informatiepagina van de gemeente vlissingen Betaald parkeren in Vlissingen In 't nieuw Wielerronde Oost-Souburg Besluitvorming plan overkapping uitgesteld Straatvervuiling: niet nodig! Boekje over Vlissingen Hoogste punt Scheldeplein sssb»* Speelterrein "Het Buut" I Emancipatie/ innovatie krant FESTIVAL II Q V m Voorstel in raad van 27 juni VLISSINGEN VERNIEUWT? Groeiseizoen: voorkom overlast! Programma Straatfestival 27 juli t/m 3 augustus redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Parkeermeters/- automaten Automatische parkeersystemen Organisatie parkeercontrole Beheer van de parkeergarage Parkeerroute Uit de serie "Het gezicht van Nederland" De bron Vele kleintjes Te koop Van 27 juli tot en met 3 augustus Klassiek Straatfestival krant v I i s s i n g e 'Vrouwen in werksitua ties', fototentoonstelling in hal stadhuis. Even bijpraten met wethouder De Haas Kernwinkelgebied Lange Zelke en Walstraat Vrijburg Banenpool Woensdag 19 juni 1991 DE VLISSINGER DEN BLAUW GERUITEN KIEL De gemeenteraad heeft in ok tober 1990 het Parkeerplan Vlissingen binnenstad 1990, met de bijbehorende Parkeer en Parkeergeldverordening Vlissingen 1990 vastgesteld. Een werkgroep betaald parke ren (COPO), waarin verschil lende vertegenwoordigers van overheid en bedrijfsleven, heeft de invoering van de plan nen nader onderzocht. Er ligt nu een voorstel om betaald parkeren in te voeren, nog geen vergunningparkeren. Het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders om een krediet beschik baar te stellen voor de invoering van betaald parkeren wordt vanavond besproken in de vaste commissie van ad vies en bijstand voor finan ciën, om 19.30 uur in het stadhuis. De raad neemt 27 ju ni een beslissing. Deze verga dering begint ook om 19.30 uur. Burgemeester en wethouders vinden dat parkeermeters moe ten worden geplaatst in de Bad huisstraat, Scheldestraat, Glacisstraat tussen Bad huisstraat en Hobeinstraat, Breestraat nabij het politieburo, Bellamypark (oostzijde) en bij di verse invalide parkeerplaatsen. De overige lokaties waar betaald parkeren komt: Bellamypark (parkeerterrein), Nieuwendijk, Zeilmarkt, Stenenbeer, Wilhel- minastraat, Nieuwstraat tussen Wilhelminastraat en Hen drikstraat, Spuikom (P-Edah), Coosje Buskenstraat tussen Spuistraat en Betje Wolffplein, Spuistraat (plein), Zeemanserve, Korte Zelke, Oude Markt en het toekomstige parkeerterrein ach ter het MBO-complex. Al deze plaatsen krijgen parkeerautoma ten, ofwel zogenaamde ticket automaten. De automatische parkeersyste- (foto: Ruben Oreel) men zijn voorzien van slagbo men e.d.. Deze apparatuur werkt met slagbomen en kaartjes en zal worden geplaatst in de par keergarage en bij het KMS- overloopparkeerterrein. Ten aanzien van het recreatief betaald parkeren op het parkeer terrein in het Nollebos kan met een eenvoudig inningssyteem met slagboom en betaling vooraf worden volstaan. De parkeercontrole, door par- keercontroleurs, wordt onderge bracht bij de gemeentepolitie, waar al de nodige kennis op dit gebied aanwezig is. Bovendien kan een goede afstemming t.a.v. het controlebeleid en de contro le rondes tussen politie en par- keercontroleurs worden bereikt. jVoor de controle wenst het colle- ,ge uiteindelijk drie personen in fulltime dienst, waaronder 1 chef parkeercontroleurs en zeven personen in parttime dienst aan te stellen. Over drie jaar moet de onder brenging van de parkeercontro leurs heroverwogen worden in verband met de regiovorming van de politie. Daarom willen b en w overgaan tot het aanstellen van een aparte leidinggevende als "chef parkeercontroleurs", met als enige taak het leiden en begeleiden van de parkeercon troleurs. Het beheren van een parkeerga rage