informatiepagina van de gemeente vlissingen U O 1/ Morgen "raad Verantwoord met vuurwerk omgaan Creativiteit Verstandelijk Gehandicapten Wél ophalen huisvuil 24 en 31 december Gemeente tijdens feestdagen onregel matig geopend Kleurrijke schilderingen op bouwschutting I Nog geen vuurwerk kopen en afsteken Kaarsjes in de kerstboom... h Nieuwjaarsreceptie vrijdag 4 januari redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 j j 'Agenda Opening jf Mededelingen «Over te leggen stukken Te behandelen punten 0. Algemeen bestuur 2. Verkeer, vervoer en waterstaat 4. Onderwijs 5. Cultuur en recreatie 6. Sociale voorzieningen en maatschappelijk werk 7. Volksgezondheid 8. Ruimtelijke ordening en volkshuisvesting 9. Financiering en alge mene dekkingsmiddelen Rondvraag Sluiting Kerstbomen verbranden Jeeldende vorming Dansante vorming Informatie? Risico verminderen doet u zo: Vragen over vuurwerk? Geboortes Het "werkbriefje' Electrische kaarsjes Oliebollen Koopavonden rond kerst Extra bussen Even bijpraten met burgemeester van der Doef ir m r, DE VLISSINGER Woensdag 19 december 1990 N DEN BLAUW GERUITEN KIEL Morgenavond, donderdag 20 december, komt de gemeente raad van Vlissingen voor de laatste keer dit jaar bijeen om over diverse voorstellen van het college van burgemeester en wethouders beslissingen te nemen. De vergadering van de ge meenteraad is openbaar. U bent van harte uitgenodigd te komen luisteren. Er ligt dan een populaire raadsagenda klaar. Op die manier kunt u de vergadering goed volgen. De gemeenteraad vergadert in de raadzaal van het stadhuis. De vergadering begint om 19.30 uur. Hierna staat de agenda met de titels van de punten zoals die ;aan de orde komen. 0.1 Verlening VUT-maatregel 59.5-jarige; 0.2 Verordening art. 61 van de gemeentewet inzake commis sies Culturele Raad en Sportbe- langen; 0.3 l&A-plan gemeente Vlis singen; 0.4 Technische communicatie infrastructuur; 2.1 Aanvraag BOS-status (Be leidsorgaan Openbaar vervoer Subsidiërende gemeenten); 2.2 Aankoop elektronische weeggschalen t.b.v. het ge meentelijk Vismijnbedrijf; 4.1 Verzamelvoorstel t.b.v. mede werking ex art. 74 WBO; 4.2 Subsidiëring Begeleidings- (foto: Ruben Oreel) centrum Gereformeerd Scholen- onderwijs (BGS) voor 1991; 5.2 Krediet ver-/aanbouw De Schuur te Oost-Souburg; 5.3 Jaarrekening 1989 en exploi tatiebegroting 1991 NV Sport- fondsenbad Vlissingen; 6.1 Beleidsmaatregelen t.b.v. verruiming Kinderopvangmoge- lijkheden; 6.2 Evaluatie minderheden beleid; 7.1 Aanpassing Algemene Plaat selijke Verordening, onderdeel gevaarlijke stoffen; 7.2 Krediet riolerings- en bijko mende werken Edisonweg e.o.; 8.1 Verbetering en overdracht 55 Domeinwoningen; 8.2 Verdeling van de middelen voor de stadsvernieuwing 1991; 8.3 Verkoop grond Edisonweg; 8.4 Verkoop pand Groenewoud 58; 8.5 Verkoop grond Papegaaien burg Wijkcentrum; 9.1 Wijziging gemeentelijke be lastingverordeningen; 9.2 10e en 11e Begrotingswijzi gingen 1990. Direct na de kerst is het voor veel kerstbomen afgelopen. De ballen en andere versierin gen gaan eruit. Het lot van veel bomen is verbranding. Dit jaar is er op vrijdag 4 januari om 16.00 uur de enige echte kerstbomenverbranding in Vlissingen gepland. Het bun kerterrein aan de Langeleen- weg is daarvoor gereserveerd. De brandweer zal daarbij as sisteren. Dat is wel zo veilig. Wilt u meer over deze verbran ding weten? Dan kunt u con tact opnemen met de brandweer: telefoon: 21000. Je bent een rund als je met vuurwerk stunt. Onder dit mo to zijn de SIRE en de Stichting Consument en Veiligheid ook dit jaar weer de inmiddels be kende vuurwerkcampagne gestart. Onvoorzichtig omgaan met vuurwerk veroorzaakt ieder jaar weer veel te veel slachtoffers. Het Instituut voor Kunstzinni ge Vorming Vlissingen heeft in samenwerking met het Regio naal Overlegorgaan Zwakzin nigenzorg Walcheren een bijzonder aanbod ontwikkeld op het gebied van creativiteits- cursussen voor verstandelijk gehandicapten. Dankzij financiële steun van de provincie Zeeland zijn er geen kosten verbonden aan deelname aan deze cursus sen. Het aanbod biedt moge lijkheden voor deelname aan de cursus beeldende vorming en/of dansante vorming. De cursussen gaan bij voldoende deelname, maximaal 10 perso nen, in de tweede week van ja- - nuari 1991 van start. )e cursussen beeldende vor- iing vinden plaats op woens dagmiddag en zaterdagmorgen. 