Zelf dozen maken wereldwijd in opkomst. REDUCTIEBON KreaDoe, de hobbybeurs in de Jaarbeurs boordevol hobby's, materialen en nieuwe ideeën Klokken maken en repareren, ledereen raakt eraan verslingerd. De bouwplaten zijn volwassen geworden Mogelijkheden voor schilders en tekenaars steeds uitgebreider HONGAARSE AMBASSADEUR OPENT NEDERLANDSE HOBBYBEURS Een eigen huis een plekje op de kast ENTREEPRIJZEN KREADOE: VOLWASSENEN ƒ8,- 65-PLUSSERS ƒ6,- KINDEREN JONGER DAN 12 JAAR GRATIS Lezers van dit blad betalen bij inlevering van deze reductiebon aan de Jaarbeurskassa ƒ7,- entree i.p.v. ƒ8,- JAARBEURS UTRECHT/HOLLAND Hongaarse volkskunsten zien en beleven Vooraanstaande Hongaarse volkskunstenaars bij Kreadoe De mooiste dozen te zien in de Jaarbeurs Utrecht Workshops Mannen vrouwen voor maximaal 2 personen BEURS VOOR CREATIEVE HANDVAAARDIGHEDEN Veelomvattend Workshops en demon straties Hongarije-special als extra manifestatie op de beurs Demonstraties Elke dag nieuwe klokken bouwers. Hobbyklok op KreaDoe DE VLISSINGER Woensdag 7 november 1990 KREADOE IS GEOPEND VAN DONDERDAG 8 T/M ZONDAG 11 NOVEMBER, INLICHTINGEN: 04165-1790 IN DE JAARBEURS KUNT U DE VOLGENDE HONGAAR SE VOLKSKUNSTENAARS AAN HET WERK ZIEN: Sandor Silip (Szentendre) Typisch Hongaarse folklore- artikelen Sandor Tóth (Debrecen) leerbewerker Dr. Eva Kisné Bathory (Debrecen) specialiste in Hongaarse folklore Magdolna Villanyi Gulyas (BoedapesU Hongaarse kleder drachtmaker Janosné Molnar (Boedapest) borduurster Péter Honfi (Boedapest) leerbewerker Laszló Holló (Boedapest) meubelschilder Andrea Kis (Boedapest) ontwerpster van keramische kunstvoorwerpen Janosné Féher (Eger) Hongaarse klederdrachtmakcr Tibor Hórvath (Füzesabony) leerbewerker i Mihalyne id. Gupscó en Mihalyne ifj. Gupscó (Debrecen) borduursters Lajos Kovats (Boedapest) ontwerper van keramische kunstvoorwerpen, gespecialiseerd in zwart keramiek. Huizen bouwen op schaal 1:12. U kunf er wekenlang intensief mee bezig zijn, alleen of samen met de ande re gezinsleden.En als het huis klaar is, de lichten branden en het meubilair geplaatst, dan heeft u een pronkstuk van allure. 'Greanleaf', 's-werelds grootste producent van pre -fab poppen huizen verkoopt een groot aan tal modellen met indruk wekkende namen zoals, The Mc.Kinley en The Coventry Cottage e.d. Huizen met een Victoriaans uiterlijk. Er zijn er genoeg, dus liefhebbers kun nen jaren voort, voordat ze de hele kollektie afgebouwd heb ben. Het bouwen van zo'n poppen huis is eenvoudiger dan op het eerste gezicht lijkt. De 3.2 mm triplex delen passen met lip/sleuf verbindingen in elkaar zodat er weinig of niets fout kan gaan. Er hoeft geen zaag of hamer aan te pas te komen. Het enige dat men nodig heeft is goede lijm en stevig plakband om de te lijmen onderdelen tegen elkaar te klemmen. Karweipost -importeur voor Nederland - levert er een Ne derlandstalige bouwinstruktie bij. evenals tips voor het af werken van de huizen en de verlichting. Een groot deel van de pop- penhuizenkollektie is te zien op de stand van Karwei post op de hobbybeurs KreaDoe. Een oppervlakte van ruim 80 m2 is gereserveerd voor het Victori aanse mini-dorp. Een rijke verzameling statige huizen. Allemaal kompleet af gebouwd. zodat bezoekers een goede indruk krijgen van de mogelijkheden op het gebied van poppenhuizenbouw. Over gebrek aan belangstelling heeft deze hobby trouwens geen kla gen, want de groep mensen die zich hiermee bezig houdt groeit met de dag. Een reden voor 'Karweipost' om - in sa menwerking met 'HobbyHan- dig' een nieuw tijdschrift uit te geven, dat geheel gewijd