UIT HET ZAKENHART SNSSS Combitax maakt ouderen mobieler Sommigen verwachten zo'n winkel niet in Zoutelande M istaxatie Kruiswoordraadsel Holland International promoot Caraïbisch gebied Dataflow Automatisering in Middelburg uitgebreid Sportkite-team Walcheren naar Worldcup in Engeland Modespecial 1991 Vlissingen rond herfst- en wintermode AN NET VAN DE KETTERIJ: QUILTEN IN PLAATS VAN BREIEN De vervoersvoorzieningen voor bejaarden en gehan dicapten zijn vaak niet toereikend. Zeker op het plat teland is dat een groot probleem. In sommige dorpen, zoals bijvoorbeeld Gapinge, komt zelfs al leen maar op donderdag, als er markt in Middelburg is, een bus. Veel mensen kunnen bovendien geen gebruik kunnen maken van het openbaar vervoer omdat zij simpelweg niet goed genoeg ter been zijn om naar de bushalte te lopen. Zij zijn dus vaak ge dwongen om zich tot vrienden of familieleden te wenden. Op 30 september start Combitax Walche ren, een samenwerkingsverband tussen enkele taxi bedrijven, op het eiland Walcheren 'Het project aanvullend vervoer' dat dit probleem uit de wereld moet helpen. Project Combitax Zelfstandigheid JONG ONDERNEMEND Steeds minder Vrouw/mannenwerk 26-53- 13- 54-57-27-59-2-24 I HARTGRONDIG Ad Hanneman Woensdag 11 september 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Ongeveer drie jaar geleden constateerde Jan Kuypers van de Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren deze be hoefte aan aangepast vervoer voor ouderen en gehandicap ten op het platteland. „Het probleem kan bijvoorbeeld zijn dat zij niet lang genoeg kun nen staan of te ver moeten lo pen naar de dichtst bijzijnde bushalte", stelde Kuyper vast. „Bovendien sluit het openbaar vervoer, als de mensen al in staat zijn om er gebruik van te maken, vaak niet aan op diver se activiteiten zoals een oude- rensoos of bijvoorbeeld een ziekenbezoek. Na het bezoek uur van het ziekenhuis is er dan geen bus meer die ze te rug kan brengen naar het dorp waar zij vandaan komen". Jan Kuyper stapte tenslotte met deze ondervindingen naar de heer Delfgaauw, provinciaal ou- derenconsulent van de Stichting Zeeland. Op provinciaal niveau was men al eerder geconfron teerd met dit vraagstuk, maar nooit was daar een concreet plan uit voortgekomen. Gebruik van de Combitax in V/issingen Besloten werd om zich bij enkele plaatselijke projecten elders in het land te gaan oriënteren. Daar heeft men zogezegd de basis ideeën en methoden afgekeken, maar desondanks is het Walcher- se project toch geheel uniek. „Het verschil met andere plaatse lijke initiatieven is namelijk dat in onze opzet veel organisaties in regionaal verband samenwer ken", zegt Martin Jones van de Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg (SWOM). „Enkele taxibe drijven, verenigd in Combitax, hebben contact gelegd met de drie SWO's in Walcheren en met de Walcherse gemeenten. Al de ze instellingen en bedrijven sa men vormen de projectgroep aanvullend vervoer. Het is een 'moeilijk huwelijk' geweest', geeft Martin Jones toe „Een ak koord tussen commerciële en niet-commerciële instellingen le vert nu éénmaal altijd problemen op, maar binnen een jaar zijn we toch met een goed plan voor de dag gekomen". Een ander onder scheid tussen de plaatselijke initi atieven en dit regionale project is dat hier gebruik wordt gemaakt van gecombineerd