3innen deze cursussen gaan de Jeelnemers aan de slag met ver schillende technieken en materi alen, die in opdracht worden /erwerkt. De gestelde opdrach ten hebben als doel het ontwik- kelen van motorische .handelingen, overwinnen van -eventuele faalangst en niet op Ie laatste plaats het plezier in de jitvoering van opdrachten. Af- aankelijk van de groep worden Je technieken en opdrachten in "moeilijkheidsgraad" op gevoerd. Vanuit het werken in het platte vlak, tekenen, schilderen en druktechnieken, wordt naar ruimtelijke en functionele vor men gewerkt. De cursussen dansante vorming vinden plaats op zaterdagmor gen, de eerste les van 09.30-10.30 uur, de tweede les van 10.30-11.30 uur. De cursus dansante vorming richt zich op dansexpressie, dat wil zeggen dat dans als expressiemiddel wordt gebruikt. Hierbij staan de motorische ontwikkeling en het dansplezier centraal. In de les sen wordt aandacht besteed aan ritmegevoel, muziek en be weging. Bij het ontwikkelen van het rit megevoel wordt gebruik ge maakt van o.a. ritme-instrumentjes en van het maken van ritmes met het eigen lichaam door handen en voeten. Uitgaande van Afrikaanse mu ziek en muziek die daarvan af geleid is, wordt verder gewerkt met eenvoudige bewegingsop drachten. De laatste lessen wor den besteed aan het instuderen van een dans voor de eindpre sentatie. De cursussen staan onder lei ding van gekwalificeerde docen ten, die ervaring hebben met verstandelijk gehandicapten en gediplomeerd zijn op het vakge bied waarin ze werkzaam zijn. De cursussen vinden plaats in het KVV-gebouw aan de Braamstraat 3a in Oost- Souburg. Het totale project wordt afgesloten met een eind presentatie. Voor nadere inlichtingen en aanmelding kunt u contact op nemen met de Culturele Raad Vlissingen, kontaktpersonen L. Riekwel of D. Ie Due, telefo nisch bereikbaar: 14928 of 16672. - Koop alleen vuurwerk van een goede kwaliteit waar een Nederlandse gebruiksaanwij zing bijzit. - Koop geen pakket kinder vuurwerk voor de kleintjes. Dat bestaat niet. - Lees de gebruiksaanwijzing door voordat je naar buiten gaat om het vuurwerk af te ste ken. Buiten is het donker. - Steek vuurwerk alleen af op nieuwjaarsnacht - Steek vuurwerk alleen aan met iets dat gloeit (sigaret) en niet met een lucifer of aan steker - Steek geen vuurwerk af dat beschadigde of gebroken lont heeft - Steek weigeraars nooit op nieuw aan - Steek vuurwerk nooit "ge bundeld" aan - Steek vuurwerk nooit in de hand af - Denk aan de huisdieren. Het huisvuil wordt op de maandagen 24 en 31 decem ber gewoon opgehaald. Alleen in de wijken waar normaal dinsdag en woendag huisvuil opgehaald wordt, verandert de komende weken iets. In verband met Eerste Kerst dag en Nieuwjaarsdag, die bei de op een dinsdag vallen, komt de sectie afvalverwijde ring andere dagen in die we ken langs. Het gaat hier om de binnenstad, Scheldebuurt en Ritthem. Dinsdag 25 decem ber 1990 wordt verschoven naar maandag 24 december en dinsdag 1 januari 1991 wordt verschoven naar maandag 31 december 1990. In beide we ken een dag eerder dus! Voor de "woensdagwijk" geldt een andere regeling. In die "op- haalwijk" (Oost-Souburg) komt de sectie afvalverwijdering in plaats van woensdag 26 decem ber (Tweede Kerstdag) nu don derdag 27 december langs. Bewoners van deze wijken wordt met klem verzocht het huisvuil pas de op de ophaaldag zelf bui ten te zetten en niet de avond er