Circus Busch-Roland in Vlissingen en Goes Zeeland cultuurmaand vol met premières Vlissingse band Brainless op internationale verzamel-ep Spannende jacht op onderzeeboot Eye to Eye heeft de smaak te pakken Vlissingse organist in - Middelburg Het Goede Doel in Cosmo 16 AUGUSTUS T/M 22 AUGUSTUS IN MIDDEN ZEELAND Zeeland heeft in september een groot aantal evene menten op het programma staan, die allemaal - met grote of kleine c - zijn ondergebracht in Zeeland Cul tuurmaand. Deze culturele attracties zijn vastgesteld in het kader van seizoensverlenging, hetgeen in houdt: de toerist duidelijk maken dat Zeeland niet al leen uit zee en strand bestaat. Unieke foto's My left foot in het Schuttershof Hondsgemene blues van Steve Tracy Exotisch con cert Greetje Bijma r DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 15 augustus 1990 IK ig? lijf Mfö lïï lïï In zijn toernee door de Bene lux en Duitsland komt circus Busch-Roland ook in Zeeland. Van dinsdag 21 tot en met donderdag 23 augustus zijn de 200 mensen en dieren van dit vermaarde circus in Vlis singen op het Miroterrein en de drie dagen er na in Goes op het Molenplein. De voor stellingen zijn dagelijks om 15 en 20 uur, behalve op vrijdag in Goes. Dan vervalt de mid dagvoorstelling. Eén van de hoogtepunten in de piste is het optreden van „de mooiste ijsberengroep ter we reld". Ursula Böttcher en Man fred Horn dresseerden deze witte reuzen. Zes jaar toerde het twee tal door de Verenigde Staten en het had daar een overweldigend succes. Daarnaast komen nog twee ge lauwerde attracties optreden voor het geëerde publiek: de En gelse circusprinses Yasmina Smart en en The Flying Navas. Zij wonnen een fel begeerde Zilve ren Clown in Monte Carlo. Me vrouw Smart toont een uitgebalanceerd nummer paar- dendressuur en The Flying Navas verrichten kunststukjes in de nok van de tent. Drie doldwaze Spaanse clowns zullen ongetwij feld de Zeeuwse lachspieren in werkinq stellen. Het gezelschap is absoluut inter nationaal te noemen. Talrijke lan den en werelddelen zijn er vertegenwoordigd. Zij zorgen voor een 2,5 uur durend pro gramma. De stallen met de vele exotische dieren zijn vanaf 's morgens om negen uur te bezich tigen. Er kunnen 3000 bezoekers plaatsnemen rond de piste. De symfonische rockgroep Eye to Eye heeft na het eerste rockrondje Vlissingen de smaak te pakken. De band doet het deze week nog eens dunnetjes over, en wel op vrijdag 17 augustus vanaf 19.30 uur bij strandpaviljoen De Nolle op het Nollestrand en zaterdag 18 augus tus om 22 uur in jongerencentrum de Walk Inn aan de Minister Le- lystraat, waar vanaf 17 uur een barbecue is. Naast eigen werk speelt Eye to Eye ook covers van Gary Moore, Yes, Kansas en Toto. De Britse circusprinses Yasmina Smart. Hogeschool dressuur. Zo wordt haar nummer in de piste aangekondigd. „Er kan gerust gesproken worden van unieke gebeurtenissen", zegt Jan de la Mar, in Zeeland bekend als het theaterdier. Hij licht ver volgens toe: „Er zijn meerdere premières van grote produkties". De la Mar noemt onder meer de produktie, Tijl Uilenspiegel, gespeelt door Tine Ruysschaert in de concertzaal in Zierikzee. De Zeeuwse cultuurmaand kan in drie poten worden verdeeld. Er is een filmfestival in Middelburg, theaterprodukties hebben als thema 'België' gekregen en Eva Besnyö - de schoondochter van Charley Toorop - toont haar foto impressies uit de jaren dertig. De tentoonstelling van Eva Ber- nyö -gehouden op vijf lokaties - is uniek te noemerr, zegt organisa trice van de foto-tentoonstelling Jaqueline van Paaschen- Louwerse. De meeste foto's wer den nog nooit eerder getoond. Vooral Westkapelle krijgt