Als het super goedkoop moet zijn MULTI MEUBELDISCOUNT Wflterschapsboiid dog nooit io goedkoop -g» 895.- op op Tol 50% korting 1695.- Nu halve t prijzen op=op 495.- Nusuperlaag geprijsd IIN-ö-lilX Eenmalig P>: waterschap Walcheren Woensdag 13 november 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 25 GEZAMENLIJKE VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN, WAARIN OPGENOMEN DE INFORMATIE VAN UW WATERSCHAP zeeuwse Onbekend maakt onbemind Met ingang van deze editie zal dit blad een maandelijks terugkeren de rubriek bevatte met nieuws en gegevens over de waterschappen in Zeeland. Die rubriek heeft de naam 'Waterschappelijk' ge kregen. In het eerste deel treft u alge meen waterschapsnieuws aan van de Zeeuwse Waterschaps- bond (het overkoepelend orgaan van de zeven Zeeuwse water schappen), terwijl u in deel twee informatie kunt vinden over het waterschap in uw woongebied. Een oud Hollands gezegde is: on bekend maakt onbemind. Zoals alle gezegdes bevat ook deze een kern van waarheid. De water schappen in Zeeland streven naar een grotere bekendheid bij de Zeeuwse bevolking. Op deze wij ze trachten zij meer begrip te kweken voor de taken die zij moeten uitvoeren en voor de eisen die zij soms dienen te stellen. Waterschappen zijn overheidsor ganen die echt passen in de Zeeuwse situatie; al eeuwen zijn zij actief in Zeeland. Hierdoor hebben zij in belangrijke mate bij gedragen aan de vormgeving van het huidige Zeeland. Dat is wel bij velen bekend. Maar de wereld verandert, ook Zeeland en evenzo de water schappen. Sinds 1975 zijn de waterschappen niet alleen belast met het peilbeheer in de waterlo pen - dat zijn ze al eeuwen - maar ook met het kwaliteitsbeheer van deze afwateringswegen. Dat laatste betekent het schoon en zuiver houden van het oppervlak tewater. Dat is een belangrijke en omvangrijke taak geworden. Hoe het daarmee gaat zult u maandelijks in deze rubriek kun nen lezen. We houden u natuur lijk ook op de hoogte hoe het gaat met onze dijken, de vele ki lometers waterschapswegen en het gewone peilbeheer. Kopij genoeg! Ir. PJ. Gruijters, voorzitter Zeeuw se Waterschapsbond. Wat doet de Zeeuwse Waterschapsbond? De Zeeuwse Waterschapsbond (ZWB) is het bestuurlijk en be leidsmatig overlegorgaan van de zeven Zeeuwse waterschappen. In de relatie naar Rijk en Provincie vervult de ZWB een belangrijke functie. Op vergaderingen van de ZWB proberen afgevaardigde bestuur ders van de Zeeuwse water schappen afspraken te maken over gezamenlijk optrekken en optreden op het gebied van de zorg voor waterkeringen, water beheer (zowel kwalitatief als kwantitatief) en wegen. Indien er nieuwe ontwikkelingen, bijvoor beeld wetgeving op het gebied van waterzuivering, op de water schappen afkomen, vervult de ZWB een spilfunctie. Het wiel hoeft op deze wijze slechts één maal uitgevonden te worden. Door middel van stuwen kan het waterpeil gereguleerd worden. Jaarvergadering Zeeuwse Waterschapsbond 29 november 1991 Een van de belangrijkste gebeur tenissen van de Zeeuwse Water schapsbond is de jaarlijkse Algemene Vergadering. Niet al leen omdat zaken als financieel beheer, verkiezing van bestuursleden en dergelijke aan de orde komen, maar ook omdat de vergadering een bijeenkomst is van velen die zijn betrokken bij het functioneren van de Zeeuwse waterschappen. Het is een goede gelegenheid op informele wijze contacten te onderhouden en te leggen. Naast bestuurders en ambtena ren van de waterschappen treft men er provinciale