informatiepagina van de gemeente vlissingen No Showbo Express komt op Vlissings station Wethouder opent eerste winkel in nieuw winkelgebied Sint meert aan in Vlissingen Gemeentebegroting voor 1992 deze week in behandeling Tarieven voor verkeersovertredingen aanzienlijk omhoog Sloop voormalige L.T.S. aan de Zaaihoekweg redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 U Q Macho-gedrag Verkeerssituatie door komst Sint gewijzigd Lokale aktiviteiten Nieuwe opgaven informatiegids Nieuwe melodieën carillon St. Jacobstoren Vlissingen door Raad van State in gelijk gesteld Commissies en raad Algemene beschouwingen Tweede termijn OP SLOT BUIT ERUIT Even bijpraten met wethouder De Keijzer Uitgangspunten Wensen bewoners Aantal locaties Beheer Werkgelegenheid Woensdag 20 november 1991 DE VLISSINGER II DSN BLAUW GERUITEN KIEL Op het station Vlissingen arri veert op dinsdag 26 november een bijzondere trein: de "No Showbo Express". In de trein is een tentoonstelling te zien met strips en spelletjes over kinderveiligheid. De expositie is vooral bedoeld voor de kin deren zelf. De kleurrijke trein, met stripfi guren aan de binnen- en bui tenkant, blijft van 26 november tot en met 2 december in Vlis singen staan. Staatssecretaris H. Simogs gaf op 2 september in Dordrecht het startsein voor de campagne Kin derveiligheid van de Stichting Consument en Veiligheid. Deze voorlichtingscampagne gaat vijf jaar duren en is bedoeld om het hoge aantal privé-ongevallen on der kinderen van 0 tot 15 jaar omlaag te brengen, leder jaar moeten zo'n 210.000 kinderen naar het ziekenhuis na een on geval thuis, op school of tijdens sport. Naar schatting zijn er ieder jaar ongeveer honderd do delijke slachtoffertjes te be treuren. Veel ongelukken komen voort uit een (misplaatste)geldingsdrang, In verband met de intocht van Sint Nicolaas is er op zaterdag 23 november een aantal ver- keerswijzigingen. een soort macho-gedrag. Om die reden heeft de campagne de slogan "No Showbo" gekregen. De nadruk wordt gelegd op dat aspect: wees geen Showbo, wees jezelf. In iedereen schuilt wel een showbo. Dat is niet erg, maar het wordt wel vervelend als kinderen zichzelf daardoor in gevaarlijke situaties brengen. Vaak is het door groepsdruk moeilijk om weerstand te bieden aan stoer gedrag. Met de kreet showbo kunnen kinderen zich weren tegen opjutterij van stoere binken en ruige meiden: "Say no to a showbo" Zodra de trein een gemeente aandoet, betekent dat de start van allerlei lokale aktiviteiten. Een speciaal aktiecomité, be staande uit vertegenwoordigers van de gemeente, de GGD, de Prov. Ver. Het Zeeuwse Kruis, de Kruisvereniging Walcheren, het Jeugd Rode Kruis, Veilig Ver keer Nederland en de Stichting Consument en Veiligheid, gaan vervolgaktiviteiten opzetten. Thema's zijn: veilig naar buiten, veilig te water, weer veilig thuis en veilige feestdagen. De hele week zal de No Showbo Express bezocht worden door groepen schoolkinderen die daarvoor ingeschreven hebben. De trein is voor publiek geopend op woensdag 27 november van Van 12.00 uur tot en met 17.00 uur gelden de volgende maat regelen: De volgende straten worden voor al het verkeer, behalve voet gangers afgesloten: - de Nieuwendijk, tussen de Sa- razijnstraat en het Beursplein; - de Torenstraat en een gedeelte van de oude Markt, tussen de Lange Zelke en de Kerkstraat; - Het ronde parkeergedeelte op de Oude Markt; Daarnaast kan er op het Beursplein niet worden gepar keerd; is