f Honderdjarig Rijksarchief wil stoffig imago kwijt Verbouwingsgeheimen Laatste markt- concert WHISKY TRAIL PUB TOUR A Tony Scott in Cosmo zc weekbladen 30 AUGUSTUS T/M 5 SEPTEMBER IN MIDDEN ZEELAND Werken van de in Vlissingen gebo ren Franse schilder Constatin Guys worden vanaf vrijdag 31 augustus getoond in het Stedelijk Museum in Vlissingen. Madame Jean René Ber nard, echtgenote van de ambassa deur van Frankrijk in Nederland, opent de tentoonstelling die dag om 14 uur. Tot 30 september kunnen vervolgens bezoekers terecht voor deze bijzondere expositie. V 9 KW Oost-Souburg opent gebouw Achtdaagse rondreis Schotland voor Faam/Vlissinger lezers Woensdag 29 augustus 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER mvmmm Boek Hermans haalt Guys uit vergeethoek Deze vergeten schilder staat weer in de be langstelling nadat hij breedvoerig werd be handeld in de roman 'Au pair' van W.F. Hermans. In dat boek komt het meisje Pau line in contact met een Franse generaal die een buitengewone passie heeft voor Guys. Pauline komt - aldus het boek - uit Vlissin gen, studeert in Parijs en verdient wat geld door au pair te werken. Guys was aangesloten bij de Franse impressio nisten. In 1874 werd zijn werk getoond in een expositie waaraan onder anderen Degas, Monet, Pissarro, Cézanne en Renoire meededen. Guys maakte vooral aquarellen van het café- en nachtleven van Parijs. 1 Guys maakte naam. Charles Bau delaire noemde de geboren Vlis- singer de kunstenaar die in staat was de heroek van het moderne leven weer te geven. In het artikel dat Baudelaire schreef werd Guys'naam niet voluit genoemd. Hij weigerde namelijk om de aan dacht op zichzelf te vestigen. Die houding en het feit dat hij geen schilderijen heeft gemaakt ver klaart waarom de naam van Guys is vergeten, ook al werd hij door de Franse impressionisten enorm bewonderd. Constatin Guys bood in 1884 een groot deel van zijn werk te koop aan het Parijse Musée de Carnavalet. Daaronder bevonden zich met name tekeningen en aquarellen die in Parijs werden gemaakt tussen 1860 en 1884. Het nacht- en uitgangsleven staan daarbij centraal. Dat onder werp is trouwens bij veel impres sionisten terug te vinden. Dertig werken uit die collectie heeft het Stedelijk Museum Vlissingen nu eventjes geleend van het Franse museum. Tot 30 september zijn ze te bewonderen. 3éxmsx I tam. in SttünJ Mm mimt mis m J$od,d(S 'famjimmdJkfiL Smtx Een bruiloftstoet in het eerste kwart van de zeventiende eeuw, één van de pronkstukken van het Rijksarchief. *Een ander pronkstuk is een portret van kaperkapitein Nico/aas Jarry uit Vlissin gen, een kopergravure uit 1782. Een open dag op zaterdag 1 september en een sympo sium twee weken later zijn de meest in het oog springende activiteiten in het kader van het eeuwfeest van het Rijk sarchief Zeeland. Als ouvertu re tot de festiviteiten zijn buurtbewoners rond het Ab dijcomplex - de huisvesting van het archief - uitgenodigd om een kijkje te komen ne men. De open dag zaterdag is bedoeld om burgers een kijkje in de keuken te gunnen. Drs. Lieuwe Zoodsma, hoofd ex terne dienstverlening van het Rijskarchief, gebruikt de open dag om het stoffige imago van het archief weg te poetsen. Dat geldt ook voor de buurtbewo ners. „Die kijken al jaren tegen het gebouw aan en weten niet wat er allemaal achter die muren gebeurt", legt Zoodsma uit. De buurtbewoners worden ook ge- tracteerd op een hapje en een drankje. Tijdens de open dag wordt alleen koffie geschonken boven het Abdijrestaurant. Er is dan tevens een diapresentatie. Tijdens die open dag zal een aan tal replica's en vijf zegels te koop worden aangeboden. Het betreft een zegel van de Staten van Zee land, stadszegels van Goes, Mid delburg, Oostburg en Zierikzee. Ook is er een aantal