UIT HET ZAKENHART Vlissings nieuwe winkelgebied binnen zes maanden voltooid Rutten: 'Wie gezien wil worden moet er zijn' Politie Brandweer Ambulance! Bel snel 06-11. Glashandel Roegiers bv verhuisd en uitgebreid Bruidshuis veelzijdige Fiësta hield bruidsshow r 1 Kruiswoordraadsel De prijzen Theaterlijn Inzenden Gentse universiteit onderzoekt bundeling zeehavens Scheldemond Nieuwe wijkvereniging in Dauwendaele Middelburg EERSTE WINKEL AAN SCHELDEPLEIN GEOPEND Design-artikelen Overlast voorbij BEAUJOLA/S PRIMEUR TRADITIONEEL ONTKURKT Aankomst Sinterklaas in Dauwendaele Een misverstand De Nieuw Amsterdam De winnaars Woensdag 27 november 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Aan wat in de volksmond al het Scheldeplein wordt genoemd, het ge heel vernieuwde gedeelte aan de kop van de Vlissingse Walstraat, vond afgelopen vrijdag de opening van de eerste winkel plaats. Het waren de Vlissingse edelsmeden Henk en Ingrid van der Kooij, die in aanwezigheid van wethouder T.R.K.Meyers, op nummer 193 de deur van hun in het oog springende zaak, annex werkplaats, voor het nieuwsgierige publiek konden oprenen. Als alles volgens de planning verloopt, moeten in de eerste helft van het volgend jaar de werkzaam heden in het winkelgebied van de Scheldestad zijn afgerond en de overlast voor wandelaars en fietsers tot het verleden behoren. Wie de nieuwe winkel van het echtpaar Van der Kooij binnen gaat, stapt in een omgeving die nauw aansluit bij wat er ligt uit gestald. De collectie sieraden, horloges en design, vond in klei ne groepjes onderdak in smaak volle vitrines tegen de wand. Aan de tafel in het midden kan de klant rustig een bepaald sieraad nader bekijken. „Elf jaar lang huisden wij in een kleine winkel in een zijstraatje van de Walstraat, waar het ruimtegebrek steeds nijpender werd", vertelt Ineke van der Kooij, die evenals haar man de opleiding voor edelsmid in Schoonhoven volgde. „Hier komt alles veel meer tot zijn recht en konden wij in de zaak ook onze werkplaats inrich ten, zodat de klanten zelf kunnen zien hoe wij werken". Naast zelfgemaakte sieraden, die veelal in opdracht worden ver vaardigd, heeft de zaak onder meer uit de collecties van de Deen Hans Hansen en de Hollan ders Nol Coopmans en Bram van Huis verschillende bijzondere sie raden te koop. „Wij nemen alleen wat wij zelf mooi vinden en waar de klant over tien jaar nog plezier aan beleeft", legt Henk van der Kooij uit. „Echt nieuw en bijzon der zijn de sieraden uit het Duitse atelier van Niessing. Strak en zonder tierlantijnen, dat spreekt ons het meeste aan. Het zelfde geldt voor de horloges en de de signartikelen. Vooral voor bedrij ven die eens iets anders willen dan de geijkte artikelen uit de re latiegeschenkenfolder hebben wij qua vormgeving unieke voorwer pen in huis, zoals een mooi klokje of een bijzondere kandelaar. Daarnaast ontwerpen wij ook in opdracht". Wethouder T.R.K.Meyers van Vlissingen, die de eerste zaak aan het Scheldeplein persoonlijk opende, is er van overtuigd dat alle werkzaamheden aan straten Henk en Ineke van der Kooij, edelsmeden aan het Schel deplein. en overkapping in het winkelge bied van Vlissingen in de eerste helft van 1992 zullen zijn afge rond. „Van de achtduizend vier kante meter winkelruimte die voor de verhuur beschikbaar was, is er nog maar rond de dui zend vrij. Ik vind het zeer verheu gend dat de eerste ondernemers die hier een winkel openen echte Vlissingers zijn, die hier al jaren wenen. Er wordt nogal eens ge zegd dat er alleen zaken van bui tenaf een plekje krijgen aan het nieuwe winkelgebied. Dat is be slist niet waar. Zeer binnenkort opent de tweede