Een jaar vol evenementen in dichtbij buitenland Opnieuw een 'Europalia Niet missen dit jaar de4 Gouden-Boom stoet Feesten en Festivals FEEST IN BELGIË Informatie voor onze lezers Stad Gent tien dagen op z'n kop Koningsfeesten: Rubensmarkt in Antwerpen Voor liefhebbers van 'Kuifje' ER IS ALTIJD WA T BIJZONDERS TE BELEVEN IN BELGIË 1991 Arrangementen voor langer bezoek Keus uit groots thema-jaar Bclgic heet 'ons buurland'. Maar het is ook 'buitenland'. Je vindt er een andere sfeer, ziet er andere stcdebouw, betaalt met ander geld en hoort mensen met een andere tongval. Buitenlands. Maar je kunt er terecht met Nederlands. België, buurland, dichtbij. En toch: buitenland. Een 'gemakkelijk' buitenland. En heel plezierig, zoals al zoveel mensen hebben onder vonden die er een lange of korte vakantie doorbrachten, of er enkele dagen of een weekend spendeerden. En er is altijd wat bijzonders te beleven. Kunst en cultuur van Portugal in Brussel te kijk Koninklijke jubilea Met vakantie Kleurrijke historische optocht in Brugge Boudewijn ontvangt natie DE FAAM DE VLISSINGER Donderdag 14 maart 1991 In verscheidene steden van België wor den er 's avonds beiaard-concerten ge geven. Op mooie zomeravonden kan men in o.a. Antwerpen, Hasselt. Lier, leper. Mechelen, Oostende, Kortrijk. Oudenaarde, Brugge. Brussel, Nieuwpoort en Doornik luisteren naar de bijzondere muziek uit een toren. Dat laatste wordt dit jaar dik onder streept. Want in 1991 is in België, als het om toerisme gaat, alle aandacht gericht op het thema: 'Feest in België". En dat woord 'feest' heeft dan een ruimere betekenis dan bi j ons. Het om vat alle gebeurtenissen, waarbij pu bliek kan meedoen, kan toekijken, zich kan amuseren. Ook bij processies speell Je muziek een rol. Ilier een onderdeel van de Bloedprocessie. I let woord Europalut is een begrip ge worden. Het staat voor het tweejaar lijkse, groots opgezette kunst-festival, waarbij steeds een nieuw land in het centrum van de belangstelling komt te staan. Dit jaar is het Portugal, dat gele genheid krijgt zijn cultuur en kunst te tonen in België* in een reeks van ten toonstellingen, concerten, dans-, ope- De evenementen in België, die ook voor bezoekers uit Neder land interessant zijn, staan voor een groot deel opgesomd in een kleurrijk blad 'Feest in België'. Dat is voor de lezers van onze krant beschikbaar. Een kort briefje of kaartje naar Belgisch Verkeersbureau, Herengracht 435-437, 1017 BR Amsterdam is voldoende. Bij het aanvragen wel even de naam van de krant noemen. Men mag ook bellen. Er is een speciaal telefoonnummer voor be schikbaar: 020-6.24.46.19. Be halve op de gewone kantooruren ook 's zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur. ra-en filmvoorstellingen, en literatuur- manifestaties. De belangrijkste tentoonstelling heet 'Triomf van de Barok in Portugal', die wordt gehouden van 19 september tot 11 december. Wie kennis wil maken met de Portugese cultuur kri jgt daartoe nu. dicht bij huis, de gelegenheid tus sen september en december in Brussel. Wie zich voorneemt in elk geval de grote, belangrijke tentoonstelling Tri omf van de Barok' in Brussel te gaan zien. komt al gauw in de verleiding er een paar daagjes of een weekend aan vast te knopen. Dat is niet zo'n groot probleem. Er bestaan heel aantrekke lijke arrangementen van een weekend of enkele dagen in een hotel of een bungalowpark. Een uitgebreide opsomming van mo gelijkheden staat in de brochures 'Vlaanderen Vakantieland', en 'Bel- sud' (voor het Waalse landsgedeelte) Beide boekjes zijn gratis verkrijgbaar bij het Belgisch Verkeersbureau. (He rengracht 435-437, 1017 BR. Am sterdam) Voor liefhebbers van vuurwerk; op 17, 19, 21, 23 en 25 augustus wordt in Knokkc-Heist een vuurwerkfestival gehouden. Vuurwerkmakers uit vier landen doen mee. de laatste weken van vakantiemaand juli staat de stad Gent tien dagen op Z 'n kop. Het lijkt wel een verlaat soort carnaval, maar het karakter is heel anders. Het tien dagen durende stadsfeest, dat beroemd is als 'Gentse feestenwordt ingezet met een optoelit waarin de acteurs en musici die zul