Versoberingen WOV Af va I te r compostering t Braderie geslaagd ondanks regen Het Woltershuis heropent de deuren Adverteren in de Gouden Gids wérkt. Open tuin bouw composterings inrichting sloegebied startnotitie mer-procedure: coördinatie Scoutinggroep houdt reünie in verband met tachtigjarig bestaan IN BEROEP Verkeerslichten IJzendijke m Landbouwvoorlichting voor akkerbouw en veeteelt TfWÜ Demonstratie ambachten op Oude Markt Vlissingen (OM M I SS I MS Er zijn plannen om in Vlissingen-Oost een bedrijf te vestigen, waar groente-, fruit- en tuinafval, agrarisch afval en maai- en plantsoenafval kunnen worden gecomposteerd. Milieu-effecten Inspraak in provinciale griffie Woensdag 19 juni 1991 ABDIJ Kostenbesparingen op de plan nen voor de vaste oeververbin ding Westerschelde (WOV) en andere voorwaarden moeten de verwezenlijking van de verbin ding tussen Ellewoutsdijk en Ter- neuzen dichterbij brengen. Dat staat in het voorstel aan pro vinciale staten, waarover 12 juli wordt beslist. Bij de vaststelling van het tracé is al bepaald dat de toeleidende we gen naar de WOV aanvankelijk en- kelbaans worden aangelegd. Verdere versoberingen kunnen worden bereikt door ongelijk vloerse kruisingen te vervangen door gelijkvloerse met verkeers lichten, de zuidelijke aansluiting bij Vlissingen-Oost te laten ver vallen en daar te volstaan met aansluiting op de Borsselse dijk en door de aansluiting in Zeeuwsch-Vlaanderen tot Wul- penbek-De Knol aan te leggen. De tunnel kan ondieper worden aan gelegd en de brug zou drie rijstro ken kunnen krijgen in plaats van vier. Om toch te kunnen blijven voldoen aan het uitgangspunt van een dubbelbaansweg op de brug en in de tunnel wordt nage gaan of de brug steiler kan wor den uitgevoerd. Door een steilere helling wordt de brug namelijk korter en daardoor minder duur. De doorvaarthoogte die in de oor spronkelijke plannen op 54 meter boven NAP ligt, wordt verlaagd naar 43 meter NAP. Minister Maij van verkeer en wa terstaat is bereid voor de huidige veerverbindingen op de Wester schelde een hogere exploitatie bijdrage te gaan geven. Als voorwaarde heeft zij aan de pro vincie gesteld, dat de veertarie- ven met 20 procent moeten worden verhoogd. Uit de hogere opbrengst kan op termijn een deel van de kosten worden be taald die met de opheffing van de provinciale stoombootdiensten zijn gemoeid. Door het verband dat steeds is gelegd tussen het tarief voor de veren en de tol voor de WOV - einde veertarief is be gin toltarief - wordt de tol ook op getrokken. Gedeputeerde ing. J.l. Hennekeij van waterstaat en verkeer heeft bij de presentatie van de plannen gesteld, dat de tariefsverhoging geleidelijk zal worden ingevoerd en pas als voluit zeker is dat de vaste oeververbinding wordt aan gelegd. Door de exploitatie van de WOV van 25 naar 30 jaar op te trekken, komt er ook meer financiële ruim te. De staten wordt voorgesteld de jaarlijkse provinciale bijdrage van 4 miljoen gulden te indexeren. Gs zijn het niet eens met de minis ter dat het voetveer Vlissingen- Breskens, dat in de vaart moet ko men op het moment dat de WOV er is, voor rekening van de provin cie is. In de onderhandelingen met de bewindsvrouwe (2 juli) moet nader worden bekeken hoe de ex ploitatie van het voetveer kan worden geregeld. Aanbesteding van de WOV via de Europese Gemeenschap en de vorm van exploitatie zijn andere onderdelen uit het gs-voorstel aan de staten. De provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert maandag 24 juni 14.15 uur, in het gebouw van het ziekenfonds, Achter de Houttuinen 8, Mid delburg. Gezondheidsvoorlichting aan niet of nauwelijks Nederlands spre kenden, vervanging van de ambu lance in Bruinisse en de inter naatscapaciteit in de regio's Oosterschelde en Walcheren staan op de agenda. Andere pun ten zijn de ziektekostenverzeke ring (plan-Simons), de behoefte aan voorzieningen voor sterk ge dragsgestoorde licht geestelijk gehandicapten en nieuwe richtlij nen voor de geestelijke gezond heidszorg. De statencommissie voor econo mische zaken vergadert maan dag 24 juni, 16.00 uur, in het provinciehuis. Gespreksonderwerpen zijn de elektriciteits - distributieverorde ning, de nota nationaal centrum sportvorming, subsidie aan het vliegveld Midden-Zeeland en tele matica in de Scheldehavens. Ook komen aan de orde de verga derstukken van de havenschap pen Vlissingen en Terneuzen, subsidies uit het sociaal-econo misch ontwikkelingsfonds en een bijdrage uit het toeristisch-re- creatief ontwikkelingsfonds voor een gidsencursus. Vrijdag 28 juni, 10.00 uur, verga dert de statencommissie voor bestuurszaken. Bij de samenstel ling van Abdijnieuws was de agenda nog niet bekend. De vergaderingen zijn openbaar. De statencommissies beginnen met spreekrecht voor het publiek. De agenda's en de vergaderstuk ken van de commissies liggen ter inzage in het provinciaal informa tiecentrum, Abdij 9, Middelburg. 