BEKIJK 'T MAAR Geld lenen voor uw bedrijf BOUMAN-POTTER BV. 10000m2MEUBELEN Ivo Niehe Stimuleringslening voor starters 2600.- 1795.- 2495.- 1395.- Oud-ondernemers adviseren midden- en kleinbedrijf Agenda Molenstraat 10 -12 Poortvliet Tel.: 01662 - 2445 z"dago^*n Stichting Kleinnood: Eigen baas: Initiatief van Rabobank: B.P. Pluspunten Garantie I nterieurwaarborg Service tot in lengte van jaren Prijs garantie Inruil mogelijk Gratis parkeren 10.000 m2 meubelen Meer dan 100 slaapkamers Deze pagina wordt u aangeboden door het Ministerie van Economische Zaken Woensdag 13 november 1991 In samenwerking met Wie een eigen bedrijf begint, krijgt te maken met duizend-en-één dingen die geregeld moeten worden. De voorlichtingscampagne 'Onderneem't maar!' van het Ministerie van Economische Zaken helpt (aspirant)ondernemers meer te weten te komen over allerlei regelingen en subsidies. Op deze pagina vindt u bijvoorbeeld informatie over financieringsmogelijkheden. Wie meer wil weten, kan inlichtingen vragen bij de genoemde Televisiepresentator Ivo Niehe brengt op l. 8 en 15 november Eigen Baas op televisie, een serie portretten van men sen die voor zichzelf zijn begonnen. Heel Nederland kent Niehe als televisie persoonlijkheid; veel minder mensen welen dal hij ook zelf eigen baas is. Acht jaar geleden, op z'n dertigste, gaf hij van de ene dag op de andere zijn goedbetaal de baan als hoofd amusement bij de TROS op. om voor zichzelf te beginnen. Tegenwoordig leidt hij een produkticbe- drijf met 12 mensen in vaste dienst en tientallen freelancers. "Ik ben voor mezelf begonnen omdat ik weer programma's wilde maken. Bij de TROS kwam ik daar niet meer aan toe", vertelt Ivo. Bij een kennis huurde hij een kantoortje met een telefoon en een com puter. Al hinnen een paar dagen groeide de papierwinkel hem dusdanig boven het hoofd, dat hij iemand voorde admi nistratie moest aantrekken. Ivo Niehe moet bekennen dat hij zijn 'ondernemingsplan' indertijd achterop een envelop heeft geschreven. "Daar is hel bij gebleven; dat envelopje moet ik nog ergens hebben. Ik ben er nooit toe gekomen om een echt ondernemings plan te maken. Dal hoefde ook niet. want om ideeën te bedenken heb je geen geld nodig van de bank. Groter dan wc nu zijn. wil ik mijn bedrijf niet laten worden. Nu kan ik nog steeds zelf programma's beden ken en maken. 'Onderneem 'tmaar!' Begin november verschijnt de herziene uitgave van het werkboek 'Een eigen bedrijf beginnen'. Deze gezamenlijke produktie van de NMB en de WK is bij de Kamer van Koophandel te bestellen. 12 november 1991: Bijeenkomst Ondernemingsplan De WK organiseert i.s.m. het IMK Nederland en het Ministerie van EZ een bijeenkomst om liet herziene onderne mingsplan te presenteren. Dit plan. inclu sief een rekenmodel, wordt nu ook op dis kette beschikbaar gesteld. De bijeenkomst is primair bedoeld vexir personen die zich bezig houden met de ondersteuning van startende ondernemers. Plaats: Hoofdkan toor Rabobank Utrecht. Mxir meer infor matie: WK, tel. 03480-2691 26 november 1991: 'Toeleveren in de regio'- bi jeenkomst De NEVAT. Kamers van Koophandel en Innovatiecentra organiseren bijeenkom sten d(xtr liet gehele land om regionale toeleveranciers de mogelijkheid te bie den zich aan elkaar en aan uitbestedende bedrijven te presenteren. De eerstvolgen de bijeenkomst vindt in Den I laag plaats. Vtxir inlichtingen over een bijeenkomst in uw regio: NEVAT, tel. 079-5311(H). Startende bedrijven krijgen niet altijd even gemakkelijk een bankle ning. Het komt daardoor voor dat goede plannen wegens geldgebrek geen kans krijgen om te worden ver wezenlijkt. Om daarin verandering te brengen heeft de Rabobank de Stimu leringslening bedacht. De Stimuleringsregeling is een speciale lening voor mensen en bedrijven met kansrijke plannen. Kees Boutens. woordvoerder van de Rabobank, legt uit wal de lening inhoudt. "Eigenlijk