Vijftien jaar kunst Subsidie Zeeuws studiefonds Unieke Zeeuwse films getoond op festival Schoolprojecten in Vlissingen gebundeld CJ P-pas geldig in 14 Europese landen aanvraag m t D Sean Bergin's MOB in de Kloveniersdoelen IN HKKOKl» In de begrotingsvergadering -november- beslissen provinciale piqttplanHQ-rPPrPPltip in staten over een subsidie van 64.000 gulden per jaar voor het icmciai iuo CL/l ccilic II Zeeuws studiefonds. Na vier jaar moet worden bekeken of het ~7r\rw n.,Ank bedrag moet worden aangepast. Zee U WSC li "V13.Q. PI U Q fö PI Uniek Stomme films Thema-avonden over winkelpresentatie provinciale griffie Taalcursussen bij de Kamer van Koophandel Van 1 september tot begin no vember is in Middelburg de ten toonstelling "15 jaar provinciale aankopen - een selectie" te zien. Een keuze uit de kunst die de pro vincie de afgelopen vijftien jaar heeft gekocht van in Zeeland wo nende kunstenaars wordt ge toond. In het Zeeuws Museum, de Kloostergang en de crypte, alle onderdelen van de Middelburgse Abdij, worden de kunstwerken van uiteenlopende vorm en maat geëxposeerd. Het gaat om onder meer schilderijen, beeldhouw werk, ceramiek, foto's en gra fiek. Volgende week dinsdag opent commissaris der koningin dr. C. Boertien de tentoonstelling offi cieel. Ter gelegenheid van de expositie wordt een catalogus uitgegeven met een overzicht van alle aanko pen uit de periode 1975 tot 1990. Alle kunstwerken zijn daartoe ge fotografeerd en beschreven. De catalogus bevat een voor woord van gedeputeerde G. de Vries-Hommes van cultuur. Ver der wordt een verantwoording gegeven over de periode en er wordt ingegaan op het belang van opzet en criteria voor een provin ciale collectie beeldende kunst. De catalogus komt half septem ber beschikbaar en is voor 25 gul den te koop in het Zeeuws Mu seum. De openingstijden voor Vijftien jaar provinciale aankopen - een selectie zijn gelijk aan die voor het Zeeuws Museum: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag tot en met maandag van 13.30 tot 17.00 uur. Wie onder leiding van een VVV-gids een rondleiding maakt door de Abdij heeft tevens toe gang tot het Zeeuws Museum en de Kloostergang en de crypte. Een inwoonster van Hulst is het niet eens met de beslissing van de voorzitter van gedeputeerde sta ten (de commissaris van de konin gin) over haar aanvraag voor spoedshalve bijstand. Zij heeft daarom Arob-beroep ingesteld te gen de beslissing. De voorzitter van gs hoort de juri disch vertegenwoordigster van de Hulsterse dinsdag 4 septem ber, 11.00 uur, in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. De beroepzitting is openbaar. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Woensdag 29 augustus 1990 ABI) IJ DE FAAM - DE VLISSINGER Inrichting van de tentoonstelling in het Zeeuws Museum De commissie ambulancever voer uit de provinciale raad voor de volksgezondheid vergadert donderdag 6 september, 14.00 uur, in het stadhuis van Vlissin- gen, Stadhuisplein 2. De kwaliteit van de hulpverlening in de ambulances en het verband tussen die hulpverlening en de zorg in de ziekenhuizen zijn de agendapunten. Aan de behandeling van de pro vinciale begroting 1991 en de re kening 1989 worden aparte commissievergaderingen ge wijd. De begrotingstukken om vatten onder meer het deelpro gramma welzijn, de begroting voor de Provinciale stoomboot diensten en de begrotingen van de Zeelandbrug en de vaste oe ververbinding Westerschelde. De statencommissie welzijn be spreekt de financiële stukken maandag 3 september, 14.00uur. De statencommissie ruimtelijke ordening doet dat vrijdag vrijdag 7 september, 9.30 uur. De staten commissie bestuurszaken be gint vrijdag 7 september, 10.00 uur en dezelfde dag, 's middags 14.00 uur, is de beurt aan de sta tencommissie voor milieuzaken. De statencommissies vergaderen in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg. Alle commissievergaderingen be ginnen met spreekrecht voor het publiek. I E WS Vrijdag 31 augustus, 10.00 uur, vergadert de statencommissie voor bestuurszaken. Onderwerpen van gesprek zijn de nota Zeeland aan zet, de nota vrouwenemancipatiefacetbeleid II, de overdracht van SEOZ-aan- delen in Gieterij Middelburg aan Thomassen International en de rekening 1989 van de provincie. Bijdragen en subsidies komen aan bod voor onder meer de Zeeuwse schaapskudde, de ontwikkeling van een toeristisch-recreatieve