ABDIJ Meer armslag voor staten Afgedankte koelkasten ponceIIÉzéiaisd provincie jSü zeeland Slagbomen op Oesterdam Miles Browning Band presenteert nieuwe CD ontwerp-provinciaal bodem saneringsprogramma 1992 ter inzage aanvraag ontwerp- vergunning hoechst Kerken open bij Kijk-op-de voor publiek -kerk-pad D.A.M.N. treedt op in De Piek Middelburgs Muziekfeest met Tiroler verrassing Vreemd aan de orde Hoe zit dat nou? Brieven IN REHOEP ('OM M ISSI KS Oude koelkasten niet meer op de schroothoop. Subsidie voor Blues-initiatieven in Bar American Tentoonstelling kindertekeningen in Zeeuwse Bibliotheek directie milieu en waterstaat directie milieu en waterstaat ÜWS Om snel op de actualiteit in te kunnen spelen is het noodzakelijk dat statenleden over een grotere vrijheid van optreden beschikken tij dens de vergaderingen van provinciale staten. Tot die conclusie komt een commissie van statenleden bestaande uit vertegenwoordigers van alle politieke partijen die in de staten gekozen zijn. Het debat in de statenvergade ring zou ook aan kwaliteit en le vendigheid moeten winnen. Om dit te bereiken heeft de com missie een aantal wijzigingen voorgesteld in het "reglement van orde" ofwel de manier van vergaderen en het opstellen van de agenda voor de vergadering. Als regel komt het het college van gedeputeerde staten met voor stellen waarover de statenleden, al of niet na een debat, besluiten nemen. Het was niet de gewoonte dat statenleden zelf met voorstellen kwamen. Dat was vreemd en eigenlijk niet aan de orde op die dag. Het kon wel maar dan moest een voor een statenlid tijdroven de procedure gestart worden. Eerr dergelijk voorstel heette dan ook "vreemd aan de orde van de dag". Die procedure is nu over boord. Een statenlid kan het initia tief nemen tot een voorstel, een initiatiefvoorstel dus. Hij of zij doet dat schriftelijk en zegt dat te gen de voorzitter, desnoods vlak voor de vergadering, het liefst een paar dagen van te voren. Als de vergadering begint zegt de voor zitter dat hij een initiatiefvoorstel heeft ontvangen. De statenleden besluiten dan of zij het voorstel in dezelfde vergadering behande len. Een vragenuurtje aan het begin van de vergadering is mogelijk als een statenlid daar om vraagt. Het college van gedeputeerde staten voert besluiten uit die door de staten genomen zijn. De gede puteerden zijn daar dagelijks mee bezig. Daarnaast ontwikkelen zij allerlei activiteiten als voorwerk voor besluitvorming in de staten en wordt er vanuit het college ge reageerd op ontwikkelingen in de actualiteit van alle dag. Statenle den kunnen daar vragen over heb ben, hetzij omdat ze gewoon meer willen weten hetzij omdat ze invloed uit willen oefenen op de gedachtenvorming in het college. Om die reden kan aan het begin van een statenvergadering een vragenuurtje worden ingelast als een statenlid daar vooraf om heeft gevraagd. Zo kunnen, buiten de agenda om, statenleden in discussie gaan met hun dagelijks bestuur. Vanzelfsprekend kan een lid van de staten ook schriftelijk informa tie vragen over zaken die niet op de agenda van de vergadering staan. Binnen acht dagen worden deze vragen door de voorzitter, dat is de commissaris van de ko ningin, doorgestuurd naar de overige statenleden. De vragensteller en de andere statenleden krijgen als regel bin nen een maand, zeg maar vóór de volgende vergadering, schrifte lijk antwoord. Mocht dat om de een of andere reden niet lukken binnen een maand dan krijgen de statenleden daarover bericht, binnen de eerder afgesproken termijn van een maand, met op gaaf van redenen. Soms worden brieven recht streeks aan de staten gericht. De ze brieven werden in het verleden als "ingekomen stukken" afge werkt met de