vereist een geheel andere aanpak dan het beheren van het "maaiveldparkeren". Zoals hier voor vermeld, wordt de parkeer garage door middel van slagbomen e.d. een afgesloten ruimte, die de automobilist kan inrijden na verkrijging van een kaart waarop datum en tijdstip van aankomst staan vermeld. Om de garage te kunnen verla ten moet hij het verschuldigde bedrag betalen bij de daarvoor betreffende automatische kas sa's of bij een kassier die de be schikking heeft over een zogenaamde handkassa. Echter geldt in alle gevallen dat geen systeem volledig zonder toezicht kan funktioneren. Voor de personele bezetting van de parkeergarage zijn 3 forma tieplaatsen nodig B en w stellen voor de parkeer garage te sluiten in de avond- en nachtelijke uren om criminaliteit te voorkomen. Mensen die willen parkeren moeten door middel van borden via een "circuit" geleid worden. Dit circuit volgt de route nieuwe weg om de Spuikom, Spuistraat, rondom het Bellamypark, Spuistraat, Coosje Bus kenstraat, Betje Wolffplein, Aag je Dekenstraat, Scheldestraat, Paul Krugerstraat en Bad huisstraat. Vanaf deze route wordt naar de parkeermogelijk- heden verwezen. De vaste commissie van ad vies en bijstand voor stadsbe heer, verkeer en milieu heeft afgelopen maandag over het voorstel geadviseerd. B en w stellen dus de raad voor om betaald parkeren mogelijk te maken en een krediet beschik baar te stellen voor"maaiveld- parkeren". De commissie financiën buigt zich vanavond (19 juni) om 19.30 uur over dit voorstel. Vrijdagavond 21 juni is er in Oost-Souburg een wielerron de. Tussen 18.00 en 22.00 uur zullen in verband daarmee di verse straten tijdelijk afgeslo ten worden. Voor alle verkeer behalve voet ganger worden afgesloten in bei de richtingen: de Kanaalstraat, de Bermweg tussen de Ka naalstraat en de Zeewijksingel, de Zeewijksingel, de Vlissing- sestraat tussen de Zeewijksingel en de Burchtstraat, de Karolin- genbaan tussen de Burchtstraat en de Verlengde Kanaalstraat en de Verlengde Kanaalstraat. De afsluitingen zullen met wor den worden aangegeven. Vorige week was het zover: nieuwe kleding voor de sectie afvalverwij dering. Een korenblauwe out-fit voor alle mannen van de sectie. Er zijn "off-shore"overalls (warm), battle-dress (een jack en broek voorzomer en winter) en doorwerkjacks en langere jassen. Daarnaast zijn er na tuurlijk ook gewone overalls voor in de werkplaats. U herkent de men sen van de sectie afvalverwijdering voortaan dus aan een korenblauwe combinatie met op de borstzak: gemeente Vlissingen, sector beheer. Maandag 3 juni organiseerde de gemeente een informatie avond over de plannen voor het kernwinkelgebied voor de overkapping van de Lange Zel ke en een gedeelte van de Walstraat. Tijdens presentatie van de plannen bleek dat het gewenst is meer tijd te nemen voor bespreking van de plan nen. Daarom zijn de data van behandeling van de plannen gewijzigd. Burgemeester en wethouders zullen de plannen - al dan niet gewijzigd - pas in de maand au gustus voorleggen aan de diver se vaste commissies van advies en bijstand en aan de gemeente raad en niet in juni zoals de be doeling was. Ondernemers en andere be langhebbenden kunnen - met gebruikmaking van het spreek recht - (nogmaals) reageren op de plannen tijdens de behande ling in de vaste commissie van advies en bijstand voor econo mische zaken, detailhandel en visserij op maandag 12 augus tus 1991 in het stadhuis (aan vang: 19.30 uur). De gemeenteraad zal de plan nen behandelen in zijn verga dering van donderdag 29 augustus 1991 in het stadhuis (aanvang: 19.30 uur). Het is een smerig zicht, al dat papier, plastic en die andere rommel. Op straten en plei nen, in het openbaar groen, overal ligt 