Citroën ZX Auto Poppe Walcheren B.V VROUW EIM AUTO PZC WEEKBLADEN INHOUD Deze Autokrant Extra is stevig gevuld met nieuws en achter gronden uit de autowereld. Samenstelling en redaktie: A. de Buck, Auto-Poppe Wal cheren BV, P. Goedbloed, Autobedrijf Goedbloed, Th. Louisse, Louisse Auto BV J.A. Dijkwel, Dijkwel Vlissingen BV, J. Richter, Autobedrijf Van Fraassen. J. Cevaal, Toyota Cevaal en Auto- rama Walcheren Redactie: Tony Vos Eindredactie A. Hanneman. Informatie over advertenties: 01184-84000. Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen. Tweede jaargang, nummer 39 TOYOTA CAMRY Twee wekelijkse bijlage van De Faam/De Vlissinger HYUNDAI SONATA Sandwich In de wereld van de zakenau- to wordt vreemd genoeg on gegrond een aantal auto's die net geen vijftigduizend gul den kosten tot Oort-auto ge bombardeerd. Niemand kan eigenlijk zeggen waarom dit is. Het is echter wel een feit dat de zakelijke automobilist steeds meer een auto zoekt die veel biedt, maar een niet al te hoge aanschafprijs heeft, dit om de bijtelling in de hand te houden. Hyundai heeft in dit kader een troef in handen met de Sonata, een auto die zeker dankzij de re cente opfrissing wel eens hoog zou kunnen gaan scoren. Chauffeur Prestaties Subframe Power-stand Zakenklasse Michelle Woensdag 18 september 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER Gildeweg 22, 4383 NK Vlissingen. Tel. 0H 84-19610 De volgende trede In de jaren zestig en zeventig was Toyota be hoorlijk succesvol met zijn topmodel, de Crown. Vooral taxibedrijven wisten de enor me afmetingen en forse motoren zeer te waarderen. Een eeuwig leven bleek ook voor dit model niet weggelegd, alhoewel de Crown in het land van herkomst nog gretig aftrek vindt, werd de leidersrol aanvankelijk af gestaan aan de Cressida, die nog niet zo lang geleden het vaandel overdroeg aan de Camry. Het was echter voor Toyota hoog tijd met een nieuwe Camry op de markt te komen. We re den met de 3 liter V6 en 2.2 liter 4 cylinder. Dat de Camry een echte Toyota is, moge dui delijk zijn als we de vormgeving nader bekij ken. De vloeiende lijnen doen sterk denken aan de kleinere Carina en forse Lexus. Zeker in het geval van de complete V6 mogen we rustig van een mini-Lexus spreken. Toch zou den we het ontwerpteam even lichtjes op de vingers moeten tikken. De nieuwe Camry heeft alles wat een auto moet hebben, maar er is absoluut geen fantasie op losgelaten. Be rijders van vooral Zuideuropese grote auto's zullen alleen daarom al niet de overstap naar een Japanse topklasser maken. Maar hoe je ook 3ls autoliefhebber tegen zo'n model aan kijkt, het grote publiek wil nu eenmaal niet op vallen, zodat ook de nieuwe Camry een prima toekomst voorspeld kan worden. Een belangrijk punt van de Camry zijn de toe genomen afmetingen. De auto is in z'n geheel 23 centimeter langer, 6 centimeter breder, terwijl ook de spoorbreedte en wielbasis zijn toegenomen. De Camry valt dan ook in de klasse van de Opel Omega en Ford Scorpio. Uiteraard zijn de toegenomen buitenmaten ook in het interieur te merken, waar de achter passagiers over 4 centimeter meer beenruim te beschikken en de ruimte op schouderhoogte met 6 centimeter toenam. Over het ruimte-aanbod in de Camry kan dan ook nauwelijks worden geklaagd, al zal de hoofdruimte achterin voor lange mensen wat krap zijn. Voor de vormgeving van het interieur en het dashboard geldt eigenlijk hetzelfde als voor de carrosserie Uit de bekende koker komt het om de bestuurder heen gebogen dashboard, wat erg compleet is uitgevoerd. Heel grappig is dat de snelheidsmeter en toerenteller wor den geflankeerd door brandstof- en tempera tuurmeter die iets dieper zijn geplaatst. Het tweede leven De 4,68 meter lange Hyundai Sonata heeft het nog een beetje moeilijk om in het zakelijke segment te worden geaccepteerd. Natuurlijk wordt het kwaliteitsimago van het merk steeds verder bekend, terwijl de enorme interieur- en bagageruimte samen met de ui terst complete uitvoering 'nieuwkomers' over de streep moeten trekken. Het 1992-model is uiterlijk op een aantal pun