daarbij aandacht. De foto's, van de in 1910 in Boedapest geboren Bes nyö, worden tentoongesteld in Westkapelle, in Domburg, in Vee- re, Middelburg en op Neeltje Jans. Mevrouw Besnyö kwam in de jaren dertig voor de eerste keer in Zeeland. Ze trouwde met cineast John Fernhout, de zoon van Charley Toorop. Tijdens die vakanties legde zij het leven van alledag vast. De tentoonstelling is een initiatief van Jacqueline Paasschen-Louwerse. Twee jaar geleden studeerde deze kunst historica af. Ze schreef onder meer een scriptie over Eva Bes nyö. De stichting Uit in Zeeland teken de voor de organisatie van het Belgisch Uit Festival. Acht dagen lang worden meer dan zestig uit voeringen gegeven, door heel Zeeland verspreid. De Belgische ambassadeur in Nederland dr L Ceyssens opent het festival om 20 uur in de Middelburgse Stads schouwburg. aansluitend brengt het Ballet Royal de Wallonië twee choreografieën, Schubert en Car olina Burana op muziek van Carl Orff. Binnen het Belgisch Festival wor den drie onderdelen extra belicht. De Belgische film van de afgelo pen 35 jaar (Alhambra, Vlissin gen), de Belgische film van de laatste 5 jaar ('t Beest, Goes) en in een drieluik wordt de honderd jaar geleden overleden Luikse componist César Franck her dacht. Na zes jaar succes in Ameri ka nu een topattractie in Euro pa. Het ijsbeernummer met onder andere Ursula Böttcher. Bram Beekman verzorgt dinsdag 21 augustus het voorlaatste or gelconcert uit de zomeravondse rie van de Stichting Orgelcen trum. Het cocert vindt plaats in de Nieuwe Kerk in Middelburg en begint om 20 uur. Beekman studeerde bij Louis Toe bosch aan het Brabants Conser vatorium. Momenteel is hij docent orgel en improvisatie aan dit conservatorium en de vaste organist van de Sint Jacobskerk in Vlissingen. In de Nieuwe Kerk speelt hij onder meer een aantal werken van J.S. Bach en J. Alain. Scène uit My Left Foot. My Left Foot, de verfilming van het levensverhaal van de zwaar li chamelijk gehandicapte Ier Christy Brown, is deze week in het Schuttershoftheater in Mid delburg te zien. Christy Brown werd in 1932 in Dublin geboren als één van de 22 kinderen van het straatarme echtpaar Bridget en Paddy Brown. Als gevolg van een her- senverlamming had hij geen con trole over zijn armen, benen en spraak, maar in tegenstelling tot wat iedereen aanvankelijk dacht, was hij heel intelligent en crea tief. Met zijn linkervoet maakte hij de mooiste schilderijen èn schreef hij het zeer succesvolle boek 'My Left Foot'. Daniel Day Lewis ontving een Oscar voor de hoofdrol in deze film. Een Nederlandse première: Een wereld van woorden van Hans Royaards door Sandberg Teater Antwerpen met onder andere Jules Croiset en Tone Bru/in. Ik dans dus ik besta. Alles geprobeerd. Nooduitgang... en dat zijn nog maar drie van de vele hits die Het Goede Doel in zijn twaalfjarig bestaan scoorde. Wie ze allemaal wil horen kan vrijdag 17 augustus terecht in de Vlissingse discotheek Cosmo. De band treedt daar vanaf 23 uur op. Steve Tracy and the Crawling Kingsnakes. In Bar Americain aan het Middel burgse Plein '40 vrijdag 17 au gustus een band die naar de naam Steve Tracy and the Craw ling Kingsnakes luistert. De, vol gens muziekkrant Oor, hondsge mene blues van de vijf heren uit Cincinnati, zijn vanaf 21.30 uur te horen. Zoals elke zichzelf respecterende Amerikaanse zanger begon ook Steve Tracy in een kerkkoor. Als tiener specialiseerde hij zich in de jaren zeventig in mondharmoni ca, en dat deed hij zo goed dat kenners hem sindsdien één van de beste mondharmonicaspelers aller tijden noemen. Tracy en zijn Crawling Kingsnakes spelen al samen sinds hun