informatiepagina van de gemeente vlissingen D O l Vernieuwing Koudekerkseweg bij ziekenhuis Open Monumentendag in Vlissingen en Middelburg Voortgangsrapportage Emancipatie-werkplan in commissies Internationale samenwerking IZo wordt het! i Tijdelijk omleiden verkeer en verplaatsen bushaltes \Monumentf.m _^sAe^_ redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Werkzaamheden Omleidingen De werkzaamheden duren tot 1 december as. Tot die tijd is het gedeelte van de Koude kerkseweg bij het ziekenhuis - inclusief de kruisingen met de Hogeweg, de Vrijdomweg, de Sottegemstraat en de Prins Bernhardlaan - voor verkeer afgesloten. Bushaltes Sociale onveiligheid Bevolkingsonderzoek Positieve actie Zelfverdediging voor meisjes Voorlichting over trouwen Commissies Besluit abri Badhuisstraat aangehouden De geopende monumenten Rondleidingen Brochure Monumentenbus Eenmalige lekkernij Beleidsnotitie "van stedeling tot wereldburger' Slotconclusie Inspraak Nieuwe samenstelling commissies Even bijpraten met wethouder De Keijzer Commissies vergaderen dorpsplan Ritthem derde sporthal naar school herinrichtingen in kernwinkelgebied Woensdag 11 september 1991 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Nu de bouw van het nieuwe streekziekenhuis Walcheren aan de Koudekerkseweg vor dert, gaat de gemeente de toe- leidende weg vernieuwen om het ziekenhuis goed bereik baar te maken. De werkzaam heden starten aanstaande maandag 16 september. Er wordt gewerkt op het deel van de Koudekerkseweg ter hoog te van het ziekenhuis. Dit weg gedeelte wordt in verband met de werkzaamheden tijdelijk af gezien meer naar links). De Kou dekerkseweg krijgt ter hoogte van het ziekenhuis gescheiden rijbanen om in- en uitrijdend ver keer bij het ziekenhuis en het doorgaand verkeer op de Koude kerkseweg vlot en tegelijkertijd mogelijk te maken. Bij de bus halte bij het ziekenhuis komen een voetgangers- en een fiets- oversteekplaats op de Koude kerkseweg. Onderdeel van de werkzaamheden vormt ook het afsluiten van de Vrijdomweg gesloten, ongeveer tot 1 de cember. Dat heeft de komende tijd aanzienlijke gevolgen voor het verkeer... Het ziekenhuis krijgt nieuwe in- en uitritten, zowel voor de ambu lances als voor de bezoekers. Dat is nodig omdat de hoofdin gang van het ziekenhuis op een andere plaats komt dan de huidi ge (vanaf de Koudekerkseweg (foto: Ruben Oreel) voor autoverkeer. Dat is nodig omdat door de gescheiden rijba nen en de noodzakelijke voor- sorteerstrook voor de ambulance op de Koudekerkse weg er onvoldoende opstelruim te voor een afslaande auto vanuit de Vrijdomweg ontstaat. DeVrijdomweg wordt ter hoogte van de Koudekerkseweg voor auto's een doodlopende straat. Er komt daar een keerkom voor auto's. Voor fietsers blijft het wel mogelijk de Vrijdomweg in- en uit-te rijden. De omleidingen worden met borden aangegeven. Automo bilisten en bezoekers van het ziekenhuis worden geleid via President Rooseveltlaan en Bonedijkestraat. Gedurende de werkzaamheden zijn de bushaltes tijdelijk elders. De bushaltes bij het ziekenhuis worden tijdelijk geplaatst in de Bonedijkestraat. De bushaltes bij Ter Reede worden tijdelijk ge plaatst in de Vredehoflaan (Bachtenreede). De bus zal na melijk, in plaats van over de Kou dekerkseweg, tijdelijk rijden via Vredehoflaan, Vrijdomweg, Juli- analaan, Prins Bernhardlaan en Sottegemstraat (de bus mag wel de kruising Koudekerkse- weg/Sottegemstraat passeren). De werkzaamheden worden uitgevoerd door een aanne mersbedrijf in opdracht van de gemeente. De omwonenden van het ziekenhuis en van de Koudekerkseweg hebben van de gemeente een brief over de werkzaamheden ontvangen. Alle vaste commissies van ad vies en bijstand van deze maand adviseren over een voorstel van burgemeester en wethouders om de Voort gangsrapportage Emancipa tie-werkplan 1990-1991 vast te stellen. De voortgangsrapportage van het werkplan is