informatiepagina van de gemeente vlissingen £3 1/ Regionale Indicatiecommissie Walcheren Kabinet schaft Tegemoetkoming Studiekosten 21+ af Onderzoek naar kanker aan de baarmoederhals Bescherming van persoonlijke gegevens Grensgebieden Groeiseizoen voorkom overlast! Huisvuil te vroeg buiten: bekeuring! Zakkenrollers GRENSGEBIEDEN Taken en werkwijze V Samenstelling De aanvraag Vragen? Voortaan afhankelijk van de Regeling Bijzondere Bijstand Geen studiefinanciering Overlapping Kwart Tijdig aanvragen Meer informatie Monumenten borden in Vlissingen Commissie Openbare orde en veiligheid vergadert Kosten Vragen? Wet Waar tentoonstellingen hedendaagse kunst 90 WATERTOREN SOUBURG VLISSINGEN 1 juli t/m ~7 oktober Zet uw huisvuil pas op de ophaaldag buiten! Vuile injectienaalden Blijf er van af en meldt het aan de Reinigingsdienst! Feiten Vragen? Andere tentoonstellingen Snuffelmarkt Kenau Hasselaarstraat 4 augustus Het gezicht van Nederland filmen in Vlissingen Een paar tips Woensdag 1 augustus 1990 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITENI redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 De Regionale Indicatiecom missie Walcheren heeft be moeienis met de gang van zaken bij een aanvraag tot op name in een bejaardenoord of verpleeghuis (voor mensen van 65 jaar en ouder). De taak van de indicatiecommissie is te adviseren over opname in een bejaardenoord of ver pleeghuis. Voor dergelijke op names is dat advies namelijk nodig. De commissie bestaat uit een voorzitter, een arts en maat schappelijk werkenden. De indi catiecommissie werkt in de gemeenten Arnemuiden, Dom burg, Mariekerke, Middelburg, Valkenisse, Veere, Westkapelle en Vlissingen. Het adres van de Regionale Indicatiecommissie Walcheren is Simpelhuisstraat 1, 4331 PH Middelburg, telefoon 01180-75665. Het spreekuur van de maatschappelijk werkenden is van maandag tot en met vrij dag van 08.30 tot 10.00 uur. Zij kunnen ook meer informatie ge ven over opname in bejaarden oorden en verpleeghuizen. Voor de aanvraag tot opname heeft u een speciaal formulier nodig, dat bij de commissie verkrijgbaar is. Als de indica tiecommissie het formulier in gevuld heeft teruggekregen, volgen een bezoek van een maatschappelijk werkende en eventueel een arts. Daarna wordt het advies opgesteld. Dat advies is twee jaar geldig. Er wordt bij het advies gelet op onder meer: - de woonsituatie; - de hulp die al wordt ver leend (gezinszorg, alar- lijke gezondheidstoestand. Met een positief advies is plaat sing mogelijk op de opname lijst van het bejaardenoord of ver pleeghuis waar de voorkeur naar uitgaat. Met vragen over de indicatie commissie kunt u terecht bij de Regionale Indicatiecom- mering); de mogelijkheden voor uit breiding van hulp; de problemen met de per soonlijke verzorging en huis houdelijk werk; missie Walcheren, Simpel huisstraat 1, 4331 PH Middelburg, telefoon 01180-75665. Bejaardencentrum "Ter Reede" de geestelijke en/of lichame- (Foto: Ruben Oreel) De regering heeft besloten de tegemoetkoming in de studie kosten voor studerenden die 21 jaar of ouder zijn (de zoge naamde TS 21+) per 1 januari 1991 af te schaffen. In plaats daarvan kunnen studerenden die een "arbeidsmarktrelevan- te" opleiding volgen een bij drage in de studiekosten krijgen volgens de Regeling Bijzondere Bijstand van de Ge meentelijke Sociale Dienst. De ministerraad heeft besloten prioriteiten te stellen om over heidsgeld vooral te besteden aan onderwijs waarbij de sa menleving duidelijk baat heeft. Studerenden die opleidingen volgen waarvan het maatschap pelijk nut in verhouding tot het persoonlijk nut gering is, moeten een grotere