GEEF OM DE TOEKOMST. Km DOE HET ZELF Word voor f 30,- donateur van het Wereld Natuur Fonds. Giro30, Zeist. Rudy Balliu begeleidt kerstconcert JASZ BOERDERIJEN BORDUREN IN KRUISSTEEK r ^rrrT'tëte BUITENLANDSE VROUWEN LEREN FIETSEN Jenny Arean Voor 21e keer Kerst Inn in Vlissingen Vlissingse Mavo-leerlingen zetten zich in voor Braziliaanse straatkinderen Puur Hongaars in Razzamatazz de Faam de VHssin§er UW WEEKBLAD Fiom start groep met moeders van misbruikte kinderen 'Ik wil er best eens over praten maar met wie?" Wat te melden? Postbus 5017 4330 KA Middelburg Stoort Kerst Gevonden Buurt/wijk Politiek Allerlei Milieu Verenigingen DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 19 december 1990 Oefenen voor donderdag 20 december als de rijproef wordt afgenomen, een soort rij-examen op de fiets. Evenwicht zoeken op het Abdijplein Wie naar Nederland komt, wil vaak meer leren dan de taal al leen. Fietsen bijvoorbeeld, ook typisch Nederlands. Dat onder vond de Stichting Basiseducatie in Middelburg. Terwijl Nederland se les werd gegeven aan buiten landse vrouwen, kwam zomaar ineens het idee boven drijven om parallel aan die cursus de deel neemsters vertrouwd te maken met onze tweewieler. En zo kan het gebeuren dat wandelaars op het Abdijplein in Middelburg op donderdagmiddag volwassen vrouwen evenwicht zien zoeken. „Voor ons Nederlanders is het in derdaad een doodnormaal ver schijnsel dat vrouwen op een fiets rijden", stelt Saskia Rijkse, educatief werkster bij de stich ting. „In het buitenland is het ta melijk ongewoon als vrouwen fietsen. We hebben er ook een Poolse vrouw bij. Die is nog maar een paar maanden in Nederland. In haar land fietsen alleen kinde ren en mannen. Dat geldt ook voor de andere vrouwen". De deelneemsters aan deze fiets- cursus komen behalve uit Polen uit Somalië, India, Japan en Cu racao. Ze krijgen zowel praktijk als theorie, verkeersregels dus. In oktober zijn de zeven vrouwen begonnen, donderdag 20 de cember doen ze hun fietsproef, een soort rij-examen. Volgens Saskia Rijkse is er veel vraag naar deze cursus. „We hebben zelfs een wachtlijst. We kunnen met z'n tweetjes niet meer dan zeven vrouwen helpen. Dat geldt uiter aard voor de praktijkles op het Abdijplein". Volgend jaar begint weer zo'n cursus. Mama, bestaan er nog echte panda's? «KV De groep Ordönös. Razzmatazz heeft voor zaterdag 22 december onvervalste Hon gaarse muziek op het program ma staan. De Groep Ordönös die er die avond vanaf 21 uur is, speelt namelijk authentiek Hongaarse boerenmuziek. De le den komen uit alle delen van Hongarije, ook uit Transsylvanië, het Hongaarse deel van Roeme nië. Het Fiom in Middelburg heeft moeders van sexueel misbruikte kinderen opgeroepen om deel te nemen aan een praatgroep. Het is de bedoeling dat deze vrouwen samen met lotgenoten over hun ervaringen praten, waardoor de lasten wellicht verlicht kunnen worden. In de groep wordt bo vendien steun gegeven aan de vrouwen; die steun werkt weer door in het gezin. Er zijn tien bijeenkomsten op de dinsdagavond tussen 19 en 21 uur. Twee begeleidsters van het Fiom-bureau zijn altijd aanwezig. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt de behoefte gepeild. Ook wordt gekeken of de verwachting van de moeders aansluit bij de doelstelling van de groep. Voor informatie kunnen moeders bel len met het kantoor van Fiom aan de Bellinkstraat in Middelburg, 01180-27311. Het Integraal Kankercentrum weet raad bij vragen van patiënten, hun familie en vrienden. ROTTERDAM 010-436 21 55 Wordt morgen echt alles beter? Op die vraag probeert Jerry Arean antwoord te geven in haar programma 'Het huishoud schoolsyndroom'. FOTO PHILIP MECHANICUS Wie dat niet wil hoeft de feestda gen niet in absolute eenzaamheid door te brengen. De Kerst Inn in Vlissingen heeft in de loop der ja ren