informatiepagina van de gemeente vlissingen Positie van minderheden in Vlissingen Omwentelingen Molens in Zeeland Herbestrating Ribesstraat Commissies vergaderen I Collectes Politie morgenvroeg moeilijker bereikbaar Oude Veerhavenweg en spoorwegovergang gesloten H, X Voorstel inrichting terrein Hudsonstraat "Autostop" Jacoba van Beierenweg redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Arbeid en werkgelegenheid Huisvesting Onderwijs, scholing en educatie Gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening Sport, recreatie en cultuur Voorlichting en inspraak Bestrijding rassendiscriminatie in Vlissingen De Pere De Oranjemolen Zelfverdediging voor meisjes Inspraakplan Ter inzage en verkrijgbaar OP SLOT BUIT ER UIT Legitimatie Even bijpraten met wethouder Poppe-de Looft Welzijnsprogramma 1991 100 jaar museum Nieuw onderkomen archief Minderheden Woensdag 19 september 1990 DE VLISSINGER II DEN BLAUW GERUITEN In 1984 heeft de gemeenteraad de nota "van buitenstaander tot medeburger" vastgesteld. In deze nota zijn op allerlei ter reinen van het gemeentelijk beleid maatregelen voor gesteld om de positie van min derheden in onze gemeente te verbeteren. Het college van burgemeester en wethouders heeft nu een evaluatie nota opgesteld waar in wordt aangegeven in hoe verre de in 1984 door de gemeenteraad vastgestelde maatregelen en voornemens ook echt tot uitvoering zijn ge bracht. Hierna staan enkele maatregelen op de verschillen de terreinen. De gemeente Vlissingen vindt het belangrijk dat met groepen die in sociaal, sociaal- economisch en educatief op zicht in een achterstandssituatie verkeren extra rekening gehou den wordt. Het gemeentelijk wel- gerealiseerd. Dit is een samen werkingsverband tussen de pro vincie Zeeland, het GAB Walcheren en het uitzendbureau Start. Ter verbetering van de werkgele genheid voor Molukkers is per 1 april 1987 het Bijzondere Regio nale Projekt Molukkers gestart met als doel Molukkers aan re guliere arbeidsplaatsen te hel pen. In 1988 zijn 16 Molukkers in het project opgenomen; in 1989 kregen 13 personen een ar beidsplaats. Bij de gemeente Vlissingen wer den per 1 januari 1990 van de 380,3 formatieplaatsen (exlusief politie en brandweer) er 2,5 door leden van minderheidsgroepen vervuld (vaste dienst). Omgere kend naar werkzame personen: 409 personeelsleden, waarvan 4 afkomstig uit etnische min derheden. De aangestelde medewerker ten behoeve van het project positie ve actie voor vrouwen en min derheden zal eind 1990 De evaluatienota minderheden is verschenen. De gemeente vindt dat met minderheden rekening gehouden moet worden. (foto: Ruben Oreel) zijnsbeleid heeft daarom aandacht voor die groepen die vaak ook niet de maatschappelij ke kansen als vanzelfsprekend ervaren en/of benutten. Tot deze groepen behoren ook de min derheden. Met minderheden, ook wel al lochtonen genoemd, worden de mensen bedoeld die afkomstig zijn uit niet-westerse landen en de zogenoemde wervingslanden (rondom de Middellandse Zee). In Vlissingen gaat het met name om mensen afkomstig uit Suri name, de Antillen, Aruba, de Molukken, Turkije, Marokko, Spanje en Joegoslavië; vluchte lingen en asielzoekers afkomstig uit verschillende landen. Ook worden tot de doelgroep van het minderhedenbeleid gerekend woonwagenbewoners en zigeu ners. Het blijkt dat het meren deel van de allochtonen een minder goede plaats heeft in on ze samenleving. Bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) is in september 1988 het Project Minderheden voorstellen voor maatregelen doen. Vacatures bij de gemeente wor den doorgegeven aan het pro vinciale project minderhedenbemiddeling, aan gehaakt bij het GAB. Burgemeester en wethouders hebben de drie Vlissingse wo ningbouwverenigingen, mede naar aanleiding van een circulai re van de staatssecretaris voor volkshuisvesting, verzocht om jaarlijks ook aan het gemeente bestuur een rapportage ter hand te stellen over huisvestingssitua ties van en de woningtoewijzing aan minderheden. Aan de hand van deze rapportage wordt het mogelijk een beleid te ontwikke len, dat gericht is op evenredige participatie en voorkoming van achterstandssituaties in de huis