Ruimtelijk beleid 1990 Canadees ensemble treedt op in Middelburg PIO/INCIE/Jii, ZEELAND Het HALT-bureau Walcheren Subsidies natuurgebieden Bibliotheek Philippine Geld voor de landbouw ontwerp-vergunning flushing stevedoring vof vlissingen Traditionele lampionoptocht in Domburg tot nieuw leven geroepen Slotconcert Nieuwe Kerk Middelburg Ringrijden in Middelburg om de koninklijke beker Opnieuw Elfdorpentocht Walcheren ten bate van Terre des Hommes Concerten in Vlissingen en Zoutelande Grondtransacties Provinciale staten buigen zich in hun vergadering van 27 sep tember over het verslag ruimtelijk beleid 1990. Voorafgaand daaraan is het verslag onderwerp van gesprek in de commissie voor ruimtelijke ordening. Platteland Recreatie VVV GIRO 6868 provinciale griffie Woensdag 14 augustus 1991 ABDIJ I EUWS Het Groote Gat, Oostburg De stichting Het Zeeuwse Landschap vraagt de provincie subsidie in de aankoop van natuurgebied in Het Groote Gat (Zeeuwsch- Vlaanderen) en in de Yerseke Moer (Zuid-Beveland). In totaal gaat het om 129 duizend gulden, de helft van de hele aankoopsommen. In Het Groote Gat bij Oostburg kunnen als gevolg van de ruilver kaveling Oostburg-Sluis twee stukken uit het natuurgebied worden gekocht: ruim 4,6 hecta re grasland en bijna 8 hectare weiland, rietland en water. Het gras- en weiland horen tot het reservaatsgebied. De belangen van natuur en landschap gaan er boven alle andere gebruiksmoge lijkheden. Het rietland en het wa ter vallen onder het natuurgebied. In het grasland moet een vee drinkput die is volgestort met huisvuil in ere worden hersteld. De kosten die daarmee zijn ge moeid, worden begroot op ruim 10 duizend gulden. In de subsidie is daarmee rekening gehouden. Tot het voorjaar van 1995 is het jachtrecht op het grasland aan een particulier verhuurd. Het Zeeuwse Landschap wil de jacht zo vlug mogelijk omzetten in be- heersjacht. Van de bijna 8 hectare weiland, rietland en water vallen de laatste twee buiten de ruilverkaveling. De gemeente Oostburg is eigenaar en beheerder. Het rietland en het water sluiten aan op onderdelen van Het Groote Gat die Het Zeeuwse Landschap al heeft ge kocht. Door de nieuwe aankoop kan het beheer in een hand ko men. Het jachtrecht, dat ook hier is verhuurd, wil Het Zeeuwse De eerste helft van dit jaar heeft de provincie bijna quitte gespeeld in het kopen en verkopen van grond voor wegenaanleg. Er werd voor 19.000 gulden grond ge kocht - het merendeel voor de weg Middelburg-Kapelle - en voor 20.000 gulden verkocht. Bij de verkopen lag de hoofdmoot bij de weg Oostburg-IJzendijke. Voor het pachtvrij maken van een stuk dijk langs de weg Goes-Zierikzee werd 960 gulden betaald. Dat blijkt uit het overzicht dat het dagelijks bestuur van de provincie aan de staten ter kennisneming overlegt in de vergadering van 27 september. bi Landschap zo snel mogelijk ver anderen in beheersjacht. De subsidie voor het grasland komt op ruim 81 duizend gulden, die voor het weiland, rietland en water op ruim 32 duizend gulden. In de Yerseke Moer kan ruim 1 hectare grasland in het reser vaatsgebied worden gekocht. Voor een deel valt het in de ruilver kaveling Yerseke Moer. Net als in Het Groote Gat moet het jacht recht op termijn worden omge zet in beheersjacht. De subsidie komt op bijna 15 duizend gulden. De statencommissies voor ruim telijke ordening en voor bestuurs zaken bespreken de subsidie verzoeken in hun vergadering van respectievelijk 30 augustus en 5 september. Bi Het bestuur van de openbare leeszaal en bibliotheek in Sas van Gent wil in Philippine een nevenvestiging van de Sasse bibliotheek vestigen. Het filiaal is al in het bibliotheekplan opgenomen. Aan provinciale staten wordt voorgesteld het initiatief financieel te steunen. Met een stimuleringsbijdrage van 20.000 gulden kan de ves tiging worden aangesloten op het geautomatiseerde uitleen- en catalo- guswerk van de bibliotheken in Zeeland. Philippine staat dan in rechtstreekse verbinding met alle openbare bibliotheken in de provin cie. In hun voorstel aan de staten schrijven gedeputeerde staten, dat met hetzelfde doel in het verleden al bijdragen zijn verstrekt voor biblio theekvestigingen in