Dorien: 'Toekomstplannen? Ik laat het maar op m e af|ome Nierstichting drijvende kracht achter 'lotgenotenzorg' Donornieren doen leven Donor Codicil NIERSTICHTING Jaarlijkse collecte t.b.v. nierpatiënt steeds belangrijker Hulp Nierstichting onmisbaar nationale collecte 22-28 september Wetenschappelijk onderzoek nierziekten Nier Stichting Nederland zuiver omdat 't moet V"\ Vraag een informatiefolder met donorcodicil aan bij de Postbus 2020 1400 DA Bussum Telefoon: 02159-15057 Voor algemene informatie over orgaan/weefseldonatie: 06-8212166 Woensdag 18 september 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Je bent 23 jaar, al veertien jaar nierpatiënt en je hebt in die veer tien jaar alle vormen van 'spoelen' en niertransplantatie aan den lijve ondervonden. Dat is het ge val bij Dorien. Toekomstplannen? 'Alle plannen die ik ooit gemaakt heb zijn door de omstandigheden doorkruist. Ik maak nu geen plannen meer... ik laat het maar op me afkomen.' Dorien is negen als ze acuut moet gaan spoelen. Ze is nooit ziek ge weest, plotseling is ze ernstig ziek. De diagnose: hemolytisch-ure- misch syndroom. Een niet zo vaak voorkomende aandoening, waarbij de kleine bloedvaten in de nieren verstopt raken door bloedstolsel- tjes. In sommige gevallen leidt dat tot het verlies van de nierfunctie. Ook bij Dorien. De enige oplossing is dialyse. Omdat haar nieren nauwelijks meer werken moet de levensbelangrijke taak die de nieren in het lichaam vervullen, het verwijderen van afval stoffen uit het bloed en het overtollig vocht uit het lichaam, kunstmatig gebeuren met dialyse-behandeling met behulp van de kunstnier. Driemaal per week gaat ze alleen met de taxi naar het Binnengast huis in Amsterdam om de behande ling met de kunstnier te ondergaan. Iedere behandeling duurt ongeveer vijf uur. Een kinderdialysecentrum is er nog niet. Tijdens de behandeling ligt ze tussen volwassen mede patiënten. 'Veel oude mensen, al thans in mijn ogen. Ik heb er toen maar een paar kinderen gezien.' Ze merkt daar overigens niet veel van, want tijdens het dialyseren voelt ze zich zo moe, dat ze alleen maar wil slapen. De dialysebehandeling betekent ook dat ze per week twee dagen niet op school is. Ze krijgt een taak mee om tijdens het dialyseren te maken en kan het lesprogramma op de lagere school wel bijhouden. Hoewel ze niet kan zeggen dat haar klasgenootjes haar apart behande len is er toch niet veel gelegenheid voor het maken van vriendjes en vriendinnetjes. In de pauze en na schooltijd is ze te moe om te spelen. Wat ze niet weet - ze stond daar ook helemaal niet bij stil, zegt ze nu - is dat haar ouders bezig zijn de moge lijkheden te onderzoeken om aan Dorien een nier af te staan. Haar moeder blijkt de meest geschikte donor. Samen worden ze in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen voor de familietransplantatie. Dorien is dan tien jaar. Drie jaar lang gaat daarna alles goed. Toen ik moest dialyseren had ik een streng vocht-, eiwit- en natriumbeperkt dieet. Mijn moeder deed haar best het me binnen de beperkte mogelijkheden naar de zin te maken, maar meestal gaf ik alles meteen weer over.' Na de transplantatie is er geen streng dieet meer en heeft ze ook trek in eten. En ook heel belangrijk... na schooltijd kan ze nog wat doen, kan ze met vriendjes en vriendin netjes optrekken. 'Het lijken zulke simpele dingen, maar ze zijn ontzettend belangrijk!' Maar het getob begint opnieuw. Afstotingsverschijnselen blijkt ach teraf. Een jaar later, vier jaar na de niertransplantatie, moet ze weer gaan dialyseren. Hoewel ze nog maar 15 jaar is, mag ze toch gaan spoelen in het Diatel in Amsterdam. Het kenmerkende van een diatel is, dat het niet in een ziekenhuis is en dat je alles wat je zelf aan je behandeling kunt doen zelf moet doen. 'In het diatel vroe gen ze zich af of ze die verantwoor delijkheid aan een 15-jarige konden toevertrouwen. Ik moest een paar keer de behandeling onder toezicht uitvoeren en toen mocht het.' Weer gaat ze drie keer per week naar Amsterdam voor de dialyse behandeling. Ook hier ligt ze tussen de volwassenen. In die tijd zit ze op de Havo. 