i AN Ga nooit op vakantie zonder de reisverzekering van de ANWB 'Vlaanderen presenteert...' theater, muziek en film Expositie Een boek met blijvende geheimen Zeker op reis met de ANWB TWEEDE ZEELAND CULTUURMAAND IN SEPTEMBER Concert van Kroonenburg Orgelconcert Vrouwenpolder 5 JULI T/M 11 JULI IN MIDDEN ZEELAND Opening Hoogtepunt 'SCHELDEGEZICHTEN' VAN VERDURMEN EN VAN DAMME GELEZEN Uitfestival Saxofoon TO DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 4 juli 1990 iüï ig? lüf IM lïï te ®SÏ 'We hebben een en ander geleerd van vorig jaar' De Zeeland Cultuurmaand, vorig jaar september op initia tief van de Provincie Zeeland in het leven geroepen vanuit de overtuiging dat zo iets voor het imago van Zeeland nooit slecht is en dat het een positieve bijdrage kan leveren aan de verlenging van het toeristenseizoen, krijgt dit jaar een vervolg. Net als in 1989 staat de maand sep tember weer bol van de cultu rele activiteiten waaronder het tweede Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, het tweede Filmfestival Zeeland, een Uitfestival, concerten en tentoonstellingen. Met wat kleine wijzigingen in de pro grammering kan gesproken worden van een voortzetting van de ingeslagen weg. Veel publiciteit, in de vorm van lan delijke advertenties, radiopro gramma's en een speciale krant die eveneens landelijk verspreid wordt, moeten de Zeeland Cultuurmaand nog meer nationale, en zo moge lijk, internationale bekendheid geven. „Wat we vooral geleerd hebben van vorig jaar is dat je met publi citeit en het zoeken van sponsors niet vroeg genoeg kunt begin nen", concludeert Leo Hanne- wijk, lid van de werkgroep Zeeland Cultuurmaand. „Daar zijn we dan ook volop mee bezig. De inmiddels toegekende provin ciale subsidie van 300.000 gul den betekent al een verhoging van het budget met 80.000 gul den ten aanzien van vorig jaar. Daarnaast is er nu al 120.000 gulden aan sponsorgelden bin nen. Daar komt zeker nog het een en ander bij". Ook de publici teit is beter verzorgd dan vorig jaar vertelt Hannewijk. „De NCRV gaat een aantal concerten opnemen van onder meer het Zeeuws Orkest. En verder gaan zij in diverse programma's regel matig aandacht besteden aan de Zeeland Cultuurmaand". De officiële opening van de Zee land Cultuurmaand vindt plaats op zaterdag 1 september in Hof Domburg. De opening wordt ver richt door een aantal nog niet bij name genoemde prominenten. Korte optredens van onder ande re Armando met het zigeuneror kest van Tato Mirando moeten deze gala-avond opvrolijken. Met een voor iedereen toegankelijk koffieconcert op zondag 2 sep tember eveneens in Hof Dom burg gaat de tweede editie van de Zeeland Cultuurmaand dan echt van start. Armando en Tato Mirando verzorgen onder meer één van de concerten tijdens de officiële ope ning van de Zeeland Cultuurmaand in Hof Domburg. Vlaanderen heeft meer te bieden dan alleen bier en friet. Onder de noemer 'Vlaanderen presen teert...' zijn er in de week van za terdag 7 tot en met zondag 15 juli in recreatiecentrum De Schotsman in Kamperland allerlei optredens van Vlaamse muziek- en theatergroepen. Dit in het ka der van een culturele uitwisseling van Zeeland met de provincies Oost- en Westvlaanderen. Het festival wordt zaterdag om 14 uur geopend door de Konink lijke Fanfare Eendracht en Kunstijver uit Putte. Om 16 uur is er een optreden van het Martien Trio uit Brugge en om 22 uur staat The Jeggpap New Orleans Jazz Band uit Dendermonde op het programma. Zondag zijn om 16 uur de chierlijke danserijen, zestiende eeuwse hofdansen, van d' Oude Kapel uit Gent te zien en dinsdag worden de films Hector (19 uur) en Crazy Love (22 uur) gedraaid. De jeugd komt donderdag om 19 uur aan bod bij het programma 'We kleuren een witte regen boog' van jeugdtheater Leen Per- sijn. Zaterdag 14 juli om 14 uur zwaaien de Blauwvoetvendeliers uit Lendele hun vendels. Om 16 uur treedt het Martien Trio uit Brugge op en om 21.30 uur barsten de blues en rock en roll krakers uit de sixties van The Loudspeakers uit Gent los. 