informatiepagina van de gemeente vlissingen \I Q If Naar welke school? Parkeren vrachtwagens verboden Hertaxatie onroerend goedbelasting 'Kunstbende" ook in Vlissingen wtrWl f DRANK Creatieve kursussen Gemeentelijke Kredietbank voorbereidend beroepsonderwijs redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 i "Weyevliet" Behalve op aangewezen plaatsen Zeevisvaart K.A.F.I. Taxatie voorbeeld panden in februari Legitimatiebewijs Eén thema, zes opdrachten Voorronde Zeeland Brochure Commissies vergaderen Lenen zonder winstoogmerk Wie? Kleine lettertjes Privacy Meer informatie Literatuurbeschouwing Cultuurgeschiedenis Fotografie Video Bloemsierkunst Okido-Yoga Even bijpraten met wethouder Poppe-de Looft Dans Meer informatie DE VLISSINGER Woensdag 6 februari 1991 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL .<v3TVc^_ In Vlissingen kunnen jongeren verschillende scholen voor middelbaar algemeen voort gezet onderwijs (mavo) vol gen. Daarnaast is er hoger algemeen voortgezet onder wijs (havo) en voortgezet we tenschappelijk onderwijs (vwo). Samen behoren ze tot de categorie algemeen voort gezet onderwijs. Dat wil zeg gen: geen beroepsonderwijs. Over algemeen voortgezet on derwijs staat volgende week op deze gemeentelijke infor matiepagina een artikel! Vandaag treft u meer informa tie aan over het voorbereidend beroepsonderwijs in onze Scheidestad. Weyevliet, Gemeentelijke scholengemeenschap voor Voorbereidend beroepsonder wijs, Weyevlietplein 7, Postbus 120, 4380 AC Vlissingen, tel: 68051/67803. Weyevliet is een school voor voorbereidend beroepsonder wijs. Leerlingen die na de basis school graag naar een school gaan waar aandacht wordt ge schonken aan leervakken en doevakken kunnen op deze school terecht. Na de basisschool starten alle leerlingen in het eerste brugjaar, daarin krijgen ze allemaal de zelfde vakken. Ook in de tweede Onderwijs op Weyevliet. Dit is een handreiking aan leer- brugklas lingen van de achtste groepen van het basisonderwijs en hun ouders. Want velen van hen moeten rond deze tijd tot een antwoord zien te komen op de vraag: "Welke school wordt het straks?". Een belangrijke keuze, waar veel vanaf kan hangen. Het kan goed zijn om er eens over te praten. Ongetwijfeld zullen de leerkrachten en/of directeur van de basisschool advies kunnen geven. En over de scholen, die in de artikelen van vandaag en volgende week worden ge noemd, is ook nog meer te ver tellen. Daarom: Waarom niet eens een afspraak maken om bij de (mogelijke) school van uw keuze langs te gaan? Los daarvan, ook bij de sectie onderwijs van de gemeente kunt u te rade gaan (tel. 87341). (foto: Ruben Oreel) is het lessenpakket voor alle leerlingen gelijk. Er kan echter al wel rekening gehouden worden met verschil in aanleg voor de diverse vakken. Het eer ste en tweede brugjaar samen heten de onderbouw. Op Weye vliet is men sterk overtuigd van de grote waarde van een lessen pakket waarin zowel aandacht aan theorievakken wordt be steed als aan praktijkvakken. De theorievakken zijn vergelijk baar met de mavo-vakken. Deze zijn overigens terug te vinden in alle vormen van voortgezet on derwijs. Voorbeelden zijn: Ne derlands, Engels, wiskunde, biologie, natuurkunde, aardrijks kunde, geschiedenis, muziek en studielessen. In Vlissingen zijn twee scholen voor (voorbereidend) beroeps onderwijs: de scholenge meenschap "Weyevliet" en het maritiem instituut de Ruy- ter, LMBO (voorheen Zeeuwse school voor de zeevisvaart). Over beide scholen staat meer informatie in dit artikel. Voor de duidelijkheid: voorberei dend beroepsonderwijs is wat anders dan algemeen vor mend onderwijs (mavo, havo, vwo). Daarover staat volgende week informatie op deze pagina. De praktijkvakken, doevakken, zijn vooral gericht op het aanle ren van praktische vaardighe den. Via de praktijkvakken krijgt de leerling inzicht in zijn/haar ei gen interesse en mogelijkheden. Daarnaast geven de praktijkvak ken een belangrijk stuk vorming, waardoor de leerling zich even wichtig