inmiddels "in de inspraak" geweest. De reactie van de emancipatie commissie is daarin verwerkt. De voortgangsrapportage is een uitvloeisel van het in de cember 1989 vastgestelde werkplan. In de voortgangsrapportage geeft het college vele actiepun ten en de stand van zaken op verschillende terreinen: perso neelsbeleid, onderwijs en vor ming, volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, voorlich ting, inspraak en openbaar bestuur, gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverle ning, kinderopvang, sport, spe cifiek beleid en organisatie van het emancipatiebeleid. Hieron der volgen enkele voorbeelden. Het werkplan geeft aan dat groenvoorzieningen langs ver bindingsroutes voor voetgan gers en fietsers die bijdragen aan de het gevoel van onveilig heid aangepast moeten worden, tenzij er een andere route bin nen redelijke afstand aanwezig is. In dit kader is inmiddels het voetpad langs de Noordbeekse- weg "visueel" verbeterd. Ook langs het Baskensburgpad is de beplanting tussen rijwiel- en voetpad teruggebracht tot 1 me ter hoogte. In de toekomst zullen binnen het normale onder- houdsprogramma opnieuw en kele situaties worden veranderd, zodat het daar sociaal veiliger wordt. Ook met de verlichting wordt nadrukkelijk rekening ge houden. Eens in de drie jaar worden vrouwen in de leeftijd tussen 35 en 54 uitgenodigd voor een on derzoek naar baarmoederhals kanker bij hun eigen huisarts. De vrouwen waarom het gaat krij gen een brief van de wethouder volksgezondheid en een folder over het bevolkingsonderzoek. Volgens de voortgangsrapporta ge is de respons vanuit Vlissih- gen laag (minder dan 30%). Er is inmiddels een marketingon- derzoek opgestart om te kijken hoe de doelgroep beter bena derd kan worden. Het positieve actieplan van de gemeente Vlissingen voor vrou wen is in afronding. Het actie plan is een samenhangend geheel van maatregelen om de positie van vrouwen in de ar beidsorganisatie te verbeteren: instroom, doorstroom en voorko ming van uitstroom. De gemeen te Vlissingen heeft daarbij een voorbeeldfunctie en streeft er naar het personeelsbestand van de gemeente een afspiegeling te laten zijn van de Vlissingse be roepsbevolking. In het werkplan is opgenomen dat docenten lichamelijke op voeding nascholing moeten krij gen over zelfverdediging voor 14-15 jarige meisjes. De voort gangsrapportage vermeldt dat deze cursus plaatsvindt. Er wordt nu onderzocht of een in Tilburg ontwikkeld project voor 10-12 jarige meisjes ook in Vlis singen kan worden gestart. Er is dit voorjaar een folder ver schenen over "trouwen". Vanuit de raadscommissie welzijn is er om verzocht. Hierin wordt feitelij ke informatie gegeven over het huwelijk en de gevolgen ervan. Er wordt ook kort ingegaan op het gemeentelijk emancipatiebe leid en het belang van economi sche zelfstandigheid. De voortgangsrapportage komt in alle vaste commissies van advies en bijstand aan de orde en de raad beslist in zijn vergadering van 26 september definitief over het voorstel. Exemplaren van de voort gangsrapportage zijn voor be langstellenden verkrijgbaar bij mevrouw J. Kelholt van de sec tie welzijn, volksgezondheid en cultuur, kamer 021 in het stadhuis, telefoon: 87268. Vorige week donderdag behan delde de gemeenteraad een voorstel van burgemeester en wethouders om diverse abri's te plaatsen. De raad ging akkoord met het voorstel om alle abri's te plaatsen met uitzondering van die in de Badhuisstraat bij het Stadhuisplein. Een besluit over deze locatie werd aangehouden. Er zal een afzonderlijke proce dure voor gevolgd worden waar bij de bezwaren van enkele omwonenden zullen worden be trokken. Aanstaande zaterdag, 14 sep tember, is het Open Monumen tendag. Dan werken de gemeenten Vlissingen en Mid delburg voor de derde keer sa men In het kader van de landelijk georganiseerde Open Monumentendag. Tijdens Open Monumentendag zijn in