eigen bijdrage beta len. Een andere maatregel die voortvloeit uit dit beleid is bij voorbeeld beperking van de mo gelijkheden om op overheids kosten nog een tweede studie te volgen in het hoger onderwijs (het zogenaamde "stapelen"). De TS21+ was bedoeld voor ie dereen die 21 jaar of ouder is, geen recht heeft op studiefinan ciering en studeert aan een door de overheid bekostigde instel ling. De aard van de opleiding maakt daarbij niet uit. De tege moetkoming van de TS21+ is ongeveer even hoog als de Bij zondere Bijstand. De Bijzondere Bijstand is be doeld voor mensen die door scholing hun kansen op de ar beidsmarkt willen vergroten. Daarom komen alleen studeren den die een "arbeidsmarktrele- vante" opleiding volgen in aanmerking voor een bijdrage in de studiekosten. De gemeen schappelijke sociale diensten bepalen dan ook wie Bijzondere Bijstand krijgt. Aanleiding tot de afschaffing van de TS21+ is het eerdere besluit van het kabinet om per 1 januari 1991 de mogelijkhe den voor Bijzondere Bijstand te verruimen. Vanaf 1991 wordt het mogelijk om met behoud van uitkering na het voortge zet onderwijs nog ander on derwijs te volgen. Bovendien hoeven studerenden geen ei gen bijdrage meer te betalen. Echter, door deze verruiming zouden de Bijzondere Bijstand en de TS21+ elkaar gaan over lappen, want een aantal stude renden zou dan in aanmerking komen voor beide regelingen. Op het ogenblik krijgen onge veer 26.000 studenten TS21 voor college-, cursus- of lesgeld, aanschaf van boeken e.d. Ge middeld is de bijdrage ongeveer f 1.500,— per jaar. Ongeveer 25% van de studerenden die nu TS 21+ ontvangen, zullen vol gens de nieuwe regels in aan merking komen voor Bijzondere Bijstand. De plannen zullen flin ke besparingen opleveren. Belangrijk is voor het school jaar 1990-1991 de TS 21+ tijdig aan te vragen. Voor deel tijdstuderenden en cursisten die met een studie beginnen voor 1 januari 1991 is namelijk een overgangsmaatregel ge troffen. Zij kunnen aanspraak maken op een Tegemoetko ming Studiekosten vanaf 21 jaar voor het gehele studiejaar 1990-1991. Men moet dan wel de tegemoetkoming voor 1 ja nuari 1991 aanvragen! Het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen heeft een spe- cale brochure over dit onder werp samengesteld. Deze brochure en het aanvraagformu lier zijn verkrijgbaar bij het Staf bureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis. Op 31 monumenten in de ge meente Vlissingen worden monumentenborden ge plaatst. Deze borden vermel den meer wetenswaardigheden over het monument waarop het tekst bord bevestigd is. De borden zijn mede mogelijk gemaakt door de financiële medewer king van de Rotary-Vlissingen en de A.N.W.B.. In overleg met de Stichting Vlis singen Promotie zijn deze monu menten opgenomen in een toeristische route. Het gaat om gebouwen zoals de Gevangen toren en molens en panden in de binnenstad, die nu vaak een woonfunctie hebben. Tijdens Open Monumentendag (op zaterdag 8 september) zal het "eerste" monumentenbord officieel aan de gevel van het Stedelijk Museum aan het Bella- mypark bevestigd worden. De borden voor de andere 30 pan den volgen in de weken daarna. Op maandag 6 augustus verga dert de vaste commissie van ad vies en bijstand voor openbare orde en veiligheid. De vergade ring begint om 19.30 uur in het stadhuis. De bijeenkomst is openbaar. U kunt gebruik maken van het spreekrecht. De agenda ligt ter inzage in de gemeentelij ke informatiehoeken. In Nederland wordt per jaar bij ongeveer 1200 vrouwen kan ker aan de baarmoederhals vastgesteld. Wordt deze vorm van kanker vroeg opgespoord en behandeld, dan is de kans op