vesting van minderheden. Het Informatiepunt Onderwijs- voorrangsgebied Middel- burg/Vlissingen verzorgt de voorlichting over de minder heidsgroepen voor beroeps krachten, o.a. door het blad "Interkontakt". De bij het Infor matiepunt werkzame funktiona- ris ondersteunt zowel de Marokkaanse als de Turkse Ou dercommissie. Deze commis sies funktioneren als klankbord. Voorlichting aan ouders wordt zowel collectief als individueel gegeven. Ook wordt daarbij ge bruik gemaakt van tolken. In het kader van het onderwijs voorrangsbeleid wordt gepro beerd school-ouderkontakten te bevorderen. Er zijn verschillende cursussen gegeven om achtergrondinfor matie te verstrekken over min derheden aan mensen werkzaam bij het maatschappe lijk werk, de gezinsverzorging, jeugd en gezin, bureau voor rechtshulp, riagg, zcad, streek ziekenhuis enz. De consulenten van de stichting Zeeland hebben bereikt dat drie Marokkaanse vrouwen door Kruiswerk/Riagg opgeleid zijn tot gezondheidsvoorlichtster in eigen taal (zowel Arabisch als Berbers). Met uitzondering van de Marok kaanse Vrouwenvereniging en de Molukse welzijnsstichting Mae Uku, beschikken alle zelfor ganisaties over een eigen ac commodatie/ontmoetingsruimte. In het voorjaar van 1989 is een deel van de Algemene Begraaf plaats te Vlissingen ingericht als islamitische Begraafplaats. Er is een Adviescommissie Min derhedenbeleid ingesteld. Deze adviseert burgemeester en wet-> houders gevraagd en onge-1 vraagd over de minderheden. Beschikbaar landelijk voorlich tingsmateriaal wordt ter hand gesteld van zelforganisaties. De gemeenteraad heeft in 1989 de nota bestrijding rassendiscri minatie vastgesteld. Het doel van deze nota is de Vlissingse samenleving bewust te maken van het verschijnsel rassendis criminatie en de mogelijkheden die de gemeente heeft in de bestrijding daarvan. In verband hiermee heeft een eerste groep ambtenaren een kursus "om gaan met minderheden" ge volgd. Voor aktiviteiten ter bestrijding van racisme en fas cisme stelt de gemeente jaarlijks f 2.500,- beschikbaar. Uit de nota blijkt dat het me rendeel van de in 1984 vast gestelde beleidspunten tot uitvoering is gebracht. Dit heeft er jammer genoeg nog onvoldoende aan kunnen bij dragen dat de positie van min derheden is verbeterd. De (foto: Ruben Oreel) Onlangs is een lijst gepubli ceerd van de resultaten van 1989 over de "draaipremiere- geling" van Zeeuwse molens. In totaal zijn bijna 80 molens op deze lijst opgenomen. De lijst registreert de "rangor de" van de meeste omwente lingen van de diverse molens. De twee Vlissingse molens worden hierin ook genoemd. Voor de molen "De Pere" In Oost-Souburg was zelfs een zevende plaats weggelegd. Met 645.303 draaiuren werd "De Pere" opgenomen in de top 10. Het verschil met bij voorbeeld de vijfde plaats is niet groot. De "Oranjemolen" in Vlissingen had in 1989 183.818 omwentelingen. Aan de hand van het overzicht wordt in totaal ruim f 36.000,— uitbetaald aan de diverse mo lens. Dat is een stevige finan ciële injectie voor het onderhoud van de molens. De provincie betaalt dit geld. Korenmolen "De Pere" dateert van 1725 en is een markant her kenningspunt in de Ka naalstraat. De molen is van het type stellingmolen en telt vier zolders. De doorsnede van het grondvlak is 8 meter 30; die van de wieken 22 meter 40. Sinds de restauratie in 1987/88 heeft de molen vier koppels stenen: twee die door een electromotor en twee die door de wind worden aangedreven. Dat maakt bedrijfsmatige uitoe fening van het molenaarsvak, onafhankelijk van de wind, in de ze molen mogelijk. De Oranjemolen is een koren molen, die sinds circa 1650 op het Oranjebolwerk langs de Westerschelde staat. Het is de dichtst bij zee staande molen van Nederland. De molen is tot 1957 in bedrijf geweest voor het vermalen van graan tot veevoe der en meel voor menselijke consumptie. De molen is in 1971 gerestaureerd en nog geregeld in bedrijf te zien. Het is een stel lingmolen (en tevens walmolen) van het type ronde stenen bo venkruier. Door de ligging heeft ook de Oranjemolen nogal eens klap pen opgelopen bij beschietin gen. Zo bevindt zich bijvoorbeeld nog steeds een ko gel in de muur van de