Aangepast sporten Vakantie in bestemmingsplannen Gebruik fosfaatvrije wasmiddelen helpt Traverse Zonnemaire Voorlichting bestuur Zeelandbrug Nieuwjaars receptie aanvraag ontwerp- vergunningen pechiney Prov. kantoren dicht uuaterschap uualcheren Rectificatie Algemene Vergadering 21 december Hoeveel ruimte er nog is in bestemmingsplannen in Zeeland \s\r\\rM^ rWr^rvr^r^ voor nieuwe zomerwoningen, kampeerterreinen, hotelaccom- \-J\3 rxlol I \\3 (Jl I 1QÖI I modatie en appartementen heeft het dagelijks bestuur van de provincie op een rijtje gezet voor provinciale staten. Informatiecentrum provinciale griffie Woensdag 19 december 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER NI E UWS Wie lichamelijk of geestelijk gehandicapt is en wil sporten, kan te rade gaan bij de Zeeuwse Sportraad in Middelburg. In de brochure "Aange past sporten in Zeeland" geeft de raad aan welke mogelijkheden er zijn voor georganiseerde sportactiviteiten. Ook wordt informatie ver strekt over de stichting Vervoer gehandicaptensport en er wordt ver meld welke sportaccommodaties bereikbaar en bruikbaar zijn voor gehandicapten. De sportactiviteiten zijn gerangschikt naar de handicap: lichamelijk, lichamelijk en geestelijk, geestelijk, blinden en slechtzienden, (ex)hartpatiënten, mensen met cara en reumapatiënten. De overkoepelende organisaties en contactadressen completeren de brochure. "Aangepast sporten in Zeeland" is verkrijgbaar bij de Zeeuwse Sport raad, postbus 407, 4330 AK Middelburg, 01180-82500, en bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001,4330 LA Mid delburg, 01180-31400. M Begin volgend jaar worden de verkeersmaatregelen op de door gaande weg in Zonnemaire uit gebreid. Maandag zijn de inwo ners van het Schouwen-Duive- landse dorp geïnformeerd over de ingrepen die moeten leiden tot grotere verkeersveiligheid en het terugdringen van geluids- en tril- lingsoverlast. Langs de Zuidweg (vanaf de I.M. van der Bijlstraat) en de Oprit tot aan de Dijk van Bommenede wor den trottoirs aangelegd, waar door de situatie voor voetgangers veiliger wordt. Waar een huis di rect aan de weg staat, wordt de straat zo smal dat tegemoet ko mend verkeer op elkaar moet wachten. De bestrating wordt vernieuwd. Door de klinkers in ke- perverband te leggen, wordt het verkeerslawaai minder. De kruising Zuidweg-Oprit/Oost- weg-Breedveld wordt verhoogd, waardoor een plateau ontstaat dat 12 centimeter hoger ligt dan de straten. Op de Blooisedijk ko men er twee plateaus bij: een bij de Rietdijk en een bij de bebouwde-komgrens. De plateaus die nu al op de Blooi sedijk en in de Zuidweg liggen, bewijzen hun diensten. Niette min is bij onderzoek komen vast te staan, dat veel automobilisten op de Blooisedijk nog te hard rij den. In de richting Brouwersha ven rijdt 43 procent harder dan de toegestane 50 kilometer en richting dorp gaat het om 48 procent. De gemeente Brouwershaven en de provincie voeren het werk ge zamenlijk uit. De instanties reke nen daarmee elk 120 duizend gulden kwijt te zijn. Hl Woensdag 6 maart zijn er verkie zingen voor provinciale staten. Wat het provinciaal bestuur zoal doet, welke invloed dat heeft op de burger en hoe de burger omge keerd invloed kan uitoefenen op het bestuur wordt verduidelijkt in het voorlichtingsprogramma Be- stuursbeeld. Bestuursbeeld be staat uit een diaserie en een bro chure. Groepen kunnen in het provinci aal informatiecentrum voorlich ting krijgen over taak en werk wijze van het provinciaal bestuur. De diaserie wordt dan getoond en er wordt een nadere toelichting gegeven door de provinciale voor lichters. Nadere informatie over groepsbe zoek is verkrijgbaar bij publieks voorlichter mevr. W. de Graaf, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, 01180-31400. MÊ Tot en met vrijdag is in vereni gingsgebouw De Brug in Co- lijnsplaat nog te zien de tentoon stelling over de bouw van de Zee landbrug. De openingstijden zijn van een tot vijf uur 's middags. Foto's en een