informatiepagina van de gemeente vlissingen \i Q Winkelruimte en 12 appartementen in Lange Zelke [S |Een krab in 't bos Walcherse Molendag Beiaardconcert Stadhuistoren Ook dorst? Wat te doen na aanranding of verkrachting? Wielerwedstrijden op de Boulevards 11 augustus Praktijkgebouw orthodontist in Papegaaienburg Dinsdag 14 augustus Woning huren of kopen? Nieuwe bebouwing Coosje Buskenstraat Volgende week: "Even bijpraten" terug GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! Verkeers maatregelen Ringrijden Ritthem Wandelroute Beelden en Monumenten De molens in de gemeente Vlissingen Commissies vergaderen De plaatsen DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN Kli redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 Op de agenda van de vaste commissie van advies en bijstand voor de ruimtelijke or dening staat een voorberei- dingsbesluit dat de bouw van winkelruimte op de begane grond en 12 (huur)apparte- menten mogelijk moet maken. Het nieuwe gebouw moet het "gat" opvullen tussen de bi bliotheek en "La Reine". De commissie zal de raad advi seren over dit voornemen. De vergadering is woensdag 15 au gustus, 19.30 uur in het stadhuis. Dit voorbereidingsbesluit hangt nauw samen met de herinrich ting van de Lange Zelke. Bij het ontwerp is rekening gehouden met een goede voetgangersrela tie richting Zeemanserve met het oog op de parkeerplaatsen en de weekmarkt. Het ontwerp voor het gebouw aan de Lange Zelke, tussen de bibliotheek (rechts) en "La Rei ne" (links). Vanaf volgende week is de ru briek "Even bijpraten met...." weer terug op deze pagina, na dat u die in verband met de va kanties enkele weken heeft moeten missen. In "Even bij praten" komen bij toerbeurt de leden van het college van bur gemeester en wethouders aan het woord. Burgemeester J.C.Th, van der Doef bijt vol gende week de spits af. De leden van het college bespreken actuele zaken die tot hun portefeuille behoren. Zij lichten het beleid van de ge meente Vlissingen toe. Alle le den hebben een eigen "takenpakket" binnen het colle ge, waar zij de uiteindelijke ver antwoordelijkheid voor dragen: De burgemeester: coördinatie van het beleid, de openbare or de en veiligheid en de voorlich ting en inspraak. D.J.P. Bruinooge: economische zaken en bedrijven, recreatie en toerisme, volkshuisvesting, stadsvernieuwing, monumenten en cultuur. C. de Keijzer: onderwijs, sociale zaken en werkgelegenheid, per soneelszaken en sport. T.R.K. Meijers: financiën, detail handel, visserij, ruimtelijke orde ning en openbaar vervoer. W.Wisse: openbare werken, stadsbeheer, verkeer, milieu en accommodaties. Mevr. L.C. Poppe-de Looff: sociaal-cultureel werk, jeugd werk, minderheden, emancipa tie, maatschappelijk werk, ouderenwerk, oudheidkundige zaken, volksgezondheid en coördinatie van het welzijns beleid. Het is geen vrolijk onderwerp: aanranding en verkrachting. Toch komen er jaarlijks in Ne derland bij de politie meer dan 10.000 meldingen van binnen. Maar het aantal gevallen waar van nooit melding wordt ge maakt is beduidend hoger. De slachtoffers zijn vrouwen en meisjes uit alle lagen van de be volking en van elke leeftijd: ook oudere vrouwen en kinderen. Zij moeten zo goed mogelijk wor den geholpen. De politie heeft daarbij een belangrijke taak. Ook zij is op de hoogte van de mogelijkheden voor hulp en op vang. Daarover bestaat een bro chure met informatie. Er staat veel in over de opvang en bege leiding van slachtoffers van sek sueel geweld. Belangrijk onderdeel van de brochure is ook een adreslijst van hulpverle nende instanties en opvangmo gelijkheden voor vrouwen zoals de Blijf-van-m'n-lijfhuizen. Ook