Van Wagenvoorde Lastechniek in nieuw pand aan Arnesteinweg HU, Kort Maar Hevig Dubbel verzekerd of toch niet? Robot bij Verfbron in Vlissingen maakt iedere kleur naar wens Hoogste punt winkelcentrum Kruiswoordpuzzel Prijsuitreiking bij Brammetje Dump Vlissingen en de kracht van het positieve denken Kelderkast De Schelde Personenhulp Autohulp Winwoord: Voorlichting mogelijkheden in autobranche I HARTGRONDIG Ad Hanneman Woensdag 19 juni 1991 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 UIT HET ZAKENHART Onlangs werd aan de Arnestein weg in Middelburg het nieuwe bedrijfspand van het oer- Middelburgse bedrijf Van Wagen voorde Lastechniek bv officieel in gebruik genomen. Na jarenlang aan het Armeniaans Schuitvlot gehuisvest te zijn geweest en er uit het bekende jasje te zijn ge groeid besloten vader A.P. en zoon A.G. van Wagenvoorde uit te zien naar een ruimer onderko men voor hun bedrijf. Een pand dat niet alleen groter moest zijn dan dat aan het Armeniaans Schuitvlot, maar dat ook beter bereikbaar moest zijn en waar met name de opslag van flesse- gas op een wat meer verant woorde wijze kon gebeuren. Het levensverhaal van Van Wa genvoorde Lastechniek bv is een relaas dat begint in mei 1937, midden in de toen heersende economische malaise. Door de veelvuldig voorkomende werk loosheid werden veel jongens destijd opgeleid voor een prak tisch beroep. Eén van die beroe pen was lasser en Van Wagenvoorde sr. werd destijds aangezocht om de schooljongens het autogeen en later electrisch lassen bij te brengen. Door de school werd een lastrafo voor de prijs van 325 gulden aangeschaft bij de firma Willem Smit Co in Nijmegen. Deze eerste kennismaking met Willem Smit zou enkele jaren la ter bepalend blijken te zijn voor het verdere leven van vader Van Wagenvoorde. Want het lesgeven schonk hem uitein delijk niet die voldoening welke hij er van had verwacht. Daar door, en door de verhalen van vertegenwoordigers van Smit over hun beroep, was de keus voor Van Wagenvoorde niet zo erg moeilijk toen Smit op een ge geven moment te kennen gaf een vertegenwoordiger voor Zeeland te zoeken. Uiteindelijk werd er een overeenkomst getekend en kwam Van Wagenvoorde in de handel terecht. „Ik begon bij mijn moeder in de kelderkast met twee kistjes las- elektroden in voorraad. Ik trok er op uit met de fiets en bezocht el ke smid en elk constructiebedrijf om daar het electrisch lassen te promoten. Maar het was toen een nog vrij onbekende techniek en de aanschafprijzen van een lastrafo loog er bepaald ook niet om. Teneinde de schroom weg te nemen begon ik overal de monstraties te geven en met heel veel pijn en moeite raakte ik mijn eerste voorraad kwijt. Gaandeweg groeide echter de belangstelling en werden de re sultaten beter", vertelt Van Wa genvoorde sr. Hij werd door Smit in de gelegenheid gesteld om zich door middel van het volgen van cursussen verder te bekwa men in de lasprocédés waardoor aan de klanten betere adviezen konden worden gegeven en daar mee de verkoopcijfers omhoog worden geschroefd. „Ook kon ik mij na verloop van tijd een auto permitteren en startte in Goes, Middelburg, Breskens, Terneuzen, Hulst en Zierikzee met lascursus sen. Het hoeft geen betoog dat daar heel wat vrije tijd in ging zit ten, maar uiteindelijk werkten al deze contacten er aan mee dat de omzet geleidelijk steeds groter werd." Tijdens de Tweede Wereldoorlog Komt u in het buitenland in de problemen door ziekte of onge val, dan is hulp op het kritieke moment vaak het belangrijkste. Maar deze is ook vaak duur; voor die kosten sluit u dan ook een reisverzekering. Als u een particuliere verzekering heeft, dan wil dat niet direkt zeg gen dat u voor het buitenland voldoende verzekerd bent. Infor meer eerst wat uw verzeke ringsmaatschappij voor u doet in noodgevallen. Een reisverzeke ring is in de meeste gevallen toch een