Leest u dit? Batiks te zien Pronken met porselein Verlies voor de NMB winst voor de school wijziging vergunning hercules Internationaal tintje landelijke H EAO-sportdag 1990 in Vlissingen Nieuwe impuls voor provinciaal jeugdwerk in Bibliotheek Paddestoelen, speurneuzen en een mysterieuze bostocht Verbeteringen weg Breskens-Sluis GS hebben een aantal voor de natuur waardevolle agrarische gebieden aangewezen als beheers- of reservaatsgebied. Het betekent dat boeren in die gebieden hun manier van werken kunnen aanpassen aan de belangen van de natuur. Beheersplannen Inspraak Beheersover eenkomsten Gebieden ft TEN SING IN MIDDELBURG provinciale griffie Woensdag 10 oktober 1990 ABDIJ DE FAAM - DE VLISSINGER I E UWS De provincie heeft onderzoek la ten doen of deze informatie rubriek Abdijnieuws veel of wei nig door de Zeeuwse bevolking wordt gelezen. De provincie vindt het belangrijk over dit soort gegevens te be schikken, aangezien het uiter aard de bedoeling is dat de informatie die via deze rubriek wordt verspreid ook "over komt". Volgens het onderzoek pleegt 65% van de Zeeuwen weieens de provinciale informatierubriek te lezen. 21,7% van de ondervraagden zei de rubriek nooit te lezen, terwijl er tenslotte een categorie is die zegt: "weetniet". Het onderzoek is uitgevoerd door het Provinciaal opbouworgaan Stichting Zeeland. 300 mensen zijn telefonisch benaderd. "Met blinddoek op" werden de num mers uit de telefoongids gekozen, zodat er sprake is van een zgn a- selecte steekproef. Het resultaat van de enquête staat dan model voor de mening van de hele bevol king. Kleine afwijkingen boven of onder genoemde percentages zijn mogelijk. In 1980 hield de provincie een soortgelijk onderzoek, zij het dat de cijfers toen tot stand kwamen door straatinterviews. Hoewel de resultaten van beide onderzoeken dus niet geheel vergelijkbaar zijn, mag worden geconstateerd dat de belangstelling van de lezer ge groeid is. In 1980 gaf namelijk 40% van de geënquêteerden aan de rubriek te lezen. Enigszins merkwaardig is het dat zo'n 85% van de ondervraagden zegt niet de titel van deze provin cierubriek te kennen, terwijl die er toch met grote letters boven staat: ABDIJNIEUWS... Dat is te meer vreemd, aangezien 10 jaar geleden - toen minder mensen de rubriek lazen - de naamsbekendheid beduidend groter was: ruim 35% wist er vanaf. Ruim de helft van de lezers van Abdijnieuws vindt dat er voldoen de informatie wordt aangeboden; 13 procent oordeelt "onvoldoen de" en 33 procent valt in de cate gorie weet niet/geen antwoord. 77 procent vindt dat de tekst van Abdijnieuws makkelijk leest; bij na 6 procent vindt dat de redactie van deze rubriek te moeilijk schrijft en 19% zegt: 'k zou het niet weten. De 13 procent lezers die vonden dat de hoeveelheid informatie on- Gedeputeerde Staten stellen Provinciale Staten van Zeeland voor acht ton ter beschikking te stellen voor de voorberei ding en de aankoop van grond ter verbetering van een aantal ge deelten van de weg Breskens - Sluis (de S18). Tussen de bebouwde kom van Groede en de in 1989 verbeterde bocht ligt een stukje weg van 500 m, waarvan de verharding bezig is te bezwijken. Vervanging is hard nodig. Bij Nieuwvliet is de verharding ook niet best. Het best kan een nieuw stuk weg worden aange legd, waarna de bestaande rij baan dienst kan doen als ont sluiting voor de bebouwing. Aan de verbetering van het be richte punt "Potjes" wordt ge werkt. Zowel in de richting Nieuwvliet als in de richting Sluis willen GS verdergaande verbete ringen uitvoeren (verlaging van de weg, bochten ruimer maken). Tenslotte is de weg slecht, te bochtig en te smal tussen de Braamdijk en het uitwateringska naal; er komen naar verhouding veel ongevallen voor. De verbete ring moet zo