naam en faam opgebouwd die klinkt als een klok. Voor het 21e jaar wordt nu in Bachten Reede een Kerst Inn gehouden met allerlei leuke attracties. Zowel Eerste als Tweede Kerst dag wordt de bezoekers zowel 's morgens, 's middags als 's avonds een aantrekkelijk pro gramma voorgeschoteld. Ook zijn er broodjes en het keukenperso- neel van Bachten Reede maakt een feestelijk soepje. Spelletjes doen, kijken naar een uitvoering, video of zo maar een praatje maken zijn de ingrediën ten van dit festijn, waardoor ve len, vooral ouderen op een plezierige manier de kerstdagen doorkomen. De Kerst Inn begint beide dagen om 10 uur en is be reikbaar onder nummer 01184-12706. Ook dit jaar weer luistert het jazz- ensemble The Rudy Balliu Socie ty Serenaders het kerstconcert op van JASZ, de Jazz Aktivitei- ten Stichting Zeeland. Het wordt gehouden op zaterdag 22 de cember in de Stadsschouwburg en begint om 18.30 uur. Het concert moet een versiering zijn van het gastronomische festijn dat JASZ jaarlijks houdt. Bezoekers dienen zich dan ook aan te melden. Klarinetist Rudy Balliu leidt het ensemble dat een geheel eigen stijl heeft die aanleunt tegen de New Orleans. De groep maakte al vijf Ip's en bestaat uit zes perso nen. Leerlingen en leraren van de Prins Willem-Alexandermavo in Vlissin gen zetten zich in voor de straat kinderen in de stad Recife in Brazilië. Ze doen dat met een speciale kerstactie en met de op voering van de parabel De Explo sie op donderdag 20 december om 19.30 uur. Ook vrijdagmor gen is er een uitvoering. De straatkinderen in Recife heb ben geen alledaags leven. Ze werken er als schoenpoetser, scharrelen wat rond op de vuil- L li nisbelten of begeven zich op het pad van de misdaad en doen aan lijmsnuiven. Een opvangcentrum probeert het leven voor de kinde ren wat aantrekkelijker te maken. De Vlissingse Mavo gaat nu met de kerstactie geld inzamelen om het centrum - Camm genaamd - wat financiële ruimte te verschaf fen. Afgelopen maandag konden de leerlingen geld geven. Wie ook aan deze actie wil bijdragen kan geld storten op postgirorekening 2144217, tnv dir. chr. mavo Vlis singen. Oudejaarsloop - De Goese atle tiekvereniging av '56 organiseert samen met de vv Nieuwdorp op maandag 31 december de 22e oudejaarsloop. Inschrijven voor de afstanden van 3, 6 of 9 km kan vanaf 13.30 uur in de kantine van de voetbalvereniging in Nieuwdorp. De oudejaarsloop be gint om 14.30 uur vanuit het sportcomplex. Inlichtingen 01100-12855. Trimloop - De voetbalvereniging Colijnsplaat heeft met de Goese atletiekvereniging av '56 de kop pen bij elkaar gestoken en een trimloop georganiseerd. Op zater dag 22 december worden er af standen van 5 en 10 km gelopen. Inschrijven kan vanaf 14 uur bij de kantine van de voetbalvereni ging en de trimlopen beginnen om 15 uur. Inlichtingen 01100-12855. Ski-blessure - Elk jaar komt één op de twintig Nederlandse skiërs geblesseerd terug van win tersportvakantie. Vorig jaar zelfs lag het aantal ski-letsels door slechte weersomstandigheden hoger dan voorgaande winters. In het kader van de actie 'Blessures, blijf ze de baas' heeft het Natio naal Instituut voor de Sportge- zondsheidszorg en Stichting Consument en Veiligheid twee brochures uitgegeven over skiën. In de ene staan alle details vermeld over de controle en het afstellen van een ski-binding. De andere brochure behandelt de tien internationale pisteregels. De brochures zijn gratis aan te vra gen op het actie-adres: 'Blessu res blijf ze de baas' Postbus 90 6860 AB Oosterbeek. Dart - Donderdag 20 december wordt er in de TapperijHapperij Happy Buccaneer aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen een darttoernooi worden gehouden van het speltype 301. Dat bete kent een dubbele start en een dubbele finish, ledereen, on geacht ervaring en leeftijd, kan meedoen. Het