'Vlaanderen presenteert...' wordt zondag om 12 uur afgesloten In de Nieuwe Kerk in Middelburg verzorgt Jaap Kroonenburg dins dag 10 juli een orgelconcert voor de Stichting Orgelcentrum. Het concert begint om 20 uur. Jaap Kroonenburg is hoofdorga nist van het beroemde 'Garrels- orgel' in Maassluis. In Middelburg speelt hij onder meer 'Concerto del Sigr Meek' van J.G. Walther, Fuga in G van J.S. Bach, Pastora le C van Franck en 'Carillon de Westminster' van L. Vierne. In de hal van het hoofdkantoor van de Rabobank in Middelburg zijn tot en met 31 juli tekeningen, etsjes en wandkleden van Josina Knoester te zien. De vijftigjarige Josina Knoester is lerares tekenen en textiele werk vormen en volgde in haar vrije tijd cursussen pottenbakken en keramiek. Ze tekent en schildert het liefst direct naar de natuur en werkt altijd figuratief. Haar ten toonstelling bestaat verder uit pastel- en kleurpotloodtekenin gen en boetseerwerk. met een concert van het West vlaams Houtblazerskwintet en een optreden van het Brugs Dweilorkest. Eén van de onderdelen is het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen dat plaatsvindt van 13 september tot 7 oktober. Hoogtepunt is hier ongetwijfeld het concert van het Gothenbur- ger Symfonie Orkest op 22 sep tember in de Sint Baafskerk in Aardenburg. Het tweede Filmfestival Zeeland duurt dit jaar tien dagen. „We hebben geleerd van vorig jaar", legt Leo Hannewijk uit. „Toen was het gewoon te lang waar door de aandacht verslapte. Nu proberen we er in tien dagen tijd één groot hoogtepunt van te ma ken, zodat het voor mensen van buitenaf ook aantrekkelijker wordt om een paar dagen in Mid delburg te blijven". En aantrekke lijk lijkt het te worden met een concert van de Michael Nyman Band, een workshop met Paul de Sche/desferen. 'Scheldegezichten' is de titel van een boek waarin Peter Verdurmen (foto's) en Romain van Damme (tekst) de ziel van de Westerschelde trachten bloot te leggen. Ze hebben mensen ondervraagd en gefo tografeerd die op de meest uiteenlopende wijze een band hebben met deze drukst beva ren rivier van Europa. Het re sultaat geeft een aardig beeld van wat zich op en rond de Westerschelde afspeelt. Met zo'n vijftig pagina's tekst en minstens het dubbele aantal bladzijden foto's behoeft het boek niet opgeborgen te wor den na lezing. Vooral de foto's blijven geheimen prijsgeven, ook na meerdere keren kijken. Dat Verdurmen in staat is spe cifieke Zeeuws-Vlaamse sfe ren vast te leggen was al bekend. In het boek 'Buiten mensen' toonde hij dat al. In 'Scheldegezichten' gaat hij nog verder. Niet alleen de mensen en hun eigenschap pen, ook de sferen, plekken die men nergens anders aan treft en zelfs - zo men dat wil zien - de eigengereide houding die deze Nederlandse Vlamin gen kunnen hebben fotogra feert hij zoals niemand anders. Zijne heiligheid de Schelde- bron wordt als eerste in het tekstgedeelte voor de lezer op gediend. Daar in Gouy weten ze kennelijk niet hoe heilig, want jarenlang is de plaats waar dit natuurheldere water uit de grond komt om aan het eind vervuild de zee in te gaan zonder eerbied links blijven lig gen. Vervolgens krijgen we een stuk