gelegen heidszegels te koop. De open dag zaterdag wordt ge houden tussen 10 en 16 uur. De bezoekers kunnen deelnemen aan een rondleiding die ze de tal rijke facetten van het archiefwe zen onthult. Volgens Zoodsma zal dan blijken dat het archief niet bestaat uit stoffige resten en oude mannetjes met kleine bril letjes die wereldschuw voor zich uit staren op vergeelde vellen. De functie van het archief - aldus Zoodsma - is uiterst belangrijk om belangrijke Zeeuwse stukken te bewaren. Als voorbeeld noemt hij de papieren nalatenschap van gemeenten, archieven van parti culieren en allerlei instellingen zo als kerkgenootschappen. Het oudste stuk is een oorkonde uit 1189 waarin de bisschop van Utrecht de inwoners van Hooge- lande toestemming geeft om hun eigen kapel, los van de Middel burgse moederkerk, te stichten. Zeeland was de laatste provincie die een Rijksarchief kreeg. Koning Willem I bepaalde al in 1814 dat alle archieven op het Binnenhof in Den Haag bijeen gebracht moesten worden. Gelderland opende een Rijksarchief in 1877 en Zeeland sloot de rij in 1890. Bij verbouwingen worden nog wel eens geheimen prijs gege ven. Zo ook bij het Alhambra- theater in Vlissingen waar momenteel een rigoureuze uit breiding onder de handen van de bouwvakkers plaatsvindt. Bij het weghalen van een gevelmuur kwam dit nostalgische plaatje te voorschijn. Een fotograaf ter plekke legde het onmiddelklijk vast voordat de nieuwe moderne muur er voor kon worden gezet. Zoals bekend komen er in de Vlis- singse bioscoop vier filmzalen. FOTO MARCELS FOTO GRAFIE y/^'- Wï MIDDELBURG Deze expositie is geplaatst in het kader van het honderdjarige bestaan van het Stedelijk Mu seum. De financiën ervoor wor den geleverd door de organisatie van September Cultuurmaand. Bij de expositie wordt een 70 pa gina's tellende brochure geleverd, die is geschreven door Gilda Per santi. Op de foto's de impressie van het Parijse nacht- en café leven van Guys. Wethouder Daan Bruinooge opent zaterdag 1 september het gebouw van Kunstzinnige Vor ming Vlissingen aan de Braamstraat in Oost-Souburg. Een medewerker van het Lande lijk Ondersteuningsinstituut Kunstzinnige Vorming uit Utrecht geeft na de openingsceremonie een toelichting over buiten schoolse kunstzinnige vorming in het algemeen. Tijdens de opening zijn werken van cursisten van KW Oost Sou burg te bezichtigen. Een muzikale bijdrage tijdens de opening wordt geleverd door de workshop mu ziek KW onder leiding van Dies Ie Due. Balletleerlingen van Con- ny Sijlmans demonstreren tijdens een openbare les de mogelijkhe den van de balletlessen. Jan Wisse is de laatste organist in de serie marktconcerten die el ke vrijdag worden gehouden in de St. Jacobskerk in Vlissingen. De apotheose aanstaande vrijdag begint om 12 uur. De organist uit Aagtekerke speelt onder meer Vater unser im Him- melreich, van Georg Böhm en het eerste deel uit Triosonate VI, van Johan Sebastiaan Bach. Jan Wis se kreeg zijn eerste lessen van Arie Joose en kreeg aan de Zeeuwse Muziekschool orgel- en pianolessen van Leen de Broe- kert. Wisse is organist van de Ge reformeerde Gemeente van Aagtekerke. Roosevelt Studiecentrum. (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en da van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke Floresse en Jo han Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Dinge- mans, Rob de Haan, olieverfschilderij en, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Holografiemuseum 'Dennis Gabor'. (Gortstraat 36). holografie. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, behalve maandag. Kunsthandel De Witte Swaen;t Zee paardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente expositie oude- en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Galerie Dauvillier. (L. Noordstraat 56). schilderijen. Dagelijks geopend. Galerie Willem Vader. (L. Noordstraat 56). schilderijen. Dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel. (Groot mede 66). Staal/touw plastieken, op tel. afspraak geopend. tel 01180-16323. Zeeuwse Bibliotheek. (Kousteense- dijk 7). Expositieruimte: Stad en land op de helling, (t/m 1 september). Hal: Met het potlood paraat, (t/m 1 sep tember). Jeugdafdeling begane grond: orginele illustraties van het kin derboek Ena en de vissen, (vanaf 30 augustus). Openingstijden Biblitheek. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Tweede verdie ping: Water-Recreatie-Zeeland, (t/m 1 september). De Vleeshal. (Markt) 'Hommage aan Mondriaan' tan Wal/ace.Ope- ningstijden: Di. t/m za. 11 tot 17 uur. Za 13 tot 17 uur. Eetcafé Dangeroe. (Vlasmarkt 39). E/isa Kuipers. Francois Ryckhals Mu seum. (Dam 71). "Terug in het ge boortehuis". Openingstijden do. vr. za. van 13-17 uur. Rabobank. (Hal hoofdkantoor). Jac ques Willems, natuurfotografie Ope ningstijden bank.(t/m 31 augustus) Amrobank. (Markt 7). Selektie van werk uit de kursussen van het M.I.K.V., tekenen/schilderen, kera miek, mode, weven, jeugdateliers, fo tografie Ma. t/m vr. van 9 tot 17 uur, do. van 19 tot 20 uur.(t/m 1 septem ber) OOSTKAPELLE SEROOSKERKE VEERE VRIJDAG 31 AUGUSTUS Jamsessie, De Piek, Hellebar- dierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. Marktconcert, Jan Wisse, St. Jacobskerk, Vlissingen, 12 uur. Tony Scott, Discotheek Cosmo, Voltaweg 3, Vlissingen, 24 uur. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Sean Bergin's Mob, Kloveniers doelen, Middelburg, 20.30 uur. Concert Supersonic Crew, Jon gerencentrum De Piek, Hellebar- dierstraat 11-13, Vlissingen, 22 uur. DINSDAG 4 SEPTEMBER Jamsessie, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen, 22 uur. Zeeuws Biologisch Museum.(Duin- vlietweg 6) "Bonsai". "Amateur Beeldende Kunstenaars". Openingstijden Za. t/m Ma. 13.30 tot 17 uur, Di. t/m Vr. 10 tot 17 uur. (t/m 31 au gustus) Atelier Ida Picket en Bram Francke. (Oostkapelseweg 31) olieverfschilde rijen Openingstijden ma. t/m vr. 10 tot 12 uur 16 tot 20 uur. Museum "De Schotse Huizen". "Twee Eeuwen Walcherse Dracht" tentoonstelling. Ronald Mul/ie, topo- grafieën. Openingstijden Ma. 13 tot 17 uur. Di. t/m Za. 10 tot 17 uur. Grote Kerk. World Press Photo. Foto's van Eva Besnyo (vanaf 1 september) Zomertentoonstelling 1990. Openingstijden za 14 - 17 uur, ma. t/m za. 10 tot 17 uur. Museum "De Vierschaar". Het leven op een middeleeuws kasteel, ten toonstelling. Sandenburgh, Ope ningstijden ma. t/m za. 11 tot 17 uur. vanaf 1 september ma. t/m za. 12 tot 17 uur. Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Zeeland Waterland. Dagelijks te bezichtigen. Potterie S. (S. Oomstraat 1). Spreeuwpottententoonstelling. Ma. t/m za. van 12 tot 18 uur. VLISSINGEN Inguana. (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma. en da van 14 tot 17.30 uur, Di., wo., vr. en za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Ster renkunde, Zeeuws Planetarium. Stedelijk Museum Vlissingen. (Bella mypark 19). "De collectie gegroe peerd", zes interpretaties op de collectie zoals deze de afgelopen hon derd jaar is ontstaan. "De oudheidka mer anno 1895". "Ons Genoegen 100 jaar jong". Openingstijden ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. Watertoren. Eric Brandts,hedendaagse kunst. Di. t/m za van 11 tot 17 uur. Watertoren (Walstraat 58, Vlissin gen). Philippe Tonnard. Grens gebieden, di t/m zo 11 tot 17 uur. Stedelijk Museum, Paviloen Mu- seumtuin 29, IJsprojecten ma t/m vr 10 tot 17 uur, za en zo 13 tot 17 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter la). Moniek Veas, schilderijen en wandmozaieken. dagelijks