informatiepagina van de gemeente vlissingen Morgen weer raadsvergadering Belastingtarieven voor 1992 aangepast Eerste woningen Scheldeplein door huurders betrokken No Showbo Express gearriveerd Bouwplan voor gezinsvervangend tehuis Nieuwstraat 11 O V I Nieuwe opgaven Kijk op Vlissingen Mm Koopavonden Sinterklaas en Kerstmis I Kredietbank biedt hulp bij schulden I Commissies en raad I Nieuwsbrief Pauwenburg verschenen Bedrijfskapitaal voor startende zelfstandige aanzienlijk verhoogd redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Bewoners bespreken renovatie Agenda Inleveren werkbriefje deze week Kerstmis Oudjaar r''*- OP SLOT saneringsplan budgetonderzoek privacy inlichtingen Gemeente op 5 december eerder gesloten Zelfstandig 1 Wooneenheden Even bijpraten met wethouder Meijers Begroting Openbaar vervoer Woensdag 27 november 1991 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUIT De gemeenteraad van Vlissin gen komt donderdag 28 no vember weer bij elkaar om over diverse voorstellen van Burgemeester en wethouders beslissingen te nemen. De raadsvergadering vindt plaats in de raadzaal van het stadhuis. Vergaderingen van de gemeen teraad zijn openbaar, ledereen is dus van harte welkom om op de publieke tribune de vergadering te volgen. Vanaf vandaag kunt u de populaire raadsagenda bij de sectie communicatie in het stad huis afhalen. De vergadering begint om 19.30 uur. Hieronder staan de agenda punten die morgen worden be handeld. opening mededelingen over te leggen stukken te behandelen punten: 0. Algemeen bestuur 0.1. Invoer PROBEV bevolkings systeem. 1. Openbare orde en veiligheid 1.1. Krediet vervangingsinveste ring politie. 2. Verkeer, vervoer en water staat 2.1. Gemeenschappelijke rege ling Lokaal Openbaar Busver voer Vlissingen/Middelburg. 2.2. Fiscalisering van het be taald parkeren. 2.3. Gebruik overloopparkeerter rein KMS. 3. Economische zaken 3.1. Oprichting vereniging Natio naal Overleg Visafslagen Neder land (N.O.V.A.). 5. Cultuur en recreatie 5.1. Garantie geldlening n.v. Sportfondsenbad Vlissingen. 5.2. Eerste begrotingswijziging 1991 Zeeuwse Muziekschool. 7. Volksgezondheid 7.1. Eerste wijziging gemeen schappelijke regeling Hulporga nisatie Ambulancevervoer Midden- en Noord Zeeland. 7.2. Bestuursovereenkomst Be leidsplan Westerschelde. 8. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 8.1. Voorbereidingsbesluit Bas- kensburg (ged. zwembad terrein). 8.2. Arob-bezwaar voorberei dingsbesluit Spuistraat (ged. Vrouwenstraat). 8.3. Verdeling middelen voor de stadsvernieuwing 1992. 8.4. Kwijtschelding verlies ge meentegarantie. 8.5. Grondverkoop Vrijburg. 9. Financiering en algemene dekkingsmiddelen 9.1. 15e en 16e Begrotingswijzi ging 1991. rondvraag sluiting De bewoners van de molukse wijk in Oost-Souburg bespre ken vanavond de renovatie werkzaamheden aan hun hui zen. Zij doen dit met de ge meente en de woningbouwver eniging VVV. De voorzitter van de avond is de wethouder van volkshuisvesting de heer C. de Keijzer. Vorige week ontvingen de be woners een informatieboekje over de gang van zaken bij de renovatie. De inhoud van dit boekje is een van de gespreks onderwerpen van vanavond. Bij een grootscheepse renova tie als deze komt van alles kijken. Het boekje geeft informatie over zaken als: het ontruimen van de woningen, het verwis selen van aansluiting voor de telefoon en dergelijke, het ver zekeren van inboedel en glas, het kiezen van tegels en be hang, het aanwijzen van con tactpersonen enzovoort. Het plan van aanpak werd be gin oktober al vastgesteld. De woningen krijgen onder ande re nieuwe dakbedekking, iso latie rondom de eerste ver dieping, kunstof kozijnen en dubbele beglazing, nieuwe vloeren en nieuwe keukenin richting en betegeling. De feestdagen staan voor de deur. Dat betekent weer