Vroege boot Breskens Natuur- en milieu-educatie Inspraak Kerend tij Landelijke waterschapsdag 6 oktober ROVINCIE m. ZEELAND ontwerp-vergunning van veen te middelburg Subsidie seizoensverlenging uuaterschap uualcheren (OM M ISSI US Hoe meer iedereen weet van de natuur en het milieu, hoe zorg vuldiger ermee wordt omgesprongen. Datjs het motief van de nota natuur- en milieu-educatie en -voorlichting die gedeputeer de staten vorige week in ontwerp hebben vastgesteld. Educatieve centra Inspraak IN BE KOE 1» ujaeterproat Poldergemaal Rioolpersgemaal Eilanddijk Fiets- en autoroute Prijsvraag en kleurwedstrijd D[ provinciale griffie MIDDELBURGSE KROEGENTOCHT OP 28 SEPTEMBER DE FAAM - DE VLISSINGER A B D I J Ondernemers die nieuwe evenementen, arrangementen of voorzie ningen opzetten met het doel meer toeristen naar Zeeland te trekken in de periode januari tot mei 1991 kunnen aanspraak maken op subsi die. Het geld moet worden gebruikt voor promotie en reclame. Aan vragen kunnen tot 15 oktober worden ingediend bij de Zeeuwse kamers van koophandel en fabrieken. Onder de kosten van reclame en promotie vallen die voor ontwerp en drukkosten van folders, bro chures, vlaggen en dergelijke. Ad- vertentiekosten en kosten voor het aanschrijven van potentiële klanten worden er ook toe gere kend, evenals de wervingskosten van personeel. De personeelsuit breiding moet dan wel een recht streeks gevolg zijn van het nieuwe initiatief. Investerings-, exploitatie- en per soneelskosten komen niet voor subsidie in aanmerking. Activitei ten die al lopen, vallen eveneens buiten de regeling. Ondernemers die hun krachten bundelen krijgen 40 procent van hun advertentie- en promotie- kosten vergoed met een maxi mum van 40.000 gulden. Indivi duele ondernemers komen voor 30 procent subsidie in aanmer king of ten hoogste 30.000 gul den. De btw is in alle gevallen van een bijdrage uitgesloten. Aanvraagformulieren voor de subsidie zijn verkrijgbaar bij de Zeeuwse kamers van koophandel en fabrieken. De adressen zijn: Midden- en Noord-Zeeland, Bui tenruststraat 225, 4337 ER Mid delburg, 01180-35536 (mw. M. Bijman); Zeeuwsch-Vlaanderen, Schuttershofweg 1, 4538 AA Terneuzen, 01150-12592 (mw. T. Maenhout). I* «Ni Maandag 24 september, 14.00 uur, vergadert de statencommis sie welzijn. De notitie kuntuitleen en de nota monumentenzorg en archeologie staan op de agenda. Ook de op heffing van de provinciale advies commissie geschiedschrijving Zeeland 1940-1945 en subsidie voor de wetenschapswinkel Zee land komen ter sprake. De afdeling basisonderwijs en speciaal onderwijs van de provin ciale onderwijsraad vergadert woensdag 26 september, 14.00 uur. De agendapunten waren bij de sa menstelling van Abdijnieuws nog niet bekend. Het verslag ruimtelijk beleid 1989 wordt besproken in de vergade ring van de statencommissie ruimtelijke ordening op vrijdag 28 september, 9.30uur. Vrijdag 28 september vergadert ook de statencommissie milieu hygiëne en wel om 14.00 uur. Het ontwerpprogramma bodemsane ring is onderwerp van gesprek. De statencommissies beginnen met spreekrecht voor het publiek. Alle vergaderingen worden ge houden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. WM Voorlopig vertrekt de eerste veerboot van Breskens naar Vlissingen op dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag om 4.20 uur. Dat is een uur eerder dan gebruikelijk. De eerste afvaart vanaf Vlissingen blijft 4.50 uur. Dat komt doordat de dubbeldekker Prinses Juliana als gevolg van werk zaamheden in de fuik in Vlissingen op werkdagen 's nachts afmeert in Breskens. De normale thuishaven is Vlissingen. Verwacht wordt dat de werkzaamheden twee maanden duren. In die tijd kan van de gelegenheid gebruik