ontwikkelen kan. Leerlingen die van de basis school komen, zijn eigenlijk nog te jong om al een definitieve keu ze te kunnen maken tussen een overwegend praktische of een overwegend theoretische oplei ding. Ze hebben meestal nog niet voldoende ervaring en zelf kennis ontwikkeld om een wel overwogen keuze te kunnen Sinds 20 december jl. mogen voertuigen met een lengte van meer dan zes meter en een hoogte van meer dan 2,4 meter binnen de bebouwde kom van de gemeente (met uitzondering van de bebouwde kom van Rit- them) alleen nog worden gepar keerd op speciaal daarvoor aangewezen wegen en wegge deelten. B en w hebben dit besloten omdat ze vinden dat geparkeerde voertuigen van der gelijke afmetingen op veel plaat sen het uiterlijk aanzien van de gemeente schaden. Omdat het college echter beseft dat de ko lossen toch ergens moeten staan, is een aantal plaatsen aangewezen waar dat parkeren geen of minder kwaad kan. Die plaatsen zijn: - de Commandoweg (ter maken. Een logische koppeling tussen theorie en praktijk is daarom van groot belang. Aan het einde van het tweede brug jaar maakt de leerling een keuze voor een van de afdelingen in de bovenbouw (derde en vierde leerjaar). Bij deze keuze worden de leerlingen en natuurlijk ook de ouders op verschillende ma nieren geholpen. Op VBO Weyevliet kunnen leer lingen kiezen voor een van de volgende afdelingen: Admi nistratie (LEAO), Verzorging, Mode en Kleding, Bouwtech niek, Mechanische techniek of Elektrotechniek. De algemeen vormende vakken kunnen meestal op verschillende ni veaus worden gevolgd. Zodoen de heeft een leerling de mogelijkheid om in de vakken waarin hij/zij goed is, examen te doen op het hoogste niveau, ter wijl de vakken waarmee de leer ling wat meer moeite heeft, op een lager niveau kunnen worden gevolgd. Het hoogste niveau is daarbij het D-niveau, identiek aan het hoogste mavo-niveau. De bovenbouw bestaat uit twee leerjaren. Bovendien is er een mogelijkheid om in een zoge naamd profielverbeteringsjaar (een extra leerjaar) vakken op een hoger examenniveau af te sluiten. Zodoende kunnen leer lingen toch nog toegang krijgen tot de gewenste vervolgoplei ding. Aansluiting naar vervolgonder wijs na het VBO, is afhankelijk van het behaalde diploma. Met voldoende vakken op C- of D- niveua kan onder andere wor den gekozen voor Middelbaar beroepsonderwijs of voor Voor bereidend Hoger Beroepsonder wijs. Leerlingen die later via avondonderwijs alsnog een mavo- of havo-diploma willen ha len, kunnen onder bepaalde voorwaarden vrijstelling krijgen voor AVO-vakken die ze hebben afgesloten met een examen in het VBO. Maritiem Instituut "De Ruy- ter", Adr. Coortelaan 3, 4383 SR Vlissingen, tel. 66669. De leerlingen worden voorbereid op het werken aan boord van zeevisvaartuigen. Het betreft een lagere beroepsopleiding voor Stuurman-werktuigkundige (SWVI). In het eerste leerjaar krijgen de leerlingen algemeen vormend onderwijs. In het twee de jaar wordt een aanzet gege ven voor het beroepsgerichte onderwijs. Het derde is het eer ste beroepsgerichte jaar.; het vierde is het examenjaar. Het di ploma geeft recht op toelating tot de middelbare opleidingen voor Stuurman-werktuigkundige (SW- V), Stuurman kleine handels vaart (S-IV), Werktuigkundige kleine handelsvaart (W-IV) en Marof (Maritiem Officier). In Vlissingen wordt net als overal onroerend-goed be lasting geheven. Voor de bere kening van deze belasting gaat men uit van de waarde die een onroerend-goed (bijvoorbeeld een woning, bedrijf, bijgebou wen, grond en dergelijke) heeft "in het economisch ver keer". Dat houdt in: de waarde die het onroerend-goed heeft, als het vrij en leeg te aanvaar den zou zijn. De vaststelling van die waarde gebeurt door daarvan schatting te maken. De in onze gemeente geldende "Verordening op de onroerend-goed belasting" be paalt dat die schatting eens in de vijf jaar opnieuw moet plaats vinden. De laatste schatting was in 1986, zodat in 1991 een nieu we schatting geregeld moet worden. Om deze