informatiepagina van de gemeente vlissingen U Q !J Wonen in Vlissingen Tekeningen woningen Scheldeplein ter inzage Podium krijgt vorm Ruimere regels voor scholing met behoud van WW-uitkering Zomersmog Effecten en maatregelen Het mooiste uitzicht f i gy^su; Fietspad langs Oude Veerhavenweg GRENSGEBIEDEN Vlissingen heeft veel te bieden GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! Verplaatsen bushalte Aagje Dekenstraat r M Wonen voor iedereen met kinderen Wonen voor ouderen Wonen voor jongeren Meer informatie? 80 appartementen Meer informatie? 13 en 14 juli skateboarden in Westduin tentoonstellingen hedendaagse kunst 90 WATERTOREN SOUBURG VLISSINGEN 1 juli t/m V oktober I Kunstuitleen gesloten Verzuring Veroorzakers zomersmog Ozon Adviezen Informatie Voorwaarden Stadsverniewing in de Nieuwstraat Zo belt u de sociale dienst Omleiding voor auto's Gemeente-eigendom Woensdag 11 juli 1990 DE VLISSINGER IN DEN BLAUW GERUITEN redactie: stafbureau voorlichting en inspraak, stadhuis vlissingen, telefoon 01184-87000, toestel 333, 335 en 337 "Een bruisende branding. Een levendige scheepvaart. De mooiste boulevard van Neder land. Standen op het Zuiden. Schone lucht. Ruimte. Maar ook: volop huur- en koopwo ningen en bouwgrond, altijd dicht bij zee! Het is te vinden in Vlissingen, met 45.000 in woners de grootste stad van Zeeland." Zo begint de informatiemap over "Wonen in Vlissingen" die vorige week gereed is ge komen. De map geeft alle denkbare informatie over de nieuwe wijken Rosenburg- persoon (met telefoonnummer en adres) er meer van weet! Mensen die in Vlissingen wo nen, weten al dat Vlissingen de moeite waard is: voor gezinnen met kinderen, ouderen en jonge ren. Vlissingen biedt voor elk wat wils. De inleiding in de infor matiemap zegt er het volgende over: "Wonen in een mooi huis in een prettige buurt". In een huur- of koophuis. In een rijtjeshuis, Op de foto: koopwoningen in de wijk Rosenburg. (foto: Ruben Oreel) west en Hofwijk: welke gron den er beschikbaar zijn voor particulieren, welke huizen er gebouwd gaan worden, waar meer informatie verkregen kan worden. De map biedt echter ook achtergrond informatie over de nieuwe wijken: be schrijvingen en impressies. Ook de makelaars hebben een plekje in de map, zodat alle mogelijke vragen beantwoord worden. Blijven er toch nog onduidelijkheden over, dan kunt u in de map vinden welke twee-onder-een-kap of een vrijstaande woning. In een nieu we of bestaande wijk. Maar altijd betaalbaar. En met alle ruimte voor iedereen met kinderen. Met alles op loop- en fietsafstand: peuterspeelzalen, basis-, middelbare- en hogescholen, bi bliotheken, sporthallen, golfslag- bad en alle andere voorzieningen van een stad. In Vlissingen is pretig wonen altijd dicht bij werk, school, winkels en de zee. Er geldt bovendien een vrije vestiging voor iedereen." "Per fiets, auto of te voet: de Vlissingse boulevards zijn elke dag anders. De grote zeesche pen, de vakkundige beloodsing, het strandleven in de zomer, de stormen in de winter. Wie in Vlis singen woont geniet elke dag van de zee. Vlissingen kent vele woonmogelijkheden en de vesti ging is vrij. Wie in Vlissingen woont heeft bovendien: een overdekt winkelcentrum, een weekmarkt, goede busverbin dingen, NS-intercity-stations, veerdiensten naar Engeland en Zeeuws Viaanderen/Belgie", een streekziekenhuis, diensten centra voor ouderen, bibliothe ken, een museum, een reptielenzoo, bos- en recreatie gebieden, een natuurreservaat en veel andere plezierige voor zieningen." "Werken en studeren en - als het even kan - betaalbaar wo nen. In studentenstad Vlissin gen kan dat allemaal! Maar ook: lekker stappen, naar café, disco, bioscoop, popconcert, kermis of straatfestival, kleren of cd's ko pen en fijn sporten. Vlisssingen heeft het allemaal, plus volop betaalbare zelfstandige woon