ten gewijzigd, waarbij eigenlijk alleen het pro fiel van de auto behouden bleef. Het front is helemaal aangepast, waarbij de look van de Lantra verder is doorgevoerd. De auto heeft een kleine grille en ovale koplampen. Ook de motorkap moest hierdoor worden aangepast. Verder hoort bij een gewijzigd front natuurlijk een nieuwe bumper. De achterkant ging ook terug naar de tekentafel. Hier zijn het vooral de lichtunits die werden aangepakt. Een deel hiervan scharniert met de grote kofferklep omhoog. Natuurlijk vinden we ook achter een nieuwe bumper. De bumpers en be- schermstrips worden bij alle uitvoeringen in de carrosseriekleur gespoten. Kenners kunnen al aan de wieldoppen zien met welke uitvoe ring ze te maken hebben. Bij de basis GL heb ben de doppen acht kleine koelsleuven, terwijl dit aantal bij de GLS beperkt is tot drie. De zeer luxe CD-uitvoeringen beschikken over licht metalen velgen. Het interieur is één van de belangrijkste goede eigenschappen van de Sonata. In zijn prijs klasse is de auto namelijk ongekend groot. Het uitgebreide dashboard is nauwelijks ge wijzigd. De stoelen bieden een prima zit en hoofd- en beenruimte is er ook achterin meer dan voldoende. De Sonata is dan ook prima geschikt om met chauffeur te worden gere den. Uiteraard is de aankleding van het inte rieur volledig afhankelijk van het gekozen type. De basis GL heeft bijvoorbeeld al een elektrisch van binnenuit te openen koffer- en benzineklep, stuurbekrachtiging en een ver stelbare stuurkolom. Daarnaast vermeldt de prijslijst de GL E die bovendien is voorzien van getint glas, elektrisch bediende portierramen, centrale vergrendeling en een elektrische antenne. De GL E is ook als automaat te bestellen. Voorin vinden we een bekende 2 liter motor van 102 pk. De auto kan hiermee een top ha len van 170 km/u. Als basismotor is de 1.8 verdwenen, terwijl ook de 2.4 niet meer op het programma staat. Een nieuwe mogelijkheid is de 2 liter 16-klepper. Er wordt overigens vaak verteld dat Hyundai Mitsubishi-motoren gebruikt. Een woordvoerder van de importeur heeft ons echter verzekerd dat de Koreanen alleen teke ningen kopen en zelf verfijningen aanbrengen. De nieuwe 2 liter 16V heeft een gietstalen blok met twee in tegengestelde richting draai ende balansassen en een lichtmetalen cylin- derkop. Verder heeft de krachtbron een multipoint injectiesysteem en uiteraard een geregelde driewegkatalysator in het uitlaat systeem. De 4-pitter heeft bijzonder rustige loopeigenschappen. Vanwege een hoger ver mogen in vergelijking tot de gewone 2 liter, namelijk 130 pk, trekt de 16V sneller weg en maakt ie een top van 192 km/u mogelijk en dat bij een totaal wagengewicht van 1188 kg. Naast een soepel schakelende vijfbak kan de Sonata 16V ook met een viertraps automaat worden geleverd. Deze bak' heeft een zoge naamde normal- en powerstand. De nieuwe motor wordt alleen in combinatie met de GLS- uitgave geleverd, wat inhoudt dat onder ande re alle zaken uit GL E standaard zijn plus elek trisch verstelbare buitenspiegels en een stereo radio/cassettespeler gekoppeld aan vier spea kers. Daarnaast kan worden gekozen voor het CD-A pakket bestaande uit airconditioning, ABS en lichtmetalen velgen of het CD-S pak ket waarbij de airco wordt omgeruild voor een schuifdak. Tijdens onze korte kennismaking kwam de 16V motor als een gewillige krachtbron over. Er is voldoende pit voor vlotte tussenaccelera- ties op de snelweg, terwijl ook bij het stop licht een sprintje kan worden getrokken. Opvallend was de tegenwerking van de stuur bekrachtiging bij midden-snelheden. Als top-of-the-line heeft Hyundai de 3 liter V6 gehandhaafd. Technisch heeft deze fijne krachtbron weinig wijzigingen ondergaan. Er wordt een vermogen geleverd van 146 pk en daarmee komt de auto met de standaard gele verde automaat tot een top van 183 km/u. Het verschil in prestaties met de 16V is niet erg groot, maar het genot van de V6 moet voornamelijk worden gezocht in het aanmer kelijk grotere koppel bij een lager toerental. De 16V levert 166 Nm bij 6000 tr/min terwijl de V6 