voor al. Dat bezorgt overlast en is bovendien strafbaar! (foto: Ruben Oreel) Vooral de leeftijdsgroep tussen de 13 en 18 jaar is naast veroor zaker, ook nog slachtoffer. Posters en advertenties met cy nische teksten moeten de jeugd aan het nadenken zetten over de nadelige gevolgen van gevaar lijk gedrag met vuurwerk. Teksten als: "als je een hand verknalt, ga je toch gewoon een nieuwe halen" moeten verkeerd gebruik van vuurwerk te gengaan. Vorige campagnes voor verant woord knalgedrag hebben er on der andere voor gezorgd dat het aantal gewonde mensen door vuurwerk niet is toegenomen. En dat terwijl de verkoop van vuurwerk al die jaren alleen maar is gestegen. Voor dit jaar geldt dan ook: JE BENT EEN RUND ALS JE MET VUURWERK STUNT. Onderdeel van de campagne vormen behalve posters en ad vertenties ook een "tippenfol der". Deze folder kunt u gratis afhalen bij de sectie communi catie in de hal van het stadhuis. Vuurwerk afsteken is verboden tot oudejaarsavond. Dan mag het pas afgestoken worden. Vuurwerk mag op zaterdag 29 en maandag 31 december 1990 pas verkocht worden. En dan nog alleen door winkeliers die een vergunning daarvoor hebben. Toch is het al in om loop. Of het wordt zelf ge maakt, of het komt uit het buitenland. Feit is dat vuur werk gevaarlijk is en nu nog verboden. Hou dat goed in de gaten. Als u vragen over vuurwerk In de weken van kerst en nieuwjaar zijn de gemeentelij ke diensten onregelmatig geopend. Op maandag 24 en maandag 31 december 1990 zijn het stadhuis en de secties buiten het stadhuis niet geopend. Dat geldt voor alle secties behalve voor de sectie afvalverwijde ring, die op deze maandagen als normaal het huisvuil op haalt. Voor uw vergunningen, paspoorten en rijbewijzen kunt u deze dagen niet terecht. De mensen die een uitkering van de sectie sociale zaken ont vangen, moeten daarom hun werkbriefjes op donderdag 27 of vrijdag 28 december 1990 inleveren. Deze sluitingslijden hebben overigens geen gevolgen voor de termijn van aangiftes van ge boortes. De beide maandagen gelden als "zondag" en worden dus niet meegerekend in de ter mijn waarbinnen aangifte van een geboorte moet worden gedaan. Wat betreft andere voorzienin gen in de gemeente Vlissingen hier een kort overzichtje. Het Stedelijk Museum is tijdens de beide kerstdagen en op nieuwjaarsdag gesloten. Verder is het museum als normaal geopend. De bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg zijn maandag 24 december tot 15.30 geopend en maandag 31 december ook tot 15.30 uur geopend. Beide kerst dagen zijn de bibliotheken gesloten. Verder gelden in die weken de normale ope ningstijden. De kunstuitleen, gevestigd in de kelder van de openbare biblio theek Vlissingen, is in de weken van kerst en nieuwjaar gesloten. De Culturele Raad Vlissingen (Badhuisstraat 104) is vanaf he den tot en met 3 januari voor pu bliek gesloten. Het VVV-Vlissingen is tijdens de twee kerstdagen en op nieuw jaarsdag gesloten. Op maandag 24 en maandag 31 december is het VVV open van 09.00 tot 16.00 uur. Alle overige dagen is het VVV als normaal geopend. Het zwembad is eerste kerstdag en nieuwjaarsdag gesloten. Zon dag 23 en maandag 24 decem ber is het zwembad geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Op twee de kerstdag zijn de openingstij den van 10.00 tot 13.30 uur en op 27 en 28 december van 10.00 tot 21.00 uur. Op 29, 30 en 31 de cember is het zwembad van 10.00 tot 21.00 uur geopend. Vanaf woensdag 2 januari is al les weer "normaal". Op vrijdag 4 januari 1991, van 16.30 tot 18.00 uur zal het col lege van burgemeester en wet houders de Nieuwjaarsreceptie houden in de raadzaal van het stadhuis. Deze bijeenkomst zal een wat andere opzet hebben dan tot dusver gebruikelijk. Het colle ge zal zich niet meer "recipië- rend" opstellen, maar zich tussen de bezoekers begeven. Omstreeks 17.00 uur zal de bij eenkomst worden onderbro ken