informatiepagina van de gemeente vlissingen Begroting in behandeling Nog twee dagen chemokar I DRANK I Hij komt, hij komt! Nieuw publikatiebord Zeemanserve Rammekensschor veiligstellen 20 en 23 november raadsvergaderingen redactie: sectie communicatie, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87335 Algemene beschouwingen Welke stoffen? Standplaatsen chemokar Donderdag 15 november 1990 Vrijdag 16 november 1990 Het gemeentelijk depot "Autostop" J. van Beieren- weg Commissies vergaderen Nieuwe opgaven voor informatiegids Nieuwe opgaven Advertenties maakt meer kapot dan je lief is. Stoet Optredens Oost-Souburg Wekelijkse huur Ontwerp-bestemmingsplan Rammenkensschor in commissie R.O. Lange strijd Waardevol Openbaar Even bijpraten met wethouder Bruinooge Project-ontwikkeling Arsenaalgebied Spuikom DE VLISSINGER Woensdag 14 november 1990 IN DEN BLAUW GERUITEN KIEL Zo ontvangt de gemeente een gulden. Huren en Vergoedingen voor ptchten 2,06% personeel 0,84% De teksten van de algemene be schouwingen worden niet vooraf op schrift verspreid. Vrijdag 23 november vindt de tweede termijn plaats. Voor de lunch komen de fracties aan het woord. Na de lunchpauze ant woordt het college en vinden stemmingen plaats over eventu ele amendementen, moties, de begroting, de meerjarenplan ning en eventuele andere aan de orde zijnde voorstellen. De gemeenteraadsvergaderin gen zijn openbaar. U bent van harte uitgenodigd te komen luisteren in het stadhuis op 20 en 23 november. Zo geelt de gemeente een gulden uit. Deze maand worden in twee extra vergaderingen van de ge meenteraad de begroting 1991 en de meerjarenplanning be handeld. De eerste termijn van de behandeling vindt plaats op dinsdag 20 november en be gint om 19.00 uur. Vrijdag 23 november om 10.00 uur is de tweede en laatste vergadering gepland. Dinsdag 20 november houden de fracties hun algemene be schouwingen. De leden van het college antwoorden daar direct op. Deze week heeft de chemokar nog twee dagen diverse stand plaatsen in de gemeente. De chemokar is een belangrij ke service die de gemeente aanbiedt. Het is namelijk van groot belang dat wij bewust met de steeds weer toenemen de afvalstroom omgaan. Che misch afval is schadelijk voor het milieu. Dat weten we inmiddels allemaal wel. Daarom horen fotochemica- liën, oliën, batterijen, verfpro- dukten, spuitbussen en dergelijke niet in de huisvuilzak. Wie milieubewust is, levert deze schadelijke stoffen apart in. Dat kan iedere werkdag bij de sectie afvalverwijdering (Edisonweg 9) en deze week nog donderdag en vrijdag bij de chemokar. 09.30 - 10.00 uur A. Coortelaan (bij A. v.d. Vennestr.) 10.00 - 10.30 uur Verl. Bonedij- kestr. (bij ingang 't Fort) 10.30 -11.00 uur Hogeweg (bij de Spar) 11.00 - 11.30 uur Irislaan (hoek J. Israëlslaan) 13.30 - 14.00 uur Korenbloem laan (hoek Tulpenlaan) 14-00 - 14.30 uur Vredehoflaan (hoek Pr.Rooseveltlaan) 14.30 - 15.00 uur Vrijdomweg (bij doopsgezinde kerk) 15.00 - 15.30 uur Bonedijkestraat (hoek Sottegemstraat) Er zijn vele schadelijke stoffen die beter niet in de vuilniszak (en dus daarna in het milieu) terecht kunnen komen. U kunt ze bij de chemokar inleveren. De chemokar komt nog bij u in de buurt op: 09.00 - 09.30 uur Papegaaien burg (bij telefooncel) 09.30 - 10.00 uur Bossenburgh- zuid (bij Merkenburg) 10.00 - 10.30 uur Bossenburgh- noord (bij Sterkenburg) 10.30 - 11.00 uur Rosenburg (bij Bossenburghweg) 11.00 - 11.30 uur Westerzicht- noord (bij "De Startbaan") 13.30 - 14.00 uur Westerzicht- zuid (bij bejaardenwoningen) 14.00 - 14.30 uur Noordbeekse- weg (bij Oosterbaan) 14.30 - 15.00 uur Kerklaan (te genover r.k. kerk) 09.00 - 09.30 uur H. Segherslaan (bij winkel Koppejan) (foto: Ruben Oreel) Maar: houd schadelijke stoffen altijd apart, ook ais de chemo kar niet komt. Breng ze naar het depot (zie hierna) of houd ze apart tot de volgende inzamelactie. Vol gend jaar komt de chemokar weer diverse malen bij u langs. Dit zijn de meest voorkomende schadelijke stoffen die u kunt in leveren: - accuzuur - accu's - batterijen - benzine - bestrijdingsmiddelen - chemische toiletafvallen - chemicaliën - cosmetica - drukinkt - etsvloeistoffen - fixeer - filmafval - geneesmiddelen - koperhoudend afval - kwikthermometers - kwikschakelaars - laboratoriumafval - latex - loodhoudend afval - loogbaden - medicijnen - olie - ontvettingsmiddelen - oplosmiddelen - ontwikkelaar - petroleum - poetsdoeken - spuitbussen met restant - terpentine - verfafbijtmiddel - verfoplosmiddel - verfrestanten - vet, smeer vet - zinkhoudend afval - zuren De chemokar komt dit jaar voor het laatst bij u in de buurt. Volgend jaar komt de chemokar weer diverse malen bij u langs. Er is echter het he le jaar door de mogelijkheid schadelijke stoffen verant woord en milieuvriendelijk in te leveren. U kunt hiervoor te recht bij het gemeentelijke de pot voor schadelijke stoffen. Het depot bevindt zich bij de sectie afvalverwijdering van de gemeente, Edisonweg 9, 4382 NV Vlissingen. Het depot is op werkdagen geopend van 08.00 - 11.30 uur en van 13.30 - 16.00 uur. Een punt op de agenda van de vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor stadsbeheer, verkeer en milieu (maandag 19 november, 19.30 uur) is de kredietaan vraag voor de "autostop" op de Jacoba van Beierenweg. In het vervoersbeleid van de ge meente en de provincie is de Ja coba van Beierenweg omschreven als een (primaire) fietsroute. In de praktijk blijkt echter dat deze weg meer en meer wordt gebruikt als een zo genaamde sluiproute voor het gemotoriseerde verkeer. Er ont staat daardoor een onveilige ver keerssituatie. Burgemeester en wethouders willen de verkeerssi tuatie verbeteren. De werkgroep Jacoba van Beierenweg heeft daarvoor een "fysieke" ver keersmaatregel voorgesteld: een autostop. Na inspraak van de omwonenden en andere be trokkenen ontstond hiervoor een "maatschappelijke meerder heid", aldus b en w in hun voorstel. De komende week vergaderen weer diverse vaste commissies van advies en bijstand in het openbaar in het stadhuis. Het gaat om: - ruimtelijke ordening, woensdag 14 november, 19.30 uur; - welzijn, volksgezondheid en cultuur, woensdag 14 november, 19.30 uur. - stadsbeheer, verkeer en milieu, maandag 19 no vember, 19.30 uur; - financiën, woensdag 21 november, 19.30 uur; - onderwijs, woensdag 21 november, 19.30 uur; Alle vergaderingen kennen spreekrecht voor bezoekers. De agenda's van deze commis sies liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. De sectie communicatie van de gemeente is begonnen met de samenstelling van de infor matiegids "Kijk op Vlissin gen", uitgave 1991. In verband daarmee ontvangen degenen, van wie het adres in de gids van dit jaar staat, deze week een brief. Daarin wordt ge vraagd de (bijgesloten) tekst uit de gids te controleren en terug te sturen. Het laatste ook als er geen wijziging van de tekst vereist is. Hoe dan ook, de tekst wordt voor 3 decem