nostalgie te verwer ken; een veerman die met zijn roeiboot mensen overzet. Bert Peleman, de dichter van De Schelde noemt zich tegen Ro main van Damme 'verschel den'. Ook de herder, 'de schaper van de Schelde' en jongeren die er hun kinderspel letjes deden en er nu de kost verdienen krijgen aandacht. In Hoedekenskerke heeft de Westerschelde nauwelijks nog attentiewaarde. Vroeger was dat anders. Toen ging er nog een veerboot naar Terneuzen vanuit dit Bevelandse dorp. Dan komt de sluisbediende - 'de poortwachter' - aan bod, gevolgd door de sleepvaart als EHBO van het waterverkeer, de gepensioneerde dijkbouwer in Nieuwland, de redders, de loods alias Greenpeace- kapitein, de kapitein van de veerdienst Vlissingen- Breskens, de natuurman die likkebaardend over de schor ren wandelt, de sportvisser en de relatie tussen het dorp Nummer een en de Wester schelde. Hoewel dus is getracht de Westerschelde breed en Zeeuws te zien, blijven de fo to's toch de dominante factor. En die foto's zijn zo Zeeuws- Vlaams dat het boek Zeeuwsch-Vlaams genoemd moet worden. Niettemin lees baar voor iedereen die iets om water zoals de zee geeft. Ad Hanneman Nooijer, Jerry Musser en George Griffin, een dag van de Zeeuwse film met een honderdtal films over Zeeland tussen 1910 en 1955, een muziekfilmnacht, talkshows en natuurlijk heel veel nieuwe films. Nieuw is het Uitfestival, georga niseerd door theaterbureau Uit in Zeeland, dat hiermee alvast een voorschot neemt op het komen de theaterseizoen. Het festival wordt gehouden van 26 septem ber tot 3 oktober en staat geheel in het teken van België. Eén van de hoogtepunten is een optreden van het Ballet Royal de Wallo- nie/Companie Jorge Lefebre uit Charleroi met onder meer een uitvoering van de Carmina Bura- na van Carl Orff. Fototentoonstellingen van Eva Besnyö zijn in de maand septem ber te zien in een vijftal plaatsen op Walcheren. Deze in Boedapest geboren fotografe bracht onder meer in de jaren dertig samen met Joris Ivens en Charley Too- rop een aantal zomervakanties door in Westkapelle. In die maan den legde zij het Zeeuwse leven van die tijd vast in talloze foto's. De slotdag van de Zeeland Cul tuurmaand vindt plaats op zater dag 29 september in Veere. De hele dag staat in het teken van de saxofoon met optredens van saxofoonorkesten, een open po dium voor saxofonisten en een workshop onder leiding van Her- bie White (Herman de Wit) die onder meer wil proberen 200 saxofonisten bijelkaar te krijgen voor een groot concert. Het Zeeuws Orkest geeft 's avonds een familieconcert in de Grote Kerk waarbij het accent ligt op muziek uit Scandinavië. En hoe wel een aantal manifestaties nog doorloopt tot in oktober, zal met een groots vuurwerk vanaf het Veerse Meer de tweede Zeeland Cultuurmaand worden uitgeluid. Kees van Eersel, organist van de Grote Kerk in Goes geeft maan dag 9 juni een concert in de gere formeerde kerk van Vrouwenpolder. De aanvang is om 20 uur. Het orgel van de kerk werd ge bouwd door orgelbouwer Pro peer. Het werd enkele jaren geleden gerestaureerd en uitge breid tot een tweeklavierinstru- ment. Van Eersel speelt er onder meer 'An Wasserflüssen Babyion' van J.S. Bach, Voluntary III van John Stanley en 'Wie gross ist des Allmacht'gen Güte' van Felix Mendelssohn op. Hij sluit het concert af met een improvisatie. MARIEKERKE Gemeentehuis. Dorpssstraat 3). (Raadzaal, rNagel kerke. pentekeningen. Ma. t/m vr. 9 tot 16 M.P MIDDELBURG Roosevelt Studiecentrum. (Abdij). Leven en werk van drie Roosevelts: president Theodore Roosevelt (1858-1919), president Franklin Dela no Roosevelt (1882-1945) en zijn echtgenote Eleanor Roosevelt (1884-1962). Wo. en do van 10 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Zeeuwsche Centrale Discotheek. (Langeviele 82). Joke Floresse en Jo- han Sinke, foto's. Di. t/m vr. van 10 tot 17.30 uur, wo en do. van 19 tot 21 uur, za. van 10 tot 16 uur. Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Dinge- mans, Rob de Haan, olieverfschilderij en, aquarellen. Di. t/m za. van 10 tot 17 uur, op afspraak. Zeeuwse Bilbiotheek. (Kousteense- dijk 7). Hal begane grond: Een mam ma met een baard, kindertekeningen van Hannah-Martha. Tweede verdie ping: "Watersport", recreatie Zeeland. Openingstijden Bibliotheek. Zeeuws Kunstenaarscentrum. (Kousteense- dijk 7). Hennie Possen, foto's. Ope ningstijden Bibliotheek. Zeeuws Museum. (Abdij 3). Kent, en versiert, eer datje mint, vrijen en trouwen in Nederland 1500-1800. 'Royal Seed', Jan van Munster, sculp turen en brandmerken. Openingstij den Di. t/m vr. van 10 tot 17 uur, ma. van 13.30 tot 17 uur. Holografiemuseum "Dennis Gabor". (Gortstraat 36). holografie. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur behalve maandag. Kunsthandel De Witte Swaen-'t Zee paardje. (Vlasmarkt 7-91. Permanente expositie oude- en moderne kunst. Di. t/m za. van 9.30 tot 18 uur. Stichting Beeldende Kunst. (Kui perspoort 22). Grafiekmappen Zee land. Openingstijden Di. t/m za. van 13 tot 17 uur. De Vleeshal. (Markt) Siegfried Anzin- ger, schilderijen. Openingstijden: Di. t/m za. 11 tot 17 uur. Zo. 13 tot 17 uur. Rest. De gespleten Arent. (Vlasmarkt 25). Trees Verwittigen. aquarellen. Tijdens openingsuren. Eetcafé Dangeroe. (Vlasmarkt 39). E/isa Kuipers. Francois Ryckhals Mu seum. (Dam 71). "Terug in het ge- boortehuis"."Beeldig" Juul Kortekaas, Objecten, zeefdrukken en beelden met een ziel, (vanaf 7 juli). Ope ningstijden do. vr. za. van 13 - 17 uur. PZEM. (Poelendaelesingel 10). Hetty de Wette, olieschilderijen. Openingstijden PZEM. Galerie Basket. (Schuitvlotstraat 32). Chris Dagradi. Wo. t/m za. van 13 tot 17 uur. Balans 17. William Verstraeten. Wo. - vr. van 12 tot 17 uur, za. van 11 tot 16 uur en na afspraak. Huize St. Willi- brord. (Bachtesteene). Petrus Pauius Kerk, (LombardstraatD Plaatselijke Mariaviering expositie. 5 juli vanaf 11 tot 15 uur. Rabobank. (Hal hoofdkantoor). Josi na Knoester, tekeningen, etsjes en wandkleden. Openingstijden bank. DONDERDAG 5 JUU VRIJDAG 6 JUU Rondom de Mediterranee, festival, Koveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, vanaf 11 uur. VRIJDAG 6 JUL! Jamsessie, Jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14 uur. Rondom de Mediterannee, festival. Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, vanaf 11 uur. Veere's Genoegen, concert. Grote Kerk, Veere, 20 uur. Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 19 uur, en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'She's out of control' 20.15 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 19.30 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Gorillas in the mist' 20 uur, 'Angel Heart' 22.30 uur. ZATERDAG 7 JUU ZATERDAG 7 JUU •Rondom de Mediterranee, festi val, Kloveniersdoelen, Achter de Houttuinen 30, Middelburg, van af 11 uur. Leen de Broekert, orgelconcert. Hervormde Dorpskerk, Grijpsker- ke, 20 uur. MAANDAG 9 JUU Kees van Eersel, organist, con cert, Ger. Kerk, Schoolstraat, Vrouwenpolder, 20 uur. Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'She's out of control' 20.15 uur, 'Back to the future 3' 22.15 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 19.30 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Gorillas in the mist' 20 uur, 'Sea of love' 22.30 uur. DINSDAG 10 JUU ZONDAG 8JUU Jamsessie, Frapo's, Bellamy- park, Vlissingen, 22 uur. Jaap Kroonenburg, organist, orgelconcert. Nieuwe Kerk, Mid delburg, 20 uur. "Twee Eeuwen Walcherse Dracht" tentoonstelling. Openingstijden Ma. 13 tot 17 uur. Di. t/m Za. 10 tot 17 uur. Grote Kerk. Ogen bedrogen, ten toonstelling, Openingstijden zo. 14 - 17 uur, ma. t/m za. 10 tot 17 uur. (vanaf 8 juli) Ir. J.W. Tops-huis. Schouwen-Duiveland, foto's. Zeeland Waterland. Dagelijks te bezichtigen. Potterie S. (S. Oomstraat 1). Spreeuwpottententoonstelling. Ma. t/m za. van 12 tot 18 uur. VLISSINGEN Inguana. (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo., ma. en do. van 14 tot 17.30 uur, Di„ wo., vr. en za. van 10, tot 12.30 en van 14 tot 17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie, met als thema 'het geven van een beeld van Zeeland als vakantieland voor iedereeen. Strandhotel. (Boul. Evertsen 4). Ster renkunde, Zeeuws Planetarium. Stedelijk Museum Vlissingen. (Bella mypark 19). De collectie gegroe peerd, zes interpretaties op de collectie zoals deze de afgelopen hon derd jaar is ontstaan. De kunstkring Het Zuiden. Openingstijden ma. t/m vr. van 10 tot 17 uur, za. en zo. van 13 tot 17 uur. Gevangen Toren. (Boule vard de Ruyter 1a). Chris Debets, kleurenfoto's. Openingstijden dage lijks van 11-17 uur. Watertoren. Annemie van Kerckho- ven en Danny Devos, hedendaagse kunst. Di. t/m zo. van 11 tot 17 uur. Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 19 en 21.30 uur. Grand theater Goes, 'She's out of control' 20.15 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 19.30 en 21.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Le Lieu de la Crime' 20.30 uur. MAANDAG 9 JUU Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 20 uur. Grand theater Goes, 'Born on the fourth of July' 20 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Hair' 20.30 uur. DINSDAG 10 JUU OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum.(Duin- vlietweg 6) "Bonsai". "Amateur Beeldende Kunstenaars". Openingstijden Za. t/m Ma. 13.30 tot 17 uur, Di. t/m Vr. 10 tot 17 uur. VEERE Museum "De Schotse Huizen". schilderijen, tekeningen en plastieken. ZONDAG 8JUU Alhambra II Vlissingen, 'De reddertjes' 14 uur. Grand theater Goes, 'De red dertjes' 14 uur. Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 20 uur. Grand theater Goes, 'Born on the fourth of july' 20 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Manhattan' 20.30 uur. WOENSDAG 11 JUU Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 20 uur. Grand theater Goes, 'Born on the fourth of july' 20 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Gorillas in the Mist' 20.30 uur. DONDERDAG 12 JUU Alhambra I Vlissingen, 'She's out of control' 20 uur. Alhambra II Vlissingen, 'Next of kin' 20 uur. Grand theater Goes, 'Born on the fourth of july' 20 uur. Electro Middelburg, 'Look who's talking' 20.30 uur. Schuttershoftheater Middel burg, 'Missisippi Burning' 20.30 uur. Lekker op vakantieMaar ga dan ook écht zonder zorgen van huis. Want al vanaf f 1,55 per persoon per dag bent u goed en veilig verzekerd tegen schade aan bagage en medische behandeling in het buitenland. Regel die zekerheid meteen. Zo'n reisverzekering, uw ANWB-lidmaatschap en de Internationale Reis- en Kredietbrief geven de perfecte combinatie voor complete zekerheid. Dus: voor u vertrekt eerst langs bij uw ANWB-kantoor: ^^nge Geere 26, Middelburg,Tel. 01180-151 55.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 9