opmerking dat het college de zaak kon afdoen en eventueel tezijnertijd met een ant woord naar de staten of een sta tencommissie zou komen. De afspraak is nu dat dergelijke brieven op de agenda komen te staan inclusief een reactie van het college. Natuurlijk is dit laat ste afhankelijk van het tijdstip waarop de brief is binnengeko men. De staten besluiten vervol gens of ze accoord gaan met deze reactie. De statenleden zullen in de verga dering van 27 september beslis sen of deze vernieuwingen in hun werkwijze doorgaan. M ,,V tréiïV, Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31679 Voor inzamelen en verwerken van afgedankte koelkasten wordt het komend jaar f 120.000,- uitgetrokken. Dat stellen gedeputeerde staten, het dagelijks bestuur van de provin cie, voor aan provinciale staten. Oude koelkasten zijn fikse mi lieuvervuilers. In de koelvloeistof en in het isolatieschuim zitten behoorlijke hoeveelheden chloorfluorkoolwaterstoffen, kortweg cfk's genoemd. Deze cfk's tasten de ozonlaag aan. Gedeputeerde staten vinden het belangrijk dat afgedankte koel kasten niet meer op de vuilnisbelt terecht komen, schadelijke stof fen verantwoord worden ver werkt en ander vrijkomend materiaal als aluminium, koper, staal, glas, kunststof en mag neetstrips opnieuw gebruikt kan worden. Op dit moment vindt veelal een beperkte verwerking van koel kasten plaats. Dat houdt in dat de cfk's uit het koelsysteem worden afgetapt. Volledige verwerking betekent dat ook het isolatie- schuim wordt ontdaan van cfk's en dat bruikbare andere materia len worden verwerkt voor her gebruik. Half volgend jaar zullen in de pro vincie Noord-Brabant twee ver werkingsinrichtingen klaar zijn. De oude koelkast kan daar op een milieu-veilige manier uit elkaar worden gehaald en verwerkt. Het ophalen van huisvuil, ook de afgedankte koelkast, gebeurd door gemeenten. Een aantal ge meenten heeft initiatieven geno men voor het aftappen van cfk's. Sommige gemeenten proberen volledige verwerking te realise ren. Dit is duurder dan uitsluitend aftappen. Financiële steun kan gemeenten stimuleren te kiezen voor volledige verwerking, is de redenering van gedeputeerde staten. Uit landelijke cijfers kan worden afgeleid dat in Zeeland ieder jaar zo'n 10.000 koelkasten en diep vriezers worden afgedankt. Als gemeenten er voor zorgen dat door hen ingezamelde koelkasten werden verwerkt in de nog op te richten verwerkrngsinrichting in Noord-Brabant, ontvangen zij daarvoor een subsidie van f 15,- per koelkast. Voor 1993 willen GS f 80.000,- uittrekken ofwel f 10,- per koel kast en in 1994 f 40.000,- wat overeenkomt met f 5,- per koel kast. Daarna moeten de kosten volledig worden gedragen door de gemeenten. Het college sluit niet uit dat voor het eind van 1994 er ook in Zeeland een verwer kingsbedrijf zal zijn. Zodra dat het geval is hoeven de gemeenten niet meer over de provinciegren zen te trekken met hun oude koel kasten. Of deze subsidie aan de gemeen ten doorgaat hangt af van provin ciale staten. Zij zullen in de statenvergadering van 27 sep tember 1991 een besluit nemen. Dinsdag 24 september behan delt een commissie uit gedepu teerde staten een bezwaarschrift van de Taxi Centrale Terneuzen bv. De provincie heeft de firma F.L Rijnberg Zn. te Terneuzen ver gunning verleend voor uitbreiding van het taxibedrijf. De Taxi Cen trale Terneuzen is van mening dat de firma Rijnberg niet aan de norm voor twee taxi's voldoet. De hoorzitting begint om 10.00 uur. Een inwoner van Nieuwerkerk en een inwoner van Hulst hebben bij de provincie een beroepschrift in- De commissie ziekenhuiszorg van de Raad voor de Volksge zondheid vergadert woensdag 25 september, aanvang 13.45 uur. De leden van de