genezing bijna 100 Re gelmatig onderzoek naar baar moederhalskanker is daarom van groot belang. Een belang dat ook door de ge meente wordt onderkend. Een groep vrouwen krijgt daarom binnenkort een brief van de wet houder voor onder meer volks gezondheid mevrouw L.C. Poppe-de Looff. Dat zijn de vrou wen die geboren zijn in de jaren 1937, 1940, 1943, 1946, 1949, 1952 en 1955. De komende jaren zullen de vrouwen met andere geboortejaren, maar tussen de 35 en 55 jaar volgen, leder vrouw in deze leeftijdsgroep krijgt volgens dit systeem iedere drie jaar een oproep. Namens het college van burge meester en wethouders advi seert de wethouder een periodiek onderzoek naar kan ker aan de baarmoederhals te laten uitvoeren. Bij voorkeur bin nen enkele weken na ontvangst van de brief. Het onderzoek dient te worden uitgevoerd door de eigen huis arts. Het gaat om een korte en pijnloze behandeling. Daarbij wordt, met behulp van een hou ten spatel, wat slijm weggeno men van de baarmoederhals. Dat wordt in een laboratorium onderzocht. De uitslag van het onderzoek, positief of negatief, wordt altijd aan de huisarts mee gedeeld. Of de kosten voor het bezoek aan de huisarts en het labora torium zelf moeten worden be taald, hangt af van de wijze waarop men verzekerd is. Bent u bij het ziekenfonds verze kerd, dan gaan de rekeningen daar naar toe. Voor particulier verzekerden komen de kosten van het on derzoek door de huisarts (f 30,20) en die van het labora toriumonderzoek f 17,50) voor eigen rekening. Afhanke lijk van wat er in de polis staat, zullen er ook particuliere ziek tekostenverzekeraars zijn die de betreffende kosten wel ver goeden. De vrouwen die binnenkort wor den aangeschreven, krijgen bij de brief een folder van het Ko ningin Wilhelmina Fonds. Daarin wordt nader uiteengezet wat kanker aan de baarmoederhals en het onderzoek ernaar inhoudt. Wie over het onderzoek nog specifieke vragen heeft of twij felt over het al dan niet deelne men eraan, kan daarover contact opnemen met me vrouw Muller of mevrouw Hel lemans. Beiden zijn sociaal verpleegkundigen bij de Ge meenschappelijke Gezond heidsdienst. Zij zijn bereikbaar via telefoonnummer: 01100-49410. Het zou best eens heel boei end kunnen zijn om na te gaan, waar er gegevens over u geregistreerd staan. Soms is dat niet meer dan uw naam, adres, giro- en/of banknum mer. Maar het gaat al gauw verder. Denkt u maar eens aan verzekeringen, lidmaatschap pen, financiële zaken als lenin gen en hypotheken, postorderbedrijven, verbrui kersregistratie van gas, water en electriciteit en vult u zelf maar aan. Al met al staat u waarschijnlijk bij zo'n tachtig verschillende be drijven en instanties gere gistreerd. Meer-en-meer wordt daarbij gebruik gemaakt van de computer. Dat kan een heleboel, vooral praktische voordelen heb ben. Er zijn echter ook schaduw zijden. Want met het toenemende gebruik van de computer groeien namelijk ook de mogelijkheden om gegevens vast te leggen, uit te wisselen en te combineren. Dat kan bedrei gend zijn voor een ieders privacy. Om die reden is sinds 1 juli jl. de Wet Persoonsregistraties (WPR) definitief van kracht (van 1 juli 1989 tot 1 juli 1990 is de wet in fases van kracht geworden). Deze wet bindt het vastleggen en gebruik van uw persoonsge gevens aan duidelijke regels. Zodat ze alleen gebruikt worden voor het waarvoor ze gemaakt zijn. En dat ze alleen kunnen worden ingezien door de men sen voor wie ze bestemd zijn. Bovendien geeft de wet u het recht om de over u opgenomen gegevens in te zien, aan te vul len of te verwijderen en na te vragen aan wie ze zijn verstrekt. Zo eenvoudig als het hierbo ven