vervoer. Meer dere personen kunnen tegelijk naar de plaats van bestemming worden gebracht. In Combitax zijn vier taxibedrij ven verenigd, uit Middelburg, Vlissingen, Domburg en Koude- kerke Een spreiding over heel Walcheren dus. Vervoer buiten Walcheren is niet mogelijk, daar waar de grens van Walcheren ge trokken is stopt het werkgebied van Combitax. Alleen 65 plussers en gehandi capten kunnen van het aanvul lend vervoer gebruik maken. Bij de eerste rit krijgen de reizigers een persoonlijke 'aanvullend vervoer-pas' tegen betaling van f 10,-. Door het gecombineerd reizen blijft het tarief vrij laag. Voor een ritje binnen de stad be taalt de klant een bedrag van f 5,-. Gaat men buiten de stad dan worden het aantal zones betaald. Naast de taxibedrijven is het pro ject mogelijk gemaakt door de subsidies en financiële bijdragen van de Walcherse gemeenten, de Provincie Zeeland en het Natio nale Revalidatiefonds. „Met dit project worden de oude ren en gehandicapten mobieler en minder afhankelijk van familie of vrienden. Het bevordert zoge zegd hun zelfstandigheid, en ze kopen nu een product, dus hoe ven niet altijd dankbaarheid te to nen", besluit Jan Kuyper. In de maand september wordt er tij dens de informatiemarkt van Vol wassenen Educatie, onder andere aan de hand van dia's, ook aandacht besteed aan dit on derwerp. Met behulp van een speciale pro motiewagen: de Airmobiel, gaan de Holland International Reisbu- ro's aan de Langeviele 17 in Mid delburg en aan de Kreukelmarkt 2 in Goes, in samenwerking met Martinair Holland op woensdag 18 september het Caraibisch ge bied promoten. Van 10 tot 18 uur staat deze Air mobiel opgesteld op de Markt in Middelburg; er zullen voortdu rend videofilms van de 'tropi sche' bestemmingen, die Martinair de komende winter aandoet, worden vertoond. Los van de Martinair-promotie houden de reisburo's op vrijdag 27 september vanaf 19 uur een grote Caraibische promotie in de Stadsschouwburg in Middelburg. Het betreft een informatieve beurs waaraan verkeersbureaus, reisorganisaties en luchtvaart maatschappijen informatie geven over hun producten. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de genoemde twee reisbureaus en in de Airmo biel op 18 september. De Airmobiel van Martinair Holland staat op 18 september op de Markt in Middelburg. Het Mode Promotie Team Aliënne verzorgt de modeshow op 14 september in Vlissingen. Zaterdag 14 september organise ren elf modezaken in Vlissingen de zogenaamde Modespecial 1991 over de herfst- en winter mode op het terras van De Punt naast de St. Jacobskerk. De organisatie van de show is in handen van Mode Promotie Team Aliënne, ladyspeaker is Diana Zwier en het licht en geluid wordt verzorgd door Fix. Een en ander wordt gesponsord door De Drie Tonnetjes. De modeshows wor den zaterdag vijf maal gegeven: van 10.45 tot 11.30 uur, van 12 tot 12.45 uur, van 13.30 tot 14.45 uur, van 14.45 tot 15.30 uur en de finale is van 16.05 tot 17 uur. Aan de modeshow nemen de volgende zaken deel: Patachou met exclusieve damesmode, Hans Knuijt met mannenmode, Albert Paris met vrijetijdsmode, Bubbles met aparte damesmode, X-Ray met unlimited fashion sty le, Mabelis Design met exlusieve damesmode, Pantalon met vrije tijdsmode, Innocenti Mode met vrijetijdsmode voor de man, Zij nen mode met damesmode, Out siders