commissie gaan praten over samenwerking tussen verpleeghuizen en zieken huizen in Zeeland. De vergadering wordt gehouden in Magnolia, Magnolia 3 te Goes. De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de onder- qpHionH 7ij zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeente bestuur (Duiveland en Hulst) geen algemene bijstand te verlenen. De tweede kamer uit g.s. hoort de partijen dinsdag 24 septem ber, respectievelijk om 10.20 en 10.40 uur. Een inwoonster uit Middelburg heeft een beroepschrift inge diend ingevolge artikel 10a van de Woonwagenwet. De eerste ka mer uit gedeputeerde staten be handelt deze zaak 24 september om 11.00 uur. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. H wijsraad komt in vergadering bij een op 25 september, 14.00 uur. Gesproken wordt over de inventa risatie motorische remedial tea ching en over het voorontwerp plan jeugdhulpverlening Zeeland. De onderwijscommissie verga dert in het provinciehuis, Sint Pi- terstraat 42, Middelburg. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. De vergaderstukken, voorzover ont vangen, liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie. Abdij 9, Middelburg. Woensdag 18 september 1991 DE VLISSINGER I E De parallelweg van de weg over de Oesterdam tussen de Bergse- diepsluis en de damaanzet op Zuid-Beveland zal worden afgesloten voor autoverkeer. De afsluiting gebeurt met slagbomen en gaat in op 1 oktober 1991. (Brom)fietsers kunnen langs zogeheten sluizen de slagbomen passeren. Aan de verkeersonveilige situatie voor fietsers die worden gehin derd door snelrijdend autoverkeer wordt zo met ingang van deze da tum een eind gemaakt. Ook ont staat er dan meer rust in de langs die route gelegen slikken van het verdronken land van Reimers- waal, dat voor grote delen als staatsnatuurmonument is aan gewezen. Landbouwverkeer tussen Zuid- Beveland en Tholen moet moge lijk blijven. Geregelde gebruikers kunnen ontheffing krijgen en een kaartje om de slagbomen te ope nen. Incidenteel landbouwverkeer kan de slagbomen openen door ge bruik te maken van een praatpaal en vervolgens het intoetsen van een code. De politie zal streng optreden te gen misbruik. Voor recreatie op de Oesterdam blijft voldoende ruimte over op het damvak Tholense gat en in de buurt van de Bergsediepsluis. Daar zijn ook parkeerplaatsen aangelegd en aan de oostkant van de dam is het zogeheten recre atie-steunpunt Speelmansplaten beschikbaar. De slikken waren eerder verbo den gebied voor de pierenspit- ters. Nu is een spitplek aangewe zen ter hoogte van de Tarwe- plaat. Dat is op ongeveer een der de van de dam, gerekend vanaf de Zuid-Bevelandse kant. Het spit- gebied is bereikbaar vanaf de open blijvende parallelweg op het damvak Marollegat. Ontheffing ten behoeve van ge regeld landbouwverkeer en een kaartje om de slagbomen te ope nen kunnen aangevraagd worden bij de provincie Zeeland, directie milieu en waterstaat, postbus 165, 4330 AD Mid delburg. De Miles Browning Band presenteert vrijdag 20 september vanaf 21.30 uur zijn nieuwe CD in de Happy Buccaneer in V/is- singen met een live concert. De CD draagt de naam van het V/issingse horecabedrijf en bestaat uit zes nummers van eigen hand. Door de jaren heen heeft de Mi/es Browning Band een ei gen stijl ontwikkeld die wordt bepaald door componenten a/s rock, funk en blues. American Bar in Middelburg lar deert regelmatig biertappen met muzikale hoogstandjes. Ook deze week. Donderdag treedt er een beroemdheid op in de persoon van Samuel Eddy die blues en rock brengt en voor vrijdagavond heeft de muziek-uitspanning aan Plein 1940 een trip naar Terneu zen georganiseerd om er Emme- royt Blues te volgen. Samuel Eddy is een bluesrock- gigant