ruimte te huur voor alle jonge ren, zowel werkend als studerend. Wilt u zelf eens lezen wat Vlis singen, en vooral de nieuwe wijken Rosenburg-west en Hofwijk, voor u te bieden heeft? Haal dan de gratis infor matiemap af bij het stafbureau voorlichting en inspraak in de hal van het stadhuis, telefoon 87335. Bij het stafbureau voorlichting en inspraak liggen de tekenin gen ter inzage van de nieuw te bouwen appartementen van het plan Scheldeplein (aan het begin van de Walstraat). Het totale plan gaat om 10.000 m2 winkelruimte, 80 huurwonin gen en een parkeergarage voor 360 auto's. De ABC- formule van Albert Heijn, Blok ker en C&A komt in elk geval in het winkelcentrum. Rond de jaarwisseling 1991-1992 zal alles opgeleverd worden. Boven de winkels op de begane grond (zowel aan beide zijden van de Walstraat als aan de Aag je Dekenstraat) zullen apparte menten gebouwd worden. Dit geldt niet voor het stuk van de Walstraat vanaf de ingang aan de passage richting Lange Zel- ke. Hier zullen ook winkels ko men. Die winkels hebben wel de entree beneden, maar ook win kelruimte boven. Er komen in het totale plan 80 appartementen, variërend van 2-tot 4-kamerwoningen. Vier kamers houdt in: een woonka mer en drie slaapkamers. In middels hebben al vele mensen belangstelling ge toond aan MBO voor deze ap partementen. Speciaal voorde woningen is MBO op dit mo ment een informatiebrochure aan het drukken. Daarin wor den alle aspecten behandeld. Deze brochure bevat bijvoor beeld ook plattegronden van de woningen. Mensen die al bij MBO bekend zijn, krijgen auto matisch een brochure thuis gestuurd. De huurprijzen zullen volgens MBO variëren vanaf f 500,— voor een twee kamerflat tot f 800,— voor een vier-kamerflat. Deze prijzen betreffen de kale huur en zijn bij benadering. De tekeningen van de wonin gen, voor zover op dit moment bekend, liggen bij het stafbureau voorlichting en inspraak ter inza ge in de hal van het stadhuis, open op werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 17.00 uur. Mensen die nog meer of andere dingen willen weten kunnen zich wenden tot MBO in Amsterdam, Postbus 608, 1000 AP. Het tele foonnummer is 020 - 541 64 16. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 juli zal het parkeerterrein in het re creatiegebied Westduin "in han den zijn" van skateboarders. Vanaf 7.00 uur op vrijdag 13 juli tot en met 18.00 uur zaterdag 14 juli is het parkeerterrein West duin daarom gesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Het podium met omliggend terras en luifels op de Kleine Markt krijgt inmiddels duidelijk vorm. De planning is dat de Kleine Markt kant en klaar wordt opgeleverd nog voor de bouwvak-vakantie (20 juli). Er zal dan een gemetseld podium met aanliggende terras omringt met wind schermen gebouwd zijn. Verder zijn er luifels van transparant glas, rustend op kolommen. Voorlopig wordt het plein afgezet met trottoir- palen ("Vlissingertjes"). De definitieve afzetting wacht op de herinrich ting van de Walstraat en de invulling van de oude PZC-lokatie. Het plan is tot stand gekomen in overleg met de ondernemers van de Klei ne Markt. (foto. Ruben Oreel) De kunstuitleen Vlissingen is in verband met de zomervakantie gesloten van 17 juli tot en met 21 augustus. De kunstuitleen be vindt zich in de Lange Zelke, in het gebouw waar de bibliotheek ook gevestigd is. De openingstij den voor de "uitleen" zijn nor- Smog is een regelmatig terug kerend verschijnsel bij het weer van de laatste decennia. Smog is een verzamelnaam voor verhoogde luchtveront reiniging. In de zomer en de winter vormen zich verschil lende soorten smog. De sa menstelling van de verontreiniging is anders. "Wintersmog" kan zich voor doen van oktober tot april. Het is dan meestal windstil, grijs weer met strenge vorst en een sneeuwdek over grote delen van Europa. "Zomersmog" kan