wssv Colijnsplaat staat in teken van visvangst tijdens Visserijdagen Zilveren Ganze UEFA Toernooi Zeeland leent zich uitstekend voor het houden van een triathlon SPORT SPONSOR Zeelandia-junioren voetballen in Zweden Rustige zondag Vrouwenpolder voetbalt voor Colin Breas Duitsers Kruiswoordraadsel Skinheads Curscus klein Streetparade in Middelburg vaarbewijs KNMI blijft in Middelburg Parcours IHARTGRONDIG Ad Hanneman 14 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 7 augustus 1991 UIT HET ZAKENHART Op vrijdag 9 en zaterdag 10 au gustus vormt Colijnsplaat het to neel voor de jaarlijkse Visserijdagen. Gedurende twee VlSVCrkOOD dagen verandert het dorp elk jaar in een toeristische trekpleister die veel vakantiegangers verleidt tot een bezoekje. Het is voor de zeventiende keer dat deze tradi tionele feestdagen, die in het te ken staan van de visvangst, worden gehouden. de vers aangevoerde vis te volgen. Om het dorp aan de Oosterschel- de ook bij vakantiegangers te Colijnsplaats is, in tegenstelling tot wat algemeen wordt aange nomen, niet een vissersplaats met een rijke historie op dat ge bied. Het dorp is in het verleden altijd nauw verbonden geweest met de landbouw. Er was een klein haventje van waaruit aard appelen, suikerbieten, vlas en stro werden verscheept naar Rot terdam of elders. Pas later, na 1960, hebben vissers uit Veere zich in Colijnsplaat gevestigd en sinds die tijd ontleent het dorp zijn bekendheid aan de garnalen- vangst en zijn visafslag. De vismijn in Colijnsplaat is een van de weinige in Zeeland waar men een kijkje achter de schermen kan nemen om de verkoop van In het centrum van Middelburg wordt zaterdag 10 augustus van 14 tot 16 uur een streetparade gehouden door The Original Ja- wari Haihepic Rototon Streetpa rade Jazzband. De Zeeuwse Vaarschool in Hans- weert en de Zeeuwse Volksuni versiteit in Middelburg gaan het komende najaar samen een cur sus geven voor het behalen van het zogenaamde 'Klein Vaarbe wijs' dat per 1 april 1992 ver plicht zal worden voor het varen met bepaalde typen schepen. Evenals voor het vaarbewijs voor de beroepsvaart is ook het klein vaarbewijs verdeeld in twee klas sen: voor het varen op rivieren, kanalen en meren en voor het va ren op de ruimere vaarwateren zoals IJsselmeer, Waddenzee en de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen. De cursussen zullen worden gegeven in Yerseke, Brui- nisse en Ellewoutsdijk. Ook bestaat de mogelijkheid tot het geven van deze cursus voor de watersportverenigingen op elke lokatie in Zeeland. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij de Zeeuwse Volksuniversiteit tijdens kantoor uren op het nummer 01180 - 34800 of bij de Zeeuwse Vaar school tot 21 uur op het nummer 01130-3224. promoten worden jaarlijks de tra ditionele Visserijdagen georgani seerd. In de Voorstraat staan tientallen kraampjes opgesteld voor de braderie. Bandjes schui felen rond en zorgen met hun muzikale klanken voor een gezel lige sfeer. Op vrijdagmiddag is er visverkoop voor de bezoekers in de vismijn. De aanwezigen kun nen dan een bod doen op zakjes vis van twee kilo. De verkoop ver loopt op dezelfde manier als tij dens de professionele visverkoop gedurende het hele jaar: de ko pers kijken op de grote veiling- klok en drukken bij de gewenste prijs op een knop waarna ze eige naar zijn van de aangeboden vis. Zaterdag aan het begin van de middag kunnen de bezoekers van de Visserijdagen opstappen op één van de boten van de vissers vloot. De vloot maakt dan rond vaart over de Oosterschelde in de richting van de stormvloedkering. Na ongeveer anderhalf uur zetten de opvarenden weer voet aan wal in Colijnsplaat. 