Herinrichting Brouwersdam Chemisch afval: houd het apart Toekomst PSD Ruilverkaveling Walcheren Vakantiegids 1991 voor éénoudergezinnen Skandia Sauna Vlissingen heet voortaan Thermen Skandia Sauna Geld emancipatie vergunningen atochem waterschap Walcheren Nieuwe Brochure Waterschap Walcheren im&g* De aantrekkingskracht van de Brouwersdam - tussen Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee - is groot. Dat komt doordat het gaat om een van de mooiste en aantrekke lijkste dammen in Nederland. Afval-codes Korte termijn *7t*AJ A Waterbeheersingsplan ruilverkaveling Nadelen provinciale griffie VAN SIMPEL ZWEETHOK TOT COMPLEET DAGJE UIT Q-28 Provincie geeft idioom uit van de natuurbescherming Woensdag 27 maart 1991 A HI) I J I E UWS Gedeputeerde staten hebben aan de statencommissie welzijn laten weten hoe het budget van 150 duizend gulden voor het emancipatie beleid 1991 in de provincie kan worden besteed. Het loont de moeite chemisch afval in bedrijven te verzamelen, apatt te houden en in te leveren. Het milieu en de ondernemer zijn erbij ge baat dat chemisch afval op een verantwoorde manier wordt verwerkt of vernietigd. Er zijn twee manieren om van chemisch afval af te komen: la ten ophalen of zelf wegbrengen naar een depot. Een inzamelaar van chemisch af val heeft een vergunning nodig. Dat is de leidraad van een cam pagne van de provincie Zeeland, samen met veertien branche organisaties. Het kan een bedrijf weieens duur te staan komen als chemische stoffen in het riool worden ge loosd of als ze op een andere ma nier onder het tapijt worden ge werkt. Om te beginnen mag dit gewoon niet, en de boetes of andere maat regelen kunnen tegenwoordig aan de forse kant zijn! Maar het staat ook als een paal boven water dat het achteraf schoonmaken van terreinen of sloten en kreken verreweg de duurste "milieu-oplossing" is die we kunnen bedenken... Om verantwoord met chemisch afval om te springen, is het in de eerste plaats nodig te weten wat als chemisch afval moet worden aangemerkt. Er is een speciaie'afvalkalender" gemaakt, met bijbehorende fol der. Per tak van nijverheid geeft de kalender aan waar men op moet letten. Er wordt bijvoorbeeld on derscheid gemaakt tussen scheepswerven, de autobranche, drukkerijen en installatiebedrij ven. De opgesomde chemische stof fen zijn voorzien van hun landelij ke code (dit ten behoeve van het invullen van officiële inleverings documenten). De folder geeft inzicht in de ma nier waarop de afvalverzameling en -afvoer in zijn werk gaat, welke gespecialiseerde bedrijven er zijn en waar men allerlei informatie kan verkrijgen. Kalender en folder zijn in een grote oplaag onder Zeeuwse bedrijven verspreid. Wie niets heeft gehad, maar toch over de informatie wil beschikken, kan het materiaal gratis aanvragen bij het informa tiecentrum van de provincie, tele foon 01180-31400. Provinciale Staten bespreken donderdag de mogelijkheden tot het hu ren van een dubbeldeks veerboot op de Westerschelde. Er zijn aanbiedingen van de nv Teso (veer Den Helder-Texel), van Vroon bv in Breskens en van binnenvaartreder C.J. Davidse in Dordrecht. Een andere mogelijkheid is om in opdracht van de provincie een nieuwe veerboot te laten bouwen. Bij de nieuwbouw zou een keus kunnen wor den gemaakt uit een aangepaste kopie van de Prinses Juliana of van de Schulpengat (van Teso). Op het moment dat er een vaste oeververbin ding is, zou de veerboot volgens het Teso-type aan de nv kunnen wor den verkocht. Gs vragen de staten toestemming om de verschillende mogelijkheden te onderzoeken en nadere afspraken te maken. De afspraken worden te gelegener tijd aan de staten ter goedkeuring voorgelegd. Tot die slotsom komt de project groep Brouwersdam. Zij baseert zich op het rapport "Herinrichting Brouwersdam en damaanzetten" van het Bureau voor toegepaste economische en ruimtelijke plan ning Terp