is. aan dit onderwerp. Naast poppen huizen komen er op de stand van Karweipost nog een aantal bijzondere hobby's aan bod zoals, koetsen en schepen- bouw. matchcraft, drie dimen sionale decoupage, marquetery, houtbranden, scrollmaster, painting by numbers enz. voudige vorm doos.Alie dienst doet als ludieke geschenk- verpakking. Maar al snel ontdekt men oneindig veel variatie- en toepassingsmogelijkheden. Fana tieke hobbyisten maken al dozen die. in kombinatie met behang, gordijnen of meubelstoffering, dienst doen als decoratief element in huis. Zoals gezegd ziet het er naar uit, dat het dozen maken en rage gaat worden in de komende jaren- Op de beurs KreaDoe. die plaats vin dt van 8 tot en met 11 november a.s. in de Jaarbeurs te Utrecht, worden <^en serie uitzonderlijke dozen tentoongesteld. Vervaardigd door mensen die deze relatief jonge hobby al een (link eind onder de knie hebben. Speciaal voor de beurs zijn de mooiste exemplaren uit het hele land bijeengebracht. Een keur aan meesterwerkjes. Naast de 'dozen expositie' kan men op de beurs de nieuwste ontwikkelingen en materialen zien. De firma van Eeuwen pre senteert er, in eigen atelier ont wikkelde. nieuwe modellen en maakt de bezoekers wegwijs op het gebied van nieuwe technieken en materialen, waaronder oie stoffen. Wil men al direkt meer, dan kan men deelnemen aan een van de workshops die de hefe dag voortdurend georganiseerd wor den. Verder kan men een keus maken uit diverse hobbyhoeken, waar onder een werk van de hand van de heer van Eeuwen zelf over de historie van het 'dozen maken'. In het land van schilders en tekenaars is altijd volop be weging. Het ene is nog niet uigevonden of het andere staat alweer te dringen. Penselen bijvoorbeeld, zijn niet zo vanzelfsprekend meer van varkens-of marterhaar, maar ook van blauw eekhoornhaar. Zelfs penselen met synthetische vezels doen het tegenwoordig goed. In de verfsoorten is een bijna onbeperkte keus. Naast de bekende Rembrandt- en van Gogh olieverven zijn er nu de nieuwe verven van 'Winsor Newton'. Verven die eigenlijk geen olieverven zijn, maar zich er wel mee lat en mengen. Verven van ongeëvenaarde zuiver heid, kwaliteit en pig- mentering. die bovendien en presenteert alle nouviteiten op teken en schildergebied. Van potlood tot airbrush.van acryl tot pastel. Een absolute must voor Hobbyisten, kunstenaars en docenten in de creatieve sec tor. Dat dozen uitsluitend werden gezien als verpakkingsmiddel voor allerhande zaken it? reeds lang achterhaald. Nee. dozen en andere vormen van verpakking worden steeds belangrijker. Kijk maar eens rond in w inkels, waar de meest uiteenlopende verpak kingsmaterialen om de eer strij den. Designers van naam worden aan het werk gezet om ontwerpen te maken die opvallen en de klasse van een bepaald produkt naar voren brengen. Waarmee bewezen wordt dat verpakking veel kan zeggen over de inhoud en afzender. De een zal u meer aanspreken dan de ander. Thuis is het al niet anders. Als u een verjaardag heeft probeert u waarschijnlijk het aan te bieden cadeautje extra leuk te maken door er iets moois of grappigs omheen te doen. Op z'n minst een mooi pakpapiertje. De trend voor de komende jaren gaat echter veel verder, waarmee we aangeland zijn bij het dozen maken als hobby. Bij een eerste poging wordt veelal schuchter begonnen met een een- Een stringente scheiding bestaat gelukkig niet meer. Steeds meer mannen verdiepen zich in hob by's die van oudsher voor vrou wen gereserveerd waren. Ander som zie je steeds meer vrouwen de typische mannenoverall of lasbril dragen. "Een positieve ontwikkeling", aldus Fred 10 keer sneller drogen dan olie verf. Kleurpotloden zijn in de laatste decenia ook sterk geë volueerd. Er zijn veel nieuwe kleuren bijgekomen. Zo heeft Caran D'ache blikken met maar liefst 80 kleuren. De Karisma Colour Pencils worden door kunstenaars in de hele wereld beschouwd als ab soluut de beste kleurpotloden. 