't. Althans, als het niet door de wind wordt 'mee gesleurd'. Vaak wordt, als het om deze 'straatvervuiling' gaat, naar de gemeente gewezen. "Waarom doet die er zo weinig aan?", klinkt het dan. Soms wordt die vraag terecht gesteld. Vaak niet. (foto: Ruben Oreel). Zowel de sectie afvalverwijde ring als de sectie beplantingen doen hun best om de rommel op te ruimen. Dat gebeurt volgens schema's. Om de beschikbare menskracht en het (veeg)mate- riaal zo effectief mogelijk te be nutten. Sommige straten en stukken openbaar groen krijgen, omdat er meer publiek komt, va ker een beurt dan de andere. Ook de gemeente vindt al die Het groeiseizoen is weer volop in gang. Snoeien en maaien is daarom weer nodig. Wie in het bezit is van een tuin kan er over meespreken. Als uw tuin aan een openbare weg of stoep grenst, kijkt u dan ook eens wat uw groen aan die kant "doet"? En gebruik dan zonodig ook de snoeischaar. Want het kan zijn dat degene die van die weg of stoep gebruik maakt van die te hoge of te bre de begroeiing last heeft. Bijvoor beeld omdat het uitzicht over een kruising of in een bocht (ge deeltelijk) wordt weggenomen. Of omdat de stoep of het fiets pad half onder het groen is ver dwenen. Of omdat een wandelaar aan wat stekelige be- groeing z'n kleren (of z'n huid...) openhaalde. U begrijpt: zulke dingen kunnen de veiligheid van de weggebruikers in gevaar brengen. Daarom een simpel verzoek: pak de buitenkant even mee als u de tuin "doet". Vorige week vrijdag werd het hoogste punt bereikt van het Scheldeplein, het winkelcen trum met bovenwoningen aan het begin van de Walstraat. Dat feit ging gepaard met het beken de pannebier. Namens de pro jectontwikkelaar MBO werd er gesproken en ook wethouder Meijers van detailhandel c.a. (foto: Ruben Oreel) voerde het woord. In totaal in vesteert de gemeente 27 miljoen gulden in de reconstructie van het kernwinkelgebied. Dat is een niet gering aandeel in de totale begroting van de gemeente. Per jaar staat daar zo'n 145 miljoen op. Die 27 miljoen voor het kern winkelgebied is natuurlijk "uit gesmeerd" over enkele jaren. Het terrein aan de Beatrixlaan waar voorheen "Het Buut" stond, wordt een speelterrein. Het terrein is enkele weken ge leden door de gemeente ge ëgaliseerd, vrijgemaakt van stenen en vuil en ingezaaid met gras. Er is ook een kleine wal gemaakt om te voorkomen dat auto's het terrein oprijden. Wanneer het gras lang genoeg is, zal het voor de eerste keer worden gemaaid. Hierna kun nen de kinderen het terrein in gebruik nemen. Naar verwach ting zal dat omstreeks eind ju li/begin augustus zijn. Tot die tijd moet de natuur haar werk kunnen doen. Helaas wordt echter nog steeds (tuin)afval op het terreintje ge gooid. De gemeente heeft er daarom een bord geplaatst waarop staat dat het verboden is afval te storten. Het terrein moet een mooi speelterrein voor de kinderen worden! De omwonenden is gevraagd daaraan mee te werken. rommel geen reclame voor Vlis singen. Het streven is dus de straten zo schoon mogelijk te houden. Maar daarbij kunnen de gemeentelijke secties niet zon der de medewerking van inwo ners, toeristen en andere gasten. Want: waar komt al die rommel vandaan? Een paar voorbeel den: - Bij sommige flats kiepen bewo ners gewoon afval of de inhoud van kattebakken over het bal kon. Hup, in het groen. Alsof er geen vuilnisbakken bestaan. - Bij vrijwel iedere friteszaak staan er afvalbakken. Ook in de winkelstraten ontbreken ze echt niet. Toch: bijna iedereen ziet het regelmatig gebeuren dat de lege, plastic fritesbakjes of blik jes achteloos op straat worden gegooid. Ook al is het maar twee stappen naar de afvalbak - Veel kauwgom zit in een pa piertje. Waarom, als het uitge kauwd is, niet even in hetzelfde papiertje terug en vervolgens in de afvalbak? 