Festiviteiten Zeelandbrug Prov. kantoren dicht Verwijzing bij kindermishandeling H RCV N C E ill ZEELAND GEEF OM DE TOEKOMST. Beheersplan N -Zeeland ontwerp-vergunning gemeente middelburg Word voor f 30,- donateur van het Wereld Natuur Fonds. Giro 30, Zeist. IN BK HO Hl' provinciale griffie Het 25-jarig bestaan van de Zeelandbrug wordt dezer dagen op en rond de Oosterschelde gevierd. Er zijn verschillende moge lijkheden om zich in de geschiedenis van de brug te verdiepen. Informatiecentrum ja-1' ME Abortus Woensdag 12 december 1990 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER IEUWS Het dagelijks bestuur van de pro vincie heeft het beheersplan Noord-Zeeland definitief vast gesteld. Het plan treedt per 1 ja nuari in werking. In landschappelijk kwetsbare ge bieden wordt via beheersplan nen de verhouding tussen land bouw en natuur en landschap aangegeven. Daarbij wordt on derscheid gemaakt tussen be heers- en reservaatsgebieden. In beheersgebieden kunnen beide elementen bestaan, zij het dat de agrarische bedrijfsvoering onder geschikt is aan de belangen van natuur en landschap. Door het aangaan van een beheersover eenkomst kunnen landbouwers in zulke gebieden daarom aan spraak maken op een vergoeding. In reservaatsgebieden moet de landbouw op den duur het veld ruimen voor natuur en landschap. In de tussentijd kan via een be heersovereenkomst worden ge werkt. Het beheersplan Noord-Zeeland omvat de vroongronden en laag gelegen graslanden van Schou- wen-Duiveland en Tholen. De vroongronden worden om schreven als zandgronden met een laag kalkgehalte, voedselarm en droogtegevoelig. Het gaat in dit geval om de Zoute en Zoete Haarden op Schouwen-Duive- land. De inlagen en karrevelden langs de Oosterschelde worden gerekend tot de laaggelegen graslanden. Zij zijn vochtig tot drassig met hier en daar zoute kwel. Op Tholen worden de Winkelzee- sche Watergang, de Scherpenis- sepolder, de weel Stavenisse en de inlaag Stavenisse onder het beheersplan gebracht. De weel en de inlaag Stavenisse worden uitsluitend reservaatsgebied. Het gaat om 7 hectare. De andere gebieden, totaal 65 hectare, worden alle beheersgebied. Op Schouwen-Duiveland wordt 45 hectare beheersgebied en 34 hectare reservaatsgebied. Levensstrijd, Galgepolder, de in laag De Val en het Dijkwater wor den reservaatsgebied. Van Prunje wordt 8 hectare reser vaatsgebied en 32 hectare be heersgebied. Andere beheers gebieden zijn Herenkeet en de in laag Bruinisse. De aanwijzing van de inlaag Sta venisse tot reservaatsgebied wijkt af van het ontwerp-beheers- plan, dat in oktober werd vast gesteld. Bovendien wordt bij de Scherpenissepolder nog geen exacte begrenzing aangegeven. Landbouwers in de gebieden kun nen voor het afsluiten van een be heersovereenkomst terecht bij het Bureau Beheer Landbouw gronden, postbus 6, 4460 AA Goes. Wie gepachte grond be boert, heeft daarbij ook de hand tekening van de eigenaar nodig. Wie in het werk met kindermishandeling in aanraking komt, kan aan de hand van de brochure Kindermishandeling, verwijsmogelijkheden in Zeeland, nagaan wat hem of haar te doen staat. In de brochure wordt aangeduid hoe kindermishandeling kan worden herkend. Daarbij wordt onderscheid gemaakt tussen lichamelijke en emotionele klachten die zich bij kinderen kunnen voordoen en die bij voorbeeld op school opvallen. Er wordt duidelijk gemaakt, dat er ver schillende vormen van mishandeling zijn, zoals verwaarlozing en seksueel misbruik van kinderen. De brochure is vooral bedoeld voor mensen die door hun werk te ma ken krijgen met kinderen die worden mishandeld of van wie zij het ver moeden hebben dat dit het geval is. Alle