17 I EUWS De composteringsinrichting moet onderdeel worden van een nog te realiseren afvalcentrum Midden-Zeeland van de gemeen schappelijke regeling Vuilnis stortplaats Midden-Zeeland, waar verschillende afvalstoffen kunnen worden verwerkt. Plaats van vestiging is een terrein aan de Europaweg, ten zuidoosten van Total. Aan groente-, fruit- en tuinafval uit heel Zeeland wordt een aan bod van 40.000 ton per jaar ver wacht. Ook het agrarisch afval uit de hele provincie moet naar het Sloegebied; er wordt gere kend op 6.000 ton op jaarbasis. Het te ontvangen maai- en plant soenafval - eveneens 6.000 ton per jaar - zal alleen afkomstig zijn uit Midden-Zeeland. Voor de activiteiten in 1993 hun beslag kunnen krijgen, moet een milieu-effectrapport (MER) wor den opgesteld. Er zijn vergunningen nodig van de provincie en van het rijk, respec tievelijk op basis van de afvalstof fenwet en de wet verontreiniging oppervlaktewateren. Een "startnotitie" die deze week wordt gepresenteerd, is de eerste stap tot het milieu-effectrapport. In de notitie wordt gemeld dat in het rapport duidelijkheid moet worden verschaft over de gevol gen die kunnen ontstaan voor bodem-, grond- en oppervlakte: water, de lucht en het geluid. De maatregelen die kunnen worden getroffen om kwalijke effecten te voorkomen, moeten daar tegen over worden gesteld. Zo wordt in het hoofdstukje Lucht in de startnotitie al aangeduid dat luchtverontreiniging en stankhin- der bij het composteringsproces horen, maar dat met een gesloten hal en afzuiging en behandeling van de lucht de effecten kunnen worden beperkt. De startnotitie Mer composte- ringsinstallatie Midden-Zeeland ligt van 20 juni tot en met 19 juli ter inzage. In die periode kunnen bij de provincie suggesties wor den gedaan voor richtlijnen die in het milieu-effectrapport moeten worden opgenomen. Plaatsen waar de startnotitie kan worden ingezien, zijn: gemeentehuis Borsele, Stene- vate 10, Heinkenszand; werkda gen 9-12 en 14-16 uur; openbare bibliotheek Heinkens zand, Stengeplein 1; vrijdagavond 17-20 uur; De eerste kamer uit gedeputeerde staten hoort de heer en mevrouw M. Schenk-Hartog uit Koewacht en het waterschap De Drie Am bachten uit Terneuzen op dinsdag 25 juni, 10.00 uur. Het waterschap verleent geen ontheffing voor het maken van een beschoeiing in de waterloop achter het huis van de heer en me vrouw Schenk. Tegen de weige ring is bij de provincie bezwaar aangetekend. De kamer hoort beide partijen. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 25 juni twee aanvragers van algemene bijstand. Om 10.20 uur wordt een besluit van de gemeente Middel burg aangevochten en om 10.40 uur van de gemeente Kortgene. De derde kamer uit gedeputeerde staten hoort dinsdag 25 juni, 11.00 uur, een inwoonster van Goes. De Goese, die nog geen 65 jaar is en in een verpleeghuis wordt verzorgd, heeft de provin cie gevraagd of zij kan verhuizen naar een bejaardentehuis. Gede puteerde staten hebben haar ver zoek afgewezen, waarop be zwaar is aangetekend. Gs moeten op basis daarvan hun besluit opnieuw in overweging nemen. De heer J.A. van de Velde uit Kerk- rijkswaterstaat directie Zee land, kamer 125, Koestraat 30, Middelburg; werkdagen 9-12 en 14-16 uur; provinciehuis, bureau milieuza ken, Sint Pieterstraat 42, Middel burg; werkdagen 9-12 en 14-16 uur, maar vanaf 8 juli: provinciale waterstaat, afdeling milieube heer, Het Groene Woud 1, Middel burg. Suggesties en andere reacties op de startnotitie kunnen schrifte lijk worden ingediend bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middel burg. De startnotitie is verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31400. m werve heeft