bestuurders en ambtenaren, vertegenwoordi gers van gemeenten, landbouw organisaties, rijksinstellingen, waterschapsbonden uit andere provincies, de pers, enzovoorts. Ook mogen dikwijls afgevaardig den van Vlaamse waterschappen worden begroet. Dit jaar vindt de vergadering plaats op 29 november in het theater "Dorimare" te Domburg. De gebruikelijke agendapunten van huishoudelijke aard zullen wederom aan de orde komen. Traditioneel zal ook deze keer een spreker een inleiding verzorgen over een onderwerp dat op ruime belangstelling mag rekenen. Tot genoegen van het bestuur heeft de heer mr. dr. J.T. van den Berg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zich bereid ver klaard een lezing te houden over het onderwerp "Het waterschap als medeoverheid. De bestuurlijke positie van de waterschappen in het licht van de waterschaps wet". De heer Van den Berg is een deskundige op het gebied van het waterstaats- en water schapsrecht en heeft een belang rijke rol gespeeld bij de behandeling van de ontwerp- Waterschapswet door de Tweede Kamer. Daarom is met name hij in staat de consequenties van de mém Het Zeeuwse Waterschap is gewijd aan de belangen van de Zeeuwse waterschappen en offi cieel orgaan van de Zeeuwse Waterschapsbond. nieuwe wet voor de waterschap pen duidelijk aan te geven. Aan de jaarvergadering wordt elk jaar een excursie gekoppeld. De ze keer wordt de aandacht ge richt op enkele Middelburgse bedrijven die op enigerlei wijze met de waterschappen te maken hebben. Een bezoek zal worden gebracht aan Hercules N.V. (che mische producten), Herder B.V. (werktuigen voor berm- en sloot- onderhoud) en Meizon B.V. (betuinings- en beschoeiingsma teriaal). Daarnaast staat even eens een ontvangst door de Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers te Middel burg op het programma. De acti viteiten van deze dienst zijn immers ook voor de waterschap pen van belang. Het bestuur meent met het hier boven omschreven programma een interessante jaarvergadering te hebben georganiseerd. Vragen omtrent onderwer pen uit deze informatieru briek kunt u richten aan de Zeeuwse Waterschapsbond Postbus 179, 4330 AD Middelburg, Tel. 01180-15751 yuxietefproat^ Algemene vergadering 15 november De Algemene Vergadering van het waterschap Walcheren komt op vrijdag 15 november a.s. om 10.00 uur bijeen in het Polderhuis aan de Groenmarkt 10 te Middel burg. Aan de orde komt de be groting voor 1992. Verder bespreekt de vergadering onder meer het voorstel van het dage lijks bestuur om de onder houdsplicht van sloten te wijzigen. Waterschapsbegroting 1992 Het dagelijks bestuur stelt in deze begroting voor het dijkgeschot voor 1992 op f 142,— per ha. vast te stellen. Ten opzichte van 1991 betekent dat een stijging van f 16,— per ha. Oorzaken van deze sterke stijging van het tarief zijn voornamelijk gelegen in ver hoogde kapitaallasten als gevolg van enkele dure vervangingswer- ken aan de zeedijk Zuidwatering nabij Ritthem (ca. f 3 miljoen) en een hogere post ten behoeve van het onderhoud aan dijken en dui nen (totaal f 1 miljoen). Voorts blijkt uit de begroting dat het dagelijks bestuur zal voorstel len het tarief voor de verontreini gingsheffing voor 1992 vast te stellen op f 76,— per vervui lingseenheid (dit betekent f 228,— per gezin). In 1991 was dat f 68,—. Een toename van f 8,— per vervuilingseenheid. De belangrijkste oorzaak van deze stijging is toe te schrijven aan een stijging van de kapitaallasten als gevolg van het