'Die heb ik ook afgemaakt, maar veel contacten heb ik er niet aan over gehouden. Tijdens de lesuren ging je prettig om met je klasgenoten, maar omdat je er toch vaak niet bent vanwege de dialyse en ik 's avonds te vermoeid was om iets te ondernemen en bovendien op zaterdagmiddag onmiddellijk na schooltijd weer naar de dialyse moest, bleef ik toch buitenstaan der. Bovendien voelde ik me door het vele omgaan met volwassenen tijdens het dialyseren toch een stuk ouder dan mijn klasgenoten. Ik rea liseer me dat ik, omdat je toch inmiddels het een en ander hebt meegemaakt en omdat je veel met volwassenen hebt opgetrokken, 'volwassen' praat. Dat ik stilsta bij dingen waar leeftijdgenoten niet bij stil staan.' Na een jaar dialyse komt er tijdens het dialyseren het bericht dat er een donornier is. Ze moet direct naar het ziekenhuis. 'Ik schrok me wild. Ik had me er totaal niet op voorbereid.' De transplantatie is geen succes. De donornier is weliswaar goed, maar er zijn complicaties. Dorien voelt zich doodziek. Na twee dagen moet de nier weer worden verwij derd. Haar beenshunt (de vaste plaats waar voor iedere behandeling wordt aangeprikt om het bloed uit het lichaam door de kunstnier te laten stromen en het daarna weer terug in het lichaam te leiden) kan niet meer gebruikt worden. Omdat ze er tegenop ziet deze aansluiting in haar arm te krijgen wordt beslo ten te kiezen voor de andere vorm van dialyse-behandeling, de buik- vliesspoeling. 'Via een katheter in je buik wordt dan een spoelvloeistof (bij mij twee liter) in je buikholte gedaan. Door de samenstelling van deze vloei stof (veel glucose) worden de afval stoffen en het overtollige vocht via het buikvlies uit het lichaam verwij derd. De spoelvloeistof moet vier keer per dag door nieuwe worden vervangen. Dat doe ik nu bijna zesenhalf jaar.' Omdat haar moeder actief is bin nen de Nierpatiëntenvereniging LVD is Dorien ook betrokken bij de activiteiten van de Commissie Jeugdige Nierpatiënten van deze vereniging. De commissie organi seert praatavonden en -weekends voor gezinnen van jeugdige nier patiënten. 'Daar is een grote be hoefte aan. Ouders kunnen met elkaar in informele sfeer ervaringen en problemen uitwisselen. Broers en zussen kunnen hun ervaringen kwijt en natuurlijk de nierpatiënten zelf, getransplanteerden èn dialy- serenden. Voor de patiënten in de leeftijd tussen 20 en 30 is er een aparte werkgroep.' Op dit moment staat Dorien niet op de wachtlijst voor een niertrans plantatie. 'Ik heb nog steeds te kampen met een ontsteking. Ook zie ik er verschrikkelijk tegenop op de lange wachtlijst te moeten staan. Daar word je zo moedeloos van. Langs de ene kant moet je erop voorbereid zijn dat er ieder moment een oproep kan komen, maar aan de andere kant weet je niet hoe lang je moet wachten. Weken, maanden, jaren? Als er voldoende donornieren zou den zijn, zou je kunnen beslissen op het moment dat je aan een transplantatie toe bent. Nu moet je er mee bezig zijn terwijl je je er hele- Er zijn in Nederland verenigingen van patiënten die elkaar helpen de last van het leven wat lichter te maken. Voor nierpatiënten is er de Nier patiëntenvereniging LVD in Utrecht. De Nierpatiëntenvereniging LVD is een vereniging van en voor patiënten met een chronisch gestoorde nierfunctie en voor patiënten die een niertransplantatie hebben ondergaan. De vereniging richt zich ook op partners en ouders van genoemde nierpatiënten. Daarnaast is de Vereniging een ondersteunende organisatie voor zelfstandige regionale dialyseverenigingen. De activiteiten van de Nierpatiëntenvereniging LVD worden grotendeels financieel mogelijk gemaakt door de Nierstichting. Onze correspondent sprak met Hans Mak, de voorzitter van de Nierpatiëntenvereniging LVD. Als ik u zo zie, dan denk ik niet met een