DOE HET ZELF Braderie Vlissingen: weer een geslaagd evenement «JflttKS Verbouwde Oude en Kleine Markt feestelijk aan publiek gepresenteerd Van verstelwerk tot zelfmaak-mode 1-uurservice bij Groeneveld TREKKER MET VERSCHILLENDE AANHANGERS ONDERWIJSKAART Open dag fruittelers Cursus vrouw en werk Gun uw ogen Groeneveld KAROLINGEMARKT IN OOST-SOUBURG CURSUS CAFÉBEDRIJF f 295.- 3.000 GULDEN VOOR VRIENDEN VAN DE HARTSTICHTING Door drs. Thomas Klabbers Informatie Zeeuwse Volksuniversiteit HEMELAAR VEERTIG JAAR IN VLISSINGEN 01184-17810 01180-84000 Woensdag 29 augustus 1990 DE FAAM - DE VLISSINGER Binnenkort start in o.a Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen de cursus Cafébedrijf. Deze opleiding bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Er is geen vooropleiding nodig. Het examen vindt plaats op 3 januari. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrou wen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommigen hebben in hun achter hoofd ooit nog eens een eigen bedrijf(je) te beginnen. Er is een groot tekort aan gediplomeerd Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven en men gaat gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kan tine etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% IS MOGELIJK!!! Voor een gratis Brochure of aanmelden, bel Stichting Horeca Onderwijs, postbus 1161 te Breda, telefoon 076-710078. Crfand Hooi fa MnfcMr wn Ondom1)1 t Wolonochopoon op grond von fa Wol op fa OikonM ondorwlloinololllngon Wie zaterdag een fruitteelbe- drijf wil bezoeken in het kader van de open dagen van die branche kan in Midden- en Noord-Zeeland alleen terecht bij M. Lokerse aan de Wisse- kerkseweg in 's Heer Arends- kerke en J. Roggeband aan de Kadeweg in Zierikzee. Deze beide bedrijven gunnen het publiek een kijkje in de boom gaard en op de machines. De bedrijven zijn open tussen 10 en 16 uur. Souburg maakt zich weer op om feest te vieren. Zaterdag 1 september wordt namelijk de Karolingenmarkt gehou den in Oost-Souburg waarbij niets is nagelaten - zo meldt de middenstandsvereniging Nemidso om de tijd dat de Noormannen in Souburg ver toefden te doen herleven. Wethouder T.K.R. Meijers opent de markt rond kwart voor tien za terdagochtend. Meijers heet die dag wetheer Tobias van Vlissin gen. Hij wordt vergezeld door Jan heer van Souburg aan zijn zijde vonden we weer vrouwe Jaco- mien van Abeele en Hendrik, de raadsheer van Jan. Het gezel schap verplaatst zich op paarden, Zeeuwse knollen. Ze bezoeken onder meer de Karolingische boogschutters Het feest in Souburg beperkt zich zaterdag niet tot de winkelstra ten. Op het Oranjeplein is bijvoor beeld een ringrijwedstrijd en rond de Burg. Stemerdinglaan worden wielerwedstrijden gehouden. De Nemidso wil de ringrijders trou wens liever in de Kanaalstraat aan het werk hebben. Volgend jaar zal dat zeker gebeuren, be looft de middenstandsorga nisatie. Uiteraard wordt die dag informa tie gegeven over de Burg zelf. De Herstelgroep Karolingische Burg geeft graag alle informatie. In die kraam worden trouwens ook Ka rolingisch brood en bierpaketten en Burgbollen verkocht. Verder is er veel plaats voor muziek op de markt. Car trouble treedt 's mid dags op, de hele dag kunnen de voetjes van de vloer met het dan- sorkest Weekend en Ford Fiësta brengt muziek uit de jaren vijftig en zestig. Ook Vlijt en Volharding is de hele dag te horen. De Stichting Vrouw en Werk begint op dinsdag 11 september in Vissingen en vrijdag 14 september in Middelburg (informatie bijeenkomst) een cursus banen en beroepsoriëntatie. De oplei ding duurt 12 weken en behandelt onder andere een onder zoekje naar de eigen mogelijkheden, de eerste beginselen van solliciteren, arbeids- en sociaalzekerheidsrecht