doorgaand verkeer op de Zeil- markt in de richting van de Nieu wendijk gestremd; en wordt op de afrit van de Bou levard de Ruiter, het Beursplein en de Smalle Kade tot de Brugstraat eenrichtingsverkeer ingesteld voor verkeer dat naar het centrum rijdt. Met de invoering van het Nieu we Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens per 1 no vember 1991 is er ook een aan tal nieuwe tarieven vastgesteld voor verkeersovertredingen. Wanneer u vanaf nu aangehou den wordt door de politie gelden de onderstaande bedragen. Tus sen haakjes staan de oude tarie ven, een aanzienlijke verhoging dus. Wanneer u een bedrag niet bij de politie-instantie betaalt neemt justitie de transactie over. De be dragen worden dan nog eens met 25 procent verhoogd. Hieronder volgt een selectie van overtredingen met bijbehorende tarieven. Geen "G" op kentekenbewijs met gasinstallatie - f 250,- (f 50,-) Geen kentekenplaat bij het rij den met aanhangwagen - f 100,- (f 50,-) Defekte uitlaat - f 100,- (f 50,-) Geen voorrang aan voetganger op V.O.P. f 200,- f 50,-) Geen richting aangeven bij weg rijden f 50,- (--) Berijden fietsstrook met doorge trokken streep f 100,- (f 50,-) Berijden vluchtstrook zonder noodzaak f 250,- (f 50,-) Inhalen voertuig voor V.O.P. f 250,- {f 50,-) Geen afstand bewaren ("kle ven") f 200,- (--) Overschrijding max. snelheid met 15 - 20 km/uur f 100,- (f 80,-) Niet verlenen van voorrang t 150,- f 50,-) Parkeren op fietsstrook f 100,- (f 35,-) Meeste parkeerovertredingen f 50,- (f 35,-) Geen hulpkoppeling bij het rij den met aanhangwagen f 200,- (f 50,-) Ongeldige A.P.K.-keuring f 150,- f 120,-) Defekt stoplicht f 100,- (f 50,-) Niet stoppen voor stopteken ver- keersbrigadier f 150,- f 100,-) Ook voor fietsers en bromfiet sers gelden nieuwe tarieven: Koplamp fiets defekt f 40,- f 20,-) Koplamp bromfiets defekt f 80,- (f 20,-) Onnodig geluid veroorzaken met bromfiets f 150,- f 50,-) Overschrijding max. snelheid bromfiets met 15 -20 km /uur 100,- (f 80,-) Niet dragen van helm op de bromfiets f 50,- (f 35,-) Opgevoerd vermogen bromfiets tussen f 80,- en f 150,- (was tus sen f 50,- en f 120,-) De eerste winkel in het winkel centrum Scheldeplein aan de Waistraat wordt vrijdag 22 no vember geopend. Wethouder T.R.K. Meijers heeft de eer om de winkel "Henk en Ingrid van der Kooy (edelsmeden) offi cieel voor geopend te ver klaren. Hoewel er rondom de winkel nog volop gewerkt wordt om het win kelcentrum in het voorjaar af te krijgen, kan er straks dus al ge winkeld worden. Een aantal an dere winkels zal heel spoedig het voorbeeld van Henk en In grid Kooy volgen. 14.00 uur tot 17.00 uur, zaterdag 30 november van 10.00 uur tot 17.00 uur en zondag 1 december van 13.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. r De sectie communicatie van de gemeente is begonnen met de samenstelling van de ge meentelijke informatiegids "Kijk op Vlissingen", uitgave 1992. Tot 1 december kan men nieu we opgaven doen. Eén van de criteria voor opname in de gids is dat de vereniging of in stelling niet-commercieel is. Opgaven kunnen schriftelijk worden ingediend bij de sectie communicatie, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Instanties die in de uitgave van 1991 vermeld staan hebben bericht ontvangen. Hen wordt gevraagd de tekst uit "Kijk op Vlissingen 1991 te controleren op fouten of wijzigingen. Zij werden verzocht de tekst te rug te sturen, ook als er geen wijzigingen moeten worden aangebracht. De