patiënt te maken te hebben. Gelukkig ziet u het goed. Maar toch, als u mij 20 jaar geleden had ontmoet, dan had u die vraag niet gesteld. Ik zag geel. De hele dag bonsde het in mijn hoofd van de te hoge bloeddruk. Ik had het be nauwd. Alleen als ik rechtop stond kon ik nog adem krijgen. En moe dat ik was. Gelukkig was er een plaats voor me aan de kunstnier. Twee en een half jaar ben ik 'gespoeld'. Veel tegen slagen. Maar in 1974 bracht trans plantatie redding. Als de Nierstich ting er niet was om dat allemaal te stimuleren. En als mijn broer niet zo lief was om mij één van zijn nieren af te staan, dan zat ik hier niet zo vrolijk. U mag dus lid zijn van de patiën tenvereniging om wat u hebt mee gemaakt? Ja. Ze zeggen wel eens: 'gedeelde smart is halve smart'. Daar zit veel wijsheid in. Wij zorgen in de vereni ging dat mensen met dezelfde geschiedenis elkaar kunnen ont moeten. Een goed verstaander heeft een half woord nodig om je te begrijpen. Dat begrip, dat luiste rend oor, dat willen wij in onze nier-, patiëntenvereniging organiseren. Hoe doet u dat dan? Niet iedere nierpatiënt ondergaat hetzelfde lot. Sommige mensen worden behandeld met de kunst nier in het ziekenhuis, anderen doen het thuis. Van sommige mensen wordt het bloed 'gewassen' in de kunstnier. Andere mensen 'wassen' hun bloed met behulp van vloeistof in de buik. Sommige nierpatiënten zijn nog niet aan de kunstnier toe, maar willen graag praten over hun dieet en hun leven en wat je moet doen om met die vreselijke vermoeidheid om te gaan. Andere nierpatiënten zijn getrans planteerd. ledereen denkt: 'nu is alles voorbij'. Dat is ook zo. Maar je moet wel weereen heel nieuw leven beginnen. De medicijnen vragen soms veel van je. Je wordt anders. Mensen kennen je niet meer terug. Het is net als iemand die uit een concentratiekamp of van de oorlog terug komt. Je moet kunnen praten met je makkers. Onze vereniging organiseert week einden en thema-middagen voor al die mensen die zo'n lot met elkaar delen. De Nierstichting geeft ons financieel een duwtje in de rug, maar we doen het zelf. Doet de vereniging ook wat voor de omgeving van de patiënt? Het is erg als een mens zich mach teloos voelt. Een van de ergste gevoelens van machteloosheid is dat van ouders met een ziek kind. Je wilt alles wel doen om je kind weer fit te zien, rennen en buiten spelen. Waar alle ouders van dro men. Dan overkomt het je dat je kind een nierziekte heeft. Het is lusteloos, het wordt automatisch ontzien, het is een komen en gaan en slepen naar de dokter en van de dokter naar het laboratorium. Dieet, steeds oppassen. En dan dat achterblijven in de groei. Want een kind met een nierziekte heeft zoveel energie nodig om te blijven leven dat er van groeien weinig komt. Dan het schoolverzuim. Het kind wordt een buitenbeentje. U kunt zich niet voorstellen wat er gebeurt als ouders elkaar ont moeten. Er is zoveel te bepraten. Onze vereniging organiseert week einden voor gezinnen waar één van de kinderen ernstig nierpatiënt is. Ook voor de broertjes en zusjes is er een programma, leder zinnig mens begrijpt wel waarom. Hoe gaat het nu met de mensen die samenleven met een nierpa tiënt? Die mensen hebben het erg zwaar. Dat is wel duidelijk. Kortgeleden hadden we een middag aan dit onderwerp gewijd. Er was een hoge opkomst. Je ziet dat de part ner meestal de patiënt ontziet. Je kruipt weg in de schaduw, want alle mensen vragen naar de patiënt. Wie vraaqt eens hoe het met jou gaat? U sprak over niertransplantatie. Hoe leeft dat in uw vereniging? Daar gaat het om. Wij maken ons sterk voor een goed antwoord op een welbegrepen vraag om hulp. De bestbegrepen vraag van vrijwel al onze leden, die nog niet getrans planteerd zijn is: een nieuwe nier. Wij vinden het vreselijk dat er zo'n dertienhonderdvijftig mensen soms al jaren wachten op een nier. Nederland is een achtergebleven gebied als het gaat om donoren, vergeleken bij ons omringende landen. Ziekenhuizen