72 Kleuren, perfect mengbaar en met een pure pig- mentering. De vereniging Allart- vertegenwoordiger van zo'n 50 speciaalzaken in Nederland is als standhouder op de beurs KreaDoe aanwezig Van donderdag 8 tot en met zondag II november a.s. kunnen alle Nederlandse hobbyisten hun hart op halen op de speciaal voor hen georganiseerde beurs KreaDoe. Ook mensen die op zoek zijn naar een cre atieve invulling van hun vrije tijd. maar die nog zoekende zijn naar de hobby die hen het meest aanspreekt, kunnen op KreaDoe enorm veel ideeën opdoen. Meer dan honderd exposanten maken hun opwachting met veel demonstraties en workshops. KreaDoe werd in november van het vorig jaar voor het eerst ge organiseerd. Toen bleek dat er voor een beurs op het gebied van creatieve handvaardigheden enorm veel belangstelling be stond. Geheel passend in deze tijd. waarin men vrije tijd een zinvolle invulling wil geven. Mede dankzij die ruime belang stelling zijn ook de fabrikanten, die vorig jaar eerst de kat uit de boom keken, nu van de partij, zodat er sprake is van een nage noeg kompleet overzicht van de Nederlandse 'hobby-industrie' en aanverwante zaken. Tegenwoordig denkt men bij het uitoefenen van een hobby steeds vaker aan alternatieve manieren om expressief bezig te zijn. Men weet van de meest uiteenlopen de materialen werkelijk schitte rende werkstukken te produce ren. Maar ook mensen die zich bezig houden met de meer con ventionele zaken, zoals tekenen, schilderen, handwerken, boetse ren e.d. kunnen bij Kreadoe veel kennis opdoen over de laatste ontwikkelingen op deze gebie den. Ook hier staat de tijd niet stil en weten fabrikanten steeds weer verbeteringen toe te pas sen. Als voorbeeld noemen we het glassmelten. Vroeger een ui terst secuur en bepaald niet on gevaarlijk werkje. Bij Kreadoe kan men kennis maken met een niéuw ontwikkelde oven. die dit karwei veilig, snel en goed klaart. En dan het maken van dozen. Een hobby die. schijn baar vanuit het niets, in hoog tempo aan populariteit wint. Ook hier weet men met nieuwe technieken en materialen soms fabelachtige resultaten te berei ken. Ook de producenten van teken- en schildermaterialen zijn present met veel verbeterde en nieuwe produkten. Daarnaast zijn er op de beurs een aantal uitgevers met tal van boeken en tijdschriften over elk denkbare hobby. Hoeveel het er precies gaan worden is nog niet helemaal be kend. maar vast staat, dat er bij Kredoe enorm veel demonstra ties te zien zijn. Ook heeft een aantal exposanten laten weten dat zij van vroeg tot laat work shops zullen organiseren, zodat bezoekers aktief kennis kunnen maken met hun materialen. Er zijn werkstukken te bewon deren van hobbyisten, die hun stukken bereidwillig ter be schikking stellen. Een kijkje achter de schennen van de orga nisatie heeft ons geleerd dat daar veel werken van hoog ni veau onder zitten. Zo is cr bij voorbeeld een ruimte van 80 m2 gereserveerd voor een "dorp" van poppenhuizen. Een unieke verzameling van zelfgemaakte poppenhuizen. Kortom, de beurs Krea-Doe heeft veel te bieden voor zomaar een dagje uit en nog meer voor beoefenaars en adspirant beoe fenaars van om 't even welke hobby. Claassen. organisator van KreaDoe. Als het aan hem ligt wordt KreaDoe. evanals vorig