ber terugverwacht bij de sectie communicatie. Tot 3 december kan men ook nieuwe opgaven doen. Een van de criteria voor opname in de gids is, dat de vereniging of in stelling niet-commercieel dient te zijn. Voor opgave kan men, schriftelijk, terecht bij de sectie communicatie (Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen). Ook de informatiegids 1991 wordt uitgegeven en gedrukt onder verantwoordelijkheid van Bureau Reclad uit Middel burg. Winkels, bedrijven en or ganisaties die belangstelling hebben om in de gids te adver teren, kunnen uiteraard te recht bij dit bureau. Het postadres is: Postbus 6, 4330 AA Middelburg, het telefoon nummer is (01180) 15217. Aanstaande zaterdag, 17 no vember, is het zover, dan komt Sinterklaas aan in Vlissingen. Om 13.15 uur gaat het gebeu ren. De Sint komt aan in de Koopmanshaven. Burgemees ter J.C.Th, van der Doef zal hem om 13.45 uur officieel welkom heten op het plateau van het De Ruyterplein. Om 14.00 uur vertrekt de stoet met Sinterklaas en vele zwarte pieten het centrum in. De route is: Bellamypark - Spuistraat - Coosje Buskenstraat Badhuisstraat - Paul Kru- gerstraat - Scheldestraat - Aagje Dekenstraat - Coosje Bus kenstraat - Spuistraat - Lange Zelke - Schutterijstraat - Scher- minkelstraat - Walstraat - Kleine Markt. Om 15.00 uur komt de Sint aan op de Kleine Markt. Tussen 15.00 en 16.45 uur is er van alles te doen in de Bin nenstad en de Scheldestraat (met zwarte pieten). Op de Klei ne Markt zal Sinterklaas er zijn voor iedereen. Bovendien wor den er prijzen uitgereikt op de Kleine Markt. Prijzen voor de mooiste tekeningen en versjes van leerlingen van Vlissingse basisscholen en de eerste week- prijzen van de eindejaarsaktie van de winkeliersvereniging. Rond 16.00 uur zal Sinterklaas nog een wandeling maken langs de Sint Jacobspasage - Oude Markt - Torenstraat en Lange Zelke. Verder zal de binnenstad brui sen van andere activiteiten. Cir cus Hoogerop treedt op tussen 13.00 en 13.30 op het De Ruyter plein bij het pavilioen, later is het circus te zien op de Kleine Markt vanaf 14.30 uur. Tussen 15.00 en 16.45 uur is er muziekale om lijsting van een organist en op tredens van poppentheater De Vos. Volgende week zaterdag, 24 november, komt de Sint aan in Oost-Souburg, om 12.30 uur. Burgemeester J.C.Th, van der Doef zal hem bij de Loskade feestelijk verwelkomen. Aanstaande vrijdag, 16 novem ber (15.00 uur), zal een nieuw handbeschilderd publikatie bord in de poort van Zeemans erve bevestigd worden. Het gaat om een publikatiebord met de "Bepalingen waarnaar de bewoners der erve verplicht zijn zich te onderwerpen". In zeven artikelen zijn deze bepa lingen op 1 januari 1870 vast gesteld. Het oorspronkelijke bord wordt daarna aan het gemeente bestuur van Vlissingen in bruikleen aangeboden. De zeven artikelen geven aan hoe de bewoners van de "Zee mans en Visschersbeurs" moesten omgaan met hun huis. Artikel 1 luidt: "De woningen zindelijk te bewo nen en de glasruiten welke door hen mogen gebroken zijn, op hun kosten te laten maken". Ook moesten de bewoners "De poort Archiefopname van Zeemanser ve, vanuit de poort. der erve bij beurten schoon hou den en zorgen dat er geen onbe hoorlijkheden plaats hebben" (artikel 2). Vuilnis mag niet "bin nen de omheining van den bleek" geworpen worden. Plan ten en bloemen mogen daar wel gepland worden. Ook mocht de was niet op zondag buiten han gen. In 1870 werd de huur nog per week betaald: de bewoner was