voor een korte toespraak door burgemeester J.C.Th, van der Doef. Een ieder die nieuwjaarswen sen wil uitwisselen is van har te welkom. heeft, bel dan gerust de brand weer. Dat is beter dan risico's ne men. Het nummer is 21000. Vroeger was het gebruik echte kaarsjes in de kerstboom te zetten. Sfeervol, maar iets te gevaarlijk. Doe het daarom niet. Het vereist namelijk voortdurende controle. Een boom die een tijdje bij de (cen trale) verwarming heeft gestaan, kan kurkdroog worden. En er zijn altijd wel luchtstromin gen in de kamer. Wanneer bij voorbeeld iemand de deur open doet, kan dat de vlammen van de kaarsjes in de richting van de takken laten waaien, die dan bin nen de korste keren in brand vliegen. Electrische kaarsjes hebben al die nadelen niet. Zij zijn veel vei liger. Wel is het aan te bevelen eerst de bedrading te controle ren op beschadigingen. En: doof de verlichting als u gaat slapen. Ook bij het oliebollen bakken bij nieuwjaar moet u voorzichting zijn. Gaat er tijdens het bakken toch iets mis? Raak dan niet in paniek. Neem een goed pas send deksel (dat natuurlijk onder handbereik ligt en plaats dit met een schuivende beweging van u af op de pan. Draai gas of elec- triciteit uit! De cliënten van de sectie so ciale zaken met een ABW-, RWW-, IOAW-of WWV-uitkering zijn verplicht iedere laatste werkdag van de maand een in komstenverklaring in te leve ren. Deze maand zijn dat donderdag 27 en vrijdag 28 de cember. De sectie sociale za ken is namelijk 31-12 gesloten. Indien u, als cliënt van de sectie sociale zaken, deze verklaring niet tijdig hebt ingeleverd, wordt de betaling van uw uitkering au tomatisch beeïndigd! Bovendien kan aan nersici van de betaling enkele weken vergen. In die tus sentijd kunnen ook geen voor schotten worden verstrekt. Nu kan het zijn dat u de inkomsten verklaring niet tijdig hebt ontvan gen, bijvoorbeeld omdat deze verkeerd is bezorgd. In dat geval moet u tijdig naar de sectie so ciale zaken (Dokter Gallan- datstraat 1) en een vervangend exemplaar invullen. Doet u dat niet, dan wordt uw uitkering au tomatisch geblokkeerd. Lever uw verklaring dus tijdig in. Het kan een boel narigheid voorkomen! Vanavond, woensdag 19 en morgenavond, donderdag 20 december zijn er in de ge meente Vlissingen extra koop avonden in verband met kerst mis. De winkeliers mogen die avonden hun deuren langer open houden dan normaal. Vrijdag 21 december is er een normale koopavond. Tijdens deze koopavonden ver zorgt Zuid-West-Nederland een busdienst als op normale koopa vonden. Dat betekent een half- uursdienst tot 21.00 uur. Nor maal gaat de bus om 18.00 uur over van een half-uurs- naar een uurdienst. De bouwschutting rond het nieuwe complex met winkels en appartementen aan de Walstraat/Aagje Dekenstraat wordt van een kleurrijke schil dering voorzien door de Vlis- singse beeldend kunstenaars Bob Pingen en Eric Brandts. De kunstenaar Eric Brandts zal zich met name concentreren op de schutting die geplaatst is in het aanloopgebied van de Walstraat. Hij zal hiervoor onder meer fluorescerende verven en polystreen gebruiken. In de avonduren wordt dan onder in vloed van black lights een soort "tunnel of love" gevormd: een zeer kleurrijke ode aan de tech nische hoogstandjes die in dit gebied plaatsvinden. De schilder Bob Pingen concen treert zich op het grootste ge deelte van de schutting door middel van heldere grafische beeldelementen die in de hele route terugkomen. Diegenen die vertrouwd zijn met het werk van Zwart-wit-impressie van het kleurrijke ontwerp van Bob Pingen. Bob Pingen weten dat zijn werk vooral een specifiek schilder achtige benadering zal krijgen. Onder het grote bord (Betje Wolffplein) van MBO komt een lokatie waar op den duur de re clameborden geplaatst kunnen worden van ondernemers die zich daar zullen vestigen. Verder zal de wandelaar op de route een advertentieproject aantref