informatiepagina van de gemeente vlissingen 11 o u Programma woningbouw in 1991 Aanpassingen openbare verlichting Restauratie toren I Namen straten N.H. Kerk in Oost-Souburg in Hofwijk f Verkeerseducatie Riolering derde fase en sloop bijgebouwen PZC Veel verbeteringen in 1991 en 1992 Herinrichting Poort u gaal straat en Haaksbergenstraat Nieuwbouw 1990 Verbetering in 1991 Verbetering in 1990 Rapporten en instanties Urgentielijst Kunstuitleen weer open! Commissies vergaderen Start deze week Metselwerk/voegwerk Triathlon en wielerwedstrijden op Boulevards a.s. zaterdag Folder over kopen van een appartement Informatie-avond 16 augustus in stadhuis Informatie-avond Even bijpraten met burgemeester Van der Doef Straatfestival Speelstad Politie Woensdag 15 augustus 1990 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN KIE redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 37 Woningen bouwen in 1991, 864 woningen verbeteren in 1991 en 811 in 1992. Deze doel stellingen van burgemeester en wethouders zijn opgeno men in de deze week versche nen programma's voor de bouw en verbetering van wo ningen. Het gaat hierbij in alle gevallen om huizen die op de een of andere wijze met gelde- opgenomen. In de "vrije sector" (met een eenmalige rijksbijdra ge) moeten volgens het plan 2 woningen in Rosenburg en 12 woningen aan de Lange Zelke worden gebouwd. Al deze nieuwbouw wil de ge meente (laten) realiseren. De plannen moeten - mits de ge meenteraad daarmee akkoord lijke steun van de overheid worden gebouwd. De "vrije sector" valt hier buiten. Het nieuwbouwprogramma geeft alleen de aantallen en soorten te bouwen woningen aan in de gesubsidieerde sector voor volgend jaar. Het verbete ringsprogramma noemt alle te verbeteren woningen voor de ko mende twee jaar. Allereerst de nieuwbouwplan- nen. In de sociale sector (wo ningwetwoningen, verhuur) staan in 1990 "op de rol": negen woningen voor ouderen op de plaats van de voormalige smederij aan het Oranjeplein (Woningstichting Walcheren) en 4 MIVA-woningen aan de Cho- pinlaan (Basco). In Rosenburg en Walstraat 15-17 zijn op beide lokaties vijf "socia le sector-koop" nieuwbouwwo ningen in het programma de Schaepmanstraat (96), in de Van Reenenstraat e.o. (158), in de Bloemenbuurt 2/1 kap (60), aan de Breitnerlaan/Jan van Goyenlaan (110), in West- Souburg (6), in de Gravestraat (41), torenflats in Oost-Souburg (144), in de Witte Wijk in Oost- Souburg (79) en in Bossenburgh (198). Bovendien zullen 20 particuliere huurwoningen op diverse plaat sen onder handen worden geno men en is het de bedoeling voor 20 woningen op diverse plaat sen geld uit te trekken voor ge- luidwerende voorzieningen. Volgens het verbeteringspro gramma kunnen in 1991 20 par ticuliere huurwoningen op diverse lokaties verbeterd wor den. In dat jaar gaat het boven dien om verbetering van 158 huurwoningen in de Van Ree nenstraat, 28 woningen aan de Hogendorpweg, 28 woningen aan de Troelstraweg-oost, 12 wo ningen in de Bossestraat, 60 wo ningen in de Koestraat, 40 woningen in de Irislaan/Jan van Capellelaan, twee woningen in de Van Dishoeckstraat, 120 wo ningen in de Jan van Goyen- laan/lrislaan, 28 woningen in de Emmastraat, 60 woningen aan de President Roosevejtlaan, 72 woningen in de torenflats in Oost-Souburg en 163 woningen in Westerzicht. Ook moet volgens het program ma in dat jaar geld beschikbaar gesteld worden voor geluidwe- rende voorzieningen aan 20 huurwoningen op diverse plaatsen. Het woningbouw- en woningverbeteringsprogramma is gistera vond aan de orde geweest voor advies in de vaste commissie van advies en bijstand voor de volkshuisvesting, stadsvernieu wing en monumenten. In de gemeenteraadsvergadering van donderdag 30 augustus (aanvang 19.30 uur in het stadhuis) zal de gemeenteraad een beslissing nemen. (foto: Ruben Oreel) gaat - tussen nu en volgend jaar juni verder worden ont wikkeld. Het is daarom in dit stadium nog niet mogelijk de ze woningen te kopen of te hu ren. Het is de bedoeling in 1990 vele honderden huurwoningen te ver beteren. Of ook uw woning daar bij is, hangt af van het geld dat hiervoor beschikbaar komt. Wanneer dat zo is krijgt u tijdig en uitgebreid nader bericht van uw woningbouwvereniging of makelaar. Het gaat om woningen in de Mackaystraat, 2e fase (24), aan de Troelstraweg-oost (48), in 20 Augustus vergadert de vaste commissie van advies en bijstand voor stadsbeheer, verkeer en milieu over een voorstel van het college van burgemeester en wethouders voor een krediet voor de aan passing van openbare ver lichting. Op enkele plaatsen is de open bare verlichting in Vlissingen onvoldoende. Er is dan bij voorbeeld sprake van een ver- keersonveilige situatie of van sociale onveiligheid. Het college heeft een voorstel, met urgentielijst van lokaties, aan de commissie voorgelegd. Bij de opstelling van het over zicht hebben b. en w. zich laten leiden door diverse rapporten en instanties: het rapport "Crimina liteit en beleid" van de gemeen te; het rapport "Onveilig Vlissingen" van de Vrouwen Ad vies Commissie en de nota "Ontwikkeling Emancipatie Fa cetbeleid" van de emanicipatie- commissie. Daarnaast is ook rekening gehouden met klach ten van burgers. Er is een lijst Samengesteld van lokaties waar in de nabije toe komst snel aanpassingen van de openbare verlichting noodzake lijk zijn: - diverse tunnels in Vlissingen; - toegangen tot parkeerterreinen van sportterreinen, verenigings accommodaties enz; - fietsroute Prins Hendrikweg- Stationsplein; - Hertzweg, Voltaweg en Mar- coniweg; - diverse lokaties waarover klachten zijn binnengekomen. Aanpassing openbare verlichting op de fietsroute Prins Hendrikweg-Stationsplein is hard nodig. (foto: Ruben Oreel) Vanaf aanstaande dinsdag (21 augustus) is de Kunstuitleen weer terug van vakantie. De Kunstuitleen bevindt zich in de Lange Zelke, in het ge bouw waar de bibliotheek ook gevestigd is. De openingstij den voor de "uitleen" .zijn op dinsdag en woensdag van 10.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De bibliotheek is natuurlijk vaker geopend. De prijzen voor het huren zijn erg laag, zeker wanneer je be denkt dat die kale muur er iede re keer weer anders uit kan zien. De keus is ook enorm: schilderij en en tekeningen in de eerste plaats, maar de collectie bevat ook "beelden". Belangstelling? Gewoon langs gaan of bellen met de Culturele Raad Vlissin gen: 16672. Deze week zijn diverse vergade ringen van vaste commissies van advies en bijstand gepland. Het gaat om: - ruimtelijke ordening, 15 augustus, 19.30 uur; - welzijn, volksgezondheid en cultuur, 15 augustus, 19.30 uur; - stadsbeheer, verkeer en milieu, 20 augustus, 19.30 uur; - sociale zaken, personeels zaken en organisatie, 21 augustus, 19.30 uur; - financiën, 22 augustus, 19.30 uur; - onderwijs, 22 augustus, 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's en ontwerpvoorstellen lig gen ter inzage in de gemeente lijke informatiehoeken. Deze week wordt begonnen jN?' met de restauratie van de to ren van de Nederlands Her vormde Kerk aan het Oranje plein 2 in Oost-Souburg. Er moet het nodige gebeuren aan de toren. Het totale werk zal dan ook ongeveer 13 weken in beslag nemen. Het metselwerk en voegwerk verkeren in zeer slechte staat. Er zitten scheuren in de muren, er zijn veel verweerde stenen en er zitten zelfs stenen los. De voe gen zijn op verschillende plaat sen niet meer aanwezig of erg verweerd. De leien op het dak van de toren vertonen scheuren, brokkelen af en zijn verweerd. Het gehele dak zal bedekt wor den met nieuwe leien. Verder wordt tijdens de restaura tie aandacht besteed aan schil derwerk, de beglazing van het glas-in-lood raam boven de in gang en de verlichting van het uurwerk. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van november 1989 een krediet voor deze werkzaamheden ter beschik king gesteld. Verder verlenen de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en Provincie Zee land een subsidie voor de restauratie. De kerk en de toren zijn monu menten. Onderhoud en restau ratie Vliervan is belangrijk. De toren is 14e eeuws. In 1949 is de toren voor het laatst ge restaureerd. De toren van de N.H. Kerk aan het Oranjeplein in Oost-Souburg wordt in de komende ongeveer dertien weken gerestaureerd, (foto: Ruben Oreel) Op zaterdag 18 augustus wor den een triathlon combina tie van marathonlopen, zwem men en fietsen) en wieler wedstrijden voor amateurs ge organiseerd. Het parcours over de weg is: Boulevard Evertsen - Boule vard Bankert - Trompstraat - Kenau Hasselaarstraat - President Rooseveltlaan tot de parkeer plaats (is keerpunt). Dit parcours zal voor verkeer worden afgesloten van 10.00 tot 18.30 uur. Het eenrichtingsver keer op Boulevard Bankert tus sen de Coosje Buskenstraat en de Trompstraat wordt tijdens de ze periode opgeheven. Deze verkeermaatregelen zullen met borden worden aangege ven. De vaste commissie van ad vies en bijstand voor stadsbe heer, verkeer en milieu zal advies uitbrengen over namen voor de nieuwe wijk Hofwijk. In mei 1990 heeft de gemeen teraad voor de toen ontworpen straten al over de naam beslo ten. Dat heeft geresulteerd in de volgende namen: Wibautlaan: F.M. Wibaut, onder nemer die een vooraan-staande rol speelde bij de totstandko ming van de SDAP en de Vlis- singse afdeling daarvan. Van der Veerlaan: J.K. van der Veer, propagandist en voorman SBD. Van Oorschotlaan: L.P. van Oor schot, voorman en raadslid SP, later van SDAP en wethou-der. Het zijn mensen die aan het eind van de vorige eeuw en in het be gin van deze eeuw een rol heb ben gespeeld in het plaatselijke politieke en maatschappelijke le ven met als oogmerk daarin de positie van de maatschappelijk zwakkeren te verbeteren. Tijdens vergadering van de Burgemeester en wethouders willen meer aandacht schen ken aan de meest kwetsbare groep in het verkeer: leerlin gen van basisscholen. Daar toe doen zij een voorstel dat in de vaste commissie van ad vies en bijstand voor stadsbe heer, verkeer en milieu van 20 augustus aan de orde komt. Het voorstel hangt nauw samen met het eerder door de gemeen teraad vastgestelde Verkeersvei- ligheidsplan. B. en w. stellen voor lesmaterialen aan te schaf fen waarmee leerlingen van de basisschool in de praktijk met aspecten van het verkeer kun nen kennismaken. Het gaat om drie pakketten: een onderwijsmethode "straatwerk" voor 4-12 jarigen; een schoolrou- teverkenning en een ver- keersproject op schoolniveau. De pakketten kunnen na aan schaf rouleren over de diverse basisscholen in de gemeente Vlissingen. Daarnaast willen b en w deelne men aan de campagne "Alkohol Verkeer Project 1990". De cam pagne richt zich in eerste instan tie x op de jonge verkeersdeelnemer tot 26 jaar. Het doel is rijden onder invloed terug te dringen, waardoor het aantal verkeersongevallen waar bij alkohol een rol speelt, sterk kan worden verminderd. Het bewonerscomité "Koop mansvoetpad en omgeving" wees het gemeentebestuur in april 1989 op de slechte toestand van straten in de wijk. Ook pleitte het comité voor diverse verbeteringen. Er is nu een plan opgesteld voor het herstraten en verbeteren van de Poortugaalstraat en de Haaksbergenstraat. De verbe teringen bestaan uit: - het