informatiepagina van de gemeente vlissingen Nota over projecten stadsvernieuwing Molukse wijk Oost-Souburg in foto's Subsidies voor organisaties I Overkapping Lange Zelke Voorloper van nota volkshuisvesting Welzijnsprogramma 1991 is deze week verschenen I Commissies vergaderen Klachtennummer militair vliegverkeer 1 Ml Oplossingen Bewoners Volkshuisvesting Openingstijden Bellamy 19 hedendaagse kunst Vlissingen Jan van Leeuwen Openingstijden Tekenwedstrijd Open Monumentendag Beleid Vrouw met kind(eren) en een baan Inspraak op programma Programma verkrijgbaar f'Smr Internationale boulevardloop 13 oktober M'^ n H*t n Bewoners Vanavond vergadering HOU HUI** ZE A7PAR -L» Even bijpraten met wethouder De Keijzer Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening Banenpools Convenant Ravenstein Woensdag 10 oktober 1990 IN DEN BLAUW GERUITE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337. I 9 1 Gisteravond, 9 oktober, besprak de vaste commissie van advies en bijstand voor de volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten de "Oriënteringsnota stadsver- nieuwingsprojekten" van bur gemeester en wethouders. De nota bevat een globale inven tarisatie van de belangrijkste Vlissingse probleemgebieden en woningcomplexen en geeft "oplossingsrichtingen" aan. De nota is geen volkshuis vestingsnota. Die komt pas over ongeveer 6 maanden. Wel vormt de nota de basis voor het daad werkelijk opstellen en uitvoeren van uitvoeringsplannen voor de meest urgente vernieuwingen. In sommige Vlissingse wijken zijn samenlevingsproblemen, is leegstand of zijn de woningen niet goed of gewild. In de nota worden ze genoemd: Paauwen- burg zuid-oost, de torenflats in Oost-Souburg, de Witte Wijk in Oost-Souburg, Papegaaienburg, Bossenburgh-noord, Schildersbuurt-noord en de Do meinwoningen (Molukse wijk) in Oost-Souburg. De oplossingen voor de problemen in deze wij ken en buurten kunnen zijn (af hankelijk van de wijk): Flats in Paauwenburg-zuidoost. - het maken van beheerplan- nen voor o.a. de woonom geving; - functiewijziging (bijvoorbeeld iets anders met woningen doen dan slopen); - doelgroepenbenadering van bewoners (bijvoorbeeld spe ciaal richten op studenten of ouderen); - verbeteren van woningen (naar een kwaliteit van deze tijd); - verbeteren van de woonbuurt (goed, mooi en veilig); - van huurwoningen koopwo ningen maken; - opnieuw aanpassen van de buurten die 5 tot 10 jaar gele den zijn opgeknapt; - huurverlaging van woningen waar weinig vraag naar is en huurverhoging van woningen die erg gewild zijn; - regels bij plaatsing van wo ningzoekenden. Slechts als laatste redmiddel noemt de nota het slopen van woningen. De oriënteringsnota stadsver nieuwingsprojecten bevat de uit gangspunten en randvoorwaarden voor de plan nen op het gebied van de volks huisvesting. Zolang de nota Volkshuisvesting nog niet be schikbaar is zal met de oriënte ringsnota worden gewerkt. Overigens zullen bij alle uitvoe ringsplannen de bewoners van de betreffende wijk(en) worden betrokken. De komende nota Volkshuis vesting zal meer gegevens be vatten. Zaken als de ontwikkeling en samenstelling van huishoudens, de woonbe hoefte en de woonvoorkeuren zullen erin aan de orde komen. Ook moet de nota ingaan op verhuisbewegingen, nieuw bouw en verbetering, woning verdeling en sociale vernieuwing. De inbreng van de woonconsument zal daarbij de nodige aandacht krijgen. Nog tot en met 27 oktober is in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg de foto tentoonstelling "Zuid- Molukkers in Zeeland" te zien. Een 80-tal foto's proberen een beeld te geven van de Molukse samenleving met als uitvalsba sis de Molukse Wijk in Oost- Souburg. Er zijn foto's van bij voorbeeld een doopfeest, een kerkdienst, de RMS-viering, een kampongvergadering en een fluitorkest. Bovendien zijn de meeste van de 50 gezinnen die de Molukse wijk omvat in hun woonkamer gepor tretteerd. De openingstijden van de ten toonstelling zijn op maandag van 17.30 uur tot 21.00 uur; van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot en met 21.00 uur en op zaterdag van 10.00 uur tot 13.00 uur. Deze tentoonstelling is het resul taat van een opdracht ten be hoeve van het foto-archief van het Zeeuwse Documentatiecen trum uitgevoerd door de huisfo tograaf, Wim Helm. Bij uitgeverij "De Koperen Tuin" in