'Alleen de kledingrekken zijn anders in Vlissingen' Meer kerstmarkt dan Dusseldorf DOE HET ZELF DORI& Pupillen in 't nieuw! OVER AIDS Hoe betrouwbaar is betrouwbaar? Kruiswoordraadsel VERRIJDBARE STANDAARD VOOR ELECTRISCHE FIGUURZAAG- OF SCHAAFMACHINE Dat wordt een mooi dagje uit in Dorimare SPORT SPONSOR Demonstratie vruchtensappen bij L. Maas zn Moralistische klucht tijdens kerstmarkt Veere Winkels in Middelburg en Vlissingen zondag open Niet alleen Wat te doen? Opvangen Informatie GIVEG Mama, bestaan er nog echte panda's? t,) 4 1 JU WIE KEURT DE KEURDER Woensdag 12 december 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER UIT HET ZAKENHART Naast Middelburg en Sluis is ook Vlissingen (weer) verrijkt met een Unique Fashion zaak. Waar eerst de stoffenzaak La Vaca was, zit sinds vrijdag 30 november de da mesmodezaak. Toen bleek dat de havenstad flink in de lift zat, heb ben de eigenaren Ans en Piet Donze hun maatregelen geno men. „Ja zeg", legt Piet Donze uit, ik zag de bui al hangen. Staks komt er in dat nieuwe win kelcentrum iemand die onze mer ken verkoopt. Hij zal maar zenuwachtig worden en gaan lo pen stunten. Daar gaan wij het dan flink moeilijk mee hebben". Nu mogen de merken allen door Donze verkocht worden in Vlis singen, Middelburg en Sluis. Zes jaar geleden maakten de Donzes van hun hobby hun werk. Zij lieten hun bazen voor wat ze waren en namen het risico van een eigen zaak. Dat werd de eer ste Unique Fashion in de St. Ja- cobsstraat. Al snel kwam er een in Middelburg en weer niet lang daarna stond er een filiaal in Sluis. Het zelf verbouwen van ie dere zaak, de merken (o.a. Sand wich, Dranella en in het voorjaar weer Soap Studio), en de over wegend natuurlijke materialen maken de zaak tot wat ze is. „Geen stereotiep zicht en mode die vaak voorloopt op wat er gaat komen", omschrijft Donze de da meskledingzaken. Na drie jaar werd de boetiek in Vlissingen opgeheven en con centreerden de familie Donze zich op de andere winkels. Maar toen ze het pand aan de Walstraat 66 konden krijgen twij felden ze geen ogenblik. „Liever een bestaand pand dan een win kel op het toekomstige Schelde- plein", legt de Vlissinger uit, dan hebben we even de tijd om onze naam te vestigen en het ri sico van een concurrent is daar mee ook de wereld uit". Het nieuwe pand in Vlissingen. langcgecrc*20 middelburg De winkeliersvereniging van Oost-Souburg vindt het tijd wor den om de nek eens uit te ste ken. „Het is altijd Middelburg of Vlissingen waar de aandacht naar uit gaat. Terwijl wij toch ook alles hebben, van knoop tot au to". legt Peter Stok, lid van de vereniging, uit. Het dorp sloeg de handen ineen en besloot op za terdag 15 december een kerst markt te houden op het terrein van Radio Zeeland. Er staan dan 30 kramen met allerlei kerstspul letjes en er is volop muziek door het hele dorp Het idee van een kerstmarkt werd opgedaan in Groningen, waar de kerstmarkt inmiddels een jaarlijkse traditie is gewor den. „Dat ideaal streeft Souburg natuurlijk ook na, dit is de try-out. We willen in komende jaren de markt ook s'avonds open hou den". zegt Stok. Dit jaar is de markt van 9 tot 17 uur te bezoe ken. Sneeuw en vrieskou zouden de vereniging goed uitkomen, dat maakt het 'echt'. „Ja", filosofeert Stok, „mensen gaan naar Dus seldorf voor een kerstmarkt. Da delijk komen ze uit Dusseldorf naar Souburg. Onze kerstmarkt is veel echter.." Als u beschikt over een electrische figuurzaagmachine of u bent van plan er een aan te schaffen, dan is het erg handig deze op een aparte verrijdbare standaard te plaatsen. U bent dan verzekerd van pen ge makkelijke werkhoogte en bovendien kunt u de machine netjes aan de kant