informatiegids 1992 wordt gedrukt en uitgegeven door Bureau Reclad. Winkels, be drijven en organisaties die be langstelling hebben om te adverteren in de gids kunnen terecht bij dit bureau. Adres: Postbus 6, 4330 AA in Middel burg. Telefoon: 01180 - 15217. Beiaardier Henk van Putten heeft het speelwerk van het St. Jacobscarillon voorzien van een nieuwe ponsband. De ze zorgt overdag en aan het begin van de avond, om het kwartier automatisch voor de volgende melodieën: hele uurVolkslied "Mijn hert verzeijd is" kwart over Motief uit "Air" van J. Berghuis half uurSarabande (anoniem) kwart voor Air (anoniem) 1 l De gemeente Vlissingen werd op 8 november j.l. door de Raad van State in het gelijk gesteld in een rechtzaak met staatssekre- taris Heerma. Heerma besloot 22 april 1991 de rijksbijdrage aan het gemeentelijk stadsver nieuwingsfonds met 10 procent te korten. Deze beschikking was overigens bestemd voor alle ge meenten en provincies in Neder land. De Raad van State verklaarde het bezwaar van Vlis singen gegrond en vernietigde de beslissing van Heerma. Heerma ging over tot het korten van de fondsen omdat hij de rijksbijdragen in 1991 voor de gemeentelijke en provinciale stadsvernieuwingsfondsen terug moest brengen. Hij stelde de ge meenten en provincies wel een uitbetaling van deze korting in het vooruitzicht. Deze uitbeta ling zou in 1995 en 1996 plaats vinden. Gebleken is dat Heerma niet bevoegd was tot het ver schuiven van de betalingen. De gemeente Vlissingen wil nu over 1991 de volledige rijksbij drage van f 2,6 miljoen ontvan gen. De uitspraak zal Heerma in financiële problemen brengen. De basis voor een bezuiniging van f 125 miljoen is met de uit spraak van de Raad weggeval len. Of Heerma over zal gaan tot betaling is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk of de uit spraak consequenties heeft voor de overige gemeenten en pro vincies. De Sint komt natuurlijk ook dit jaar weer in Vlissingen en Oost-Souburg. Op zaterdag 23 november om 13.15 uur vaart de stoomboot de Koopmans haven binnen, en meert aan bij de loodsensteiger. Hier wordt de Sint feestelijk ontvangen door het Vlissings Aktiviteiten Fonds en de Win keliersvereniging van de bin nenstad. De Koninklijke Harmonie "Ons Genoegen" zorgt voor een vrolijke noot. Burgemeester Van der Doef ont vangt Sint Nicolaas op het De Ruiterplein om 13.45 uur. Om 14.00 uur vertrekt een lange stoet voor een tocht door de bin nenstad van Vlissingen. De stoet wordt gevormd door het majorette peloton Flushing Girls, de Jeugd Delta Band, drie oldti mers, manege de Eendracht en Jeugdcircus Hogerop. En na tuurlijk Sint Nicolaas met een heleboel pieten. De route is: Nieuwendijk - Waistraat - Lange Zelke - Spuistraat - achter Edah langs naar de Glacisstraat - Schel- destraat - Paul Krugerstraat - Badhuisstraat - achter Edah langs naar de Spuistraat - Lange Zelke - Torenstraat - om onge veer 15.00 uur komt de Sint aan op de oude Markt. Op de Oude Markt is er tussen 14.00 uur en 16.00 uur van alles te doen. Van 14.00 tot 14.30 uur is er een optreden van het Jeugdcircus Hogerop. Duo Top Aan de Zaaihoekweg is op vrij dag 5 november j.l. begonnen met de eerste fase van de sloop van de restanten van de voormalige L.T.S.. De gemeen teraad ging in de raadsverga dering van 31 oktober j.l. akkoord met een krediet van f 100.000,- voor deze sloop- fase. Het terrein waar december 1989 de voormalige L.T.S. afbrandde, is nu eigendom van de gemeen te. In verband