instanties die hulp verlenen aan mishandelde kinderen zijn in de brochure vermeld, waarbij wordt aangegeven op welke uren zij be reikbaarzijn. Voor sommige is dat 24 uur per dag; andere hanteren be perkter tijden. Kindermishandeling, verwijsmogelijkheden in Zeeland, kan worden aangevraagd bij het provinciaal samenwerkingsverband jeugdhulp verlening Zeeland, postbus 407, 4330 AK Middelburg, 01180-82500. Deze week is de brochure al toegezonden aan hulp verlenende instanties, scholen, jeugdorganisaties en dergelijke. Leerlingen van de basisscholen in Zierikzee en Kortgene hebben met een pijler van de brug als uit gangspunt tekeningen gemaakt. Alle tekeningen zijn te zien op tentoonstellingen in Zierikzee, Colijnsplaat en Kats. In Zierikzee wordt verder aan de hand van foto's en een maquette de bouw van de brug in beeld ge bracht. In Colijnsplaat 'presen teert zich het bedrijfsleven, dat bij de bouw van de brug was betrok ken. Ook de bedrijven die nu on derhoudswerkzaamheden uitvoeren zijn vertegenwoordigd. In alle tentoonstellingsruimten zijn bovendien persoonlijke herin neringen en curiosa met de Zee landbrug als onderwerp te zien. De exposities zijn in Zierikzee, Nieuwe Kerk, 12 december, 14-17 uur en 19-21 uur, 13en 14decem- ber 13-17 uur en 19-21 uur, 15de- cember, 13-17 uur; Colijnsplaat, verenigingsgebouw De Brug, 12 december, 19-21 uur, 13, 14 en 15 december 13-17 uur; Kats, 12, 13, 14 en 15 december 13-17 uur. De tentoonstelling over de bouw van de Zeelandbrug verhuist van Zierikzee naar Colijnsplaat. In Colijnsplaat kan men dan terecht van 17 tot en met 21 december, 13-17 uur. Tijdens het jubileumweekeinde wapperen 25 nationale vlaggen op de Zeelandbrug. De eerste vlaggen - de Nederlandse, Zeeuwse, Zierikzeese en Kort- geense - worden vrijdag half tien gehesen bij het havenplateau De Val. Vrijdags wordt de bejaarden van Zierikzee en Kortgene een vaar tochtje op de Oosterschelde aan geboden. Noordbevelandse ou deren kunnen de tentoonstelling in Zierikzee gaan bekijken en die van Schouwen kunnen hun licht opsteken in De Brug in Colijns plaat. De rondvaartboot Stad Zie rikzee vertrekt vanaf Het Luitje in Zierikzee om 13.00 uur. De Kort- geense ouderen kunnen zich om 14.00 uur inschepen in Colijns plaat. De terugreis wordt per bus gemaakt. De atletiekvereniging Delta Sport in Zierikzee en dorpsvereniging Colijnsplaat organiseren zaterdag 15 december een f iets-loop fietstocht en een wandeltocht. De start van de fiets-loop-fiets- tocht is 10.00 uur vanaf Het Luitje in Zierikzee. De wandelaars kun nen tussen 13.00 en 14.00 uur vertrekken vanaf het onder- houdsgebouw van de brug, bij Colijnsplaat. Onderweg kan de kelderruimte bij de basculebrug worden bezichtigd. Deelnemers van de Schouwse kant kunnen met pendelbussen naar de start worden gebracht. De opstap plaats is de Nieuwe Kerk in Zierik zee. De eerste bus vertrekt er om 12.00 uur. Deelnemers van De kantoren van provinciehuis, provinciale waterstaat en provin ciale planologische dienst zijn van de dag voor kerstmis tot de dag na nieuwjaarsdag gesloten. Op het kantoor van de provincia- Noord-Beveland die de brug terug niet ook willen lopen, kunnen met de pendelbus terug. Wie in het weekeinde de brug passeert krijgt een sticker met het profiel van de Zeelandbrug cadeau. Zaterdag 15 december worden voor genodigden verleden, heden en toekomst van de Zeelandbrug belicht. Inleiders zijn prof. ir. J. van Loenen, toenmalig lid van het ont werpersteam van de brug, drs. M.C. Verburg, oud-directeur van het inmiddels opgeheven Econo- misch-Technologisch Instituut voor Zeeland, en prof. dr. J.G. Lambooy, hoogleraar regionale en