en bureau Bakker en Bleeker, tuin- en landschapsarchi tecten. Door de ligging hebben zich op verschillende punten langs de dam verscheidene vormen van (water)recreatie ontwikkeld. Op die manier is een min of meer na tuurlijke zonering ontstaan. Zo is de noordkant en de damaanzet daar tamelijk rustig. Het midden- en zuidelijke deel van de dam, in clusief de Kabbelaarsbank en de damaanzet Schouwen hebben zich stormachtiger ontwikkeld. De projectgroep wil voor de toe komst het zwaartepunt leggen op het middenstuk van de dam met de Kabbelaarsbank. Aan de zeekant zouden horeca-bedrij- ven en winkels moeten komen en aan de Grevelingenkant een surf centrum met daarbij een surf pier. De locatie kan hèt surfgebied van Nederland worden. Ter hoogte van Port Zélande moet de ver keerssituatie worden verbeterd. Het achter het vakantiedorp lig gende terrein wordt daardoor be ter bereikbaar. Bij Scharendijke - de zuidelijke da maanzet - wordt de opvang van verblijfsrecreanten gezien. Er is ruimte voor uitbreiding van over nachtingsplaatsen, waarbij voor al ook moet worden gedacht aan campers. Het informatiecentrum en het restaurant op de Punt (aan de noordkant) moeten beter worden ontsloten. Dat geldt vooral voor vanuit het zuiden komend ver keer. Voordat de nieuwe voorzienin gen er zijn, moeten op korte ter mijn maatregelen worden getrof fen om de problemen bij grote drukte te vermijden. Zo wordt aangeraden meer afvalbakken en (vaste) sanitaire voorzienin gen te treffen. De verkeerssitua tie op de Kabbelaarsbank moet worden aangepast. Nu doen zich vooral aan de zeekant van de dam gevaarlijke situaties voor, door dat automobilisten van de weg afwijken en daarmee fietsers en voetgangers hinderen. De pro jectgroep vreest, dat als niet wordt ingegrepen, zich hier op den duur ongelukken zullen voor doen. Er wordt 25 duizend gulden opzij gelegd voor het fonds sociale vei ligheid. Uit het fonds kunnen voorzieningen in de ruimtelijke ordening worden betaald, mits daarmee wordt bereikt dat plaat sen, zoals tunneltjes en ruige bossages hun enge imago verlie zen. Er wordt gewerkt aan een folder over het fonds. Een project voor vrouwen uit cul turele minderheidsgroepen, dat twee jaar gaat duren, kan rekenen op 30 duizend gulden. Aan extra activiteiten voor meis jes - het meidenwerk - is 25 dui zend gulden te besteden. Bedragen van 10 duizend gulden Het illegaal of wild kamperen op de dam kan worden beteugeld met maatregelen op het gebied van de openbare orde. Aanbevo len wordt voor het Zeeuwse en Zuidhollandse deel van de dam hetzelfde beleid te voeren en de zelfde beboeting op te leggen. Nu is e%n deel van de concentratie van wildkampeerders aan de zuidkant van de dam te wijten aan het feit dat aan de Schouwse kant de boete lager ligt dan aan de Flakkeese. Voor een ander deel moet de druk worden toegeschre ven aan de aantrekkingskracht van de Kop van Schouwen. Door meer opvangmogelijkheden di rect bij Scharendijke te maken, kan hieraan het hoofd worden ge boden. Overigens is het voor de uitbrei ding van verblijfsrecreatie nood zakelijk, dat het vlakke, winderige landschap ter hoogte van Scha rendijke en Ellemeet opnieuw ruimtelijk wordt ingericht. De Brouwersdam is speerpunt in het toeristisch-recreatief beleid van de provincie Zeeland. Ook Zuid-Holland zou de dam die sta tus moeten geven. De projectgroep stelt voor een stuurgroep te formeren die de plannen nader gaat uitwerken. In de stuurgroep zouden vertegen woordigd moeten zijn de provin cies Zuid-Holland en Zeeland, de gemeenten Middenschouwen, zijn er voor een voorlichtingspro ject meisjes en techniek en voor het project positieve actie van de stichting Vrouw en Werk. Voor Vrouw en Werk is hetzelfde be drag ook volgend jaar beschik baar. Jaarlijks moet uit de emancipatie- pot 50 duizend gulden worden betaald voor emancipatiefacet- beleid in het