Huren of kopen? Freestyle skiën in the picture Acclimatiseren Skivereniging groeit door PISTE-REGELS Opleiding skileraar Ja, ik wil meer informatie Trainen voor een plaats bij internationale skitop Ballet: Moguls: Springen: Vijf disciplines r J DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 21 november 1990 Wanneer u voor het eerst met wintersportvakantie gaat, kunt u voor pittige kos ten komen te staan. Alles moet immers nog worden aangeschaft. De kosten kun nen enigszins worden ge drukt, door niet direct een complete ski-uitrusting aan te schaffen. Tijdig huren in een Neder landse sportzaak geeft vrij wel altijd zekerheid op rede lijk nieuw materiaal. Het is wel aan te bevelen skischoe nen te kopen. Pasvorm is iets persoonlijks en schoenen die een ander al heeft gedragen kunnen op de pistes pijnlijke voeten tot gevolg hebben. Kunt u gloednieuwe schoe nen huren (hoewel dat weinig voorkomt) dan is er natuur lijk niets aan de hand en kunt u dat beter doen, dan een paar te kopen. Voor een eer ste wintersportvakantie huurt u dus ski's en stokken. Een beginner heeft immers een heel ander type ski nodig dan een wat meer gevorderde skiër. Zijn de ski's gekocht dan zullen al na één of twee jaar -afhankelijk van de vor deringen- nieuwe ski's moe ten worden aangeschaft. Voor een goed advies en goed materiaal is het belang rijk reeds vroeg in het seizoen een in wintersportartikelen gespecialiseerde sportzaak te bezoeken. Dit geldt zowel voor het huren als voor het kopen van ski's en skischoe nen. Wacht niet tot vlak voor de Kerst- of Voorjaarsvakan tie. Dan heerst er een top drukte in de sportzaken en is er over het algemeen weinig tijd voor een goed advies. De uitrusting kan natuurlijk ook in de vakantieplaats worden gehuurd. De voordelen hier van zijn dat je niet met de ski's hoeft te reizen, eventue le mankementen aan het ma teriaal ter plekke kunnen worden verholpen en niet goed passende schoenen di rect kunnen worden geruild. Het nadeel is echter dat het -vooral in de schoolvakanties dikwijls erg druk is. Niet al leen moet je dan lang wach ten ook is de kans vrij groot dat het goede materiaal al is verhuurd en het kwalitatief mindere overblijft, Boven dien heeft de detailhandel in Nederland veel meer tijd voor je om de ski's en bindin gen goed af te stellen. Daar om adviseert de Nederlandse Ski Vereniging ook om het materiaal in Nederland te hu ren. Altijd al gedroomd van een carrière als skileraar? Of mis schien zelfs wel van snow board- of freestyle-trainer? Dagelijks de frisse berglucht in, veel mensen ontmoeten en een heerlijke bruine teint kweken. Wie wil dat niet? Wat moet je er eigenlijk voor doen om skileraar te kunnen worden? Je kunt in Nederland een opleiding voor freestyle-, snowboard-, langlauf-, ski- gymnastiek- of skileraar vol gen. Het diploma dat aan deze opleidingen is verbon den, wordt door het Ministe rie van WVC erkend. Voor het volgen van de opleiding skileraar moet je in ieder ge val de middelbare school heb ben afgemaakt en natuurlijk goed kunnen skiën. Tijdens een praktijktest op één van de kunstskibanen in Neder land zal vervolgens moeten blijken, of je inderdaad een goede techniek hebt. Gedu rende de opleiding moet te vens praktijkervaring wor den opgedaan tijdens een kamp ergens in de sneeuw. De cursus wordt afgerond met examens in Nederland (theorie, praktijk en lesge ven) en in de sneeuw. Wie daarvoor slaagt, ontvangt het A-diploma, dat in alle Alpen landen wordt erkend. Daar naast zul je, om voor een internationale licentie voor baantje in de Alpenlanden in aanmerking te komen, lid