molen, die afkomstig is van de beschieting door de Engelse vloot in 1809. De gemeentepolitie van Vlis singen is in de vroege ochtend tussen ongeveer 05.00 en 08.00 uur van donderdag 20 september (morgenvroeg dus) tijdelijk moeilijker bereikbaar. De PTT gaat dan kabels leggen. .Omdat er in deze periode min der lijnen beschikbaar zijn, zal de politie op nummer 15050 be perkt telefonisch bereikbaar zijn. Er bestaat de mogelijkheid dat u langer moet wachten dan nor maal of dat u de bezettoon hoort. In noodsituaties kunt u tijdens deze uren ook contact opnemen met de brandweer, telefoonnum mer 14530. De alarmnummers 13333 en 06-11 blijven, met eni ge beperking, bereikbaar. Vlissingse situatie verschilt hierin niet van het landelijke. De gemeente zal in de komen de jaren onder andere aan dacht besteden aan: - voorzieningen in de voor schoolse periode; - opvang en begeleiding voor in Nederland komen de leerlingen die voortge zet onderwijs volgen; - werkgelegenheid, met na me ook de voorbeeldfunk- tie van de gemeente; - het realiseren van een meldpunt inzake rassen discriminatie. De evaluatienota minderheden beleid is o.a. toegezonden aan een groot aantal minderheden-, steun-, welzijn-, overheids-, huisvesting-, ouderen- en onder wijsorganisaties en aan de ad viescommissies voor emancipatie, minderheden, ouderen, sport, cultuur en jeugd. Er is een samenvatting van de nota gemaakt en vertaald in het Arabisch en Turks. Deze samenvatting is met de nota meegezonden. Er is inspraak mogelijk op de nota. Belanghebbenden heb ben tot 26 oktober 1990 de tijd om schriftelijk te reageren. De schriftelijke reacties moeten worden gericht aan b w van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4383 LG Vlissingen. Er is ook een mogelijkheid om mondeling te reageren. Dat is op een inspraakavond op dins dag 9 oktober 1990, 20.00 uur, in het stadhuis. Alle mensen die schriftelijk of mondeling gereageerd hebben, krijgen een uitnodiging om aan wezig te zijn bij de behandeling van het ontwerp raadsvoorstel over de evaluatienota in de ver gadering van de commissie wel zijn c.a. op 6 december 1990. Tijdens deze openbare vergade ring hebben de insprekers spreekrecht. Op de agenda staat dan het ontwerp-raadsvoorstel met daar in opgenomen de reacties (van de insprekers) en commentaar en conclusies van het college van burgemeester en wethou ders. Tot slot vindt besluitvor ming plaats in de vergadering van de gemeenteraad op don derdag 20 december 1990. De nota ligt ter inzage bij de sectie welzijn in het stadhuis (kamer 027) en in de gemeen telijke bibliotheek in de Lange Zelke, de bibliotheek in de Ka naalstraat en in de wijkcentra "Open Hof" aan de A. Gogel- weg en "Aldegonde" in Westerzicht. Alle overige stuk ken die op het onderwerp be trekking hebben liggen ter inzage bij de sectie welzijn in het stadhuis. De nota is hier ook gratis verkrijgbaar. (foto: Ruben Oreel) Het kruispunt Oude Veerhavenweg/Edisonweg is in verband met weg werkzaamheden afgesloten voor doorgaand verkeer tot en met vrij dag 21 september 1990. De spoorwegovergang Veerhavenweg/Oude Veerhavenweg is in ver band met wegwerkzaamheden afgesloten voor alle verkeer - ook voet gangers - van maandag 24 tot en met vrijdag 28 september 1990. Alle omleidingen worden op de toeleidende wegen ruim tevoren met borden aangegeven. gestart met de van de Ri- Deze week is herbestrating besstraat. De werkzaamheden zullen on geveer vier weken duren. De straat wordt een 30 km/uur straat, aansluitend aan de be staande 30 km/uur-straten in de omgeving. Er komt een wegversmalling ("poort") als toegang tot het 30 km/uur-gebied aan de kant van de Van Dishoeckstraat. Voor het overige wordt de straat alleen opnieuw bestraat, met ge bruikmaking van de bestaande klinkers en tegels. Deze en komende week verga deren weer diverse vaste com missies van advies en bijstand in het stadhuis. Het gaat om: - Financiën, 19 september, 19.30 uur; - Onderwijs, 19 september, 19.30 uur. V. Verder vergadert de emancipa tiecommissie volgende week woensdag, 26 september om 20.00 uur in het stadhuis. Ook volgende week woensdag vergadert Sportbelangen Vlis singen om 19.30 uur in het stadhuis. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's liggen ter inzage in de ge meentelijke informatiehoeken. Met behulp van een subsidie van het ministerie van WVC (emancipatie) vond eind vorig jaar in Zeeland een nascholing van docenten lichamelijke op voeding plaats. Deze nascho ling had als doel het geven van lessen zelfverdediging aan meisjes van 15 jaar. Twee Vlis singse docentes lichamelijke opvoeding namen deel aan de ze nascholingscursus. Zowel op Scheldemond als op Weye- vliet kan nu zelfverdediging aan meisjes in het lessen pakket worden opgenomen. Er is een projectverslag ge maakt, getiteld "Emotioneel weerbaar". Dit verslag is onder andere gestuurd naar alle ge meentebesturen en de scholen voor voortgezet onderwijs. On langs zijn folders naar de scho len gestuurd over zelfverdediging voor meisjes. De provincie Zeeland is verzocht om zorg te willen dragen voor verdere nascholingscursussen voor de docenten lichamelijke opvoeding. De provincie heeft alle docenten lichmelijke opvoe ding aangeschreven en geatten deerd op een volgende nascho lingscursus. Burgemeester en wethouders van Vlissingen heb ben in aansluiting daarop de di recties van de scholen voor voortgezet onderwijs in de ge meente Vlissingen verzocht de docenten lichamelijke opvoe ding te stimuleren aan de na- scholingscurus deel te nemen. Het doel van de cursus zelfver dediging is het leren herkennen, vermijden, ombuigen en afwen den van dreigende situaties door een mentaal en fysiek zelf verzekerde houding. Gelet op het gemeentelijk emancipatiebeleid is het van belang dat er naast het lessen pakket in het onderwijs ook mogelijkheden komen om zich op dit punt verder te trainen. In 1979 is in de grondwet vast gelegd dat ieder mens recht heeft op onaantastbaarheid van haar of zijn lichaam. Het gaat om het recht op afweer van invloeden van buitenaf op het lichaam: - het recht te worden gevrij waard van schendingen van en inbreuk op het li chaam door anderen; - het recht zelf over het li chaam te beschikken. Het lijkt zo vanzelfsprekend, toch is de werkelijkheid in Ne derland vandaag de dag nog zo dat 1 op de 10 meisjes en 1 op de 100 jongens het slacht offer is van seksueel geweld. Een basiscursus zelfverdedi ging als onderdeel van het leerplan kan kinderen op dit recht wijzen en hen er naar le ren leven. Kortom opvoeden tot emotio neel en fysiek weerbare mensen. Exemplaren van het project- verslag en/of de folder "Emotio neel weerbaar" over de cursus zelfverdediging voor meisjes zijn verkrijgbaar bij mevrouw J. Kei- holt, sectie welzijn, volksgezond heid en cultuur, kamer 21 in het stadhuis. De gemeente vindt dat er te veel doorgaand verkeer over de Jacoba van Beierenweg gaat. Daarom stellen burge meester en wethouders voor dit te verhinderen door het ma ken van een "autostop" op het gedeelte van de Jacoba van Beierenweg tussen de Zuid- beekseweg en de Meliskerkse watergang. De "autostop" bestaat uit palen en een middengeleider waar personenauto's niet over of langs kunnen. (Brom)fietsers kunnen echter ongehinderd de "autostop" passeren. Omwonenden en diverse be langhebbenden hebben hier over een brief ontvangen en kunnen op de plannen reageren voor 1 oktober 1990. Belangheb benden die geen brief over het plan hebben ontvangen, kunnen een exemplaar krijgen bij de sectie communicatie van de ge meente (telefoon: 87337). Mede op verzoek van vele kin deren en omwonenden heeft de gemeente een inrichtings voorstel gemaakt voor het ter rein achter de Hudsonstraat. Alle omwonenden hebben het voorstel vorige week ont vangen. Het plan omvat een strook grond van 8 meter breed, uit te geven als volkstuin, een avontuurlijk speelterrein en een speel-/trap- veld. Het totale speelterrein is met dichte beplanting omzoomd. Op het avontuurlijke deel hoeft de grond niet bewerkt te worden. Er moet alleen hier en daar grond worden verplaatst om hoogteverschil te maken. Er zou- Deze week is volgens het lan delijke collecteplan 1990 het Prinses Beatrixfonds aan de beurt om te collecteren voor hun fonds. In de week van 24 tot en met 30 september kunt u collec tanten aan de deur verwachten van de Nier Stichting Ne derland. Collectanten