's Avonds biedt de vissersvloot in de haven een sfeervolle aanblik. Alle sche pen zijn dan voorzien van een feërieke verlichting. Andere activiteiten tijdens de Visserijdagen zijn een aantal de monstraties. Zo is er een show van oude tractoren van een club uit Zuid-Beveland. Ook wordt met deze tractoren, op zaterdag, een wedstrijd ringrijden gehou den. Het traditionele ringrijden met Zeeuwse trekpaarden vindt vrijdagmiddag plaats. Aan de haven wordt een de monstratie netten boeten gege ven. Jan van Zetten, een inwoner van Colijnsplaat, laat het publiek een staaltje van zijn kunnen op het gebied van dit oude hand werk zien. Elke bezoeker die meent het vak ook te beheersen, mag de naald zelf ook eens ter hand nemen. Het Coca-Cola-ski-stuntteam is ter plaatse om een spectaculaire show te presenteren. Van een veertien meter hoge schans zei len zij naar beneden en maken di verse sprongen en salto's. Voor de versterking van de inwendige mens staan bij de haven twee kramen waar de bezoekers gratis gebakken vis kunnen eten. De vissersvloot van Colijnsplaat vervult een rol tijdens de Vis serijdagen in die plaats. In Goes wordt vrijdag 9 en zater dag 10 augustus het Zilveren Ganze UEFA-toernooi gehouden waar de jeugdvoetbaltop uit een aantal landen om de ereprijzen zal spelen. De deelnemende ploegen zijn af komstig uit Nederland (waaron der Ajax, PSV en Volendam), België (Club Brugge), Zweden (Malmö FF), Denemarken (KB Ko penhagen), Polen (Gornik Zabrze) en Duitsland (Bayer Leverkusen). Uit de regio nemen de teams Combi Beveland, Jong Zee- landVCV Zeeland en het Goe- se/Kloetingse Zilveren Ganze Team deel. De poule-wedstrijden beginnen vrijdag om 17.30 uur en zaterdag om 9.45 uur op het sportcom plex Het Schenge in Goes. Donderdag 8 augustus wordt in Westkapelle om 19 uur het start sein gegeven voor een triathlon- Een selectie van voetballers, afkomstig uit Vrouwenpolder en aangevuld met enkele gastspelers, speelt donderdag 8 augustus een vriendschappelijke wedstrijd tegen VCV Zeeland. In samenspraak met de Zeeuwse profclub is besloten de opbrengst te schenken aan de Stichting Colin Breas in Goes. De wedstrijd begint om 19 uur in Serooskerke en staat onder leiding van scheids rechter Jaap Kaland uit Westkapelle. Theo en Sakia van Beest van Eetcafé Onder de Panne in Vrouwenpolder schonken het team uit hun woonplaats voor deze gele genheid nieuwe shirts. Staand v.l.n.r.: Jan Sturm, Hans Wattel, Harry Koster, Jaap Dekker, Kees Mesu, Louis Louwerse en Theo van Beest. Zittend v.l.n.r.: René Koster, Jaap v.d. Velde, Henk Tax, Aart Joziasse, Marco de Bruin, Johnny de Bruin en Johan Joziasse. Afwezig was Wil lem Wattel. De B- en C-junioren van Zeelandia gaan van 8 t/m 12 augustus naar het Zweedse Bastad waar zij deelnemen aan een internationaal jeugdtoernooi. De reis is een uit vloeisel van het eigen internationale jeugdtoernooi waarbij de Zweedse ploeg vorig jaar te gast was. De jeugdleden hebben het hele jaar gespaard voor deze reis en om de kosten te drukken deed de busonderneming Carlier een extra duit in het zakje. Op de foto poseert de Zeelandia-jeugd in de nieuwe Cabriolet-bus van Carlier. wedstrijd waaraan zowel de Zeeuwse specialisten op dit sportgebied als recreanten deel nemen. De af te leggen afstan den bedragen een zesde van een volledige triathlon, dus 700 me ter zwemmen, 28 kilometer fiet sen en 6 kilometer lopen. De één houdt van hardlopen, de ander van fietsen en een derde geeft de voorkeur aan een flink