met leermode en Steketee met vlotte damesmode Een doorkijkje in de uitbreiding van Dataflow Automatisering in Middelburg. wikkelingen op automatiserings gebied. In een demonstratieruimte is gelegen heid geschapen om gebruiksklaar opgestelde apparatuur te beproe ven waarbij men zelf bijvoorbeeld de verschillen in verwerkings snelheid van de systemen kan vasstellen. Tevens wordt in die ruimte aanschouwelijk gemaakt waarom bepaalde apparatuur in aanschaf duurder uitvalt en wat men voor die meerkosten in han den krijgt. De sinds 1984 in Middelburg ge vestigde onderneming Dataflow Automatisering is sinds 1989 ge vestigd in een kantorencomplex aan de Vrijlandstraat 33d en heeft daar sinds kort een uitbrei ding ondergaan met een extra verdieping. Op de vierde verdieping van het kantorencomplex is een zeer roy aal opgezette showroom inge richt waar kennis kan worden genomen van de nieuwste ont- 'T Middelburgs/Vlissingse Sport- kite Team Highlights zal op 14 en 15 september voor Nederland deelnemen aan de wereldkampi oenschappen Team-Kiting in Bristol. Het stuntvlieger- synchroonteam bestaat uit Mi- chiel. Marjan en Esra van Ame- rongen en Björn Frank. De deelname aan de Worldcup is een logisch gevolg van de over winningen tijdens open interna tionale kampioenschappen in het Franse Le Tourquet, Oostduinker- ke en De Haan in België en het behalen van de Nederlandse titel. Aan de wedstrijden om de World cup nemen teams deel uit de Ver- wioici I» vjiuüt'bfittsnnië, Nederland, Japan, Duitsland en België. Team-kiting is een uit Amerika overgewaaide sport. Tijdens het vliegeren staan de teamleden op armlengte van elkaar terwijl ieder lid afzonderlijk een ultramoderne sportvlieger bestuurt. Om de zo genaamde 'routine' geheel syn chroon te laten verlopen heeft ieder team een teamleider die met korte bevelen zowel de te vliegen figuur aangeeft als het moment waarop die figuur moet worden ingezet. Teamleider en trainer van Sportkite Team High lights is Michiel C. van Ameron- gen uit Middelburg. Bij 't Winkeltje van Jannetje in Zoutelande is al een flinke plaats ingeruimd voor het kerstfeest. Naast de stoffen voor klederdracht en breigarens ligt een uitgebreid assortiment quilt-stoffen om verwerkt te worden tot kerstversieringen. Ook worden met deze bonte stoffen kerstkaarten gemaakt. Annet van de Ketterij - „Ik heet eigenlijk Jannetje" - heeft met de quilt-stoffen precies in de roos geschoten. „De breigarens worden niet zo veel meer verkocht. In plaats daarvan maken de mensen veel meer zelf voor de huisversieringen". De 32-jarige Annet (Jannetje) van de Ketterij heeft het goed in Zoutelande. „Veel mensen zijn stomverbaasd als ze de winkel binnenkomen. Ze verwachten een dergelijk assortiment exclu sieve stoffen eigenlijk alleen in een stad. Zonder overdrijven kan ik zeggen dat m'n klanten uit heet Walcheren komen. Echte liefhebbers van het quilten ko men overal vandaan, zelfs uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Ze plak ken er dan meteen een gezellige dan aan vast. Ze lopen een eindje hier over het strand en drinken een kopje koffie". De onderneemster zit al dertien jaar in het handwerkvak. Ze be gon met klederdrachtstoffen, fournituren en breiwol. Kleder dracht en breiwol wordt steeds minder, daarvoor in de plaats kwamen quiltstoffen, een uit Amerika