vervangen van de klinkers van de stoepen door tegels; - het aanbrengen van "kussens" waar de Poortugaalstraat aan sluit op het Koopmansvoetpad en op de Haaksbergenstraat; - het doortrekken van de stoep bij de aansluiting van de Haaks bergenstraat op de Middenhof singel; - het aanleggen in de Poortu gaalstraat van twee rijweg versmallingen, enkele zogenoemde "gestoken" par keerplaatsen", en het markeren van de "langsparkeerplaatsen". De "kussens" en de rijweg versmallingen zijn bedoeld om Het Ministerie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, de Koninklij ke Notarie"le Broederschap en de Nederlandse Vereniging van Makelaars in onroerende goederen (NVM) hebben sa men een brochure uitgegeven over het kopen van een appar tement. De folder is bestemd voor ieder een die erover denkt een appar tement te kopen, maar ook als u pas een appartement gekocht hebt, kan deze brochure voor u van belang zijn. De brochure geeft tips en advie zen waar men op moet letten bij de aankoop van een apparte ment. De brochure bevat ook een adressenlijst met nuttige or ganisaties voor (aanstaande) ei genaren van een appartement. De brochure is verkrijgbaar bij het stafbureau voorlichting en in spraak in het stadhuis. de snelheid van het verkeer af te remmen Ze moeten worden aangebracht om van deze stra ten een "30 kilometerzone" te kunnen maken. Alle bewoners hebben inmid dels een brief ontvangen waar in deze plannen toegelicht worden. Tot 1 september kun nen zij reageren. Het plan ligt ter inzage bij de dienst Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (VROM) in het stadhuis. Burgemeester en wethouders willen meer aandacht schenken aan de jeugd in het verkeer. (foto: Ruben Oreel) Het college is van plan in sep tember/oktober te laten begin nen met het omleggen van de leidingen van de PTT, WMZ en PZEM. Daarna (begin 1991) moet de derde fase van de hoofdrioolstruktuur van de binnenstad uitgevoerd wor- De bijgebouwen van de PZC die b. en w. willen slopen in septem ber/oktober om daarmee ruimte te scheppen voor de opslag van ma terialen die nodig zijn voor de vernieuwing van de riolering, derde fase, in de binnenstad. Met het vernieuwen van de riolering willen b. en w. begin 1991 starten. (foto: Ruben Oreel) den: een stuk van ongeveer 70 meter van de Lange Zelke via de Walstraat, Wagenaarstraat en Kleine Kerkstraat tot de Stenenbeer. Omdat er in de binnenstad nauwelijks opslag ruimte aanwezig is voor de uit voering van de rioleringswerken willen b. en w. de bijgebouwen van de PZC aan de Vlamingstraat/Wage- naarstraat vroegtijdig slopen. Over deze plannen zal de vaste commissie van advies en bijstand voor stadsbeheer, verkeer en milieu adviseren. In de planning is zoveel mogelijk rekening gehouden met de be langen van de ondernemers. In de maanden november en de cember wordt er in de Walstraat dan ook niet gewerkt. Voor ondernemers en bewo ners wordt op donderdag 16 augustus een informatie avond belegd over de plannen. De avond begint om 19.30 in het stadhuis. commissie op 20 augustus wordt geadviseerd over de vol gende namen voor het noorde lijke gedeelte van de wijk: Lindeijerlaan: (de ontsluitings- weg naast de Stellepit) C.F. Lin- deijer vestigde zich in 1910 op 32-jarige leeftijd in Vlissingen. Hij was timmerman en was door de SDAP aangetrokken als pro pagandist voor deze partij. Hij stichtte een bureau voor arbei- dersrecht en bouwde de SDAP uit. Hij was het eerste raadslid van socialistische origine. Lansenpad: Bram Lansen vestigde zich in 1867 als 20 jari ge te Vlissingen. Hij werkte op de Schelde. Hij was vrijmetse laar. Hij had een vereniging op gericht die hij gebruikte om zijn socialistische denkbeelden uit te dragen. Hij publiceerde veel en