stuk zwemmen. En voor de lief hebber van alle drie de sporten is de triathlon. Deze drie takken van sport worden bij de triathlon altijd in een vaste volgorde bedreven: eerst zwemmen, dan fietsen en als laatste onderdeel lopen. Volgens Adri Flipse, één van de Zeeuwse triathlon-atleten, is voor deze rangschikking gekozen uit het oogpunt van de veiligheid. Wanneer men na het lopen zou gaan zwemmen is de kans op een verkoudheid te groot. Boven dien plaatst men het fietsen niet als laatste onderdeel vanwege de groepsvorming die zich onder de wielrenners vaak voordoet. Daar door zou een wedstrijd uiteinde lijk kunnen eindigen in een massasprint met een nipte over winning.„Bij het marathon onderdeel weet één van de atle ten meestal nog wel een ruime voorsprong te pakken waardoor het veld van de kanshebbers uit elkaar wordt getrokken", verdui delijkt Flipse. Hij behoort tot de vijf talentvolste triathlon- specialisten in Zeeland. Enkele ja ren geleden liep hij nog mee in landelijke wedstrijden maar daar heeft hij, zoals hij zelf zegt, uit fi nanciële overwegingen mee moeten stoppen. Hoewel de afzonderlijke onderde len van de sport uiteraard al jaar en dag bestonden is de samen voeging van deze drie in een tri athlon nog vrij recent. „Oorspronkelijk is dit sportevene ment afkomstig van Hawaï", ver telt Adri Flipse. „Pas in 1983 werd deze sport voor het eerst in Zeeland geïntroduceerd. Dat was gelijk ook de eerste keer dat ik met deze sport in aanraking kwam. Voorheen liep ik lange- afstand-wedstrijden mee en ik fietste redelijk vaak. Zwemmen daarentegen deed ik nooit. Het concept van de triathlon stond me echter wel aan". Het snel wisselen van kleding is bij de triathlon van groot belang. lijk de Zeeuwse kampioen moet opleveren, en voor het Mirage Circuit (Walcheren). Adri Flipse tipt als kanshebbers voor de overwinning in deze triathlon de Middelburger Niels Koole en Jan Louisse uit Kapelle. Zelf hoopt hij bij de eerste vier te eindigen. Zeeland is volgens kenners, ge zien de waterrijke omgeving, een gebied bij uitstek om triathlons te houden. Bovendien is het par cours, dat in Westkapelle uit gestippeld is, niet alleen bij uitstek geschikt voor de atleten maar biedt het ook een goed overzicht aan de toeschouwers. Vanaf de dijk kan het publiek aan de ene zijde de deelnemers zien zwemmen langs de kust en aan de apdere kant zien fietsen en lo pen. De organisatie heeft voor een zesde-triathlon gekozen om dat dan bij het loopnummer pre cies twee rondjes rond de kreek moeten worden afgelegd. En de andere afstanden zijn daar ver volgens aan aangepast. De wedstrijd in Westkapelle telt mee voor het Super Prestige Klassement Zeeland dat uiteinde- Toevallig kwam mij Uw re dactionele bijdrage in uw weekblad van deze week (31 juli 1991) onder ogen. Meestal belandt de wekelijk se stapel reclame- en adver tentieblaadjes rechtstreeks en ongezien in de doos voor het oud papier. Uw rubriek "Hartgrondig" is mij bepaald niet uit het hart gegrepen en ik hoop velen met mij. De journalistieke toonzetting zou in een boulevardblad niet hebben misstaan, maar dat is geheel voor Uw eigen reke ning. U maakt zich publieke lijk kwaad over iemand die zich anoniem houdt. Zelf ne geert U echter ook de door U aan de kaak gestelde spelre gels van fatsoen. Wat is bij voorbeeld de naam van Uw "jongste collega", die zich uitspreekt op een wijze die Uw goedkope methode van badinerend geschrijf nog, eens duidelijk onderstreept?! Alles nog tot daar aan toe. In de allerlaatste alinea gaat U echter een bedenkelijke en verwerpelijke stap