van zuiver Ierse kwaliteit. Deze rasechte performer wordt voor talrijke bekende festivals als hoofdnummer gecontracteerd. Hij mengt zijn eigen muziek met invloeden van wereldtoppers zo als BB King, ZZ Top, Jimmi Hen- drix en Eric Clapton. Het concert van de Ier begint donderdag 19 september om 22 uur. Wie Emmeroyt Blues naar Ter neuzen wil volgen dient vrijdag de 20e om 19 uur bij American te zijn, alwaar een luxe touringcar klaarstaat. Op de boot naar Bres- kens kan brood worden gegeten en rond kwart voor negen arri veert het gezelschap in Terneu zen. Tot kwart over vier 's nachts gaat het feest daar (er is ook ker mis) door en met de boot van 5.20 uur gaat het gezelschap te rug. Bar-eigenaar Kees Petiet wijst er op dat op de boot ontbe ten kan worden. De Raad van Kerken Vlissingen houdt zaterdag 21 september een zogenaamd Kijk-op-de-kerk- pad; die dag staan twaalf kerkge bouwen in alle delen van de ge meente Vlissingen open voor informatie, meditatie en inspira tie. Het evenement begint om 10 uur. en de dag wordt afgesloten in de St Jacobskerk om 16.15 uur met de overhandiging van het rapport 'De arme kant van Vlis singen' door de plaatselijke werk groep Disk aan wethouder L.C. Poppe-de Looff en aan de secre taresse van de Raad van Kerken Vlissingen A.M. van Setten- Meijer. Het evenement, dat om 10 uur begint met het luiden van de kerkklokken, is vooral bedoeld om belangstellenden een indruk te geven van het winterprogram- ma waarbij tevens het betreffen de kerkgebouw kan worden bekeken; ook worden de activi teiten in het kader van het conci liair proces van gerechtigheid, vrede en heelheid van de schep ping gepresenteerd. De bedoeling is dat wie de kerken langs gaat een indruk kan krijgen van leven de geloofsgemeenschappen, die midden in de samenleving willen staan. In alle delen van de stad: Vlissingen-Oost, Ritthem, Oost- West-Souburg, de oude stad en de nieuwbouw staan kerkgebou wen open. Het podium van jongerencentrum De Piek in Vlissingen is za terdag 21 september vanaf 23 uur het decor voor een optreden van D.A.M.N. (Dont't Accept Mass Notion) uit Eindhoven met een veelbelovende Rap en Hip-Hop-act. Vanuit hun theatrale aanpak varieert het repertoire van hardcore tot mellow en van dance tot easy listening. In de St. Jacobskerk wordt om 16.30 uur ter afsluiting een avondgebed gehouden dat is voorbereid door de werkgroep oecumenisch avondgebed in sa menwerking met leden van de wijkgemeente. Een uitvoerig pro grammaboekje is in alle deel ne mende kerken verkrijgbaar op de dag zelf. In de voorgaande week is dat boekje verkrijgbaar bij de VVV, het wijkcentrum Open Hof en bij de boekhandels Gijsen in de Walstraat, Van der Hoeven in de Spuistraat en Huson in de Ka naalstraat. De verrassing die het Middelburgs Muziekfeest aanstaande za terdag in petto heeft blijkt te bestaan uit een echt Tiroler- spektakel. De orkesten die 's middags optreden hebben speci aal voor de taptoe 's avonds een programma ingestudeerd met aambeelden en boomzagen. Overigens zijn de kaarten voor de overdekte hoofdtribune voor een groot deel uitverkocht. De VVV in Middelburg heeft nog kaarten voor de andere tribunes. Reserveren, zo adviseert Pe ter Tollenaar van de organisatie, is aan te bevelen. Tot 14 oktober wordt in de Zeeuwse Bibliotheek een ten toonstelling gehouden met het thema 'De beleving van oorlog'. De tentoonstelling bestaat uit twee gedeelten. Eén gedeelte bestaat uit 'oude' tekeningen die 45 jaar geleden werden gemaakt door de toenmalige leerlingen van de Middelburgse openbare basisscholen De Arneburch en De Burch naar aanleiding van hun beleving van de Tweede Wereld oorlog. Het tweede gedeelte bestaat uit tekeningen die de hui dige leerlingen van dezelfde scholen maakten naar aanleiding van de Golfoorlog. De tentoonstelling is eerder te zien geweest in het Legermu seum in Delft. De 'oude' tekenin gen komen uit de collectie van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie (RIOD) in Am sterdam. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat vanaf 20 september tot en met 21 oktober 1991 het ontwerp-bodemsaneringsprogramma van de provincie Zeeland voor een ieder ter inzage ligt. Het programma is bestemd voor het jaar 1992. In het programma wordt aangegeven op welke locaties in 1992 onderzoek dan wel sane ring van de (mogelijk) vervuilde bodem is gepland. Voorts bevat het ontwerp-programma een stand van zaken van de onderzoeken en sane ringen op de overige (mogelijk) verontreinigde locaties. Het programma ligt ter inzage op: de Zeeuwse gemeentehuizen; de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg; de openbare bibliotheken in Axel. Burgh-Haamstede, Goes, Hulst, Oostburg, Sas van Gent, Terneuzen, Tholen, Vlissingen en Zierikzee. Het ontwerp-programma met de op het moment beschikbare rapporten ligt ter inzage op: de provincie Zeeland, directie I Milieu en Waterstaat, Groene Woud 1, 4330 AD Mid delburg; de gemeentehuizen, voor wat betreft de onderzoeken op die locaties die zijn gelegen op het grondgebied van deze gemeente. Van 20 september tot en met 21 oktober 1991 k^n door een ieder gemotiveerd schriftelijk bezwaren tegen het ontwerp-programma worden ingediend bij: Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Gedeputeerde Staten zullen het programma na 21 oktober vaststellen. Het programma zal daarna aan de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mileubeheer wor den toegezonden. Deze deelt zo spoedig mogelijk mee welke van de in het programma aangewezen gevallen voor sanering of onderzoek in aanmerking komen. Voorts bepaalt hij aan de hand van het programma de hoogte van de door hem in 1992 beschikbaar te stellen financiële middelen voor de uitvoering van de bodemsanering in Zeeland. Degenen die de beschikking willen krijgen over het ontwerp-programma kunnen daartoe contact opnemen met het bureau voorlichting van de provincie, Abdij 9 in Middelburg (tele foon 01180-31400). De kosten van het ontwerp-programma bedragen f 10,—. Middelburg, 12 september 1991 groene wouG 1, postbus 165, 4330 la middelburg, tel. 01180-31700 Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 20 augustus 1991 een vergunning inge volge de Hinderwet gevraagd voor het uitbreiden en wijzigen van een chemische fabriek aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Het betreft de bouw van een taak, bestemd voor fosforzuur, in het bestaande tankenpark, de bouw van een nieuw station voor het beladen van tankauto's en tankcontainers met fos forzuur en de bouw van een tweetal zogenaamde mengtanks om kleine partijen fosforzuur op verzendspecificatie te brengen. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 19 september 1991 tot en met 18 oktober 1991 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, het Groene Woud 1 te Mid delburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 18 oktober 1991 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Post bus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel de aanvraag, als tegen de ontwerp-vergunning en wel tot en met 18 oktober 1991. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 11 oktober 1991 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunning mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (tel. 01180-31984). Middelburg, 18 september 1991 groene woud 1, postbus 165, 4330 la middelburg, tel. 01180-31700 DE FAAM

de Vlissinger | 1991 | | pagina 11