de gemeenten Axel, Hontenisse, Reimerswaal, Ka- pelle, Bruinisse en Westerschouwen. Provinciale staten beslissen 27 september. Bi Het dagelijks bestuur van de pro vincie wordt in de wet op de ruim telijke ordening voorgeschreven jaarlijks aan de staten verslag te doen van het planologische beleid. Alle componenten, zoals volks huisvesting, de leefbaarheid op het platteland, recreatie en ver keer en vervoer passeren de revue. Gedeputeerde staten zijn in hun sas met het vestigingsoverschot in 1990: er kwamen 318 mensen meer in Zeeland wonen dan eruit vertrokken. Samen met het ge- boortenoverschot nam de Zeeuwse bevolking met 1416 in woners toe tot 357.367. Met uitzondering van de regio West-Zeeuwsch-Vlaanderen vol trok de groei zich over de hele pro vincie. De bevolkingstoename op de Bevelanden is het grootst: 647 inwoners. De ongesubsidieerde woning bouw is het sterkst in Zeeland. De gesubsideerde bouw (woning- wet- en premiewoningen) is daar op aanvullend en krijgt vooral gestalte via stads- en dorpsver nieuwing, huisvesting van oude ren en bouw in kleine kernen. Het aantal projecten stads- en dorpsvernieuwing dat de ge meenten indienen, overstijgt de beschikbare gelden. Dat gaat op voor de knelpuntenpot en voor de gewone middelen. Voor de knel puntenpot, 2,18 miljoen gulden groot, werden 44 projecten aan gemeld die gezamenlijk bijna 23 miljoen gulden kosten. Er kon aan Stads- en dorpsvernieuwingsgeld voorZoute/ande 16 projecten worden bijdragen. Veelal ging het om reconstructie en herinrichting van woongebie den. Extra aandacht was er daar bij voor de kleine kernen Ooster- land, Kortgene, Westkapelle, Aar denburg, Zoutelande, Borssele, Anna Jacobapolder en Nieuw Na men. Ook de centrumgemeenten Zierikzee en Hulst deelden uit de pot mee. Voor de 7 ton uit de reguliere post stads- en dorpsvernieuwing be liepen de 49 projecten 22,5 mil joen gulden. Er konden 7 aanvra gen worden gehonoreerd. Sommige, vooral grote projecten worden over een termijn van en kele jaren uitgevoerd, zoals de wij ken Paauwenburg in Vlissingen, In de begrotingsvergadering, 15 november, krijgen provinciale staten aparte voorstellen te behandelen voor financiële steun aan de proef- boerderij Rusthoeve in Colijnsplaat en voor de commissie waterbe heersing en ontzilting. Schildersbuurt in Goes, Stations gebied in Hulst, Sint Albert in Sas van Gent en Oesterput Breskens in Oostburg. Al in het streekplan Zeeland is ge constateerd dat de uitbreiding van Borssele, Nieuwdorp en Axel wordt beperkt door de industrie gebieden in de directe omgeving. Inmiddels is gebleken dat soort gelijke restricties moeten worden gesteld voor Sluiskil, Sas van Gent en Nieuw- en Sint Joosland. Al twintig jaar, vanaf de oprich ting, verleent de provincie subsi die aan de proefboerderij Rust- hoeve. Sinds 1984 gaat het om 60.000 gulden per jaar. Ook voor de komende jaren wordt een pro vinciale bijdrage gevraagd. Het onderzoek op Rusthoeve richt zich op aardappelen, suiker bieten, granen, peulvruchten, vlas en uien. Incidenteel worden ook andere gewassen onder de loupe genomen, maar steeds moet het belang voor de Zeeuwse akkerbouw daarin voorop staan. Het exploitatietekort in de proef boerderij is bijna 530.000 gulden. nale benadering is een nieuw element in de kleine-kernenpro- blematiek. Als voorbeeld ervan wordt genoemd het bustaxi- project in Zeeuwsch-Vlaande- ren. Zeeuwsch-Vlaanderen speelt een speciale rol, doordat de regio is aangewezen als aandachtsge bied in het rijksbeleid. Andere projecten die er gestalte krijgen, zijn die voor recreatie en toe risme en een grensoverschrij dend in het kader van Euregio. Doel van alle is werkgelegen heid, economische bedrijvigheid en winkelvoorzieningen te be houden of opnieuw te verwer ven. Daarvan neemt het rijk de helft voor zijn rekening, mits de andere heft wordt gedragen door het be drijfsleven en andere subsidie gevers. De staten wordt voorgesteld voor vier jaar, ingaande 1992 jaarlijks 60.000 gulden beschikbaar te stellen. Als voorwaarde zou aan het besluit verbonden moeten worden, dat het bedrijfsleven ten minste ook 60.000 gulden op brengt. s De commissie waterbeheersing en ontzilting van