worden gemaakt de extra toe vloed van bietentransporten te verwerken. Door de sluiting van de sui kerfabrieken in Sas van Gent moet het landbouwgewas met vrachtwagens naar West-Brabant worden gebracht. Dinsdag is de Prinses Juliana voor het eerst haar vroege tocht vanaf Breskens begonnen. WM Woensdag 19 september 1990 IËUWS Aan de totstandkoming ervan hebben de verschillende natuur- en milieu-organisaties in de pro vincie hun medewerking ver leend. Ook de schoolbegelei dingsdienst Regionaal pedago gisch centrum Zeeland was erbij betrokken. Voorgesteld wordt, verspreid over de regio's in Zeeland, vier tot vijf educatieve centra op te richten. Er worden daartoe al initiatieven ontplooid op Schouwen-Duive- land, in MiddelburgA/lissingen en in Terneuzen. Vermeld wordt, dat het bezoekerscentrum Het Zwin ook tot zo'n educatief centrum kan worden omgesmolten. Alle kennis en kunde op het ge bied van natuur en milieu moeten in de centra worden gebundeld, opdat zij vraagbaak worden voor iedereen die zich in de materie wil verdiepen. Daarbij kan worden gedacht aan scholieren die een scriptie moeten schrijven, vere nigingen die een excursie in een natuurgebied willen maken of een inleider zoeken om een facet uit het milieu(beleid) toe te lich ten. In het centrum kunnen ten toonstellingen met een natuur- of milieuthema worden ingericht. Ook kan vanuit het centrum eigen documentatie- en voorlichtings materiaal worden gemaakt. Er kan vergaderruimte beschikbaar zijn voor organisaties die zich met natuur en milieu bezig houden. De nieuwe instituten kunnen het best tot hun recht komen als zij onderdeel zijn van een toeris- tisch-recreatieve trekpleister. Als voorbeelden worden genoemd een kinderboerderij en een recrea tiepark. Per centrum zou de provincie een startsubsidie van 40.000 gulden kunnen bijdragen. Ervan uitgaan de dat het voorlopig bij de drie ini tiatieven zal blijven en dat Het Zwin al een provinciale bijdrage heeft ontvangen, wordt verwacht dat er 160.000 gulden nodig is. De verdere kosten moeten door de regio worden gedragen. Op provinciaal niveau moet een coördinatiepunt ontstaan, waarin de provinciaal werkende organi saties elkaar treffen. Het gaat dan om de Zeeuwse milieufederatie, het Zeeuws biologisch museum, het consulentschap natuur- en milieu-educatie, de stichting het Zeeuwse landschap, de stichting Landschapsverzorging Zeeland en de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land. In gezamenlijk overleg bepalen zij hun werkzaamheden in de provin cie, adviseren zij over allerlei aspecten die hun werkterrein ra ken en verwijzen zij naar regionaal en plaatselijk werkende organisa ties. Daartoe zal ook regelmatig overleg met de regionale educa tieve centra nodig zijn. Ook wordt voorzien in periodiek overleg met het provinciaal bestuur. In de nota wordt aangegeven, dat voor het werk dat op de organisa ties afkomt zo'n 50.000 gulden nodig is. Voor het provinciaal Dinsdag 25 september, 19.30 uur, organiseert de provincie in Goes een voorlichtings- en in spraak-bijeenkomst over het pro vinciaal milieubeleidsplan Ke rend tij. Ambtenaren geven een toelich ting op wat het dagelijks bestuur heeft ontvouwd om het Zeeuwse milieu zoveel mogelijk te vrijwa ren van vuil in bodem, lucht en water. Thema's die in het plan aan bod komen, zijn verspreiding, ver zuring, vermesting, verwijdering en verstoring. Vermeld wordt hoe de samenleving, onder te verde len in onder meer de sectoren be drijven, consumenten en land bouw, maatregelen kunnen door voeren om de omgeving zo schoon mogelijk te krijgen en te houden. Ook wordt aangeduid wat de overheid kan doen en hoe veel geld er met het milieubeleid moet zijn gemoeid. Tijdens de bijeenkomst