maquette tonen aan hoe de vijf kilometer lange brug is gebouwd. Op de tentoonstelling is verkrijg baar het provinciaal informatie blad De Zeelandbrug, waarin ook aandacht wordt besteed aan de bouw. Andere elementen die aan bod komen, zijn de financiering met de tol, de tarieven per 1 april volgend jaar, de overgang van de bootverbinding naar de brug en het verkeersaanbod. Behalve op de tentoonstelling is het informatieblad verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180- 31400, en bij de dienstkringkan- toren van provinciale waterstaat: Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingseweg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuid singel 4. Drinkputten, hoogstamboom- gaarden, heggen, houtwallen, oude bomen, eendekooien, knot wilgen, welen, kreken, vliedber gen - zij zijn de stoffering van het Zeeuwse landschap, ook wel klei ne landschapselementen ge noemd. In de brochure "Het zijn de kleine dingen..." worden zij alle beschre ven. Vermeld wordt welk (agra risch) nut zij dienen of dienden. Ook wordt duidelijk gemaakt wel ke bemoeienis het provinciaal bestuur heeft met de kleine land schapselementen, zoals de subi- sidiëring van de stichting Land schapsverzorging Zeeland. Voor het merendeel gaat het om de afwerking van al in uitvoering zijnde plannen, zoals 115 zomer woningen en 70 appartementen in Den Osse, Brouwershaven, en 338 staanplaatsen en 17 zomer woningen op Stelleplas, Hein- kenszand. Voor 200 zomerwoningen in het plan Vossekaai in Oostburg wordt realisering op korte termijn niet voorzien, doordat er zich geen ini tiatiefnemers hebben aange diend. Nieuwe plannen in voorbereiding zijn die voor Domburg, Badhotel met 190 plaatsen in hotel en ap partementen, en Vlissingen, Bou levardhotel met 308 plaatsen. Van het plan Gorishoek op Tholen met 100 zomerwoningen schrij ven gedeputeeerde staten, dat met de gemeente overleg is ge voerd, maar dat het plan niet ver der in procedure is gebracht. Ook 300 kampeerplaatsen in Oranje zon, gemeente Veere, zullen vol gens gs niet op korte termijn worden gerealiseerd. Andere plannen die in het over zicht worden vermeld zijn, Brui- nisse. Aqua Delta met 66 kampeerplaatsen, Kortgene, Veerse Meer 11 zomerwoningen, Valkenisse, Galgewei 32 zomer woningen, Westkapelle, Joosses- weg 6 zomerwoningen, Borsele, Scheldeoord 64 kampeerplaat sen, Hontenisse, De Vogel 18 zo merwoningen en 35 appartemen ten, en Kapelle, Stormezandepol- der 145 zomerwoningen. De lijst is ter kennisneming aange boden aan de statencommissie voor ruimtelijke ordening. De commissie had om het overzicht gevraagd. i* "Het zijn de kleine dingen..."is sa mengesteld door het bureau voorlichting. De brochure is ver krijgbaar bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400 en bij de dienst- kringkantoren van provinciale waterstaat: Zierikzee, Havenpark 8; Goes, Kloetingseweg 46; Mid delburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. WM De kantoren van provinciehuis, provinciale waterstaat, dienst- kringen provinciale waterstaat en provinciale planologische dienst zijn van 24 december tot 2 januari gesloten. Op het kantoor van de provinciale stoombootdiensten wordt met beperkte bezetting gewerkt. Maandag 2 januari zijn het provin ciehuis en de provinciale planolo gische dienst na 16.00 uur niet meer telefonisch bereikbaar. Van af dat tijdstip zijn er nieuwjaarsbij eenkomsten voor het personeel. Het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg, is van 24 december tot 7 januari geslo ten. De eerste dagen van het nieuwe jaar worden gebruikt om het voorlichtingsmateriaal te in ventariseren. De nieuwjaarsreceptie van de provincie wordt zaterdag 5 janu ari in het Statenzaalcomplex in Middelburg gehouden. De com missaris van de koningin en zijn echtgenote zullen van 16.00 tot 18.00 uur namens het provinci aal bestuur de gasten ontvangen in de ontvangkamer in de voor malige ambtswoning en de voor zaal van de statenzaal. Bij grote toeloop kan de glazen omloop aan het Abdijplein bij de ruimten worden betrokken. Het trio Leen Zietse zorgt voor de muzikale omlijsting. De nieuw jaarsbijeenkomst wordt afgeslo ten met het gezamenlijk zingen van het Nederlandse en Zeeuwse volkslied. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Uit een landelijk uitgevoerd on derzoek is gebleken dat het fos faatgehalte in huishoudelijk afvalwater in de periode 1985-1989 is gedaald van ge middeld 2,8 gram naar 1,8 gram fosfaat per inwoner per dag. De ze daling kan worden toege schreven aan het gebruik van fosfaatvrije wasmiddelen in de huishoudens. De gevolgen van deze ontwikkeling zijn merkbaar in de rioolwaterzuiveringsinstalla tie Walcheren in Ritthem. Begin 1990 bedroeg het markt aandeel van de fosfaatvrije wasmiddelen meer dan 95 pro cent. Verwacht wordt dat dit aandeel stijgt tot 100% in de ko mende jaren. Dit is echter afhan kelijk van een blijvende en hopelijk toenemende belangstel ling van de burger voor fosfaat vrije wasmiddelen, zodat de fabrikanten genoodzaakt worden geheel over te gaan op de pro- duktie van deze wasmiddelen. Verwacht wordt dat het fosfaat gehalte door een 100% gebruik van fosfaatvrije wasmiddelen nog verder zal dalen naar gemid deld 1,4 gram fosfaat per inwo ner per dag. Voor de RWZI Walcheren bete kent deze ontwikkeling dat de aanvoer van fosfaat is gedaald van ongeveer 150 ton naar onge veer 80 ton per jaar. Via krant, radio en t.v. wordt u de laatste tijd indringend gewe zen op de achteruitgang van ons leefmilieu. Veel wordt er gesproken over het broeikaseffekt, aantasting van de ozon laag, bodemverontreiniging e.d., allen een direkte bedreiging voor het leven op aarde. Maar een teveel aan leven is in som mige gevallen ook niet zo goed voor het milieu. We doelen hier op overmatige algengroei in kust- en polderwater, door zo'n explosieve groei van microscopisch kleine planten- cellen kleurt niet alleen het water groen, ook het zuurstofge halte daalt (s'nachts) zover dat b.v. vissen soms massaal het loodje leggen. De oorzaak hiervan is dat in het water te veel voedingsstoffen zitten en deze worden, althans de overmaat, door de mens er in gebracht. Die voedingsstoffen zijn fosfaat en stikstof. Vandaar dat natio nale en internationale afspraken gemaakt zijn om de toevoer van die stoffen naar het oppervlaktewater (polderwateren en rivieren) en de zee terug te dringen. Daarvoor is het van belang te weten welke de bronnen zijn van die vermestende stoffen. Er zijn een drietal grote bronnen aan te wijzen: landbouw (stikstof en fosfaat uit de dierlijke mest), industrie (vooral stikstof bij de kunstmestproduktie) en huishoudens (fosfaat uit wasmiddelen). Het overheidsbeleid is er nu op gericht om die bronnen te saneren om zodoende de kwaliteit van ons water te verbeteren en een rijk en gevarieerd planten- en dierenleven te garanderen, ook voor onze kinderen. Want met dat water gaat het niet zo best getuige bv. optre dende vissterfte in diverse polder- en stadswateren de afgelo pen zomer, maar ook op zee wijzen bepaalde ontwikkelingen er op dat het de verkeerde kant op gaat: sommige delen van de noordelijke Noordzee zijn 's zomers volledig zuurstofloos door overmatige bloei van (soms zelfs giftige) algen en ook in onze direkte omgeving wijst het uitbundig voorkomen van een schuimvormende alg op een te hoge bemestingsgraad van het kustwater. Van deze 80 ton fosfaat wordt op dit moment op de RWZI- Walcheren door de zuivering van het afvalwater nog eens onge veer 40 ton uit het afvalwater verwijderd. Dit betekend dat al tijd nog ongeveer 40 ton fosfaat per jaar met het gezuiverde water op het polderwater en vervol gends op de Westerschelde wordt geloosd. Dit gaat echter in de nabije toe komst veranderen. Onder andere tijdens de onlangs gehouden 3e Noordzee ministers-conferentie is op Euro pees niveau afgesproken dat de lozing van ondermeer fosfaten nog verder gereduceerd moet worden. Dit betekent concreet voor