de stichting voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw vraagt voor 1992 een subsidie van 80.000 gulden. Het geld is nodig voor de inlaatproef van zoet water op Tholen, waar mee in 1989 is begonnen. De proeftermijn is gesteld op vijfjaar. Het waterschap Tholen heeft de inrichtingskosten voorgefinan cierd. De begroting van de commissie waterbeheersing en ontzilting laat aan uitgaven bijna 3 ton zien. Behalve voor de inlaatproef op Tholen zijn er bedragen opgeno men voor kwelonderzoek bij het Kanaal door Zuid-Beveland en voor twee nieuwe projecten: pol- derwaterbeheer en milieuvrien delijke oevers. De inkomsten moeten komen van onder meer de ministeries van landbouw en visserij en van ver keer en waterstaat (rijkswa terstaat), de standsorganisaties, de Zeeuwse waterschapsbond, het landbouwschap en de pro vincie. M Met dorpsplannen, basisprojec ten en een regionale aanpak moet de leefbaarheid in de dor pen worden versterkt. De regio- Gemeld wordt dat er in Zeeland ruimte is voor 237.000 verblijfs- recreanten. Van hen kunnen er 145.000 op kampeerterreinen te recht en 36.600 zomerhuis complexen. Het resterende aantal is verdeeld over particuliere verhuuradressen, hotels, pen sions en dergelijke. Uitbreiding is nog mogelijk via bestemmings plannen die wel al zijn vastgesteld maar nog niet ten uitvoer gelegd. Het ruimtebeslag van de cam pings is rond 950 hectare, dat van de zomerwoningterreinen 1.100 hectare. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Woensdagavond 21 augustus wordt op initiatief van de VVV Dom burg een oude traditie nieuw leven ingeblazen. Dan zal in die plaats een grootse lampionoptocht worden gehouden waarvan de deelne mers geacht worden verkleed mee te lopen. Een jury zal uit de mooiste en origineelste creaties de tien beste kiezen. De optocht wordt begeleid door de muziekkorpsen Voorwaarts uit Koudekerke en O.K.K. uit Westkapelle. een zekere teit." mate van originali- De lampionoptocht grijpt terug op een lange traditie die dateert van voor de oorlog. Destijds was de sociëteit Luctor et Emergo en de optocht groeide toen uit tot dé geneurtenis van het jaar. De fa milies, die toen in de badplaats Domburg logeerden, namen van thuis spullen mee die ze voor de optocht konden gebruiken. De optocht was toen voorbehouden aan de elite die Domburg destijds bevolkten tijdens de zomer maanden. Eén van de dorpelingen, Huib de Pagter en nu jury-lid, kan zich dat nog goed herinneren: „De stoet werd soms wel begeleid door drie korpsen; vanaf het voorter rein van het Badhotel ging de stoet kriskras door het dorpje naar het eindpunt: de Zandput bij de watertoren. Daar werd het feest voor de badgasten nog even voortgezet en de Dombur genaren keken vanuit de bosjes toe. Na de oorlog begon het toe risme langzaam te veranderen; de families, die voor de oorlog al tijd een maand kwamen, bleven korter of kwamen helemaal niet meer. Het massatoerisme deed z'n intrede en de gasten verble ven veel korter in Domburg. Toch bleef de lampionoptocht een be grip. Tot drie jaar geleden werd die optocht nog gehouden waar aan onder andere verenigingen, hotels, campings en hele straten uit Domburg deelnamen. Sinds Het slotconcert van de serie zo meravondconcerten, die door de Stichting Orgelcentrum in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt gegeven, zal plaatsvinden op dinsdag 27 augustus. Traditioneel is de Kampense orga nist Klaas J. Mulder de laatste concertgever. Het concert begint om 20 uur en op het programma staan werken van J.S. Bach, J.H. Fiocco, J. Ball, J.N. Lemmens en J. Alain. Besloten wordt met een improvisatie op een koraalfinale. die tijd is de zaak in het slop ge raakt." De VVV Domburg wil nu de lam pionoptocht nieuw leven inbla zen. De deelnemers kunnen zich alleen of met groepen inschrij ven, of per hotel, camping, ver eniging of straat. De Pagter: „Het maakt geen enkel verschil of men zich lopend, fietsend, steppend, op rollerskates voortbeweegt of zich laat voorttrekken door een boerenwagen met daarvoor een tractor. Belangrijk is alleen dat men blijk geeft van creaties met In de St. Jacobskerk in Vlissin gen wordt vrijdag 16 augustus om 12 uur een