staat, zit de wet natuurlijk niet in elkaar. Rechten en plichten, er zit nogal wat aan vast. U kunt daar meer inzicht in krijgen met behulp van de brochure "De Wet Persoonsre gistraties". Mocht u zich daar na nog verder in dit onderwerp willen verdiepen, dan kunt u terecht bij diverse instanties. Namen en adressen daarvan staan achterin deze uitgave van het ministerie van Justitie. De brochure is verkrijgbaar bij de informatiehoek van het staf bureau voorlichting en inspraak in het stadhuis. Zaterdag 4 augustus wordt om ongeveer 15.00 uur de ten toonstelling geopend van de beeldend kunstenaar Philippe Tonnard (Gent, België). Dit is tevens de tweede tentoonstel ling in de serie "Grensgebie den", het thema dat de Culturele Raad Vlissingen koos voor de hedendaagse kunstpresentaties in de zo mermaanden van 1990. De ten toonstelling van Philippe Tonnard zal te bezichtigen zijn tot en met 30 september van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur in het voor malig kantorencomplex van de Malse zomerregentjes (hoe wel...?), zomerse temperatu ren (méér dan dat): ideaal groeiweer. Wie in het bezit is van een tuin kan er over meespreken. Als uw tuin aan een openbare weg of stoep grenst, kijkt u dan ook eens wat uw groen aan die kant heeft gedaan? En gebruik dan zonodig ook de snoeischaar. Want het kan zijn dat degene die van die weg of stoep gebruik maakt van die te hoge of te bre de begroeiing last heeft. Bijvoor beeld omdat het uitzicht over een kruising of in een bocht (ge deeltelijk) wordt weggenomen. Of omdat de stoep of het fiets pad half onder het groen is ver dwenen. Of omdat een wandelaar aan wat stekelige be groeiing z'n kleren (of z'n huid...) openhaalde. U begrijpt: zulke dingen kunnen de veilig- «T -T* heid van de weggebruikers be hoorlijk in gevaar brengen. Daarom een simpel verzoek: pak de buitenkant even mee als u de tuin "doet". (Foto: Ruben Oreel) De afdeling reiniging en de po litie van Vlissingen gaan sa men controleren of huisvuilzakken niet te vroeg buiten gezet worden. Wie dat toch doet, kan een bekeuring krijgen. Te veel mensen in Vlissingen zetten namelijk hun huisvuil al de avond vooraf gaand aan de ophaaldag aan de weg. Dat veroorzaakt flink VLISSINGEN MILIEUBEWUST GROENTE- TUIN- EN FRUITAFVAL: NIET WEGGOOIEN MAAR C0MP0STEREN! overlast. Het huisvuil trekt on gedierte en katten aan, en het geeft vaak stankoverlast. Het te vroeg buiten zetten is niet voor niets verboden! Huisvuil mag pas 's morgens vroeg op de ophaaldag aan de straat ge zet worden. De afdeling reiniging gaat sa men met de politie optreden te gen mensen die hun huisvuil al de avond tevoren buiten zetten. Zij gaan 's avonds surveilleren. Als er zakken aangetroffen wor den, worden ze opengemaakt, wordt letterlijk nageplozen van wie de zakken afkomstig zijn en wordt de schuldige direct be keurd. De politie mag dat op ba sis van de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Zet uw huisvuil dus niet eerder dan toegestaan is, buiten! Het komt meer en meer voor dat op bepaalde plaatsen in Vlissingen vuile injectienaal den worden gevonden. Men sen die de naalden vinden raken daardoor wel eens in pa niek. Dat is echter niet nodig, als u weet wat u moet doen in een dergelijk geval. Raak de gevonden vuile naald niet aan. Laat hem liggen en meldt het aan het afdeling Reiniging van de gemeente. De afdeling Rei niging is telefonisch te berei ken onder nummer 62291. Die zorgt er dan voor dat de naald snel en veilig verwijderd wordt. Vooral kinderen zijn een risico groep als het om gevonden vuile injectienaalden gaat. De kans dat zij zich prikken aan een naald door hem