vi sie op de voordelta, een samen werkingsproject recreatie/toeris me en kleine kernen in Zeeuwsch- Vlaanderen, restauratie van mo numenten en het kopen van schor bij Sint Philipsland. Het dagelijks bestuur van de provincie wil 60.000 gulden uit het toeristisch-recreatief ontwikkelingsfonds bestemmen voor de toeristisch-recreatieve ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen: het project recreatie/toerisme en kleine kernen. De bedoeling is met versterking van toeristisch-recreatieve ele menten de leefbaarheid van de kleine kernen in Zeeuwsch-Vlaan deren te versterken. Dat kan door cultuur-historische routes in het land uit te zetten en betaande rondrij-mogelijkheden te verbeteren, waarbij de tochten langs kleine kernen kunnen wor den gevoerd. De routes hoeven niet bij de grens op te houden: in samenwerking met België kan de cultuurhistorie van het Vlaamse land grensoverschrijdend onder de aandacht worden gebracht. Vorig jaar wezen provinciale sta ten het voorstel van het dagelijks bestuur af om de bijdragen aan het Zeeuws studiefonds te stop pen. Besloten werd voor 1990 een ton uit te trekken en in de loop van het jaar het fonds kritisch te analyseren. Resultaat van het onderzoek is onder meer, dat verschillende opleidingen niet meer uit het Zeeuws studiefonds kunnen worden (mee)gefinancierd. Zo worden opleidingen in België uit gesloten, tenzij de student of cursist nog thuis woont en voor een vergelijkbare opleiding in ei gen land zou moeten verhuizen. Deeltijd-studenten kunnen geen aanspraak meer maken op het fonds als zij de voorkeur geven aan een niet door het rijk be kostigde opleiding. De uitzonde ring wordt hier gemaakt voor de opleiding MO-a-pedagogiek van de stichting NUMA in Middel burg. Wie een hogere beroepsopleiding of een wetenschappelijke oplei ding heeft voltooid, krijgt voor fi nanciering van nieuwe studies ook geen geld meer uit het fonds. Voor studenten die op basis van de oude regeling een bijdrage uit het Zeeuws studiefonds hebben gekregen, moet een overgangs regeling worden gemaakt. Bezuiniging wordt ook gevonden in het terugbrengen van het se cretariaatswerk van het fonds. Adminstraties worden geauto matiseerd en de personele bezet ting wordt teruggebracht tot een halve arbeidsplaats. Gebouw van de Stichting Zeeland in Middelburg, 'zetel van het Zeeuws studiefonds Gedeputeerde staten schrijven in hun voorstel aan provinciale sta ten, dat zij zich kunnen vinden in de aanpassingen. Het advies luidt daarom ingaande 1991 64.000 gulden per jaar aan het fonds te besteden en elke vier jaar na te gaan of het bedrag aan verander de omstandigheden moet wor den aangepast. Met het project wordt voortge borduurd op de sterkte-zwakte analyse voor de Zeeuws-Vlaamse regio. In de analyse wordt onder meer gesteld, dat een route zou kunnen worden gemaakt langs de fortificaties. Bij de uitwerking van het geheel moet rekening worden gehouden met restauratiewerkzaamheden. De routes moeten duidelijk wor den gemarkeerd. Sommige be zienswaardigheden zullen nog ontsloten moeten worden. De be wegwijzering moet duidelijk zijn en er moet eenheid zijn in presen tatie. Het Prins Bernhardfonds en de ANWB hebben in beginsel toe gezegd hieraan te willen mee werken. Als de routes beschikbaar zijn, kunnen zij als extra's worden op genomen in arrangementen en ander promotiemateriaal voor de regio. Een projectleider, bijvoorbeeld verbonden aan de stichting Pro motie Zeeuwsch-Vlaanderen, moet het geheel opzetten. Project en projectleider worden begroot op ruim 3 ton. Het minis terie van landbouw, natuur en vis serij heeft al een subsidie van 75 procent toegezegd in de uitvoe ring van onderdelen. Ook aan het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur is een bijdra ge gevraagd. Van de gemeenten en het bedrijfsleven wordt even eens financiële inbreng ver wacht. Het dagelijks bestuur van de pro vincie wil de kosten van de pro jectleider voor zijn rekening nemen. Voor een dienstverband van anderhalf jaar is 1,2 ton no dig. Voor de helft willen gs het be drag dekken uit het geld dat beschikbaar is voor de kleine ker nen, de andere helft moet komen uit het toeristisch-recreatief ont wikkelingsfonds. H MAANDEN SPEURWERK IN EEN DAG BOVEN WATER Zaterdag 15 september staan oude Zeeuwse films centraal in de zalen van de Stadsschouw burg in Middelburg. Die dag vqrmt een onderdeel van