schatting zo goed mo gelijk te kunnen maken, is net als in 1986 de Stichting voor Kadastrale- en Financiële admi nistratie (K.A.F.I.) door de ge meente ingeschakeld. Deze stichting zal in eerste instantie ongeveer 200 "voorbeeldpan den" taxeren. Daarbij worden de gegevens die de waarde van de panden bepalen door de ge- wonmgwetwoningen en premie woningen kan met de taxatie van een woning worden volstaan. Het taxeren van de 200 voor beeldpanden zal in de loop van februari 1991 plaatsvinden. Hier over krijgen de bewoners van deze panden van de gemeente bericht. Vervolgens zullen in de periode van maart tot juni 1991 diverse steekproeven en (her)controles gehouden worden. Een groot aantal van alle overige objecten zal dan worden bezocht. Voor deze omvangrijke werk zaamheden voor de hertaxatie vraagt de gemeente de mede werking van de bewoners. De taxatiegegevens zijn uiteraard alleen voor (vertrouwelijk) ge meentelijk gebruik bestemd. Een taxateur kan altijd een door de gemeente afgegeven legitimatiebewijs laten zien. Met vragen en opmerkingen over deze hertaxatie kunt u te recht bij de sectie financiën van de gemeente, telefoon: 87266. "Kunstbende" is een wed strijd van het Ministerie van WVC om de cultuurdeelname onder jongeren te stimuleren. De Zeeuwse voorronde van de ze wedstrijden wordt in Vlis singen gehouden. Het project zal in 1991 voor het eerst op deze wijze plaatsvinden. De doelgroep bestaat uit alle jon geren van 14 tot 18 jaar. Kunst bende wil vooral jongeren bereiken die nog niet met kunst en cultuur bezig zijn. In 1991 staan de volgende zes disciplines rond het thema "Jouw andere wereld" centraal: Ontwerpen, Theater, Dans, Mu ziek, Video en Taal. Op al deze onderdelen worden wedstrijden uitgeschreven. De wedstrijden worden uitgeschreven in veer tien regio's: de twaalf provincies plus Amsterdam en Rotterdam. De organisatie van de voorronde in Zeeland is in handen van de Culturele Raad Vlissingen. De voorronde wordt gehouden op 5 mei as. (15.00 uur) in de Piek in Vlissingen. De landelijke finale is op zater dag 15 juni in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Er liggen brochures over Kunstbende in de informatie- hoeken om mee te nemen. In formatie kun je ook krijgen bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuisstraat 104, telefoon: 14928. Volgende week vergaderen di verse vaste commissies van ad vies en bijstand in het stadhuis. Het gaat om: - economische zaken, de tailhandel en visserij, maandag 11 februari - volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten, dinsdag 12 februari - ruimtelijke ordening, woensdag 13 februari - welzijn, volksgezondheid en cultuur, woensdag 13 februari Alle vergaderingen beginnen om 19.30 uur. De bijeenkomsten zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. meente zorgvuldig en zo volle dig mogelijk geïnventariseerd en gespecificeerd. Het gaat dan bij voorbeeld om de oppervlakte, in houd of bouwjaar. Op deze manier ontstaat een soort leidraad voor het bepalen van de waarde van de overige panden. Het is natuurlijk niet noodzakelijk om woningen, waarvan er meerdere zijn ge bouwd stuk voor stuk te bekij ken. Bijvoorbeeld bij maakt meer kapot dan je lief is Baskensburgplein (foto: Ruben Oreel) hoogte van de taorieKsmuur van de KMS); hét parkeerterrein tussen de Kenau Hasselaarstraat en de Spuikom; het parkeerterrein bij de Zwanenburgseweg; het parkeerterrein aan de Govert Flincklaan; het parkeerterrein op het Baskensburgplein; de Hermesweg; de Mercuriusweg; het noordelijke deel van de Gildeweg; het Weyevlietplein; de Oost-Souburgseweg; het parkeerterrein aan de Burgemeester Stemerding- laan (Ambachtsveld); de Oosterhavenweg; de Westerhavenweg. De Gemeentelijke Kredietbank (GKB) is een service van de gemeente aan haar inwoners. Veel mensen weten echter niet welke mogelijke de GKB u kan bieden. In dit artikel staat daarom meer informatie over de Gemeentelijke Kre dietbank. Het doel van GKB is het ver strekken van kredieten op