winkel aan het 'plein' haar deuren, in februari kan het publiek in het ABC- complex terecht (Albert Heijn, Blokker en C&A) en de officiële opening van de straat staat ge- planned voor mei. Dan moet ook de overkapping van de Lange Zel- ke gerealiseerd zijn en de beluife- ling aan de Walstraat. Op korte termijn zijn ook de toevoerwegen en de parkeergarage aan de beurt, want die zaken zijn even belangrijk", stelt de wethouder die verder benadrukt dat alle overlast die Vlissingen te verdu ren heeft gehad het wel waard is geweest. „De gemeente is zeer tevreden over het verloop van de bouwactiviteiten en iedereen kan met eigen ogen zien dat het pr achtig wordt". Zaterdag 30 november om 13.15 uur zal Sint Nicolaas zijn intocht houden in de Mid delburgse wijk Dauwendaele. In het winkelcentrum aan de Vrijlandstraat zal de Sint wor den opgewacht door wethou der S. Smitskamp terwijl de Drum en Bugleband Johan Friso van Julianakorpsen zorgt voor de muzikale om lijsting. Een retourtje Antwerpen op za terdagavond. Dat is de prijs die Carlier Toers in de vorm van een speciaal voor deze lijn ontworpen theatercheque beschikbaar stelt aan één van de winnaars van de ze puzzel. Let wel: voor twee per sonen. De winnaar kan op zaterdag avond comfortabel naar Antwer pen reizen om er wat dan ook te doen. Bezoek aan een theater, een restaurant of gewoon stap pen zijn de mogelijkheden. Carlier regelt trouwens van alles voor deze reis, dus ook reserveringen. Alcoholcontrole? Niet aan den ken. De Carlier-chauffeur zorgt voor een prima thuisreis. De te rugreis is trouwens variabel. De bus vertrekt retour Zeeland om middernacht en om drie uur. Carlier bust elke zaterdag naar Antwerpen en noemt deze trip de Theaterlijn Antwerpen. Wie er meer over wil weten over deze lijn kan terecht bij het reisbureau van Carlier in de Gravenstraat in Middelburg. Overigens is deze theatercheque - bijvoorbeeld om cadeau te geven - verkrijgbaar bij datzelfde reisbureau. Indien u de letters uit de vakjes uit de hierna opgegeven nummers achter elkaar zet krijgt u de naam van een plant. Dit is de oplossing. 45 - 21 -54 - 64 - 44 - 34 - 53-10-19 - 29 - 35 - 48 HORIZONTAAL: 1 sinterklaaspop; 6 bindmateriaal; 12 vrucht; 14 grappenmaker; 15 oude lengtemaat; 17 ongeveer; 18 zangstem; 20 eerstkomende; 21 inhoudsmaat; 22 korte tijdsduur; 24 Turkse munt; 27 halsdoek; 28 bochel; 30 pl. in Drente; 31 veelkleurig; 32 overblijfsel; 33 landbouwwerktuig; 35 splitsingsprodukt; 36 per adres; 37 titel; 38 torenomgang; 40 uitstraling; 43 papegaai; 44 op deze wijze; 46 leefre gel; 48 bijna loodrecht; 50 pers. vnw.; 52 de onbekende; 53 knaagdier; 55 voorz.; 56 chem. symbool; 57 telw.; 59 pl. in Gelderland; 61 pl. i.d. Betuwe; 63 vis; 64 wind in Z.-Frankrijk; 66 schuw dier; 67 inhouds maat; 68 dat is; 69 metaal; 70 uitroep; 72 koninklijk besluit; 73 telw.; 75 kind; 77 veldhospitaal; 78 natte omslag. VERTIKAAL: 1 sport; 2 merkteken; 3 wijnsoort; 4 schop; 5 loofboom; 7 Amsterdams peil; 8 opening; 9 deel v.e. boom; 10 trekdier; 11 plant; 13 werpkoord; 16 wapenkreet, devies; 18 grondslag; 19 verlengstuk; 21 lichaamsdeel; 23 laatstleden; 25 dieregeluid; 26 voegw; 27 muziek noot; 29 soepkom; 31 rover; 34 gesponnen draad; 36 verfbordje; 38 oude lap; 39 ontkenning; 41 smal stuk hout; 42 al te goed persoon. 45 vestingwerk; 47 concentratie van bedrijven; 48 zeezwaluw; 49 soort pompoen; 51 klokvormig neteldier, 54 dierentuin; 56 water; 58 oude lengtemaat; 59 bouwk. ingenieur; 60 voorz.; 62 titel; 64 insekt; 65 zonder energie; 68 projectieplaatje; 71 trekvogel; 73 voorz.; 74 mu zieknoot; 75 op deze wijze; 76 nummer. 