overgewaaid handwerk, waarmee van alles is te maken. Voor het quilten fabriceert ze thuis vaak basismateriaal, dat dan in een rolletje of pakje de klant wórdt aangeboden. Hoewel ze drie middagen per week dicht is, eist de zaak latente aandacht. „Dat is inderdaad wel eens een winkel dan vragen ze of dat wel goed gaat. Sta ik zelf in de winkel dan vragen de mensen zich af hoe het met de kinderen gaat". Ondanks de kritieken en tegen werkingen loopt het in het gezin Van de Ketterij op rolletjes. „Mijn man werkt op de Schelde en m'n kinderen worden goed opgevan gen als ik moet werken. Binnen het huishouden hebben mijn man en ik een prima verdeling ge maakt, iedereen heeft z'n taken. En m'n zaak blijf ik houden", probleem als je zoals ik ook nog echtegenote en moeder van twee kinderen bent. Als je er over nadenkt kan het niet, maar het is een passie, een hobby, dus geef ik het nooit op". Daarnaast heeft niet iedereen begrip voor de com binatie. Jannetje van de Ketterij: „Je kent de slogan 'vrouw ge zocht voor mannenwerk'. Ik denk dat ik door te ondernemen min of meer mannenwerk doe Regel matig krijg ik echter daarvoor een trap van de maatschappij. Neem nou de schoolvakenties. De meeste mannelijk ondernemers die buiten de de schoolvakantie een week of twee weg willen, krijgen daar alle medewerking voor. Als vrouw krijg je dat niet zomaar voor elkaar. Ook de men sen reageren afwijzend. Neem ik bijvoorbeeld een hulp voor de Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? HORIZONTAAL; 1 trouweloze handeling; 6 specerij; 12 eminentie; 13 boom; 15 gegraven diepte; 16 bijwoord; 17 register; 19 deel v.e. altaar; 22 korte aanval; 23 koraaleiland; 25 stad in België; 26 vijand schap; 27 rivier in Afrika; 29 soort vernis; 30 schildersbenodigdheid; 31 lidwoord; 32 verbod; 34 dier; 36 chem. symbool; 37 herdenkings feest; 38 appelsoort; 40 fijn weefsel; 41 lekkernij; 43 vertrek; 46 muziekinstrument; 49 verbrandingsrest; 51 vroegere heerser; 52 rivier in Spanje; 53 naar onze mening; 54 gelaatskleur; 56 voorzetsel; 58 Am. gouden munt; 60 denkbeeld; 61 chem. element; 63 orgaan; 64 café; 65 strooien hoed; 67 gewricht; 68 voorvoegsel; 69 manne tjesbij; 70 onbezonnen; 72 chem. symbool; 73 verkeersplein; 74 telwoord. v VERTIKAAL; 1 galerij; 2 ontroering; 3 muzieknoot; 4 houding; 5 stad in Duitsland; 7 niet gesloten; 8 goedzak; 9 motorraces; 10 persbu reau; 11 aantal; 14 schaapkameel; 18 dik en plomp; 20 bewijs aan een couponblad; 21 drinkgerei; 22 waterblaasje; 24 effen oosterse zijde; 26 kalmeringsmiddel; 28 overschot; 30 slingeruurwerk; 33 voorzetsel; 35 pers. vnw.; 37 schrede; 39 voorzetsel; 42 stad in Polen; 44 geloof; 45 gebak; 46 org. zuur; 47 den lezer heil; 48 pl. in Gelder land; 50 stad in Spanje; 53 olievet; 55 Europeaan; 57 stad in Frank rijk; 59 doordringende kreet; 61 inborst; 62 ongaarne; 65 Engels eiland; 66 insekt; 69 muzieknoot; 71 mil. rang. Oplossing van puzzelkrant 4/9 HORIZONTAAL: 2 merkwaardig; 12 oh; 14 boog; 15 raad; 16 KO; 17een; 19 MP. 21 p a.; 22 nor; 23 sloop; 25 lab.; 27 Deens, 29 slop; 30 varen; 32 nota; 33 oer; 34 pistool; 36 neg; 37 NB; 38 Leo; 39 tel; 41 re; 42 azolla; 43 kalief; 44 la; 45 lui; 47 rijp; 48 es; 50 ork; 52 wederik; 55 pin; 56 Edam; 58 rebus; 59 auto; 60 Minsk; 62 nek; 63 vuist; 64 pet; 65 ik; 67 d.i., 68 neo; 69 Ir.; 70 terp; 72 bier; 