goede aanvulling. Het ba sispakket verzekert u voor medi sche kosten, onvoorziene uitgaven en bagage. Bent u vol doende verzekerd voor medische kosten dan kunt u een korting krijgen op het basispakket. Denkt u er echter wel aan dat een even tueel eigen risico op uw particu liere verzekering ook door de reisverzekering gedekt wordt. Als u met de auto op vakantie gaat en uw auto is niet all-risk verzekerd, doet u er goed aan een vakantie-kasko verzekering af te sluiten. De risico's van auto rijden in het buitenland zijn door gaans groter dan bij het 'normale' autogebruik. Denkt u maar eens aan vreemde omstandigheden, andere verkeersregels, vakantie- drukte op onbekende wegen enz. Deze aanvulling op de WA- verzekering dekt kasko-schade (brand, diefstal, aanrijding etc.). Deze verzekering kunt u ook slui ten als u een auto van iemand anders leent ook al is deze all-risk verzekerd. De schade die u be rokkent aan de geleende auto kunt u dan verhalen op de vakantie-kasko verzekering. De eigenaar van de auto verliest zijn no-claimkorting dan niet. Het buitenland is dichtbij, neem nou België. U bent al snel een dagje in het buitenland. Een reisverzekering betaalt kosten, maar hulp is eerder no dig. Dubbel verzekeren is onno dig, maar zonder verzekerde hulp op pad gaan is niet verstandig. Bekijk dus kritisch uw verzekerin gen, wij kijken graag met u mee! lag de handel helemaal stil en werd Van Wagenvoorde tewerk gesteld bij De Schelde in Vlissin- gen waar hij na verloop van tijd de leermeester kon opvolgen. „Ik heb daar zelfs les moeten geven aan mensen, die nog nooit een stukje gereedschap in handen hadden gehad. Nadat Walcheren was bevrijd heb ik nog een poos je bij het Rode Kruis gewerkt om dat Nijmegen nog in bezet gebied lag en daar moesten mijn materi alen vandaan komen. Ik heb me toen maar nuttig gemaakt met het uitdelen en administreren van hulpgoederen voor oorlogsslacht offers." Maar gaandeweg kwam het normale leven weer op gang en pakte hij de draad van het ver tegenwoordigerschap weer op. Het lassen heeft in de na oorlogse dagen een grote opgang doorgemaakt en daarmee ook de bedrijfsvoering bij Van Wagen voorde. Na verloop van tijd kwam zoon A.G. van Wagenvoorde in de zaak die zich volledig had gespecialiseerd op het gebied van MIG-lassen, TIG-lassen en plasma-snijden. Het bedrijf bleef groeien en daardoor moest er nogal eens worden verhuisd naar geschiktere locaties. Na het hu welijk van Sr. in 1942 werd de kelder van moeder gedag gezegd en werd er verkocht vanuit de kelder van zijn woning aan de Zuidsingel. Vervolgens belandde men in een pakhuis aan de Bel- linkstraat, gevolgd door de Teer- pakhuizenstraat en het Armeniaans Schuitvlot. In de achterliggende 54 jaar is de omzet gestegen van twee kistjes laselektroden per jaar naar enkele honderden tonnen laselektroden, lasdraden en laspoeders, alsme de flessegas, las-toebehoren en natuurlijk de meest geavanceer de lasapparatuur. En dat alles vanuit een modern bedrijfspand dat aan alle eisen van de tijd (en de hinderwet) voldoet. Voor de levering van bestelde goederen en voor de rechtstreekse verkoop aan de klant heeft het bedrijf de beschikking over een forse vrachtwagen, die dagelijks 'bij de weg' is. In de showroom van Van Wagenvoorde staat de meest uit eenlopende lasapparatuur uitgestald. Vader en zoon Van Wagen voorde voor hun nieuwe be drijfspand aan de Arnestein weg in Middelburg. Gerard Rodts bij de nieuwe verfcomputer in de zaak. Sinds kort heeft de Verfbron aan de Walstraat in Vlissingen een unieke kleurenmengmachine, die geheel automatisch elke ge wenste kleur kan produceren. Deze computergestuurde robot maakt moeiteloos 35.000 ver schillende tinten in buitenbeits, binnenverf, hoogglans, muurver ven of wat men maar wil. Na het mengproces zorgt deze electroni- sche duizendpoot dat de verf keurig in de bussen