stedelijke economie aan de Uni versiteit van Amsterdam. De ge nodigden maken vervolgens met de Stad Zierikzee een vaartocht over de Oosterschelde. De leerlingen in de bovenbouw van de basisscholen in Kortgene en Zierikzee krijgen in het eerste kwartaal van volgend jaar een les brief over de Zeelandbrug. De les brief wordt gemaakt door oud-onderwijzer L. Goulooze uit Colijnsplaat en adjunct-directeur F. Hoeymans-de Boer van basis school 't Kofschip in Zierikzee. De provincie heeft een informa tieblad gemaakt over de Zeeland brug met gegevens over onder meer de totstandkoming van de brug, de financiering, de tol door de jaren heen, het verkeersaan bod en de betekenis van de ver binding. Het informatieblad is verkrijg baar op de tentoonstellingen. Vanaf 12december is het ook be schikbaar via het provinciaal in formatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400, en bij de dienst- kringkantoren van provinciale waterstaat: Zierikzee, Haven park 8; Goes, Kloetingseweg 46; Middelburg, Het Groene Woud 1; Axel, Zuidsingel 4. Ie stoombootdiensten Zeeland wordt met beperkte bezetting gewerkt. Het gaat dus om de termijn van 24 december tot 2 januari. De balie van het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, Middel burg, is van 24 december tot 7 januari gesloten. De eerste da gen van het nieuwe jaar worden gebruikt om het voorlichtings materiaal te inventariseren. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 18 de cember een inwoner van Tholen en een van Sluis. Beiden hebben bij de provincie beroep aangete kend tegen de beslissing van hun gemeentebestuur op een aan vraag voor algemene bijstand. De Thoolse zaak dient om 10.40 uur en de Sluise om 11.00 uur. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 18 december, 11.20 uur Sagro Zee- 'land bv uit 's-Heerenhoek en een vertegenwoordiging van het ge meentebestuur van Sas van Gent. Sagro heeft bij gs bezwaar ge maakt tegen de weigering van verklaringen van geen bezwaar voor de bouw van een kantoor, kantine, nissenhut en loods aan de Amaliaweg in Westdorpe. Alle zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Leerlingen Middelburg staan op voor Griekenland Mama, bestaan er nog echte olifanten? Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag Burgemeester en wethouders van de gemeente Middelburg hebben bij hen op 3 juli 1990 een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunning ingevolge de Hinderwet inge diend voor een crematorium/begraafplaats. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nr. 229. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 13 december 1990 tot en met 2 januari 1991 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Het provinciehuis is in de periode van 22 december 1990 tot en met 1 januari 1991 geslo ten. Het gemeentehuis van Middelburg is in die periode alleen op 27 en 28 december 1990 geopend. Na 2 januari 1991, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 2 januari 1991 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 12 december 1990 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 Irene van Geest en Pim Brouwers. Deze week vertegenwoordigen twaalf leerlingen van het Middel burgse Christelijke Scholenge meenschap Walcheren Zeeland op de commissie-vergaderingen in Den Haag. Deze vergaderingen gaan vooraf aan de vijfde ope ning van de Haagse conferentie van het Europees Jeugdparle- ment. Dinsdag 11 december reis de het jeugdige gezeldschap, 11 commissieleden en een 'journa liste', af naar Den Haag. Daar ontmoet iedereen zijn collega's voor die week. Het is namelijk niet zo dat Zeeland bij Zeeland blijft. Nee. Een commissie bestaat