toernooi begint om 20 uur. Pool - Zondag 30 december wordt er in de HapperijTapperij Happy Buccaneer een Open- pool-biljart gespeeld. Zowel dames- en herenbiljarters in spé kunnen meedoen. Het open-pool biljarten begint om 14 uur. Kerstbal - Zaterdag 21 decem ber organiseert het COC het tra ditionele Kerstbal. De deuren van het COC-gebouw aan de Eigen- haardstraat 2 in Middelburg gaan om 21 uur open. Wie dan nog niet genoeg kerststemming heeft kan woensdag 26 december te recht voor het kerstcafé vanaf 21 uur. Concert - Een gevarieerd kerst concert wordt zaterdag 22 de cember in de Ned. Herv. Kerk in Westkapelle ten gehore gebracht. Verschillende koren, een organist en Brassband OKK zorgen vanaf 19.30 voor een luisterrijke avond. Kerstzangavond - Zang, muziek en overdenkingen over de kerst geboorte zijn de hoofdingrediën ten van de Kerstavond (24 december) van de Volle Evange liegemeenten Vlissingen. In ge bouw Berea, Westerbaan 16, is iedereen vanaf 19.30 welkom. Een gezinssamenkomst wordt 25 december om 10 uur in hetzelfde gebouw gehouden. Oberufer Kerstspelen - De Oberufer Kerstcyclus is uit Duits land overgewaaid naar de Vrije School Zeeland. Dit bijzondere kerstspel in drie delen wordt 20 december opgevoerd aan de Arondeusstraat 59. Het eerste deel begint om 19.30, het twee de 20.30 en het derde, dat over Driekoningen gaat, op 11 januari volgend jaar. Padvinders - De Middelburgse padvinders hebben de nobele ge woonte elk jaar met Kerst een Goede Daad te doen. Dit jaar zul len ze op 21 december fruitbak- jes naar zieken en bejaarden brengen. Ledenvergadering CDA Het CDA Zeeland houdt een Algemene Le denvergadering op donderdag 20 december om 19.30 in de Prins van Oranje te Goes, met een fo rumdiscussie m.m.v. de heer Eversdijk. Kruiswerk - Kruisvereniging Walcheren heeft een centraal te lefoonnummer aangelegd voor de gemeenten Vlissingen, Valke- nisse, Mariekerke, Veere, Westka pelle, Domburg en de kern Sint-Laurens. Vanaf 1 januari kan op werkdagen tussen 8.30 en 16.30 01184-63700 geraad pleegd worden' voor informatie of hulp van het Kruiswerk. Buiten deze uren is het Kruiswerk be reikbaar op de alarmcentrale Vlis singen 01184 14444. Afscheid - Karst Dijkstra zal voor vele Middelburgers als een bekende naam in de oren klinken. Hij heeft zich de afgelopen vijf tien jaar met hart en ziel voor Middelburg-Zuid en Dauwendae- le ingezet als welzijnswerker van sociaal cultureel centrum De Hayman en later als coördinator van de Stichting Cultureel Maat schappelijk werk. Hij gaat nu Middelburg verlaten. Hij heeft per 1 januari een baan als directeur van Sociaal Cultureel Werk in Nieuwegein. Vrijdag 21 decem ber neemt de directeur in spé af scheid in ontmoetingscentrum Dauwendaele. Belangstellenden zijn tussen 16 en 18.15 uur welkom. Jeugdtoernooi - Het Verenigde Spaarbank Jeugdtoernooi is een jaarlijks terugkerend zaalhandbal evenement met als thuisclub EMM. Dit jaar zijn er negen dames- en evenveel herenteams in de strijd die van 28 tot en met 30 december duurt. In die drie dagen worden 74 wedstrijden gespeeld. Strijdtoneel is Sporthal Nassaulaan in Middelburg. Nieuwjaarscross - De afdeling Walcheren van de scheidsrech- tersvereniging organiseert op zondag 6 januari voor de 6de maal een sportieve start van het nieuwe jaar. ledereen mag mee doen aan de cross over 7800 of 4000 meter. Vanaf de kanovijver in Vlissingen wordt vanaf 11 uur gelopen, inschrijven vanaf 10 uur. Babyspuugdoekje -Op 10 de cember is bij de gemeentepolitie Middelburg, door Maxis Middel burg ingeleverd de navolgende gevonden voorwerpen. Da mesparaplu, beige/bruin; kinder jack, maat 158 Merk Pointer; damestas, bruin leer inhoud: div. dameshalsdoeken; rekenboek voor basisonderwijs; babyspuug doekje; paraplu, zwart; dames halsdoek, blauw; dameshalsdoek, paars/lila; blou