vlug mogelijk wor den aangepakt. Het totale karwei gaat naar schat ting f 5 miljoen kosten. Volgens de planning komt dit geld in 1992 beschikbaar. M voldoende was, is om toelichting gevraagd. Het ging om 15 perso nen. Als antwoord werd gegeven: te weinig over Zeeuwsch-Vlaan- deren (4x); te summier (3x); te weinig uitgediept (3); te eenzijdig (2); te zakelijk, te veel over Wal cheren, adressen over brochures ontbreken (alle eenmaal ge noemd). Tenslotte kunnen wij de lezer van deze rubriek meedelen, dat er voorbereidingen aan de gang zijn om "Abdijnieuws" in een ander jasje te steken. Dat kan nog niet op korte termijn. We gaan dat doen als de provincie zelf ook een ander jasje aantrekt, als er een nieuwe huisstijl komt zoals dat in vaktermen heet. Dat zal volgend voorjaar worden. Wie weet neemt dan ook de naamsbekend heid van Abdijnieuws weer toe... Waardevolle gebieden Gedeputeerde Staten hebben drie beheersplannen gemaakt, een voor Zeeuwsch-Vlaanderen, een voor Walcheren en een voor Noord-Zeeland. In deze plannen staan de zogenaamde relatieno- tagebieden aangegeven. Er zijn al eerder relatienotagebieden aangewezen, zodat deze aanwij zing een uitbreiding is. De plan nen treden op 1 januari 1991 in werking. Het woord "relatienotagebied" is afkomstig van een regeringsnota uit 1975: Nota betreffende de re latie tussen landbouw en natuur- en landschapsbehoud. De land bouwmethoden bedreigden de natuur en het landschap en in de nota stelt de regering maatrege len voor om in bepaalde gebieden het grondgebruik meer op natuur en landschap af te stemmen. Deze gebieden zijn relatienotage bieden gaan heten en die zijn weer onder te verdelen in beheersge bieden en reservaatsgebieden. In beheersgebieden kan een boer zijn brood blijven verdienen, zij het op een manier die vriendelijker is voor natuur en landschap. In re servaatsgebieden is dat op den duur niet meer mogelijk en is het streven gericht op aankoop door een natuurbeschermingsorgani satie, bijvoorbeeld Het Zeeuwse Landschap. In een reservaatsge bied zal de natuur over het alge meen kwetsbaarder zijn. Voordat de plannen definitief werden, is er een lange weg afge legd. Concept-voorontwerp, voor ontwerp en ontwerp gingen aan de uiteindelijke plannen vooraf. De boeren in de betrokken gebie den en andere belanghebbenden hadden in die periode de gelegen heid voor inspraak of het indienen van bezwaren. Voor beheersovereenkomsten kunnen de boeren kiezen uit vele mogelijkheden, mede afhanke lijk van het soort gebied dat ze be heren. Een beheersbepaling is bijvoorbeeld: "In de periode van 1 november tot 1 maart geen landbouwkundige werkzaamhe den uitvoeren, niet beweiden en geen chemische bestrijdings middelen gebruiken". Tot en met 6 januari is in het Zeeuws Museum, Abdij, Middelburg, de tentoonstelling "Pronken met oosters porselein" te zien. Getoond wordt een fraaie selectie van Chinese en Aziatische keramiek, behorend tot de collectie van W.F.K. Baron van Verschuer (1845-1922). In totaal omvat deze verzameling 3000 objecten. De gehele collectie-Van Verschuer heeft nu landelijke, zo niet interna tionale betekenis. Er is een fraaie catalogus beschikbaar, tegen een prijs van f 49,50. Bo vendien wordt in het museum, op 13 november om 19.30 uur, een le zing gehouden over de manier waarop men in de 17e en 18e eeuw porselein in interieurs opstelde. Informatie: Zeeuws Museum, telefoon (01180) 26655. Openingstijden museum: dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; zaterdag t/m maandag van 13.30 tot 17.00 uur; gesloten op 25 december en 1 januari. WÊk Een beheersovereenkomst bevat doorgaans een aantal van die be palingen. Hoe meer een boer zijn manier van werken moet aanpas sen aan de eisen van de natuur, hoe hoger zijn