fen. Rond half januari moeten al deze zaken gereed zijn. 1 de vorige rubriek waarin ik met u mocht 'bijpraten' heb ik het on der meer gehad over rampen bestrijding en oefeningen. Twee weken geleden kwam een evalu atierapport in de openbaarheid van een oefening die het Natio naal Voorlichtings Centrum (NVC) begin oktober hield in ver band met een gespeelde situatie van een ernstig ongeval met de kerncentrale Borsele. In dat NVC werkt een groot aantal ministe ries samen om in dit soort ramp situaties het hoofd te bieden aan vragen van bedrijfsleven, pers en publiek. Dat evaluatierapport liet zien dat deze 'papieren oefenin gen' een erg goede zaak zijn: er deugde namelijk nog niet veel van! En dat is niet best. In ramp situaties heeft de burger recht op deugdelijke voorlichting en infor matie. Ik hoop dan ook dat men lering uit de oefening trekt en dat bij een volgende keer sprake is van een aanmerkelijke verbe tering. Weliswaar behoeft het alleen goed te gaan bij een echte ramp, maar daarvoor is toch beslist veel oefening nodig. Het is een goede traditie om aan het begin van het nieuwe jaar nieuwjaarswensen uit te wisse len. Zoals u wellicht weet houdt ook uw gemeentebestuur elk jaar een nieuwjaarsreceptie. Daarop kan iedereen, inwoner en verte genwoordiger van het bedrijfs- en maatschappelijk leven, elkaar in een ongedwongen sfeer en on der het genot van een hapje en een drankje nieuwjaarswensen uitwisselen. In 1991 krijgt onze nieuwjaarsreceptie een wat an dere opzet. We houden 'm ook niet op de eerste werkdag, maar op vrijdag 4 januari 1991 van 16.30 tot 18.00 uur. Er is muzikale ondersteuning door een groep le den van muziekvereniging "Cae- cilia". Het college wil het wat statische karakter van de bijeen komst vermijden door niet meer in een rijtje handen te schudden maar zich tussen de aanwezigen te mengen. Het is een uitsteken de gelegenheid om er eens met de door u gekozen vertegenwoor digers kennis te maken en van gedachten te wisselen over aller hande (gemeentelijke) zaken. Zo halverwege de bijeenkomst zal ik in een korte toespraak terugblik ken op het oude jaar en vooruit zien naar zaken die het komende jaar voor onze gemeenschap van belang zullen zijn. Ik hoop dat ik velen van u mag begroeten! Zaterdag jongstleden is de actie "Help de Russen de winter door" gehouden. Zoals u weet is nogal wat discussie ontstaan over de vraag of er nu wel of geen voed seltekort is in dat immense land. Tegelijkertijd was er weinig ver schil van mening over het feit dat het goederendistributiesysteem er volstrekt onvoldoende is. Met andere woorden: het kan best zijn dat er voedsel is, maar men weet dat niet op de goede plaats te krijgen. Naar mijn eenvoudige redenering betekent dat zeker voor de zwakste groepen in de Russische samenleving (en ook dat is herhaaldelijk beklem toond): een grote kans op hon ger. En dat betekent weer dat hulp zonder meer op zijn plaats is. Verschillende Vlissingse orga- niaties hebben laten weten hun inzamelingsactiviteiten met na me te willen richten op het Russi sche Taganrog, de gemeente waarvan wij dit voorjaar enige vertegenwoordigers op bezoek hebben gehad en met welke stad het gemeentebestuur overweegt een stedenband aan te gaan. Ik vind dat een heel positieve ont wikkeling die aansluit bij een ini tiatief uit de gemeenteraad van Vlissingen. Voor zover wij be trouwbare informatie kunnen krij gen over de voedselsituatie in Taganrog en blijkt dat ook in deze stad de vele armen een honger winter tegemoetgaan, zullen wij proberen extra middelen naar de ze stad te zenden. Juist in nood leert men zijn vrienden kennen en ook in Taganrog kon wel eens sprake zijn van een nood toestand voor veel mensen. Er moet daarbij overigens ook vol doende zekerheid zijn dat geld, medicijnen en voedsel op de goede plaatsen terechtkomen!

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5