te ver. Uw opmerking of "men mis schien nare herinneringen zou hebben" (met een on miskenbare verwijzing naar de jaren '40:45) is journa listiek onwaardig en onder de gordel. Ik ken U niet en weet ook uw leeftijd niet. Ik ben van 1930 en heb van 1974 tot 1989 in Duitsland ge woond. Ik weet dus waar ik het over heb en ken de Duit sers door en door. De wijze waarop U een lans meent te moeten breken voor de luid ruchtigste en arrogantste toerist die men zich voor kan stellen, ten koste van Uw ei gen medeburgers, die wel licht inderdaad traumatische oorlogsherinneringen heb ben, is niet alleen volstrekt misplaatst, maar dwingt U - mits U de moed daartoe hebt en tot de juiste woordkeuze kunt komen - zich openlijk - hartgrondig - te veront schuldigen. Wim C. van Breda jr. Swaalingsestraat 44 Zoutelande Uw redactioneel onderwerp "Hartgrondig" in De Faam - De Vlissinger van 24 juli noopt mij tot een reactie. Ik zou het hartgrondig met U eens zijn, indien de gegevens op grond waarvan U tot Uw artikel bent gekomen, juist waren. Voorzover ik kan na gaan, hebt U zich uitsluitend gebaseerd op een brief van het COC, waarvan ik de in houd niet ken, doch slechts kan raden. Het had naar mijn mening op Uw weg gelegen, als journalist, ook de andere partij te horen. Dan zou U vernomen heben dat de politie niet het advies gegeven had aan het COC om het geplande feestje te verzetten. In een contact met het COC over het verlenen van de vergunning is de stroom geruchten over de skinheads ter sprake geko men. Tijdens dat contact vond de contactpersoon van het COC geen aanleiding de datum van het feestje te ver zetten. De andere dag werd de politie medegedeeld dat de party zou worden uit gesteld. Dagen later werd het uitstel vermeld in de PZC. U spreekt in Uw artikel over vooroordelen. Ik stel slechts vast dat U op grond van on juiste gegevens een tenden tieus artikel met vooroordelen hebt geplaatst. De Commissaris van Politie, L.E. Schuller. Wat is het woord dat u kunt vormen met de letters uit de vakjes van de opgegeven nummers? 55- 8-74-58-59- 39-54-26- 10 HORIZONTAAL: 1 pl. in Overijssel; 8 soort rijtuig; 12 spreektrompet; 13 dierenverblijf; 14 vochtmaat; 16 spies; 17 traag; 18 Eng. munt; 19 bovendien; 21 voegwoord; 22 bouwk. ornament; 23 biljartstok; 24 zangstem; 26 soort hond; 27 doorgang; 29 insekt; 30 jaargetijde; 32 schroefboor; 34 siervogel; 36 onder andere; 38 sprookjesfig.; 39 pers. vnw.; 41 lot zonder prijs; 42 van geringe breedte; 44 nummer; 45 vreselijk; 47 voorzetsel; 49 rijstbrandewijn; 51 niet gekookt; 53 twaalftal; 56 schaakterm; 58 wondvocht; 60 telwoord; 61 maand v.h. jaar; 63 snijwerktuig; 64 koraaleiland; 66 muzieknoot; 67 voorzetsel; 68 bijwoord; 69 stad a.d. Rode Zee; 70 zware balk; 72 en andere; 73 bevestigingsmiddel; 74 plotselinge angst; 76 tropisch roofdier; 77 onbekommerd. VERTIKAAL: 1 Europeaan; 2 paardeslee; 3 speelgoed; 4 beroep; 5 niet gesloten; 6 veerkracht; 7 de oudere; 8 vuiststoot; 9 gelei; 10 lengtemaat, 11 burgerwacht; 13 muzieknoot; 15 ovenkrabber; 17 theaterplaats; 18 kalm; 20 deel v.e. bloem; 22 stuk brood; 23 heng selmand; 25 havenstad in Noord-Afrika; 26 muzieknoot; 28 voeg woord; 30 Europeaan; 31 verhaal; 33 draaiorgel; 35 voorzetsel; 37 bloeiwijze; 40 vuurmond; 43 schaapkameel; 46 beitel; 48 neerslag; 50 landpunt; 52 pers. vnw.; 54 gas; 56 lekkernij; 57 deel v.e. ladder; 59 opsporingsmiddel; 61 overdreven voorliefde; 62 torenomgang; 65 tot en met; 66 weefsel; 69 vlaktemaat; 70 uitroep; 71 tijdsduur; 73 gewicht; 74 tot rouwbeklag; 75 boksterm. Oplossing van puzzelkrant 31/7 