komt, waar na de printer een passend etiket met het juiste kleurnummer afle vert, zodat de klant, indien nodig, altijd weer een zelfde soort mengkleur kan kopen als hij te kort komt. „Het was een enorme investering waar ik lang over heb nage dacht", bekent Gerard Rodts, ei genaar van de Verfbron, die zowel de doe-het-zelver als de in dustrie en de vakman onder zijn klanten telt. „Ik ben de jongste niet meer en dertig duizend gul den is een hoop geld, maar Vlis singen zit in de lift en is duidelijk aan het terugkomen als stad. De ze verfcomputer is uniek in heel Midden Zeeland en biedt echt de mogelijkheid iedere gewenste kleur te krijgen, zelfs in spuitbus sen. Bovendien kan de kleurcode worden opgeslagen in het brein van deze robot, waardoor men la ter exact de zelfde tint kan repro duceren". tj&i71& Bij Brammetje Dump aan de Achter de Houttuinen in Middelburg werd vorige week op feestelij ke wijze een picknickmand van Mepal uitgereikt. De mand vormt één van de negentig prijzen in een slagzinwedstrijd en werd gewonnen door de heer Woudenberg rechtsuit Kiundert. De prijs werd hem overhandigd door Mepal-vertegenwoordiger G. Jansen (midden). Bedrijfsleider H. Vree- ke van Brammetje Dump (links) kijkt toe. Zoals een bergbeklimmer zijn vlag plaatst bij het bereiken van een bergtop, zo hees de V/issing- se wethouder T.R.K. Meijers vorige week vrijdag de vlag ter gelegenheid van het bereiken van het hoogste punt van het Winkelcentrum Scheldep/ein in Vlissingen. Hij deed dat staande in een bak van een hoogwerker van de Vlissingse brandweer. De bouw van het centrum verloopt overi gens voorspoedig. Het ligt in de bedoeling dat de woningen in november worden opgeleverd; van 65 van de 78 woningen zijn de toekomstige bewoners al bekend en de beschikbare winkelruimte is al voor driekwart verhuurd. Het is nog niet eerder georga niseerd dus Kort Maar Hevig uit Oostkapelle heeft de pri meur: het organiseren van de 1/64 triathlon en wel op za terdag 22 juni om 10 uur bij strandpaviljoen De Piraat (duinovergang Duinweg). De bedoeling van deze happe ning is om jong en oud kennis te laten maken met deze apar te tak van sport. Een 1/64 tri athlon houdt in 0,06 km zwemmen, 2,8 km fietsen en 0,66 km lopen. Er wordt gestreden in vier categoriën: meisjes 9 t/m 14 jaar, dames vanaf 15 jaar, jongens 9 t/m 14 jaar en heren 15 jaar en ouder. Het gaat om een zoge naamde 'wilde' triathlon die is georganiseerd met medewer king van de gemeente Dom burg, de VVV Oostkapelle en een groot aantal sponsors. Indien u de puzzel goed hebt opgelost vindt u in de hokjes van de opgegeven cijfers de naam van een vis. Dit is de oplossing van onze kruiswoordpuzzel. 31 74 24 8 63 39 70 78 15 HORIZONTAAL: 1 kleur; 4 uithangteken bij drogisterijen; 8 in richting voor het drogen van mout; 11 zeer matig; 13 grondvlak; 15 sint; 17 gezichtseinder; 18 hemellichaam; 19 muzieknoot; 20 kikvorsachtig dier; 22 ratelpopulier; 24 troefkaart; 25 honingdrank; 26 snarenspeeltuig der Ouden; 28 lyrisch lofdicht; 30 dapper; 32 omwenteling; 33 bewoner van zekere Ned. provincie; 35 vriendelijk en goed; 37 voorzetsel; 38 bittere vloeistof; 40 mak; 42 tegenover; 43 mannelijk schaap; 44 laagte tussen bergen; 45 chemisch sym bool; 47 duinvallei; 49 grote bijl; 51 lidwoord; 52 afscheidsgroet; 54 vaartuigje; 57 aardsoort; 59 jonge kabeljauw; 61 café; 62 effen; 63 tenen mand; 64 aandeel in een loterij; 66 toverheks; 68 elasticiteit; 70 hoewel; 71 mannetjesbij; 72 dwaas; 74 voorzetsel; 75 insekt; 77 stuwende kracht; 79 vroegere heersers over Peru; 80 verouderde taal; 81 graansoort. VERTIKAAL: 1 deel van een riem; 2 koude lekkernij; 3 korte kous; 4 klipgeit; 5 paardeslee; 6 laagtij; 7 kleur; 8 telwoord; 9 eminentie; 10 telwoord; 12 drank; 14 korte stootwapen; 16 bewijs aan een cou ponblad; 19 appelsoort; 21 aanwijzend voornaamwoord; 23 stoot; 24 