se, paars; nylon halsportemon nee, New Balance; kindertasje inh. gele portemonnee, sleutel; sjaal, zwart; sjaal, bor deaux/blauw; sjaal, paars; ijsmuts, donkerblauw met rood/wit afgebiesd; babymuts, rose/groen/paars gestreept; ba bymuts, wit; kindersjaal, wit; div. handschoenen; jongensporte monnee, bruin; portemonnee, na turel leder; plastic slangetje; speelgoedbeertje, wit; plastic tasje inh. aller toiletartikelen; pak je shag; zilverkl. broche met rose en blauwe steentjes; oorhanger, goudkl.; oorhanger zilverkl.; linker babyschoentje, wit; zonnebril, wit aan gele koord; fotomapje, di agonale streepje met foto's. Bastaard poedel - Bij de ge meentepolitie in Vlissingen zijn in de periode van 5 tot 12 decem ber, de volgende voorwerpen aangegeven; een herenbril, re genpak, een dameshorloge, een sjaal, een portemonnee, een he renschoen, een damesring, een kettinkje met letterhangertje, 2 autosleutels, een sleutel aan blauw label, 1 sleutel aan een sleutelhanger, 4 sleutels aan een grijze hanger, een reistas met kle ding, een linnen tas met kleding, een tas met boodschappen en een fietstas. Bij het dierenasiel zijn in die periode een zwart/wit poesje, een lapjespoes en een bastaard poedel aangegeven. Cursus natuurgids - Niet alleen actueel, maar zeker ook alge meen interessant is de cursus tot gediplomeerd natuurgids die de werkgroep Natuur- en Milieu Educatie van de KNNV verzorgt. Eind januari start de cursus, die uit 30 lesavonden en een aantal excursies bestaat. De belangrijk ste onderdelen zijn veldbiologie, ecologie, cultuurhistorie en mi lieuproblematiek. Meer informa tie bij Petra Kas, 01184-17400. Schaken - Schaakliefhebbers kunnen vrijdag 21 december hun hart ophalen. Dan organiseert de Schaakvereniging Middelburg het Open Snelschaakkampioenschap van Middelburg. Het tempo van de spelers is 7 minuten per partij en naast clubleden kunnen ook niet-leden meedoen. Het kam pioenschap begint om 20 uur, maar teneinde iedereen tijdig te kunnen inschakelen worden de spelers om 19.45 uur verwacht. Aquariumfeest - De Vlissingse aquariumvereniging De Purper- kop viert op 15 december het 60-jarig bestaan. Om 14 uur be gint het feest in de Breehof (Breestraat) te Vlissingen met een lezing, daarna volgen een re ceptie en een feestavond met live muziek. De hier afgebeelde boerderijen zijn er vier uit onze serie van twaalf Nederlandse boerderijen die u kunt borduren in kruissteek. De ontwerpen zijn van de bekende kunstenares Marian van Aken die speciaal voor Karweipost van iedere pro vincie een borduurpatroon van een karakteristiek boerderijtype ontwierp. De borduurwerkjes worden om een stuk karton gespannen en ingelijst achter een stuk ontspie- geld glas waardoor ze niet onder doen voor het mooiste schilderij. De afgebeelde boerderijen zijn ingelijst in wissellijsten van 20 x 25 cm. Naast de borduurpatro nen kunt u nu ook de benodigde borduurstof met zijde van Kar weipost betrekken. De patronen en borduurpakketten zijn te bestellen per serie van vier. De prijs voor de borduurpatronen bedraagt f 12,50 per serie van vier, de prijs voor de borduurzij- de 4- stof is f 30,50 per serie van vier. Patroon nr. Zijde 4- 4- stof NH, Twente, Gelderland, Zee- Iand4009 (F/VI). A 4009 (FA/1.) Drente, ZH, Brabant, Utrecht 4031 (F/VI.) A 4031 (FA/L.). Limburg, Flevoland, Gron, Friesl. 4034 (FA/L.). A 4034 (F/VI.). drtats* botfdtnj ^-bdlaadst bstfteftj bi9.feaa.tsif (an^cvd tttrtditsWmiï Te bestellen door het betreffen de bedrag over te maken op postrek. nr. 3567600 van Kar weipost, Vleuten onder vermel ding van het bestelnummer. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u het bestelde per om gaande toegestuurd. Wilt u meer weten over onze borduur patronen? Bel dan 03407 - 3855, 's ochtends tussen 9h en 12h. v

de Vlissinger | 1990 | | pagina 29