Veel zwembaden halen normen voor waterkwaliteit nog niet u weten? Ryckhals Museum verdubbelt collectie S Japan centraal in Biologisch Museum XÈL Aansluitgarantie nu ook zichtbaar Brochure en infopanelen besluiten actie zeehonden 9,95 NIEUW IN VLISSINGEN Clubhuis voor Jong Ambon Brochure IN BE ROE I' Sinds 1985 controleert provinciale waterstaat de Zeeuwse openbare zwembaden op veiligheid, hygiëne, waterkwaliteit en toezicht. Nog niet alle baden voldoen aan de normen. Waterkwaliteit Veiligheid en hygiëne Werk met een ziel Speciaalzaak in: Onderkleding Nachtkleding Bad- en strandkleding GLAS HET INZAMELEN WAARD. HUP IN DE GLASBAK! I Woensdag 27 juni 1990 ABDIJ Bijna vierhonderd jaar geleden lieten de Zeeuwse staten een 'plac- caet' verspreiden, waarin werd opgeroepen tot het vangen van zeehonden. Zij golden als vijand van de visser door hun vraatzucht; er stond een premie op elke dooie zeehond. Afgelopen vrijdag ont hulde Gedeputeerde de Vries-Hommes een 'infopaneel' met een volkomen tegengestelde strekking: blijf uit de buurt van de zee hond, want het is waard dit dier voor Zeeland te behouden. Het kan verkeren. De onthulling van het paneel in de jachthaven van Zierik- zee betekende het einde van een voorlichtingsactie over de Zeeuw se zeehond die alles bij elkaar rond twee jaar heeft geduurd. In totaal worden er elf panelen geplaatst langs de kust en de grote wateren. De voorlichtingsactie begon in maart 1988 met een studiedag. Het aantal zeehonden in de Waddenzee was al een tijdje aan het toenemen en dat was onder meer de reden dat het aantal in de Zeeuwse wateren vanaf hal verwege de jaren 80 ook toe nam. Het leek dus de juiste tijd om de mensen wat meer te ver tellen over een dier dat al eeuwenlang niets dan slechts van de mens te vrezen had. Voor de oorlog zwommen er nog minstens 1300 zeehonden in Zuidwestelijk Nederland, zo bleek uit een lezing op de studie dag. Over de oorzaken van de te ruggang is al veel geschreven. Op de studiedag zette dr. Reijn- ders van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Texel de bedrei gingen van de zeehond van de Deense wadden tot de Zeeuwse delta nog even in een breder perspectief. Een lezing was gewijd aan de waterkwaliteit en de kwaliteit van het leefgebied van de zee hond in Zeeland en een lezing had de mogelijke rustgebieden van zeehonden tot onderwerp. De lezingen zijn gebundeld in een brochure, aangevuld met verslagen van andere activiteiten tijdens de voorlichtingsactie. Een geruchtmakend onderdeel van de actie vormde het uitzetten van jonge zeehonden, afkomstig van de crèche in Pieterburen, in de Oosterschelde. Het resultaat van dit experiment was enerzijds positief, het leef gebied voor zeehonden in "de Oosterschelde blijkt groot ge noeg te zijn, anderzijds negatief. "Er is in de Oosterschelde op het ogenblik geen zandplaat, waarop een zeehond de laagwa- terperiode in rust kan doorbren gen en die rust is van levens belang voor het welzijn van de zeehond", zo is in de brochure te lezen. Tijdens de voorlichtingsactie hield een rampzalige virusziekte huis onder de zeehonden in de hele Waddenzee en dat had zijn gevolgen voor Zeeland. Er kwam een eind aan het, voorzichtige, herstel. Volgens de tellingen in 1989 zwommen er 14 tot 17 zeehonden in Zeeuwse wateren, inclusief in elk geval drie van de uitgezette zeehonden. De vierde is niet te vinden en de vijfde ver dronk in een vissersnet bij IJmui- den. "Het is te hopen", staat er in de brochure, "dat de virus ziekte slechts tijdelijk de op gaande lijn