ontkenning; 25 maand van het jaar; 27 vreselijk; 29 van aanzien lijke lichaamsomvang; 31 boom; 32 drievoudige pauselijke kroon; 33 zijkant; 34 lange stok; 36 koffiekamer in een schouwburg; 39 soort papegaai; 41 arctische zwemvogel; 46 plaats in Gelderland; 47 door, met; 48 uiting van aarzeling; 50 muzieknoot; 51 kerkelijk hoogwaardigheidsbekleder; 53 splitsingsprodukt van een molecule; 55 overste van een klooster; 56 woonschip; 58 voertuig; 60 mors- doekje; 62 gemakkelijk; 63 fijngesneden rooktabak; 65 stad in Rus land; 67 sterk riekend gas; 69 meubelstuk; 71 projectieplaatje; 73 insekt; 75 maanstand; 76 muzieknoot; 77 pers. voornw.; 78 file. Oplossing van puzzelkrant 12/6 HORIZONTAAL' 1 chemie; 6 twaalt; 11 borst: 13 braaf: 14 Ir; 16Pisa; 17 rank: 18 fa; 19 men; 21 serpent; 23 lot; 24 adem; 26 noest; 27 vore; 28 xeres; 30 kit; 31 mager; 32 rotan; 34 morel; 35 elan; 36 kadi; 37 sloot; 40 tenor; 43 spion; 44 ton; 46 Laren; 48 teer; 49 varia; 51 sage; 52 eer; 53 gaatels; 55 Nes; 56 V.N.; 57 krat; 58 tooi; 60 Lt; 61 Pools; 62 sujet; 64 Napels; 65 dartel. VERTIKAAL 1 climax; 2 eb; 3 mop; 4 iris: 5 Essen; 6 trant: 7 want; 8 aak; 9 af; 10 flater; 12 tarok; 13 Brest; 15 reder; 18 forel; 20 nero; 22 peil; 23 loge; 24 meteoor. 27 varinas; 29 salon; 31 model; 33 nat; 34 mat; 37 speen; 38 lier. 39 fort; 41 Oran; 42 regel; 43 steven; 44 taats; 45 niets; 47 nestel; 49 Vaals; 50 aloud; 53 grol; 54 soja; 57 koe; 59 Ier; 61 p.p.; 63 TT. Winwoord: ANTRACIET Om meer bekendheid te geven met de regionale autobranche en de opleidingsmogelijkheden daar in houdt het innovatie- en onder wijscentrum Innovam vrijdag 21 juni een voorlichtingsdag in Mid delburg. Van 13.30 tot 21 uur geven een aantal deskundigen nadere infor matie in het opleidingscentrum aan de Arnesteinweg 20 in Mid delburg aan belangstellende schoolverlaters Kortgeleden was ik in Vlissingen. Het was op één van die spaarzame mooie dagen met zon dit jaar. Op het Bellamypark dronk ik op een terras een kopje koffie, wandelde daarna rich ting boulevard, pakte ook daar nog een drankje en wandelde de binnenstad in - en als je wandelt schieten je allerlei mooie dingen te binnen. Zo van: 'Na regen komt zonneschijn voor de ze city'. En: 'Een stad in de steigers'. Helaas ben ik de rest ver geten, maar het waren mooie gedachten. Toch bekroop me ook een gevoel van weemoed. Zou de oude middenstand het redden, vroeg ik me af. Zouden ze adem ge noeg hebben om het tegen grootwinkelbedrijf A, B, en C vol te houden. Zouden de mensen die nu nog klantvriendelijk hun eigen nering aan de man-vrouw brachten kunnen opboksen tegen het geweld van de kortingen op grote schaal? Ik moest aan mijn grootvader denken. Hij weigerde in de Twee de Wereldoorlog zaken te doen met de bezetter en kon - toen - net het hoofd boven water houden door samen met zijn knecht wat kleine reparaties aan huizen te doen. Na de oorlog ging het hem beter en kreeg hij loon voor 'zijn' verzet. Hij hield er de opvatting op na dat wie wil er wel komt. 'Je moet niet gaan zitten wachten, maar je presenteren', hield hij vol. Ook in de oorlog toen hij onderduikers naar veilige plaatsen bracht bleef hij deuntjes fluiten. 'Als ik fluit voel ik me ontspannen en kan ik beter denken', moet hij toen vaker hebben gedacht. Hij was heel consequent en heeft die stelling volgehouden tot hij 77 jaar was en stierf. In zijn limousine. Met de herinnering aan m'n opa wist ik dat wie in Vlissingen vooruitdenkt, fluitend zijn waren oppoetst voor de onontbeer lijke consument, niet bang hoeft te zijn. Want - en dat zei m'n grootvader ook altijd - als het bij mijn buurman regent, drup pelt het bij mij. Als het bij m'n buurman droog is, moet ik zor gen dat het bij mij regent. Inderdaad. Positief denken, blijven kijken. Naar alle kanten. Dat is toch de kracht van het ondernemen?

de Vlissinger | 1991 | | pagina 15