informatiepagina van de gemeente vlissingen \i Q if Isociale Alarmering Zo stemde Vlissingen voor Provinciale Staten Bestemmingsplan voor Hofwijk in de maak Presentatie 16 of zo... in Vlissingen redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Even bijpraten met wethouder Wisse Betaald parkeren Afvalplein Onderhoud wegen Gratis voor 16-jarigen 7 ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Twee systemen Eigen systeem I Voorstel aanleg terras bij kerk Doelgroep Prijzen Openbaar Compostvaten actie succes Ook belangstelling? Commissies vergaderen DE VLISSINGER Donderdag 14 maart 1991 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL De laatste jaren wordt in en om de binnenstad voortdurend ge werkt aan vernieuwing van riole ringen en herinrichting van straten en pleinen. Dat is alle maal nodig om van het Vlissing- se stadscentrum een succes te maken. Ook wordt gewerkt aan aanleg van de nieuwe toegangs weg naar de binnenstad: de Spuikomweg. Als die klaar is zal ook de Coosje Buskenstraat nog op de schop gaan om het nieuwe winkelcentrum Scheldeplein opti maal bereikbaar te maken. Eind dit jaar gaat het winkelcen trum Scheldeplein open. Het zal niet lukken om gelijktijdig alle toe gangswegen helemaal gereed te hebben, maar gerekend vanaf nu moeten die toch binnen een jaar klaar zijn. Dat is ook het moment waarop in de omgeving van het winkelcentrum betaald parkeren zal worden ingevoerd. In de bij het winkelcentrum behorende parkeergarage geldt namelijk be taald parkeren. Zou het in de straten daar omheen gratis par keren zijn, dan zou de parkeer druk daar veel groter worden dan die nu al is. Na gereedkomen van de parkeergarage bij het winkel centrum zal daarom als eerste betaald parkeren worden inge voerd in Aagje Dekenstraat en Scheldestraat. Wij zijn nu volop bezig met de voorbereidingen om dit verantwoord in te voeren. Vanzelfsprekend zal dit tegen die tijd gepaard gaan met uitgebrei de voorlichting aan de betrokken ondernemers en bewoners. Als wethouder van milieu ben ik blij met het toenemend milieube sef onder de burgers. Vooral de bewustwording over af val is meer en meer toegenomen. Dat blijkt wel uit de bereidheid van mensen om allerlei soorten afval gescheiden aan te bieden. Het gebruik van de door de ge meente op diverse plaatsen neer gezette glas-, papier-, en blikbakken is enorm. Vooral het afvalplein bij het Mirocenter en het "afvalpleintje" in de Verleng de Kanaalstraat zijn een succes. De gemeente overweegt daarom ook bakken neer te zetten voor bijvoorbeeld plastic en textiel. Dat kan echter nog niet omdat de benodigde verwerkingsmetho den voor deze soorten afval nog niet voorhanden zijn. Ook onze nieuwe chemokar sti muleert mensen om het meest schadelijke afval, het chemische, apart te houden en in te leveren. Anderhalve week geleden stond de wagen voor de eerste keer op zaterdag op het afvalplein bij Mi rocenter. Er werden die dag 600 kilo chemisch afval, 9 accu's en vele liters olie gebracht. De geplaatste papiercontainers op het afvalplein bij Mirocenter en in de Verlengde Kanaalstraat waren al na drie dagen vol! De blikcontainer was na enkele da gen half vol. Daar moet men ken nelijk nog wat aan wennen. Voor mij is echter dit alles het beste bewijs dat het milieubesef toeneemt! Aan het begin van deze zit tingsperiode van de gemeente raad, nu een jaar geleden, is afgesproken dat er meer zou worden gedaan aan onderhoud van gemeentelijke bezittingen, straten en wegen. Daarvoor is f 600.000,- per jaar beschikbaar. We hebben besloten dit bedrag voor 1991 helemaal