't Zijn, zoals uit dit rijtje blijkt, meestal maar kleine dingen. Maar al die kleine beetjes bij elkaar, kunnen er een behoor lijke bende van maken. Terwijl het zo eenvoudig te voorko men is. Als een ieder van ons er een klein beetje moeite voor zou doen.... Wat zou dat, op z'n minst, een stuk ergernis besparen. Ook bij U???? Vorige week is hij van de per sen gegleden: De aflevering Vlissingen van "Het gezicht van Nederland". Een boekje in het kader van een informatief project van de stichting "Het gezicht van Nederland". Dit project bestaat uit een serie televisiedocumentaires over steden in Nederland. 1 Februari is de Vlissingse af levering verschenen en nu dus het bijbehorende boekje. Het boekje is een geschreven portret waarin ontstaansge schiedenis, groei en recente ont wikkelingen op sociaal-econo misch en cultureel gebied aan bod komen, maar waarin boven al het verhaal van de inwoners wordt geschetst. Het boekje is te koop voor fl. 7,50 bij de VVV-Vlissingen aan de Nieuwendijk. Zaterdag 27 juli start het jaar lijkse straatfestival in Vlissin gen met straattheater in de binnenstad. Vijftien van de beste straattheatergroepen uit binnen- en buitenland slepen u in hun voorstellingen mee, u valt van de ene verbazing in de andere. De Sint Jacobskerk biedt klas sieke ontspanningen. Er treden solisten en groepen op uit alle windstreken. Over het wie, wat, hoe en waar Het hoofdpodium, midden in de binnenstad, biedt alle dagen de nodige variatie. Er is onder an dere een eenmalige versie van The Wall door Zeeuwse pop musici. van het volledige programma kunt u meer lezen in de Straat festivalkrant, die vanaf 19 juli gratis verkrijgbaar is op alle WV-kantoren in Zeeland. De donderdag 6 juni jongstle den gehouden voorlichtings dag over innoverende emancipatie-aktiviteiten was een sukses. Het blijkt dat er veel nieuwe ideeën voor aktivi- teiten zijn opgedaan. De emancipatie-commissie heeft van 's middags half vier tot 's avonds elf uur verschillende aktiviteiten onder de aandacht gebracht. Het publiek kon ken nismaken met deze verschil lende aktiviteiten. Aan het eind van het programma is een 'emancipatie/innovatie krant' uitgereikt. Hierin zijn impres sies opgenomen van datgene wat er tijdens deze dag gebo den is. De bezoekers van de voorlichtingsdag waren blij met dit tastbare stuk. Thuis of binnen de eigen organisatie kan nog eens rustig nagelezen worden wat er zoal geboden werd op de voorlichtingsdag. Positieve reakties op het pro gramma zijn van verschillende kanten al gehoord. Kontakten zijn gelegd met de theologe/ethi ca, mevrouw A. Struys, voor ver dieping van haar inleiding over voortplanting en genetische ma- nipulataie. Een van de Vlissing se vrouwenorganisaties heeft dit op zich genomen. Technika-10, een technische club voor meis jes tussen 10 en 13 jaar, bleek ook heel inspirerend voor oude- Op de meisjes. foto: "Technica-10" re vrouwen. De behoefte aan praktische redzaamheid, met name bij alleen wonende vrou wen blijkt groot. Een subsidie verzoek voor een kursus "klusjes in huis" voor oudere vrouwen verwachten de ge meente binnenkort te ontvan gen. Heel duidelijk bleek er bij jong en oud de behoefte aan kursussen zelfverdediging voor vrouwen. Naast de inleidingen/voordrach ten waren er verschillende expo sities. De fotograaf mevrouw M. Folkertsma heeft rond het thema 'Vrouwen in werksituaties' een expositie gemaakt met tijdens deze dag genomen foto's. Deze expositie is nog te zien in de hal van het stadhuis tot en met vrij dag 5 juli 1991. Dat de verhouding man/vrouw in alle beroepsgroepen nog niet gelijkmatig verdeeld is blijkt uit de door de