heeft doorbroken. Het is ook te hopen dat de ver ontreiniging, met name het PCB- gehalte, snel zal verminderen, zodat het geboortecijfer van de zeehond weer op een normaal niveau kan terugkomen." De brochure is verkrijgbaar in het provinciaal informatiecen trum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel. 01180-31400. wm De derde kamer uit gedeputeer de staten behandelt op dinsdag 3 juli twee beroepschriften. De prot.chr. basisschool Louise de Coligny in Vlissingen krijgt de kosten van buitenzonwering niet vergoed van de gemeente. Het schoolbestuur is in beroep ge gaan tegen de gemeenteraads beslissing. De hoorzitting begint om 10.00 uur. De gemeente Sas van Gent wil de kosten niet vergoeden voor aanpassingen in de rk basis school De Kreeke in Westdorpe. Het gaat om kosten aan kap stokken, sanitair en riolerings werk. Ook hier heeft het school bestuur beroep aangetekend tegen de gemeente. Deze hoorzitting begint om 10.20 uur. De tweede kamer uit gs behan delt op 3 juli beroepschriften over algemene bijstandszaken. In de zitting van 11.00 uur ko men zaken van inwoners van Hulst aan de orde en om 11.20 uur een zaak van een Middel burger. De indieners van de beroep schriften zijn het niet eens met de beslissing van hun gemeente bestuur. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden .in het provin ciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. DE VLISSINGER I EUWS De controlerende taak van de provincie vloeit voort uit het door het rijk genomen Besluit hygiëne en veiligheid zwemba den. Afhankelijk van de omvang van de verbeteringen hebben de zwembaden drie maanden tot tien jaar de tijd gekregen om aan alle eisen te voldoen. Nieuwe ba den moeten wel aan alle eisen beantwoorden. Met ingang van 1 februari 1990 vallen ook de zogenaamde semi-openbare zwembaden on der het besluit, dat wil zeggen de zwembaden van hotels, kam peerterreinen, bungalowparken, verpleeghuizen, kinderdagver blijven, sportscholen en sau na's. De provincie heeft ook hier een controlerende taak. Het water in de baden moet elke maand worden bemonsterd. De onderzoekers kijken naar de bac teriologische kwaliteit, het door zicht, de zuurgraad, het gehalte aan chloor en ureum (urinestof) en de mogelijke toevoer van cya- nuurzuur en ozon. De resultaten worden be schouwd over een heel jaar en vervolgens over een aangesloten periode van drie jaar. Aan de hand van deze gegevens krijgt een zwembad een urgentiecijfer, althans, als het niet aan de eisen voldoet. Er zijn drie categorieën. Baden met urgentie 3 hebben in de periode 87 - 89 een jaar niet aan de normen voldaan. Baden met urgentie 2 haalden die nor men in twee jaar niet en de zwembaden met urgentie 1 kwamen er in geen enkel jaar aan toe. Onder deze laatste categorie vallen: het diepe en ondiepe bin nenbad in Kapelle, het kleuter- Het zwembad in Hulst voldoet aan de normen die aan de wa terkwaliteit worden gesteld. bad van Den Inkel in Kruiningen, de Panneschuur in Nieuwvliet, het grote en kleuterbassin in Den Osse in Brouwershaven, de hot whirlpool van Schoneveld en de Napoleonhoeve, beide in Breskens. Provinciale waterstaat is tot de conclusie gekomen dat bij de badeigenaren de wil aanwezig is om de waterkwaliteit te verbete ren, maar dat resultaten achter wege bleven door de minder goede staat van de huidige voor zieningen of door de grote drukte. Baden met het stempel urgentie 2 zijn in twee categorieën onder verdeeld. De baden die het laat ste van de drie jaren wel aan de normen voldeden, zullen dat ook