vergoeding. In Zeeuwsch-Vlaanderen gaat het om 173 hectare waardevolle gras landen in de Clingepolder, Vla mingpolder, Oudelandse polder. Hengstdijkpolder, een gebied bij Turkeye en de wallen van Retran- chement, Sluis en Aardenburg. Aan inlagen, kreekresten en oud- land krijgt Zeeuwsch-Vlaanderen er 184 hectare bij en wel in of bij de Austerlitzpolder, de Vogel, Sophiapolder, Hoofdplaat, Kleine Dulper, Boschkreek, Van Lijnden polder, Ossenisse, Groot Eiland, Saeftingepolder, Molenkreek Schoondijke, Grote Gat, De Blik ken, Baarzandse Kreek, Polsvliet- kreek, Strijdersgatpolder en de Braakman. Alles bij elkaar genomen, de graslanden en de andere catego rie, gaat het om 89 hectare be heersgebied en 268 hectare reservaatsgebied Op Walcheren is 315 hectare in het beheersplan opgenomen. Het zijn gebieden aan de Zandvoort- seweg tussen Middelburg en Grijpskerke, de Kievitshoek tus sen Grijpskerke en Serooskerke, een gebied bij de Oude Veerse- weg, in de Ooster Nieuwlandpol- der, kustgebied tussen Westka- pelle en Domburg, vroongronden bij Vrouwenpolder en drie gras landgebieden bij Kleverskerke. Hier is in totaal 209 hectare be heersgebied en 106 hectare re servaatsgebied. Op Schouwen zijn vroongronden en laaggelegen graslanden in het beheersplan opgenomen, samen 79 hectare. De gebieden zijn: Prunje, Levensstrijd, Herenkeet, Galgepolder, Dijkwater, de inla gen bij Bruinisse en de Val. Het be heersgebied meet 45 hectare en het reservaatsgebied 34. Op Tholen zijn het laaggelegen graslanden, namelijk de Winkel- zeesche Watergang en de weel bij Stavenisse, samen 21 hectare. Twee gebieden, die oorspronkelijk in het beheersplan waren opge nomen, zijn er door GS buiten ge houden. De inlaag Stavenisse (3 hectare) was als beheersgebied aangemerkt en dat zal in de nabije toekomst waarschijnlijk verande ren in reservaatsgebied. De laaggelegen graslanden in de Scherpenissepolder (48 hecta re), die in het beheersplan als be heersgebied werden aangewe zen, maken onderdeel uit van de ruilverkaveling Poortvliet. Het is in dat verband mogelijk dat deze graslanden een nog weer ander gebruik (of helemaal geen agra risch gebruik) zullen krijgen. Daarom is besloten de ruilverka velingsplannen nog even af te wachten. 1*8. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 De NMB Scholen competitie is voor de tweede keer begonnen. Tachtig scholen uit het middelbaar- en beroepsonderwijs nemen deel aan deze educatieve effectencompetitie. De organisa tie is in handen van de NMB en de wedstrijd eindigt op 29 maart 1991. In deze regio gaan de scholieren van de Christelijkie Scholengemeenschap Walcheren en van het Delta College hun 'ge luk' beproeven op de effecten- en optiebeurs. De NMB stelt een bedrag van tienduizend gulden per school beschikbaar. Via de NMB kunnen dan daadwerkelijke aan- en ver kopen worden gedaan van obli gaties, aandelen en andere financiële waarden. De eventuele winst na zes maanden is voor de school, het eventuele verlies wordt gedragen door de NMB. Omdat het educatieve aspect voorop staat verlenen medewer kers van het plaatselijke NMB- kantoor alleen op het administra tieve en informatieve vlak on dersteuning aan de deelnemende scholen. De scholieren nemen geheel zelfstandig en naar eigen inzicht de beleggingsbeslissin gen. Maandelijks ontvangen de scholen een ranglijst met de ulti- mostanden van de portefeuilles. De Federatie Christelijk Jeugd werk Zeeland wil met het optre den van de uit Oberhausen afkomstige groep Ten Sing een eerste aanzet geven tot het oprichten van een Ten Sing groep in Middelburg. De Federatie ziet het optreden en de bijkomende workshops als een nieuwe im puls voor hun provinciale jeugd werk. Het Ten Sing concert is vrijdag 12 oktober en vindt plaats