rijden als u hem niet gebruikt. De standaard, die nagenoeg geheel wordt gemaakt van een plaat 18 mm multiplex van 122 x 244 cm, is 78 cm hoog bij 53 x 81 cm. Inclusief een 12 cm hoge zaagtafel komt u dan op een werkhoogte van 90 cm, hetgeen geschikt is voor iemand van 1.80 m lang. Indien de hoogte van uw tafelmachine an ders is of uzelf langer of kleiner bent dan kunt u de hoogte van de standaard aanpassen. Onder de standaard komen 4 stevige meubel- rollen die met een simpele voetbeweging kunnen worden ingeklapt waardoor de standaard stevig op de grond staat. Op de tekening zijn 2 alternatieve konstrukties weergegeven t.w. voor een figuurzaagma chine en voor een schaafmachine met glijbaan voor afvoer van de schaafkrullen. De tekening, met materiaallijst en duidelijke bouw- instruktie, kunt u bestellen door f 12,75 over te maken op postrek. nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 1400 F/VL. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. SPECIALE BEAUTY-DAY SAUNA Dorimare is het nieuwe beauty-, kuur- en rekreatiecentrum bij Hof Domburg. Tot en met 21 december a.s. kunt u al voor f 15,- (normaal 24,50) genieten van de prachtige sauna met vier cabines, stoombad, zwembad, whirlpools, dompelbad, voetenbaden, rustruimte, afkoeldouches en gezellige bar. En wat denkt u van een speciale Beauty-day? Met een uitgebreide behandeling door professionele schoonheidsspecialisten. Na een lunch in het Dorimare- restaurant kunt u 's middags naar de sauna, de kuurbaden, het zwembad en de fitnessruimten. U sluit de dag af met een bezoek aan de kapsalon. Iedere vrijdag beauty-day vanaf 10.00 uur 225,- Babelweg - 4357 BT Domburg Tel. (01188) 3230 Alle 4 de E pupillen teams van de voetbalvereniging Middelburg zijn onlangs van een nieuw voetbaltenue voorzien. De sponsors zijn: E 1 Wim Vogel Verhuizingen. E 2 Lein Sturm Architekt, die dit ook bij zaalvoetbal deed. E 3 Staalhandel van Wijnen Wolphaartsdijk. E 4 Accountanskantoor Rijkse. L. Maas zn, groente en fruit, houdt vijf dagen een vruchten sapdemonstratie in de winkel aan de Oude Vlissingseweg in Middelburg. Louis Maas heeft de ze demonstratie georganiseerd omdat „de consument steeds meer vraagt naar kwaliteits vruchtensappen zonder toevoe ging van conserveringsmiddelen". Het betreft vruchtensappen van Niehoff, een fabriek die het as sortiment heeft uitgebreid naar 23 soorten. De eerste demonstratiedagen zijn vrijdag 21 en zaterdag 22 de cember. Ook maandag 24 de cember wordt gedemonstreerd en vrijdag 28 en zaterdag 29 de cember zijn de laatste de monstratiedagen. Op vrijdag is de winkel geopend van 8 tot 18 uur, op zaterdag van 8 tot 14 en maandag 24 december van 8 tot 15 uur. Tijdens de kerstmarkt in Veere treedt donderdag 13 en vrijdag 14 december de toneelgroep Ad- Hoc produkties op in de grote kerk. Het stuk dat ze spelen heet 'De klucht van meester Koenraad Bierbuik'. De man in de 30 minu ten durende klucht - Koenraad - is doorgaans dronken, waarop de vrouwen in het verhaal hem een lesje leren door hem op een be zoek in de hel te tracteren. De re gie is in handen van Dick Zwitze en de spelers zijn Mieke en Geurd van de Kraats, Mario Witte, Lies- beth Ponse en Betty Groeneweg. Donderdag is het toneelgezel schap om 16 en 19 uur te zien en op vrijdag treden ze om 15 en 17 uur op. Een groot aantal winkels in Middelburg en Vlissingen is zondag 16 december geo pend. In beide steden kan de consument terecht tussen 13 en 17 uur. Er zullen allerlei ac tiviteiten rond deze bijzondere gebeurtenis worden gehou den, zoals in Middelburg een ballonnenwedstrijd. Ook zul len winkels zelf activiteiten op touw zetten om het de klant naar de zin te maken. Dit