kunnen mondeling en schriftelijk reacties op de plannen worden ingediend. In de nadere bepaling van het be leid worden de reacties mee gewogen. gen bij één van de organisaties, wordt 25.000gulden begroot. Hoe de financiën zullen uitvallen, is nog niet duidelijk. Een uitspraak daarover wordt gedaan in samen hang met de uitgangspunten die in het milieubeleidsplan Kerend tij worden gesteld. Tot 15 oktober kunnen schriftelij ke reacties op de nota natuur- en milieu-educatie en -voorlichting worden ingediend bij Gedepu teerde staten van Zeeland, post bus 6001,4330 LA Middelburg. De nota is verkrijgbaar bij het pro vinciaal informatiecentrum. Ab dij 9, postbus 6001, 4330 LA Middeburg, 01180-31400. Ook is zij voorradig bij de dienstkring- kantoren van provinciale wa terstaat: Havenpark 8, Zierikzee; Kloetingseweg 46, Goes; Het Groene Woud 1, Middelburg; Zuidsingel 4, Axel. De voorlichtings- en inspraak bijeenkomst wordt gehouden in De Prins van Oranje, Nieu wstraat 14, Goes. De aanvangstijd is 19.30 uur. De tweede kamer uit gedeputeer de staten hoort dinsdag 25 sep tember verschillende aanvragers van algemene bijstand. In alle ge vallen hebben de aanvragers bij de provincie beroep aangetekend tegen de beslissing van hun ge meentebestuur. De eerste zitting is om 10.20 uur en betreft een besluit van burge meester en wethouders van Axel. Om 10.40 en 11.00 uur zijn beslui ten van het Vlissingse gemeente bestuur aan de orde, om 11.20 uur gevolgd door een besluit van Mid delburg en om 11.40 uur door een besluit van Terneuzen. De Arob-commissie uit gedepu teerde staten hoort dinsdag 25 september, 11.40 uur, mr. J. Wou ters uit Oostburg en het gemeen tebestuur van Middelburg. De heer Wouters treedt op namens de heer W. Buijs, die een woning wil bouwen aan de Walcherse- weg in Middelburg. Gedeputeer de staten hebben geweigerd voor de bouw een verklaring van geen bezwaar te verlenen. De hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42, Mid delburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Op rolerdog 6 okiobtr zijn van 10.00 tot 16.00 uu waterwerken zoolt gemalen, dijken en zuiveringsinstallaties opengesteld «oor publiek. Ook b«|tn de beurt' Informeer b«| bet plootselifke wote-scbop ofkjletVWkortoor. Op 6 oktober wordt voor de eer ste keer de landelijke water schapsdag georganiseerd. In het hele land zullen van 10-16 uur waterschapsobjecten worden opengesteld. Ook het water schap Walcheren doet mee. Tot de landelijke waterschaps dag is besloten omdat de water schappen nadrukkelijker willen laten zien wat ze doen. Uit een onderzoek van de Unie van Wa terschappen is gebleken dat maar weinig Nederlanders het werk van de waterschappen kennen. Velen staan nauwelijks stil bij de betekenis en noodzaak van de inspanningen die water schappen zich getroosten op het gebied van waterhuishouding, waterkwaliteitsbeheer, wegen- zorg en waterkeringen. Dijken worden als iets van zelfspre- kends gezien. Ook het wegma- len van overtollig regenwater valt niet op totdat het eens niet gebeurt en iedereen natte voe ten krijgt. De waterschappen spelen óók een steeds belangrij kere rol in de aanpak van de mi lieuproblemen in Nederland en steeds meer Nederlanders zullen na de inwerkingtreding van de Waterschapswet met het be staan van de waterschappen worden geconfronteerd. Het waterschap Walcheren stelt 6 oktober drie objecten open, die een beeld geven van het werk en de takken van het wa terschap, te weten het polderge maal Boreel, het rioolpersgemaal Zinderweg en de Eilanddijk. Het poldergemaal Boreel aan de Poelendaelesingel in Middelburg vervult een belangrijke rol in het waterkwantiteitsbeheer op Wal cheren. Dat gebeurt door zorg te dragen voor