Goes verschijnt deze maand ook een fotoboek met foto's van de tentoonstelling met een inlei ding door Kees Slager. De VPRO besteed in het radio programma "Het spoor terug" uitgebreid aandacht aan Moluk- kers. Onder de titelüe geschie denis van de Zuid-Molukkers in Nederland door henzelf verteld" vinden er vanaf 9 oktober zes radio-uitzendingen plaats, elke dinsdagmiddag op Radio 2, tus sen 15.00 en 16.00 uur. Op de foto tante Popie Telussa en haar dochter Joke uit de Sou- burgse wijk. (foto: Zeeuws Documentatiecen trum Middelburg) mmk, I Woningen in Papegaaienburg. Vanaf oktober 1990 is de naam galerie Bellamy 19 gewijzigd in Bellamy 19 hedendaagse kunst Vlissingen. De aandui ding galerie is komen te ver vallen om daarmee duidelijk het onderscheid aan te geven van deze expositieruimte ten opzichte van het galeriecir cuit. De uitgangspunten voor programmering (diversiviteit en kwaliteit met een zijdeling se blik op de actualiteit) blij ven onveranderd. Het verkopen van de geëxposeer de werken blijft eveneens tot de mogelijkheden behoren. De opbouw van een zelfstandige collectie is in onderzoek. Tot en met 7 november expo seert de keramist Jan van Leeu wen uit Middelburg in Bellamy 19 hedendaagse kunst Vlissin gen. De expositie toont zijn meest recente werk, met als titel Carnival de l'existence. Bellamy 19 hedendaagse kunst Vlissingen is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zater dag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tijdens Open Monumentendag op zaterdag 8 september j.l. kon den kinderen meedoen aan een tekenwedstrijd: "Teken je eigen monument". Slechts zes kinde ren hebben hun tekening inge zonden. De jury die bestaat uit Vorige week is het ontwerp van het welzijnsprogramma voor 1991 van burgemeester en wethouders verschenen. Op het programma is inspraak mogelijk. Het wordt hiervoor toegezonden aan de vele in het programma voorkomende organisaties. Inspraak is ech ter ook mogelijk voor andere belanghebbenden. Het welzijnsprogramma vormt in feite een onderdeel van de ge meentelijke begroting voor 1991. In totaal is met "welzijn" van de begroting een bedrag gemoeid van meer dan 11 miljoen gulden. Dit bedrag is bestemd voor een groot aantal kleine en grote verenigingen en instellingen, voor gebouwen en activiteiten op het gebied van het welzijn. Dat kan gaan om jongeren- of ouderenwerk, om opbouwwerk, om sociaal- cultureel werk, maar ook om bij voorbeeld voorzieningen en acti viteiten voor culturele minderheden of vrouwenorgani saties. Maar ook cultuur, sport en recreatie worden tot het ter rein van "welzijn" gerekend. Centraal thema in het wel zijnsprogramma wordt gevormd door de inspanning achterstan den weg te werken. In het bijzon der gaat het om de volgende aandachtsgebieden: - arbeid, scholing en inkomen; - kwaliteit van de dagelijkse leefomgeving; - vernieuwing op sociaal en cultureel terrein. Welzijn omvat een breed terrein. In het rapport wordt welzijn on derverdeeld in twaalf hoofdgroe pen variërend van zorg (maatschappelijke dienstverle ning) tot educatie, van ouderen werk tot culturele minderheden en van sport tot jeugd- en jonge renwerk. Maar ook instellingen die actief zijn op het gebied van bijvoor beeld emancipatie en recreatie worden in het welzijnsprogram ma genoemd voor subsidies. Om u een concreter idee te ge ven waar het geld voor emanci patie nu uiteindelijk voor gebruikt wordt, enkele voor beelden. Het budget voor de Stichting Kindercentra Vlissingen gaat in 1991 omhoog van f 470.000,- naar f 710.000,-. De laatste jaren raken kinderopvang en het peu- terspeelzaalwerk in een stroom versnelling. Het gemeentebestuur hecht een groot belang aan deze voorzie ningen. Vrouwen met (een) kind(eren) moeten net zo goed de mogelijkheid krijgen om een baan te hebben. De subsidie van de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland willen b en w in 1991 ook verhogen. De Stichting wil namelijk een infor matiemap opstellen over alle aspecten van Blijf van m'n Lijf. Scholen, vrouwengroeperingen en gemeenten kunnen op deze manier beter geïnformeerd wor den over het doel en de midde len van de Stichting. Op het programma is zowel schriftelijk als mondeling in spraak mogelijk. Schriftelijk kan tot 30 oktober aanstaande. De reacties moeten gericht zijn aan b w