len optreden zich al pre senteren. Het slotstuk is de 'Nacht van de lege por temonnee'. Daartussen in zitten op straatin zalen en tenten gebrachte showsconcerten, straat- theaterstukken, poppe- kast, kabaret, stadswan delingen en vuurwerk. Om maar een paar dingen te noemen. Het is een wa re 'vloedgolf' van amuse ment en kunst die de stad overspoelten waarin iedereen wel iets van zijn eigen smaak en voorkeur kan vinden. Want er zijn ook nog bals. filmvoor stellingen. en kunstmark ten. Van alle activiteiten (ook voor de sport liefhebber is er iets bij!) is een brochure gemaakt, die is aan te vragen bij de Dienst Culturele Anima tie in Gent. In Nederland gebruiken we daarvoor het woord 'evenementen'. Wel denken veel Belgen dan vooral aan de kleurrijke optochten en proces sies die in bijna elke stad worden ge houden. maar er vallen toch ook aller hande festivals onder, net als sport evenementen. folkloristische spekta kels. tentoonstellingen en concerten. Er was een goede aanleiding om 1991 te maken tot het Belgische Evenemen ten-jaar. In juli is koning Boudewijn veertig jaar koning. Dit jaar is hij ook dertig jaar getrouwd met Fabiola.cn ii. september is hij zestig jaar geworden. Allemaal 'feesten' dus. En een uitste kende basis onder al die andere evene menten, die bij elkaar een heel boekje vullen. De Vlaamse en de Waalse toeristische organisaties hebben dat in broederlijk overleg dan ook maar gedaan. Ze heb ben een plezierig ogend en kleurrijk, 32 pagina's dik magazine samenge steld, waarin diverse evenementen overzichtelijk bijeen staan. Dat feest blad doorbladerend krijg je zin om niet één keer, maar meerdere malen naar het buurland te gaan. Temeer omdat verscheidene evenementen in een weekend vallen of tot en met een week end duren. Het is een praktijk-ervaring, dat men sen ook in moeilijke of politiek-span- nende tijden met vakantie willen gaan. België is dan weer een 'gemakkelijk' land. Men is er gauw, kan er goede dagen beleven en is snel weer thuis. Bloemencorso 's passen ook in de reeks 'feesten' bij onze zuider buren. Belangrijke factor is ook dat men nu, met het uitgebreide 'feesten-program ma' van te voren kan weten wat er te zien en te doen is, en waar. Want Belgi sche steden mogen interessant zijn. het Noordzeestrand lokkend, natuur en landschap boeiend of verrukkend, de 'evenementen' zijn evenzeer een toe ristisch gegeven. Ze geven een extra accent aan het beleven van een land of streek. Met de extra aandacht die Bel gië dit jaar daaraan geeft wordt de bezoeker een goed overzicht gegeven. Maar of het er gemakkelijker op wordt is de vraag. Er zijn zoveel aantrekkelij ke zaken dat de keus zelfs moeilijk lijkt. Maar men hoeft toch ook niet maar één keer naar België te gaan Van 17 tot 25 augustus vindt in Overijse, centrum van de druiventeelt, een dtui- venfeest plaats. Er is ook hier een op tocht. en natuurlijk zijn er veel druiven en wijn. Al sinds de jaren zeventig kent men in België het verschijnsel van de toeristische jaar-thema's. Er was b.v. al een kastelenjaar, een landschappenjaar en een bossen- en parkenjaar. Het vori ge jaar was het thema 'Lekker eten'. Ook voor 1991 is een aantrekke lijk thema gekozen: de evene menten. Die zijn er in velerlei soorten. In Belgic noemt men dat 'feesten' en dus heeft het toe ristisch jaar 1991 als motto'Feest in België'. De lijst van die evenementen is lang. Elke stad en elk dorp heeft wel iets eigens en dus bijzonders. - r\ De Gentse feesten zetten de stad tien dagen op z'n kop. Met een grootse optocht wordt hel stadsfeest met tientallen evenementen geopend. Reuzen komen daar ook in voor. De koninklijke verjaardagen die aan leiding waren tot het jaarthema 'Feest in België' krijgen ook een speciaal ac cent. Op verschillende plaatsen wor den de 'koningsfeesten' op eigen wijze gevierd. Op verzoek van koning Bou dewijn is het huldebetoon georgani seerd rond twee onderwerpen die hem nauw aan het hart liggen: de toekomst van de jeugd en de dialoog tussen ge meenschappen en gewesten. In het kader van deze speciale feesten worden ook enkele grote tentoonstel lingen