het Filmfestival Zeeland, georgani seerd door de Stichting Filmthea ters Middelburg. De vertoning van de films begint om twaalf uur. Voorafgaand aan de verto ning, wordt het Zeeuws Filmar chief officieel in werking gesteld. Gedeputeerde G. de Vries- Hommes verricht de officiële opening. Dat gebeurt om elf uur 's morgens. Na een aantal maanden speur werk is er tot nu toe een hon derdvijftigtal film(pje)s over Zeeland boven water gekomen. Het betreft voornamelijk beelden van Zeeland gedurende de eerste helft van deze eeuw. Het oudste bewegende beeld vertoont de viering van honderd jaar onafhan kelijkheid in Vlissingen en staat anno 1913 gedateerd. Op deze opnamen is te zien hoe Vlissin gen destijds de bevrijding her dacht van de Franse overheersing onder Napoleon. Vrijwel alle Zeeuwse steden en dorpen komen in de films aan bod. Het geeft een uniek beeld van het leven in Zeeland in vroe ger tijden. De organisatie is bijzonder ver heugd met de medewerking van verschillende musea en archief diensten, die belangeloos hun materiaal voor deze dag af willen staan. De belangstelling en me dewerking komt uit heel Neder land. De dag op zich is dan ook voor ons land een uniek project. Hoewel er een grote hoeveelheid films is gevonden, beperkt de or ganisatie de vertoning ervan hoofdzakelijk tot opnamen van Walcheren en Zuid-Beveland. Gelijktijdig met het speuren naar het oude filmmateriaal is er op initiatief van de Stichting Film theaters Middelburg, het Zeeuws documentatiecentrum en het Ge meentearchief Middelburg ge- Sean Bergin's MOB treedt zaterdag 1 september om 20.30 uur op in de Kloveniersdoelen in Middelburg. De sound van My Own Band vindt zijn oorsprong in Kaapstad, waar de Afrikaan se saxofonist Sean Bergin zijn eeste muzikale sporen verdien de. De kleurrijke kakofonie van deze Afrikaanse stad vermengt met improvisatietechnieken uit de westerse jazz-scene vormt het geluid van MOB. De formatie is in 1987 opgericht door de improvisator Bergin. Het tienkoppige MOB is een sterrenen semble dat een aparte en volle klankkleur bezit. Scene uit Lentelied de film die ter afsluiting wordt gedraaid. werkt aan de oprichting van een Zeeuws Filmarchief. Het doel van deze instantie is om er zorg voor te dragen dat aanwezig filmmate riaal niet verder verloren gaat. Verder wil men het materiaal in bewaring nemen en ook restaure ren en conserveren. De meeste opnamen worden overgeschre ven op video of andere dragers, zodat het toegankelijk wordt voor belangstellenden. Professor Nico Bredero, buitenge- De Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland ver zorgt een cursus waarbij winkel presentatie centraal staat. De cursus wordt bij de Kamer aan de Buitenruststraat 225 in Middel burg gegeven en is op de dinsda gen 18 en 25 september van 19 tot 21.30 uur. Er wordt bij de cursus ingegaan op het exterieur en het interieur van de winkel. Ook de huisstijl komt aan de orde. Voorbeelden hiervan zijn de entree, etalage, luifel, pui, inrichting en artikelpre sentatie. De projectleiding is in handen van D. Kruizinga van het Instituut voor Midden- en Klein bedrijf Nederland. Inlichtingen zijn verkrijgbaar via 01180-35536. woon hoogleraar in de geschie denis en sociologie van de film, verzorgt een inleiding over het belang van het conserveren en restaureren van oud filmmateri aal. Het betreft grotendeels stomme films. De organisatie is daarom op zoek gegaan om het geheel te verlevendigen. Er wordt gezocht naar personen die voor komen in de fragmenten of er bij betrokken waren, met de bedoe ling om ze uit te nodigen en ze voor, tijdens of na de film te inter viewen. Voorts zullen er optre dens zijn van Engel Reinhout, Zeeuws troubadour, Piet van Rooyen, vertolker van Westkap- pelse volksliederen en Lou Geer- se een Middelburgs dichter. Bijzonder is het optreden van Bernard Drukker, deze 82-jarige muzikant bespeelde lange tijd het orgel van 'Tuschinsky' in Amster dam. Hij zal enkele Zeeuwse films op het orgel van muziek voorzien. In een van de zalen van de Stadsschouwburg, zullen de films worden afgewisseld met to verlantaarnvoorstellingen (beel den van Vlissingen in de jaren 1900-1910). Het evenement wordt afgesloten met de verto ning van de speelfilm 'Lentelied'. De film is in 1937 opgenomen door Simon Koster op Walcheren. In de hoofdrollen zijn te zien Ank van der Moer, Jan Teulins en Dick Schwidde. De