'Een groot misverstand' was vo rige week een misverstand. We kondigden aan dat deze voorstel ling met Hetty Heyting (ook tekst en muziek), Michel Sorbach en Martin van den Ham toen een prijs was. Mis dus, Jeans, de spektakelmusical die 4 december wordt uitgevoerd was de eigenlij ke prijs en die is dan ook ver stuurd. Bij Jeans hoorde ook een Avondje Theater Compleet die Du Theatre, het restaurant van de Stadsschouwburg bij de voor stellingen serveert om het de theaterbezoeker nog meer naar de zin te maken. Met 'Een groot De spelers van 'een groot misverstand': Hetty Heyting, Michel Sorbach en Martin van de Ham. misverstand' waren we dus een week te vroeg. Die prijs is deze week voor een winnaar. De Nieuw Amsterdam is de titel van een boek dat de geschiede nis bevat van de historische pas sagiersboot met die naam. Eén van de drie winnaar van deze puzzel krijgt het boek van Uitge verij Den Boer in Vlissingen toe gestuurd. Het boek bevat historisch materiaal dat geen en kele liefhebber van maritieme za ken mag missen. Het schip maakte in 1938 de eerste over tocht naar New York en werd toen gezien als een symbool van de oplevende economie na de enorme crisisjaren. Nu nog wordt met respect gesproken over dit toonbeeld van Hollands scheeps- bouwvakmanschap. Dat wordt dus leesplezier voor de winnaar. De oplossing van deze puz zel moet binnen week (op briefkaart) verzonden wor den aan: Redactie De Faam/ De Vlissinger, Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. Oplossing van puzzelkrant 21/11 HORIZONTAAL 1 novelle.' 6 bokking. 12snee. 14 vlam; l5om 17zilveraap.20 NS; 21 dom; 23 sieraad. 24 wat. 25 loop; 27 egaal; 28 waar; 29 otter; 31 air. 32 metro; 33 Orel. 35 rede; 36 primus. 37 katern; 39 bouw; 41 merg; 43 loods. 45 los. 47 roede. 49 emoe. 50 delta. 52 muis. 53 mat. 54 honderd. 56 set: 57 en; 58 harteloos; 60 pi. 61 pels. 62 soos. 64 typiste, 65 markies De winnaars van de puzzel van 13 november zijn: Lenny van Strien uit Vlissingen, twee vrijkaartjes voor de voorstelling 'Mozart' van Studio Peer in de Stadsschouwburg in Middelburg. J. Verheij-Hoekstra uit Middelburg, een retourtje theaterlijn Antwerpen van Carlier Tours. A. de Baar in Middelburg, het boek 'In weer en wind' van Uitgeverij Den Boer in Vlissingen. VERTIKAAL: 1 noodlot 2 VS, 3 enz 4 leis;5 lelie;7 ovaal.8 klad.9 kap. 101 M 11 gastrol; 13 serail; 16 moot; 18 vega 19 raar; 20 naar. 22 motorboot; 24 watergeus; 26 penode; 28 wederom; 30 Remus. 32 meter; 34 luw, 35 ram; 38 element; 40 kolder. 42 mesties 44 Oman; 45 Lent, 46 stel, 48 diep, 50 dorst 51 Arosa. 54 hals: 55 door; 58 hei; 59 sok: 61 p.p.: 63 si Winwoord: ZWAAGWESTEINDE Wijnkoper J. van Leerzem in Middelburg had in zijn winkel een plaatsje ingeruimd voor de Beau- jolais Primeur. Vorige week donderdag werd tra ditioneel de eerste Beaujolais ontkurkt. In de Middelburgse Stadsschouwburg feteerde Du Theatre-exploitant Rob Zuidam zijn genodigden op een uitge breid maal met de Beaujolais Pri meur, waarbij - zoals Middelburgs eerste burger Chris Rutten het uitdrukte - iedereen aanwezig moest zijn die gezien wilde wor den. Ook de slijterijen maakten een plekje in hun winkel vrij om de meest bekende wijn aan hun klandizie te laten proeven. Jaarlijks heeft deze kennismaking met het geestrijk vocht uit het Franse wijngebied in de Stads schouwburg wel een verrassing. Vorig jaar startte burgemeester Rutten er een actie voor een Pools kind dat absoluut geope reerd moest worden. Dit jaar maakte Zuidam bekend dat hij samen met Uit in Zeeland een soort van culturele zakenclub wil beginnen. Hoe die club er uit gaat zien en hoe de doelstelling moet luiden, hield Zuidam nog achter de kiezen. De