gezel lig op koopavond inkopen doen. Nog één week en het is weer Sinterklaasavond. Zoals gebruikelijk openen de win kels de dagen daarvoor hun deuren ook 's avonds. Maandag 2 december, dinsdag 3 december en woensdag 4 de cember zijn de winkels in Vlis singen van 09.00 uur tot 21.00 uur geopend. Donderdag 5 december sluiten de detaillisten een uurtje eerder, om 17.00 uur. Vrijdag en zater dag zijn de normale winkeltijden weer van kracht. Dus gewoon koopavond op vrijdag in Vlis singen. Voor de kerst staan de koop avonden ook al vast. Donderdag 19 december, vrijdag 20 decem ber en maandag 23 december hebben de winkeliers hun deu ren open tot 21.00 uur. Bovendien is er een koopzondag op 22 december van 13.00 uur tot 17.00 uur. Tenslotte kan er op 24 december vanaf 08.00 uur tot 17.00 uur gewinkeld worden. Op maandag 30 december zijn de winkels van 09.00 uur tot 18.00 uur geopend. Dinsdag 31 december sluiten zij om 17.00 uur. De cliënten van de sectie sociale zaken met een AWB-, RWW-, IOAW- of WWV-uitkering, zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een inkomsten verklaring in te leveren. Deze maand is dat vrijdag 29 no vember. Wanneer de verklaring niet tijdic wordt ingeleverd, wordt de beta ling van een uitkering automa tisch beëindigd! Herstel van de betaling kan enkele weken du ren. In die tussentijd kunnen ook geen voorschotten worden ver strekt. Het kan zijn dat u de inkomsten verklaring niet tijdig hebt ontvan gen, bijvoorbeeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sectie Soci ale Zaken (Dokter Gallan- datstraat 1) gaan en een vervangend exemplaar invullen. Doet u dat niet dan wordt uw uit kering automatisch geblok keerd. Het tijdig inleveren van uw verklaring kan dus een hoop narigheid voorkomen. Wanneer iemand in geldpro blemen raakt zijn er verschil lende mogelijkheden om daar mee om te gaan. Eén van die mogelijkheden is contact zoe ken met de Gemeentelijk Kre dietbank Vlissingen. Doelstel ling van de Kredietbank is het oplossen van problematische schuldsituaties. De Gemeentelijke Kredietbank heeft twee hoofdtaken. In de eerste plaats het volledig oplos sen van een schuld door bemid deling met schuldeisers en anderen. Er wordt in zo'n geval geen krediet verleend. In de tweede plaats verstrekt de kredietbank ook saneringskre dieten om zo de schulden volle dig op te lossen. In overleg met de schuldeisers wordt geprobeerd een sane ringsplan op te zetten. Uit gangspunt hierbij is dat mensen maximaal drie jaar lang al het mogelijke betalen om hun schuld af te lossen. Na afloop van deze periode moet de schuldeiser het restant van de vordering kwijt schelden. Bij een aanvraag voor een schuldregeling wordt altijd gestart met een budgetonder zoek. Het resultaat van dat on derzoek bepaalt de maximale aflossings ruimte in het inkomen. Ook wordt nagegaan of de kliënt zich aan de gemaakte afspraken houdt (voortzetting betaling vaste lasten, het niet opnieuw maken van schulden). Kortom, de motivatie om uit de schulden te komen moet overduidelijk aanwezig zijn. Regeling van schulden heeft al leen kans van slagen wanneer de kredietbank een volledig in zicht in de financiële en per soonlijke omstandigheden krijgt. Medewerkers van de krediet bank streven strikte geheimhou ding na, privacy is gegaran deerd. Nadere inlichtingen zijn telefo nisch verkrijgbaar op werkdagen tussen 09.00 uur en 10.00 uur bij de Kredietbank, Dr. Gallandat- straat 1, via de nummers 87541/87542. De gemeentelijke sectoren gaan op 5 december al om 16.00 uur sluiten in verband met Sinterklaasavond. De sectie Burgerzaken gaat op donderdag normaal gesproken om 19.00 uur dicht. Op 5 de cember dus om 16.00 uur. De Kas sluit zoals normaal om 15.00. Deze week is er nog de mogelijk heid om wijzigingen door te ge ven van vermeldingen in de gemeentelijke