Arob-bezwaar aan getekend tegen de beslissing van gedeputeerde staten hem geen toestemming te geven voor de bouw van een landbouwschuur aan de Welleweg in Dreischor. Het gemeentebestuur van Brou wershaven heeft om de bouw, die in afwijking is van het bestem mingsplan Buitengebied, ge vraagd. De Arob-commissie uit gs hoort partijen dinsdag 25 juni, 11.20 Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Het kruispunt Tivoli bij IJzendijke krijgt verkeerslichten. In driejaar tijd zijn er 37 ongelukken ge weest, waarbij een dode is geval len en acht letselongevallen waren. De kruising moet, on danks eerdere verbeteringen, tot de gevaarlijkste in het Zeeuwse wegennet worden gerekend. Een provinciale weg sluit aan op het rijks-kruispunt in de weg Schoondijke-Sluiskil en de weg IJzendijke-rijksgrens. Daarom wordt de provincie gevraagd in de kosten van de verkeersrege linstallatie bij te dragen. In totaal is een bedrag van 310 duizend gulden nodig. De provincie zou daarvan een kleine 120 duizend gulden voor haar rekening moe ten nemen. Doordat op de uitga ve een rijkssubsidie mogelijk is van 62 duizend gulden, resteert voor de provincie een bedrag van 58 duizend gulden. n r%i. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het buurtwerk van en in Het Wol tershuis in Vlissingen gaat weer van start. Na vorig jaar haar deu ren gesloten te hebben vanwege interne problemen binnen de Stichting SKW heeft het bestuur van het buurthuis plannen opge zet om de activiteiten te her vatten. De eerste activiteit vindt plaats op vrijdag 28 juni van 20 tot 22 uur met een jongerensoos voor de leeftijd van 12 tot 16 jaar. Er wordt nog hard gestudeerd op de invulling van het programma aanbod. De gedachten gaan daarbij uit naar activiteiten voor kinderen zoals kinderkookclubs, handenarbeid en een technische club voor meisjes, naar jongeren- activiteiten zoals sozen, muziek (maken) en sport en naar volwas senenactiviteiten in de zin van cursussen, buurtavonden en koffie-ochtenden. Het bestuur stelt evenwel dat de genoemde activiteiten alleen van start kunnen gaan als zich hier voor voldoende vrijwilligers aan melden. Het telefoonnummer voor inlichtingen en/of aanmel dingen is 01184-14660. j. I i'—UMjlii^i A^' A Wie adverteert wil gezien worden. Wat ligt er dan meer voor de hand dan de Gouden Gids? Nederlands meest complete en handige informatie bron wordt elke dag zo'n 739.000 keer geraadpleegd. Da's 222 miljoen maal per jaar. Bestaande èn toe komstige klanten weten u dus te vinden. Een advertentie in de Gouden Gids betekent meer dan alleen gezien worden. Ruim driekwart van alle raad plegingen leidt namelijk daadwerkelijk tot contacten met leveranciers. En dat is nog niet alles: 85% van al die contacten levert bovendien een geslaagde trans actie op. Trefkansen genoeg. Hoe goed u wordt gezien, bepaalt u natuurlijk zelf. De Gouden Gids kent talloze advertentiemogelijk-heden, tot full colour toe. Het medium bij uitstek om u te onderscheiden. Kortom de Gouden Gids biedt u alle mogelijkheden om effectief te adverteren. Goed gezien kunt u er niet omheen. Voor meer informatie kunt u contact op nemen met ons regiokantoor in 's-Hertogenbosch, telefoonnummer 073-125055. GOED GEZIEN De jaarlijkse braderie in Middelburg kan tot de geslaagde eve nementen worden gerekend. Een groot aantal bezoekers bevolk ten drie dagen lang het centrum van de Zeeuwse hoofdstad. Zelfs de gestadig vallende regen tijdens de laatste dag, zater dag, kon voor velen de pret niet drukken, al moest hier en daar wat gesleuteld worden aan de geplande evenementen. Mede door het goede weer van donderdag en vrijdag trokken tal van activiteiten ruime belangstelling; dat was zeker ook het geval bij de 'stand' van de kinderboerderij uit Middelburg, die van een ge deelte van Plein 1940 een 'beestenboel' had gemaakt waar met name het jeugdige publiek zich opperbest vermaakte. De Dienst Landbouwvoorlichting houdt vrijdag 21 juni een open dag voor melkveehouders en ak kerbouwers die geïnteresseerd zijn in de biologische landbouw. De afdeling Walcheren van de KMTP, Groei en Bloei, organi seert deze zomer een Open Tuin Project met als titel: Kijk eens wat vaker in de tuin van een ander. In tegenstelling tot eerdere berichtgeving zijn de open te stellen tuinen alleen