van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlis singen. Mondeling reageren is mogelijk tijdens de algemene inspraakavond op maandag 29 oktober om 20.00 uur in De Zwaan in Oost-Souburg. Voor vrouwenorganisaties is er op maandag 22 oktober in het stadhuis ook om 20.00 uur mondelinge inspraak mo gelijk. Het programma en de mondelin ge en schriftelijke inspraakreac ties, met het commentaar en de conclusie van b w daarop, zul len worden besproken tijdens de vergadering van de vaste com missie van advies en bijstand voor welzijn c.a.in het stadhuis op woensdag 14 november (aan vang 19.30 uur). Tijdens deze vergadering kunnen indieners van een reactie en andere be langstellenden, met gebruikma king van het spreekrecht, hun standpunt nogmaals toelichten. Hierna zal het programma, ge lijktijdig met de rest van de ge meentebegroting, worden behandeld door de gemeente raad op 20 en 23 november aan staande. Het programma ligt ter inzage bij de sectie welzijn in het stadhuis en in de gemeentelijke informa- tiehoeken in de hal van het stad huis, de bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg en de wijkcentra "Open Hof" aan de A. Gogelweg en "Aldegon- de" in Westerzicht. Alle overige stukken kunt u inzien in kamer 021 van de sectie welzijn in het stadhuis. f Het welzijnsprogramma is te koop en beperkt te leen. Als u het koopt betaalt u de halve kost prijs van f 3,75. Bij lening moet u f 7,50 betalen, die u bij terugga ve weer ontvangt. Kopen en le nen kan alleen bij de sectie communicatie in het stadhuis. Het budget voor kinderopvang gaat in 1991 omhoog. Op de foto: Peuterspeelzaal "Otje" (foto: Ruben Oreel) wethouder L.C. Poppe-de Looff, de schrijver W. Hofman en me vrouw A. Verdonk heeft daarom besloten alle deelnemertjes een attentie te geven: een prachtig kleur-, knip- en doeboek, waar mee ze nog veel plezier kunnen beleven. De Koninklijke Luchtmacht heeft een gratis 06-nummer open gesteld voor telefonische klach ten over militair vliegverkeer boven Nederland. Het nummer 06-0226033 is dag en nacht be reikbaar voor het melden van klachten over hinder van militai re vliegtuigen boven ons land. Het nieuwe klachtennummer heeft twee lijnen die zijn aan gesloten op een antwoordappa raat. Hierdoor wordt overbezetting van de lijnen zo veel mogelijk voorkomen. De banden van het antwoordappa raat worden dagelijks beluisterd door de afdeling geluidshinder van de luchtmachtstaf in Den Op zaterdag 13 oktober organi seert de Vlissingse Sportvereni ging "Marathon" de 54e Internationale Boulevardloop. De wedstrijden beginnen om 13.30 uur en duren tot 16.00 uur. In verband met de Boulevard loop moeten de volgende ver keersmaatregelen genomen worden: - Boulevard Evertsen, de Trompweg en de verbindings weg voor het Strandhotel zul len tussen 13.30 en 16.30 afgesloten zijn voor alle ver keer behalve voetgangers. - Boulevard Bankert en De Ruyter zullen alleen aan het eind van de middag (als de wedstrijden daar plaatsvin den) afgesloten zijn voor alle verkeer behalve voet gangers. De verkeersmaatregelen worden met borden aangegeven. Haag. Klagers die hun telefoon nummer opgegeven worden zo snel mogelijk teruggebeld en geïnformeerd over de oorzaak van de hinder en de genomen of te nemen maatregelen. Vandaag vergaderen enkele commissies van advies en bijstand in het stadhuis. Het gaat om: - Financiën, woensdag 10 oktober, 17.00 uur; - Onderwijs, woensdag 10 oktober, 17.00 uur; - Ruimtelijke ordening, De Nota Binnenstad 1986 geeft aan dat het Vlissingse kern winkelgebied (St. Ja- cobsstraat - Lange Zelke - Walstraat) moet worden ver sterkt. Inmiddels is er al veel gebeurd: de herinrichting en overkapping van de St.Ja- cobsstraat, de herinrichting en beluifeling van de Kleine Markt en beluifeling van een gedeelte van de Oude Markt. Een uitgangspunt was ook in het hele winkelhart een doorlopend voetgangersgebied te maken. Daarop sluit de herinrichting van de Lange Zelke aan. De uitwerking van het plan zal in nauw overleg met de onderne mers gebeuren. Ook met de marktkooplieden zal verder overleg plaatsvinden over mogelijke maatregelen voor een goede relatie tussen het kern winkelgebied en de weekmarkt op het Zeemanserve. Enkele bewoners hebben be zwaren tegen de overkapping omdat dit hun uitzicht zou ver storen. Ook zijn zij tegen de ef fecten van