informatiegids "Kijk op Vlissingen". Ook is er nog plaats voor nieuwe aanmel dingen. Voorwaarde voor plaat sing in de gids is dat de instelling of vereniging niet- commercieel is. De sluitingsdatum is 1 decern ber. Wijzigingen en aanmeldingen kunnen doorgegeven worden aan de sectie communicatie, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. Zestien huurders van de nieu we appartementen op de hoek Walstraat en Coosje Bus- kenstraat ontvingen begin de ze maand hun sleutels. De woningen maken deel uit van het project Scheldeplein. In totaal worden er 78 apparte menten, circa 8.500 m2 winkel ruimte en een parkeergarage voor ruim 350 auto's gereali seerd. In de loop van december worden nog eens 44 apparte menten aan hun bewoners over gedragen. Ook worden volgende maand alle winkels op geleverd. De officiële opening van deze winkels kunnen we in het voorjaar verwachten. De gemeentelijke belastingta rieven worden per 1 januari aangepast. Daarvoor zijn drie argumenten te noemen. In de eerste plaats moet er een bete re afstemming komen tussen baten en lasten van de diverse aktiviteiten van de gemeente. Het gaat hierbij met name om de kosten van afvalverwijde ring, de rioleringen en de be graafplaatsen tegenover de opbrengsten van afvalstoffen heffing, de rioolrechten en de grafrechten. Verder is het onontkoombaar dat de hogere lasten voor de ge meente in 1992 als gevolg van milieu-eisen en -voorzieningen worden doorberekend in de af valstoffenheffing. Ten derde is een aanpassing van de belastingtarieven met 4 procent noodzakelijk om een ge deelte van het begrotingstekort te dekken. Deze 4 procent staat ongeveer gelijk aan de stijging van het algemene prijspeil. Voor diverse gemeentelijke be lastingen betekent dit een verho- Deze en volgende week verga deren er weer een aantal com missies van advies en bij stand. Ook vergaderen de emancipatiecommissie en de gemeenteraad in de komende week. Al deze vergaderingen zijn openbaar. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in de informatiehoe- ken van de gemeente. De ver gaderingen vinden plaats in het stadhuis. Hieronder volgt het vergaderschema: woensdag 27 november - emancipatiecommissie aanvang 20.00 uur donderdag 28 november - gemeenteraad aanvang 19.30 uur maandag 2 december - economische zaken, de tailhandel en visserij aanvang 19.30 uur dinsdag 3 december - volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten aanvang 19.30 uur woensdag 4 december - ruimtelijke ordening en verkeer aanvang 19.30 uur Andere onderwerpen zijn: de re constructie van de Troelstraweg, de enquete bij "de pleinen", grootonderhoud in de Schaep- manstraat, eengezinswoningen in de Van Reenenstraat, en het opknappen en inrichten van een nieuw wijkpunt aan de Ruys de Beerenbrouckstraat 121. Het vijfde nummer van de Nieuwsbrief Paauwenburg Zuid-Oost is afgelopen vrijdag verspreid. De nieuwsbrief is een gezamelijke uitgave van de gemeente Vlissingen, wo ningbouwvereniging Basco en het wijkcomité Pauwenburg. In het laatste nummer wordt aan gekondigd dat binnenkort de be geleidingscommissie Pauwenburg Zuid-Oost wordt in gesteld. De taken van de com missie hebben betrekking op de woningverbetering, woonbuurt verbetering, rekonstruktie maat schappelijke voorzieningen en financiën. Gisteren arriveerde de No Showbo Express op het station van Vlis singen. Wethouder mevrouw L.C. Poppe dc Looff verrichtte de offi ciële opening en nam bij die gelegenheid een wisselbeker in ontvangst. De trein, met daarin een tentoonstelling met strips en spelletjes over kinderveiligheid, blijft tot en met 2 december in Vlis singen. De hele week bezoeken scholen de trein. Er zijn echter ook drie da gen waarop de trein voor alle publiek geopend is. Op woensdag 27 november van 14.00 uur tot 17.00 uur, zaterdag 30 november van 10.00 uur tot 17.00 uur en zondag 31 november van 13.