laatste artikeltje over AIDS zal gaan over de gevoelens en de gevolgen waarmee je te maken krijgt als je te horen hebt gekre gen, dat je HlV-seropositief bent. Zodra je deze uitslag hebt gehoord ben je nergens meer zeker van. Lichamelijk hoeft er niets aan de hand te zijn. Je kunt je, ook al ben je besmet met het AIDS-virus HIV), wel degelijk 100% fit voelen. Maar in je hoofd spelen zich heel andere din gen af. Je weet immers dat er nu meer dan 50% kans is dat de ziekteverschijnselen van AIDS zich ooit zullen openbaren. De ervaring leert dat mensen die te horen hebben gekregen dat ze HlV-seropo sitief zijn, zich plotseling heel eenzaam voelen. Zij zijn ge troffen door een vreselijlk lot, dat zij met niemand kun nen en durven delen. Bang om uitgestoten te worden. Bang om als me laatse behandeld te worden. Juist daarom is het zo be langrijk om te weten dat je niet alleen staat. Dat jouw huisarts je met raad en daad terzijde kan staan. En dat er een HlV-vereniging (zie hoofdstukje Informatie) is van mensen die hetzelfde probleem hebben. Met hen kun je je gevoelens en pro blemen delen. Bij hen kun je ook allerhande advies in winnen. Bijvoorbeeld over zaken als: wie moet ik op de hoog te brengen; hoe ga ik voor taan met mijn relaties om; hoe moet het als ik ziek word; en hoe zit het met ver zekeringen? Tenslotte zijn er maatre gelen die je behoort te ne men. Je zult natuurlijk, net zoals iedereen, veilg moeten vrijen om het risico op een besmetting uit te sluiten. Verder raad ik je aan om met je huisarts te overleggen of je in aanmerking kunt komen voor zogenaamde vroegbe- handeling met een middel als AZT. Tenslotte is het van het allergrootste belang dat je omgeving je als normaal mens blijft behandelen. Je bent immers volledig inzet baar, net als ieder ander. En je kunt overal aan meedoen, zonder dat anderen risico's lopen. Ze zullen je alleen geestelijk wat extra moeten opvangen, omdat je nu een maal dagelijks met onzeker heid en angsten leeft. Is er behoefte aan uitge breide informatie, dan heb ik drie informatiebronnen voor u: - Het gratis boekje "Alles over AIDS" ligt voor u klaar op postkantoor en openbare bibliotheek. Dit handige boekje zal op veel vragen een duidelijk ant woord geven. - Als u persoonlijke vragen heeft, kunt u de AIDS- infolijn bellen (06-022 22 20; gratis; op werkdagen bereikbaar van 14.00 tot 22.00 uur). - De HlV-pluslijn van de HlV-vereniging, speciaal voor mensen die seropo sitief zijn, is bereikbaar op woensdag en zondag van 20.00 tot 22.30 uur. Telefoon: 020-245005. Indien u de letters uit de vakjes van de hierna opgegeven nummers achter elkaar zet krijgt u de naam van een wijn soort. Dit is de oplossing. 72-43-19-57-8-12-39-49-59-11 HORIZONTAAL: 1 distelvink; 7 schermbloemige plant; 13 onvergelij kelijk; 14zeehond; 16 wacht; 17plaatsin Betuwe; 18zangstem;20het doel treffend; 21 voegwoord; 22 Europeaan; 24 deel van de dag; 26 mikpunt; 28 kort muziekstuk; 31 verbrandingsrest; 33 aardrijksk. aand.; 34 gedwee; 36 muzieknoot; 37 rivier in Italië; 38 vochtig aanvoe lend; 40 zuil; 42 vestingwerk; 44 hardheid van de grond doorvorst; 45 droog; 46 deel v.e. gezicht; 47 projectieplaatje; 48 tegen; 50 lawaai; 52 deel v.e. horloge; 53 maanstand; 54 uitroep; 56 Europeaan; 57 deel v.h. been; 58 muzieknoot; 59 deel v.e. uurwerk; 61 roofvogel; 63 goedig persoon; 67 trekdier; 69 landpunt; 71 vogel; 72 Europeaan; 74 half-edelgesteente; 76 knaagdier; 77 deel van Azië; 78 niet gejaagd; 79 weekdier. VERTIKAAL 1 gegraven diepte; 2 vereniging; 3 oude belastingvorm; 4 tijdsduur; 5 eerstkomende; 6 dialect; 8 landbouwwerktuig; 9 grap penmaker; 10 ring van bloemen; 11 plaatsin Noord-Holland; 12 