zonreflectie. Deze bezwaren zijn nader bekeken. Het college van burgemeester en wethouders veronderstelt echter dat de positieve effecten (meer aktiviteiten in de win kelstraat en dichtbouwen van de straat) de negatieve elementen (geringe beperking uitzicht) zul len overtreffen. Het college denkt dat de positieve elemen ten in het programma de leef baarheid in de straat zullen verbeteren. De vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke ordening vergadert vanavond, om 19.30 uur, over dit voorstel in het stadhuis. De vergadering is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. V vr woensdag 10 oktober, 19.30 uur; - Welzijn, volksgezondheid en cultuur, woensdag 10 oktober, 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Impressie van de overkapping en de herinrichting van de Lange Zelke. Vanavond behandelt de vaste com missie van advies en bijstand voor ruimtelijke ordening dit plan. Op het gebied van sociale aan gelegenheden valt deze keer veel te melden. Ik begin met het Regi onaal Bestuur Arbeidsvoorzie ning (RBA). Dit is een samenwerkingsverband tussen de gemeenten, arbeidsbureaus, werkgevers(organisaties) en werknemers(organisaties) op re gionaal niveau. Het RBA voor Zeeland moet, net als alle andere RBA's in Nederland, de werkloos- heidsproblematiek bestrijden. Op dit moment is het RBA in oprich ting. Op 1 januari 1991 moet het van start gaan. De vier bovenge noemde partijen gaan dus sa menwerken op bestuurlijk niveau. De arbeidsbureau's en centra voor vakopleiding gaan uitvoering geven aan de taken van de RBA. De taken en be voegdheden van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorziening spit sen zich toe op het bepalen van de uitvoering, afstemming met RBA's van omliggende regio's en verantwoording afleggen bij het Centrale (landelijk) Bestuur Ar beidsvoorziening. Op dit moment zijn we daar als gemeente dus volop mee bezig, zodat in 1991 een goede start kan worden gemaakt. Ook in het kader van de sociale vernieuwing is op het vlak van sociale aangelegenheden iets nieuws te melden: Banenpools. Mensen die langdurig werkloos zijn en geen uitzicht hebben op werk, krijgen via banenpools, toch de kans ervaring op te doen. Vlissingen en Middelburg werken daarin samen. Banenpools zijn bedoeld voor langdurig - dat is meer dan drie jaar - werklozen. Het moet gaan om mensen die een kansloze positie hebben op de arbeidsmarkt. Mensen die ge plaatst worden via een banen pool kunnen op die manier werkervaring opdoen. Deze erva ring kan dan leiden tot een regu liere arbeidsplaats. Door samenwerking tussen Vlissingen en Middelburg in een "Stichting Werkgelegenheidsprojecten", kan de situatie voor mensen in de doelgroep van de banenpools verbeteren. Vandaag onderteken ik, namens de gemeente Vlissingen, samen met het Arbeidsbureau Vlissin gen een convenant voor de uit voering van de wet tijdelijke voorziening gemeentelijke Werk- gelegenheidsinitiatieven voor jongeren (TV-GWJ). Dit conve nant maakt de samenwerking tussen het Arbeidsbureau en de gemeente officieel. Al een tijd werken gemeente en Arbeidsbu reau samen om jongeren, die be horen tot de doelgroep (langdurig werkloos en kan sarm), werkervaring te laten op doen. Het arbeidsbureau selecteert allereerst de jongeren die in aanmerking komen. Deze mensen worden geplaatst door de gemeente op werkerva ringsplaatsen. Zij krijgen naast veel begeleiding ook scholing (als dat noodzakelijk is). De ge meente geeft het Arbeidsbureau een seintje als de persoon in kwestie voldoende ervaring heeft opgedaan om meer kans te heb ben op een reguliere baan. Het Arbeidsbureau bemiddelt daarin. Inmiddels is ook de datum be kend, waarop de nieuwe basis school aan de Hogeweg "Ravenstein" officieel geopend wordt: donderdag 8 november. De "nieuwe" school Ravenstein is een fusie tussen de vm. Jacob Catsschool en de vm. Jan Ligh- thartschool. De precieze invulling van de dag is op dit moment nog niet bekend. Voor de kinderen zal in elk geval een leuk programma worden georganiseerd. Na af loop van de officiële opening, waarvoor genodigden en de om wonenden nog worden uitgeno digd, is er een open huis. ledereen kan dan komen kijken hoe prachtig en kleurrijk het nieu we gebouw er van binnen en bui ten uitziet! DE VLISSINGER

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5