en excursies naar instellingen en scholingsinstituten. De cursus is van 9.30 tot 14 uur met een pauze van een half uur. Er wordt rekening gehouden met de herfstvakantie. Voor informatie: tel. 01180-37555. Het is donderdamorgen 23 au gustus tien uur. Onder begelei ding van de Blaaskapel Melody- Makers arriveert het gezelschap, waaronder een aantal Vlissingse prominenten bij de kop van de Walstraat. Daar worden zij opge wacht door W.J.C. Nijman, voor zitter van de Winkeliersvereniging Binnenstad Vlissingen. Huisarts A.H. van Dijk wordt uitgenodigd de brade rie te openen. Tien minuten later is de braderie voor geopend ver klaard en kan een 'hartstikke goede braderie' van start gaan. Zaterdagavond is iedereen opge lucht. De braderie is geslaagd en Van Dijk en zijn Vrienden van de Hartstichting zijn f 3.000,- rijker. Tijdens zijn openingstoespraak herinnert Van Dijk aan de cri sistijd die hij als kleine jongen mee maakte, toen Vlissingen be stond uit heel veel kleine winkel tjes. De oorlog die uitbrak en daarna de bevrijding, wat Vlissin gen de naam 'plankenstad' ople verde. Vlissingen telde toen één onbeschadigd huis, maar Vlissin gen was niet plat te krijgen. Ook niet in 1953 toen zo'n anderhalve meter rioolslib de winkels teister de werd er opnieuw gebouwd. Nu wordt de oude stad gereani meerd, op de plaats van de ope ningshandeling is nu nog een groot gat, maar in de toekomst zal daar het nieuwe hart van Vlis singen geplaatst worden. Na deze woorden en het oplaten van ballonnen, begeeft het gezel schap zich op de braderie Tij dens de rondgang biedt een bakker oliebollen aan en wordt er behalve bij de oliebollenkraam bij diverse kraampjes even gestopt. Om elf uur begint de receptie bij Lunchroom Panaché. Onder het genot van een kopje koffie en een petit -four, heel toepasselijk met een hartje versierd, wordt de cheque aan de heer Van Dijk, voorzitter van 'Vrienden van de Hartstichting' en Marianne De Bruin secretaresse van de stich ting overhandigd. Het bedrag is drieduizend gulden, wat de voor zitter en de secretaresse tot grote tevredenheid stemt. De weergoden hebben besloten om volledige medewerking te verlenen aan deze braderie On der bijna tropische temperaturen slentert het publiek langs de kraampjes, vooral de terrasjes worden goed bezocht. De Oude Markt, waar ook het podium staat, biedt een sfeervolle aanblik tijdens de diverse optredens. Het hoogtepunt van de braderie zijn de modeshows die druk bezocht worden. De voorzitter van de Winkeliers vereniging Binnenstad Vlissingen Wil Nijman, tevens lid van de werkgroep Braderie noemt de braderie van dit jaar bijzonder ge zellig en ondanks de warmte goed bezocht. Hij heeft het idee dat het totaalprogramma goed ontvangen is, zowel door het pu bliek als door de winkeliers. Hij benadrukt dat er opzettelijk door de braderiewerkgroep voor deze tijd is gekozen om de braderie te organiseren omdat het in de op tiek van de werkgroep toch een plaatselijke activiteit betreft en dat Vlissingen genoeg te bieden heeft aan activiteiten in het hoogseizoen, zoals het straat festival en de kermis. Naast de braderiewerkgroep is ook de Hartstichting heel tevre den, behalve de cheque van drie duizend gulden is de kraam van de stichting goed bezocht en zijn er veel spontane giften binnen gekomen. Zaterdag 25 augustus om vijf uur is de braderie officieel gesloten, de kraampjes worden binnen ge haald en de braderie is afgelopen. Er kan terug gekeken worden op een geslaagd Vlissings evene ment. UIT HET ZAKENHART en wielerwedstrijd ger met zijn gevolg dan op de Oude Markt. Op de Oude Markt wordt de ope ning in nostalgische sferen ge daan. Van der Doef opent er na die korte wandeling namelijk een ambachtenmarkt. Daarbij is een