organisatie ver wacht dat het tijdstip van sluiting rond 21.30 zal vallen. De toe gangsprijs voor deze dag be draagt tien gulden. Lezers van de PZC vinden in de krant van 7 september een kortingsbon. Bui ten de regionale belangstelling is vijftien september ook de NOS aanwezig om opnamen te maken voor het programma 'Van Ge west Tot Gewest'. Het Cultureel Jongeren Paspoort voor het seizoen 1990-1991 is weer verkrijgbaar. Ze zijn te koop bij alle ABN-Banken, VVV's en theaters. CJP is een kortings kaart voor jongeren en nu met het Europese logo is de kortings kaart ook geldig in veertien Euro pese landen. Kortingen worden bijvoorbeeld gegeven op theater voorstellingen, musea en concer ten. CJP-houders krijgen 6 CULT-Magazines toegestuurd waar veel nieuws, intervieuws, achtergrondinformatie en een evenementenagenda in staat. Op het moment zijn al zo'n 120.000 jongeren in het bezit van een CJP-pas. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. M T Chemicals BV te Vlissingen heeft bij hen op 24 juli 1990 een aanvraag ingediend om vergunningen ingevolge de Hinderwet en de Wet inzake de luchtverontreiniging voor het uitbreiden en wijzigen van een fabriek voor organische verbindingen, in hoofdzaak po lymeren en organische tinverbindingen, op een perceel aan de Europaweg te Vlissingen- Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nr. 519. Het betreft het installeren van een 2e verbrandingsoven om onder meer uit tinhoudende afvalstoffen, tin in de vorm van tin-oxide terug te winnen. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 30 au gustus 1990 tot en met 1 oktober 1990 op de volgenden plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30 - 12.30 en van 13.30 - 15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15 - 20.15 uur (voor inzage op woensdaga vond telefonisch afspreken: 01184-87204); op het bureau Milieuzaken van de provinciale griffie, Sint Pieterstraat 42 te Middel burg, op werkdagen van 9 - 12 en van 14 - 16 uur. Na 1 oktober 1990 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9 - 12 en van 14 - 16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middel burg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen het geven van de gevraagde vergun ningen en wel tot en met 1 oktober 1990. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Indien daarom verzocht wordt, kunnen tot en met 24 september 1990 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden ingebracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31364). Middelburg, 29 augustus 1990 sint pieterstraat 42, postbus 6001, 4330 la middelburg, tel. 01180-31011 De Kamer van Koophandel tekent voor de organisatie van de com merciële taalcursussen Frans, Duits en Engels. De cursussen beginnen 17 september. De na druk ligt op de mondelinge, prak tijkgerichte taaltraining. De nadruk ligt op het leggen van contacten, ontvangen van be zoekers, verkooponderhandelin gen, klachtenbehandeling en het omgaan met de telefoon. Schriftelijke vaardigheden wor den via huiswerk bijgespijkerd. Het studiemateriaal vormt daarbij een flinke ruggesteun. De cursus sen bestaan uit 30 lesavonden van tweeëneenhalf uur en vinden in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Middelburg plaats. De mogelijkheid bestaat om de opleiding met een internationaal erkend diploma af te sluiten. Wie meer wil weten kan bellen naar 01180-35536. Vorige week heeft de Vlissingse wethouder L.C. Poppe-de Loof uit handen van P. de Nooyer, voorzitter van de drie educatieve werkgroepen, het eerste exemplaar ontvangen van de map Aanbod Schoolprojecten Vlissingen. Het is een map met een inhoud gericht op de basisscholen. De werkgroepen Kunstzinnige Vorming, Locale Geschiedenis en Natuur- en Milieu-educatie zijn gebundeld in de map. Vol gens de Vlissingse werkgroepen is in het verleden aangetoond dat leren vanuit de eigen leefomgeving erg goed is voor kinde ren. De basisscholen in Vlissingen kunnen kosteloos gebruik maken van het totale aanbod. De map is bedoeld voor het schooljaar 1990/1991. De map blijft minimaal vijf jaar actueel. Eventuele wijzigingen van het aanbod wordt automatisch naar de scholen toegestuurd. De werkgroepen zijn in 1981 met dit initiatief gestart en vanaf 1985 zijn ze elk schooljaar met een gezamelijk educatief aanbod naar buiten getreden.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 9