de afvoer van over tollig water, waarmee het water peil in de watergangen zo goed mogelijk beheerst wordt. Daar toe dient dan wel te worden ge zorgd voor de aanleg en het instandhouden van een voldoen de waterhuishoudkundige in- frastruktuur (gemalen, stuwen, oeverbeschoeiïngen). De Vesten van Middelburg die nen als boezem (opslagplaats) voor een bijna 12.000 ha groot afwateringsgebied, dat zijn wa- ter via verschillende waterlopen naar Middelburg afvoert. Gemaal Boreel slaat het overtollige water van de Vesten uit op het Kanaal door Walcheren. Het gemaal is in 1930 officieel in gebruik geno men en genoemd naar de toen malige Ingenieur van de polder Walcheren, ir. J.R Boreel. Het rioolpersgemaal Zinderweg bij West-Souburg aan de Zinder weg symboliseert op de water schapsdag de taak op het gebied van het waterkwaliteits beheer. Hieronder wordt ver staan de zorg voor de kwaliteit van het oppervlaktewater, met het oog op de aan het opper- Het Poldergemaal Boreel. vlaktewater toegekende func ties, alsmede het zuiveren van afvalwater. De uitvoering van het eerste vindt plaats door het terughouden van afvalstoffen. Kader hiervoor is de vergunning verlening, waarbij eisen worden gesteld ten aanzien van de lo zing en handhaving via de Wet verontreiniging Oppervlaktewa teren. Het tweede onderdeel ge schiedt door het verzamelen van het afvalwater via een perslei dingenstelsel en het zuiveren er van in een zuiveringsinstallatie. Het rioolgemaal Zinderweg is één van de twintig rioolpersge- malen, die het Walcherse riool- persleidingenstelsel telt. Het gemaal Zinderweg pompt het af valwater van Vlissingen en de Kijkje in het rioolpersgemaal Zinderweg dorpen ten noorden van het Ka naal door Walcheren recht streeks naar de in 1988 gereedgekomen zuiverings installatie nabij Ritthem. In de "openstelling" van de Ei landdijk in Vlissingen mani festeert zich de waterkeringszorg. Walcheren wordt beschermd door 21 kilo meter duinen en 35 kilometer dijken. De duinen strekken zich uit van Vlissingen tot Vrouwen polder. Voor Zoutelande en bij Westkapelle worden de duinen onderbroken door dijken. Van de dijken ligt sinds de afsluiting van het Veerse Gat twaalf kilometer langs het Veerse Meer en 23 ki lometer aan open water, te we ten de Noordzee en de Westerschelde. In het kader van deze taak wer den door het waterschap inmid dels veel dijken en duinen op Deltasterkte gebracht. In april 1990 werd een aanvang ge maakt met de verzwaring van de Eilanddijk te Vlissingen, één van de overgebleven zwakke scha kels. Het werk is nu in het laatste stadium en zal in november zijn voltooid. In grote lijnen komt het werk neer op het landinwaarts verbreden van de bestaande dijk. Op de drie objecten wordt u op 6 oktober verwelkomd door mede werkers van het waterschap. Die zullen toelichting geven op de ta ken in het algemeen en de op het object betrokken taak in het bijzonder. Verder worden rond leidingen verzorgd en zijn er di verse brochures over het waterschap gratis verkrijgbaar. Tussen de diverse objecten is een fiets- c.q. autoroute uitgezet. In de informatiemappen bevin den zich de verschillende route kaartjes. De informatiemappen zijn vanaf 1 oktober verkrijgbaar bij het waterschapshuis te Mid delburg, Groenmarkt 10, bij de VVV-kantoren van Middelburg, Vlissingen en Koudekerke en bij de bibliotheken van Vlissingen en Middelburg. Op de dag zelf liggen ze in de opengestelde ob jecten. 