uit dertien personen, uit elke provincie één. „Je moet het maar durven", zegt Irene van Geest (18) uit Middel-' burg die meegaat als journaliste. „Alles wat je zegt daar moet je echt kunnen onderbouwen want anders wordt het met de grond gelijk gemaakt". „Ja", beaamt Pim Brouwer (17) uit Middelburg grif, „dat is waar. Ik ben vorig jaar ook meegeweest. Maar het is voor jezelf een prima oefening. Je leert wel dat alles wat je zegt goed onderbouwd moet zijn en dat is alleen maar goed natuur lijk". Hij is naast lid van de com missie economische monetaire zaken en industriebeleid ook nog eens ambassadeur van Zeeland. „Het is enigszins te vergelijken met een rollenspel," legt Brouwer uit. „Elke commissie krijgt een land toegewezen. Dat land moet je vertegenwoordigen. Dat bete kent dat de waarden en normen die in dat land heersen gehan teerd moeten worden. Dat levert wel leuke dingen op hoor. Vorig jaar had een commissie Ierland, en dus moesten ze om het hardst roepen dat ze zo tegen abortus waren, terwijl ze zelf misschien helemaal geen problemen had den met dat onderwerp". Deze keer kreeg zijn commissie Griekenland onder haar hoede. Zodra dat bekend was ging Pim aan het werk. Langs ambassades en bibliotheken om maar zoveel mogelijk te weten te komen over het land. Geen nieuwsbulletin werd overgeslagen en geen krant ongelezen gelaten. „Handig toch", vertelt Irene van Geest. „Zo kom je nog wat te weten over Europa. Daar krijgt iedereen straks ontegenzeggelijk mee te maken, en vooral wij. Dan kan je toch niet genoeg weten". Over haar taak in Den Haag weet ze nog niet veel te vertellen. „Ik heb wel zat ideeën hoor, het wordt in elk geval geen schoolkrantje als het aan mij ligt". Ze kijkt even schalks opzij, naar haar klasge noot, die net nog fier vertelde dat het daar vorig jaar wel veel op leek. Hij kijkt tevreden terug. De in totaal 169 afgevaardigden gaan een drukke week tegemoet. Na de aankomst en kennisma king met de gastgezinnen dins dag vertrekt iedereen woensdag naar de Ardennen. Daar wordt een soortement survivaltocht ge houden, ter introductie. Vrijdag wordt dan de terugtocht naar Den Haag aanvaardt en dan be gint het serieuze gedeelte van de week. Vergaderen is wat de klok slaat. Maandag 17 december is de grote dag van de algemene vergadering. De resoluties wor den bekend gemaakt en verde digd tot de laatste snik. „Meestal haalt zo'n voorstel het niet", legt de 17-jarige scholier uit, „het mag niet te veel geld kosten, want echt, ze boren het zo de grond in". Haalt zo'n voorstel het nou wel dan gaat het door naar het Europees jeugdparlement. En dan is het nog maar afwachten. „Het gebeurt wel een enkele keer dat het doorgaat naar het echte Europees parlement. Maar dan luisteren ze er nog niet naar. We zijn in hun ogen zeker te jong om met wat zinnigs te komen", doet Pim een duit in het zakje. Tijdens de week in Den Haag wordt per provincie iemand uit gekozen die op de begeleiders krachtig overkomt. Die mag dan in maart naar Frankfurt om nieu we resoluties te maken. Is dit het begin van een politieke carrière? Nee, schudden ze allebei. Irene wil wel theaterwetenschappen gaan studeren. Pim zit iets dich ter bij het vuur, hij voelt wel wat voor economie of rechten. „Maar", klinkt als uit één mond, „eerst maar eens dat VWO- diploma". Clubkampioenschappen - De Christelijke gymnastiekvereniging Veldo in Middelburg houdt op za terdag 15 december haar jaarlijk se clubkampioenschappen. Dat vindt plaats in twee sportzalen van het Deltacollege aan de Mer- wedestraat 1 in Middelburg. De kampioenschappen zijn van 10 tot 15 uur.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 15