verplicht "zijn verschuldig de huur wekelijks behoorlijk aan te zuiveren". Als bewoners zich niet aan deze regels hielden, had de directie "De vrijheid de huurovereen komst met de bewoners onmid dellijk te verbreken en zullen dezulken verplicht zijn de Erve met hun vrouw te verlaten. In de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor de Ruimtelijke Ordening van vanavond 14 no vember komt het ontwerp bestemmingsplan Ramme kensschor aan de orde. Na een eerdere inspraakprocedure en een behandeling in de com missie Ruimtelijke Ordening in februari van dit jaar heeft het college van b en w zich nader beraden over de inspraakreac tie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS). Resultaat is dat een aan de KMS toebehorend stuk grond buiten het ontwerp is gelaten. Na aanpassingen staat het plan op de agenda van de commissie ruimtelijke orde ning, zodat het daarna de wet telijke procedure kan volgen (ter visie leggen). Aan dit plan is veel voorafge gaan. De pogingen tot veiligstel ling zijn reeds zo'n 15 jaar geleden ingezet door de Zeeuw se Milieufederatie, later gevolgd door activiteiten van de Vogel werkgroep Walcheren. In 1984 kwam het tot een hoogtepunt, toen de dijkverzwaringswerk zaamheden die het Waterschap Walcheren uitvoerde het schor ernstig in omvang dreigden aan te tasten. De gemeenteraad kwam er zelfs in een extra verga dering voor bijeen. Hoe dan ook: dit alles leidde er toe dat de ge meenteraad van Vlissingen sindsdien jaarlijks een voorbe- reidingsbesluit heeft genomen ter bescherming van het gebied. Er zijn voldoende rapportages van onder meer rijksinstanties voorhanden die de landschap pelijke en natuurwetenschappe lijke waarden van het schor en slik bij Rammekens beklemto nen. Het is het laatste stukje schor van Walcheren, een restant van het voormalige uitge breide areaal aan schorren van het Zuid-Sloe. Schorren zijn zeldzaam gewor den, ze herbergen de laatste na tuurlijke vegetatiegemeenschappen in Europa. In het zuidwesten van ons land is het schor bij Ramme kens één van de laatste twee zoutwaterschorren die nog ge heel onder invloed van de na tuurlijke getijdebeweging staan. In het gebied is de 'wording van land' te aanschouwen. Voor vo gels zijn schor en slik van be lang als broed-, eet-, rui-, overwinterings- en doortrekge- bied. In de keten van fourageer- en rustgebieden op de trekroute neemt het Rammekensschor en -slik een belangrijke plaats in. Daarnaast zijn er ecologische relaties tussen de buitendijkse gronden en de binnendijks gele gen (natuur)gebieden. Land schappelijk gezien sluit het gebied goed aan op het natuur reservaat Rammekenshoek en het vormt als het ware een na tuurlijke bufferzone tussen dit reservaat en het haven-en in dustriegebied Vlissingen-Oost. Redenen genoeg voor het ge meentebestuur van Vlissingen om te streven naar behoud en zo mogelijk versterking van de natuur- en landschapswaarden van dit stuk Vlissings grondge bied. De vaste commissie van ad vies en bijstand voor de Ruim telijke Ordening vergadert vanavond, 19.30 uur in het stadhuis. De vergadering is openbaar. U kunt gebruik ma ken van het spreekrecht. De gemeente werkt gestaag aan het verder ontwikkelen van de Vlis singse binnenstad. Nu weet ik dat sommigen zeggen dat het allemaal te langzaam gaat. Ik kan hen ech ter verzekeren dat het om langduri ge processen gaat met - zoals dat heet - een hoge moeilijkheids graad. Niettegenstaande dat zijn er de afgelopen