informatiepagina van de gemeente vlissingen B en W wijzen locaties Icommissies aan voor woonwagens Sloopvergunning loodsensteiger blijft van kracht Welzijnsprogramma 1992 vorige week verschenen Milieubeleidsplan 1992 gepresenteerd IResultaten chemokar van oktober II O If •s Collectanten voor Bangladesh gezocht sorru voor 4 overlast... Lezing over emancipatie GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 J Deze en volgende week zijr uitgangspunten informatie inspraak EEN BETER MILIEU BEGINT BIJ JEZELF Even bijpraten met burgemeester Van der Doef heroverweging subsidie inspraak verzuring gescheiden afval klimaat verstoring samenwerking inspraak ff m oefening ongeval herdenking bevrijding Woensdag 13 november 1991 DE VLISSINGER Burgemeester en wethouders hebben, verspreid over Vlis singen, drie plaatsen aange wezen waar woonwagenbewo ners kunnen gaan wonen. Het gaat om kleine woonwagenlo caties aan de Zaaihoekweg, aan de Zuidbeekseweg en in het voormalige Tuindorp in West-Souburg. Het bestaande wconwagencentrum De Wind hoek voldoet niet meer als woonplek volgens het rijks- en provinciebeleid en moet ver dwijnen. Zowel het rijk als de provincie willen de woon-, werk- en leefsi tuatie van woonwagenbewoners normaliseren. Het beleid is ge richt op een integratie van de woonwagenbewoners in de plaatselijke gemeenschap. In veel plaatsen in Nederland heeft I?-* Mnl I Het terrein aan de zaaihoekweg met op de achtergrond de Vre dehoflaan. V v Het terrein aan de B-weg Zuidbeekseweg gelegen aan de rand van Bossenburgh en Papagaaenburg. IIP IPs! mêm r «a.?* s Het gebied van het voormalige Tuindorp in West-Souburg tussen Steengrachtstraat en Vrijburgstraat. (foto's: Ruben Oreel) zo'n integratie al plaatsgevon den. Het gaat om locaties om te wonen, dus locaties waar geen bedrijfsaktiviteiten worden toe gestaan. Het bedrijfsterrein van de woonwagenbewoners blijft dan ook op De Windhoek. De nieuwe standplaatsen moe ten gelegen zijn in de buurt van scholen, winkels en andere al gemene voorzieningen, de werkgelegenheid moet behou den blijven, er moet een goed beheer van de locatie mogelijk zijn en er moeten mogelijkheden zijn voor scholing en educatie. Drie locaties kwamen in aan merking op grond van deze uit gangspunten. Het terrein aan de Zuidbeekseweg, aan de rand van het woongebied Lammeren- burg, het gebied aan de Zaai hoekweg, waar vroeger de LTS stond en het voormalige Tuin dorp in West-souburg. Bij deze laatste locatie moet nog een keuze gemaakt worden uit drie mogelijke plekken. Alle betrokkenen en omwonen den hebben vorige week een brief ontvangen met informatie over de woonwagenlocaties, le dereen die geen brief heeft ont vangen maar daar wel belang stelling voor heeft kan bij de sec tie communicatie in het stadhuis deze informatiebrief afhalen. Omwonenden en betrokkenen hebben inspraakmogelijkheid. Zij kunnen vóór 7 december 1991 schriftelijk reageren op het besluit van B en W tot aanwij zing van de genoemde locaties. De reacties moeten gericht zijn aan burgemeester en wethou ders, Stadhuisplein 2 4382 LG Vlissingen. In de maanden de cember en januari behandelen B en W de reacties. Op 4 februari 1992 worden het voorstel en de inspraakreacties met het commentaar van B en W behandeld in een aparte open bare vergadering van de com missies voor volkshuisvesting, stadsvernieuwing en monumen ten en voor ruimtelijke ordening en verkeer in zaal Bachten Ree- de, Vredehoflaan 42 om 19.30. Bezoekers van de vergadering hebben spreekrecht en kunnen hun standpunt nog eens toelich ten. Na advisering van de com missies wordt het voorstel behandeld door de gemeente raad, tijdens de openbare verga dering van donderdag 27 februari 1992 in het stadhuis. Gemeente Vlissingen zoekt collectanten voor de Novib in 1992. De opbrengsten van de collectes gaan naar een speci fiek project van de Novib. Ge meente Vlissingen steunt namelijk het BRAC (Bangla desh Rural Advancement Committee), een Novib-project in Bangladesh. BRAC is een van de grootste niet gouvermentele organisaties in Bangladesh. De organisatie is in 1972 opgezet