highschooltijd. De Vlissingse hardcore band Brainless heeft een plaats gekre gen op een verzamel-ep. Met twee nummers is de band er op vertegenwoordigd naast een Amerikaanse en een Russische band. Voor de Vlissingers bete kent deze opname een erkenning van ruim twee jaar hard werken. Brainless begon als punkband, maar schakelde over naar hard core. „We willen gewoon preten tieloze vrolijke muziek maken die gaat over uitgaan, verliefd wor den en tot de ontdekking komen dat vooral lol in je leven belangrijk is". Uniek is dat ze ook Neder landstalige teksten brengen. Hardcore is trouwens niet zo ge schikt voor kritiekloos top 40 pu bliek. De muziek is snel en vereist een geoefend muzikaal oor. De leden van Brainless omschrijven hun produkt als „tot de limiet gaan". Het viertal is niet alleen op de planken samen. Ook privé gaan ze met elkaar om. „We gaan vaak samen stappen", vertellen Wim Kees de Nooijer en Geert Meyer- ling. „Dat is belangrijk. Zeker als je vaak van huis bent om op te treden". Brainless treedt zo'n vier keer per maand op. Nagenoeg al tijd buiten Zeeland. „Als je hier te vaak optreedt, heb je niks meer te bieden", verwoordt De Nooijer het beleid. Hij heeft trouwens geen hoge hoed op van de con certpodia in zijn eigen omgeving. Alleen 't Beest in Goes krijgt een ruime voldoende. „Daar bieden ze van alles". En hij laat door schemeren dat hij daar best wel eens wil optreden. Van de plaat zijn 10.000 exem plaren geperst. Vooral in Frankrijk zal de plaat op de markt komen, Met de leden van Brainless be vriende zaken als Leo's Platen zaak en X-Ray in Vlissingen zullen de plaat verkopen. Overi gens gaat Brainless deze week de studio in om een nieuwe de mo te maken. „We zijn klaar voor een platencontract van een gro tere firma", oordelen ze. Het quartet denkt daarbij vooral aan Duitsland waar hardcore hoog scoort en platenmaatschappijen voorhanden zijn die hardcore kunnen commercialiseren. m Leden van Brainless, vlnr: Merlijn de Jong (zang), Bert Doedel (gitaar), Wim-Kees de Nooijer (bas) en Geert Meyering (drums). DOMBURG De Poorte. (Achter de Ned.Herv.Kerk). Renate Filius Aquarellen, Jaap Donker Keramiek, Wilna van Bruinesse Bloemschikkunst, Philip Heyse Minia turen. 14 tot 21 uur. (t/m 18 au gustus) MARIEKERKE Gemeentehuis. (Raadzaal, Dorpssstraat 3). MP Nagelkerke. pentekeningen. Ma. t/m vr. 9 tot 16 uur, (t/m 24 augustus) MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en da van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke Floresse en Jo- han Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Dinge- mans, Rob de Haan, olieverfschilderij en, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Holografiemuseum Dennis Gabor'. (Gortstraat 36). holografie. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, behalve maandag. Kunsthandel De Witte Swaen-'t Zee paardje. (Vlasmarkt 7-9). Permanente expositie oude- en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Zeeuws Documentatiecentrum. (Kousteensedijk 7). Tweede verpie- ding: Watersport, tentoonstelling over waterrecreatie Hal Met het potlood paraat, Getekende impressies uit de periode 1939/1940. Openingstijden Bilbiotheek. Zeeuws Museum. (Abdij 3). Kent, en versiert, eer datje mint, vrijen en trou wen in Nederland 1500-1800. (t/m 19 augustus). 'Royal Seed', Jan van Munster, sculp turen en brandmerken. Openingstij den Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, ma. van 13.30 tot 17 uur.