maatschappelijk verantwoorde wijze. Daarnaast verleent zij hulp door middel van voorlich ting aan en bemiddeling en sa nering voor mensen die in financiële moeilijkheden ver keren of dreigen te komen. De GKB werkt zonder winstoogmerk. Om in aanmerking te komen.' voor deze diensten moet u inwo ner van de gemeente Vlissingen en ouder dan 18 jaar zijn. U heeft een inkomen beneden de ziekenfondsgrens en kunt niet terecht bij een particuliere geld- verstrekker. Als u daarnaast een geldige verblijfstitel heeft, komt u in aanmerking. De GKB heeft geen beperkingen in een maxi mum leeftijd. Er zijn geen "kleine lettertjes" in de overeenkomst. Bovendien houdt de GKB ook rekening met uw financiële omstandigheden tijdens de looptijd van het kre diet. Als u onverhoopt proble men heeft met de terugbetaling, dan kan samen met u naar een oplossing worden gezocht. Natuurlijk heeft de GKB enig in zicht nodig in uw financiële om standigheden. U kunt er echter op rekenen dat de medewerkers strikte geheimhouding nastre ven. Uw privacy is dus gega randeerd. Als u meer informatie wilt heb ben over de Gemeentelijke Kredietbank: de medewerkers willen u graag van dienst zijn. U kunt telefonisch informatie krijgen iedere werkdag via te lefoonnummers: 87550. Ook is het mogelijk een afspraak te maken, daarvoor kunt u iedere werkdag terecht. Het adres van de GKB is Dokter Gallan- datstraat 1, 4382 LD Vlis singen. Kunstzinnige Vorming Vlissin gen start vanaf maandag 18 fe bruari a.s. een aantal kortlopende kursussen. Het kursusaanbod omvat voor studenten/scholieren vanaf 15 jaar en volwassenen de kur sussen Literatuurbeschou wing, Cultuurgeschiedenis, Fotografie Dokatechnieken, Fotografie Vormgeving, Basis- kursus video, Bloemsierkunst, Okido-Yoga en Introduktiekur- sus Dans. Voor scholieren van acht tot en met tien jaar is er de mogelijkheid tot het volgen van een kursus Klasiek Ballet. Binnen de Kursus Literatuurbe schouwing wordt uitgebreid in gegaan op oudere en moderne literatuur uit Rusland en moder ne literatuur uit Noord- en Zuid- Amerika. Uiteraard allemaal in vertaalde vorm. Met behulp van de docent wordt dieper inge gaan op de verhalen en achter gronden. De kursus Cultuurgeschiedenis geeft een overzicht van de hoog tepunten uit de geschiedenis van de literatuur, muziek en beeldende kunst, die invloed hebben gehad op de kunst van onze tijd. Aan de hand van dia's van beeldende kunst en frage- menten uit uit de literatuur en de muziek wordt een beeld opge bouwd van de cultuur van West- Europa tot in de 20-ste eeuw. In de loop van de kursus worden een tentoonstelling, een concert en een toneelvoorstelling be zocht die aansluiten bij de kur- susstof. Op het gebied van fotografie kan een keuze worden gemaakt uit de kursus Dokatechnieken en de kursus Vormgeving. In eerstge noemde kursus worden de tech nieken geleerd om het gefotografeerde zo goed moge lijk weer te geven. In de kursus Vormgeving worden door op drachten en het vergelijken van foto's van medekursisten en ba sisvoorwaarden ontdekt om zon der twijfel datgene te kunnen fotograferen wat de kursist voor ogen staat. Binnen de basiskursus Video le ren de deelnemers in 12 bijeen komsten stap voor stap een goede produktie op te zetten en te maken, waarbij ook de techni sche zaken uitgebreid aan de or de worden gesteld. Voor deze kursus is het wenselijk om in het bezit te zijn van een videocame ra en recorder. In de kursus Bloemsierkunst wordt door middel van composi tie, vorm, verschillende soorten bloemen en aardewerk geleerd de meest fraaie bloemstukken te maken. Okido-Yoga zorgt voor de nodige ontspanning. Deze dynamische vorm van yoga is speciaal ont wikkeld voor de moderne mens. In een programma-opbouw vol afwisselingen woraen oefenin gen toegepast. Bij de introduktiekursus Dans ondervindt men aan de lijve het plezier dat men aan dansen kan beleven, maar ook de fysieke training van het lichaam. De kur sus biedt de mogelijkheid om in 12 lessen kennis te maken met verschillende