emancipatiecommis sie gemaakte tentoonstelling 'Fragment beroepenbeeld'. Met behulp van cartoons is die ver houding weergegeven bij: het gemeentebestuur, het gemeen- tepersoneel, het openbaar ba sisonderwijs, de kinderopvang, het verplegend en paramedisch personeel van het Streekzieken huis Walcheren. Deze ten toonstelling is beschikbaar voor andere organisaties. Wilt u meer informatie of een exemplaar van de 'emancipa tie/innovatie krant'? Van maandag tot en met donder dag kunt u hiervoor terecht bij de ambtelijk sekretaris van de emancipatiecommissie, me vrouw J. Kelholt. Zij werkt bij de sectie welzijn volksgezond heid en cultuur in het stad huis, kamer 21, telefoon 87268. Vorige week vrijdag, 14 juni, is het hoogste punt bereikt van het nieuwe winkelcentrum "Schelde plein" aan het begin van de Walstraat. Een nieuwe mijlpaal in de verbetering van het Vlissingse Kernwinkelgebied! Vlak na de zo mer, in oktober of november, zal het eerste gedeelte al opgeleverd worden. Alle woningen en bedrij ven van de hoek "Speckens" kunnen dan betrokken worden. In april 1992 volgt dan het andere deel, waar Albert Heijn, Blokker en C en A in gevestigd zullen worden. Het is de bedoeling dat op dat tijdstip ook de parkeerga rage en de toeleidende wegen helemaal klaar en gereconstru eerd zijn. Ook de rest van het kernwinkelgebied moet dan klaar zijn. De plannen voor overkapping van de Lange Zelke en Walstraat zullen in de commissies en de raad in augustus behandeld wor den. Twee weken geleden heeft de gemeente de plannen voor dit gebied gepresenteerd. De oor spronkelijke bedoeling was om in de juni-raad al een beslissing te nemen. Er is echter behoefte bij een aantal ondernemers om lan gere tijd te krijgen voor (onder ling) overleg. Daarom is besloten de besluitvorming uit te stellen tot augustus. Later kan niet, want anders is het kernwinkelgebied niet op tijd af. Totaal investeert de gemeente Vlissingen ongeveer 27 miljoen gulden in het kernwinkelgebied. Daar zit alles bij: herinrichtingen, verkeersgntsluitingen, overkap pingen en noem maar op. Door die investeringen heeft de bin nenstad de afgelopen jaren re gelmatig open gelegen. Ook nu is dat weer het geval. Dat het hier en daar een puinhoop is hoef ik niet meer te vertellen, dat heeft u al gemerkt. Maar als we met z'n allen de overlast nog even voor lief nemen, dan hebben we vanaf volgend voorjaar een winkelcen trum waar elke Vlissinger voor al zijn inkopen terecht kaneen centrum waar het winkelen op zich al een aardig tijdverdrijf is. Ook met het bedrijventerrein Vrij burg gaat het voorspoedig. Als het huidige tempo van grondver- kopen zich voortzet, is Vrijburg over een paar maanden "uitver kocht". Zoals u misschien wel weet vestigen de Delta Nutsbe drijven er een districtskantoor. Maar ook Projectbouw Zeeland en het transportbedrijf Arentse hebben er inmiddels een plaats gevonden. Met diverse andere bedrijven zijn we op dit moment in onderhandeling. Vrijburg is natuurlijk een goede plaats om een bedrijf te vestigen. De centrale ligging ten opzichte van Vlissingen en Middelburg en ten westen van het kanaal is ide aal. Het bouwrijpmaken is in volle gang. De "wegen" voor het tran sport van materieel liggen er al. Binnenkort starten de bouw- aktiviteiten. Tot slot nog iets anders: de Ba nenpool in Vlissingen, want ook sociale zaken heb ik in mijn por tefeuille. Vlissingen heeft 25 banenpool-plaatsen toegewezen gekregen. Op dit moment zijn we bezig geschikte kandidaten en geschikte arbeidsplaatsen te se lecteren. De bedoeling is dat de eerste kandidaten al geplaatst worden per 1 juli. Andere kandi daten komen dit najaar aan de beurt.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5