gepaard gaan met meer wind. Zon is een voorwaarde voor het ontstaan van zo mersmog. Zomersmog komt voor van april tot oktober. "Ozon" is een van de stoffen die bij smog ontstaat en des kundigen beschouwen ozon als de stof die bij zomersmog de meeste schade aan de ge zondheid toebrengt. In de rest van dit artikel wordt ingegaan op effecten en maatregelen bij zomersmog. De stoffen die een rol spelen bij winter- en zomersmog, zijn ook verantwoordelijk voor de verzu ring. Bij smog gaat het om ver hoogde concentraties van de stoffen gedurende een episode, waardoor schade aan mens en natuur kan worden toegebracht. Bij zure regen gaat het om de langdurige werking - dag in/dag uit, jaar in/jaar uit - van deze stoffen op het milieu. De schadelijke stoffen waaruit zomersmog wordt gevormd, komen vrij bij industrie en huishoudens door het verdam pen van oplosmiddelen bij on der andere reinigen en verven. Daarnaast komen ze vrij bij het gebruik van brandstoffen door verkeer en industrie. Zo mersmog doet zich echter al leen voor bij specifieke weersomstandigheden: rela tief hoge temperaturen en zon. Door een zwakke oostelijke of zuidelijke wind kunnen de stoffen over land worden "aan gevoerd". Ozon is dus een schadelijke stof voor de gezondheid van de mens. De concentratie ozon is in de periodes van smog het hoogst tussen 12.00 en 20.00 uur. Inademing van lucht die te veel ozon bevat (van nature zit er al een geringe hoeveelheid ozon in de lucht), kan leiden tot lucht wegklachten en symptomen als: pijn op de borst, hoest, be nauwdheid, pijn bij diepe inade ming, kortademigheid, oog- en neusirritatie, hoofdpijn, misse lijkheid en duizeligheid. De lon gen worden dus op de proef gesteld tijdens smogperiodes. Personen met bestaande aan doeningen aan hart en luchtwe gen lopen tijdens smogperiodes een verhoogd risico. Ook men sen die gevoeliger zijn voor ozon ondervinden nare effecten. De derde risicogroep zijn mensen die 's middags buiten grote li chamelijke inspanningen leve ren, denk aan buitenarbeiders en sporters. De hoeveelheid vervuiling is te meten. De mate van vervuiling is door de overheid onderverdeeld is drie smogfases. In smogfase 1 (waarin zich de geringste concentraties voor doen) worden nog geen ge dragsadviezen gegeven. Bekend wordt gemaakt dat mensen die bijzonder gevoelig zijn voor luchtverontreiniging als enige hinder kunnen on dervinden. Zij kunnen dit be perken door langdurige lichamelijke inspanningen in de buitenlucht tussen 12.00 en 20.00 uur te vermijden. De overheid doet bij smogfase 2 de oproep om de auto te la ten staan. De industrie wordt gevraagd luchtverontreinigen de activiteiten zo veel mogelijk op te schorten. Personen die tot de risicogroepen behoren wordt geadviseerd tussen cir ca 12.00 en 20.00 uur langduri ge lichamelijke inspanningen in de buitenlucht te vermijden. Indien er klachten optreden krijgen zij het advies binnen te blijven. In smogfase 3 worden de oproepen aan automobilisten en industrie herhaald. Daar naast wordt organisatoren van buitenevenementen gevraagd deze uit te stellen. De gedrags adviezen die in de smogfase 2 bestemd waren voor de risico groepen worden uitgebreid naar de hele bevolking. Smog blijft een onaangenaam verschijnsel. U weet er nu wat meer vanaf. Hopelijk valt het de ze zomer mee! Nadere informatie over afge kondigde smogfasen en geno men maatregelen in Zeeland is verkrijgbaar bij het bureau voorlichting van de provincie, telefoon (01180)-31400. U kunt ook Teletekst (pagina 715) raadplegen of - in geval van mogelijke smog - de regionale pers of Omroep Zeeland raad plegen. maal op dinsdag en woensdag van 10.00 tot 16.