eer van de onthul ling werd overgelaten aan Uit in Zeeland-directeur Jan de la Mar. Maar die kon niet aanwezig zijn zodat de meer dan honderd aan wezigen genoegen moesten ne men met de naakte mededeling dat er een business club zou worden opgericht die zich zou in zetten voor sponsoring van cultu rele evenementen. De aanwezigen hadden trouwens veel aandacht voor de wijn en de lekkernijen van Zuidam, die dit evenement jaarlijks op eigen kosten organiseert. Tot in de klei ne uurtjes deden de gasten zich tegoed aan de drank en met zwa re tong werd vastgesteld dat het vocht toch meer kon bekoren dan het jaar er voor. De kenners slurp ten op hun beurt de wijn naar binnen (zo hoort het, verklaarde een horeca-exploitant die al meer dan 25 jaar in het vak zit) en loof den het bouquet. Samenwerking tussen de kleine re zeehavens is van levensbe lang. Zeker met het oog op de eenwording van Europa. Daarom heeft de Kamer van Koophandel in Middelburg aan het seminarie voor survey en ruimtelijke plan ning van de Rijksuniversiteit in Gent opdracht gegeven voor een onderzoek naar samenwer kingsmogelijkheden van de zee havens in de Scheldemond. Tevens moet het onderzoek de betekenis van Antwerpen, Oostende, Zeebrugge, Vlissingen, Terneuzen en Gent in beeld bren gen. Volgens de. Kamer van Koophandel en Fabrieken in Mid den en Noord-Zeeland vormen de havens een aantrekkelijke uitvals basis in verband met overzeese aanvoer van grondstoffen en halffabrikaten. De havens in de Scheldemond - zo stelt de KvK vast - vullen elkaar goed aan wat betreft specialisatie. Overigens zijn er al initiatieven tot samenwerking genomen. De gemeentebesturen van Gent en Terneuzen hebben al contacten gehad. Met het resultaat van de studie wil de Kamer van Koop handel een aanzet geven tot meer concrete samenwerking. De Vlissingse zeehaven moet daarbij gewogen worden in rela tie tot haar ligging ten opzichte van Rotterdam en Antwerpen. De Stuurgroep Euregio Schelde mond krijgt het resultaat van het onderzoek. Deze stuurgroep buigt zich over de coördinatie en afstemming tussen zeehavens. De Middelburgse wijk Dauwen daele heeft een nieuwe wijkvere niging die is opgericht op initiatief van enkele wijkbewo ners als uitvloeisel van de sociale vernieuwing. De Wijkvereniging Dauwendaele ziet als belangrijkste doelstelling het bevorderen van de leefbaar heid in de wijk met en voor alle inwoners. Het voorlopig bestuur werkt nauw samen met andere actieve werkgroepen in de buurt en met de wijkcoördinator van de gemeente Middelburg. Tijdens de intocht van Sint Nico laas in Dauwendaele, zaterdag 30 december om 13.15 uur in het winkelcentrum, is de nieuwe ver eniging aanwezig met een infor matiestand. Vanaf 13 uur kunnen bewoners er terecht voor een kennismaking en zich aanmelden voor de organisatie van activitei ten. Wensen, ideeën en sug gesties kunnen worden gedeponeerd in een ideeënbus. Secretaris van de Werkgroep Wijkvereniging Dauwendaele is Rob Wesdorp, 01180-37775. De Middelburgse glashandel Roegiers bv groeide uit haar jasje toen zij nog was gevestigd in de oude binnenstad van Middelburg. Elke dag was de straat weieens geblokkeerd als er een nieuwe la ding glas werd geleverd aan deze glasspecialist. In het nieuwe on derkomen aan de Walensingel naast de brandweer in Middel burg kan Ed Roegiers zijn klanten de service bieden die hij altijd hoog in het vaandel heeft staan. Voor de klanten is de grote par keerruimte een uitkomst. Op het voormalig terrein van de techni sche dienst van de Middelburgse Woningbouw Vereniging is hier aan geen gebrek. De glasspecialist Ed Roegiers be schikt nu over een grote show room van maar