mogen niet zomaar met een (goed verzegelde) bus de deuren langs. Zij moeten ook in het bezit zijn van een legitima tiebewijs. Dat is pas geldig als daar een stempel van de politie op staat. Bovendien moeten zijn vermeld: - de datum of het tijdvak waarin de collecte wordt ge houden; - het adres en de leeftijd (mi nimaal 16 jaar) van de col lectant^). Twijfelt u? Vraag ernaar! den enkele struiken moeten wor den geplant. Hier kunnen bijvoorbeeld ook kruipdoor- /sluipdoorbuizen, smalle over bruggingen, totempalen en der gelijke worden geplaatst. Het gedeelte speel-/trapveld zou gespit, geëgaliseerd en met gras ingezaaid moeten worden. Het plan is een ontwerp waarop omwonenden kunnen reageren. Aan de hand van de ingekomen reacties zal een definitief plan worden gemaakt. Alle indieners van een schriftelij ke of mondelinge reactie ontvan gen van de gemeente nader bericht over de verdere ontwik keling en uitvoering van het plan. (foto: Ruben Oreel) Op dit moment is het college van burgemeester en wethouders be zig de begroting voor 1991 slui tend te maken. In samenhang met deze begroting verschijnt ook het welzijnsprogramma voor 1991. Het welzijnsprogramma geeft aan welke instanties en in stellingen in 1991 van een ge meentelijke subsidie gebruik kunnen maken. De verdeling van de gelden heeft sterke overeen komsten met het plan van 1990. Het welzijnsprogramma wordt, net als voorafgaande jaren, ruim getoetst in de inspraak. Er zullen weinig echte bezuinigin gen plaatsvinden. Toch hebben we moeten passen en meten om het welzijnsprogramma sluitend te krijgen. In 1991 zijn er namelijk onderdelen die meer geld gaan kosten dan in 1990. Kinderop vang is een voorbeeld daarvan. Meer geld voor kinderopvang is zeker gerechtvaardigd. Inmid dels is het aantal kindplaatsen uitgebreid met zes. Eind van dit jaar streven we naar nog eens zes nieuwe kindplaatsen. Op 30 plaatsen is dat een flinke toename. Om een misverstand weg te ne men: van een kindplaats kunnen natuurlijk meerdere kinderen ge bruik maken. Het streven van het college om de begroting binnen de perken te houden sluit aan op onze ver wachting dat bedrijven kindplaat sen zullen kopen. Dat geeft ruimte in de begroting. Ik ben trouwens van mening dat kinder opvang een voorwaarde is waar aan elk bedrijf moet voldoen. Op deze manier kunnen vrouwelijke medewerkers blijven werken en gaat er voor het bedrijf geen waardevolle ervaring verloren. Inmiddels hangt de laatste expo sitie in het kader van 100 jaar mu- suem, van Constantin Guys, in het museum. 100 Jaar museum, dat is niemand ongemerkt voorbij gegaan. Al sinds april staat het museum bol van extra activitei ten. Ik durf presentatie van de festiviteiten rond 100 jaar mu seum spectaculair te noemen. We hebben veel kunnen zien en beleven de afgelopen maanden. De inzet van de medewerkers is meer dan 100 geweest. Het re sultaat is er dan ook na: Wat dacht u van "De Collectie ge groepeerd", Kunstkring "Het Zuiden", de reconstruktie van de oudheidkamer, het gerestaureer de scheepsmodel "De Tromp", 100 jaar "Ons Genoegen" en noem maar op! Op 3 juli jl. is de eerste paal voor het nieuwe onderkomen van het gemeente-archief aan de Helle- bardierstraat geslagen door ge deputeerde mevrouw De Vries. De bouw maakt goede vorderin gen en in het voorjaar kan het ar chief daar zijn intrek nemen. De voorziening wordt voor het pu bliek gemakkelijker bereikbaar. Er komt meer ruimte voor het raadplegen van stukken. Nu is er één studiezaal. In de Hellebar- dierstraat zijn er twee gepland. De toegankelijkheid, iets dat ik belangrijk vind, wordt dus groter. Elders op deze pagina kunt u meer lezen over de evaluatienota Minderheden, die vorige week is verschenen. Ook bij deze nota is er gelegenheid tot uitgebreide in spraak. De evaluatienota ligt ter inzage in de gemeentelijke infor matiehoeken in het stadhuis, de bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg en in de wijkcentra "Open Hof" (Alexander Gogel- weg) en "Aldegonde" (Wester zicht). Ik wijs u met name op de mondelinge inspraakmogelijk heid op dinsdag 9 oktober om 20.00 uur in het stadhuis.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5