling is te bezichtigen op donderdag t/m zaterdag van 13 tot 17 uur en op afspraak. RENAISSANCE Honing pattiné. Europees eiken op niveau, anders, jong, warm en licht, lijn uit het verleden, kleur van nu. nostalgie toegevoegd aan onze merkcollectie. waarin u onder meer vindt: Muileman - Wébé - R.A.C. - Schuitema - Roskam - Heidense - Perdijk Wij helpen u graag met het maken van een keuze in onze zaak of het geven van advies bij u thuis. Langstraat 2-4, 4341 EE Arnemuiden, tel.: 01182-1273 Geopend van maandag t/m zaterdag; vrijdag koopavond. VOOR EEN STIJLVOL ADVIES

de Vlissinger | 1991 | | pagina 13