laten gelegen heden voorbijgaan. Daarom roepen we elke Nederlan der op om snel zo'n donorkaart of donorcodicil in te vullen en in het rijbewijs te stoppen. Zeg het ook tegen je naaste familie. Dan doe je tenminste wat. Een laatste onbescheiden vraag: draagt u zelf zo'n donorcodicil? Ja hoor. Het zit in mijn rijbewijs. Als mij iets overkomt zou ik het heerlijk vinden als andere mensen weer zouden kunnen zien dankzij het hoornvlies van mijn ogen. Ik zou ervan dromen dat een verkeers slachtoffer weer zonder pijn kan lopen dankzij mijn botten. Het mooiste wonder zou zijn als de nier die zorgt dat ik leef en werk en met mijn kleinzoontje mag spelen nóg eens een keer iemand het leven zou teruggeven. maal niet aan toe voelt. Met de buikvliesspoeling weet ik nu wat ik heb. Mijn buikvlies begint welis waar minder te werken, maar ik heb al twee transplantaties achter de rug. Als het met de buikspoeling niet meer gaat wil ik de mogelijk heid van toch nog een niertrans plantatie achter de hand hebben. Als ik maar zeker wist dat er dan een donornier voor me is Van 22 tot en met 28 september zijn zo'n 60.000 vrijwiligers aktief voor de Nationale Collecte van de Nier Stichting Nederland. De Nierstichting verricht al bijna 25 jaar baanbrekend werk voor alle nierpatiënten in Nederland en is o.a. actief voor niertransplantaties en voortzetting van het wetenschappelijk onderzoek. 'Daarom is iedere gift van groot belang', aldus de heer J. Alexander, direkteur van de collecterende Nier Stichting Nederland. 'Éénmaal per jaar - tijdens onze nationale collecteweek - doet de Nierstichting een beroep op alle Nederlanders voor een financiële bijdrage. Wij hopen dat men net als voorgaande jaren bereid is om het werk van de Nierstichting te steunen. Want het werk van de Nier stichting is belangrijk en moet door kunnen gaan', aldus de wervende woorden van de Nierstichting- direkteur Alexander. 'Uw bijdrage betekent hoop en hulp voor de dui zenden nierpatiënten die in ons land - vaak onder moeilijke om standigheden - leven, leder jaar komen er in Nederland honderden nieuwe chronische nierpatiënten bij. Ze zijn er in alle leeftijden en voor velen hangt hun leven af van een machine. Dat betekent twee tot drie maal per week naar het ziekenhuis om vier, vijf uur lang aan de kunst nier het bloed te laten zuiveren, en een streng dieet. Ze leven met de hoop op nieuwe wetenschappelijke ontwikkelingen, nieuwe behande lingsmethoden of... een niertrans plantatie.' De heer Alexander zegt ons: 'De Nierstichting zet zich nu bijna 25 jaar in voor de nierpatiënt. Bij de start in 1968 waren er bij lange na niet voldoende machines om elke chronische nierpatiënt het leven te redden. Die zijn er nu wel. Maar een patiënt heeft ook recht op een leefbaar leven. Mede door individuele hulp verlening tracht de Nierstichting dit te bevorderen. Verder moet het wetenschappelijk onderzoek dat door de Nierstichting wordt gesub sidieerd óók door kunnen gaan. Dit onderzoek is de enige weg om nier ziekten beter te kunnen behande len, of mogelijk te voorkomen'. Donor De Nierstichting gebruikt uw bij drage ook ter bevordering van de tranplantatie-mogelijkheden. Onder meer door bevordering van donorwerving in ziekenhuizen via training van het medisch personeel en ondersteuning van de transplan tatiecoördinatoren. Voor chroni sche nierpatiënten is zo'n niertrans plantatie van levensbelang. Vorig jaar ontvingen ruim 400 nierpatiën ten een nieuwe nier door transplan tatie. Dat moeten er méér worden. Dat kunnen er meer worden. Collecte De Nationale Collecteweek duurt van 22 tot 28 september. In deze dagen besteden radio en televisie ruim aandacht aan de Nierstich ting. Zo zendt de radio regelmatig collecte-oproepen uit. SOCUTERA besteedt vijf minuten zendtijd aan het goede werk van de Nierstich ting. Verder verschijnt er nog zes keer een kort filmpje ter ondersteu ning van de collecte. U kunt de Nierstichting steunen door uw gift in de