'Waeterproat' is een rubriek van het Waterschap Walcheren. Voor meer informatie kunt u aan de Groenmarkt 10 in Middelburg. Telefoon: 01180-15751 Tussen beide pijlen wordt de Eilanddijk momenteel verster Kt. Voor de volwassenen is er een prijsvraag met als hoofdprijs een rondvlucht boven Zeeland voor twee personen. Voor kinderen tot en met 12 jaar ligt er een kleurplaat klaar. De mooiste platen worden be loond met geschenkenbonnen van f 100,—, f 75,-, f 50,- en 25,-. Ook op televisie wordt er aan de waterschappen aandacht besteed. Vanaf 3 oktober start het pro gramma van Gewest tot Gewest met een serie uit- zendingnen over de waterschappen in Nederland. Voor nadere informatie: M. Hageman, 01180- 15751. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. Aanvraag De heer A.M.P. van Veen te Middelburg heeft bij hen op 26 mei 1989 een aanvraag om een vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een autosloperij en het handelen in non-ferro metalen, op een perceel gele gen aan de Oostperkweg 39 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sec tie N, nr. 1034. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften in het belang van de bescherming van het milieu) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 20 september 1990 tot en met 3 oktober 1990 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en ie dere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 413); op hel bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 3 oktober 1990, tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de verleende vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn geweest, kun nen tot en met 3 oktober 1990 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Middelburg, 19 september 1990. sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 'Stad leefbaar en gezellig maken' De naam is een mond vol, maar het evenement zelf is ontdaan van alle overbodige franje. De HAM Muzikale Kroegentocht is gewoon op vrijdag 28 september en begint om 21 uur. De naam staat voor een soort open dag die Middelburgse caféhouders heb ben opgezet. De kroegbazen bie den het publiek de mogelijkheid om een avondje gezellig 'te dwei len'. Elk café heeft dan levende muziek. Kees Petiet en Ron de Pree - woordvoerders namens de orga nisatie - leggen uit dat dit najaarsevenement een beetje is afgekeken van de kroegentocht die elk voorjaar tijdens het jazz festival wordt gehouden. „Maar dan is het allemaal pure jazz. Nu kan de caféhouder zijn eigen mu ziek neerzetten. Bovendien", zo voegen ze er aan toe, „is het een beetje promotie voor je eigen winkel". Het is nu voor de derde keer dat deze kroegentocht wordt gehou den. De eerste keer werd het Dammentocht genoemd, een soort ode aan de opening van de Pijlerdam over de Oosterschelde. De caféhouders zelf vonden dat initiatief zo leuk, dat ze er mee wiiuen doorgaan. „We vei dienen er niks aan. Maar de mensen vin den het leuk". Daartegenover staat dat de horeca in Middelburg enorm onder druk staat. Aange scherpte wetten en wetjes tegen - vooral - geluidsoverlast leggen het uitgaansleven sterk aan ban den. „Met deze dagen hebben we nauwelijks problemen", meldt Kees Petiet. Hij wil de druk die de Middelburgse overheid op de ho reca legt dan ook liever niet in verband zien met de „oergezelli ge" kroegentocht. Ron de Pree wil wel het een en ander kwijt. „De gemeente noemt dit een bijzondere dag. Je kunt het vergelijken met Konin ginnedag". De Pree vertelt verder dat de ontwikkelingen op het stadhuis kritisch worden gevolgd en dat de dames en heren politici worden ingelicht over wat er echt gebeurt. „De kroegentocht is er gewoon om de stad leefbaar en gezellig te maken", verklaart De Pree plechtig. In totaal doen veertien kroegen mee en evenzoveel orkesten. De geboden muziek varieert van country en rock tot pure oude jazz. Allerlei stijlen dus. „En de Stadsdanszaal biedt disco na af loop", voegt Petiet er aan toe.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 21