ondersteunende werk voor de volwasseneneduca tie. Projecten, die ook de bijzondere aandacht hebben van gedepu teerde staten, zijn een cursus so ciale weerbaarheid, de stichting Vrouwenhulpverlening Zeeland en cursussen vrouwenemancipa tie voor beleidsambtenaren van de provincie. De uitgaven zijn gebaseerd op de nota's emancipatiefacetbeleid. Een samenvatting van de nota's is verkrijgbaar bij het provinciaal in formatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. m Westerschouwen en Goederee de, het natuur- en recreatieschap De Grevelingen, de Zeeuwse rijk sconsulenten voor openluchtre creatie en voor economische za ken, rijkswaterstaat en de kamer van koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Het rapport Herinrichting Brou wersdam en Damaanzetten is voor f 27,50 te koop bij het pro vinciaal informatiecentrum. Ab dij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De Algemene Vergadering van het waterschap Walcheren heeft op 22 maart j.l. ingestemd met het door het dagelijks bestuur gevoerde beleid ten aanzien van de ruilverkaveling Walcheren. Dit beleid komt er in het kort op neer dat in begin sel met het waterbeheersingsplan van de ruilverkaveling wordt ingestemd, doch dat ten aanzien*van bepaalde onderdelen voorlopig, in afwachting van nadere onderzoeken door de Lan dinrichtingscommissie, een voorbehoud is gemaakt. Op 16 januari j.l. heeft de Landin richtingscommissie voor de Ruil verkaveling Walcheren het voorontwerp landinrichtingsplan voor de ruilverkaveling "Walche ren" gepubliceerd. Het plan is opgesteld naar aanleiding van een in 1979 door 3 Zeeuwse Landbouworganisaties ingedien de aanvraag voor een wettelijke ruilverkaveling. De aanvraag vloeide voort uit een behoefte aan verbetering van het gebied ten behoeve van de exploitatie voor landbouwkundige doelein den voor wat betreft de waterbe heersing, de verkavelingssituatie en de bedrijfsgrootte structuur. Een belangrijk onderdeel van het ruilverkavelingsplan betreft een aantal maatregelen en voorzie ningen op het gebied van de wa terbeheersing. Gelet op de taak van het waterschap op het ge bied van de waterhuishouding en Op 22 maart j.l. is de nieuwe voorlichtingsbrochure over het waterschap Walcheren aangebo den aan de Algemene Vergade ring van het waterschap. In de brochure wordt uitgebreid inge gaan op de taken van het water schap. Ook komen bestuurlijke en financiële aspecten aan bod. De brochure is gratis verkrijgbaar bij het kantoor van het water schap, Groenmarkt 10 te Mid delburg. op de financiële bijdrage die van het waterschap wordt verwacht, zo'n f 8.000.000,—, is het wa terschap direct betrokken ge weest bij de voorbereiding van dit onderdeel van het plan. De waterbeheersingsmaatrege len in het plan, die niet alleen maar wel in de eerste plaats zijn gericht op een landbouwkundig gewenste drooglegging, behelzen voor de verbetering van de ont wateringssituatie en de uitruil baarheid van de (landbouw)-percelen onder ande re een aantal verhogingen en ver lagingen van de polderpeilen. Met name voor het laaggelegen Middengebied van Walcheren is een peilverlaging van 0,30 meter voorzien. Aan de rand van Wal cheren, in enkele Relatienota- gebieden en in de Nieuwlandse polders zijn voor de waterconser- vering peilsverhogingen gepland of worden de huidige peilen ge handhaafd. Daarnaast wordt door aanleg en verbetering een optimaal stelsel van waterlopen en kustwerken gerealiseerd. Een deel van de bestaande waterlo pen, buisleidingen en stuwen hebben in de huidige situatie na melijk een te geringe afvoer- capaciteit. Daarbij komt dat door met name verlaging van de peilen de afvoercapaciteit van een groot deel van het huidige stelsel van waterlopen en kunstwerken zal verminderen. Als gevolg van een noodzakelijk geachte peilhandha- ving op de Vesten van Middel burg, dit in verband met de fundering van