in de aula van de Christelij ke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg. „Ten Sing is eigenlijk nergens mee te vergelijken", vindt Simon Drost, adviseur van Jeugdwerk Zeeland. „Het is geen gospel en geen toneel. Ten Sing verenigt een aantal facetten die voor jon geren zeer aantrekkelijk zijn", omschrijft Drost het begrip. „De traditionele Christelijk opgezette jeugdwerkgroepen verdwenen als sneeuw voor de zon", consta teert Drost. Met Ten Sing hoopt De Federatie nu de jongeren aan te zetten om nieuwe werkgroe pen op te richten. „Ten Sing is een groep jongeren die dan op ei gentijdse wijze met actuele za ken bezig zijn", verduidelijkt Drost. „Niet alleen dat Evangelie, want dat is niet meer te pruimen voor de jongeren". Met Ten Sing hoopt Drost dat jongeren weer wat meer belang stelling voor het geloof krijgen. Hij heeft voorbeelden uit het bui tenland. „In Noorwegen en Duitsland zie je hoe groepen jon geren van 14 tot 20 jaar hele the ma's uitwerken, alles zelf organiseren en instuderen". Het optreden van de tachtig Duit se jongeren heeft de titel Barrica des en moet dus een aanzet zijn voor initiatieven in Zeeland. Voor afgaand en tijdens dit project worden er deelnemers geworven voor een tweedaags Seminar met workshops op zaterdag 13 en zondag 14 oktober. Er wordt dan een kort maar zeer intensief trainingsprogramma gegeven op het gebied vanm drama, dans, koor- en solozang en instrumen taal samenspel. In het restaurant van de Zeeuwse Bibliotheek zijn tot en met 27 ok tober 1990 batiks te zien van Wieke van der Sluijs. (14-06-1946). Zij studeerde aan de academie voor beeldende vor ming in Amersfoort (tekenen, grafische technieken en ke ramiek). Tijdens een verblijf in Indonesië heeft ze zich verdiept in batik. Batik (embatik is het Javaanse woord voor stippelen) is een "uitspaartechniek". Met hete was wordt geschilderd, getekend of gestippeld op katoen, waarna de stof geverfd wordt. Na het verfbad wordt er opnieuw was opgebracht en geverfd. Er wordt van lichte naar donkere kleuren gewerkt, zo ontstaat het batik schilderij. In Yogyakarta heeft Wieke van der Sluijs traditionele Javaanse batiktechnieken en kleurverven geleerd. Daarna is ze zelf gaan experimenteren met vorm en kleur en heeft ze lessen gevolgd bij moderne Indonesische batik kunstenaars in Malang en Batu. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 40 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Wijziging Zij hebben de door hen aan Hercules BV te Middelburg verleende vergunningen ingevolge de Hinderwet voor het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een fabriek tot het vervaardigen en in opslag houden van koolwaterstofharsen aan de Herculesweg 35 te Middelburg en de daarna verleende uitbreidings- en wijzigingsvergunningen ingevolge de Hinderwet, gewijzigd Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten voor noemde vergunningen te wijzigen. De beschikking ligt voor een ieder ter inzage van 11 oktober 1990 tot en met 12 november 1990 op de volgende plaatsen en tijden. in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 413); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie. Sint Pieterstraat 42, Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 11 oktober 1990 tot en met 12 november 1990 kan tegen voornoemde wijziging be roep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raacf van Sta te, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door degene, tot wie de beschikking is gericht, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 38 van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende, die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig artikel 38 voornoemde bezwaren in te brengen. De wijziging wordt op 13 november 1990 van kracht tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4,1e lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing of tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Post bus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Middelburg, 10 oktober 1990. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 De Inter-HEAO Sportdag 1990 staat voor vrijdag 12 oktober op het Vlissingse HEAO- programma. Zo'n 1800 sportieve studenten stromen dan met bus sen Vlissingen binnen. De HEAO van de Hogeschool Zeeland uit Vlissingen is de eer te beurt ge vallen om het evenement voor 1990 te organiseren. De sportdag is een traditie die al twintig jaar oud is. De laatste vrij dag voor de herfstvakantie ko men dan ieder jaar studenten uit het hele land naar de organise rende HEAO om daar te sporten. De sporten die dan aan bod ko men zijn voetbal, hockey gemixt, volleybal en basketbal voor da mes en heren, korfbal, tafelten nis, badminton, dart werpen en duinloop. Dit jaar zit er voor het eerst een internationaal tintje aan de landelijke sportdag. In het voetbaltournooi speelt namelijk een Spaans team van de Escuela Empresariales de Barcelona, ook een soort HEAO, mee. De organi satie is in handen van de HEAO- sportleraar P. Mulder, het bestuur van studentenvereniging Cinae- dus. het bestuur van dispuut Mort-Subite en Peter Nette van Frapo bv. Donderdagavond mag Vlissingen al genieten van de eerste spor ters. 's Avonds is er een film en disco in dicotheek Cosmo. Na dit eerste 'sportevenement' komen de pyama's te voorschijn en krui pen de sportieve studenten onder de wol. Vrijdagochtend arriveren de overige deelnemers waarna op lokaties in Middelburg en Vlis singen het sporten in tournooi- verband kan losbarsten. Na de prijsuitreiking en de uitreiking van de wisselbokaal gaan de uitge hongerde studenten eten in de binnenstad waar zij zich vol eten met de in het leven geroepen Snelle Hap menu's, 's Avonds is er een groot slotfeest. De organi satie verwacht minimaal 1500 bezoekers. De feestgangers zit ten dan in de aula, de gymzaal en een grote tent. Hier volgt een politiebericht. „De Hanekam, een paddestoel is aan het verdwijnen. Maar ook andere paddestoelen verdwijnen spoor loos. De dader is nog niet gevon den". Einde politiebericht. Zo beginnen de jeugdmuseumdagen in de herfstvakantie op dinsdag 16 en donderdag 18 oktober. Voor het tiende jaar worden de jeugdmuseumdagen op het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle gehouden. De dagen zijn geschikt voor kinderen van 6 tot en met 13 jaar. De kleintjes kunnen dinsdag en donderdag tussen 10 en 15 uur op zoek gaan naar 'de dader'. Al lerlei activiteiten passeren de re vue. Kijken met speurdersogen, ruiken met een speurneus, luiste ren naar verdachte geluiden en proeven aan de smaak van pad destoelen. Volgens de organisa toren wordt er zo een sprookjesachtige sfeer ge creëerd. Het tonen van een film, een speurspel door de ten toonstelling De laatste der Hane- kammen, een mysterieuze bostocht waarbij de kinderen zelf de route bepalen en waarbij pad destoelen onder de hoed worden bekeken. Een apart chamignon- onderzoek wordt stevig onder de loep genomen en een verhaal over Stampei, een boze kabouter staat op het programma. Na af loop staat er een culinair cham pignonsoepje op het menu. Kinderen kunnen zich telefonisch aanmelden of aan de balie van het museum. De mini-detectives in spé moeten wel zelf wat spul letjes van thuis meenemen. Brood, regenkleding, laarzen en een klein zakspiegeltje om bij de paddestoelen onder de hoed te gluren. De organisatie is ervan overtuigd dat aan het einde van de dag de kinderen als voldane detectives huiswaarts keren.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 9