jaar. een creativiteitsfeest, dat voor menigeen die hobby open baart waar zij het meest plezier aan kunnen beleven. De organisatie van KreaDoe is er. in samenwerking met de Maria Jacobs Bene(organisatrice van volkskunstreizen naar Hongarije), en de Hongaarse ambassade, in geslaagd om een aantal prominente volkskunste- na'ars uit Hongarije over te laten komen. Zij laten het Neder landse publick zien waar de Hongaren zoal mee bezig zijn in hun vrije tijd. Bezoekers maken we graag attent op het unieke zwart keramiek van de kunste naar Lajos Kovats uit Boeda pest. Een magnifiek voorbeeld van Hongaarse cultuur. kogelklokken enz. Ook zaken die in het verlengde van klokken bouwen liggen zoals, weerin strumenten. zandlopers en der gelijke worden geshowd. De heer Henk Friederichs. pio nier van het eerste uur. is perma nent aanwezig om. met nimmer aflatend enthousiasme, de bezoekers zo veel mogelijk in te wijden in de geheimen van de klokkenkeuken. Als begenadigd klokkenbouwer weel Henk Friederichs z'n toehoorders te boeien met wetenswaardigheden over zijn specialisme. U komt veel aan de weet over het ontwerpen, bouwen en repa reren van klokken, maar ook over de gereedschappen die daar bij nodig zijn en zelfs over de vereiste schoonmaakmiddelen om je klok jarenlang in topcon ditie te houden. Hobbyboeken Zoals al eerder gezegd is 'klok ken bouwen' een hobby die voor iedereen toegankelijk is. Op de beurs KreaDoe kunt u dat met eigen ogen aanschouwen. Er zijn speciale boeken waarin u nog eens rustig kunt nalezen hoe een en ander werkt. Ook voor de veteranen onder de klokkenbouwers is er veel nieu we vakliteratuur. Wie weet, be gint u spoedig aan uw eerste zelf te maken klok. En over een paar jaar bent u mischien wel toe aan uw eigen ontwerp staande klok met carillon. De tijd zal het leren. De belangstelling voor de bekende papieren bouwplaten neemt hand over hand toe. Begrijpelijk als je ziet hoe deze hobby is uitgegroeid tot een volwassen vrijetijdsbesteding voor een grote groep mensen. Wie denkt dat zo'n bouwplaat een eenvoudig klusje voor een uurtje is slaat de plank finaal mis. De hedendaagse bouwplaten zijn zeer gevarieerd van aard en stuk voor stuk ingenieus ontworpen Voor wie de mogelijkheden van deze hobby eens uitgebreid wil bekijken is er op de hobbybeurs KreaDoe een stand ingericht door de heer Leon Schuijt. Hij is al decenia lang ontwerper van bouwplaten en heeft nu al meer dan 300 soorten in zijn kollektie. Op de beurs toont hij een verzameling variërend van de komplete Brus selse markt tot en met een oosterse pagode. Variatie Naast de getoonde Hen. zoals kastelen, molens, kerken, torens, tempels enz. zijn cr tegenwoor dig vele andere soorten verkrijgbaar. Een keur aan scheepsmodellen, vliegtui gen. oldtimers en zelfs vogels staan gereed om de liefhebber menig avondje zoet te houden. Voor de kleine portemonnee Een van de fijne dingen van werken met bouwplaten is. dat de hobby betrekkelijk goedkoop is. De goedkoopste plaat is er al voor ca. een tientje en de duur ste een prachtige uitzondering) kost honderdvijftig gulden. Beursbezoekers kunnen boven dien rekenen op een speciale korting van 20%. Grote belangstelling Vorig jaar werd er in de televi sieprogramma's van Tineke en Ati Dijkmeester ruim aandacht aan de bouwplaat besteed. Dat zorgde voor een verhoogde be langstelling van het publiek. Ook dit jaar is er veel over dit onderwerp te zien in een cursus van Teleac. Internationale allure Naast de riante Neder landse kollektie van Léon Schuijt zelf biedt hij nu ook, via een sa menwerkingsverband met diverse Europese