jaren vele concrete resultaten geboekt. Kijkt u maar naar de vele restauraties en ver nieuwingen van woningen, naar de diverse heringerichte winkelstraten en pleinen en de grote bouwactivi teiten voor het nieuwe overdekte winkelcentrum "Scheldeplein". Maar het college van burgemees ter en wethouders is zich ervdn be wust dat we er nog niet zijn. Ik verzeker u echter dat er hard ge werkt wordt aan de resterende gro te projecten, zoals de ontwikkeling van het Arsenaalgebied en van de Spuikom, maar ook bijvoorbeeld aan de invulling van de voormalige PZC-locatie in de Walstraat. De af gelopen weken zijn er weer wat stappen gezet in de richting van ontwikkeling van deze zaken. Zo worden momenteel de voormalige PZC-gebouwen gesloopt om plaats te maken voor winkels op deze plaats. Hier gaat MBO, de projec tontwikkelaar die ook het Schelde plein bouwt, een - laat ik het zo noemen - klein winkelcentrum bou wen. Namens het college van b. en w. zal ik hierover eind deze maand een beslissende bespreking met MBO hebben. Onder andere zal dan aan de orde komen welke win kels, welke branches op deze plek kunnen komen. Want dat wil ik op deze plek nog eens benadrukken: de gemeente bepaalt welke win kels of branches hier komen en niet de projectontwikkelaar. Zoals bekend komen in het winkel centrum Scheldeplein Albert Heijn, Blokker en C&A. Dat zijn voor het publiek echte "trekkers", aan de rand van ons kernwinkelgebied. Het is de bedoeling dat aan de an dere rand van dit gebied, op de plaats van de voormalige PZC, ook "trekkers" komen, maar dan na tuurlijk andere dan in het Schelde plein. Welke dat zijn, zal onder andere aan de orde komen in het komende overleg met MBO. De kwaliteit van de invulling van de voormalige PZC-locatie is om meer redenen belangrijk. Vanaf deze zij de van het kernwinkelgebied ligt ook de verbinding naar de Nieu- wendijk/Zeilmarkt (waar nu volop vernieuwd wordt), naar de nieuwe jachthaven/de Koopmanshaven (al helemaal vernieuwd), maar vooral ook naar het te ontwikkelen Arse naalgebied. Wat dit laatste betreft: hierover zijn volop gesprekken gaande betreffende de invulling. De gemeente wil dit gebied - uiter aard met behoud van het Arsenaal - toeristisch-recreatief bestemmen. Zoals het er nu naar uitziet zal dat een invulling worden die zowel toeristisch-recreatief als commer cieel inpasbaar en haalbaar is. Een ander gebied bij de Vlissingse binnenstad dat nog kan worden ontwikkeld is de Spuikom. Een ge bied waarover iedereen wel zo zijn gedachten heeft van wat er mee te doen zou zijn. De gemeenteraad heeft echter besloten dat over de invulling van de Spuikom gesprek ken kunnen worden aangegaan met de Bataafse Aannemings Maatschappij (BAM). Ik hecht er echter aan te zeggen dat de invul ling van de Spuikom niet zal gebeu ren zonder daarover overleg te hebben met de omwonenden. Want er zijn natuurlijk tal van aspecten die vooral voor hen van belang zijn. Wat, hoe hoog, hoe veel en voor wie kan daar gebouwd worden? Hoe worden de verkeers-, parkeer- en groenvoorzieningen? Allemaal zaken die zeker voor hen van belang zijn. Daarom stel ik voor dat het college van b. en w. - in overleg met de BAM - eerst het bouwvolume in en de funkties van de Spuikom aangeeft, deze rand voorwaarden aan de gemeente raad ter besluitvorming voorlegt en vervolgens een eerste avond voor de omwonenden belegt over een te maken plan voor de Spuikom.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5