door mensen uit Bangladesh. In een groot aantal dorpen op het platteland werken nu 4000 stafleden, die de armste bevolkingsgroepen steunen in hun streven naar een meer menswaardig bestaan. De gelden worden onder andere gebruikt voor opbouwend werk. Er worden programma's opgezet waarbij de plattelandsbevolking leert samen te werken en samen te sparen. Na verloop van tijd zijn ze in staat zelf projecten op te zetten die werk en inkomen opleveren. Voor meer informatie en/of aan melding als collectant voor Bangladesh, kunt u contact op nemen met de heer W.M. van Baaien, sector Maatschappelijke zaken, sectie welzijn, telefoon 87344. Burgemeester en wethouders hebben het bezwaarschrift van de Stichting Behoud Lood sensteiger, tegen de sloop van de loodsensteiger, ongegrond verklaard. De aan D.G.S.M op 10 septem ber j.l. verleende vergunning voor de sloop blijft ge handhaafd. De Stichting Behoud Lood sensteiger spant zich in om sloop van de loodsensteiger te voorkomen. Even leek het erop dat de steiger onder druk van de Stichting behouden kon blijven. De Gemeente Vlissingen, de Stichting Behoud Loodsenstei ger en D.G.S.M. probeerden in overleg een uitweg te vinden. Het overleg strandde op de kosten van onderhoud waar de gemeente niet voor op wil draai en. D.G.S.M. kreeg 10 septem ber uiteindelijk de vergunning om te slopen. De Stichting diende bezwaren in tegen het verlenen van de ver gunning. Met een handtekenin- genaktie heeft de Stichting begin oktober getracht het colle ge te overtuigen dat de bevol king van Vlissingen tegen de 'TB sloop is. In totaal werden er 4410 handtekeningen verzameld en aan de Raad van State over handigd. De gemeente Vlissingen heeft de aanvraag voor sloop getoetst op verschillende aspecten: bestemmingsplan Beschermd Stadsgezicht, monumentenwet, de cultuur-historische waarde, algemene belangen en een ad vies van de welstandscom missie. De toetsing heeft er niet toe ge leid dat de sloopvergunning wordt ingetrokken. De Stichting Behoud Loodsensteiger kan als volgende stap beroep aanteke nen bij de Afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Los van de bezwaarschriftenpro cedure heeft wethouder de Keij- zer de toezegging gedaan om nog één keer met alle betrokken partijen rond de tafel te gaan zit ten. De steiger kan behouden blijven, mits er keiharde finan ciële toezeggingen gedaan wor den door derden, als bijdrage in de exploitatie en het onderhoud van de steiger. De gemeente is niet bereid deze kosten te dragen. Deze en volgende week zijn er weer een aantal vergaderingen van de vaste commissies van advies en bijstand. De verga deringen zijn openbaar en vin den plaats in het stadhuis, aanvang 19.30 uur. Bezoekers hebben spreekrecht. Hieron der vindt u een overzicht van de vergaderingen. woensdag 13 november: - ruimtelijke ordening en verkeer - welzijn, volksgezondheid, cultuur en accommodaties maandag 18 november: - stadsbeheer, openbare werken en milieu woensdag 20 november: - financiën - onderwijs De agenda's en stukken voor deze vergaderingen liggen ter inzage in de gemeentelijke in- formatiehoeken. begroting 1992 Op dinsdag 19 november aan staande vindt het eerste deel van de begrotingsbehandeling voor 1992 plaats. Deze begint om 19.00 in het stadhuis. De begrotingsbehandeling heeft een vervolg op vrijdag 22 november om 10.00 uur. Het welzijnsprogramma 1992 werd vorige week gepresen teerd. Bij de opstelling van het programma moest flink bezui nigd worden om de begroting sluitend te krijgen. Hierdoor vervalt de prijscompensatie bij een subsidie. Ook moest er een bedrag ingeleverd wor den, als aandeel van de sectie welzijn, volksgezondheid en cultuur om de gemeentebe groting van 1992 sluitend te krijgen. Gezien deze ontwikke lingen zal er volgend jaar een heroverweging van het beleid plaatsvinden. In 1993 moet er vanuit andere uitgangspunten gewerkt worden. Het welzijnsprogramma vormt een onderdeel van de gemeen telijke begroting voor 1992. In to taal is met welzijn een bedrag gemoeid van ruim f 11 miljoen. Dit bedrag is bestemd voor een groot aantal kleinere en