het telefoonnummer van het Vlissingse Blijf-van-m'n-lijfhuis staat er in. De brochure is verkrijgbaar in de gemeentelijke informatie- hoek in het stadhuis. Illustratie uit de brochure "Wat te doen na aanranding of verkrach ting?" Op zaterdag 11 augustus wor den ringrijderijen georgani seerd in Ritthem. In verband daarmee moeten de volgende verkeersmaatregelen getrof fen worden. Vanaf vrijdag 10 augustus, 15.00 uur tot en met zaterdag 11 augustus, 20.00 uur zal de Dorpstraat afgesloten worden voor alle verkeer behalve voet gangers. Deze afsluiting zal met borden worden aangegeven. In een bos ooit een krab ge zien? Of een blauwe reiger? En de leveranciers van dansvloe ren? Of van rozenbotteljam? Wat er ook zijn mag is klein fraais als "Zilverschoon" en "Lievevrouwebedstro". En, dat alles al eens bij elkaar gezien? Dan kan een wandeling door het koele Nollebos warm worden aanbevolen. Niet dat men er hoge dikke bomen zoals op de Veluwe zal aantreffen. Dat kan hier ook niet. Het Nollebos is, in vergelijking met dergelijke bossen nog erg jong: het dateert uit 1950. Het oorspronkelijke "Nollebosch" - daterend uit de jaren dertig - was namelijk in 1944 helemaal weggespoeld. Dat jaar werd, om Walcheren on der water te zetten, de zeewe ring vlak voor dat "bosch" gebombardeerd. De zee kon er ongehinderd in en uit. Door de stroming ontstonden geulen, de huidige waterpartijen. In het Nollebos, met het aan grenzende gebied Westduin, is het aangenaam toeven. Wande lend, fietsend, sportend, ka- noënd, hengelend of op een andere manier verpozend langs de waterkant: het gebied biedt er alle gelegenheid voor. En meer: in het Nollebos zijn namelijk ver schillende wandelroutes uitge zet. Ze zijn te volgen met behulp van paaltjes met gekleurde "koppen". Wie de "rode route" loopt kan gebruik maken van het boekje "Natuurpad Nollebos". Daarin staat beschreven wat er allemaal groeit en bloeit, vliegt en fladdert, zwemt of kruipt. Van Zilverschoon tot krab... Voor de kinderen staan in het boekje verschillende opdrach ten. Daarmee kunnen ze bo men en vogels leren herkennen. Het boekje is te koop voor f 1,50 bij: - het VVV-i kantoor aan de Nieuwendijk 15 en - het stafbureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Wie de smaak van het wandelen te pakken heeft, zou ook de monumenten- en beeldenroute eens kunnen doen. Een "fikse" tippel voor wie de tocht achter elkaar loopt. Maar waarom zou u de route niet in twee of meer de len knippen? Deze wandelroute, die vooral door de binnenstad voert, staat omschreven in het "Vakantiema gazine Vlissingen 1990". Dat krijgt u voor 1 gulden mee op bo venstaande adressen. Fietsen in het Nollebos. (foto:Ruben Oreel) De komende zaterdag vinden er wielerwedstrijden plaats op en rond de boulevards. In ver band daarmee moeten diverse verkeersmaatregelen geno men worden. Het parcours omvat Boulevard Evertsen - Kenau Hasse laarstraat - Coosje Bus- kenstraat en Boulevard Bankert. Dit parcours zal voor verkeer worden afgesloten van 09.30 tot 18.00 uur. Parkeren is in deze pe riode verboden aan de noordzij de van de Kenau Hasselaarstraat en aan de zijde van de even nummers van de Coosje Buskenstraat, tussen de Spuistraat en Boulevard de Ruyter. Deze verkeersmaatregelen zul len met borden worden aan gegeven. De vaste commissie van ad vies en bijstand voor de ruim telijke ordening adviseert in haar vergadering van 15 au gustus over de vestiging van een praktijkgebouw voor een orthodontist in Papegaai enburg. Het praktijkgebouw is gepland ten oosten van het parkeerter rein van het winkelcentrum Pa pegaaienburg aan de overkant van de watergang aan de