(t/m 26 au gustus) De Vleeshal. (Markt) Siegfried Anzin- ger, schilderijen, (t/m 19 augus- tus)'Hommage aan Mondriaan' lan Wallace,(vanaf 19 augustus) Ope ningstijden: Di. t/m za. 11 tot 17 uur. Zo. 13 tot 17 uur. Eetcafé Dangeroe. (Vlasmarkt 39). Elisa Kuipers. Francois Ryckhals Mu seum. (Dam 71). "Terug in het ge boortehuis". "Beeldig" Juul Kortekaas, Objecten, zeefdrukken en beelden met een ziel. Openingstijden do. vr. za. van 13-17 uur. Rabobank. (Hal hoofdkantoor). Jac ques Willems, natuurfotografie. Ope ningstijden bank. Amrobank. (Markt 7). Selektie van werk uit de kursus- sen van het M.I.K.V., tekenen/schilde ren, keramiek, mode, weven, jeugdateliers, fotografie Ma. t/m vr. van 9 tot 17 uur, do. van 19 tot 20 uur. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum. (Duin- vlietweg 6) "Bonsai". "Amateur Beeldende Kunstenaars". Openingstijden Za. t/m Ma. 13.30 tot 17 uur, Di. t/m Vr. 10 tot 17 uur. VEERE Museum "De Schotse Huizen". "Twee Eeuwen Walcherse Dracht" tentoonstelling. Kees Weltevrede, olieverf en aquarel. Openingstijden Ma. 13 tot 17 uur. Di. t/m Za. 10 tot 17 uur. Grote Kerk. Zomertentoonstelling 1990. Openingstijden zo. 14 -17 uur, ma. t/m za. 10 tot 17 uur. Museum "De Vierschaar". Het leven op een middeleeuws kasteel. Ten toonstelling. Sandenburgh, Ope ningstijden ma. t/m za. 11 tot 17 uur. Ir. J.W. Tops huis. Schouwen- Duiveland, foto's. Zeeland Waterland. Dagelijks te bezichtigen. Potterie S. (S. Oomstraat 1). Spreeuwpottententoonstelling. Ma. t/m za van 12 tot 18 uur. VLISSINGEN Inguana. (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma. en da van 14 tot 17.30 uur, Di., wo., vr. en za. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Ster renkunde, Zeeuws Planetarium. Stedelijk Museum Vlissingen. (Bella mypark 19). "De collectie gegroe peerd", zes interpretaties op de collectie zoals deze de afgelopen hon derd jaar is ontstaan. "De kunstkring Het Zuiden", Werken van G. Jacobs en tijdgenoten. "De oudheidkamer anno 1895". Openingstijden ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. Watertoren. Annemie van Kerckhoven en Danny Devos, heden daagse kunst. Di. t/m zo. van 11 tot 17 uur. (t/m 25 augustus) Watertoren (Walstraat 58, Vlissingen). Philippe Tonnard. Grens gebieden, di t/m zo 11 tot 17 uur. Stedelijk Museum, Paviloen Mu- seumtuin 29, IJsprojecten ma t/m vr 10 tot 17 uur, za en zo 13 tot 17 uur. Gevangentoren (Boulevard de Ruyter 1a). Moniek Veas, schilderijen en wandmozaieken. dagelijks van 11 tot 17 uur. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Rick Dean, zanger, "Happy Buccaneer", Aagje Dekenstraat, Vlissingen, 20 uur. Chris Bos, zomeravondconcert, carillon. Abdijtoren, Middelburg, 19.30 tot 20.30 uur. Zeeuwse Koorschool, Toe ristenconcert, Koorkerk, Koor kerkstraat, Middelburg. 11 uur. VRIJDAG 17 AUGUSTUS Bram Beekman, Orgelconcert, St Jacobskerk, Vlissingen, 12 uur. Het Goede Doel, popmuziek, Cosmo, Voltaweg 3, Vlissingen, 23 uur. Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. Eye To Eye, rockgroep, strand paviljoen "De Nolle", Nol lestrand, Vlissingen, 19.30 uur. Steve Tracy an the Crawling Kingsnakes, band. Bar American, Plein 40, Middelburg, 21.30 uur. ZATERDAG 18 AUGUSTUS Straatartiestendag, door de binnenstad Middelburg, 11 tot 16 uur. Eye to Eye, rockgroep, "Walk- Inn", Lelystraat 4, Vlissingen, 22 uur. DINSDAG 21 AUGUSTUS Bram Beekman, orgelcon cert, Nieuwe Kerk, Middelburg, 20 uur. Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, 22 uur. Circus Busch-Roland, parkeer terrein van Miro-Center, Vlissin gen, 15 uur en 20 uur. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Circus Busch-Roland, parkeer terrein van Miro-Center, Vlissin gen, 15 en 20 uur. Greetje Bijma Jazzkwintet, kloveniers doelen, Achter de Houttuinen, Middelburg, 20.30 uur. Greetje Bijma heeft een stembe- reik van ruim vier octaven, be schikt over een acrobatische stembeheersing en is gespeciali seerd in fantasietalen. Dat be looft wat. Het Greetje Bijma Jazzkwintet verzorgt woensdag 22 augustus om 20.30 uur een concert voor de Stichting Nieu we Muziek in de Kloveniers doelen. Begin jaren tachtig waagde de autodidacte Bijma zich op het professionele pad. In 1982 vroeg jazzcomponist/musicus Alan Laurillard haar als zangeres voor zijn Noodband. Met deze groep speelde ze op allerlei belangrijke festivals in binnen- en buitenland. In 1985 formeerde ze met Alan Laurillard, Jan Kuiper, Gerard Am- merlaan en Charles Huffstadt haar eigen kwintet. Greetje Bij ma's concerten laten zich nog het best omschrijven als 'exo tisch' en 'een reis naar verre lan den en uiteenlopende culturen'. VRIJDAG 17 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red Oktober' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 19 en 21.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Recall' 19.30 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'My Left Foot 20 uur. 'Sweetie' 22 uur. ZATERDAG 18 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red October '19 en 21.30, 23.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Gremlins 2' 19uur, "Pretty Woman" 21.30 en 23.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 19 21.30 en 23.30 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19.30 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middelburg, 'My Left Foot' 20 'Sweetie' 22 uur. ZONDAG 19 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red October 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pretty Woman' 14, 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 14,19 en 21.30 uur Electro Middelburg, 'Total Recall' 19.30 en 21.45 uur Schuttershoftheater Middel burg, 'My Left Foot' 20 uur. "Sweetie" 22 uur. MAANDAG 20 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19.30 en 21.45 uur, Schuttershoftheater Middel burg, 'My Left Foot' 20.30 uur. DINSDAG 21 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19.30 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'My Left Foot' 20.30 uur. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red October" 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19.30 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Sweetie' 20.30 uur DONDERDAG 23 AUGUSTUS Alhambra I Vlissingen, 'Hunt for the Red October' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Pretty Woman' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'Total Re call' 20 uur. Electro Middelburg, 'Total Re call' 19.30 en 21.45 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Sweetie'20.30 uur. Sean Connery als Marko Ramius, commandant van de Red October. In het Vlissingse Alhambra vanaf deze week de film The hunt for Red October, over een Russische commandant die met zijn revolu tionaire onderzeeboot over wil lo pen naar Amerika. Het verhaal schijnt echt gebeurd te zijn, maar werd later door zowel de Russen als de Amerikanen ontkend. Wanneer commandant Marko Ramius (Sean Connery) en zijn officieren er met de Red October vandoor gaan, zijn de Russen ui teraard in alle staten. Tientallen onderzeeboten en oppervlakte schepen gaan op jacht om de Red October tot zinken te bren gen. Maar de Amerikanen zitten natuurlijk ook niet stil. Omdat zij nooit officieel beslag zullen kun nen leggen op de onderzeeboot, smeden ze ingewikkelde plannen om de Russen en de rest van de (onwetende) bemanning ervan te overtuigen dat het schip met Ra mius en de officieren tot zinken is gebracht. f i

de Vlissinger | 1990 | | pagina 9