in het vierde jaar moeten. Zo niet, dan moet de eigenaar bin nen twee maanden aangeven hoe dat komt en wat hij daaraan gaat doen. Bij een bevredigend antwoord mag het bad nog een jaar doordraaien. De Spetter in Tholen en het die- A l 'I pe en het kleuterbad van Stelle- \/\/Ot \A/|IT plas in Heinkenszand. V V dl Will Baden die in deze categorie val len zijn het grote bad van On derdak in Zierikzee, de hot whirlpool van De Roompot in Kamperland en het diepe en kleuterbad van Schoneveld in Breskens. Als in een zembad slechts het eerste of tweede jaar aan de nor men voor waterkwaliteit wordt voldaan, hebben de bedongen maatregelen - binnen twee maanden nagaan wat eraan schort en direct maatregelen ne men - niet geholpen. De eige naar van het bad krijgt nog drie maanden om een extern advies bureau in te schakelen en op diens advies verbeteringen aan te brengen. Als ook dat niet helpt, dan kan nogmaals een ter mijn worden gesteld, waarna sluiting van het bad tot de mo gelijkheden kan gaan behoren. In deze situatie zitten De Dolfijn in Nieuwerkerk, De Veerhoek in Oostburg, het ondiepe bad van Van de baden die onder urgentie 3 vallen, hangt het wel of niet ondernemen van actie af van het jaar waarin de normen niet wer den gehaald. Als het water de laatste twee jaar in orde is, dan gebeurt er niets. Is de kwaliteit het laatste jaar beneden de norm, dan moet de eigenaar bin nen twee maanden aangeven waarom de kwaliteit is achteruit gegaan en hoe hij daarin veran dering wil aanbrengen. Baden die onder deze categorie vallen, zijn het bad in Arnemui- den, het familiebad 't Plaatje in Axel, het ondiepe buitenbad van Poelendaele in Middelburg, het bad in Groede, het bad in Zaamslag, het ondiepe bad in Sint-Maartensdijk, het bad in Wissenkerke, het instructiebad van Stelleplas in Heinkenszand, het wedstrijdbad van het Sport- fondsenbad in Vlissingen en het peuterbad van Aqua Delta in Bruinisse. De overige baden voldeden in de hele periode 87 - 89 aan de normen. In het Besluit hygiëne en veilig heid zwemgelegenheden wor den ook eisen gesteld aan de hygiëne, bijvoorbeeld voor dou ches, toiletten, kleedruimten en de veiligheid, bijvoorbeeld van vloeren en springplanken (mate van stroefheid). Al de dagelijks te controleren za ken moet de verantwoordelijke persoon vermelden in een log boek, zodat controle mogelijk wordt. Tegen 1995 moeten de openbare zwembaden aan alle normen voldoen. De termijn is op tien jaar gehouden, omdat sommige aanpassingen grote bouwkundige investeringen ver gen. Soms zijn de investeringen zelfs zo hoog dat een nieuw bad goedkoper zou zijn. De provincie heeft een informa tieblad uitgegeven, waarin ver meld is hoe zij haar controleren de taak ziet en waarin de bevin dingen zijn vermeld van de con trole in de jaren 1987 tot en met 1989. Het informatieblad is ver krijgbaar in het informatiecen trum van de provincie. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, tel. 01180 - 31400. M Wilt u weten hoeveel inwoners Zeeland heeft? hoe groot de op pervlakte van Zeeland is? Bent u benieuwd naar de laatste ont wikkelingen omtrent de Vaste Oeververbinding Westerschelde? Of... wilt u weten hoe de demo cratie in de provincie werkt? In het informatiecentrum van de provincie kunt u zich aan de hand van nota's, rapporten, bro chures en kaartjes op de hoogte stellen van wat er speelt. U kunt het materiaal ter plaatse bekij ken. Vaak kunt u het gratis mee nemen. Slechts voor sommige rapporten moet u betalen. Niet alleen geschreven mate riaal, maar ook beeldmateriaal, zoals films en videobanden, is (onder bepaalde voorwaarden) gratis te leen. De provinciale collectie bevat onder meer: "Zeeland voortva rend", een film over de industrië le ontwikkelingen aan de Westerschelde; "Oude Journaal beelden 1946-1960" en "Zee land op maat", over de ruimte lijke ordening. Wat er nog meer te zien en te verkrijgen is is te lezen in de fol der "informatiecentrum provin cie Zeeland". De folder is ver krijgbaar bij het bovengenoem de informatiecentrum. Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middel burg, tel: 01180-31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31402 Het Francois Ryckhalsmuseum aan de Dam in Middelburg heeft een bruisend eerste jaar achter de rug. Niet alleen werd de collectie visuele documentatie over de zeventiende eeuwse schilder Francois Ryckhals verdubbeld en ondermeer aange vuld met een origineel werk van deze kunstenaar. Maar ook andere exposities van oude meesters en moderne kunste naars, die in de Kelderie werden gehouden, trokken heel wat publiek. Daarnaast vormt de wintertuin steeds vaker een stemmingsvol decor voor klassieke en moderne muziek. Vanaf 7 juli is daar en in de Kelderie een tentoonstelling van beelden, objecten en zeefdrukken te zien van de Middelburgse Juul Kor- tekaas. Dankzij het niet aflatend enthou siasme van conservator en eige naar Joop Buma groeide het geboortehuis van Francois Ryck hals, die vooral bekend werd als schilder van pronkstukken en boereninterieurs, steeds meer uit tot een plek waar oude en mo derne kunst elkaar regelmatig ontmoeten. Het kleine museum, dat een uitgebreide documenta tie uit alle landen van de wereld toont van het werk van Ryckhals, werd enige maanden geleden verrijkt met een oorspronkelijk schilderstuk, dat Buma bij Sothe- by in Amsterdam uit eigen mid delen voor zijn museum aankocht. Daarnaast spoorde hij onlangs in binnen- en buitenland een negental tekeningen op, die toegeschreven worden aan deze kunstenaar, die door de onduide lijke signering van zijn schilderijen nog al eens verward wordt met het werk van de zoon van Frans Hals. Ook deze tekeningen zijn binnenkort op documantatie te zien. „Ik dring steeds dieper door in het leven van de schilder, die in het huis dat ik nu bewoon werd geboren", vertelt Joop Buma. „Zo is sinds kort bekend dat Ryckhals in zijn korte leven ook nog een ander genre schilderde. Op een veiling in Londen werd onlangs een schilderij, dat toege schreven werd aan Frans Hals de Jonge, geïdentificeerd als een originele Ryckhals. Binnenkort hoop ik het op afbeelding in mijn documentatie te kunnen tonen: een schilderstuk waarop sodaten een boerenfamilie beroven". „Het wordt steeds duidelijker dat deze van oorsprong Middelburg se kunstenaar in zijn tijd een be roemd schilder moet zijn geweest, die vooral in het buiten land nog bekendheid geniet. Daar hangen in de grootste musea werken van hem en uit reacties van Europese kunsthistorici die mijn museum bezochten of met wie ik schriftelijk contact had, blijkt steeds weer grote waarde ring voor mijn verzamelde docu mentatie", vertelt Joop Buma niet zonder trots. „Ik hoop dat b w van Middelburg ook wat meer belangstelling gaan- 'onen voor hun beroemde stadgenoot, want tot nu toe heb ik van die In het weekeinde van vrijdag 29 juni tot en met zondag 1 juli is er van alles te doen in Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapelle. Centraal staat de natuur, en dan met name de Zeeuwse en de Ja panse. Het museum is zaterdag en zondag van 10 tot 17 uur