werd om zijn socialistische acti viteiten ontslagen. Pastoor Van der Aalaan: Pastoor Van der Aa was actief wat de or ganisatie van het Katholieke volksdeel betreft en bewerkstel ligde de oprichting van het St. Josephziekenhuis. Half augustus, de zomerdrukte is goeddeels achter de rug. Kermis, straatfestival en andere in- en ontspannende gebeurtenissen: ze bepaalden de afgelopen maand het sfeerbeeld van onze stad. Op die periode terugkijkend overheerst bij mij een gevoel van tevredenheid. Het was (zeer) warm en het was (zeer) druk. Maar er was sprake van een ge weldige sfeer en de gehele perio de is eigenlijk probleemloos verlopen. Geen geweldplegin gen, niet meer criminaliteit dan gebruikelijk. Wel een klacht van een enkele burger wie de (muzi kale) prestaties in vooral de klei ne uurtjes net iets teveel werden. Ik heb daar op zichzelf wel be grip voor, maar vind toch dat in alle realiteit gesproken die over last weg valt tegen het plezier dat vele tienduizenden, zowel Vlis- singers als bezoekers, hebben beleefd. Het is uiterst belangrijk dat we die goede sfeer behou den. Want als die ontbreekt kan dat tot toestanden leiden zoals in badplaatsen niet zo heel ver hier vandaan. En daar hoeven we niet naar te verlangen. Binnen de programmering van het Straatfestival vond ik het op treden van "de Roemenen" zeer bijzonder. Ik denk daarbij dan niet alleen aan de artistieke en muzikale prestaties van die groep. Het moet een bijzondere belevenis voor hen geweest zijn om in die bijzondere sfeer voor het eerst in het buitenland te kun nen optreden. Een woord van waardering vind ik op zijn plaats voor de organisatoren, de vrijwil lige medewerk(st)ers en de spon sors die dat mogelijk maakten! Een woord van waardering ver dienen ook de vele vrijwilligers zonder wie Speelstad niet moge lijk zou zijn geweest. Zij hebben ook dit jaar weer vele honderden kinderen een plezierige vakantie week bezorgd. In een periode van soms verzengende hitte zal hun inzet voor vele ouders onge twijfeld een uitkomst zijn ge weest! U hebt het wellicht in de kranten gelezen. Na veel geharrewar heeft Minister Dales de knoop doorgehakt en Middelburg aan gewezen als centrumgemeente voor de politie in Zeeland. Dat bericht heeft bij sommigen vra gen opgeroepen. Is er straks in Vlissingen nog een politiekorps? Is er dan nog wel voldoende poli tie en hoe zit het met de zeggen schap van de burgemeester of de gemeenteraad over die poli tie? Voor het merendeel van deze vragen is geruststelling op zijn plaats. Vlissingen houdt een ei gen eenheid politiemensen, vol doende van omvang en kwaliteit om de plaatselijke taken uit te voeren. De totstandkoming van regionale politie in Zeeland bete kent dat slechts zo'n tien procent van de politiemensen taken voor de gehele provincie gaat doen. Met name in de grotere gemeen ten (zoals Vlissingen) zal de reor ganisatie dan ook niet zoveel gevolgen hebben. Nee, mijn grootste zorg bij deze reorganisatie betreft de positie van de gemeenteraad. Die stelt nu het gehele gemeentelijke be leid vast en de politie draagt er toe bij dat dat beleid wordt uitge voerd. Bijvoorbeeld op het punt van leefbaarheid en milieu. Het is tot op heden volstrekt onzeker of de gemeenteraad in de nieuwe structuur nog wel voldoende zeg genschap heeft over de politie en iets te zeggen blijft houden over de prioriteiten in het politiewerk. Wat dat betreft zijn we nu aange wezen op onze volksvertegen woordiging. De Tweede Kamer zal er bij het debat over deze re organisatievoorstellen voor moe ten zorgen dat hetgeen er in de verhoudingen met de gemeente raden de laatste tien, vijftien jaar is opgebouwd niet zomaar wordt afgebroken!

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5