marktconcert ge geven; donderdag 15 augustus is er om 20 uur in de Ned. Her vormde Kerk in Zoutelande een zomeravondconcert. De Vlissinger Jaco Simons bespeelt het orgel van de St. Ja cobskerk en laat werken horen van Joseph Jongen en J.S. Bach. In Zoutelande zijn de concertgevers het Cecilia Ensem ble olv Ad Elshout, Agnes v.d. Dries-Menheere (zang) en orga- niste mevr. Hupkes. IN.V. Hf r NlDtRlANDSt ROOI KRUIS DIN HAAG Een jury van drie personen zal de meest originele aanwijzen. Het opstellen voor de optocht ge beurt tussen 19 en 19.30 uur op het parkeerterrein van de VVV Domburg aan de Roosjesweg. Daarna vindt de jurering plaats en zet de stoet zich in beweging. De prijsuitreiking gebeurt op het bordes van het gemeentehuis in Domburg. De tweede Folkloristische Dag van Middelburg, donderdag 15 augustus, staat in het teken van een ringrijderij op paarden om de Koninklijke Tropheeën. Meer dan 190 voornamelijk Walcherse ring- rijders gaan dan op meerdere ba nen aan en bij het Molenwater met elkaar de strijd aan. De voorrondes worden gehouden tot aan het eind van de middag; het ligt in de bedoeling dat vanaf 16.30 uur door de uiteindelijke kanshebbers daadwerkelijk wordt gereden om een van de vele ere prijzen. Het evenement wordt besloten met een gezellige avond in de foyer van de stadsschouw burg waar ook de uitslag bekend wordt gemaakt van de beoorde ling van het mooist versierde paard. De organisatie van het spektakel is in handen van de Fol kloristische Commissie, die bestaat uit vertegenwoordigers van de VVV Middelburg en de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Voor de zesde achtereenvolgen de maal wordt op Walcheren de Elfdorpentocht gehouden en wel - op dinsdag 20 augustus. Op nieuw is de opbrengst van deze fietstocht bestemd voor het werk van Terre des Hommes. De fietstocht, die de deelnemers voert langs een groot aantal toe ristische attracties zoals molens, musea en monumenten, staat voor een leuk en leerzaam dagje uit en wordt gehouden op initia tief van Terre des Hommes, de ENFB, de VVV's op Walcheren en de Vereniging De Zeeuwse Molen. Er zijn een elftal opstapplaatsen die vanaf 9 uur zijn bemand; de route heeft een lengte van onge veer 50 kilometer en voert langs alle elf opstapplaatsen. Bij elke opstapplaats zijn één of meerde re attractieve zaken te bezichti gen zoals molens, musea, kerken en fortificaties zodat het geheel een aardig dagje-uit op de fiets kan betekenen. Aan het eind van de dag arriveert men weer bij de plaats waar is gestart. De op- en afstapplaatsen zijn Middelburg bij molen De Hoop aan het Vlissings Bolwerk, Ga- pinge bij molen De Graanhalm aan de Dorpsstraat 1, Seroosker- ke bij molen De Hoop aan de Vrouwenpolderseweg 55a, Me- liskerke bij de molen aan de Mo lenweg 3, Westkapelle bij molen De Noorman aan de Molenwal 23, Zoutelande bij de molen aan de Molenweg 29, Biggekerke bij de molen aan de Oostweg 4, Koudekerke bij molen De Lelie aan de Middelburgsestraat 110, Oost-Souburg bij de Wereldwin kel aan de Kanaalstraat 10, Grijpskerke bij Imkerij Poppen- damme aan de Poppendamse- weg 3 en in Nieuw en St. Joosland bij molen Buiten Ver wachting aan de Molendijk. De opbrengst van de tocht komt ten goede aan een project van Terre des Hommes op de Philipij- nen waar een opvangcentrum voor straatkinderen is ingericht. Vorig jaar namen zo'n 3.000 fiet sers deel aan de tocht: een aantal dat naar verwachting van de or ganisatie overtroffen zal worden. Uitgebreide informatie over de elfdorpentocht is verkrijgbaar bij alle vvv-kantoren op Walcheren. Ter gelegenheid van haar dertig jarig bestaan geeft het Ontario Christian Music Assembly, een groot emigrantenkoor uit het Ca nadese Ontario, opnieuw ver schillende concerten in Nederland. Eén van de plaatsen, waar wordt opgetreden, is Mid delburg en wel op 22 augustus om 19.30 uur in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Het laatste optreden van het as sembly in Middelburg dateert van augustus 1986 voor een overvol le kerk. De kennismaking wordt hernieuwd op initiatief van de Ko ninklijke Christelijke Zangers- bond. De begeleiding van het koor berust bij het eigen koper- quintet en bij de Zeeuwse orga nisten Klaas Jan Mulder, Sander van Marion en André Knevel. Het programma van het ruim honderd personen tellende gezelschap bestaat uit koorwerken uit beken de oratoria, uit spirituals, kleinere werken en bewerkingen van geestelijke liederen en de geliefde Gospel Medleys. Veel van de be werkingen zijn van de hand van de eigen dirigent Leendert Kooij. Daarnaast is er ook de samen zang, vaak met tegenzang van het koor en worden er verschei dene orgelsolo's ten gehore ge bracht. Leendert Kooij is' de dirigent van het Ontario Christian Mu sic Esembly. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Flushing Stevedoring v.o.f. te Vlissingen heeft bij hen op 7 mei 1991 een aanvraag ingevol ge de Hinderwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van 3 koelloodsen voor de opslag van verpakte en gepalletteerde goederen. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Bijleveldhaven te Vlissingen-Oost, ka dastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 734 en gemeente Borsele, sectie A, nr. 951. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 15 augustus 1991 tot en met 28 augustus 1991 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur en iedere vrijdagavond van 17-20 uur in de openbare biblio theek, Stengeplein 1, Heinkenszand: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30 - 12.30 en van 13.30 - 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15 - 20.15 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, het Groene Woud 1 te Mid delburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 28 augustus 1991, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden in gesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9 - 12 en van 14 - 16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 28 augustus 1991 bij Gedeputeerde staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 14 augustus 1991 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 VERVOLG VAN VOORPAGINA ren van voorlichtingsbijeen komsten op scholen, het medewerking verlenen aan leer lingen die een spreekbeurt over dit onderwerp willen houden, het informeren van ouders, jeugd- en jongerencentra, campingeigena ren, speeltuinverenigingen, etc. hopen zij niet alleen bekendheid te krijgen maar ook een soort preventieve functie te kunnen vervullen. Tevens wordt de huis vesting aan de Vlasmarkt 45 in Middelburg verder aangepast door het inrichten van een voor lichtingswinkel met betrekking tot de bestrijding van vandalisme. Bij geconstateerde overtredingen worden de daders door de rijks- of gemeentepolitie en door de rijkspolitie te water na overleg met de officier van justitie in con tact gebracht met het HALT- bureau. In een eerste gesprek wordt in aanwezigheid van de ouders de zaak doorgesproken en vastgesteld welke 'boetedoe ning' passend is. Daarna wordt er contact gezocht met de bena deelde om de afhandeling af te stemmen. Wanneer tot bevredi ging van alle partijen de afdoe ning een feit is wordt daarvan melding gedaan aan de officier van justitie en zelfs aan de agent die het proces-verbaal heeft op gemaakt. Een aantekening op het strafblad blijft achterwege wanneer er sprake is van een eenmalige zaak. Mocht de dader in herha ling vallen dan zal de opgelegde straf de tweede keer worden ver zwaard in die zin dat de hoeveel heid te verrichten arbeid wordt vergroot. Guus: „Wanneer een deliquent echter voor de derde keer over de schreef gaat bete kent dat voor ons dat wij geen hulp meer kunnen bieden en wordt de persoon in kwestie als nog voorgeleid voor de officier van justitie waarna een normale vervolging wordt ingesteld en het strafblad niet meer onbeschreven blijft. En wanneer er in de aange troffen gezinssituatie andere gro te problemen blijken te zijn dan hebben we tevens de mogelijk heid om andere hulpverlenende instanties, zoals het RIAGG of het ZCAD in te seinen. Op die manier kan er altijd adequaat hulp worden geboden die kan lei den tot verbetering van een on gewenste situatie." Het HALT-bureau in Middelburg aan de Vlasmarkt 45 is dagelijks geopend en telefonisch bereik baar onder het nummer 01180-14101. i

de Vlissinger | 1991 | | pagina 9