het hele land talloze monu menten gratis voor het publiek toegankelijk. De Open Monumentendag heeft als doel dat iedereen kennis kan maken met het culturele erfgoed van Nederland. Het initiatief vindt dit jaar voor de vijfde maal plaats. De gemeenten Vlissin gen en Middelburg hebben van af het begin deelgenomen aan Open Monumentendag, leder jaar zijn er weer meer monu menten op deze dag gratis voor publiek toegankelijk. In 1989 is gekozen voor samenwerking waardoor in beide steden samen een nog groter aantal openstaande monumenten kan worden aangeboden. Vlissingen telt zo'n 275 geregistreerde mo numenten, Middelburg 1.100. Met samen bijna 1.400 monu menten behalen Vlissingen en Middelburg de derde plaats van de nationale monumentenrang lijst. In Vlissingen zijn op zaterdag 14 september 13 monumenten ge opend; in Middelburg maar liefst 22! In Vlissingen zijn open: Koren molen "De Pere" (Oost- Souburg), Nederlands Hervorm de Kerk en Toren (Weverstraat, Ritthem), Sarazijnstraat 13, Ste delijk Museum, Beursgebouw, Gevangentoren, V W-Kantoor, Sint Jacobskerk en -toren, Het Witte Huis, Lutherse Kerk, Pa lingstraat 21 en het Cornelia Quackshofje. Helaas is de Oranjemolen we gens werkzaamheden niet geopend! In Middelburg zijn geopend: Zeeuws Museum en Abdijcom plex, Kloveniersdoelen, Engelse Kerk, Baron Chassee, Lange Jan, De Rechtbank, Pakhuis Kinderdijk, De Schorpioen, Stadhuis, Oostkerk, De Sprenck, 's-Hertogenbosch, Mo len "De Hoop", Wagenaarstraat 1, Watertoren, Molen "Buiten Verwachting", de Kuiperspoort, Lutherse Kerk, Lange Noordstraat 29, Lange Noordstraat 39 en Balans 17. t rf 14 SEPTEMBER 1991 Alle genoemde monumenten zijn gratis geopend tussen 10.00 en 17.00 uur, behalve de Vlis singse Oranjemolen die open is van 8.30 tot 12.00 uur en de in Middelburg gevestigde Arrondi- sementsrechtbank die van 13.00 tot 15.00 uur te bezichtigen is. In verschillende monumenten worden rondleidingen gehouden en andere activiteiten georgani seerd. In Middelburg bestaat de mogelijkheid diverse stadswan delingen te maken. De wandel routes staan op papier en zijn gratis bij de VW-Middelburg op de Markt nummer 65a verkrijg baar. In Vlissingen start om 10.30 uur bij het Stedelijk Museum aan het Bellamypark een "stedelijke rondwandeling" onder leiding en met toelichting van de heer R. den Broeder. Belangstellende bezoekers van Open Monumentendag worden genformeerd door de gezamenlijke gratis brochure van beide steden. Alle monu menten worden hierin afzon derlijk toegelicht. De brochure is verkrijgbaar bij alle geopen de monumenten op de dag zelf en nu al bij de VVV's van Vlis singen en Middelburg, het bu reau voorlichting van Middelburg en de sectie com municatie van Vlissingen. Op Open Monumentendag rijdt een "monumentenbus" tussen beide steden. Met de bus kun nen de bezoekers op een ludie ke wijze van de ene naar de andere stad komen. Per rit wordt een "monumentenprijsje" van een kwartje berekend. De ver trektijden uit Middelburg (vanaf het stadhuis) zijn: 10.00, 11.30, 13.30, 15.00 en 16.30 uur. In Vlis singen vertrekt de bus (vanaf de reptielenzoo "Iguana") om: 10.45, 12.15, 14.15 en 15.45 uur. Speciaal voor Open Monu mentendag heeft bakkerij Stuurwold uit Vlissingen al in 1990 een recept bedacht voor een broodje: de Monumen- tenknoop. Deze lekkernij wordt dit jaar op 14 september bij verschillende bakkers ver kocht. In Vlissingen: bakkerij Stuur wold, Walstraat 98; Laport, Badhuisstraat 56; In Oost-Souburg: bakkerij de Graag, Oranjeplein 10. In Middelburg: bakkerij Dick Bunt, Damplein 16. Tijdens Open Monumenten dag 1991 zijn tussen 10.00 en 17.00 uur twee informatiepun ten geopend.In beide steden is dat het VVV-kantoor. In Vlis singen aan de Nieuwendijk 15 en in Middelburg op de Markt 65a. Deze maand beslist de raad over de beleidsnotitie Interna tionale Samenwerking "Van Stedeling tot Wereldburger" van de gemeente