74II.; 75 stroopwafel. VERTIKAAL: 1 moesson; 3eb; 4 romp; 5 kop; 6 w.g.. 7 ar; 8 rap; 9 daad; 10 id.; 11 corsage; 13 hellebaardier; 16 kon terfeitsel: 18 Noor; 20 partij; 22 neon; 24 op; 25 las; 26 beo; 28 en; 30 violier; 31 notaris; 34 peluw; 35 lelijk; 38 lol; 40 lip, 44 loempia; 46 rebel; 49 snotolf, 51 kant; 53 den; 54 ruk; 55 puin; 57 ms.; 59 au; 61 kier; 63 vief; 66 KRO; 67 dia; 70 TT; 71 Po; 72 BW; 73 re. Winwoord: SEKWESTRATIE Jannetje van de Ketterij: Als vrouw krijg je het moeilijk voor elkaar om met je kinderen buiten de schoolvakanties weg te gaan'. Die man was woedend. Dat zag je meteen. Hij keek rond met een blik van: 'Wie wat tegen me durft te zeggen, kan meteen een muilpeer krijgen'. Bij z'n eerste borrel bleef hij staan, bij z'n tweede ging hij zit ten, bij z'n vierde trok hij z'n colbert recht en toen hij het zo veelste gevulde kelkje achterover had geslagen keek hij zowaar ontspannen rond. „Het is een kolerezooi in die dorpen", braakte hij er met een beschaafde tongval uit. En wij, de andere cafébezoekers, wil den na die onthulling wel eens weten wat die man bedoelde. „Gepakt door de ambtenarij", meldde hij kordaat. Wij keken el kaar aan. Dat was vuurwerk en daar heeft een stil doorde weeks café behoefte aan. Nu de grootste hap toeristen weg is, is het rustiger, maar ook saaier op ons eiland. Die man, Adri bleek hij te heten, bleef even stil en trok z'n col bertje uit omdat het nog warm was in het café van de zon die dag. Hij had z'n huis verkocht, zei'ie. Althans op een voorlopig koopcontract met allerlei ontbindende voorwaarden zoals 'mits gemeentegarantie wordt verkregen'. En toen was 's mor gens vroeg rond acht uur een ambtenaar van de gemeente Borssele gekomen om zijn huis te taxeren voor de aangevraag de gemeentegarantie voor de nieuwe eigenaren. Die ambte naar had hem uit z'n slaap gewekt, stond ineens heel brutaal in z'n keuken, had zich niet eens aangemeld. Die ambtenaar was hooguit drie minuten rondgelopen en had toen bepaald dat het huis veel minder waard was dan de prijs waarvoor hij het had verkocht. En dat terwijl vorige taxateurs de waarde van het huis veel hoger hadden ingeschat, zodat Adri zonder zich te schamen voor de overeengekomen prijs als een nette burger naar de notaris had gewild. Zijn nieuwe huis had hij al zo goed als zeker op Walcheren geregeld. Daar zat hij dan, he vig verongelijkt, en bestelde nog een borrel. De medebezoekers verzonnen allerlei afkeurende woorden. Een schande, vonden ze het allemaal. En omdat er geen amb tenaren in het café zaten werden die onderwerp van gesprek. Ook moppen, waaraan ik een hekel heb, werden getapt over de werkwijze van de overheidsslaven. Met sluitingstijd hebben we Adri mee naar huis genomen. Hij heeft bij een kop koffie, die ik bij wijze van uitzondering zelf zette, m'n vrouw moest er 's morgens vroeg uit, over z'n leven verteld. Ik zag in dat hij een groot incasseringsvermogen moest hebben ontwikkeld. Maar tegen de macht van de overheid, van één enkele ambte naar die - zo bleek later - ook nog handel probeerde te drijven - „Hij wilde m'n fiets voor een paar gulden meenemen" - was ook hij niet bestand. Dorpse mentaliteit? Of zou die taxatie-ambtenaar de waarde van het huis hoger hebben ingeschat als hij gewoon die fiets had mogen meenemen?

de Vlissinger | 1991 | | pagina 9