goed is voor 230 Nm bij 5000 tr/min. De Hyundai Sonata V6 wordt automatisch als GLS geleverd, waarbij ook de CD-S en CD-A pakketten mogelijk zijn. Bovendien kent de V6 als aantrekkelijke optie nog lederen bekleding met tevens een huidje over het stuurwiel. Deze veelheid aan mogelijkheden levert uitein delijk een prijslijst op die maar liefst twaalf verschillende uitvoeringen vermeldt. De 2.0i GL kost f 32.950,— en daarmee is de auto slechts een fractie duurder dan de meest complete Lantra. De GL E kost met zijn aan trekkelijke opties f 34.950,— met een vijfbak en f 37.950,— als automaat. De 2.0 16V is er als GLS vanaf f 39.950,—. Ook hier geldt een meerprijs voor de automaat van driedui zend gulden. De 3.0i GLS is er al vanaf f 47.950,— en daarmee is de Sonata de meest betaalbare V6 op de Nederlandse markt. De GLS-uitvoeringen zijn tegen beta ling van zesduizend gulden te voorzien van het CD-S pakket (schuifdak) en zevenduizend gulden van het CD-A pakket (Airco). Tot slot bedraagt de meerprijs voor lederen bekleding bij de V6 f 2.000,—. Deze bekleding is overi gens alleen in combinatie met één van de CD- pakketten te koop. Hyundai verwacht in 1992 tegen de duizend Sonata's volgens de nieuwe specificaties te gaan verkopen. Zou het merk nog meer naamsbekendheid hebben, dan moet tegen deze aantrekkelijke aanschafprijzen veel meer Sonata's af te zetten zijn. Maar wellicht veref fend dit model het pad voor zijn eventuele op volger. Hyundai heeft overigens plannen om over enige jaren ook in het segment van de Honda Legend en Lexus te gaan opereren. En ook voor zo'n soort auto moet de Sonata de weg vrij maken. Hierdoor krijg je een ruimtelijke werking. Een enorm belangrijk punt bij de Camry is het voorbeeldig lage geluidsniveau binnenin. Dit is het gevolg van een aantal maatregelen. Het tussenschot is gemaakt van het zogenaamde sandwich plaatstaal, wat ook bij de Lexus is gebruikt. Dit materiaal heeft een extreem ge luiddempende werking. Daarnaast maakt de gladde onderzijde, voorzien van een PVC-laag minder windgeluid. Een andere verbetering die vooral trillingen ondervangt, is het subframe waaraan de wie len zijn bevestigd en waarop de motor is ge monteerd. Bovendien zijn de motoren voorzien van balansassen. De oude Camry kende twee benzine varianten, een 2 liter en 2.5 liter V6 en een turbodiesel. Deze laatste komt voorlopig te vervallen en zal naar alle waarschijnlijkheid ook niet meer terug komen. Beide benzinemo toren zijn enorm opgewaardeerd. De Camry XL en GL worden voorzien van een 2.2 liter 4 cylindermotor met twee bovenliggende nok- kenassen, vier kleppen per cylinder en een elektronisch geregelde multipoint injectie. Hiermee is de auto goed voor een vermogen van 136 pk (100 kW) en een maximum koppel van 196 Nm. De enorme souplesse van de motor is te illustreren met het koppel van 185 Nm wat al bij 2400 tr/min beschikbaar is. De 2.2 liter is geen sportieve, maar vooral een soepele machine Met een totaalgewicht van minimaal 1312 kg komt de versie met handge- schakelde vijfbak op een top van 205 km/u. Daarnaast is er ook een viertraps automaat die het tot 195 km/u brencft. De acceleratie van 0 tot 100 wordt bereikt in 9,7 en 11,8 se conden. In de praktijk is de 2.2 inderdaad enorm stil. Vooral op hogere snelheden hoor je de motor eigenlijk niet meer. Helaas is het in een geval van een stille auto altijd zo, dat andere geluiden juist gaan opvallen. Bij de Camry is het de voorwielophanging die wat van zich laat horen, maar absoluut niet hin derlijk. De 2.5 liter V6 is vervangen door een 3 liter exemplaar, ook weer met 24-kleppen. Deze topmotorisatie is goed voor 188 pk (138 kW) en levert een prettig koppel van 255 Nm wat tussen 4400 en 5000 tr/min vrijwel gelijk blijft. Bij 2400 tr/min is altijd nog 230 Nm be schikbaar. De V6 wordt uitsluitend geleverd in combinatie met de uitstekende viertraps auto maat. De bak kent een powerstand en heeft een mogelijkheid de overdrive uit te schake len. De Camry V6 weegt 1462 kg en weet een top van 215 km/u te bereiken. De accele ratie van 0 