Vlissingen. In deze beleidsnotitie wordt geprobeerd een samenhan gend beleid voor Internationa le Samenwerking te ontwikke len. De notitie gaat over ont wikkelingssamenwerking, mensenrechten, waar onder anti-apartheidsbeleid, vredes vraagstukken, duurzame ont wikkeling en milieu en de daarmee samenhangende ste denbanden met Ambon in In donesië en eventueel Taganrog in de Sovjet-Unie Daarnaast wordt aandacht ge schonken aan de jumelages met de steden Deal in Groot- Britannië en Neunkirchen in Duitsland. Op de nota heeft inspraak plaatsgevonden. De vaste commissie van advies en bijstand voor welzijn, volksge zondheid en cultuur adviseert vanavond over de nota. De beleidsnotitie eindigt met de slotconclusie dat op alle terrei nen van het beleid voor interna tionale samenwerking de gemeente Vlissingen in de ko mende jaren activiteiten dient te ontwikkelen die leiden tot be trokkenheid van de Vlissingse bevolking bij internationale sa menwerking. De Vlissingse bur ger moet zich niet alleen inwoner van deze stad (stede ling) maar ook wereldburger voelen. De activiteiten zijn gericht op voorlichting, bewustwording, materiële ondersteuning en on derlinge solidariteit. De Inspraakreacties, verza meld tijdens een Informatie avond in "De Zwaan" In Oost- Souburg en vla brieven van be langhebbende instanties heb ben niet geleid tot aanpas singen van de nota. De raad beslist 26 september definitief over de nota. Zo wordt het: het nieuwe win kelcentrum Scheldeplein ge zien vanuit de ingang aan de Walstraat. Links is Blokker, rechts C&A. Aan het eind Is Al- bert Heijn. Verder komen in elk geval in het nieuwe winkelcentrum: Benetton, Free Record Shop, Bobbe Damesmode en juwe lier Van der Kooij. Deze win kels komen in het gedeelte waar vroeger "Speckens" was. In het andere gedeelte komt naast de ABC-formule ook Jamin, Hotlegs, Beauty Case, Amici, Coffeeclub, Q- shoes en M&S-mode. Het hoofdpostkantoor Vlissingen verhuist van het Stadhuisplein naar het Scheldeplein. De gemeenteraad heeft vorige week de nieuwe samenstelling van de vaste commissies van advies en bijstand vast gesteld. De commissies heb ben hier en daar ook nog een naamsverandering ondergaan. Ze zijn nu als volgt samen gesteld: 1. financiën 1. J. Lust 2. A.G.M. Veraart 3. C.J. van der Weele 4. M.R Bakx-Post 5. Th. Post 6. A.C. Dourleijn 7. M. Juursema 2. ruimtelijke ordening en ver keer 1. P.J. van Eek 2. J. Schaap 3. P. Plas 4. C.J. van der Weele 5. F.C. Haanstra 6. W. Meijer 7. R.J.W. den Broeder 8. C. Stuurwold-Vermeer 9. D. Vos 10. M. Juursema 3. onderwijs 1. J. Huizinga-Kivit 2. P.J. van Eek 3. J.E. Koppejan 4. A.J. Brouwer 5. W. Meijer 6. C.E. Postma-Willemse 7. M.B.L. Speckens- Hendriks 4. economische zaken, detail handel en visserij 1. J. Luse 2. A.G.M. Veraart 3. C.J. van der Weele 4. Th. Post 5. J.H. van Wijnen 6. C. Stuurwold-Vermeer 7. D. Vos 8. A.C. Dourleijn 5. welzijn, volksgezondheid,cul tuur en accommodaties 1. J. Huizinga-Kivit 2. J. Lust 3. M.A. Kooijman-van Peenen 4. J.E. Koppejan 5. A.J. Brouwer 6. M. de Jonge 7. J.H. van Wijnen 8. C.E. Postma-Willemse 9. M.B.L. Speckens- Hendriks 6. sociale zaken, personeelsza ken en organisatie 1. P. Plas 2. A.G.M. Veraart 3. J.E. Koppejan 4. M.P. Bakx-Post 5. M. de Jonge 6. F.C. Haanstra 7. C.E. Postma-Willemse 8. M.B.L. Speckens- Hendriks 7. openbare werken, stadsbe heer en milieu 1. J. Huizinga-Kivit 2. J. Schaap 3. J.E. Koppejan 4. M.P. Bakx-Post 5. W. Meijer 6. A.C. Dourleijn 7. M. Juursema 8. volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten 1. J. Huizinga-Kivit 2. J. Lust 3. J. Schaap 4. M.A. Kooijman-van Peenen 5. C.J. van der Weele 6. F.C. Haanstra 7. Th. Post 8. R.J.W. den Broeder 9. C. Stuurwold-Vermeer 10. C.E. Postma-Willemse Deze en komende week verga deren weer diverse commissies van advies en bijstand. Het gaat om: - Ruimtelijke Ordening en ver keer, woensdag 11 