collectebus te stoppen. Dat kan via intekenlijsten, de rammelbus of collectezakjes. Andere mogelijkheden zijn: een bijdrage storten op postre kening 388.000 of bankrekening 70.70.70.880. Van het totale wetenschappelijk onderzoek in Nederland op het terrein van nierziekten wordt het aandeel van de Nierstichting toch wel op zo'n 60% gesteld. In 1989 was deze bijdrage negen miljoen gulden, in 1990 bijna acht, en voor 1991 is een bedrag van tien miljoen gulden begroot. Bij een krimpende overheidsfinanciering is de betekenis van de Nierstichting voor de voortgang van het wetenschappelijk onderzoek steeds belangrijker geworden. Zeker is dat zonder hulp van de Nierstichting het wetenschappelijk onderzoek naar de behandeling en het voorkomen van nierziekten belangrijk minder ver gevorderd zou zijn. Voortzetting van het onderzoek is van essentieel belang. De Nierstichting hoopt dan ook dat zij in haar nationale collecteweek - van 22 t/m 28 september - weer met succes een beroep mag doen op de financiële steun van het Nederlandse volk. De Nierpatiëntenvereniging LVD is telefonisch bereikbaar op nr. 030-312807. Het adres is: Postbus 1564,3500 BN Utrecht. Wetenschappelijk onderzoek op het gebied van nierziekten heeft ge leid tot verbetering van de behan deling en het vroegtijdig opsporen van nierziekten. Uiteindelijk doel is te bereiken dat nierziekten zijn te voorkomen. Daar naast is van belang dat, als ze toch ontstaan, de ziekte zo snel mogelijk wordt opgespoord. Dan is van belang de achteruitgang van de nierfunctie zoveel mogelijk af te remmen. Wanneer de nierfunctie toch ver loren gegaan is, ligt de nadruk op kwalitatieve verbetering van de dialyse-behandeling en van de mogelijkheden van niertransplan tatie. Om deze doelstellingen te ver wezenlijken is wetenschappelijk onderzoek de enige mogelijkheid. Resultaten Het wetenschappelijk onderzoek in Nederland berust op een goede basis en neemt steeds een voor aanstaande plaats in. Hoewel er nog veel vragen zijn waarop een antwoord moet worden gezocht, zijn er toch in de afgelopen jaren heel wat resultaten geboekt. Enkele voorbeelden: - Inmiddels is het mogelijk bij be paalde erfelijke nieraandoenin gen vroegtijdig vast te stellen of iemand een bepaalde nieraan doening heeft overgeërfd of kan doorgeven aan zijn kinderen. - Inmiddels weten we dat met bepaalde medicamenten en dië ten de achteruitgang van een gestoorde nierfunctie in een aan tal gevallen kan worden afge remd. - Bij bepaalde nierziekten (bijv. de ziekte van Wegener), die vroeger bijna altijd tot dialyse-behande ling leidden, kunnen we door vroegtijdige diagnostiek vaak de niërfunctie redden en dialyse behandeling voorkomen. - Gebleken is dat door verhoogde bloeddruk effectief te behande len nieraandoeningen worden voorkomen. - Bij patiënten met suikerziekte, die in 40% van de gevallen leidt tot nieraandoeningen, kan het beloop van de aandoening wor den afgeremd met medicijnen. - Door het beschikbaar komen van EPO (erythropoëtine) als medicijn, is het mogelijk het bloedgehalte van dialysepatiën ten aanzienlijk te verbeteren. Hierdoor hebben zij minder last van bloedarmoede: het voort durende gevoel van moeheid bij bloedarmoede wordt hierdoor in belangrijke mate opgeheven en is dus een belangrijk winstpunt voor de conditie van de nier patiënt. - Door de ontwikkeling van de buikspoeling is een belangrijke uitbreiding van de dialyse-capa citeit mogelijk geworden. Bepaalde groepen patiënten die vroeger niet konden worden be handeld, kunnen nu wel worden behandeld. - De transplantatie-resultaten zijn de laatste jaren aanzienlijk ver beterd. Het slagingspercentage stijgt nog steeds. Dit onder meer door toepassing van nieuwe medicijnen die de afstoting tegengaan, maar ook doordat steeds nauwkeuriger bepaling van de weefselkenmer- ken mogelijk wordt, zodat donor organen steeds beter op de ont vanger kunnen worden afge stemd.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 17