met de openbare veiligheid is het terrein omgeven door een hekwerk waar de ge meente wekelijks een huur van 165,- voor moet betalen. Om daar zo snel mogelijk van af te zijn is besloten het terrein op korte termijn op te ruimen. De trieste aanblik van de resten van de L.T.S. aan de Zaaihoekweg is binnenkort verdwenen (foto: Ruben Oreel) In de eerste fase wordt al het losliggende puin, dat op de op pervlakte ligt, verwijderd. Ook staalconstructies en houten op bouw worden weggehaald. Kel ders worden dichtgemaakt of opgevuld. Het puin wordt door vrachtwagens afgevoerd naar de stortplaats Midden-Zeeland en de puinkraker van het sloopbe drijf SAGRO. Op het terrein zijn geen schadelijke materialen, zo als asbest, meer aanwezig. De golfplaten van de fietsenstalling, waar wel asbest in verwerkt zat, zijn al in een eerdere fase ver wijderd. Omwonenden zullen tijdelijk wat geluidsoverlast ondervinden. De week voor kerst hoopt SA GRO klaar te zijn met de werk zaamheden. Deze week worden in twee ex tra vergaderingen van de ge meenteraad de begroting 1992 en de meerjarenplanning be handeld. Gisteravond vond het eerste deel van deze behandeling plaats. Vrijdag 22 november is de tweede termijn van de begro tingsbehandeling. Deze begint om 10.00 uur in het stadhuis. Gisteren hielden de fracties hun algemene beschouwingen. De leden van het college antwoord den daar direct op. De teksten van de algemene beschouwin gen worden niet vooraf op schrift verspreid. Overmorgen komen voor de lunch de fracties aan het woord. Na de lunchpauze antwoordt het college en vinden stemmingen plaats over eventuele amende menten, moties, de begroting, de meerjarenplanning en even tuele andere voorstellen. Deze gemeenteraadsvergade ring is openbaar. U bent van har te welkom in het stadhuis om te komen luisteren. De werkzaamheden aan het nieuwe winkelcentrum in de Waistraat zijn nog in volle gang (foto: Ruben Oreel) 100 is om 14.30 uur te zien in de muziektent op de Oude Markt en om 15.00 komt de Sint met alle pieten. De prijzen voor de mooiste tekeningen en versjes van de Vlissingse basisscholen worden uitgereikt evenals de eerste- weekprijzen van de najaarsaktie van de winkeliersvereniging. Rond 16.00 uur maakt de Sint een wandeling door de St. Ja- cobspassage - Waistraat - Lange Zelke en Torenstraat. De aankomst van Sint Nicolaas in Oost-Souburg is ook gepland op 23 november. Om 15.15 uur komt hij aan bij de Loskade. Ook daar wordt de Sint officieel ont vangen en maakt hij een rondrit door een deel van Oost-Souburg. Dit is de route die de Sint loopt in Souburg: Kanaalstraat Paspoortstraat - Karolingenbaan - Verl. Kanaalstraat - Vlissing- sestraat - Burchtstraat - Ritthem- sestraat - Irenestraat - Burg. Stemerdinglaan - Kromwegesin- gel - Vlissingsestraat - Bu- teuxstraat - Hudsonstraat - Kanaalstraat - Omroep Zeeland. Deze en volgende week is er weer een aantal vergaderingen van commissies. Ook zijn deze week de begrotingsbehande lingen begonnen. Hieronder volgt het schema van de ver gaderingen. woensdag 20 november vaste commissies van advies en bijstand: - Financiën - Onderwijs aanvang 19.30 uur vrijdag 22 november - begrotingsbehandeling deel 2 aanvang 10.00 uur (Deel 1 vond plaats op 19 no vember) woensdag 27 november - emancipatiecommissie aanvang 20.00 uur donderdag 28 november - gemeenteraad aanvang 19.30 uur Alle vergaderingen vinden plaats in het stadhuis. De agenda's en bijbehorende stukken liggen ter inzage in