water doorlatend; 14 snelle loop; 15 halsband; 18 doortochtgeld; 19 teken v.d. dierenriem; 22 felschijnende; 23 snel; 25 roofdier; 27 familielid; 29 koraalbank; 30 openbaar ambtenaar; 32 niet dik; 34 vrucht; 35 behaagziek; 37 puntig werktuig; 39 zangstem; 40 toverheks; 41 verachtelijk; 43 lofdicht; 49 elek. geladen deeltje; 51 overeenkomst; 52 werktuig; 55 tuinhaag; 57 deel v.e. gebouw; 59 oogziekte; 60 gewrichtsholte; 61 tuimeling; 62 marktprijs van geld; 63 telegrafisch koersbericht; 65 alvorens; 66 stoot; 68 voertuig; 69 verouderd scheepstype; 70 stad in Frankrijk; 72 bundel; 73 bittere vloeistof; 75 den lezer heil; 77 boksterm. Oplossing van Puzzel krant 5/12 HORIZONTAAL: 1 bakker; 7 lampet; 13 ovaal; 14 dom; 16 piano; 17 kast; 18 baret; 20 stil; 21 It.; 22 vergiet; 24 eg; 26 even; 28 lier; 31 op; 33 ijl; 34 wet; 36 pi; 37 ka; 38 tang; 40 satijn; 42 kant; 44 are; 45 rug; 46 gul; 47 lot; 48 riem; 50 forel; 52 akte; 53 ia; 54 al; 56 nor; 57 o.a.; 58 Sr.; 59 spit; 61 port; 63 P.M.; 64 dinsdag; 67 eb; 69 roek; 71 Latijn; 72 vies; 74 opera; 76 rek; 77 pinda; 78 berouw; 79 lijster. VERTIKAAL; 1 bok; 2 aval; 3 kaste; 4 kat; 5 el; 6 lorgnet; 8 A.P.; 9 mis; 10 pater; 11 enig; 12 tol; 14 dan 15 mei; 18 ben; 19 tel; 22 vel; 23 tip; 25 notaris; 27 vijg; 29 eik; 30 batterij; 32 paria; 34 wagon; 35 tijger; 37 knots; 39 nee; 40 suf; 41 nul; 43 alk; 49 map; 51 rooster; 52 aar; 55 lid; 57 oog; 59 smeen 60 til; 61 pan; 62 teint; 63 pope; 65 nar; 66 dijk; 68 bede; 69 rob; 70 KRO; 72 vis; 73 sar; 75 au; 77 pij. Winwoord: OSANTILOPE Dr. H. Bijkerk Oud-inspecteur Infectieziekten 'Deze is absoluut betrouwbaar'. De ijverige verkoper wil uw gas fornuis, geiser, boiler of HR-ketel graag meteen inpakken. Maar hoe betrouwbaar is betrouw baar? Als u zekerheid wilt bij de aankoop van apparaten die gas gebruiken, let dan op het GIVEG- merk. Dat is de kwaliteitsaandui ding van het VEG-Gasinstituut in Apeldoorn. Daar keuren ze de veiligheid van geisers, gasfornui zen, boilers en CV-ketels. Verder gaan ze na of de apparaten goed te gebruiken zijn. Want U hebt niets aan een fornuis dat er prachtig uitziet, maar waar u nog geen aardappel op gaar krijgt. Het Gasinstituut test ook het elektrische gedeelte van de appa ratuur. In de laboratoria van het Gas instituut wordt bijvoorbeeld het rendement van CV-ketels onder zocht. De zogeheten hoogrendement-ketels dragen de toegevoerde energie goed over aan het water van de CV- installatie. Die ketels kunnen het GIVEG-HR-merk krijgen. Ook wordt bekeken hoe snel de waakvlam uitwaait en hoe het staat met de afvoer van verbran- GEEF OM DE TOEKOMST. Wort voor JO,donataw «n h«t Wtrtld Natuur Fondv Giro 50, Zeilt.*, dingsstoffen. Milieuvriendelijke ketels kunnen het keurmerk 'Gaskeur Schonere Verbranding' krijgen. De onderzoekers voeren ook bakproeven uit bij ovens en testen kachels op het brandge vaar van de straling voor tapijt of houten vloer. Het Gasinstituut keurt jaarlijks niet alleen honderden produkten en materialen, maar ook de men sen die ze installeren. Iemand die aan alle eisen voldoet, mag zich 'Erkend Gastechnisch Installa teur' noemen. Regelmatig vindt controle, op de vakkundigheid van hun werk plaats. Blijft de vraag hoe betrouwbaar het Gasinstituut zélf is? Dat be oordeelt de Raad voor de Certifi catie: de 'bovenmeester' als het gaat om kwaliteitsverklaringen in Nederland. Het Gasinstituut is door de Raad voor de Certificatie officieel erkend als 'keuringsinsti tuut voor produkten, materialen en produktie-systemen. Zo geeft het GIVEG-merk van het Gas instituut u een dubbele zekerheid over de kwaliteit van een produkt.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 13