moeten worden van de Ne derlandse Vereniging van Skileraren. De opleiding tot freestyle- leraar start aan het einde van dit jaar en begint met een basisgedeelte in alle drie de disciplines van het freestyle- skiën. Daarna ga je je specia liseren. De opleiding wordt met een reeks examens afge sloten (theorie, praktijk en lesgeven). De freestyle-com- missie hoopt hiermee het vaktechnisch kader te ver groten en de freestyle-sport in Nederland verder uit te kunnen breiden. De opleiding tot snow- boardleraar staat op dit mo ment enorm in de belangstel ling. Na de praktijk- en theo rielessen wordt er in de sneeuw (Oostenrijk) en op een kunstskibaan in Neder land examens afgenomen. Wie het diploma behaalt kan aan de slag op één van de vele Nederlandse kunstskibanen. De opleiding start in februari 1991. Voor de opleiding docent skigymnastiek kun je terecht bij de Nederlandse Ski Ver eniging in Den Haag. Heb je belangstelling voor het volgen van één van de genoemde opleidingen? De Nederlandse Ski Vereniging, Den Haag, tel. 070-3525800 (afd. Sport en Opleidingen) heeft alle informatie. Oostenrijkse trainer gelooft in Nederlands talent Kent u ze nog? De tien gedragsregels voor skiërs? 1. Houd rekening met andere skiërs op de piste. Breng andere skiërs niet in gevaar door roekeloos naar bene den te skiën. 2. De weersomstandigheden en de pistecondities zijn bepalend voor uw snelheid en skistijl. 3. Een snellere skiër mag piste-gebruikers, die worden ingehaald, niet hinderen. 4. Een langzamere skiër heeft dus altijd voorrang; als deze wordt ingehaald moet dat op ruime afstand gebeuren. 5. Oppassen bij oversteken en invoegen. Kijk goed naar boven en opzij als u een andere piste kruist of als u na een korte pauze weer verder skiet. 6. Op onoverzichtelijke of smalle delen van een piste mag nooit worden gestopt. Bij een val moet de piste onmiddellijk worden vrijgemaakt. 7. Lopen op de piste, met de ski's aan of in de hand, moet altijd langs de uiterste rand geschieden. 8. De pistemarkering en waarschuwingsborden en -te kens moeten altijd worden opgevolgd. 9. Tenzij reeds voldoende hulp aanwezig is, heeft iedere skiër de plicht bij een ongeval hulp te verlenen. Nalatigheid is strafbaar. 10. Zowel slachtoffer(s) als getuige(n) van een ski ongeval moeten zich kunnen legitimeren en zijn ver plicht persoonsgegevens te verstrekken. Het overgrote deel van de ruim één miljoen Nederlanders dat jaarlijks voor een wintersportvakantie naar de sneeuw vertrekt, gaat alpineskiën. Zij binden de ski's onder, zoeken de mooiste pistes op en suizen in hun eigen tempo de bergen af. Naast deze recreatieve vorm van alpineskiën, kennen we' in Nederland ook de wedstrijdvorm. Een vorm waarin alles op alles wordt gezet om Nederlandse skiërs klaar te stomen voor de internationale top. Binnen de Nederlandse Ski Vereniging ligt de verant woordelijkheid voor de wed strijdsport bij de Alpinecom missie. Zij moet het wed strijdskiën bevorderen, de Nederlandse topskiërs bege leiden en trainen, jonge ta lenten opsporen en de kam pioenschappen organiseren. Doelstellingen die op zich niet zo moeilijk hoeven te zijn, ware het niet dat wij in Nederland één groot pro bleem hebben en dat is het gebrek aan bergen en sneeuw. Daarom is het Ski internaat Papendal opge richt. De selectie kan nu vier maanden in de sneeuw trai nen zonder dat daardoor de schoolstudie in het gedrang komt. Voor de training van het Holland Ski Team is de Oostenrijker Peter Prodin- ger, cheftrainer van de Ne derlandse Ski Vereniging, verantwoordelijk. Hij gelooft in het Nederlandse talent en gaat er vanuit