is het een gewone lening, die in de vorm van een zogenaamde 'achtergestelde lening' is gegoten. Dal wil zeggen dal als er onverhoopt een kink m de kabel komt. het terugbetalen van de lening pas aan de orde komt als alle andere schuld eisers zijn betaald. Als hel bedrijf het toch niet mocht redden wordt de lening meestal kwijtgescholden. Ook maakt de Stimuleringslening hel makkelijker om naderhand meergeld le lenen." De Inxigle van de Stimuleringslening is maximaal 200.000 gulden. De lening is niet alleen voor beginnende bedrijven bedoeld, maar ook voor jonge bedrijven die willen doorgroeien en bedrijven die nieuwe activiteiten willen starten. Om ervoor in aanmerking te komen vraagt de Rabobank uiteraard wel een hecht doortimmerd investeringsplan. Ook zal de bank kijken naar de financiële posi tie, de juridische structuur.de toekomst mogelijkheden en de aanwezige zeker heden van hei bedrijf. Boutens bena drukt echter dat de kwaliteiten van de ondernemer het belangrijkste zijn. Dal ondervond ook Henk van Raams- donk. die de kans kreeg de kwekerij van zijn baas over te nemen toen deze met pensioen ging. De omvang van zi jn risicodragend vermogen (eigen geld) was weliswaar aan de lage kant. maar zijn ruime ervaring èn zijn ambitie om de kwekerij uit te bouwen tot een modern glastuinbouwbedrijf, speelden een doorslaggevende rol in de beslis sing om Henk de Stimuleringslening te verlenen. Al meer dan tien jaar adviseren ruim 160 oud-ondernemers en voormalige managers uit het bedrijfsleven, ondernemers in het midden- en klein bedrijf. Ze doen dat onder de vlag van Stichting Kleinnood. Hun adviezen zijn kosteloos. "Gevestigde ondernemers kunnen onze consulenten als klankbord gebruiken", vertelt directeur Booijen van Klein nood. "Bij Kleinnood kan een onderne mer niet alleen terecht met acute proble men, maar ook met vragen over bijvoor beeld fusie, opvolging of uitbreiding." De heer Booijen benadrukt dat de Klcin- nood-consulent niet de rol van perma nent adviseur heeft. "Hij geeft advies, zodat de ondernemer daarna weer zelf standig verder kan." Consulenten van Kleinnood assisteren ook bij het vaststellen van de financie ringsbehoefte van een bedrijf en het vin den van geldschieters. Booijen: "De ondernemer zal zich zelf op financieel terrein heel goed moeten oriënteren. Vooral regionaal zijn er veel fondsen aan te boren, die lang niet altijd overal bekend zijn. De meeste ondernemers zullen echter toch naar de bank moeten om in hun financieringsbehoefte te voor zien." De heer Booijen adviseert vooral tijdig bij de bank aan te kloppen. Uiter aard moet je ook met een goed onder bouwd verhaal aankomen. Te veel ondernemers vertrouwen nog op een leu ke babbel en hun mooie blauwe ogen om 50 of 100 duizend gulden los te krijgen. De consulenten van de Stichting Klein nood kan men bereiken via de regionale Kamer van Koophandel. Voor meer informatie kan men zich ook wenden tot de Stichting Kleinnood. Telefoon: 070- 3814445. Startende ondernemers kun nen voor kosteloos advies van oud- ondernemers en -managers terecht bij de 'Word je eigen werkgevcr'-consu- lenten. Ook zij zijn bereikbaar via de Kamer van Koophandel. Deze barometer toont het ondernemersklimaat voor het midden- en kleinbedrijf in Nederland. De grote wijzer toont de actuele stand van zaken en de kleine wijzers geven de resultaten van eerdere metingen aan. De afgelopen vier maanden liep de barometer met 3 volle punten terug, van 101,4 in mei tot 98,4 in september. De daling is minder dra matisch dan het lijkt, omdat de hoge stand in mei voor een belangrijk deel was toe te schrijven aan het optimisme vlak na afloop van de Golf oorlog. Niettemin is er toch wel sprake van een lichte daling van de economische conjunctuur voor het MKB. adressen of bij de adverteerders. De bedoeling van een bedrijf is om geld te verdienen. Maar voordat'een pas gestarte