groot aantal bekende en minder bekende ambachten vertegen woordigd. Een glasblazer, een poppenmaakster, babbelaars ma ken, kralen breien, batikken en brooddeeg maken, het is er alle maal vertegenwoordigd. Verder is er een kraam met informatie over het Wereld Natuurfonds. De winkeliers in de omliggende straten zijn zo blij met de opening dat ze een aantal artiesten heb ben uitgenodigd. Zo is daar Tine van Kooten die beide dagen een belangrijke functie in de afdeling vermaak heeft. Van Kooten ont vangt bijvoorbeeld de burge meester en toont beide dagen allerlei creaties. Het winkelende publiek wordt verrast met suprise enveloppen en een drankje en een hapje brengt de bezoeker aan het hart van Vlissingen in recep tie stemming. Ook aan de jeugd is gedacht, vooral zaterdag. Op de Oude De Zeeuwse Volksuniversiteit geeft op zaterdag 1 september in Middelburg in de Zeeuwse Biblio theek en in Goes in het Lunchca- fé, beide keren van 10 tot 16 uur, informatie over nieuwe en be staande cursussen. De informatiedag in Zierikzee is zaterdag 29 september van 9.30 tot 12 uur in de Openbare Biblio theek de Stolpe. Er zijn nieuwe cursussen te volgen bij de Zeeuwse Volksuniversiteit, onder meer vakantiecursussen Hon gaars en Noors Zweeds voor beginners en Engelse letterkun de. Zondag 2 september is het veer tig jaar geleden dat Guus Heme laar samen met zijn vrouw Jule een zaak in naaimachines begon aan de Nieuwendijk in Vlissingen. Al die tijd is hij daarbij het merk Pfaff trouw gebleven, waarbij hij de weg van hand- en trapnaaima- chine naar het hypermoderne computergestuurde modeappa raat van tegenwoordig op de voet volgde. Sinds 1988 staat zoon Louis samen met zijn echt genote Jacqueline aan het hoofd van de winkel, waar zij momen teel twintig verschillende model len naaimachines en zes soorten lockmachines verkopen. Ter gele genheid van het jubileum kan de klant een bepaald type Pfaff ko pen met een aantrekkelijke re ductie. „In veertig jaar is er enorm veel veranderd in deze branche", ver telt Guus Hemelaar, die nog wel als adviseur in de zaak te vinden is. „In mijn eerste winkel, een paar huizen verderop, verkocht ik een rechtstik- en een zigzagma chine van Pfaff, daarbij zeventien salonkasten en dan had je het ge had. In 1955 verhuisden wij naar dit pand en toen kwamen al gauw verschillende types op de markt, in die tijd werd de naaima chine vooral gezien als een inves tering in de toemomst. Verstellen en zelf naaien maakte het leven goedkoper. Momenteel gaat het om het creatieve aspect: mode maken die een ander niet draagt", zegt Hemelaar senior, die in de begintijd met de motor fiets bij de mensen langs ging om voor f 2,50 de machines te repa reren. Louis Hemelaar, tien jaar in de zaak en sinds 1988 ook eigenaar, heeft zich de laatste jaren met name bekwaamd in het gebruik van de moderne computer gestuurde naaimachine, die gro tendeels voor creatief gebruik wordt aangeschaft. Ook de lock- machine, een apparaat om alle soorten stoffen aan elkaar te zet ten en af te werken maakt een enorme vlucht. „Wij blijven steeds bij de tijd met onze machi nes en ook in de service wil ik onze goede naam en die van Pfaff, blijven voortzetten", verze kert Hemelaar junior. Car Trouble, 's middags in Oost-Souburg. Ringrijden op het Oranjeplein tijdens de Karolingenmarkt. Muziek, ringrijden Guus en Jute Hemelaar met hun zoon en opvolger Louis in hun zaak aan de Nieuwendijk. The New Orleans Red Beans spelen zaterdag vanaf 13 uur op de Kleine Markt. De rook van de Vlissingse brade rie is nog maar net opgetrokken of er staat weer een evenement van betekenis voor de deur. Vrij dag 31 augustus en zaterdag 1 september zijn er bij de opening van de totaal vernieuwde Kleine Markt en Oude Markt