ingebruik ne men van de slibontwaterings installatie (kosten f 4 miljoen) bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie Walcheren te Ritthem. Wijziging onderhoudsplicht sloten Het dagelijks bestuur verzoekt de vergadering ermee akkoord te gaan dat het waterschap vanaf 1993, naast het onderhoud van watergangen en sprinken, tevens het zogenaamde groot onder houd van sloten op Walcheren gaat uitvoeren. Het groot onder houd omvat onder meer het del ven van de sloten. Dit groot onderhoud gebeurt thans nog door de zogenaamde aangelan den, dit zijn de eigenaren of ge bruikers van gronden gelegen aan de sloten. Voor het klein on- De begroting komt op 15 no vember aan bod in de Algemene vergadering derhoud van de sloten, waaron der onder meer wordt begrepen het schoonmaken en maaien van de bodem en het talud, blijft de aangeland verantwoordelijk. Naar de mening van het dagelijks bestuur garandeert het zelf uit voeren van groot onderhoud een minder wisselende kwaliteit van het delfwerk en een betere staat van onderhoud van de waterlo pen. Bovendien kan wat betreft werkwijze, methode en tijdstip van onderhoud een grotere effi ciëntie worden bereikt en kan be ter rekening worden gehouden met andere belangen, zoals wa terkwaliteit, natuur- en land- schapsbelangen. Een positief gevolg van het groot onderhoud door het waterschap is dat de er mee gemoeide kosten billijker, dat wil zeggen over alle betrok ken belanghebbenden, verdeeld kunnen gaan worden. De jaarlijkse kosten voor het uit voeren van het groot onderhoud van sloten worden door het wa terschap begroot op f 130.000,—, hetgeen neerkomt op een stijging van het geschot Voor 1993 met een bedrag van f 2,15 per ha. voor alle eige naren. Daartegenover staat dat de aangelanden het groot onder houd niet meer zelf hoeven doen. Als de Algemene Vergadering met het voorstel van het dage lijks bestuur instemt, dan zal het waterschap in 1993 met het groot onderhoud aanvangen. In een volgende editie van deze ru briek zullen wij vervolgens aan dacht schenken aan de feitelijke en praktische consequenties van de wijziging in de onderhoudssi- tuatie van waterlopen. Onderhoud strandhoofd 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Wal cheren. Voor meer informa tie kunt u terecht bij het Waterschap aan de Groen markt 10 in Middelburg. Tel. 01180-15751 VAN DE REE brilmode u leest het goed kunt u dit ook nog lezen? kom bij twijfel uw ogen eens gratis laten kontroleren. wij meten dan tevens uw oogdruk. Als het onderhoud van uw tuin niet uw sterk ste kant is... haal er dan een vakman bij. Bijvoorbeeld voor het vakkundig snoeien van uw tuin of voor een gehele winterbeurt. En natuurlijk voor een beter groen- milieu! En de kosten? Daar hoeft u ook niet te diep voor te spitten! LAAT 7 OVER AAN DE ERKENDE HOVENIER: HOVENIERSBEDRIJF W. de Smit en Zn Walcherseweg 258 Middelburg tel. 01180-13381 Tuinarchitectuur, tuinaanleg en onderhoud. --"r~rrrr,v .•sas* Modern wandmeubel 240 cm. breed, nu van 1495.- voor Eiken kast met massiel front nu van 3390.- Voor de halve pri|S 180 cm breed Een van onze superlage aanbiedingen Kleuren Nu eenmalig 3 Meeneem pms Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 10.00 uur tot 17.00 uur zaterdag 10.00 uur tot 16.00 uur Paasdijkstraat 10 Poortvliet 01662 - 2672 BADJASSEN DeVIijt Opril Grote markt 12 Goes 01100-3 37 96 Korte Delft 4 Middelburg 01180-3 38 30 St. Jacobspassage 13 Vlissingen 01184-1 44 63 j V t

de Vlissinger | 1991 | | pagina 25