georganiseerd, zoals 'De Ko ninklijke Paleizen' in het Koninklijk Paleis in Brussel, van 20 juli tot 15 september. De koningsfeesten worden besloten met een volksfeest op de Heizelvlakte in Brussel op 20 en 21 juli. I let motto daarvan is 'De koning ontvangt de Na tie' en de afsluiting daarvan is, uiter aard, een koninklijk vuurwerk Grootse, feestelijke optochten ('stoe ten', zeggen de Belgen) behoren tot de grote attracties in ons huurland. Be roemd is de Gouden Boom-stoet in Brugge, een praalstoet, die maar eens in de vijfjaar wordt georganiseerd. Dit jaar rijdt die ook weer uit en wel op 18 en 25 augustus. De stoet is een uitbeelding van de ge schiedenis van Vlaanderen, en vooral van de bruiloftsstoet van Karei de Stoute en Margaretha van York in 1468. I let is een heel spectaculaire optocht, met een honderdtal groepen, zo'n tweeduizend figuranten (allemaal in fraaie historische kostuums!) veel mu ziekkorpsen. zangkoren. ruiters, praalwagens, reuzen, legendarische dieren, enzovoort. Dat is dan een heel beweeglijk gebeuren, want de drieon derdelen (geschiedenis vorstenhuizen, prinselijk huwelijk, intocht van vorste lijk paar) worden gebracht in actietafe relen, waarbij uitgebreid wordt ge danst en gezongen. Men kan kaartjes kopen voor zitplaatsen langs de route: banken of tribune. De naam van dit grootse feest is ont leend aan het symbool van het ridder- toernooi dat het huwelijksfeest inder tijd afsloot, de Gouden Boom. Andere beroemde optochten zijn de Ommegang op de Grote Markt in Brussel (2 en 4 juli) waarbij de hoofd rollen in de stoet worden gespeeld door leden van de Belgische adel, de Boete processie in Veurne (28 juli), de Reu- zenommegang in Dendermonde (29 augustus), het Reuzenfestival in Ottig- nics (21 en 22 september) en de Licht- stoet Rozenberg in Mol (7 september), een schitterende praalstoet. Verder zijn er diverse bloemencorso's. Historische onderwerpen zijn een belangrijk onderdeel van verscheidene stoeten. Ook ridders, in harnas, zijn dan van de partij. De Rubensmarkt in Antwerpen is een begrip. Hij wordt dit jaar gehouden op 15 augustus, midden in de Antwerpse kermisweek. Men vindt een groot aan tal marktkramen op de Grote Markt en in de straten die daarop uitkomen. De kooplieden hebben zieh gehuld in cos- tuuins uit de tijd van de grote schilder Rubens en ook met de kramen zelf proberen de handelaren in een andere tijd te staan. Iedereen doet daarbij zijn best mooier te zijn dan de andere, want wie het best is gekleed krijgt een prijs. De markt krijgt daardoor een heel aparte sfeer en is een publiekstrekker van jewelste geworden. De markt wordt gehouden van acht uur 's mor gens tot middernacht. Trompetters en hoornblazers bla zen hun partijtje mee. De liefhebbers van de stripheld 'Kuifjé' kunnen hun hart ophalen op de Expo Hergé 1991 die van 7 juni tot 15 september wordt gehouden in Welkcnraedt. I let volledige originele werk van de tekenaar I lergé, de geestelijke vader van Kuifje, zal er te zien zijn. Dat betekent dus ook andere striphelden in beeld. De tentoonstelling toont verder een aantal voorwerpen waaruit de tekenaar zijn inspriatie putte en die afkomstig zijn uit musea of privé-collecties. Er is ook een ruilbeurs en een markt. Er is deze zomer een keur van festivals bij te wonen in België. Bovenaan staat het Festival van Vlaanderen, dat de hele periode van april tot oktober be strijkt met tientallen concerten in ver schillende steden, vaak in fraaie oude gebouwen. In Wallonië wordt van juli tot oktober een Festival Klassieke Muziek gehou den in alle Waalse provincies en in Brussel. En dan zijn er nog het Cartoonfestival in Knokke-Heist (15 juni-10 septem ber). het Internationale Festival van de Lach in Rochefort (6-11 mei), het Rockfestival in Torhout-Werchter (6, 7 juli) met sterren van wereldfaam, het Vliegerfestival in Oostende (13. 14 ju li) en het Wereld-Folklorefestival in Schoten (12-19 juli). En ook dit zijn nog maar een paar voorbeelden. Kleurrijke toiletten en klederdrachten als staaltjes van mooie folklore.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 27