tot 100 geschiedt in 9 seconden. De Camry-prijslijst vermeldt vier versies met de 2.2 motor en één V6. De basis 2.2i XL is al behoorlijk compleet met meegespoten bumpers, 195/70R14 banden, stuurbekrachti ging, getint glas, elektrisch bediende portier ruiten en centrale vergrendeling, een in hoogte verstelbare bestuurdersstoel en stuur wiel, toerenteller, gescheiden neerklapbare achterbankrugleuning en een radiovoorberei ding met antenne en vier speakers. Deze ui terst complete auto draagt een prijskaartje met daarop f 44.950,— en dat is bijzonder concurrerend. Wellicht zullen concurrenten voor een lager bedrag ook een grote auto bie den, maar dan in alle gevallen met een kalere uitrusting. De XLi kost als automaat f 3.800,— meer. De 2.2i GL verschilt alleen in specificaties door meegespoten, elektrisch bediende en verwarmde buitenspiegels, sportstoelen met velours bekleding, lederen stuurwiel en pookknop, hoogpolig tapijt in de kofferruimte en een elektrisch bediende an tenne. De Camry GL is er met vijfbak voor f 48.850,-. Met de V6 komt de Camry op een hoger plan. Naast de uitstekende en fluisterstille motor biedt de V6 GX een automaat, 205/65R15 banden, lichtmetalen velgen, ABS, meegespo ten deurgrepen, 4-spaaks stuur, HiQ stereo ra dio/cassette met RDS, cruise-control en airconditioning en dat alles voor f 71.750,—. Naast de behoorlijk complete standaarduitga- ves, zijn de Camrys af-fabriek nog van enkele extra's te voorzien zoals ABS, Airbag en auto maat voor de 2.2i XL en GL, schuif/kanteldak, spoiler en cruise control voor de GL en lederen bekleding voor de GX. De rij-eigenschappen zijn dik in orde. De voorwielaangedreven Cam ry reageert heel voorspelbaar. Wordt in een snel genomen bocht plots gas losgelaten dan wil de achterkant wat uitbreken, maar dan op een manier die snel te corrigeren is. De vering en schokdemping zijn goed afgesteld en zeker niet te slap. Toyota kan met recht zeggen dat ze met de Camry in het bezit zijn gekomen van een nieu we troef in de zakenklasse. Dit jaar zullen er nog zo'n 400 stuks aan de man worden ge bracht, terwijl Japan ons land voor zo'n 1000 auto's in 1992 heeft ingeschaald. De nieuwe Camry heeft fantastische kwaliteiten zoals de prima rij-eigenschappen, enorm lage geluids niveau en de zeer complete uitrusting. We kunnen eigenlijk alleen maar bezwaar maken tegen de fantasieloze vormgeving, wat eigen lijk alleen maar een handje vol liefhebbers zal opvallen. Eén van de twee mannen die zojuist nog in een diepgaand gesprek verwikkeld wa ren stoot zijn maat aan. „Hé, is dat niet dat nieuwe exemplaar, dat sinds kort op de markt is?" De Citroën ZX. „Dat lijkt me wel ja", dient de ander hem van repliek, „Het staat tenminste levensgroot op de zijkant "Citroën ZX, je voelt aan alles dat het goed zit". Vorige week hebben ze die geïntroduceerd". Inderdaad hebben we deze week een primeur te pakken, de nog maar pas uitgeko men Citroën ZX. Een pittig autootje van middelformaat. „Eigenaardige vorm", con cludeert één van de heren, „Het heeft niet echt veel weg van een Citroën". En inderdaad, de nieuwkomer is een beetje mengelmoes van verschillende types. Hoe wel de voorkant wel typisch de gelaatsuitdrukking van een Citroën heeft, doet de achterkant wat vreemd aan. De auto heeft een kort en afgerond achterwerk meege kregen. Kennelijk valt dat de mannen op. Dat wat het uiterlijk betreft. De rijcapaciteiten van de wagen zijn uitstekend. Soepel rijdend, schakelt soepel en ligt zeer goed op de weg. Als ik uit moet wijken voor een blad dat juist voor de auto van een boom valt, brengt mijn schrikreactie mijn tijdelijke ZX nauwelijks uit balans. Bijkomstigheden bij de auto zijn onder andere de automatische deurvergrendeling. Een leuk systeem dat helaas bij mrj altijd pas na een minuut moeizaam richten het gewenste effect geeft. Verder zijn ook de ramen automatisch te bedienen. Hopelijk weigeren deze knopjes nooit, want er is geen andere wijze om ze te sluiten. De nieuwe Citroën ZX valt in de prfsklasse van rond de f 30.000,-

de Vlissinger | 1991 | | pagina 19