de RWZI-Walcheren dat uit eindelijk maximaal nog ongeveer 12,5 ton fosfaat per jaar geloosd mag worden en wel per 1 januari 1995. (Dit komt overeen met 1 milligram fosfaat per liter gezui verd water). Het waterschap zal dus nog ongeveer 27,5 ton fos faat uit het afvalwater moeten zuiveren. Aangezien de RWZI-Walcheren ook incidenteel tot geurhinder aanleiding geeft heeft het water schap te maken met een dubbel probleem. Gelukkig bestaat er een mogelijk heid om fosfaatverwijdering en geuroverlast samen en gelijktijdig aan te pakken. Uit-in samenwerking met het in genieursbureau DHV-in 1990 uit gevoerde proeven blijkt dat door middel van dosering van ijzer chloride in het afvalwater zowel In de waterschapsrubriek "Waterproat" van woensdag 21 november jl. is een storen de fout geslopen. Het tarief voor de verontreinigingshef fing 1991 is niet vastgesteld op f 66,—, maar op f 68,— per vervuilingseenheid. Dit betekent per gezin f 204,—. de geuroverlast als het teveel aan fosfaat kan worden opgelost. De kosten hiervoor bedragen ca. f 6,— per inwoner per jaar (bij een verdere daling van het fos faatgehalte in het afvalwater zal dit bedrag echter dalen). Het bedrag van f 6,— zou echter bij het niet gebruiken van fosfaat vrije wasmiddelen vele malen ho ger zijn (ongeveer f 20,— tot f 25,— per inwoner per jaar. Duidelijk is dat het gebruik van fosfaatvrije wasmiddelen zeer zinvol is, zowel uit oogpunt van milieu als uit financieel oogpunt. U hebt derhalve reeds een steentje bijgedragen aan een be ter milieu en kunt dat nog extra doen door alléén fosfaatvrije wasmiddelen te kopen. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van de artikelen 12 en 29 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Pechniney Nederland NV te Vlissingen heeft op 19 november 1990 bij hen een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreini ging voor het vergroten van de omsmelt- en homogenisatiecapaciteit voor aluminium door middel van een nieuwe omsmeltoven en een nieuwe homogenisatie-oven. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Frankrijkweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr, 620. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin openomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting en luchtver ontreiniging) en overige stukken liggen voor eenieder ter inzage van 2 januari 1991 tot en met 1 februari 1991 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 1 februari 1991 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de aangevraagde vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen zowel het geven van de gevraagde vergunningen, als tegen de ontwerp-vergunningen en wel tot en met 1 februari 1991. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom wordt verzocht kunnen tot en met 25 januari 1991 tegen de aanvraag en/of ontwerp-vergunningen mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aan vrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (telefoon: 01180-31364). Middelburg, 19 december 1990. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Uitwateringssluis nabij rioolwaterzuiveringsinstallaties. De Algemene Vergadering van het waterschap Walcheren komt op vrijdag 21 december bijeen in het Polderhuis aan de Groen markt 10 in Middelburg. Het dagelijks bestuur bespreekt een voorstel over het te volgen kwijtscheldingsbeleid in 1991, waaraan in een volgende editie van deze rubriek uitgebreid aan dacht zal worden besteed. Ook besteedt de vergadering aandacht aan het rapport van de door de provincie ingestelde werkgroep Waterschapsbesturen Zeeland "De Bakens verzet", waarin een aantal voorstellen worden gedaan omtrent de bestuurlijke organisatie van de Zeeuwse waterschappen welke een gevolg is van de onlangs door de Tweede Kamer aangeno men Waterschapswet. De vergadering is voor het pu bliek toegankelijk en begint om 9.00 uur. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751

de Vlissinger | 1990 | | pagina 13