geopend. Vrijdag wordt om 16.30 uur een expositie van de Amateur Beel dende Kunstenaars Zeeland ge opend. Zo'n dertig kunstenaars verdiepten zich in het thema 'be zig zijn met de natuur' en 'Zee land'. Het resultaat is een gevarieerde tentoonstelling waar in veel verschillende technieken zijn gebruikt. Zaterdag en zondag is er in en om het museum een Bonsai/Na- tuurmarkt. Op het museumplein voor de Oranjerie staan kramen van onder meer de Bonsai Vereni ging Zuid-West Nederland, het Wereld Natuur Fonds, de Haiku kern Zeeland, de Origami Socië teit Nederland en vogelasiel De Mikke. Verder zijn er Sumi-e schil derdemonstraties en is er een Bonsai-tentoonstelling. In de film zaal van het museum zijn doorlo pend films over Japan te zien. Aan bod komen onder meer Bon sai, Ikebana, Japanse tuinen en sprookjes, Maricultuur, Bamboe en de Japanse tuinen. Nu ook een echte Ryckhals in het museum, (foto: Johan Sinke) kant geen enkele steun onder vonden. Wel bood Zekatel spon taan aan het drukwerk van het museum te sponsoren, waardoor enige financiële verlichting ont stond. Nog steeds betaal ik ver der alles uit eigen middelen, maar hoelang kan dat nog doorgaan", vraagt de idealistische museum eigenaar zich af, die mettertijd ook van plan is een boek te schrijven over 'zijn' Francois Ryckhals. Niet alleen de zeventiende eeuw staat centraal in het Francois Ryckhals museum. In de Kelderie wisselen de exposities van kunstenaars uit heden en verle den elkaar af. Na ondermeer Adri- aen van de Venne en Dirk van Gelder, waren Anne Kempe en een aantal calligrafieartiesten te gast met hun werk. Van 7 juli tot 24 augustus exposeert de lande lijk bekende stadgenote Juul Kor- tekaas met zeefdrukken, beelden en objecten. Joop Buma „Zij is een bezield kunstenaar, die letter lijk en figuurlijk heel dichtbij is en ook weerin onze eigen omgeving te weinig aandacht krijgt. Haar expositie draagt de naam 'Bezield werk'. Volgend jaar hoop ik met meer kunstenaars uit het stads gedeelte rond de Dam een grote manifestatie te organiseren, want er wonen hier in deze omgeving zoveel begenadigde kunstenaars, met wie ik samen graag iets zou ondernemen om het Zeeuwse publiek te laten zien hoeveel ta lent er in onze eigen stad aanwe zig is". Het Francois Ryckhalsmuseum, Dam 71 in Middelburg, is van donderdag tot en met zaterdag geopend van 13 tot 17 uur. Naadloos beha'tje met katoen. Wit en skin. A-B Elastisch, naadloos beha'tje. witA^c12,95 Bijpassende slip. 38-44 9,95 Kanten balconetbeha. Wit of jacobsnassaae 11 zwart A-B-C-D ^95 01184-14458 D A 'S MOOI MIJN LIJN u Met ingang van de nieuwe dienstregeling geeft de nv Streek vervoer Zuid-West-Nederland, beter bekend als ZWN, op een aantal overstappunten aansluitgarantie. In de praktijk houdt dat in dat ZWN garandeert dat een aansluitende bus wacht wanneer een bus vertraging heeft. Zo nodig wordt voor een extra bus of taxi gezorgd. De garantie geldt niet voor calami teiten zoals gladheid, zware storm en afsluiting van wegen. Op die overstappunten waar de aansluitgarantie van toepassing is, wordt dit via speciale borden aan de reizi ger kenbaar gemaakt. t.. u. De mannen die het voor elkaar kregen, op een rijtje voor het nieuwe clubhuis. De voetbalclub Jong Ambon opende afgelopen zaterdag officieel het nieuwe clubgebouw. De Middelburgers van Molukse afkomst hebben hier dertig jaar op moeten wachten werd gezegd tijdens de openings handeling. Een druk bezochte receptie en een gezellige feestavond omlijstten de opening.

de Vlissinger | 1990 | | pagina 9