dat er ooit een Nederlander bij de interna tionale skitop zal behoren. Zijn trainingsprogramma is daarom behoorlijk strak en de voorbereidingen zijn ge lijk aan die van de Alpenlan den. De leden van het Hol land Ski Team zijn inmiddels startklaar voor een seizoen waarin wederom barrières doorbroken moeten worden. De Nederlandse Ski Ver eniging streeft ernaar de alpi newedstrijdsport voor een breed publiek toegankelijk te maken. Op die manier wor den jonge talenten al in een vroeg stadium opgespoord. Met die gedachte in het ach terhoofd organiseert de Alpi necommissie onder andere elk jaar de Nederlandse Kunstskibaan Kampioen schappen en ook het Grand Prix Circuit op de Kunstski banen. Vorig jaar is dit Grand Prix Circuit gestart en met veel succes afgerond. Van de finale werd zelfs een stukje op televisie uitgezonden. Tij dens dit evenement, dat zich op de Nederlandse kunstski- Naast de bekende discipli nes, zoals langlauf en alpines kiën, is de discipline freestyle skiën de laatste jaren sterk in opmars en ook de publieke belangstelling ervoor neemt behoorlijk toe. Het biedt de kijkers dan ook van alles wat: sierlijkheid en elegantie bij het onderdeel balletskiën, spectakel bij het onderdeel springen en snelheid, tech niek en durf bij het Buckel- piste- of mogul-skiën. De Nederlandse freestyle- top heeft de afgelopen jaren aangetoond behoorlijk wat talent in huis te hebben op alle drie onderdelen. Neder land speelt internationaal dan ook een belangrijke rol en behaalt noemenswaardige resultaten. Het freestyle- skiën in Nederland bestaat in georganiseerd verband nu ne gen jaar. In 1981 besloten een stel enthousiaste freestyle skiërs zich te verenigen in de Freestyle Commissie, als on derdeel van de Nederlandse Ski Vereniging. Eén van de belangrijkste taken van deze commissie is het samenstel len van de Nederlandse selec tie. Deze ziet er als volgt uit: De selectie bestaat uit Jo- han Zwaai, Jeannette Witte en Kat ja Koevoet. Johan be haalde een eerste plaats be haalde een eerste plaats op de Lowlanders '90 en een zesde tijdens de Europa Cup '90. Jeannette werd eveneens eerst op de Lowlanders '90 en bereikte een tweede plaats tijdens de Europa Cup '90. Katja behaalde een derde (Lowlanders '90) en vierde plaats (Europa Cup '90). De selectie bestaat uit Ro bert Binnenweg en Peter Plas. Robert werd 19e tijdens de Europa Cup '90 en Peter behaalde een 14e plaats tij dens de Nat. Swiss '89. De enige echte Nederland se freestyle-springer is Mi- chiel de Ruyter. Zijn beste resultaat was een eerste plaats op de Lowlanders '90. Verder werd hij 11e tijdens de World Cup '89 en vijfde tijdens de Europa Cup '90. Het freestyle skiën kan in Nederland op diverse kunsts kibanen worden beoefend. In Bergen, Rucphen, Dordrecht, Wijchen en Huizen worden lessen gegeven in balletsprin- gen en in Wijchen kan het waterschansspringen worden beoefend. De Freestyle Com missie organiseert tevens kennismakingsdagen, zodat belangstellenden een beter inzicht krijgen in deze tak van sport. Gedurende de zomermaan den is er onder leiding van de trainers Leo Jansen en Bruno Künzli intensief getraind op de waterschans in Wijchen. Een aantal nieuwe talenten heeft zich toen toegelegd op het springen van meervoudi ge salto's met schroeven. En met succes. Het balletteam traint onder leiding van cho- reografietrainster Martien Nouwen (voormalig selectie lid en deelneemster aan de Olympische Spelen van 1988) en techniektrainster Patricia Croon (tevens bondscoach). Het mogulteam heeft zich on der leiding van een Ameri kaanse en een Belgische trai ner op het