grotere instellingen en verenigingen, voor gebouwen en aktiviteiten op het gebied van welzijn. Dat kan gaan om jongeren- en oude renwerk, om sociaal-cultureel werk of voorzieningen en aktivi teiten voor minderheden of vrou wenorganisaties. Maar ook cultuur, sport en recreatie vallen onder het welzijnsprogramma. In de afgelopen jaren en in de toekomst is er een geleidelijke trend merkbaar van een terug tredende overheid. Gebleken is dat niet alle maatschappelijke problemen via overheidssturing zijn op te lossen en pogingen daartoe brengen vaak hoge kosten met zich mee. In het wel zijnsprogramma 1992 wordt daarom een heroverweging van beleid aangekondigd voor 1993. Doelmatigheid en beheersing van de uitgaven spelen daarbij een grote rol. Eén van de dingen die in het welzijnsplan aangekondigd wordt, is dat de subsidie aan minderheden-organisaties een andere verdeling krijgt. Nu mag 50 procent van het budget aan gewend worden voor culture le/recreatieve aktiviteiten. In 1992 wordt dit percentage ver laagd naar 25 procent en in 1993 komen er geen subsidies meer voor deze aktiviteiten. Wel wordt Twee weken geleden reed de chemokar weer door Vlissingen. De opbrengst is minder dan de vorige ronde in september, maar het was dan ook nog maar een maand geleden dat de kar zijn ronde deed. Dit zijn de resultaten: 175 kilo batterijen 250 kilo medicijnen 350 kilo latex 147 kilo ontwikkelaar 1400 kilo verf 215 kilo lijm/hars/kit 80 kilo poetslappen 187 kilo spuitbussen 218 kilo oplos- en reinigings middelen 42 kilo bestrijdingsmiddelen 420 liter olie en vetten 15 kilo kwik/video en cassette banden 500 liter afgewerkte olie Er is dit jaar tot nu toe 40.500 kilo chemisch afval opgehaald in Vlissingen. Daarnaast kwam er nog 6700 liter afgewerkte olie en 1200 huishoudolie binnen. Ver geleken met voorgaande jaren is er nog steeds een stijging te zien: 1986 4.140 kilo 1987 11.151 kilo 1938 20.499 kilo 1989 26.674 kilo 1990 39.900 kilo 1991 tot en met oktober: 40.500 kilo en in december doet de chemo kar nog een keer z'n ronde! De chemokar komt nog 1 maal langs van 9 tot en met 13 decem ber. Op dezelfde dag waarop we kelijks het huisvuil wordt opgehaald. In de afvalwijzer van 1991 vindt u de precieze route met tijdschema van de chemo kar. Deze wordt ook gepubli ceerd op deze pagina "In den blauw geruiten kiel" op 4 de cember. de accommodatie gesubsi dieerd waar allochtonen elkaar kunnen ontmoeten en waar men zelf aktiviteiten kan organiseren. De vrijgekomen gelden worden gebruikt voor projecten in het ka der van educatie en werkgele genheid. Op het Welzijnsprogramma is in spraak mogelijk. Hieronder vol gen de belangrijke data voor belangstellenden: 18 november: voorlichtings avond in Bachten Reede aan de Vredehoflaan 42 om 20.00 uur; 26 november: sluitingsdatum voor schriftelijke reacties aan B en W; 6 december: verschijning en toe zending van het ontwerp- raadsvoorstel en inspraakschrift (reacties plus commentaar van B en W); 11 december: behandeling in de vergadering commissie welzijn; 19 december: behandeling in de gemeenteraad; Het welzijnsprogramma is voor f 3,75,- te koop bij de sectie com municatie in het stadhuis. Alleen inzage is ook mogelijk. Mevrouw J. van Dijk-Sturm houdt op woensdag 20 novem ber aanstaande een lezing over het functioneren van de Emancipatieraad en de raak vlakken die er zijn met een plaatselijke emancipatie adviescommissie. In haar voordracht zal zij ingaan op het belang van economische zelfstandigheid voor meisjes en vrouwen, het combineren van werk en gezin en het onderwerp meer vrouwen in politiek en openbaar bestuur. Mevrouw van Dijk is uitgenodigd door de Vlissingse emancipatie commissie. Zij is sinds mei 1988 lid van de Emancipatieraad. Daarnaast is zij fractievoorzitter van de VVD in de gemeenteraad van Middelburg en lid van het partijbestuur van de VVD. De bijeenkomst is openbaar. Heeft u belangstelling, dan bent u van harte welkom op woens dag 20 november om 20.00 uur in het stadhuis van Vlissingen. Gisteren presenteerden burge meester en wethouders het milieubeleidsplan 1992. Uit