de informatiehoeken van de ge meente. De informatiehoeken vindt u in het stadhuis, in de bibliotheken van Vlissingen en van Souburg en in wijkcen trum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg 59. Twee weken geleden maakte ik namens het college van burge meester en wethouders de nieu we woonwagenlocaties in Vlis singen bekend. Alle bewoners in een ruime omgeving van de loca ties hebben hierover van de ge meente een informatiebrief ontvangen. Ik heb er behoefte aan om ook in deze rubriek nader op de keuze van de locaties in te gaan. Ik wil voorop stellen dat het ge meentelijk woonwagenbeleid, in navolging van het rijks- en provin- ciebeleid, uitgaat van een inte grale aanpak. Dat betekent dat er meer nodig is om de situatie van de woonwagenbewoners te ver beteren dan alleen het zorgen voor goede en voldoende stand plaatsen en locaties. Er moet evenzogoed worden gezorgd voor algemene dienstverlening aan de bewoners, voor behoud van de werkgelegenheid, voor sanering van het huidige woon wagencentrum, voor een conse quent beheer van het centrum en - zeer belangrijk - voor scholing en educatie van de bewoners. Het huidige woonwagencentrum "De Windhoek" ligt zeer afgele gen ten opzichte van de woon wijken en de voorzieningen zo als winkels, scholen, sportvoor- zieningen en maatschappelijke en culturele instellingen. Ook vol doen het sanitair en de bergin gen nauwelijks aan de normen en zijn riolering en bestrating slecht. De door de gemeente nu- aangewezen locaties zijn geko- zer) in overleg met de woonwagenbewoners. De bewo ners willen zelf namelijk aan de rand van een woonwijk wonen, dus niet centraal in een bestaan de wijk. Ook moet de afstand naar "De Windhoek" niet te groot zijn en moeten er scholen in de buurt zijn. De huidige bewoners van "De Windhoek" willen persé in Vlis singen blijven wonen. Het col lege van b&w vindt dit een ge rechtvaardigde wens waaraan voldaan moet worden. De gemeente moet daarom 35 standplaatsen voor woonwagens maken, voldoende om tot circa het jaar 200 een te verwachten groei op te vangen. Een nieuwe woonwagenlocatie mag maxi maal 15 plaatsen hebben, zodat tenminste drie locaties nodig zijn. Het college van burgemees ter en wethouders heeft daarbij alle theoretisch mogelijke plek ken in de hele gemeente in be schouwing genomen en uiteindelijk de terreinen Zaai hoekweg, Zuidbeekseweg en West-Souburg aangewezen. Al leen deze drie voldoen op alle punten aan de criteria die ik hier voor noemde. Het huidige centrum "De Wind hoek" moet, volgens de woonwa- genwet, op een bepaald moment worden opgeheven. Dat wil zeg gen: als woonlocatie. Het terrein kan dan geschikt gehouden of gemaakt worden als bedrijfs- en werkterrein. Over het beheer van de drie nieu we woonwagenlocaties zal over leg plaatsvinden met het woonwagenschap. Daarin zullen duidelijke afspraken worden ge maakt over de scheiding van wo nen en werken. Dat zal leiden tot een aanmerkelijke verbetering in de woonomstandigheden van de woonwagenbewoners. Boven dien zal het aanzien van de woonlocaties er sterk door verbe teren en meer overeenkomen met een woonwijk waar huizen staan. "De Windhoek" moet dus als woonlocatie worden opgeheven. De werkgelegenheid (veelal zelf standige ondernemers in de au- towrakkenbranche) moet echter behouden blijven. Het moet een gewoon bedrijfsterrein worden met bedrijven die aan de wettelij ke (milieu)normen voldoen.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5