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De biblio theek is natuurlijk vaker geopend. De openbare bibliotheek Vlissin gen is geopend op maandag van 13.30 tot 20.00 uur en van dins dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur. Op zaterdag is de bibliotheek geopend van 10.00 tot 12.30 uur en op donderdag is de Vlissingse bibliotheek geslo ten. De openbare bibliotheek in Vlissingen is in verband met va kantie gesloten van 23 tot en met 28 juli. De bibliotheek in Oost- Souburg (Kanaalstraat 58) is gesloten in de week van 30 juli tot en met 4 augustus. Voor mensen met een uitke ring op grond van de Werk loosheidswet (WW) is het van af 1 juli jl. gemakkelijker om scholing met behoud van uit kering te volgen. De federatie van Bedrijfsverenigingen en het Ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid heb ben gezamenlijk besloten een proef te nemen met ruimere regels. Tot nu toe is voor scholing met behoud van uitkering steeds vooraf toestemming nodig van de bedrijfsvereniging. Tijdens de proef zal in de meeste gevallen de toestemming van het arbeids bureau voldoende zijn. Het ar beidsbureau meldt de scholing aan bij de bedrijfsvereniging. Uitkeringsgerechtigden, kunnen hierdoor meteen aan scholing beginnen. De verruiming geldt altijd voor scholing door de Cen tra voor Vakopleiding, de Centra voor Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening en de scholing in het kader van de Primaire Be roepsgerichte Volwassenen Educatie (PBVE). Voor bepaalde groepen werk zoekenden gelden de nieuwe re gels ook bij andere goedgekeurde vormen van scholing dan de genoemde. Als die scholing korter dan zes maanden duurt, gelden de nieu we regels voor: - alle werkzoekenden die langer dan een half jaar werkloos zijn en - werkzoekenden die korter dan een half jaar werkloos zijn, voor zover zij behoren tot een van de volgende doelgroepen: vrou wen, etnische minderheden en gedeeltelijk arbeidsonge schikten. Bij andere goedgekeurde scho ling die langer dan een half jaar duurt, maar niet meer dan een jaar, gelden de nieuwe regels voor: - alle werkzoekenden van 27 jaar en ouder die langer dan een half jaar werkloos zijn en - werkzoekenden die korter dan een half jaar werkloos zijn, voor zover zij tenminste 27 jaar zijn en deel uitmaken van de ge noemde doelgroepen. In alle andere gevallen blijft scholing met behoud van uitke ring mogelijk, maar kan pas met de scholing worden begonnen nadat de bedrijfsvereniging toe stemming heeft gegeven. De proef duurt negen maan den. Na zes maanden zal eva luatie plaatsvinden. Na afloop zal besloten worden over de voortzetting. Meer informatie is verkrijgbaar bij uw bedrijfsvereniging (GAK, DETAM, SFB en der gelijke). De Gemeentelijke Sociale Dienst van Vlissingen is voor cliënten telefonisch bereik baar op werkdagen tussen 9.00 en 10.00 uur. Er zijn drie telefoonnummers beschikbaar. Het nummer dat u kunt bellen hangt af van uw postcode. Kijk naar uw post code en u weet welk nummer u tussen 9.00 en 10.00 kunt bellen. Vorige week is men begonnen met de (voorbereidende) werk zaamheden voor de aanleg van een fietspad aan de west zijde van de Oude Veerhaven- weg (tussen de Edisonweg en de Prins Hendrikweg). Dit pad moet voor de categorie van fietsende weggebruikers lei den tot een vlotte en veilige verbinding tussen Oost- Souburg, de scholen van het Zeeland College en de Hoge school Zeeland, het station Vlissingen en de veerhaven. De werkzaamheden maken het uit veiligheidsoverwegingen noodzakelijk tijdens werkuren (tussen half acht 's morgens en half vijf 's middags) de westelijke rijbaan van de Oude Veerhaven- weg voor alle verkeer af te slui ten. Het verkeer, komende uit de richting van rijksweg A58 wordt over de Edisonweg geleid. De afsluiting en omleiding zijn door middel van borden aangegeven. De maatregelen zullen geduren de de bouwvakvakantie worden opgeschort. Het verhaal gaat dat een jonge Michiel de Ruyter, later de be roemdste admiraal van Neder land, ooit eens tot in de spits van