wedstrijdseizoen voorbereid. De freestyle-commissie wil deze teams middels een indi vidueel trainings- en wed strijdprogramma, op een eventuele deelname aan de Olympische Spelen van 1992 en 1994 voorbereiden. Meer informatie: Nederland se Ski Vereniging. Den Haag. tel. 070-3525800, afdeling Freestyle. banen afspeelt, gaat de natio nale selectie van de Neder landse Ski Vereniging de strijd aan met de top 40 van de FSS (Federatie van Ski baan-organisaties en Ski clubs). De beste Nederlandse Snowboard mét vangriem moet! Klik de vangriem al vast voordat je op het board stapt, dan kun je het niet meer vergeten. skiërs en skisters ontmoeten elkaar dus op vier Nederland se kunstskibanen. De eerste wedstrijd gaat zondag 4 no vember van start in Schaes- berg. De andere drie hebben plaats in Dordrecht, Wijchen en Huizen op de drie volgen de zondagen. De baanwed- strijden bestaan uit slaloms, waarbij de deelnemers en deelneemsters in twee man ches uitkomen. De tijden van de eerste en tweede manche worden bij elkaar opgeteld en de beste 16 heren en 8 dames gaan door naar de finale. Dit is een parallelslalom. Wie van spektakel houdt, moet dit vooral gaan zien! De alpinewedstrijdsport be staat uit vijf verschillende disciplines. De afdaling is het oudste en meest spektaculai- re onderdeel. In een hoogte verschil van 700 tot 1000 me ter bereiken de skiërs onge looflijke snelheden van circa 140 km per uur. De slalom wordt over het algemeen af gewerkt op een piste met een hoogteverschil van 150 tot 200 meter. De wedstrijd be staat uit twee verschillende manches waarbij de totaaltijd bepalend is. Bij de reuzensla lom worden langere bochten gemaakt dan bij de slalom en dus worden er hogere snelhe den bereikt. Het hoogtever schil op de piste ligt tussen de 300 en 400 meter. Ook hier worden twee manches ge skied. De vierde discipline, de Super G, is afgeleid van de reuzenslalom. De piste is lan ger en het hoogteverschil ligt tussen de 450 en 650 meter. De snelheden die de skiërs bereiken, liggen hoger dan bij de reuzenslalom. De vijf de discipline is de alpinecom binatie. Deze bestaat uit een afdaling en een slalom. Meer informatie over wedstrijd skiën of alpineskiën in het algemeen geeft de Neder landse Ski Vereniging, Den Haag, tel. 070-3525800. Iedereen weet dat het be langrijk is om na aankomst in de vakantiebestemming te ac climatiseren en niet meteen op de latten te springen voor een eerste afdaling. Toch is het verleidelijk. De zon en sneeuw lokken en we voelen ons in een opti male conditie, mede door de goede lichamelijke voorberei ding thuis. Maar niets is min der waar. We zijn niet ge wend aan de grote hoogte en de ijle berglucht. Het kost enige dagen voor het lichaam zich daarop heeft ingesteld. Na drie dagen kan de ver moeidheid als gevolg hiervan toeslaan en is er een ver hoogd ongevallenrisico. De beruchte derde dag heeft meer ski-ongevallen ge bracht dan andere skidagen. Oppassen dus! Het is belangrijk de krach ten te verdelen over de ski dag. Begin niet 's morgens meteen met de zwaarste afda ling, bewaar die voor een la ter tijdstip. Houd het lichaam (en ook je geest) fit door de tussen de middag geen alco hol te gebruiken. Het is gezellig, dat is waar maar funest voor de skipres taties. Snelle vermoeidheid en -nog erger- oververmoeid heid kunnen het gevolg zijn. Eet veel koolhydraten. Daar mee houd je je lichaam in goede conditie. Meelspijzen en veel zoetigheid zijn goed voor de spieren. Daarmee voorzie je ze weer van de nodige energie. Drinken is ook belangrijk want je ver liest tijdens een dag skiën veel vocht. Als je je