te besteden aan verbetering van straten en wegen. Er is hiervoor een inven tarisatie gemaakt en een plan ning waarop staat welke straten aan de beurt komen. Daarbij is gekeken naar kwaliteit maar ook naar intensiteit van het gebruik. Tenslotte is belangrijk dat bij uit voering van dit werk, als dat mo gelijk is, gelijk een andere, beter bij het huidige gebruik passende, inrichting van een straat mogelijk is. Als het kan, voeren we dat - in overleg met de bewoners - tevens uit. - Welzijn, volksgezondheid en cultuur, woensdag 13 maart; - Stadsbeheer, verkeer en milieu, maandag 18 maart; - Sociale zaken, personeels zaken en organisatie, dins dag 19 maart; - Onderwijs, woensdag 20 maart; - Financiën, woensdag 20 maart. Deze bijeenkomsten worden ge houden in het stadhuis en begin nen om 19.30. Vrijdag 15 maart reikt burge meester J.C.Th, van der Doet van Vlissingen het eerste exemplaar van de vijfde editie van de jongeren- informatiegids "16 of zo... en alles wat jij moet weten" uit aan de jarige Wendy van de Werfhorst uit Oost-Souburg. De gids geeft informatie over vrijwel alle thema's die voor jon geren van belang kunnen zijn zoals school, werk, relaties en sexualiteit, rechten en plichten enz. en is gratis voor alle zestienjarigen. Er is op Walcheren een experi ment gestart om alle jongeren van 16 jaar te bereiken. De bur gemeesters van de Walcherse gemeente zorgen ervoor dat 16-jarigen via de gemeente de gids krijgen. 16-Jarigen uit Dom burg, Middelburg, Valkenisse, Veere. Westkapelle en Vlissin gen krijgen de gids via de ge meente thuisgestuurd. De zestienjarigen in Arnemuiden en Mariekerke kunnen de gids bij het gemeentehuis ophalen. Een toekomstige nieuwbouw wijk van Vlissingen wordt Hof wijk. Hofwijk wordt in het zuiden begrensd door het win kelcentrum Papegaaienburg, in het westen door de Vlissing- se Watergang, in het noorden door de Jacoba van Beieren- weg en in het oosten door de Weyevlietweg. De verkoop van woningen in deze wijk (door makelaars) en van kavels grond (door de gemeente) is gestart. De gemeente heeft ook een bestemmingsplan voor de wijk in de maak. Daar in worden planologisch de bestemmingen van gronden in de wijk vastgelegd. Voor het merendeel is dat de bestem ming "wonen". Maar ook an dere bestemmingen als groen, wegen en waterpartijen wor den in het plan vastgelegd. Op het plan zal inspraak mogelijk zijn voor zowel de kopers van een woning als voor de huidi ge omwonenden van het nu nog onbebouwde terrein. gemeente een brief over het bestemmingsplan ontvangen. Wie dat wil, kan dan tot 1 mei aanstaande zijn of haar mening over het plan geven. Hierna wor den het plan en de reacties be handeld tijdens de vergadering van de vaste commissie van ad vies en bijstand voor de ruimtelij ke ordening op 12 juni 1991. Als deze inspraakperiode achter de rug is, volgt de wettelijk voor geschreven procedure op grond van de Wet op de Ruimtelijke Or dening. Het plan wordt dan een maand ter visie gelegd en er kunnen bezwaarschriften worden ingediend. Uiteindelijk zal de ge meenteraad het bestem mingsplan Hofwijk definitief vaststellen. In de rest van Nederland kunnen de zestienjarigen de gids krijgen via de scholen voor voortgezet onderwijs, de vormingsinstituten en de jongereninformatie- punten. De gids telt zo'n 200 pagina's en barst bijna uit elkaar van in formatie. Alles wat 16-jarigen aangaat is erin te vinden. Van sollicitatie-tips tot informatie over een bankrekening en van militaire dienst tot levensvra gen. Achterin zitten pagina's vol met adressen en telefoon nummers van iedere denkbare instantie waar 16-jarigen mee te maken zouden kunnen krijgen. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Impressie van woningen in Hofwijk. Vanavond, in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor wel zijn, volksgezondheid en cul tuur, staat de nota "Sociale Alarmering" op de agenda. ring in Vlissingen adviseert het college van b en w de raad in te stemmen met de oprichting van een eigen Vlissings Alarme ringssysteem, voortkomend uit het bestaande systeem van Ter Reede via de Stichting Huis vesting Ouderen Vlissingen (S.H.V.O.V.). De Stichting B.A.Z. kan daarnaast in Vlissingen blij ven opereren. De gemeente wenst geen voorkeur voor een systeem uit te spreken en de be woners zelf een keus te laten maken. king willen komen, moeten aan enkele voorwaarden voldoen. Wat deze voorwaarden precies zijn, kunt u lezen op deze infor matiepagina in april, wanneer de subsidies aangevraagd kun nen worden. Een speciaal for mulier kunt u dan ook krijgen bij de Stichting Welzijn voor Oude ren Vlissingen, Ter Reede, de sectie Sociale Zaken (dr. Galan- datstraat) en de sectie welzijn, volksgezondheid en cultuur in het stadhuis. Het bestemmingsplan Hofwijk verschijnt eind deze maand. Het is de bedoeling dat dan alle om wonenden van het gebied (o.a. Noorderbaan en winkelcentrum Papegaaienburg) en diegenen die in Hofwijk een huis hebben gekocht of gaan kopen, van de Op dit moment zijn twee syste men operationeel in de gemeen te Vlissingen: het Bejaarden en Gehandicapten Alarmerings systeem Zeeland (B.A.Z.) en het alarmeringssysteem van verzor gingstehuis Ter Reede. Deze systemen verschillen van elkaar. Het eerste schakelt, na alarme ring door de gebruiker, vooraf opgegeven personen in. Er is geen spreek-luisterverbinding. He.t B.A.Z. maakt gebruik van de alarmeringscentrale van Ter Mantelinge in Domburg. Bij het alarmeringssysteem van Ter Reede is er wel een spreek- luisterverbinding en er kunnen naast familieleden en buren ook professionele hulpverleners wor den ingeschakeld. In de deelnota sociale alarme- Burgemeester en wethouders willen de gemeenteraad vra gen in te stemmen met de aan leg van een terras in de Lepel-straat (in de huidige kerktuin bij de Sint Jacobs- kerk) en hiervoor FL. 77.795,- beschikbaar te stellen. Om de aanleg van het terras planolo gisch mogelijk te maken, wil len b&w tevens het bestemmingsplan wijzigen. Deze subsidieregeling is in de eerste plaats bedoeld voor ouderen (65+). Maar in nood gevallen kunnen ook gehandir capten een beroep op deze regeling doen, waarbij dan geen rekening wordt gehou den met de gestelde leeftijds grens van 65 jaar. Alarmering via het B.A.Z.- systeem kan via een abonne ment. De prijs hiervoor is fl. 17.50 per maand en fl. 55,-- aan sluitkosten. De S.H.V.O.V. bere kent een abonnementsprijs van fl. 16,25 per maand en geen aan sluitkosten. tels; PvdA (lijst 2) van 14 naar 9 zetels; VVD (lijst 3) van 8 naar 7 zetels; SGP (lijst 4) van 5 naar 6 zetels; D'66 (lijst 5) van 2 naar 6 zetels; RPF/GPV (lijst 6) van 2 naar 3 zetels en Groen Links (lijst 8) blijft gelijk op 1 zetel. De kiesgerechtigde Vlissin- gers zijn vorige week naar de stembus gegaan voor de ver kiezing van de Provinciale Sta ten. 33.190 Mensen hadden een oproepingskaart ge kregen. gemeenteraadsverkiezingen in maart van vorig jaar kwam nog 52,8% naar de stembus. Door de uitslag van vorige week zal Provinciale Staten van Zee land heel anders zijn samen gesteld dan tot nu toe. Er deed dit jaar voor het eerst een nieu we partij mee: Delta Anders (lijst 7). Deze haalde vorige week 2 van de 47 zetels. Verder: CDA (lijst 1) van 15 naar 13 ze- De huidige subsidieregeling blijft van kracht. De subsidie bestaat uit fl. 30,-- voor de eenmalige aansluit kosten en fl. 1,75 per week voor de abonnementskosten. De mensen die hiervoor in aanmer- De vergadering van de advies commissie is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreek recht. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in het stadhuis. De opkomst in Vlissingen was lager dan het landelijk gemid delde en de provincie. Over heel Zeeland kwam 53,2% naar de stembus. In Vlissingen was dat slechts 43,65%. Bij de In het overzicht hieronder kunt u zien hoe er in Vlissingen per stembureau gestemd is en welke totalen dat voor geheel Vlissin gen opleverde. Omwonenden en belangheb benden zijn in een brief op de hoogte gesteld van deze plan nen. Zij kunnen op dit plan van burgemeester en wethouders schriftelijk of mondeling reage ren. Alle reacties vormen onder deel van de verdere besluitvorming over het plan. STEM BUREAUS Schriftelijke reacties moeten uit erlijk 15 maart bij de gemeente binnen zijn. Mondeling reageren is mogelijk tijdens de behande ling van het plan (en de daarop ingediende reacties) in de open bare vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor stadsbeheer, ver keer en milieu op maandag 18 maart 1991 (stadhuis, aanvang 19.30 uur). Als de commissie positief over het plan adviseert, zal het wor den behandeld tijdens de open bare vergadering van de gemeenteraad op donderdag 28 maart 1991 (stadhuis, aanvang 19.30 uur). Stadhuis, Stadhuisplein Speeltuin, Paardenstraat Vluchtelingenwerk, Bakkersgang B. Ewoutschool, B. Ewoutstraat Vormingsinstituut, Kasteelstraat Dr. Ottestraat Scheldemond St. Jozefschool, Hyacinthenlaan Lokaal, Willem Roelofslaan Joegosl. klubgebouw, M. Hobbemalaan Lokaal, Rembrandtlaan Lokaal, Min. Lelylaan Vredehoflaan Bachten Reede 'Ter Reede", Koudekerkseweg De compostvatenactie, waar u in februari via de Afvalwijzer 1991 en op deze pagina meer van heeft vernomen, is inmid dels met groot succes afgeslo ten. Er zijn 151 bestellingen gedaan. Deze mensen hebben inmiddels bericht van de ge meente gehad. Zij krijgen ie der fl. 50.-- subsidie op een compostvat en moeten zelf nog fl. 80,-- betalen aan de ge meente. Na betaling van dit bedrag volgt aflevering aan huis door de sectie Afvalver wijdering van de gemeente. Inmiddels is 5 van de Vlis- singse huishoudens in vijf jaar tijd, via een subsidie van de ge meente Vlissingen, van een compostvat voorzien. Het is mogelijk dat de aktie u ontgaan.is. In het voorjaar van 1992 wordt een nieuwe com- postaktie gestart. Als u wilt kunt u zich reeds nu daarvoor schrif telijk opgeven. Stuur dan een kaartje voorzien van uw naam, adres, postcode, woonplaats, te lefoonnummer en handtekening naar de Gemeente Vlissingen, sectie Communicatie, Stad huisplein 2, 4382 LG VLIS SINGEN. Lokaal, de Sav. Lohmanlaan Markusschool, Falckstraat Paauwenburgschool", A. Gogelweg Lokaal, Troelstraweg Spaanse vereniging, Colijnstraat De Houtuyn", Bossenburgh De Startbaan" Westerzicht Marnixschool, West-Souburg Franciscusschool, Papegaaienburg De Zwaan, Kromwegesingel Ritthemstraat Martinusschool, Irenestraat De Belt", Koopmansvoetpad Rehobotstraat Rehobot Lokaal, Braamstraat De Zoute Viever", Dongestraat Ons Dorpsleven", Ritthem 14.486 In procenten Deze en volgende week verga deren weer diverse vaste com missies van advies en bijstand. Het gaat om: - Ruimtelijke ordening, woensdag 13 maart;

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5