onderneming wat ople vert. zal de eigenaar er eerst geld in moeten steken. Want nog steeds geldt: de kost gaat voor de baat uit. Voor het starten van een bedrijf is meestal meer geld nodig dan u als eige naar zelf bezit. Soms is het mogelijk om bij familie of vrienden geld te lenen, maar de meeste ondernemers lenen het benodigde geld bij een bank. Lenen met overheidsgarantie Voordat banken u krediet geven, verlan gen ze wel enige zekerheid van u. bij voorbeeld in de vomi van bedrijfsge bouwen of machines. U moet natuurlijk wel met een goed plan voor de dag komen en ook zelf wat geld kunnen inbrengen. Als de zogeheten maximale zekerheid die u kunt bieden, onvoldoen de is voor het bedrag dat u wilt lenen, kan de Staat borg staan voor een deel van de lening. Deze regeling geldt zowel voor startende als bestaande ondernemingen.Voor starters kent de regeling enkele extra faciliteiten. Geld lenen van de Sociale Dienst Veel mensen die met plannen voor een eigen bedrijf rondlopen, staan er niet bij stil dat zij voor de benodigde financie ring ook bij de Sociale Dienst kunnen aankloppen. Dit geldt met name voor werklozen en mensen die een bijstands uitkering krijgen. Maar ook bestaande bedrijven, die in tijdelijke problemen verkeren, kunnen hier in bepaalde gevallen voor in aanmerking komen. Participatiemaatschappijen en subsidies Er zijn nog andere manieren om aan geld te komen. Zo verschaffen partici patiemaatschappijen risicodragend ver mogen in de vorm van aandelen. Ook kunt u. afhankelijk van het soort bedrijf en de vestigingsplaats, in aanmerking komen voor subsidies. Sommige steden geven subsidie als u zich vestigt in een stadsvernieuwingsgebied. Ook bestaan er subsidies voor het nemen van milieu maatregelen. onderzoek naar nieuwe technieken, scholing van personeel en het in dienst nemen van werklozen. Over de genoemde mogelijkheden om aan geld te komen, kunt u informatie vragen bij de banken, het Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK). de Kamer van Koophandel en het Gewes telijk Arbeidsbureau. Handig is ook de brochure 'Onderne men in Nederland' van het Ministerie van Economische Zaken (tel: 070- 3798820). Minister Andriessen van Economische Zaken reiki hij de opening van de Efficiency Beurs '91 de Klevering-prijs uil aan hei Groningse audiovisuele produkliehedrijf Kool, de Smeih B.V.. Deze ondernemersprijs wordt toegekend door de Stichting Kleinnood en is genoemd naar de oprichter van de Stichting, prof. ing.J. Klevering. BOUMAN POTTER MET DEZUEVJ ■■i Tijdloze eiken broodkast Pieter met front en zijde in 100% massief eiken van een superieure top kwaliteit. Nu voor 2298.- 300- Topklasse bankstel in zwaar massief eiken met rundlederen kuipkussens voorzien van duurzame interieurvering Nu als 3 - 2 van 3995.- voor 3100.- Inruil oude kast Bouman-Potter prijs Inruil oud bankstel 500-- Pracht eiken wandmeubei Bussum Nu met inruil van uw oude kast voor tfOO' Bouman-Potlerprijs o»?'. -ÏWO- o SE» Yu Pracht lederen zitkombinatie voor optimaal zitkomfort. Met interieurvering. 1 Q Cf mm Leverbaar in diverse kleuren. Nu als 3 - 2 kombinatie van 4295.-voor 43495- Bouman-Potter prijs inruil oud bankstel 500.- Nu als 3 -1 -1 van Bouman-Potter prijs g* Inruil oud bankstel Bouman-Potter prijs Romp wijkt iets af. Pracht eiken bankstel met gestoffeerde kuipkussens. Nu als 3 - 2 van 2495.- voor 2295.- Inruil oud bankstel 500.- voor 4395.- 3495.- 500.- Bouman-Potter prijs Robuuste zitkombinatie in zware kwaliteit leer. Leverbaar in diverse kleuren. Nu als 3 - 2 kombinatie voor 2995.- Inruil oud bankstel 500.- Bouman-Potter prijs Komfortabele 2Vz - 2 zits kombinatie in mooie eigentijdse gedessineerde stof Nu kompleet voor Zeer fraaie eiken eethoek, leverbaar in blank of donker eiken. Tafel 4 stoelen kompleet van 1475.- voor Stoel los nu voor 189.- Maandag gesloten CM^ fi)

de Vlissinger | 1991 | | pagina 6