september; - Welzijn, volksgezondheid, cultuur en accommodaties, woensdag 11 september; - Openbare werken, stadsbe heer en milieu, maandag 16 september; - Sociale zaken, personeelsza ken en organisatie, dinsdag 17 september; Onderwijs, woensdag 18 sep tember; - Financiën, woensdag 18 sep tember. Al deze vergaderingen beginnen om 19.30 uur in het stadhuis. De vergaderingen zijn openbaar en u kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda's en voorstellen liggen ter inzage in de gemeentelijke informatie- hoeken. In het beleidspuntenprogramma 1990-1994 is vastgelegd dat voor de kern Ritthem een zogenoemd 'dorpsplan' moet worden ge maakt. Zo'n plan heeft tot doel de leefbaarheid van Ritthem in tand te houden en te verbeteren. Bin nenkort verschijnt dat plan. Het geeft inzicht in de huidige situatie in Ritthem; het formuleert de pro bleempunten en de daarvoor te nemen concrete maatregelen en acties. Bij de opstelling van het plan heeft de gemeente dank baar gebruik gemaakt van een overleggroep, waarin ook een vertegenwoordiging van het Dorpscomité Ritthem zitting had. Het plan zal een uitgebreide in spraakprocedure doorlopen, waarbij alle inwoners van Rit them (maar ook andere belang stellenden) in de gelegenheid zijn te reageren. Een informatie avond maakt van de procedure deel uit. U zult daar binnenkort in deze rubriek inhoudelijk meer over kunnen lezen. Het laatste sportonderwerp dat ik nog afhandel, Is de bouw van de derde sporthal. Want zoals u weet is de portefeuille sport dit voorjaar overgenomen door collega-wethouder mevrouw Poppe. Die derde sporthal gaat er komen, nu de gemeenteraad daar vorige week mee heeft in gestemd. De bouw is noodzake lijk, omdat de sporthal aan de Van Hogendorpweg zal worden gesloopt, nu het internaat van de Stichting Zeevaartschoolbelan- gen ophoudt te bestaan. Voor de verenigingen die in die sporthal een onderkomen vinden, moet snel vervangende ruimte worden gebouwd. De gemeenteraad heeft daar nu 1,3 miljoen gulden voor uitgetrokken. De nieuwe sporthal zal achter de sporthal Baskensburg worden gebouwd en moet in augustus 1992 klaar zijn voor gebruik. Op diverse invalswegen in onze gemeente worden weggeb ui- kers door spandoeken met de tekst "Wij gaan weer naar school" herinnerd aan het feit dat de scholen weer begonnen zijn. De jeugd heeft zich in het verkeer gestort en zoekt een route naar school. In sommige provincies is de eerste weken na de zomerva kantie het aantal verkeersonge vallen met scholieren tot 20% hoger dan in de rest van het jaar. Dat is natuurlijk veel te hoog. Een nog grotere oplettendheid van de weggebruiker is in deze periode dan ook geboden. Ik vraag daar als onderwijswethouder nadruk kelijk uw aandacht voor! De raad heeft vorige week ook in gestemd met het voorstel van het college om een bedrag van bijna 6 miljoen gulden uit te trekken voor het (her)inrichten van een aantal gebieden in de bin nenstad. Ongeveer de helft van dat bedrag zal door de onderne mers worden opgebracht in de vorm van een baatbelasting. Het gaat allereerst om de inrichting van het driehoekig plein aan het begin van de Walstraat. Met hel- lingbanen, trappen en keer- muurtjes zullen de hoogteverschillen worden over wonnen. Samen met een water partij zal hier een zeer aantrekkelijke toegang tot het kernwinkelgebied ontstaan. Inmiddels is een start gemaakt met de werkzaamheden die tot overkapping van de Lange Zelke en de winkeluitbreidingen in die straat moeten leiden. Ook de overkapping van de Marktstraat (tussen Hema en Marskramer) komt daarbij aan de orde. Tenslotte is er de herinrichting van de Walstraat tussen Schelde plein en Kleine Markt. Daar zal de bezoeker door het aanbren gen van een doorlopende belui- teling altijd droog kunnen winkelen. Nog even op de tanden bijten en we beschikken over een winkelgebied dat er zijn mag!

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5