allerlei at tracties die het doorgaans goed doen bij het winkelende publiek. Burgemeester Jaap van der Doef van de ambitieuze Scheldestad opent de festiviteiten officieel op vrijdag om half elf precies. Dat gebeurt bij de Kleine Markt en via een wandeling door de St. Ja- cobspassage komt de eerste bur- Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg Het nieuwe schooljaar is alweer begonnen. Spanje-gangers en thuisblijvers zitten dit jaar voor de verandering even bruin verbrand in de banken. Wel net zoals het vorig jaar moeten de scholieren die op 31 juli 16 jaar of ouder zijn, hun onderwijskaart inleveren en het lesgeld betalen. De onderwijskaart. Door het mi nisterie ook wel het entreebewijs voor het voortgezet onderwijs genoemd. De meeste leerlingen hebben 'm al voor de vakantie in geleverd. Je moet die kaart in elk geval voor 15 september inleve ren op de school waar je dit jaar heen zult gaan. Als je 16 of 17 bent, vullen je ouders de onderwijskaart in. Ben je meerderjarig, dan doe je dat zelf. Heb je eind vorig schooljaar geen kaart ontvangen, of ben je 'm kwijt geraakt? Dan moet je er op school een halen. Voor alle duidelijkheid: Als je deeltijd onderwijs volgt, op een particu liere school zit, of het H.B.O. of een universiteit doet, heb je geen onderwijskaart nodig. Ook belangrijk is het volgende: Als je besluit te stoppen met school, moet je voor 15 septem ber een bewijs van uitschrijving (laten) invullen. Doe je dat pas na die datum, dan moet je het les geld voor het hele jaar betalen.! Over het lesgeld de volgende week meer. Heeft U vragen of kunt u hulp gebruiken bij het in vullen van formulieren? Via bo venstaande telefoonnummers kunt U de sociaal raads vrouw/man bereiken. Tot ziens. De Blue Jeans Big Band toetert op de Kleine Markt vrijdag vanaf 19.30 uur. Als u zich in juli, augustus of september hij Groeneveld een nieuwe bril laat aanmeten, ligt-ie een uurtje later voor u klaar. Deze supersnelle service geldt v<x>r alle enkelvou dig gesiepen gla> :n van -4 tot +4 met maximaal cylinu t 1. Dus ook v<x>r ontspiegeld glas of ontspiegeld kunst- i*w»»| uil GRÓENÊVELD stol met een hardingslaag - Goes. Lange Vorststraat 106 Middelburg, Lange Delft 24 Vlissingen, Lange Zelke 93 - - Deze leuke trekker van massief hout is ca. 17 cm lang bij 10 cm hoog en 11 cm breed. Hij is geschikt om verschillende soorten opleggers te trekken waardoor het speelgenot wordt verhoogd. Op de tekening zijn behalve de trekker, 3 verschillende opleggers getekend, een ca. 30 cm lange aanhanger voor het vervoer van bomen (zie foto), een 39 cm lange dieplader voor het vervoer van containers en een 30 cm lange oplegger-tankwagen. De opleggers worden van hout (bijvoorkeur hardhout zoals beuken) en triplex gemaakt. Door de eenvoudige vorm geving en konstruktie is dit speelgoed gemakkelijk door iedereen te maken. Bijpassende wielen en assen kunt u desgewenst van Karwei- post betrekken. Informatie hierover vindt u op de bouwtekening. Deze kunt u bestellen door f 8,25 over te maken op postrek.nr. 3567600 van Karweipost, Vleuten, onder vermelding van bestelnr. 5603 F/VI. Na ontvangst van uw overboeking krijgt u de tekening per omgaande toegestuurd. Wilt u meer weten over ons tekeningen programma? Bel dan 03407 - 3855. U kunt ons van Ma. t/m Vr. bereiken tussen 9 h en 12 h. Markt is twee keer een poppen kast te zien en er worden ballon nen opgelaten. Verder kan het niet anders dan lukken om van de opening een geslaagd festijn te maken. Naast The Blue Jeans Big Band en The New Orleans Big Band treedt ook de Vankooten- Band op. Tine van Kooten toont aller lei creaties tijdens de feestelij ke opening van Oude en Kleine Markt. FOTO FRfiNK VIERGEVER

de Vlissinger | 1990 | | pagina 15