Weye- vlietweg. Op de tekening ziet u de lokatie aangegeven. Het voorstel, waarover de com missie zal adviseren, ligt ter in zage bij de afdeling VROM in het stadhuis. Met het kopen of huren van een woning kunt u beter niet over een nacht ijs gaan. Wo nen is nu eenmaal een belang rijk onderdeel van het mensenleven. Waar? Hoe? Voor hoeveel? Hu ren of kopen? Wie aan het laat ste denkt, doet er goed aan zich extra te verdiepen in de (finan ciële) voors en tegens. Daar zijn een heleboel boeken, brochu res, videobanden en dergelijke over. Ook het Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer heeft er enkele gepubliceerd. De titels daarvan zijn: - "Premiekoopwoningen 1990"; - "Huursubsidie 1990"; - "Huuraanpassingen 1990"; - "Huurprijzen van woonruimten" De gemeente heeft daarnaast de folder samengesteld: - "Voorwaarden voor het ver krijgen van gemeentegaran tie op leningen voor een eigen woning". Het zijn leesbare uitgaven, die u in grote lijnen inzicht helpen geven in genoemde onderwer pen. Ze bieden daarbij ver schillende lijsten met adressen, waar u terecht kunt voor (onafhankelijke) nadere informatie. De brochures zijn verkrijgbaar in de gemeentelijke informa- tiehoek in het stadhuis. gewicht van alle klokken samen is 3708 kg! De beiaard van de stadhuistoren is een octaaf ho ger dan van de St. Jacobstoren. Het instrument is aan de ge meente geschonken door de Ko ninklijke Maatschappij "De Schelde" ter gelegenheid van de opening van het stadhuis op 21 mei 1965. Het carillon in de stadhuistoren telt 47 klokken. (foto: Ruben Oreel) De Walcherse molenaars orga niseren in samenwerking met de vereniging "De Zeeuwse Molen" en de ENFB op dins dag 14 augustus een Walcher se molendag. Op verschillende plaatsen op Wal cheren openen de molens hun deuren van 10.00 tot 17.00 uur. Meer dan 15 molens zijn te be zichtigen. Per fiets kunt u de molens prima bekijken. Het is een leuke route! In veel Walcherse plaatsen ope nen de molens op 14 augustus hun deuren: Vlissingen, Oost- Souburg, Nieuw- en Sint Joos- land, Arnemuiden, Middelburg, Serooskerke, Oostkapelle, Dom burg, Aagtekerke, Meliskerke, Westkapelle, Zoutelande, Bigge- kerke en Koudekerke. De Oranjemolen is een koren molen, die sinds circa 1650 op het Oranjebolwerk langs de Westerschelde staat!" Het is de dichtst bij zee staande molen van Nederland. De molen is tot 1957 in bedrijf geweest voor het vermalen van graan tot veevoe der en meel voor menselijke consumptie. De molen is in 1971 gerestaureerd en nog geregeld in bedrijf te zien. Het is een stel lingmolen (en tevens walmolen) van het type ronde stenen bo venkruier. Bij de restauratie zijn verschillende constructie onderdelen vernieuwd. Het drijf werk bleef in oorspronkelijke Na een juli-maand zonder verga deringen van vaste commissies van advies en bijstand komen in deze week weer de eerste com missies bijeen. Het gaat om: - economische zaken, de tailhandel en visserij, 13 augustus, 19.30 uur; - volkshuisvesting, stadsver nieuwing en monumenten, 14 augustus, 19.30 uur; - ruimtelijke ordening, 15 augustus, 19.30 uur; - welzijn, volksgezondheid en cultuur, 15 augustus, 19.30 uur. Al deze vergaderingen zijn openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agen da's en ontwerpvoorstellen lig gen ter inzage in de gemeentelijke informatiehoeken. De vaste commissie van ad vies en bijstand voor de ruim telijke ordening zal 15 augustus adviseren over het voorbereidingsbesluit Coosje Buskenstraat. Dit voorbereidingsbesluit moet de bouw van een complex mo gelijk maken, met kantoren op de begane grond en daarboven 18 woningen. Het gaat om het gedeelte van de Coosje Bus