dansdisciplines en de daarbij behorende danstech- nieken, zoals klassiek, modern en dansexpressie. Voor kinderen van 8 tot 10 jaar is er een kursus klasiek ballet. Sommige kursussen vinden plaats in de accommodatie KW in Vlissingen, andere in het KVV-gebouw in Oost- Souburg. Informatie over deze kursus sen, inschrijfformulier, betalings- en kortingsregelin gen staan vermeld in een fol der die te krijgen is bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuisstraat 104, telefoon: 14928 of 16672. Op de foto: Fotografie Dokatechnieken Jaarlijks krijgen zo'n 2.000 Vlis- singse vrouwen in het kader van een landelijk bevolkingsonder zoek een oproep van de gemeen te voor een onderzoek naar baarmoederhalskanker. Zij kun nen hiervoor een afspraak maken met de eigen huisarts voor het maken van een "uitstrijkje". Helaas blijkt in de praktijk slechts 30% van de vrouwen diè zijn aangeschreven, aan deze oproep gehoor te geven. Alhoe wel het niet verplicht is aan het onderzoek deel te nemen, is dat toch jammer Het maken van een "uitstrijkje" is namelijk een een voudige en betrouwbare manier om in een vroegtijdig stadium baarmoederhalskanker op te sporen. De gemeente gaat daar om een onderzoek doen naar het waarom van de geringe belang stelling voor deelname aan het maken van een "uitstrijkje". Daar bij wordt ook gekeken naar de manier waarop de oproepen zo goed mogelijke kunnen worden verzorgd. Daarvoor zal een stagi aire van de HEAO worden inge schakeld. Zij zal nagaan waarom vrouwen wel of geen gebruik van het aanbod maken. Daar moet de gemeente vervolgens lering uit trekken want elk jaar weer wordt een groep Vlissingse vrou wen van die bepaalde leeftijd de mogelijkheid geboden aan het baarmoederhalskankeronder- zoek deel te nemen. De vraag is nu hoe je dat op een zo efficiënt mogelijke manier doet. Uit oog punt van volksgezondheid een belangrijke zaak! Door de turbulente ontwikkelin gen in de rest van de wereld krijgt de apartheid in Zuid-Afrika wat minder aandacht. Toch is het voeren van een anti- apartheidsbeleid, ook door ge meenten, belangrijk om een ein de te maken aan de apartheid. Vlissingen is daarom lid van de vereniging van Lagere Overhe den Tegen Apartheid (LOTA). Aanvankelijk wilde de LOTA een economisch anti- apartheidsbeleid (zeg maar een boycotbeleid) voeren. Ook de ge meenteraad van Vlissingen had dit besloten, maar de minister van Buitenlandse zaken heeft dit besluit vernietigd. In de laatste vergadering van LOTA is besloten niet verder te ageren tegen dit zo genoemde vernietigingsbesluit, maar ons volledig te richten op de bewustwording van en steun aan de lokale overheden in Zuid- Afrika. Sprekend over de turbulente si tuatie in de wereld kom ik ook op de situatie in de Golf. De zorg hierover is groot, ook in Vlissin gen. Zo groot, dat morgenavond in Vlissingen op initiatief van de Raden van Kerken een manifest wordt ondertekend waarin moslims en christenen gezamen lijk hun bezorgdheid en wens tot vrede uitspreken. Het is de be doeling dat het manifest zal wor den ondertekend door de gemeenten Middelburg en Vlis singen in de personen van de wethouders van minderheden. In Vlissingen behoort dit beleidster rein tot mijn wethoudersporte feuille. Op het terrein van het buiten lands beleid van de gemeente staat overigens een belangrijke nota op stapel, de nota over inter nationale samenwerking. De no ta wordt, zo mogelijk nog voor de zomervakantie, aan de gemeen teraad voorgelegd. Natuurlijk zal er vóór die tijd inspraak op deze nota voor belanghebbenden en belangstellenden mogelijk zijn. Een andere nota die momenteel op het stadhuis in de maak is, handelend over een onderwerp wat dichter bij huis, is die over het alarmeringssysteem voor oude ren en gehandicapten. Het is de bedoeling deze nota eerst te bespreken in de adviescommis sie voor het ouderenbeleid en vervolgens - via de vaste com missie van advies en bijstand voor het welzijn - voor te leggen aan de gemeenteraad.

de Vlissinger | 1991 | | pagina 5