een beetje aan deze raadgevingen houd, geniet je optimaal van je vakantie! mm mom Gaat u met de auto naar de sneeuw? Dan moeten de sneeuw kettingen mee. Er kunnen zich immers altijd onvoorziene om standigheden voordoen die sneeuwkettingen noodzakelijk maken. Bovendien kan het rijden ermee onder bepaalde weersom standigheden verplicht worden gesteld. Wilt u zeker weten of er voldoen de sneeuw ligt in de wintersport plaats van uw keuze? Bel dan de Sneeuwlijn van de Nederlandse Ski Vereniging. Gedurende de hele winter hoort u via deze lijn (06 - 32032646) de actuele sneeuw- berichten uit de belangrijkste wintersportplaatsen (50cent per m. medio december-medio april). De Nederlandse Ski Vereni ging behoort tot de grootste sportorganisaties van ons land. Het ledental bedraagt al meer dan 150.000 leden en gezien de verwachtingen zal dit de komende jaren alleen maar toenemen. Iedereen die op welke wijze dan ook met wintersport be zig is, kan bij de Nederlandse Ski Vereniging terecht. Dus ook de recreatieve skiër, die acht of tien dagen per jaar op de latten staat. Eén van de belangrijkste pijlers van de vereniging is de totale win tersportverzekering, die au tomatisch bij het lidmaat schap is inbegrepen. Wie zich als lid heeft aangemeld, ont vangt tevens maandelijks het informatie Ski Magazine (van september tot en met april). Op vertoon van het ledenpas je van de Nederlandse Ski Vereniging wordt bovendien in veel skigebieden korting op liftpassen verkregen of op de overnachtingsprijs van een aantal hotels. Via de re gionale Kringen organiseert de Skivereniging verder ook nog in het hele land cursus sen sneeuwfit, onder leiding van gediplomeerde leraren. Nieuw is ook de Nederlandse Ski Vereniging/Visa credit card. Als lid van de Skiver- eniging betaalt u voor deze kaart 40,— per jaar in plaats van de gebruikelijke 80,—. Daarmee heeft u al tijd (buitenlands) geld op zak. Met vragen over winter sportbestemmingen en win tersportmaterialen kunt u te recht bij de afdeling Voor lichting van de Nederlandse Ski Vereniging. De Sneeuw lijn (tel. 06-32032646, 50 ct p.m.) geeft de meest actuele informatie over de sneeuwval en de sneeuwgrens in de win tersportgebieden. Deze servi ce-lijn is van half december tot half april operationeel. De Afdeling Reizen van de Nederlandse Ski Vereniging heeft een compleet aanbod van wintersportvakanties voor jong en oud. Het ver schil met touroperators die vanuit winstoogmerk wer ken, is dat hier de betaalde reissom volledig wordt be steed aan het verzorgen van de reis. Naast de uitgebreide leden faciliteiten die de Skivereni ging heeft te bieden, bestaat een belangrijk deel van de dagelijkse werkzaamheden uit het behartigen van de be langen van alle aangesloten wedstrijdskiërs en -langlau fers. De echte wedstrijdtop wordt professioneel getraind en neemt aan internationale wedstrijden deel. Via de in Nederland aanwezige kunsts kibanen wordt er bovendien getracht de ski wedstrijdsport voor een breed publiek toe gankelijker te maken. Een voorbeeld daarvan is het Grand Prix Circuit, dat deze winter voor de tweede maal wordt georganiseerd. Wilt u eens over de activi teiten van de Nederlandse Ski Vereniging worden geïn formeerd? Stuur dan onder staande bon volledig inge vuld naar de Nederlandse Ski Vereniging, Johan van 01- denbarneveltlaan 9, Postbus 82100, 2508 EC Den Haag. Telefoonnummer: 070- 3525800. i i code 600 Stuur deze bon volledig ingevuld naar: Nederlandse Ski Vereniging, Postbus 82100, 2508 EC Den Haag Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: I I

de Vlissinger | 1990 | | pagina 29