de St. Jacobstoren is ge klommen. Zover hoeft u echt niet te gaan om toch te genie ten van een magnifiek uitzicht over Vlissingen, Walcheren en, niet te vergeten, de rede. Een klim naar de omgang op ruim veertig meter hoogte zal voor velen al genoeg zijn Voor de prijs hoeft u het niet te laten. Naast een portie energie kost het een volwassene niet meer dan f 0,75 en de kleinen een kwartje. De toren kan nog tot half augus tus worden beklommen. De ope ningstijden zijn: - maandag tot en met vrijdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.30 uur; - zaterdag van 10.00- tot 12.00 uur en van 14.00- tot 16.00 uur. 's Zondags is de torendeur op slot. Overigens, als men beneden is teruggekeerd, dan is een bezoek aan de 14de eeuwse kerk even zeer de moeite waard. Om het lij nenspel van de kapellen bijvoorbeeld, om het koorhek of om het raam ter herinnering aan Michiel de Ruyter..... Om teleurstelling te voorkomen: de kerk is niet altijd tegelijk met de toren open. De Sint Jacobstoren is in eigen dom en beheer bij de gemeente. Diezelfde gemeente biedt de va- kantievierder - Vlissinger of gast - echter nog meer historische bouwwerken die een bezoekje of wandeling zeker waard zijn. Bijvoorbeeld: De Oranjemolen. Die is elke woensdagmiddag van 13.30- tot 16.30 uur geopend en in werking te zien. Net als op zaterdag, maar dan van 8.30- tot 11.30 uur. het Stedelijk Museum (Bella- mypark 19), geopend op maan dag tot en met vrijdag van 10.00- tot 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00- tot 17.00 uur. Monumenten-wandelroute. Vlissingen telt enkele honder den geregistreerde monumen ten. Een belangrijk deel daarvan "komt u tegen" als u de monumenten-wandelroute loopt. Die tocht staat omschreven in het Vlissingen Vakantie magazine 1990. Ook de beelden en andere kunstwerken die u tij dens die wandeling passeert staan daarin omschreven. Het magazine is een uitgave van de VVV. De kleurrijke brochure is daar natuurlijk ook verkrijgbaar, evenals bij het Stafbureau voor lichting en inspraak in het stad huis. Een exemplaar kost f 1,—. Eigenlijk "geen geld" voor iets waar je zoveel plezier van kunt hebben! Deze week wordt de binnenstad van Vlissingen weer een beetje mooi er. Een aantal panden aan de Nieuwstraat wordt opgeleverd. Een ge- deelte van deze panden is nieuwbouw, maar er zijn ook gedeeltes gerestaureerd. De architect van dit project is K. Nijboer, de ontwikke ling is in handen geweest van de Zeeuwse Vastgoed Ontwikkeling. De aannemer is Bouwbedrijf De Delta. Er is nog één nieuwbouwwoning te koop. Alle andere woningen zijn verkocht. (foto- Ruben Oreel) postcode tel. nr. GDS 4381 87530 4382 4383 87510 4388 4389 4384 87520 4385 4386 4387 Deze week zal de bestaande bushalte ter hoogte van Aagje Dekenstraat nummers 29-59 ver plaatst worden in de richting van de Scheldestraat voor de num mers 83-93. De halte wordt uit gevoerd in een zwart-witte blokbestrating langs de stoep rand. Het gaat overigens om een tijdelijke aangelegenheid, omdat zowel plaats als definitieve uit voering nog nader zullen wor den bepaald bij de herinrichting van de Aagje Dekenstraat. Deze is voorzien omstreeks eind 1991, vooruitlopend op de opening van het nieuwe winkelcentrum. Er zijn meedere redenen die het college van burgemeester en wethouders tot verplaatsing van de halte hebben doen besluiten. Het gaat daarbij zowel om de on gunstige verkeerssituatie van de huidige halte (dicht bij het Betje Wolffplein) als om parkeerpro blemen voor de bewoners van de gehandicaptenwoningen. Ook de smalle stoep die resteert tussen de bestaande bushalte en de onlangs gebouwde wonin gen blijkt regelmatig ongemak op te leveren voor zowel bewo ners, passanten als buspassa giers. Op de nieuwe lokatie worden dergelijke problemen niet voorzien. (foto: Ruben Oreel)

de Vlissinger | 1990 | | pagina 5