kenstraat tussen de Walstraat en de Spuistraat dat op dit moment leeg staat. Proverko Vastgoed B.V. wil dat gedeelte van de Coosje Buskenstraat heront- wikkelen. Op zaterdag 11 augustus bespeelt gastbeiaardier Jos d'Hollander de beiaard van de stadhuistoren van 14.30 tot 15.30 uur. In de 45 meter hoge toren van het Vlissingse stadhuis hangt een van de twee carillons die de stad rijk is. (Het andere, veel oudere carillon, hangt in de St. Jacobstoren.) Het carillon in de stadhuistoren is een vier octaafs concertbei aard in G, bestaande uit 47 klok- I staat. Door de ligging heeft ook de Oranjemolen nogal eens klappen opgelopen bij beschie tingen. Zo bevindt zich bijvoor beeld nog steeds een kogel in de muur van de molen, die af komstig is van de beschieting door de Engelse vloot in 1809. De geallieerde legers landden november 1944 vlak naast de Oranjemolen. Een beeld en ge denksteen aan de nabijgelegen Commandoweg herinneren daar aan. Beheerder en eigenaar van de Oranjemolen is de gemeente Vlissingen. Molenaar is de heer J. Bebelaar. Korenmolen "De Pere" dateert van 1725 en is een markant her kenningspunt in de Ka naalstraat. De molen is van het type stellingmolen en telt vier zolders. De doorsnede van het grondvlak is 8 meter 30; die van de wieken 22 meter 40. Sinds de restauratie in 1987/88 heeft de molen vier koppels stenen: twee die door een electromotor en twee die door de wind worden aangedreven. Dat maakt bedrijfsmatige uitoe fening van het molenaarsvak, onafhankelijk van de wind, in de ze molen mogelijk. De molen was van oorsprong een Westsouburgse molen, maar kwam in 1873 door het gra ven van het Kanaal door Walche ren dwars door het dorp op Oost-Souburgs grondgebied te staan. Boven de deur van de molen is een gevelsteen met het wapen van de voormalige ge meente Oost- en West-Souburg aangebracht. Dekenstraat; - Ingang Torro; Middengebied - Bonedijkestraat (hoek Sotte- gemstraat); - Hogeweg (bij Ferdinand Bollaan); - Hercules Segherslaan (bij Supermarkt Koppejan); - Gildeweg (bij MIRO-centre); - Mercuriusweg (bij Jac. Hermans); Paauwenburg - Paauwenburgweg (winkel centrum); - Troelstraweg (winkel centrum); - Alexander Gogelweg (tegen over Dr. Schaepmanstraat); Lammerenburg - Parklaan (tussen Wester- zicht en Marnixplein) - Winkelcentrum Papegaaien burg (parkeerterrein); Oost Souburg/Ritthem - Verlengde Kanaalstraat; - Oranjeplein; - Molenweg; - Hontestraat; - Pad weg; - Zandweg. (foto: Ruben Oreel) ken. De bespeling is ingericht voor alle 47 klokken, het auto matische spel echter voor 35 klokken. Een klok fungeert als luidklok. Het gewicht van de grootste klok is 640 kg. De kleinste weegt 9.5 kg. Het totale De producenten van bier en fris drank hebben de afgelopen we ken niet te klagen gehad. Het warme weer deed velen - meer dan normaal - naar de fles met dorstlesser grijpen. Vaak een fles van glas, waar statiegeld op zit. Die gaat dus, tegen belo ning, weer terug naar winkel of melkboer. Wat niet wil zeggen dat al het an dere glas waardeloos is. flessen (zonder statiegeld), lege jam- en augurkenpotten, oud glas van ramen en deuren, al dat glas wordt waardevol als u het in zo'n gele glascontainer gooit. Want al het glas dat op die manier wordt ingezameld krijgt een nieuwe bestemming. Het wordt om gesmolten en verwerkt tot nieuw glas. Neem het glas, als u om boodschappen gaat, even mee. Op 16 plaatsen in de gemeente, meestal bij winkels, staan de bakken gereed. Binnenstad/Scheldebuurt - Bellamypark (parkeer terrein); - Spuistraat (parkeerterrein); - Zeemanserve (parkeer terrein); - Scheldestraat, hoek Aagje

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5