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. De No Showbo Express rijdt het hele land door. Vlissingen is de twaalfde van de dertien steden die door de trein wordt aangedaan. De speciale aktietrein is een onderdeel van een vijf jaar durende No Showbocampagne over kinderveiligheid. Een campagne die gericht is op het voorkomen van ongelukken met jonge kinderen. Het bedrijfskapitaal dat aan startende zelfstandigen kan worden verstrekt is per 1 no vember verhoogd van f 25.000,- naar f 40.000,-. Het verstrekken van bedrijfskapi taal aan startende zelfstandi gen is mogelijk op grond van het Bijstandsbesluit Zelfstan digen. Het besluit is alleen bedoeld voor mensen met een werkloos heids- of bijstandsuitkering of voor mensen met een AAW/ WAO-uitkering die gedeeltelijk arbeidsongeschikt zijn en die een eigen bedrijf of beroep wil len beginnen. Ook mensen die met werkloosheid worden be dreigd en waarvoor een ontslag aanvraag is ingediend bij het ar beidsbureau kunnen een beroep doen op het bijstandsbesluit. Het bedrijfskapitaal wordt ver strekt in de vorm van een lening en moet dus worden terugbe taald. De rente bedraagt op dit moment 9 procent. Naast bedrijfskapitaal kan het in komen van de zelfstandige zes maanden worden aangevuld tot bijstandsniveau. Eventueel kan dit verhoogd worden met nog eens zes maanden en, in uitzon derlijke omstandigheden met nog eens zes maanden. Deze uitkering wordt verstrekt in de vorm van een renteloze geld lening. Om in aanmerking te komen voor het bedrijfskapitaal moet er een ondernemingsplan ingele verd worden. Dit plan moet on derbouwd zijn met cijfers. Het bijstandsbesluit Zelfstandi gen wordt uitgevoerd door de sectie Sociale Zaken van de ge meente, Dr. Gallandatstraat 1, 4382 LD Vlissingen, telefoon 87547. Burgemeester en wethouders willen vergunning verlenen voor de bouw van een gezins vervangend tehuis voor ver standelijk gehandicapten in de Nieuwstraat. Het gaat om de plaats waar nu kinderdagver blijf "Otje" is ondergebracht in een voormalig kleuter schooltje. "Otje" gaat verhui zen naar een voormalig schoolgebouw in de Verleng de Bonedijkestraat. Het vrijko mende gebouw in de Nieuwstraat willen b w laten slopen om plaats te maken voor de bouw van het tehuis. Als alles vlot verloopt kan in februari 1992 met de bouw van het tehuis worden gestart. Het plan is bij de gemeente inge diend door woningbouwvereni ging Basco naar een ontwerp van het Vlissingse architecten bureau Jobse BV. Het tehuis wordt een nevenvestiging van het gezinsvervangend tehuis voor volwassen verstandelijk ge handicapten in de Paardenstraat van de Stichting Gezinsvervan gend Tehuis Walcheren. Deze stichting streeft er naar verstan- - 1 m o ta Zo komt de gevel van het gezinsvervangend tehuis eruit te zien. delijk gehandicapten zo zelfstan dig mogelijk te laten wonen. L)e direkteur van het tehuis aan de Paardenstraat wordt ook direk teur van de nevenvestiging aan de Nieuwstraat. Het plan voor de nevenvestiging aan de Nieuwstraat omvat in to taal 11 zelfstandige wooneenhe den met een centrale ontmoe tingsruimte op de begane grond. De bouwhoogte van de wonin gen wordt 8.10 meter en sluit daarmee aan op de hoogte van de aangrenzende bebouwing. Voorafgaand aan de bouw zal een bodemonderzoek plaatsvin den. Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, de provincie Zeeland en de ge meente Vlissingen dragen finan cieel bij in de realisering van het tehuis. Alle omwonenden hebben van de gemeente een brief over het plan ontvangen. De volledige bouwaanvraag met bijbehoren de tekeningen ligt ook tot en met 9 december 1991 ter inzage in de hal op de tweede verdieping in het stadhuis. ging. De afvalstoffenheffing wordt bijvoorbeeld met f 30,- verhoogd van f 80,- naar f 110,-. Rioolrechten gaan van f 49,20 naar f 70,-. Andere belastingen die ver hoogd zijn, zijn containertarie ven, hondenbelasting (verhoging van f 4,-), leges (kosten voor paspoort en rijbe wijs worden respectievelijk ver hoogd tot f 85,- (verhoging f 8,10) en f 35,- (verhoging f 6,80)), begrafenisrecht, Preca riorecht, toeristenbelasting en marktgelden. De tarieven voor de onroerend- goed belasting blijft overigens gelijk. Wel ondergaan de be lastingbedragen in 1992 ten op zichte van 1991 een wijziging, vanwege de vijf-jaarlijkse her taxatie van de waarden van de onroerend goed belasting. De gevolgen daarvan zijn voor iede re belastingbetaler verschillend. In "even bijpraten met wethou der Meyers" gaat de wethouder nader in op de redenen van aan passing van de belastingta rieven. Vorige week mocht ik de eerste winkel in het winkelcentrum Scheldeplein openen. Dit was natuurlijk een bijzonder verheu gende gebeurtenis. Het betekent dat de voltooiing van het winkel centrum Scheldeplein nadert. Op de bouwplaatsen worden de contouren zichtbaar van het nieuwe kernwinkelgebied. Consument en winkelier zullen nog even moeten doorbijten maar binnen enkele maanden zal te zien zijn dat de overlast van de werkzaamheden de moeite waard is geweest. Verheugend was ook dat de eerste winkel, Henk en Ingrid van der Kooi edelsmeden, van Vlis singse ondernemers is. Onderne mers die elf jaar geleden de moed hebben gehad zich in het destijds minder functionerende Vlissingse centrum te vestigen. Zij hebben bewezen dat het ook toen mogelijk was een bloeiend bedrijf op te zetten. In het ver nieuwde winkelgebied zal het voor vele nieuwe ondernemers zeker mogelijk zijn goed lopende bedrijven te runnen. Ik wil tenslotte mijn vertrouwen uitspreken dat de Vlissingers, on danks de nog volop in gang zijn de werkzaamheden, de Vlissing se binnenstad trouw blijven voor hun inkopen voor de komende feestdagen. Vorige week behandelden wij de gemeentebegroting voor 1992. Daarbij kwam duidelijk naar vo ren dat de belastingtarieven in 1992 aangepast moeten worden. Elders op deze pagina staat een aantal voorbeelden van tarieven die zijn gestegen. De aangekon digde aanpassing in de gemeen telijke belastingen is onontkoom baar om het voorzieningenpeil in Vlissingen op een redelijk niveau te handhaven. De gemeente krijgt in het kader van de decen tralisatie steeds meer taken in haar pakket maar de daarbij be horende financiële middelen wor den niet volledig mee gedecen traliseerd. Er is op dit punt vanuit de gemeente een duidelijke kri tiek op het rijksbeleid. Het decentralisatiebeleid op zich is een hele goede zaak. Door meer taken aan de gemeente toe te delen staat de gemeente tenslotte dichter bij de burger. Maar doordat de financiële mid delen ontbreken wordt de ge meente ook gedwongen tot lastenverzwaring om de kosten te blijven dekken. Daarnaast blijft de algemene uit kering uit het gemeentefonds van het rijk achter bij de inflatie. Het "vrij" besteedbare inkomen van de gemeente ligt na inflatiecor rectie op hetzelfde niveau als in 1980. De kapitaal/asten zijn even wel aanmerkelijk gestegen in de afgelopen 11 jaar. Daarom heeft de gemeente flink moeten be zuinigen. Afgelopen maandag werd een samenwerkingsverband tussen de gemeenten Vlissingen en Mid delburg en de ZWN getekend. Door deze overeenkomst blijft het mogelijk om het openbaar ver voer binnen de gemeenten mini maal op het huidige peil te handhaven. Zonder de overeen komst zou het openbaar vervoer met 30 procent verminderd zijn. Binnen enkele maanden hoop ik dat er ook een definitieve beslis sing valt over het aanschaffen van nieuwe bussen. In 1992 moeten de comfortabeler, milieu vriendelijker en geluidsarmere bussen gaan rijden. 'f

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5