HORIZONTAAL: 1 rose; 4 ijsvos; 8 aker; 12 iep; 13 tol; 14 ale; 15 trea; 17 zalig; 19 drie; 20 leder; 22 enten; 24 not; 25 oog; 27 motet; 29 zonet; 32 waan; 34 samum; 36 lire; 38 abl.; 39 lol; 40 ter; 41 leis; 43 welke; 45 leem; 46 etsen; 48 schel; 50 rui; 51 ren; 53 Eelde; 55 hinde; 58 prik; 60 steen; 62 even; 64 een; 65 ure; 66 Eva; 67 lede; 68 biest; 69 arak. VERTIKAAL: 1 rits; 2 oer; 3 spel; 5 star; 6 vol; 7 olie; 9 karn; 10 Eli; 11 reep; 16 Aenon; 17 zetes; 18 gnoom; 19 degel; 21 dot; 23 ton; 26 Ewald; 27 malie; 28 talen; 29 zulks; 30 titel; 31 ferme; 33 Abe; 35 mol; 37 ree; 42 strek; 43 weids; 44 ecrin; 45 lende; 47 sul; 49 hen; 52 Opel; 53 eind; 54 etui; 55 hees; 56 ever; 57 enak; 59 ree; 61 ere; 63 Eva. Winwoord: HOOGLERAAR Het KNMI en Rijkswaterstaat Zeeland hebben gezamenlijk besloten om vijf meteorologen van het KNMI ook in de toekomst te stationeren in Middelburg. In samenwerking met de hydrolo gen van Rijkswaterstaat zullen zij regionale weer- en waterberich- ten opstellen. Aanvankelijk was het plan ont worpen om de KNMI-diensten van Hoek van Holland en Middel burg samen te voegen en te con centreren in Hoek van Holland. Een onderzoek heeft evenwel uit gewezen dat hierdoor de samen werking tussen de weer- en waterloopkundigen enerzijds en de communicatie met de afne mers van de hydro-meteoberich- ten in de regio anderzijds nadelig konden worden beïnvloed. Het hydro-meteocentrum in Mid delburg wordt bemand door vijf hydrologen en vijf meteorologen. Onder normale omstandigheden is het centrum dagelijks bezet van 6 tot 22 uur. De verwachtin gen worden onder andere ge bruikt door de Schelderadar voor de veiligheid van de scheepvaart, voor het beheer van de Zeeuwse wateren en voor het beheer van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Dat was een saaie zondag afgelopen zondag. Het Straatfesti val afgelopen en de kermis in Middelburg mocht niet draaien om bekende redenen. Gelukkig was het droog weer zodat ik me oneerbiedig op een terras kon laten verwennen door een serveerster. Op de kermis in Middelburg liepen toeristen verbaasd rond on gelovig kijkend naar de stilte en de rust in de attracties. Op het terras debateerden Zeeuwen over de onzin van deze stilstand. „Moet je horen", riep een tamelijk kortgerokt meisje dat de wereld en het leven aan haar voeten had liggen maar waar schijnlijk over zo'n jaar of twee achter de kinderwagen loopt en over tien jaar het idee heeft de gemiste kansen nooit meer te kunnen inhalen. „In het café hiernaast draait de muziek har der dan op de kermis het geval is" (Ze zei trouwens niet „...het café hiernaast...", maar noemde de naam van de kroeg). Ze ging achterover zitten in haar stoel en keek zelfvoldaan de kring rond. Het gezelschap werd even stil en knikte afwezig. Kennelijk was alles gezegd wat gezegd moest worden, iemand tapte vervolgens een mop om het gesprek gaande te houden. Aan een andere tafel werd de discussie overgenomen. Het woord Stadhoudersfeesten viel. Hoewel ik niet precies kon verstaan welke argumenten werden gebruikt, kon ik wel raden dat die terraszitters de Stadhoudersfeesten als voorbeeld stel den voor een feest dat ook op zondag doorgang kon vinden. Die zondagavond was ik vroeg thuis. Ik had naar elders kun nen gaan om vermaak te kopen, maar deed het niet. Voor het eerst sinds weken las ik de krant tot vod en voor het slapen gaan sloeg ik nog een boek open. Het was een rustige zondag. Ik zal er aan denken als ik donderdag weer moet zoeken naar een parkeerplaats.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 14