op te pakken en ermee te gaan lopen is groot. Wat betreft kansen op eventuele besmetting zijn de volgende cij fers bekend. - Bij het prikken aan een naald die door een seropo sitief (AIDS) persoon is ge bruikt, is de besmettingskans kleiner dan 0.5%; - Bij het prikken aan een met Hepatitus B (besmettelijke Geelzucht) besmette naald ligt de kans om deze zelfde ziekte te krijgen tussen de zes en dertig procent; - In verband met een mogelij ke Hepatitus B-besmetting dient binnen 48 uur na het prikken aan een "verdach te" naald contact te worden opgenomen met de GGD. Het telefoonnummer van de GGD is 01100-49400. Injectienaalden worden vaak ge vonden op plaatsen waar geen vuilnisbakken zijn, bijvoorbeeld in de duinen, in mindere mate op het strand en in parken en bosjes. Vragen over vuile naalden kan de GGD beantwoorden, tele foonnummer 01100-49400. Met vragen over de "verwerking" en melding kunt u terecht bij de afdeling Reiniging, telefoon 62291. ZIJN? PZC in de Walstraat in Vlis singen. Tot en met 25 augustus is nog de tentoonstelling te bezoeken van Danny Devos en Annemie van Kerckhoven (Grensgebieden) in de Watertoren Oost-Souburg. De derde tentoonstelling opent zaterdag 1 september in de Wa tertoren in Oost-Souburg. Werk van beeldend kunstenaar Eric Brandts is dan tot 7 oktober te bezichtigen. In verband met de snuffelmarkt op 4 augustus is het parkeerter rein aan de Kenau Hasse laarstraat vanaf 9.00 tot en met 21.00 uur afgesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Deze week (van 31 juli tot en met 3 augustus) worden in de gemeente Vlissingen opna mes gemaakt voor "Het ge zicht van Nederland" aflevering Vlissingen. Het ge zicht van Nederland is een nieuwe "serie" tv- programma's. In 48 afleverin gen worden 48 gemeentes, verspreid over heel Nederland, belicht. Vlissingen neemt een van de afleveringen voor zijn rekening. In vijftien minuten wordt Vlissin gen van alle kanten belicht. Aan de orde komen onder meer: scheepsbouw, beloodsing, vis- afslag, toeristische evenemen ten, geschiedenis, veerdiensten op Engeland en Breskens, Fort Rammekens en noem maar op. Deze week worden de meeste "grondlocaties" gefilmd. Op een later tijdstip volgen dan de lucht opnames (van onder meer Oost- Souburg) en de seizoensgebon den "shots" van bijvoorbeeld stormen. In het voorjaar van 1991 zal de aflevering Vlissingen van Het gezicht van Nederland bij de NOS op de televisie te zien zijn. Op deze pagina kunt u dan le zen wanneer dat precies zal zijn. Zakkenrollers herken je ner gens aan. In winkels, in waren huizen, in bussen, op het sportveld, op de markt en op de straat. Overal slaan ze hun slag, elke dag. Voorkom dat ze ook uw zakken of uw tas "rollen"! - Houd in een volle trein of bus de sluiting van uw tas naar u toe; - Uw portemonnaie hoort niet boven op de boodschappen in uw tas. Dat is de goden verzoeken....; - Loop nooit met teveel geld op zak en als dat dan toch moet: laat het niemand zien of merken; - Bewaar uw pasje en che ques gescheiden; - Laai u met afleiden, zakken rollers opereren vaak in groepjes. Ze zijn te vinden op plaatsen waar veel men sen zijn. De een leidt het slachtoffer af, de ander slaat haar of zijn slag. Voor dat u het weet is uw tas leeg....; - Bent u "gerold" wacht dan tot het groepje mensen ver trokken is. Vaak vindt u dan uw lege portemonnaie op straat terug; - Doe waardepapier eventueel in een halstasje onder uw kleren; - Bent u getuige van zakken rollerij, waarschuw dan het slachtoffer en zo mogelijk de politie. Voorkoming van misdrijven: het is een zaak van de politie en u!

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5