toegan kelijk voor leden van Groei en Bloei. Namens het bestuur: A. Vleugel De dag wordt gehouden op het demonstratiebedrijf Loverendale Ter Linde aan de Lijdijk 1 in Oost- ka pelle. Ter Linde is een gemengd bedrijf van 100 ha en werkt sinds 1926 volgens de Biologisch- Dynamische Landbouwmethode. Het programma is 's ochtends (10 uurlen 's middags (13.30 uur) gelijk en bestaat uit een inleiding en een rondleiding over het be drijf. Er zijn een aantal deskundi gen aanwezig om tekst en uitleg te geven. Het ligt in de bedoeling van de gemeente Borsele, namens de Gemeenschappelijke rege ling Vuilnisstortplaats Midden-Zeeland op verzoek van Bestuurlijk Overleg Afvalverwijde ring op een locatie in het Sloegeied een composteringsinrichting voor groente-, fruit- en tuinafval en agrarisch afval uit geheel Zeeland een maai- en plantsoenafval uit Midden- Zeeland te realiseren. Het aanbod wordt geschat op 40.000 ton groente-, fruit- en tuinafval, 6.000 ton agrarisch afval en 6.000 ton maai- en plantsoenafval per jaar. De inrichting ligt op een perceel van de Europaweg Oost in het Sloegebied (ten zuid-oosten van Total) te Borssele. Er vindt coördinatie plaats ingevolge de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne. Met het oog op de nu in het kader van de Afvalstoffenwet door Gedeputeerde Staten van Zeeland te verlenen vergunning en de in het kader van de wet verontreiniging oppervlakte wateren door de Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, directie Zeeland te Mid delburg te verlenen vergunning wordt een Milieu-effectrapport (MER) opgesteld. Een ieder kan nu voorstellen doen voor de inhoud van de richtlijnen voor het op te stellen MER. Schriftelijke reacties kunt u tot en met 19 juli 1991 zenden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg (hierbij aangeven welke aspecten het betreft, resp. afvalstoffen of oppervlaktewater). Een door de gemeente Borsele opgestelde startnotitie ligt van 20 juni tot en met 19 juli 1991 ter inzage bij de gemeente Borsele (gemeentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Hein kenszand, op werkdagen van 9-12.00 uur en van 14-16.00 uur en iedere vrijdagavond van 17-20.00 uur in de openbare bibliotheek Stengeplein 1, Heinkenszand, bij de Rijkswa terstaat, directie Zeeland, Koestraat 30 te Middelburg (kamer 125) op werkdagen van 9-12.00 uur en van 14-16.00 uur en op het bureau Milieuzaken provinciale griffie, St. Pie terstraat 42 te Middelburg op werkdagen van 9-12.00 uur en van 14-16.00 uur (vanaf 8 juli a.s. bij directie I, afdeling Milieubeheer, Groenewoud 1 te Middelburg). De startnotitie is op te vragen bij het informatiecentrum van de provincie Zeeland (tel.nr. 01180-31400). Voor informatie over de inhoudelijke aspecten van de startnotitie kunt u terecht bij mw. Van Kleef (tel.nr. 01180-35920, tst. 427). Voor wat betreft de waterverontreinigingsaspecten kan informatie worden opgevraagd bij de heer Speksnijder, Rijkswaterstaat (tel.nr. 01180-86505). Middelburg, 19 juni 1991 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 In het centrum van Vlissingen, op de Oude Markt, wordt zater dag 22 juni een zogenaamde Ambachtenmarkt gehouden. in een aantal Oud-Hollandse kraampjes worden een groot aantal ambachten gede monstreerd. Het programma meldt onder andere het maken van babbelaars, een poppenate- lier, haringkaken, bonbons ma ken, kralenboompjes, imkerij, origami, keramiek, volksschilder kunst en een stand van het We reld Natuur Fonds. In het kader van deze ambach tenmarkt treedt de senioren afdeling van de accordeonvereni ging Concertina uit Souburg om 14 uur op in de binnenstad van Vlissingen. De scoutinggroep Berdenis van Berlekom in Middelburg houdt zaterdag 22 juni een reünie voor oud-leden in verband met het 80-jarig bestaan van de groep. De Berdenis van Berlekomgroep was in 1911 de eerste padvin- dersgroep in Zeeland. De groep telt op dit moment ongeveer 80 leden. De reünie wordt genouden in het clubgebouw aan de Zuid singel 92 in Middelburg en begint om 17 uur. Voor de oud-leden is er een grote tentoonstelling inge richt met oude foto's, dia's en films. Tevens is er een barbecue in de tuin. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Ton Brood man, 01184-67377.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 17