gebouwen, en de voorgestelde peilverlaging in het lage Middengebied zijn aan de rand van Middelburg ten westen van het Kanaal door Walcheren drie onderbemalingen voorzien. Deze drie gemalen, die het water in de Vesten pompen, zullen elk een apart gebied gaan bemalen (Schellach, St. Laurense weihoek en het westelijk deel van Walche ren). Het overtollige water wordt vervolgens door het gemaal Bo- reel, zoals dat ook in de huidige situatie gebeurd, afgevoerd op het Kanaal door Walcheren. Het pakket maatregelen en voorzie ningen van het waterbeheer singsplan resulteert in een afname van peilfluctuaties en een verbetering van de detailont watering. Aan het waterbeheersingsplan zijn echter ook een aantal nade len verbonden. Door het verlagen 'van het polderpeil kunnen neven effecten optreden. Zo kan er als gevolg van de maaivelddaling (enige) zettingsschade optreden aan gebouwen en wegen en kan er plaatselijk verdroging van per celen optreden. Daarnaast is een verslechtering van de waterkwa liteit te vrezen. De kwel zal aan de rand van Walcheren toenemen met ongeveer 0,1 mm/dag, waar door de belasting van het opper vlaktewater met nutriënten en chloride toeneemt. Deze nadelige effecten hebben het waterschap vanuit zijn taak op het gebied van de totale wa- terhuishoudingszorg er toe ge bracht richting Landinrichtingscommissie een voorbehoud ten aanzien van het waterbeheersingsplan te maken. Nu de Algemene Vergadering daarmee heeft ingestemd zal het waterschap er in overleg met de Landinrichtingscommissie naar streven om, indien mogelijk, het waterbeheersingsplan zodanig te doen aanpassen, dat de uit land bouwkundig oogpunt gewenste drooglegging wordt gerealiseerd en anderzijds de voor de water huishouding nadelige effecten van de voorgestelde peilverlaging zoveel mogelijk worden ver minderd. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u aan de Groenmarkt 10 in Mid delburg. Telefoon: 01180-15751. De Vakantiegids 1991 voor één oudergezinnen is verschenen en is verkrijg baar bij Fiom-buro Zeeland in Middelburg. Het gidsje bevat een groot aantal adressen over groepsvakanties met apart programma voor kinderen, speciale creatieve kampen voor kinderen, individuele sportieve en crea tieve vakanties met diverse mogelijkheden in binnen- en buitenland. De achterliggende gedachte is dat veel éénoudergezinnen jaren niet op vakantie gaan omdat ze bijvoorbeeld het geld er niet voor hebben. Ook bestaat de mogelijkheid om mee te doen aan de Fiom- vakantie- huizen-oppasschool. Een éénoudergezin past dan op een leegstaand huis in ruil voor goedkope vakantiemogelijkheden in een an dere omgeving. Fiom heeft daarin dan een bemiddelende rol. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij het Fiom-bureau Zeeland, 01180-27311. Riny Hardenberg in het saunagedeelte van Skandia. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Atochem Vlissingen BV te Vlissingen (voorheen M T Chemicals BV) heeft bij hen op 24 juli 1990 een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet in zake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organi sche verbindingen, in hoofdzaak polymeren en organische tinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 519. Het betreft het installeren van een 2e verbrandingsoven om onder meer uit tinhoudende afvalstoffen, tin in de vorm van tin-oxide terug te winnen. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de ge vraagde vergunningen te verlenen onder voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 28 maart 1991 tot en met 29 april 1991 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30 - 12.30 en van 13.30 - 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15 - 20.15 uur (voor inzage op woensdag avond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9 «- 12 en van 14 - 16 uur. Het gemeentehuis van Vlissingen is op 29 april 1991 gesloten. Beroep Vanaf 28 maart 1991 tot en met 29 april 1991 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, dege nen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, 1e lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 30 april 1991 van kracht, tenzij over eenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, 1e lid van de Tij delijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Middelburg, 27 maart 1991 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Het Vlissingse Skandia Sauna heeft naamsuitbreiding gekre gen. Voortaan heet het complex aan de Zwanenburgseweg: Ther men Skandia Sauna. En die toe voeging staat voor alle faciliteiten, die al langer op het complex aanwezig waren, maar waarvan het saunagebeuren uit sluitend in de naam was terug te vinden. De tijd dat Skandia stond voor een simpel zweethok met een douche en een voetenbad is allang voorbij. Zoals vroeger de Romeinen hun badhuis zagen als een ontmoe tingsplaats, een plek waar zij naast een heilzaam bad, ook kon den genieten van een goed ge sprek met vrienden of een ruimte waar zij door oefening hun condi tie weer op peil konden brengen, zo groeide ook het Vlissingse Skandia Sauna steeds meer uit tot een multifunctioneel com plex, waarvan de sauna een on derdeel vormt. „Sinds de opening 21 jaar gele den is er zoveel veranderd", ver telt Piet Hardenberg die samen met zijn vrouw Riny het bedrijf leidt. „De tijd van het simpele zweethok is allang voorbij. In de loop der jaren breidden wij uit met een massageafdeling, solari um, een fitnessgedeelte, een stoombad en een beautysalon. Daarnaast een restaurantgedeel te met terras waardoor het ge heel garant staat voor een middag of een avondje lekker uit. De verblijfsduur bij ons is steeds langer geworden. De gasten ver trekken vaak pas in de avond na hier ook een hapje gegeten te hebben. Er is meer aandacht voor het eigen lichaam en de ontspan ning gekomen en dat is goed te merken", zegt Hardenberg die zijn klanten zelfs wekelijks uit Brussel ziet komen. „Omdat de sauna slechts een onderdeel van de mogelijkheden op het com plex vormt, hebben wij de naam thermen toegevoegd, die staat voor alle andere faciliteiten die wij ook bieden. De nieuwste aanwinst van Har denberg is een snelbruiningsap- paraat, de Q-28, een veredelde zonnebank, die het mogelijk maakt in een record tempo een lekker gebruinde tint op te doen. Daar het restaurantgedeelte, dat ook voor buitenstaanders toe gankelijk is, nog steeds met ver lies draait omdat het met name buiten het seizoen slechts be zocht wordt door een enkele jog ger die alleen van het toilet gebruik maakt) of een wandelaar met zijn hond, wil de eigenaar van Skandia dit gedeelte van het complex veranderen. De ambi tieuze plannen hiervoor liggen nog ter goedkeuring bij de ge meente. „Maar als die doorgaan hebben we er een aanwinst voor Vlissingen bij, die ook nog eens twee arbeidsplaatsen oplevert", wil Piet Hardenberg hierover slechts kwijt. Het Informatiecentrum van de provincie Zeeland heeft een de zer dagen een boekwerkje onder titel 'Het idioom van de natuur bescherming' uitgegeven. De achterliggende gedachte, die heeft geleid tot de uitgifte, is te vinden in het feit dat er in de na tuurbescherming heel wat vak termen worden gebruikt die niet voor iedereen duidelijk zijn. Hoe slechter het de natuur gaat, hoe meer bescherming er nodig is en hoe meer idioom er automatisch ontstaat. In het boekje komen termen voor natuurgebieden ter sprake evenals de wetten, nota's, verordeningen die met natuur en milieu samenhangen, de be scherming, de beschermers, de beheerders, enzovoorts, een en ander bezien vanuit de provincia le gezichtshoek. Het boekje is te bestellen bij het Informatiecen trum provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, tel. 01180-31400.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 17