gangspunt van het plan is dat de veroorzakers van de milieu problemen die problemen uit eindelijk zelf moeten oplossen. "Een stap verder..." is de titel van het beleidsplan. Het is dan ook geen inventari satie van de bestaande taken, maar een overzicht van de ex tra inspanningen die de ge meente Vlissingen de komende jaren zal leveren ten behoeve van het milieu. In het milieubeleidsplan worden verschillende thema's behan deld die aansluiten op de the ma's in het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) en het NMP+. Het plan is immers de bijdrage van de gemeente Vlis singen aan het bereiken van de landelijke doelstellingen. De the ma's zijn: verandering van het klimaat, verzuring, vermesting, verspreiding, verwijdering en verstoring. De aktiviteiten van de gemeente zijn gericht op ver schillende doelgroepen en be leidsterreinen: bedrijven, ruimtelijke ordening/verkeer, bouwen, eigen bedrijven en par ticulieren/huishoudens. Hieron der worden enkele punten uit het plan kort aangestipt. Door verontreiniging van de lucht ontstaat verzuring. Gevol gen van de verzuring zijn onder andere schade aan bossen, hei de en andere gewassen. Het te rugdringen van de verzuring kan bereikt worden door energie besparingen. Dus minder auto gebruik en minder stoken. De gemeente wil onder andere komen met een vervoersplan' voor bedrijven. Bereikbaarheid per fiets of openbaar vervoer moet hierbij een grotere rol gaan spelen dan tot nu toe. In de toekomst zal in Vlissingen afval van bedrijven en particulie ren gescheiden worden ingeza meld. Voor de huishoudens betekent dit dat groente-, fruit-, en tuinafval in een minicontainer moeten worden aangeboden. Het restafval komt in een andere container. In het NMP worden al le gemeenten verplicht tot deze gescheiden afvalinzameling. Voor de inzameling van klein chemisch afval wordt de chemo- box ingevoerd. Dit is een plastic krat met kinderveilige sluiting waarin particulieren hun che misch afval kunnen bewaren en aanbieden. Ook bedrijven moe ten hun afval, waar mogelijk, ge scheiden aanbieden. Om het broeikaseffect te bestrij den wordt veel aandacht besteed aan het behoud en de creatie van groen. De voorwaar den zijn vastgelegd in een land schapsplan en een groenstruc tuurplan (resp. voor buiten en binnen de bebouwde kom). De plannen dienen als richtlijn en toetsingsnorm voor het beheer en onderhoud van het groen. Door bewustmaking en voorlich ting moet het beschadigen van bomen tijdens bouwwerkzaam heden zoveel mogelijk voorko men worden. Maar ook het be houd van groen elders in de wereld is belangrijk voor ons welzijn. Daarom moet tropisch hardhout selectief worden ge bruikt. Om bomen van particulieren te beschermen gaat een gemeen telijke kapverordening gelden. Ook wil de gemeente Vlissingen de aanplant van groen bij parti culieren bevorderen. Het thema verstoring heeft be trekking op geluid, stank, hinder en veiligheid. Een van de maat regelen is dat binnen afzienbare tijd alle horeca-inrichtingen on der de hinderwet worden ge bracht. Dit betekent dat alle cafés, restaurants, broodjesza ken enz. melding moeten doen van hun aktiviteiten en de alge mene regels en voorschriften moeten gaan naleven. Ze zullen voorzieningen moeten aanbren gen om geluidshinder en stank te voorkomen. Om alle doelstellingen te berei ken is het van belang dat er wordt samengewerkt. Samen werking tussen verschillende gemeenten maar ook tussen be drijven en de gemeente en tus sen bedrijven onderling. Door Straks zijn ook alle horeca- inrichtingen hinderwetplichtig (foto: Ruben Oreel) middel van overleg en integrale handhaving hoopt de gemeente Vlissingen weer een stap in de goede richting te doen en de'be lasting van het milieu in te dammen. Het Milieubeleidsplan "Een stap verder....." is verkrijgbaar bij de sectie communicatie in het stadhuis. Op het milieubeleidsplan 1992 is inspraak mogelijk. Tijdens de vergadering van de commissie openbare werken, stadsbeheer en milieu op 18 november a.s. wordt het plan ter kennisneming voorgelegd. Vervolgens kan er tot 1 januari 1992 schriftelijk ge reageerd