landen, platen uit Frankrijk. Duits land. Spanje. Engeland en Italië. Een sterke kollektie waarmee verbluffend mooie resultaten te behalen zijn. De fraaiste onder dit stel is de 'Cat- tedrale di S. Basilio van Mos kou. Een pronkstuk dat bestaat uit 371 onderdelen. Met dit stukje architectuur bent u enige weken tot maanden onder de pannen. Demonstraties Op de beurs KreaDoe worden dagelijks demonstraties gegeven in het knippen, snijden en ver- lijmen. Léon Schuijt heeft een aankomend ingenieur bereid ge vonden zijn technische kennis op de bouwplaten los te laten. We zijn benieuwd hoe hij het eraf brengt met het bouwen van de nieuw ontworpen Euromast. Belangstellenden die mee willen kijken zijn welkom. Het zelf maken van dozen is een hobby, die de laatste jaren een snelle vlucht genomen heeft. In heel Europa vindt je mensen die hun hart verpand hebben aan deze veelomvattende vrijetijdsbe steding. Zeker in Nederland gaat het goed met het 'dozen- makersgilde', want sinds de hobbybeurs KreaDoe van vorig jaar zijn er in ras tempo veel liefhebbers bij gekomen. Met alle (in Nederland ontwikkelde) voorhanden zijnde nieuwe materia len en methodes is het dozenmaken dan ook een hobby met vele 'gezichten'. Een trend voor de komende jaren. Als er één hobbv is waar je zowel letterlijk als figuurlijk aan verslingerd kunt raken, dan is het wel het fabriceren of repareren van je eigen uurwerken. Meer dan 50.000 mensen zijn dagelijks bezig met deze fascinerende bezig heid. Het geeft dan ook veel voldoening, wanneer na tal loze uurtjes noeste arbeid zo'n zelfgemaakt tijdmachientje begint te tikken. De allereerste, prille poging kan bestaan uit een eenvoudig bouwpakket, wat al te koop is voor een paar tientjes. Bij het uitpakken wordt je misschien door twijfel overmand. Maar na het lezen van de bijgaande in structie wordt ben je al snel over je eerste angst heen. Je vingers betasten het fijne materiaal, ter wijl je je afvraagt hoeveel tijd je nodig zult hebben om deze verzameling losse radartjes. tan<Jwieltjes, schroeven en moertjes een tikkend hart te geven. Vanaf dat moment ben je al een tikje bevangen geraakt door het fanatisme, waar deze hobby vaak mee beoefend wordt. Je kunt het namelijk niet nalaten om alvast wat onder deeltjes in elkaar te passen. En voor je het weet ligt de tafel bezaait met schroevendraaiers en al wat dies meer zei. Het gaat ook zo verrassend gemakkelijk. Simpel de instructies op dè bouwtekening volgen. Al bin nen een paar uur ben je zover, dat je werkstukje al op een heu se klok begint te lijken. Nederland kent inmiddels zo'n 50.000 mannen en vrouwen die klokken bouwen, repareren, res taureren en/of verzamelen. Alle maal mensen, die in deze hobby een zinvolle, creatieve invulling van hun vrije tijd gevonden hebben. De een ziet het bouwen van een klok als prettig tijd verdrijf. terw ijl de ander uiterst serieus te werk gaat en met veel devotie unieke meesterstukken weet te ontwerpen. Maar dan hebben we het ook over fanatici, die soms maanden, ja zelf jaren achtereen elke minuut van hun vrije tijd steken in het ontwer pen en bouwen van een bijzon dere klok. Het resultaat is er dan ook naar. Een uniek exemplaar, waarvan er géén tweede op de wereld bestaat. De waarde van zo'n werkstuk is in geld niet uit te drukken. Van 8 tot en met 11 november kunt u op de beurs Kreadoe. in de Jaarbeurs te Utrecht, kennis maken met de hobby 'klokken maken'. Ze zijn er allemaal; de bekende koekoeksklok uit het Schwarzwald. de traditionele waagbalkklok. de regulator, staande klokken en moderne

de Vlissinger | 1990 | | pagina 8