van 11 tot 17 uur. Tony Cosmo. Scott treedt VRIJDAG 31 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Gremlins 2' 19 uur. Total Recall' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Recall' 19 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Born on the 4th of July' 20 uur, 'Shirley Valentine' 23 uur. ZATERDAG 1 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Al hambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Gremlins 2' 19 uur. Total Recall' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19 en 21.30 uur. Schut tershoftheater Middelburg, 'Born on the 4th of July' 20 uur, 'Shir ley Valentine' 23 uur. ZONDAG 2 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Gremlins 2' 14 en 19 uur, 'Total Recall' 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Recall' 14 en 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Bom on the 4th of July' 20.30 uur. MAANDAG 3 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 20 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Shirley Valentine' 20.30 uur. DINSDAG 4 SEPTEMBER - Tony Scott treedt vrijdag 31 au gustus op in de Vlissingse disco theek Cosmo, aanvang om 24 uur. Tony Scott wordt ook wel het wonderkind van de jaren '90 ge noemd. Hij is 17 jaar oud en ge boren in Rotterdam. Zijn eerste hit That's how I'm living was niet het laatste wat Tony produceerde zoals iedereen eigenlijk verwach te. Inmiddels heeft deze jonge ster vier top tien hits op zijn naam staan Hij is tegenwoordig meer op de podia in Amerika te vinden dan die in Nederland. De zeer dansbare muziek van Tony Scott blijkt nog steeds aan te slaan. Tony schrijft zijn eigen teksten die gaan over zijn levens ervaring. Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 20 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Shirley Valentine' 20.30 uur. WOENSDAG 5 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 20 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Shirley Valentine' 20.30 uur. DONDERDAG 6 SEPTEMBER Alhambra I Vlissingen, 'Pretty Woman' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 20 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Shirley Valentine' 20.30 uur. In samenwerking met de AMZ reisburo's organiseert uw weekblad een bijzondere reis naar Schotland. Een reis per luxe touringcar, waarbij de deelnemers kun nen kennismaken met hét produkt dat Schotland groot en bekend heeft ge maakt: de Scotch, de Schotse whisky. Gedurende de reis worden een aantal van de beroemdste distilleerderijen be zocht, alsmede de bekendste bierbrou werij van Schotland, Tennants lager in Galsgow. Ook kunt u kennismaken met het aloude instituut, dat het Britse leven zo kenmerkt, de pub. Whisky staat centraal in deze reis. Maar het accent ligt meer op fijnproeven. dan op groot-innemen. Een reis door Schot land, en met name door de Hooglanden is een belevenis op zich. We herkennen de prachtige hoofdstad Edinburgh en de culturele hoofdstad van Europa in 1990, Glasgow. Loch Ness en de hoofdstad van de Hooglanden, Inverness staan natuur lijk ook op het programma. Via het be roemde Gretna Green en de bisschops stad Durham leidt de reis tenslotte naar York. Heen en terug wordt de overtocht gemaakt met North Sea Ferries van Euro poort naar Hull. De verzorging van deze eenmalige, unieke lezersreis is op basis van half pension. Inbegrepen zijn de hu taccommodatie aan boord van NSF en deelname aan een spektakulaire "HIGH- LAND NIGHT". De reis begint op 23 oktober a.s. De speciale, zeer scherpe lezersprijs voor deze reis bedraagt 1 995,—. Inlichtingen en reserveringen uitsluitend bij de AMZ reisburo's. Walstraat 32 Vlissingen 01184-19710 Damplein 3 Middelburg 01180-16755 Westwal 13 Goes 01100-27600

de Vlissinger | 1990 | | pagina 7