worden door be langstellenden. Burgemeester en wethouders behandelen het beleidsplan en de reacties op 21 januari, waarna het ontwerp- raadsvoorstel en het inspraak schrift aan de reageerders wordt toegezonden. Op 17 februari 1992 is er weer een commissie vergadering waarbij de bezoekers spreek recht hebben. Uiteindelijk wordt het milieubeleidsplan op don derdag 27 februari 1992 in de openbare gemeenteraadsverga dering behandeld. Morgen, donderdag, vindt er een 'Nationale stafoefening' plaats, die uitgaat van een ongeval met de kerncentrale. Dat ongeval wordt steeds ernstiger van aard en uiteindelijk wordt het een nati onale ramp. Niet iets om in wer kelijkheid naar te verlangen natuurlijk, maar wel belangrijk om uit te testen of de procedures, die ontworpen zijn om de bestrij ding van zo'n ramp aan te pak ken, ook werken. De oefening start met een situa tie die zich beperkt tot de ge meente Borsele. Daar begint mijn collega uit Borsele met de aan pak vanuit het gemeentelijk be leidscentrum. In een later stadium wordt de bestrijding overgedragen aan het Regionaal Beleidsteam, waarin de burge meesters van de omringende ge meenten zitting hebben. Ook ik dus, vanuit mijn verantwoordelijk heid voor de zorg van de bijna 44.000 inwoners van onze ge meente. Uiteindelijk zal ook hier een over dracht van de bevoegdheden plaatsvinden en wel aan het Nati onaal Beleidsteam in Den Haag. Het zal u duidelijk zijn dat een dergelijke oefening de inzet vergt van allen die in een echte rampsi tuatie daarbij ook betrokken zou den zijn. Het gaat daarbij zowel om betrokkenen bij de gemeen ten, als bij de provincie en een hele reeks ministeries bij het rijk. In totaal zijn er een kleine 400 mensen direct betrokken; indirect ligt dat aantal wel boven de 1.000. Die voorgenomen oefening sluit mooi aan bij de situatie zoals we die vorige week voor de kust van onze gemeente beleefden. Ik doel op de lekgeraakte nafta- tanker. Er was daarbij naar mijn mening sprake van veel mis verstanden, vooral wanneer het gaat om de vraag over wat voor situatie we nu eigenlijk spreken. Ik wil hier nog eens benadrukken dat er sprake was van een onge val en geen ramp! Dat maakt nogal wat verschil, zeker over de vraag wie het op bepaalde mo menten voor het zeggen heeft. Zolang er sprake is van een on geval op het water doen de be trokken rijksdiensten, hulpverle ningsdiensten en ongevalbestrij- dingsorganisaties hun plicht. En wel onder verantwoordelijkheid van degenen die daarvoor ver antwoordelijk zijn. Natuurlijk moet er sprake zijn van coördina tiedaarover moeten goede af spraken bestaan. Maar de bur gemeester, die belast is met de openbare orde en veiligheid, kan en zal pas zijn verantwoordelijk heid nemen wanneer en sprake is van een acute of dreigende si tuatie voor de openbare orde of veiligheid. Dat was vorige week niet het geval. De klus kon veilig geklaard worden door de betrok ken diensten. Het rampenplan behoefde dan ook bij de gemeen te niet uit de kast te komen, hoe wel ik u kan verzekeren dat het uit voorzorg wel bij velen al op ta fel lag! Vanzelfsprekend leren we van zo'n situatie veel. Zoals ge bruikelijk zullen we de aanpak evalueren. En uit de conclusies zal iedereen lessen trekken voor een eventuele volgende situatie. Zondag 3 november herdachten we het feit dat onze geallieerde vrienden 47 jaar geleden onze stad bevrijdden van de Duitse overheersing. Een afvaardiging van het college van b. en w. be zocht een week eerder de lustrum-reünie van The King's Own Scottish Borderers, het Schotse regiment waarmee wij nog altijd contact hebben Het college van b. en w. heeft in middels een brief aan de Com missaris van de Koningin gericht met het verzoek een werkgroep in te stellen om de herdenking van 50 jaar bevrijding (in 1994) voor te bereiden. Voor velen van degenen die daadwerkelijk aan de bevrijding deelnamen zou dat wel eens de laatste keer kunnen zijn zo'n herdenking bij te wonen. Het is dan tevens de laatste kans hen bij zo'n openbare herdenking onze dank te betonen.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5