TSJECHISCHE KINDEREN NA BIJNA TWEE WEKEN TERUG NAAR SVETLA NAD SAZAVOU Akties De Tsjechische kinderen, die op uitnodiging van de jubilerende r.k. basisschool Gaudeamus uit Middel burg in samenwerking met Europa Kinderhulp in Zeeland twaalf dagen lang van een zonnige en ge zonde vakantie genoten, zijn weer naar huis. Vorige week woensdag vertrokken de bussen vanaf het Buitencentrum aan het Veerse Meer naar Svetla nad Sazavou, de woonplaats van de 35 kinderen en hun 4 begeleidsters: twee artsen en twee verpleegsters. Eczeem 16 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 11 september 1991 De Tsjechische kinderen voerden een spel op voor hun Zeeuwse gastheren en - Proost op Holland- vrouwen. I Burgemeester Rutten spreekt de kinderen toe terwijl tolk Baurdoux zijn woorden vertaalt. Een Zeeuwse vakantie met alleen maar hoogtepunten voor mij het absolute hoogte punt", zegt schoolleider Han van Poppel vermoeid, maar zeer voldaan. „De sfeer die daar toen heerste was uniek en bekroonde onze maanden lange inspanningen. De ge dachte om met steun van Europa Kinderhulp iets voor andere kinderen te onderne men in het kader van het twintigjarig bestaan van onze school, werd eigenlijk voorbe reid door een school in Mid- delharnis, die met een aktie zevenduizend gulden had op gehaald voor Europa Kinder hulp. Met dit geld, met een aanvulling van Kinderhulp zelf en met de opbrengst van drie akties van onze eigen school konden wij aan de slag." En zo werd burgemeester J. Stanek van Svetla benaderd: een Tsjech die in het verleden naar Nederland vluchtte en hier de Nederlandse nationali teit verkreeg maar na de om wenteling terugkeerde naar zijn land en daar burgemeester werd. „Van iedereen binnen en buiten de school kregen wij van meet af aan enorme me dewerking bij wat we ook maar wilden organiseren voor deze kinderen", zegt Van Pop- pel. „Er is in deze weken een enorme band ontstaan met el kaar en ook de kinderen zie je onderling met behulp van han den en voeten gegevens en adressen uitwisselen om het contact te behouden. Wij heb ben er werkelijk een stel goe de vrienden bij gekregen". De onvermoeibare Han van Poppet legt uit hoe het spel gespeeld moet worden. De hoogste toren wint.... Fiserova enthousiast via de tolk weten. Tijdens de afscheidslunch op dinsdag, waaraan ook burge meester C.G.J. Rutten van Middelburg deelnam, sprak ook haar collega, dokter Alena Simkova lovende woorden aan het adres van de Zeeuwse gastheren. De heer A. van de Kar, landelijk voorzitter van de Stichting Europa Kinderhulp, had het over een uniek project dat mede door de enorme steun van het bedrijfsleven en de spontane hulp van heel veel instanties kon leiden tot een zeer geslaagde invulling van het vakantieprogramma. „Het kampvuur op het Buiten centrum, waarbij Tsjechische en Hollandse kinderen geza menlijk liederen zongen, was Naast de uitstapjes naar on dermeer Vliegveld Midden Zeeland en Rotterdam, waren ook het zwemmen in het Veerse Meer en de stranddag een hoogtepunt van een ver blijf dat mede mogelijk werd gemaakt door medewerking van het Zeeuwse bedrijfsle ven en andere instanties. Als afsluiting werd na een feeste lijke lunch, op de laatste dag dinsdag, een zeskamp gehou den tussen de Tsjechische en Middelburgse kinderen op het schoolplein van de Gaudea- musschool. De uitgeloofde beker werd door Svetla ge wonnen en in triompf mee naar huis genomen. Han van Poppel, directeur van de 106 leerlingen tellende r.k. basisschool Gaudeamus aan de Westmede in de Middel burgse wijk Dauwendaele, rent schijnbaar onvermoeid tij dens de zeskamp op het schoolplein tussen de teams heen en weer. Ook op deze laatste dag van de vakantie voor de Tsjechische kinderen in Zeeland is het smoorheet. Maar geen van de deelnemert- jes schijnt daar last van te hebben. Een buitenstaander kan niet zien welk kind van hier of uit het verre Oostblok land komt, want allemaal heb ben ze de gezonde buitenkleur van een vakantie met mooi weer en allemaal zijn ze even fanatiek in de weer om de spelletjes te winnen. Het 'Svetla,...Svetla' schalt over het schoolplein, maar Gaudeamus doet daar niet voor onder. De zeskamp vormt de afsluiting van een vakantie Je ziet hem denken: „Wat heb ik nou aan m'n pet hangen? Ik heb hier vooralsnog geen hoge pet van op maar ik wil er niet met de pet naar gooien en uiteindelijk mag het de pet ook niet drukken" Maar na afloop was het eensluidend commentaar duide lijk: „Petje af voor de kok". De Tjechische kinderen genoten bijzonder van het uitstapje naar Mc Donalds in Middelburg waar ze vrijdag 30 augustus rond het middaguur onthaald werden op een maaltijd. die van hoogtepunten aan el kaar hing. Voor de zesjarige Wie is er het snelst aan de overkant? Monika was dat de zee met de grote schepen en voor de oudste deelnemer, de vijftien jarige Michal was het vliegen over Walcheren een absolute topper. Daarnaast bezochten de kinderen ondermeer de Marine in Vlissingen, zeilden ze met de zeecadetten op het Veerse Meer en ontmoetten op die dag H.K.H. Prinses Mar griet, maakten uitstapjes naar Middelburg, Goes en Rotter dam en studeerden een show in, die zij voor hun leeftijdge nootjes van de Middelburgse basisschool opvoerden. De streek waar de Tsjechische gasten vandaan komen is be rucht om de slechte lucht, die veroorzaakt wordt door ver vuilende industrieën in de om geving. „In onze buurt wordt het beroemde Bleichkristall gedolven waardoor ook veel lood vrijkomt in de omgeving", vertelt kinderarts Miroslava Fi serova, die tevens specialiste is in allergische ziektes. „Alle kinderen die meemochten naar Holland lijden aan aan doeningen van de luchtwe gen, astma of eczeem. Er is een duidelijke verbetering na deze vakantie aan zee met veel frisse lucht. Veel kinderen konden hier minder medicijnen gebruiken dan thuis en met name het eczeem heelde hier goed", laat dokter Sneller, joh... En ook de liefde bloeide op tussen de Zeeuwse Pascal en twee Tsjechische Han van Poppet toont de beker terwijl kinderarts Alena Simkova toekijkt, schonen. Wie is er het eerst helemaal omwikkeld?

de Vlissinger | 1991 | | pagina 16