liefst 2000 vierkante meter. "Alles wat wij verkopen is hier te zien, van ge kleurd glas, rolluiken, kunststof kozijnen tot zonwering", vertelt Ed Roegiers als hij tussen de drukke werkzaamheden vertelt over het bedrijf. Zijn grootvader begon in 1935 de "Middelburgse Glasslijperij en Verzilverings- instelling voor spiegels". In 1957 nam zijn vader het bedrijf over en sinds 1991 is Ed Roegiers de jon ge ondernemer van dit familiebe drijf. Een kenmerk van dit bedrijf is dat het nieuwe ontwikkelingen op de voet volgt en niet bang is om nieuwe produkten op de markt te brengen. Kunststof ko zijnen zijn daar een goed voor beeld van. Volgens Ed Roegiers zijn deze kozijnen zo populair ge worden omdat ze onderhouds- vriendelijk zijn. Bovendien hoef je ze nooit te schilderen en gaan ze minstens vijftig jaar mee. Op alle produkten geeft Ed Roegiers een garantie en dat is niet zo verwon derlijk omdat hij alleen de goede merken verkoopt. De laatste jaren zijn serre's zeer in opkomst. Mensen willen graag meer ruimte en licht in huis, zon der daarvoor het hele huis te ver bouwen. Ed Roegiers is daar op ingesprongen en heeft in korte tijd al tientallen complete serre's aangebouwd. In de showroom liggen de foto's van serre's ten toongesteld in keurige mappen. En wie eens precies wil weten hoe rolluiken werken, kan zijn nieuwsgierigheid bevredigen door op een knopje te drukken van een automatisch rolluik dat is aangebracht op de voorgevel van een huis. Een voorgevel die trou wens ook in de showroom staat. Ed Roegiers in de showroom van Roegiers B.V. De traditionele bruidsjurk is weer terug. Ook met zwangere bruid jes wordt rekening gehouden. En de vrouw die in broek de mooiste dag van haar leven wil meema ken is qua mode bij de tijd. Ook heren kunnen volop variëren, zo wel in de kleuren als in de snit van het kostuum. Tot die conclusie kwamen de be zoekers van de modeshow in Bruidshuis Fiësta aan de Dam in Middelburg. De plaatsen waren tot op de laatste stoel bezet met aanstaande bruidjes, moeders en - slechts - één man. Er was veel werk van gemaakt om op deze avond 40 bruidsjur ken en een dertigtal heren kostuums aan de aanwezigen te showen. Opvallend was dat de romantiek overheerste. Voor de bruid lange, witte jurken met veel kant in stoffen als satijn, taft, tule en zijde, pofmouwen, strikken op de rug als blikvanger en prachtig met parels bewerkte bovenlijfjes. Naast het vertrouwde wit, waren er ook enkele jurken in pasteltin ten te bewonderen. Applaus uit de zaal voor een lange, wijde mintgroene jurk. De bruidegom droeg, geheel in stijl, een donker groen kostuum met mintgroen pouchet en cummerband. Veel aandacht ook voor de bijbehoren de accessoires. Schoenen, tas sen, handschoenen, corsages en bruidsboeket waren met veel zorg uitgekozen in bijpassende kleuren. Voor de heren kostuums in don kere tinten, korte jasjes en in de kleur van de jurk van zijn aan staande bijbehorende cummer- K. Uj Ct 8 %.l Eén van de modellen wordt gekleed. band, pouchet en das. Voor zwangere bruidjes heeft Fiësta ook keus: een witte, wijde posi tiejurk met aandacht verplaatst van de buik naar een grote hoed. Zoals gezegd: een show met veel aandacht en attentie voor details. Bruidshuis Fiësta werd bij de pre sentatie ondersteund door Kap per Christian uit Vlissingen, voor de make up zorgden José en Ce del uit Middelburg en de Bloe- menhoek uit Middelburg zorgde voor passende boeketten. Verder toonde Foto Verschuren voor beelden van bruidsreportages, Drukkerij Van Keulen liet trouw- kaarten zien en Banketbakker Mostert feteerde op bruidsbak- ket.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 13